Grondprijs verhogen om salaris extra ambtenaar te kunnen betalen Schep desnoods nieuwe functies Proeven in nieuwe banketruimte Cebeco weg voor recreatie Katoenen luiers beter voor milieu en portemonnee Ronde Poortvliet zonder A-amateurs Van Gelder pleit voor de regiopolitie Thoolse commissie financiën niet blij met voorstel b. en w. Overstap is uitdaging voor ambtenaren Drie ton voor vuilniswagens Auto in haven St. Philipsland A. Houtman directeur van ABG Bergen Donderdag 24 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Versluys tegen Kromme stok Niet in gevaar St. Philipslandse gemeentesecretaris: Op de Thoolse gemeentesecretarie moeten desnoods de werkzaamheden herverdeeld worden of nieuwe functies worden geschapen om de St. Philipslandse ambtenaren na de herindeling aan het werk te houden. Dienstverlening Helft accoord Besparingen tot zo'n 2500 gulden Hoe moeten we over enkele jaren aan onze tieners verantwoorden dat ze in hun luierperiode in papie ren wegwerpluiers lagen? Voor deze wegwerpluiers worden jaarlijks honderdduizenden bomen gekapt. De gebruikte exemplaren vormen zo'n drie procent van het huisvuil en op de stortplaats duurt het naar schatting 500 jaar voordat zo'n luier volledig is ver teerd. Daar komt nog eens een grote hoeveelheid verpakkingsmateriaal bij: dozen en plastic zakken. Met andere woorden: er kleven nogal wat milieube zwaren aan het gemak van de papieren wegwerp- luier. Thoolse junioren krijgen geen kans Bij de wielerronde van Poortvliet is er dit jaar geen start- gelegendheid voor de A-amateurs. Zaterdag 9 juli komen wel de B-amateurs (liefhebbers/veteranen) en de nieuwe lingen aan het vertrek. Het besluit is volgens het comité genomen wegens de grote kans op een klein deelnemers veld bij de amateurs. Financieel was men in Poortvliet nog wel in staat om de A-amateurs te laten komen. Geen junioren Luier express Ambtenaar C Nuyten verlaat op 1 april de afdeling gemeentelijke ont wikkeling van de gemeente. Niet alleen moet hij vervangen worden, maar onderzoek wees uit dat er een extra ambtenaar moet worden aan getrokken. De kosten daarvoor zijn zo'n 80.000 gulden per jaar. Het ge meentebestuur stelt voor om dat bedrag bij elkaar te halen door de grondprijs voor bedrijven en woningbouw met twee gulden per vier kante meter te verhogen. De commissie financiën was er woensdag avond niet blij mee. De werkdruk binnen het bureau juridische zaken, waaronder ook ruimtelijke ordening en bedrijfs- acquisitie vallen, is fors gestegen. Er komen na het vertrek van Nuy ten 2 formatieplaatsen vrij. "Dan heeft de betreffende ambtenaar voor twee gewerkt", merkte P. van Belzen op. Er moet dus een extra personeelslid komen. Al eerder werd 1,50 per vierkan te meter bij de grondprijs gedaan om personeelskosten te dekken. Daarvan zijn de geraamde in komsten voor dit jaar 37.500 gul den van 25000 vierkante meter industrieterrein en 19.500 gulden van 13000 vierkante meter grond voor woningbouw. In totaal 57.000 gulden. Als de verhoging wordt ingevoerd, komt daar nog een 76.000 gulden bij. Nu betaalt een bedrijf op het industrieterrein Welgelegen in Tholen 42,50 per vierkante meter en 35,- als het om een kavel groter dan 5000 vier kante meter gaat. In Sint- Maartensdijk is dat respectievelijk 32,50 en 27,50. Voor woning bouw varieert de grondprijs van 94,27 per vierkante meter in Poortvliet tot 120,- in Tholen. Geen van de commissieleden was blij met het voorstel van b. en w. Overigens was niet iedereen aan wezig. CDA'er M.A. van Beek was er niet, hij zat in het