Dringen in klas met oud-leerlingen van 40-jarige Groen van Prinsterer Minder subsidie zoet-waterplan Plan van twee ton om vervuilde Bruintjeskreek voortaan te ontzien Jacht op zwerfvuil is nuttig maar het neemt elk jaar toe Meester C. van Rijswijk even terug in Scherpenisse Onderhoud polderwegen Rapport g.s. zorgelijk over toekomst natuurgebieden Met brugklassers Thoolse scholengemeenschap Mn (cl«ctKui<k Sacu DGO-onderwijs in Oude Tonge Schouwen zet licht op groen voor fusie waterschappen Achterstanden in onderwijs aangepakt start Donderdag 24 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De klas zit vol. De leerlingen van toen zijn nu volwasse nen. De meestén geboren in 1954/1955. Vaders en moe ders inmiddels. Met 32 zitten ze weer in de schoolban ken. Ze luisteren ademloos naar de onderwijzer voor de klas. Ze zijn stiller dan dertig jaar geleden toen ze ook op de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse zaten. Europese bijdrage gaat niet door De zoet-waterplannen op Tholen en Sint-Philipsland krijgen met een financiële tegenvaller te maken. De mon deling toegezegde bijdrage van 60% in de kosten van de verdichtingsplannen gaat niet door. De landinrichtings- dienst heeft het waterschap laten weten nog maar de helft te zullen bijdragen. Voorwaarde is dat de plannen uiter lijk 1 januari 1998 zijn gerealiseerd en betaald. Verkaveling Duizend gulden Het gaat slecht met de natuur in Zeeland. Dat is de con clusie van een rapport van gedeputeerde staten. Vooral aan de riet-, moeras- en kustbroedvogels is de achteruit gang van het milieu te merken. Zeeland kent een aantal populaties kustbroedvogels die ook internationaal van groot belang zijn. Veel broedgebieden zijn verdwenen door de afname van intergetijdegebieden zoals schorren en slikken als gevolg van indamming, maar ook recreatie en industrie eisten hun tol. Een plan van het Zeeuws Landschap en het waterschap Tholen moet een einde maken aan zo'n situatie bij Bruintjeskreek op Sint-Phi lipsland. Frikandellenbakjes, shagbuiltjes, coca-colablikjes, eind jes touw en plastic in allerlei soorten en maten. Maar ook piepschuim en pallets. En een accu. Er is bijna niets wat de mens niet in de natuur en het landschap van Tholen en Sint-Philipsland achterlaat. Basisvorming Steintjeskreek omleiden Sombere toekomst WERKEND LEREN OP MBO-NIVEAU. J~ï SVH LEERLINGSTELSEL Meester C. van Rijswijk staat weer voor de klas. Niet om les te geven maar om herinneringen op te halen. De leerlingen' en de meester van toen zijn weer samen. Ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de school. De reünisten hebben de schoolban ken bezet maar ook andere belang stellenden proberen de 'les-oude- stijl' van Van Rijswijk bij te wonen. Het is dringen in het nauwe gangetje dat naar het lokaal leidt. Maar er is geen doorkomen aan. Ook in het lokaal staan mensen naast de banken en voor het bord om niets van de les te hoeven missen. Ouderen proberen nog een stoel te vinden want het les uur duurt langer dan vijftig minuten.