Provincie Zeeland Toerisme op het plattteland Gewoon een nieuw bejaardentehuis Nieuw clubgebouw watersport n Ziekenhuizen in onderzoek Uit de staten van Zeeland m •"r3BT" *3 Cursussen in notuleren en uitkomen met geld bij OC Booy Clean komt niet naar Tholen Donderdag 24 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 WSÊMk lil Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Geld voor musea Rectificatie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben geld uitgetrokken om het plattelandstoerisme op een hoger peil te brengen. Drie regio's ontvangen - gespreid over drie jaar - elk in totaal f 75.000,- om gelanceerde plannen verder uit te werken. IN BEROEP COMMISSIES Collectes Reumafonds I Pak even uw zakboekje mm s 111$ I f 1 Nieuws Wachtkamer ziekenhuis Goes Wat vinden de Zeeuwen van de kwaliteit van de dienstverle ning in hun ziekenhuis, is de vraag die gedeputeerde staten zich stellen. Om een antwoord te krijgen moet er een onder zoek komen onder patiënten ofwel consumenten. Het dagelijks provinciebestuur heeft de uitkomsten van het on derzoek nodig om beleid te kun nen voeren op het gebied van de kwaliteit van de zorgverlening. De plannen van de regering voor de zogeheten stelselherziening van de gezondheidszorg zijn niet meer actueel. De in gang gezette ontwikkeling dat marktpartijen (zo als ziekenhuizen en zorgverzeke raars) een grotere vrijheid krijgen, zal ongetwijfeld doorgaan, redene ren gs. De provinciale overheid zal dan wel een visie moeten hebben op de vraag hoe de zorgverlening er in de toekomst moet gaan uit zien; een regiovisie heet dat in de vaktaal. Het is nog onduidelijk wel ke zaken moeten worden meege nomen in de regiovisie en op wel ke manier de verschillende partijen worden betrokken bij het opstellen van de plannen. Maar hoe je het ook draait of keert, het begrip "kwaliteit" zal een centrale rol spelen. De zorgsector kent veel werksoor ten maar het beroep van de bevol king op de ziekenhuiszorg is het grootst. Vandaar dat gs daar wil len beginnen met een onderzoek. Kwaliteitsonderzoek Ook in de ziekenhuizen gaat het om vraag en aanbod. Het aanbod is in eerste instantie een zaak van de aanbieder, het ziekenhuis. In het onderzoek gaat het dan ook niet om het behandelen door me dici en verpleegkundigen. Bij de discussie over kwaliteit gaat het in de eerste plaats om zaken als bij voorbeeld toegankelijkheid, be reikbaarheid, wachttijden, verwij zen en nazorg. En ook hier gaat het om vraag en aanbod. Feitelijke objectieve gegevens als wachtlijs ten, wachttijden en gebruik van voorzieningen zijn vrij eenvoudig te verkrijgen en te verstrekken door de aanbieder. Maar van essentieel belang is ook wat de consument, patiënt en gebruiker, vindt van de kwaliteit. Een dergelijk subjec tief oordeel, de belevingswaar de, is een feit waar gs niet om heen willen. Uitgangspunt is dat het onderzoek vergelijkbaar moet zijn met onder zoeken elders in het land. Op die manier is het mogelijk een bepaal de vorm van kwaliteitsmeting mo gelijk te maken. Vandaar dat gs vinden dat een onderzoek in Zee land ook zicht moet geven op eventuele regionale verschillen of verschillen per ziekenhuis. Het is de bedoeling dat de Stich ting Volksgezondheid, Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cultuur (VMC) komt met een voorstel over de manier waarop een dergelijk onderzoek kan worden aangepakt en antwoord geeft op de vraag wat een dergelijk onderzoek gaat kosten. Vervolgens zullen gs in mei een besluit nemen of ze met de VMC in zee gaan. Elders op deze pagina wordt uit de doeken gedaan hoe het platte- landstoerisme zal worden bevor derd. In de plannen nemen enkele mu sea een belangrijke plaats in. Los van de al beschikbaar ge stelde bedragen hebben gede puteerde staten aan drie mu sea subsidies toegekend. Het streeklandbouwmuseum Drei- schor wordt bedacht met f 100.000,- (uit het zgn. kleine kernenfonds). Uit het sociaal-eco nomisch ontwikkelingsfonds gaat f 50.000,- naar het fruitteelt