stembureau De overstap vanuit een beschermd clubje naar de nieuwe gemeente Tholen is voor de Sint-Philipslandse ambtenaren ook een uitdaging. Bur gemeester A. Verbree heeft dat gezegd tijdens de raadsvergadering, waarin ten behoeve van het gemeen- tepersoneel een sociale leidraad en een notitie voorlopige inpassings- en bezwarenprocedure zijn vastge steld. Beide stukken zijn een gevolg van de samenvoeging van Sint-Phi- lipsland en Tholen per 1 januari 1995. "Ik hoop voor het personeel dat deze regeling goed zal uitpak ken", merkte SGP-fractievoorzitter H. Geluk in de raadsvergadering op. Verbree zei een tweetal problemen te verwachten. In de eerste plaats is dat secretaris W.J. Pijl, voor wie een afzonderlijke rechtspositieregeling geldt. Een bijzondere plaats wordt ingenomen door hoofd gemeente werken M.J. Laban, die formeel in dienst is van de Centrale Dienst Gemeentewerken. "Hij valt buiten de regeling, maar er geldt voor de nieuwe gemeente een inspannings verplichting. Er is hem geen slecht aanbod gedaan", verzekerde Ver bree de raad. voor het waterschap in De Schutse te Sint-Annaland. SGP- commissielid M. van Dijke liet zich vervangen door K.A. Heij- boer. Ook binnen b. en w. is men niet eensgezind. CDA-wethouder Ver sluys neemt een minder heidsstandpunt in. Hij vindt dat de bedrijven met deze maatregel teveel worden belast en stelt voor de grondprijs op de industrieter reinen te verhogen met één gulden en voor woningbouw met 2,75,-. Dat levert dan 61.000 gulden op. De resterende 15 mille zou uit de reserve voor recreatieve voorzie ningen kunnen worden gehaald. PvdA'er A. den Haan kon zich wél vinden in een verhoging voor bedrijven, maar vond twee gulden voor de woningbouw, zeker voor de sociale sector, onaanvaardbaar. "Ik vind het bovendien vreemd om de grondprijs te verhogen om een ambtenaar te kunnen beta len", zei Den Haan. Hij vroeg zich af, of er niet wat geld kon worden gevonden door bijvoor beeld verhoging van de milieuhef fingen. RPF-commissielid P. van Belzen sloot zich daarbij aan. "Normaal gesproken worden ambtenaren toch betaald uit de al gemene middelen? Moet een amb tenaar van welzijn ook uit het welzijnsfonds betaald worden? En moet een ambtenaar financiën be taald worden naarmate hij geld uitgeeft? Ik vraag me af of deze manier de juiste is", zei Van Bel zen. "Het is een kromme stok. Kom je jezelf niet tegen als je aan de ene kant bedrijven een vesti gingspremie gaat geven en aan de andere kant de grondprijs ver hoogt? Wethouder P. van Schetsen verde digde het voorstel. Hij wees erop dat deze oplossing niet is 'gegre pen', maar dat is gezocht naar ver schillende mogelijkheden. "Andere posten, zoals onvoorzien en algemene middelen, zijn ontoe reikend om dit te betalen. Boven dien gaat het bijvoorbeeld bij een eenvoudige, goedkope woning om een bedrag van zo'n 300 gulden op de totale kosten van 180.000 gulden. Je moet het in zijn perspectief zien." G.L. Hoek, van de VVD, verwees naar het pendelonderzoek dat op Tholen werd gehouden en meende dat een verhoging van de grond prijs voor industrie een nadelige invloed kon hebben op de vesti ging van bedrijven. Hij keurde het voorstel dan ook af. "Het zou hooguit acceptabel zijn als er met percentages gewerkt wordt zodat woningbouw en industrie hetzelf de percentage moeten betalen. Nu drukt het te zwaar op de bedrij- Dat zegt gemeentesecretaris W.J. Pijl over de inpassing van zijn medewerkers in de nieuwe gemeen te Tholen. De huidige gemeente Tholen heeft de laatste maanden wel verschillende vacatures, maar daar