- Van Rijswijk vertelt hoe het toeging op school. "We waren hier maar met zijn drieën. En vergaderingen waren er nauwelijks als je dat met nu ver gelijkt," Van Rijswijk stond van 1961 tot 1971 voor de klas van de Groen van Prinstererschool die is opgericht door de Gereformeerde Gemeente. Van 1968 tot 1971 was hij hoofd. Van Rijswijk was 21 toen hij als onderwijzer begon. Hij herinnert zich namen en gezichten. Eigen schappen van kinderen-, die nu weer voor hem zitten. Wie er goed kon zingen, wie er luid kon voordragen, wie er verlegen was. Hij heeft zelfs de cijferlijsten bewaard. "Het waren mijn eerste klassen. Die. vergeet je nooit. Het is geweldig dat er zoveel mensen gekomen zijn." Het MBO-college in Oude Tonge met meao als meest gewilde oplei ding bij de leerlingen van Tholen en St. Philipsland, gaat in augustus uit breiden. De opleidingsmogelijkhe den worden verruimd met de mdgo- afdelingen sociaal pedagogisch werk en verzorging. Het Albeda- college uit Rotterdam zal de oplei dingen in het schoolgebouw te Oudé Tonge verzorgen. Het eerste leerjaar bestaat uit een basisjaar, waarin aan beide opleidingen gemeenschappe lijke modules worden gegeven. Daarnaast zijn cr modules, waarin de leerlingen van verzorging en sociaal pedagogisch werk apart les krijgen. Afhankelijk van het aantal kinderen zal te zijner tijd bekeken worden of het tweede en derde leer jaar ook in Oude Tonge gevolgd kan worden. In elk geval kan men na het met goed gevolg doorlopen van het eerste leerjaar, zonder problemen instromen in de opleidingen van het Albeda college in Rotterdam. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik is voorzitter van het MBO- college in Oude Tonge. De afgelopen jaren is het subsidie percentage al verschillende keren veranderd. Eerst was het 50%, toen werd het 40, daarna 60 en nu weer 50. Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap is teleurgesteld. "Al dat geschuif kweekt maar onrust." Hij geeft het voorbeeld van iemand die een boterletter beloofd is en die het vervolgens met een speculaasje moet doen. "Alles wat je minder krijgt, is heel vervelend." P.W.M. Roks van de landinrich- tingsdienst vertelt dat de korting het gevolg is van het niet doorgaan van een Europese subsidie. Voor water- beheersingsplannen is de gebruike lijke rijksbijdrage 40%, dus Tho- len/Sint-Philipsland krijgt met 50% al extra, benadrukt hij. Een half jaar geleden is Zeeland aangemeld voor ^een subsidie uit de Europese struc tuurfondsen in het kader van platte landsontwikkeling. De zoet-water- projecten zijn toen voorgedragen. "Toen is het percentage van 60 genoemd, maar daar zat een duide lijk voorbehoud aan va'st", aldus Roks. Inmiddels is niet heel Zeeland, maar Als laatste heeft ook het waterschap Schouwen-Duiveland ingestemd met de samenvoeging van de vier Zeeuwse waterschappen boven de Westerschelde. Voorzitter drs. H. Eversdijk van de stuurgroep die de fusie voorbereidt, heeft inmiddels namens de vier waterschappen het provinciaal bestuur gevraagd aan de fusie mee te werken. Die zou per 1 januari 1996 een feit moeten zijn. De Schouwse hoofdingelarlden zijn unaniem overstag gegaan, nadat de stuurgroep twee van de drie wensen honoreerde. Schouwen wilde aller eerst een 'voldoende' vertegenwoor diging in het nieuwe waterschapsbe stuur. Dat geluid was in alle water schappen te horen en er wordt dan ook nog gestudeerd op de mogelijk heid van districtsgewijze vertegen woordiging. In het onderzoek naar de vestigingsplaats voor het nieuwe waterschapskantoor wordt, behalve Middelburg en Goes, ook Zierikzee betrokken. Derde punt, het betrek ken van Goeree-Overflakkee in de fusieplannen, wordt wegens de vele onzekerheden afgewezen. Nadat de hoofdingelanden in febru ari besloten nog geen fusieverzoek te doen, tekende het personeel van het waterschap Schouwen-Duive land daartegen in een brief bezwaar aan. uitsluitend Zeeuws-Vlaanderen als regio voor Europese subsidie aange wezen. De projecten op Tholen en Sint-Philipsland vallen derhalve uit de boot en het