museum Kapelle en f 25.000,- naar het schaal- en schelpdieren museum Yerseke. Het zijn eenmalige bijdragen, be doeld om daadwerkelijk de deuren te kunnen openen en om een leu ke collectie te kunnen aanschaf fen. Het gs-besluit moet overigens nog het stempel "goedgekeurd" krijgen van de statencommissies voor welzijn, economie en algemeen bestuur. Vrijdag 8 april is er een voorlich tingsbijeenkomst over het vooront werp Beheers- en Begrenzingen plan voor het reservaatsgebied en natuurontwikkelingsproject Beve- landen '94. De bijeenkomst is in de zaal van café De Blauwe Rei ger, Dorpsstraat 50 in Heinkens- zand en begint om 10.00 uur. De eerder aangekondigde bij eenkomst van donderdag 7 april komt te vervallen. Talrijk zijn de attracties van het Zeeuwse platteland. Natuurgebie den, mooie molens, interessante boerderijen, leuke weggetjes, kleurrijke bermen en gastvrije pleisterplaatsen: ze zijn er volop. Alleen, als je toerist bent, is het weieens zoeken hoe ergens te ko men, of om te weten te komen wat open is en wat niet, of hoe laat die leuke vogelexcursie ver trekt. Met andere woorden: aanbod ge noeg, maar het zou duidelijker moeten en er zou wat meer sa menhang moeten komen. De toerist zou bijvoorbeeld een leuke route moeten kunnen kie zen, die hem of haar langs de spe cialiteiten van het platteland leidt. Het vervoermiddel moet bij voor keur plattelands- en milieuvriende lijk zijn, een fiets dus, of de benen wagen. Dit betekent dat her en der be staande accommodaties verbe terd en uitgebreid zouden moeten worden en - vooral - dat er op al lerlei toeristische punten goed in formatiemateriaal op de balie ligt. Drie plannen De plannen die zijn gehonoreerd hebben betrekking op Schouwen- Duiveland, Walcheren en Zuid-Be veland. Vorig jaar november hebben gs een aantal instanties en be drijven aangeschreven om met initiatieven te komen voor een regionale aanpak voor het plattelandstoerisme. De reacties hierop zijn beoor deeld aan de hand van maat staven. Zo moet er medefinanciering zijn vanuit de regio voor de helft van de kosten. Ook moeten de Zeeuw se plannen als voorbeeld kunnen dienen voor landelijke projecten (omdat ook de ministeries van Economische zaken en van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij bij de zaak betrokken zijn). Gekeken is ook of de plannen op een termijn van drie jaar uitvoer baar zijn. Schouwen-Duiveland De "Streek-WV en promotie Schouwen-Duiveland" heeft haar plannen uitgewerkt in vier the ma's: agrarisch, cultuurhistorisch, sportief en natuurlijk. Men is van plan het streekland bouwmuseum in Dreischor een spilfunctie te geven in het geheel, o.a. als start- en informatiepunt voor fietsroutes. En alles wat er te zien en te bele ven is aan de Schouwse natuur wil men overzichtelijk bijeen brengen, in samenwerking met natuurbe heerders en vrijwilligers. Boereproenkers De streek-VW Walcheren-promotie heeft o.a. het oog laten vallen op de Imkerij Poppendamme. Daar zullen zeker "boere proenkers" te zien zijn (ook Imkerij Poppendamme wel "Duizendschoon" gehe ten), want de imkerij krijgt een "boerentuin". Er komt ook een rust- en verversingsplaats voor ruiters en hun viervoeters. Fietsroutes - bestaand en nieuw - worden als een samenhangend aanbod gepresenteerd; zonodig zullen er aanpassingen plaats vin den opdat de recreant bewuster kan kennismaken met typisch Wal- cherse landschappelijke zaken, zoals kreekruggen, vliedbergen en leuke bedrijven zoals een kaas boerderij en een orchideeënkwe- kerij. Een speciaal arrangement wordt "bed en breakfast" op de hofste de. Zuid-Beveland "Er kome een toeristisch netwerk" zo luidt het credo van het Toeris tisch Platform Zuid-Beveland. Een belangrijke rol zal worden vervuld door vier centra: het museum voor de fruitteelt in Kapelle; het schaal- en schelpdierenmuseum in Yerseke; het Milieu-educatief cen trum in Goes en de Schaapskooi in Nisse. Afgezien van deze bezoekerscen tra zal het toeristisch netwerk be staan uit fiets-, wandel- en