voor waren geen geschikte kandida ten in St. Philipsland. Vraag en aan bod passen dus niet bij elkaar. Pijl wil zich desgevraagd nog niet uitlaten over zijn eigen positie. "Ik kan evenals mijn Thooise collega Izeboud een verzoek doen om over te gaan naar de nieuwe gemeente. Misschien doe ik dat niet en mis schien wel", zo laat hij de zaak in het midden. Inmiddels zijn de beide gemeentera den uitgebreid voorgelicht over de herindelingsprocedure. Tijdens deze 'nuttige bijeenkomst' werd door dhr. Manders van adviesbureau KPMG het draaiboek en het traject aangege ven. De Thoolse secretarie-organisatie staat model voor de nieuwe gemeen te. Formeel krijgen de ambtenaren van beide gemeenten ontslag, maar in de praktijk wordt het ervaren, dat de St. Philipslanders ingepast wor den in het Thoolse bestuursapparaat. "Al onze personeelsleden zijn geïn terviewd", zegt secretaris Pijl. "De wensen zijn bekend. De voorlopige inpassingscommissie, waarin beide burgemeesters en vertegenwoordi gers van de vakbonden zitting heb ben, kan daarmee aan de slag. Als je over mensen spreekt, is dat een gevoelige zaak en daarom verdient deze zaak alle zorg. Er vallen geen gedwongen ontslagen, dat staat vast. Er moeten dus gewoon functies voor de St. Philipslandse ambtenaren zijn. En als ze er niet zijn, moeten de werkzaamheden op de Thoolse gemeentesecretarie herverdeeld worden of er dienen nieuwe functies geschapen te worden", aldus de St. Philipslandse gemeentesecretaris Pijl. Over de toekomstige gemeentelijke dienstverlening in St. Philipsland is nog steeds geen overeenstemming. De beide colleges van b. en w. blij ven van mening verschillen. Tholen wil voor St. Philipsland dezelfde situatie als voor de Thoolse kernen (behalve St. Maartensdijk), waar het postkantoor of -agentschap als steunpunt dient. St. Philipsland wil echter meer. Secretaris Pijl noemt als voorbeeld de intergemeentelijke sociale dienst Schouwen-Duiveland die nu elke week in St. Philipsland spreekuur houdt. "Dat voorziet in een behoefte en daarom hechten wij aan de voortzetting van o.a. die dienstverlening." Overigens wordt nog steeds met de I.S.D. gesproken over het bedrag dat bij uittreding op tafel moet komen. De I.S.D. wil 210.000 gulden, maar St. Philipsland vindt dat veel te veel. Ook voor het streekarchivaat en de centrale dienst gemeentewerken moet nog een afkoopsom bij de uit treding betaald worden. "Het gaat niet overeen peuleschil", zegt secre taris Pijl, "maar het is ook weer geen groot probleem. Ik heb goede hoop, dat we eruit komen." ven", zei Hoek. Van Schetsen hield Hoek voor dat op dit mo ment Tholen zo'n gunstige grond prijs en premieregeling heeft ten opzichte van de buurgemeenten, dat deze verhoging dat absoluut niet in gevaar zou brengen. "Als we beide grondprijzen met een paar procent gaan verhogen, be taalt iemand die een huis bouwt guldens meer dan een bedrijf", meende de wethouder. Heijboer vond de berekening ook wel wat gemakkelijk. "Hier kun nen we geld vandaan halen, heeft het college gedacht", zei hij. Ver der verweet hij het gemeente bestuur dat het slordig is met de dekking van gelden. "Toen er 23.000 gulden op tafel moest ko men voor de stedenband met Iwa- wa in Polen, werd er 15.000 gulden gevonden en 8000 gulden verdween onder tafel met de ge dachte: we zien later wel of het aan de ene of de andere kant van het schip terecht komt." Van Schetsen wees Heijboer er nog maals op, dat er wel degelijk goed gezocht is naar oplossingen. Hij bleef volhouden dat de concur- rentiepostie van Tholen als