aangekondigde hoge re subsidiepercentage gaat niet door. Voor Sint-Philipsland ligt een ver dichtingsplan - gebaseerd op een rijksbijdrage van 40% - gereed; het is wegens de slechte economische situatie aangehouden. Voor Sint- Annaland is het verdichtingsplan zo goed als klaar. De rijkssubsidie voor het basisplan is tot en met 1997 beschikbaar. De landinrichtingsdienst gaat ervan uit dat dit karwei eind 1996 afgerond zal zijn. Geprobeerd wordt de deel- plannen Zuid en Oost dit jaar besteksgereed te maken, aldus secretaris J.D. de Korte van het waterschap. De hoofdingelanden wordt morgen gevraagd 140.000 gulden beschik baar te stellen om daarmee ver vroegd werken uit te voeren in de ruilverkavelingsblokken Sint-Anna- land en Stavenisse. De landinrich tingsdienst heeft daarvoor zowel geld als personeel beschikbaar, omdat de uitvoering in Sint-Philips land vertraging heeft opgelopen. De dienst wil dit jaar de volgende werken uitvoeren: verbeteren kruis punt Winkelzeeseweg/Zoetwater- weg, verbreden berm Jan Karelsweg en Veerweg, plaatsen stuw in Van Haaftenpolder, waterloop in Marga- rethapolder en duiker in Stoofdijk Stavenisse. In Sint-Philipsland staat verbreding van de bermen langs Noorddijk en Noordweg op het pro gramma, maar het is onzeker of dit uitgevoerd kan worden. Het waterschap Tholen wil dit jaar onderhoud uitvoeren aan de volgen de wegen in het poldergebied: Lan- geweg (St.Philipsland), Sluisweg, Oostdijk, Hollaereweg, Nieuwland- seweg (St.Annaland), Steenblok- weg, Bruinzeeldreef, Weg van Kod de, Muiterijweg, Kalfdamseweg, Bosweg, le Bosdreef, Keenhoekse- weg, Meliasweg, Broeksedijk, Zoe- tendijk, Vogelsangsedijk, Hikse- weg, Krommedreef en Oudelandse- dijk/Annavosdijk. Overigens ziet het er niet naar uit dat al deze wegen ook werkelijk nog dit jaar worden aangepakt. De landin richtingsdienst wil namelijk ver vroegd enkele wegen in de verkave- lingsblokken Stavenisse en St.Annaland aanpakken. Het water schap moet daar financieel aan bij dragen en dat geld komt uit hetzelf de potje als waaruit het onderhoud betaald moet worden. Van Rijswijk vertrok naar Barne- veld waar hij hoofd werd van een school met zes klassen die nu 480 leerlingen telt met twintig perso neelsleden. "Het was toen een stuk rustiger. Honderd leerlingen waren gemakkelijker te overzien. Nü zijn er ook veel meer regels." Als de les is afgelopen is er tijd voor de oud-leerlingen om bij te praten. De open les wordt een besloten bij eenkomst maar de deur moet met een tafel en stoel gebarricadeerd worden om andere belangstellenden buiten te houden. Enkelen slagen erin toch binnen te komen. Hermine Bijnagte en Anja van Oeveren zochten voor deze speciale les naar oud-leerlingen op de klasse foto's uit die tijd. Hans Dijke: "Er zijn heel veel reacties op gekomen. Iedereen is twee keer aangeschreven en Van Rijswijk was ook enthou siast." De andere lokalen staan ook in het teken van het jubileum. Elk groep heeft een projectboek waar verschil lende onderwerpen in worden behandeld: leesplank, rekenen en schrijven in 1954, de historie van Zeeland, de geschiedenis van het onderwijs op reformatorische grondslag. Een en ander is ook in werkstukken uitgewerkt. Met de verkoop van vis, koffie, sla, soep en bolussen halen de kinderen 1000 gulden op voor reformatorische scholen 'overzee', in de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Australië die fiet onderwijs uit eigen middelen moeten betalen. In april verschijnt een jubileum boekje. Het onderwijzend personeel, werd op 31 maart 1954 