ruiter- trajecten, "excursie-boerderijen" en "excursie-molens". Financiën De provincie heeft voor de bevor dering van het plattelandstoerisme een bedrag van f 340.000,- ter beschikking. Dit geld is onderge bracht in het TROF (het Toeris tisch Recreatief Ontwikkelings fonds). Aan het ministerie van Economi sche zaken is een subsidie ge vraagd van eveneens f 340.000,-; LNV is "aangeslagen" voor ander halve ton. Als alles gaat zoals nu gedacht wordt is er dus voor de ko mende drie jaar ruim 8 ton overheidsgeld om het Zeeuwse plattelandstoerisme op een ho ger peil te brengen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten ook besloten de provinciale WV een bijdrage te verstrekken. Voor 1994 is die f 30.000,-. In to taal zou de VW voor drie jaar kun nen rekenen op f 150.000,-, af hankelijk van een in te dienen programma. De bijdrage aan het VW is be stemd ter leniging van de kosten die gepaard gaan met de begelei ding van de regionale plannen en de promotie van het geheel. Zeeuwsch-Vlaanderen Ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen Donderdag 31 maart, 09.00 uur, is er een openbare zitting van de hoorcommissie be stemmingsplannen. In de zitting gaat het om de be zwaren die zijn ingediend op het bestemmingsplan bedrijfsterrein Eindewege II van de gemeente Goes. De bezwaren richten zich tegen de vestigingsmogelijkheid van een autorecyclingsbedrijf of andere toegestane bedrijven van wege de mogelijke belastende in vloed op de omgeving; voorts zou er op dit moment sprake zijn van leegstand en is er dus geen be hoefte aan uitbreiding van het be drijfsterrein. De zitting is in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. was een toeristisch plattelands plan ingediend. Besloten is dit ini tiatief over te hevelen naar het zgn. 5B-project van de Europese Unie. "5B" is bedoeld om het plat teland te ontwikkelen tegen de achtergrond van de afnemende economische positie van de land bouw. De commissies algemeen be stuur en waterstaat en verkeer vergaderen gezamenlijk op maandag 28 maart vanaf 13.30 uur. Gesproken wordt over het over zicht van de budgetten voor be heer en onderhoud voor wegen in 1993 en over de decentralisatie impuls. Aansluitend op deze bijeen komst vergadert de commissie algemeen bestuur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: bevoegdheid voor benoeming en ontslag van vertrou wenspersonen, subsidie Regiwa- projecten 1994, bestuursconve- nant afvalstoffenbeleid, subsidie Stichting Jeugd en Gezin voor ca semanager incest-hulpverlening, voorfinanciering herspreidingsgel- den, subsidie bibliotheken Krab- bendijke en Kruiningen, winkel/ tearoomproject, wozoco St. Phi- lipsland; subsidies voor NME, Stichting Het Zeeuws Landschap, GOA Handel, vismijn Colijnsplaat, bijdrage voor de aanleg van een fietspad over de Brouwersdam en de verplaatsing van het op- en overslagbedrijf Van Denderen Grind en Zand. De vergaderingen van de staten commissies zijn openbaar. Wie wil, kan gebruik maken van het spreekrecht voor het publiek om op die manier de statenleden op de hoogte te brengen van zijn of haar mening over zaken die op de agenda staan. De bijeenkomsten zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Agenda en stukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Op vrijdag 18 maart vergaderden de staten van Zeeland voor de tweede maal in 1994. Het was deze keer een korte agenda met maar elf punten. Deze waren met de middag alle afgehandeld. Dat kwam zeer goed uit, want vanaf twee uur was er een infor matiebijeenkomst over de Westerschelde oeververbinding. Het doel was om de statenleden nader te informeren over de bestuurlijke, technische en financiële stand van zaken rond dit project. woon-zorgcomplex zou moe ten komen met 70 plaatsen 'nieuwe stijl'. De extra investe ringskosten werden geraamd op ruim 3 miljoen gulden. Het bestuur van De Kraayert en de gemeente Borsele voelden niets voor deze opzet en heb ben zich er dan ook danig tegen verzet. De