vesti gingsplaats voor bedrijven niet wordt aangetast. Ambtenaar Keur verwees naar een maatregel van de regering die erop neerkomt, dat per 1 januari vol gend jaar de gemeenten verplicht worden de kosten door te bereke nen naar de diverse bureaus. Dat betekent dat de burger meer zal gaan moeten betalen voor de De commissaris van de koningin in Zeeland W.T. van Gelder heeft aan minister Van Thijn van binnenland se zaken gevraagd om meer geld beschikbaar te stellen voor de regio politie in Zeeland. Volgens Van Gelder maakt de begroting, die pas is ingediend, duidelijk dat de politie financieel in de problemen zit. De nauwelijks te beïnvloeden kosten voor personeel en materieel en de kosten voor de integratie van de rijks- en gemeentepolitie hebben volgens de commissaris: "de regio politie tot een noodlijdende instan'ie gemaakt." Hij illustreert dat door aan te halen dat de politie zijn begrotingstekort moet dekken door 1,2 miljoen uit het potje voor de huisvesting te halen. "Deze situatie baart mij ernstige zorgen en kan zich zo niet voortzetten", schrijft Van Gelder in zijn brief. diensten van de gemeente. De wet houder merkte op dat de gemeen te nog steeds veel goedkoper werkt dan de meeste bedrijven. Keur merkte op dat met de nieuwe regeling meer zicht komt op de to tale salariskosten van de ambtena ren op juridische zaken. Dat is tot nu toe maar een indicatie. "De re gering dwingt ons om de kosten daar te leggen waar ze thuisho ren", zei Van Schetsen. Uiteindelijk gingen Van Belzen en Heijboer schoorvoetend accoord. "Met pijn in het hart, maar het moet", merkte Van Belzen op. Den Haan vond een verhoging voor bedrijven geen probleem, maar wilde wat betreft woning bouw nog met zijn fractie overleg gen. Hoek bleef bij zijn standpunt dat de bedrijven te zwaar belast worden. Het minderheidsvoorstel van Versluys kreeg geen steun. Invoering van de gescheiden inza meling van huisvuil op Tholen, van af september, vergt bijna drie ton voor vuilnisauto's. Er moet een nieu we vuilniswagen worden aange schaft. En de twee bestaande wor den aangepast zodat de rolemmers erin geleegd kunnen worden. Daf Bergen op Zoom mag het chassis voor de nieuwe auto, een Daf-75, leveren. Kosten 147.261 gulden exclusief btw. De opbouw wordt geleverd en gemonteerd door de fir ma Geesink. Dat bedrijf zal ook de twee andere vuilniswagens aanpas sen (één daarvan had dit jaar vervan gen moeten worden, maar dat wordt twee jaar uitgesteld). Hiermee is totaal 148.480 gulden exclusief btw gemoeid. De extra auto is nodig, omdat het ophalen anders niet bin nen één week in heel de gemeente (inclusief Sint-Philipsland, de bui tenroute en de bedrijfscontainers) kan gebeuren. Per keer zijn dertien werkdagen nodig. Maandagmiddag buigt de gemeente raad zich over deze zaak. Tegelijk wordt dan een besluit genomen over de aanschaf van 15.000 rolemmers: 7500 groene van 140 liter voor groente-, fruit- en tuinafval (gft) en 7500 grijze van 240 liter voor het overige huisvuil. Ook zouden er van elke soort 910 gekocht moeten wor den voor Sint-Philipsland, maar de raad van die gemeente heeft onlangs gepleit voor ruimere keuzemogelijk heden. Subsidie molens. De vereniging De Zeeuwse Molen kan dit jaar rekenen op een provinciale subsi die van maximaal 5000 gulden. Het Gilde van vrijwillige mole naars kan rekenen op 1000 gul den, waarvan de helft als voorschot is toegekend. Het was niet alleen kijken in de nieuwe banketruimte van bakkerij Van Oost, maar ook proeven. Kijken en proeven was dinsdag een gewaardeerde combinatie bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe banketruimte van bak kerij Van Oost in Tholen. Het open huis trok van twee tot zes uur tientallen belangstellenden naar de luxe brood- en banket bakkerij aan de Botermarkt. Aan de produkten was goed te zien, dat Pasen dichtbij is. Naast het eigen personeel was een proefbakker van de Belgische meelfabriek de Molens van Deinze aanwezig om o.a. croissants te maken. De door aannemingsbedrijf Van Bergen Henegouwen gerealiseer de nieuwbouw staat op de plaats waar voorheen dierenarts Brons spreekuur hield. Dat pand is geheel gesloopt, waarna een ruim te van zo'n 70 m2 kon worden gemaakt. Die banketruimte wordt uitsluitend gebruikt voor het vul len, garneren en afmaken van gebak. Een constante, lage tempe ratuur is daarvoor een vereiste. Ook het werkblad van de banket bakkers heeft een koelgedeelte. De banketruimte heeft ingebouwde koelcellen en diepvriezers. Door de uitbreiding zijn er in de bakkerij meer mogelijkheden voor de overige artikelen waaron der de talrijke soorten brood. Ter gelegenheid van de opening had Van Oost speciale aanbiedingen van o.a. artipan multigranen en artipan desembrood. De variatie is enorm en alles vers uit de eigen bakkerij. Dankzij deze vernieu wing kan bakker Van Oost gemakkelijker werken en de groeiende klantenkring meer bie den. Advertentie I.M. In de haven van St. Philipsland is gisterochtend een personenauto aan getroffen. Hoe de Chrysler in het water is gekomen, was gisterenmid dag de politie nog niet duidelijk. De wagen is vermoedelijk eigendom van een leasebedrijf. Faassen uit Steenbergen zou de auto gister avond bij laag water bergen. A. Houtman, van geboorte een Bergenaar, lag ooit als patiënt in het ABG en nu is hij directeur van het Algemeen Burger Gasthuis. Houtman volgde W. Vanneste op. De nieuwe directeur vindt dat hij in een goed onderhouden organi satie is terecht gekomen. Maar toch zullen er wel wat vernieuwin gen komen. Volgens Houtman werkt het verpleeghuis hard om baanbrekend werk te verrichten. Hij wil het personeel en de bewo ners zo vrij mogelijk laten en prijst de goede sfeer in het ABG. De komende maanden wil hij zich alleen maar gaan oriënteren op het personeel en de bewoners. Zeeland College. Het Zeeland Col lege heeft een nieuw gebouw in gebruik genomen aan de Ravenste- ijnweg in Middelburg. Hier huizen de opleidingen mto en economie. Minister J.M.M. Ritzen van onder wijs opende de nieuwbouw. Katoenen luiers zijn beduidend milieuvriendelijker omdat ze veel minder grondstoffen kosten en veel minder afval opleveren. Het verbruik van water, energie en wasmiddel voor het schoonma- De sloop van de Cebeco-lóods aan het Havenplein te St. Annaland is begonnen. De door de gemeente aangekochte loods van Cebeco Zuidwest aan het Havenplein te St. Annaland wordt gesloopt. Het massieve bouwwerk moet wijken in ver band met de recreatieve plannen in de kleine Suzannapolder, waar een zomerwoningencomplex moet verrijzen. Eerder zijn de achter de Cebeco-loods gelegen huizen aan de Klippelstraat - op één na - al tegen de grond gegaan. In ver band met de asbest-dakbedekking moesten de 'maanmannetjes' van Sagro er aan te passen komen. Eerder waren die ingeschakeld bij de sloop van de woning van wijlen dhr. Gelok aan de Molenstraat te Oud-Vossemeer. In St. Annaland was het karwei omvangrijk. Er was ook een wagen van de Olaz, het samenwerkingsverband voor afvalverwerking in Zeeland, aan wezig. "Voor de amateurs staan er in juli veel wedstrijden op het program ma", zegt Dirk Uijl, die deel uit