tijdens de kerkdienst geïnstalleerd. Hoofd was Kortenhof, de anderen waren mees ter Hartog en juffrouw Hendrikse. Het bestuur bestond toen uit voorzit ter A. Dijke, N.L. Rijstenbil, H. Quaak, D. Quaak en F. Bolier. De school telt nu 119 leerlingen. Het aantal leerkrachten wordt in augus tus met een fulltimer uitgebreid. De klassen 1 en 2 zullen gesplitst wor den. Nu staan er vier leerkrachten met een volledig dienstverband en vijf part-timers voor de klas. Daar naast zijn er vier schoonmaaksters en 1 tuinman. Op 20 april wordt er een herden kingsdienst gehouden in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente, de plaats waar de school tot 1957 was gehuisvest. De vier Thoolse basisscholen De Eevliet (Poortvliet), Oosterschelde- school (Scherpenisse), De Rieburch (St.Maartensdijk) en De Casem- brootschool (St.Annaland) gaan meedraaien in het onderwijsvoor- rangsgebied Zeeland. Maandagmid dag beslist de gemeenteraad Over toetreding tot de vereniging met die zelfde naam. In het kader van het onderwijsvoorrangsgebied wordt aandacht gegeven aan het verminde ren van bestaande onderwijsachter standen. Vanaf 1 augustus kan Zee land in aanmerking komen voor een rijkssubsidie. Aan de achterstanden waarom het gaat, kunnen sociale, economische en culturele omstandigheden ten grondslag liggen. Om te bepalen of op een school een dergelijke ach terstand bestaat, wordt deze aan bepaalde criteria getoetst; bijvoor beeld het aantal buitenlandse leer lingen, het opleidingsniveau van de ouders. Voor het wegwerken van de achterstanden kan zowel onderwij zend personeel als leermiddelen beschikbaar gesteld worden. Het onderwijsvoorrangsgebied staat los van het zorgverbredingsproject waaraan veel Thoolse basisscholen meedoen. Werken voor nazi's. Tot 2 april is in de Zeeuwse bibliotheek de ex positie te zien 'Gedwongen werk in nazi-Duitsland 1940-1945'. Het is een verzameling documenten en beeldmateriaal van het documen tatiecentrum van de landelijke vereniging ex-dwangarbeiders Ne derland tweede wereldoorlog. Oud leerlingen maar ook andere belangstellenden woonden de 'les-oude stijl' van C. van Rijswijk bij. "OWE P \J^JÏ Leerlingen van de TSG halen piepschuim uit de sloot in de Geertruidapolder te Scherpenisse. Dat leert een blik in de bandenwa gen van het waterschap Tholen waar jagers, drijvers en kinderen het zwerfvuil op gooien. Dit is al de der de keer dat jagers en leden van de natuurvereniging samen de nationa le natuur schoonmaakdag aangrij pen om te laten zien dat ze het menen met het milieu. Maar het lijkt wel onbegonnen werk. Dit jaar waren er meer schoonmakers dan anders en dat leverde navenant meer rotzooi op: twee containers vol. "Het wordt erger," zegt voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen van de wildbeheereenheid Tholen en Sint- Philipsland,"ik ben er een beetje van geschrokken. Dat mensen zoveel vuil achterlaten..." Van Nieuwenhuijzen doelt vooral op wat de recreant achterlaat. Bier blikjes en plastic zakjes laat je niet liggen, vindt hij. En als je ze kwijt wil dan zijn daar vuilnisbakken voor. Die staan buitendijks waar dijkrecreatie is toegestaan. "Maar ze worden niet gebruikt." Het is niet alleen de toerist die aan de dijk zit. Ook de plaatselijke bevolking dient er volgens Van Nieuwenhuijzen op aangesproken te worden. Bovendien blijkt dat er ook het een en ander door de zee wordt aangebracht. Jager L. Bijnagte uit Scherpenisse heeft een plastic bak met het adres van een mosselboer uit Yerseke. "Die kan ik terugsturen." Ook boeren