staten maakten vrijdag een eind aan de onzekerheid waar in bewoners en personeel van De Kraayert verkeren. Gedepu teerde Dijkwel, die het voorstel van g.s. verdedigde, hield tot het laatste toe vol dat een woon-zorgcomplex voor Le- wedorp de beste oplossing is. Een ruime meerderheid in de staten besliste echter anders,. Het bestuur van De Kraayert weet nu waar het aan toe is. Er komt een 'gewoon' nieuw bejaardenhuis. M. Dijke Hoewel het een korte statenzit- ting betrof, was er toch een belangrijk agendapunt aan de orde, namelijk de vervangende nieuwbouw van het bejaar denoord De Kraayert in Lewe- dorp. In 1992 heeft het college van gedeputeerde staten aan het bestuur van De Kraayert een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de renovatie/vervangende nieuw bouw van dit tehuis in Lewe- dorp. In mei 1993 verscheen de notitie van wonen en zorg; een notitie van de rijksover heid. Het door De Kraayert ont wikkelde bouwplan voldeed niet aan de, in de rijksnotitie voorgestane, toekomstvisie. Op grond hiervan verzochten gedeputeerde staten het be stuur van De Kraayert een geheel nieuw plan op te stel len, waarin, in plaats van 77 plaatsen 'oude stijl', een Verpleeghuizen. Het provinciaal directieberaad verpleeghuizen Zeeland (PDVZ) is het nieuwe aanspreekpunt geworden voor an dere organisaties. In het PDVZ zijn de directies van alle verpleeg huizen in de provincie vertegen woordigd. A.C.M. Schouw van bejaardenhuis Corneliastichting is de voorzitter. Corneliastichting in Zierikzee is ook het contactadres geworden. De collecte voor het reumafonds heeft in Stavenisse 810,- opge bracht. In Poortvliet bracht de reuma-col lecte 1433,55 op. De collecte voor het reumafonds heeft in Sint-Annaland 1817,35 opgebracht. De reumafondscollecte heeft in Sint-Philipsland en Anna Jacobapol- der ƒ1554,- opgebracht. Gevers en collectanten worden har telijk bedankt. Alles ligt klaar voor de nieuwbouw van watersportvereniging St. Annaland. Aannemingsbedrijf De Boeck uit Halsteren is begonnen met de bouw van het nieuwe clubhuis van watersportvereniging St. Anna land. Gisteren verscheen de machine om de 18 meter lange boorpalen in de dijk te krijgen. De Boeck, zelf lid van de w.s.v. St. Annaland, kreeg de opdracht na een competitie tussen een aantal bouwbedrijven, waaronder Mul- ler-Franke uit St. Maartensdijk en Boogert uit Tholen. Installatie bedrijf Visser uit Poortvliet is als onderaannemer aangezocht, evenals schilder Moerland uit Oud-Vossemeer. Het clubgebouw, dat het schip de Buutengaets moet gaan vervangen, is ontworpen door architectenbureau Valtos uit Rotterdam, waarvan de directeur eveneens lid is van de w.s.v. St. Annaland. Wanneer alles volgens de planning verloopt, kan het nieuwe clubgebouw eind juni klaar zijn. Het Oosterschelde College (OC) begint in april met twee nieuwe cur sussen. Op maandagavond 11 april begint de cursus notuleren die vijf weken duurt. Veel mensen zien vol gens het OC op tegen het maken van notulen omdat het te moeilijk is. In de lessen wordt geleerd gericht te luisteren, samen te vatten en steek woorden volgens een bepaalde methode te noteren. Op woensdagmorgen 13 april wordt begonnen met de cursus 'Uitkomen met je inkomen'. Daarin wordt geleerd hoe je het maximale uit je inkomen kunt halen. Zo worden bij voorbeeld garanties, verzekeringen, belastingen, inkopen, spaarvormen en vaste lasten behandeld. Na zes woensdagochtenden moeten de cur sisten meer kunnen doen met hun geld. Voor beide cursussen kan men zich opgeven bij het Oosterschelde College aan de Jan van Bloisstraat 29 in Tholen. Daarnaast beginnen ook de cursus sen aquarelleren en zeefdrukken dit voorjaar. Aquarelleren begint dinsdagmiddag 12 april om op half twee. Met de cursus zeefdrukken wordt donderdagavond 2 juni begonnen. De lessen worden in Meulvliet gegeven. Jongerendag HGJB. Maandag 4 april organiseert de Hervormd Gerefor meerde Jeugdbond vanaf half drie een jongeren-ontmoetingsdag in het Her vormd Jeugdcentrum aan de Kerkstraat in Sprang. Het thema van de dag is 'Hij noemt je bij je naam'. De dag, die bedoeld is voor jongeren vanaf 15 jaar, trekt ook deelnemers van Tholen en St. Philipsland. Bouw- en noutnond. Het rayon Tholen van de Hout- en Bouwbond FNV heeft momenteel 519 leden, waarmee deze sector één van de grootste is op Tholen en St. Philips land. THOLEN 1 apr. paastoernooi klaverjasclub Stad Tholen, De Kroon 19.30 u. 2 apr. 