maakt van het Poortvlietse wielerco- mité. "Donderdag rijden ze in Din- teloord en vrijdag in Breskens. Na Poortvliet staat Heikant op het pro gramma. Wanneer we toch een wed strijd voor de A-amateurs zouden organiseren, is de kans groot dat het aantal deelnemers zeer gering is. In tegenstelling tot andere jaren mogen renners niet meer op de wedstrijd dag bijschrijven. Vorig jaar waren er zonder de bijschrijvingen dertig ren ners. Dat is te weinig", aldus Dirk Uijl, die meldt dat het comité ook nog heeft overwogen om de wed strijd eerder in het seizoen te laten verrijden of op een door de weekse In plaats van de A-amateurs komen de nieuwelingen aan het vertrek. Door dit besluit van het wielerco- mité worden de Thoolse junioren Arjan van Haaften uit Stavenisse en Eric Tichem uit Tholen gepasseerd. Deze jeugdige renners hebben zo opnieuw geen gelegendheid om zich voor het Thoolse publiek in de kij ker te rijden. "Wij hebben wel over wogen om een wedstrijd voor de junioren te organiseren, maar op onze wedstrijddag zijn er voor deze categorie meerdere wedstrijden. De kans is dan groot, dat er een klein rennersveld aan het vertrek komt", aldus Dirk Uijl. Wielrenner Arjan van Haaften uit Stavenisse betreurt dat hij niet in Poortvliet mag rijden. "Een wed strijd voor junioren vind ik een bete re aanvulling. Op zaterdag 9 juli wordt wel het NK tijdrijden verre den, maar daar komen alleen de bes ten van het district aan het vertrek", aldus Van Haaften, die dit jaar rijdt bij wielervereniging Willebrord Wil Vooruit en binnenkort aan de start verschijnt bij de Belgische klassie ker de E3-prijs van Harelbeke. Bij de B-amateurs zal dit seizoen Hans Etiënne uit Oud-Vossemeer niet in actie komen. Wegens verbou wingen aan zijn huis heeft hij beslo ten om de wielersport op een lager pitje te zetten. ken van de katoenen exemplaren en het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de katoenteelt wegen daar niet tegen op. Dat baby's in katoen meer last heb ben van luieruitslag is onjuist. Dat is meestal een kwestie van tijdig verschonen. Was de luier op 60 graden bij voorkeur met een zeepwasmiddel, zonder toe voeging van wasverzachters, en zymen en bleekmiddel. Het beste bleekmiddel krijgt u gratis, namelijk de zon. De voor deligste wasverzachter krijgen we hier in de regio ook regelma tig: een krachtige wind. Een plastic broekje over een katoe- nen luier kan broeierig zijn. Een handige oplossing is een wollen broekje dat in lanoline is gedom peld. Bij het gebruik van katoe nen luiers houdt u, gerekend over een periode van 2Vt jaar, ongeveer 2500 gulden meer in uw zak. Eerlijkheidshalve moeten we er kennen dat het gebruik van ka toenen luiers bewerkelijker is. In steeds meer gemeenten kunnen ouders die liever niet zelf de lui- erwas doen, gebruik maken van een luierwasdienst. Ook in Zee land kennen we inmiddels de 'Lease luier express' in Goes. Het bedrijf verzorgt de verhuur, distributie jen het wassen van luiers. Het centraal laten wassen van de stoffen luiers kost de helft minder energie dan wan neer ieder gezin ze voor zichzelf wast. Misschien is dit een goed alternatief. Bron: Marijke M.A. Brunt, Mi lieusparend huishouden. Landmeter. De landmeter van de gemeente Tholen heeft begin januari zijn tachymeter laten vallen. Repa ratie van het apparaat was gezien de ouderdom niet de beste oplossing, zodat werd besloten een nieuw aan te schaffen. Het kapotte apparaat is dan ook volledig afgeschreven, waarmee 20.359 gulden gemoeid was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13