dragen een steentje bij door een slang (voor het schoon- spoelen van een sproeitank) in de sloot achter te laten. En van het industrieterrein van Sint-Maartens dijk zijn grote stukken piepschuim de slootkanten en struiken inge waaid. De jeugd heeft er lol in. Dit jaar doen er voor het eerst 23 brugklas sers van de Thoolse scholengemeen schap mee aan de schoonmaakdag. In vier groepjes struinen ze langs dijk en duif. Gewapend met plastic zakken tornen ze tegen de wind op tussen Gorishoek en Strijenham en langs de dijk bij Sint-Annaland. Decaan T. Hettema:"Deze kinderen reageerden meteen enthousiast. Die doen zoiets graag. De hogere klas sen voelen het ook wel zo maar wil len er niet voor uitkomen." Het past volgens de decaan bij de zorg voor het milieu dat op school meer aan dacht krijgt in de basisvorming. "Deze actie past hier goed in." De jeugdleden van de natuurvereni ging Tholen maken een stuk van de Oesterdam en de karrevelden schoon. In Sint-Philipsland zou de plaatselijke natuurvereniging de voormalige veerhaven onder handen nemen maar zij laten verstek gaan. Alleen wethouder J. de Jager- en gemeentesecretaris W.J. Pijl gaan op pad. De deelnemers worden door W. van Doom van een bolus en frisdrank voorzien. Dat gaat er na anderhalf uur zwoegen door de soppige bodem goed in. "En wat doen jullie met de bekertjes jongens?" doceert Van Doom. Van Nieuwenhuijzen is blij met de toenemende belangstelling voor het schoonmaken maar betreurt het dat het elke jaar nodig is. "Helaas is men nog steeds niet gedisciplineerd genoeg om de rommel zelf op te mi men. Het is voor ons allemaal van belang dat de natuur schoon is." Bij boer G.L.D. Gaakeer aan de Zeedijk te Oud-Vossemeer komen zo'n 40 deelnemers aan het eind van de actie bijeen en bedankt Van Nieuwenhuijzen iedereen (ongeveer 60) die bij de schoonmaakactie betrokken is geweest. Kort geleden drpoggevallen-gron den in het Volkerak- en Zoommeer, bijvoorbeeld bij de Speelmanspla ten, zijn belangrijke broedgebieden. Gedeputeerde staten vrezen echter dat die plaatsen binnenkort groten deels ongeschikt worden door het zoeter worden van het water en de snelle begroeiing. Door het afnemen van slikken en schorren is de waarde van de overige natuurgebieden gestegen. Projecten onder meer langs de Oosterschelde moeten samen met de bestaande inlagen en karrevelden over een tijdje vervan gende broed-, rust- en eetplaatsen opleveren. Het Zoommeer is sinds de afsluiting van de Oesterdam steeds groener geworden door algengroei. Het poldergebied wordt ook niet gespaard, volgens gedeputeerde sta ten. Polders beslaan veruit het grootr ste deel van het landoppervlak van Zeeland en ze worden meestal gebruikt voor intensieve akker bouw. Daardoor zijn veel planten en dieren verdrongen: typerende akker onkruiden, kenmerkende broedvo- gels zoals de grauwe gors, de kwar tel en de veldleeuwerik. Ze zijn nu geconcentreerd in graslandgebieden in oudlandpolders, dijken, krekèn en welen. Maar door ruilverkaveling zijn deze gebieden vaak verdeeld over het land en te klein om een evenwichtige flora en fauna te heb ben. Ook kreken slibben steeds meer dicht met algen. Zowel in zoet als zout water verarmt de planten- en dierenwereld. Vaak is bescherming in reservaten niet mogelijk omdat de kreken deel uitmaken van het afwa teringssysteem. Een voorbeeld daar van is Bruintjeskreek in Sint-Phi lipsland. De voormalige getijdegeul tussen de Oudepolder en de Rumoirtschorren wordt vervuild door de waterloop Steintjeskreek. Die loopt vanaf de noordelijke