's morgens ophaalronde rom melmarkt. 9 apr. puzzel-oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. 16 apr. orgelconcert Klaas Jan Mul der, Herv. Kerk 20 u. 23 apr. 's morgens tweede ophaal ronde rommelmarkt. OUD-VOSSEMEER 24 mrt. parochiebijeenkomst over 'God', 19-21 u. 19 apr. Mosselmaaltijd en koersbal AVO, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND 24 mrt. ouderavond en musical De Casembrootschool, Wellevaete 19.30 u. 25 mrt. a capella- en theatergroep Intermezzo, Wellevaete 20.15 u. 8 apr. algemene ledenvergadering PJZ, café Havenzicht. SINT-MAARTENSDIJK t/m 25 mrt. 'lenteweek' Sint-Maar- tenshof. Vermeulen Beheer uit Halsteren wil in de Slabbecoornpolder 7000 m2 bedrijfsruimte bouwen om daar acht a tien bedrijfjes in onder te brengen. Vermeulen werft zelf de bedrijven, ontwikkelt het gebouw en exploi teert het. Hij wil er 10.000 m2 grond op het Thoolse industrieterrein voor in erfpacht nemen. Burgemeester en wethouders jui chen het initiatief toe. Zij stellen dat de behoefte aan 'wat grotere huur- ruimten' ermee wordt vervuld. Het stuk grond dat Vermeulen wil, is twee jaar geleden voor 290.000 gulden exclusief omzetbelasting verkocht aan Booy Clean te Rotter dam (tegenwoordig N.C. Industrial Management). Dit bedrijf heeft laten weten als gevolg van de recessie af te zien van het investeren in een Thoolse vestiging. De gemeenteraad wordt maandag middag gevraagd de grond terug te kopen van Booy Clean en vervol gens in erfpacht uit te geven aan Vermeulen Beheer. Het Halsterse bedrijf moet er een jaarlijkse canon van 20.300 gulden (exclusief btw) voor betalen. 26 mrt. 'open podium' boekenweek, bibliotheek 11-12 u. 29 mrt. optreden Rehobothkoor in Sint-Maartenshof, recreatiezaal 19 u. SCHERPENISSE 24 mrt. handwerkmiddag platte landsvrouwen, Holland Huis 14-16 u. 25 en 26 mrt. kringwedstrijd 12 meterbaan SV Prinses Juliana, Veer- dijkseweg. 26 mrt. bekerwedstrijd De Zeebaars, Gorishoek 13-16 u. 30 mrt. bloemschikken plattelands vrouwen, Holland Huis. POORTVLIET 2 apr. goud van oud drive-in SPS, kantine SPS 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m 27 mrt. schilderijen van Jo de Bruijn, Markiezenhof 14-17 u. 30 mrt. The Capella Chamber Orchestra St.Petersburg, De Maagd 20.15 u. 31 mrt. 'Schoudervulling' van Peter Lusse, De Maagd 20.15 u. 2 t/m 10 apr. voorjaarskermis, Plein 13. 4 apr. pianoconcert Rosario Andi- no, Markiezenhof 12 u. 8 apr. ballet 'Coppelia' door kon. Ballet v. Vlaanderen, De Maagd 20.15 u. 9 apr. Seth Gaaikema 'De wereld is stapelgek, nu wij nog', De Maagd 20.15 u. 10 apr. concert van Antequera, Mar kiezenhof 12 u. 14 apr. musical Plein 94 door stu denten Hogeschool West-Brabant, De Maagd 20.15 u. 15 apr. flamencomuziek van Curro Velez, De Maagd. film+++fïlm+++film+++ ROXY 1: Schindler's List - do, ma en di 19.30 u., vr en za 20 u., zo 16.15 en 20 u., wo 14 en 19.30 u. Beethoven's Second - za 14 u., zo 13.45 u. ROXY 2: Carlito's Way - do en ma t/m wo20u., vrenza21 u., zo 20.15 u. Free Willy - vr 18.30 u., za 14 en 18.30 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Mrs. Doubt- fire - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14. 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Sister Act 2 - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u.,za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Three Musketeers - vr en za 18.45 en 21.30 u.,zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Alad din - za, zo en wo 14 u. The Piano - do en ma t/m wo 20 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7