zee dijk, langs Anna Jacobapolder en kruist de Lageweg en mondt uit in de Bruintjeskreek. Die komt via een waterloop weer uit bij gemaal de Luyster in de Oude Polder. Ook de overstort van het riool van Anna Jacobapolder komt in Bruintjes- kreek terecht. Omdat er in het aangevoerde water landbouwbestrijdingsmiddelen en andere vervuilende stoffen zitten, willen de stichting Zeeuws Land schap en het waterschap Tholen Bruintjeskreek ontlasten. Dat moet gebeuren door Steintjeskreek en het rioolwater om te leiden. De water loop moet-dan evenwijdig aan de Lageweg komen te lopen en onder de Rijksweg door gaan. In de Abra ham Wissepolder komt de sloot dan uit in een watergang die naar het gemaal leidt. Het project zal twee ton gaart kosten. Het waterschap wil een kwart betalen en de rest moet van de provincie komen. "Het is een plan dat al langer op stapel stond, maar tot nu toe heb ik nog geen goedkeuring van de provincie gekregen", zegt hoofd .technische dienst J.A. Dees van het waterschap. Bruintjeskreek heeft veel rietsoorten en laagliggend, vochtig grasland. Het is een rust- en broedplaats voor water- en weidevogels. Steltlopers uit de Oosterschelde strijken er neer bij hoogwater. Gedeputeerde staten constateren dat door lage waterpei len in polders het water ook uit diverse natuurgebieden wordt, getrokken. Het wateroverschot in de winter wordt weggemalen. Gevolg is dat het gebied verdroogd. Niet alles gaat achteruit. Andere natuurgebieden zoals orchidee- en kalkrijke schraallanden en droogge- valleh gronden (de Plaat van de Vliet eri de Slikken van de Heen) met plantensoorten zoals in vochtige duinvalleien, doen het goed. Maar volgens het provinciebestuur zijn deze gebieden niet te vergelijken met de getijdewateren. Het water van de Oosterschelde is ook schoner geworden. Maar zee grasvelden en oude mosselbanken zijn door visserij met sleepnetten helemaal of bijna verdwenen. Ook de karrevelden aan de Oesterdam en Schelphoek zijn een succes. Bij de Philipsdam is een opvangproject voor rotganzen. Maar al met al zien gedeputeerde staten de toekomst somber in. "Juist de soorten ën levensgemeenschap pen waaraan in Zeeland de hoogste waarde moet worden toegekend, hebben het moeilijk. Het gaat slecht met de natuurgebieden waar een grote verscheidenheid aan flora en fauna is. De slikken en schorren die bekend staan om de grote vogelrijk dom en bijzondere vegetatie, nemen nog steeds af. Algemene soorten worden algemener en zeldzame steeds zeldzamer", concluderen g.s. Daarom vinden ze het belangrijk dat het bestaande milieubeleid doorge zet wordt. In 1998 moet opnieuw gekeken worden hoeveel men is opgeschoten. DE BESTE WEG NAAR HORECAVAKM ANSCH AP. Lijkt werken in de horeca je leuk? Na je VBO, MAVO of HAVO kun je via het SVH Leerlingstelsel werkend leren voor de beroepen restaurontkok, restaurantgastvrouw/-gastheer, receptionist en fast food-specialist. Vier dagen per week werk en leer je dan bij een erkend horecaleerbedrijf. En voor de theorie ga je één dog naar school. Het is een praktijkopleiding waarmee je meteen een leuk salaris verdient. BEZOEK DE VOORLICHTINGSAVOND EN BANENMARKT! Maandag 28 maart 1994 Zeeuwse Stromen Duinwekken 5 RENESSE 01116-2040 Dinsdag 29 maart 1994 De Mauritshof Mauritsweg 5 MZENDIJKE 01176-1234 Woensdag 30 maart 1994 Hotel Arneville Buitenruststraat 22 MIDDELBURG 01180-58456 Ontvangst vanaf 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. ArbeidSVoorziening ROC WESTERSCHELDE Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11