Poortvlietse op reis naar Bogota Verkoop huizen aan Oostsingel Kunstmeststrooiers krijgen sticker De Vossemeren vindt fusiepartner Quïst: de Ga specialist Zilver voor voorzitter fruittelers Werkgroep Kotterstraat Handgranaat op camping in Stavenisse Roefeldag op drie plaatsen Keuzemenu in de Schutse Vrijwilligers houden grote schoonmaak in de natuur 189,95 169,95 Donderdag 17 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Marian van As: 'Ik houd veel meer van een stad dan van een dorp' Soep van aardappelen, banaan, kip en koreander en heel waterige koffie met veel melk. Dat zijn maar twee van de typische din gen die je tegen komt in Colombia. De 26-jarige Marian van As uit Poort vliet weet erover mee te praten. Ze is net terug van een reis van drie weken naar Bogota, de hoofdstad van het Zuid-Amerikaanse land. Daar bezocht ze haar adoptiekind. De voorlichtingsavond van de stichting Beter Wonen over de verkoop van zeven seniorenwoningen aan de Oostsingel in Sint-Maartensdijk werd maandag in Haes- tinge door 15 kandidaat-kopers bezocht. Dat was minder dan de woningcorporatie had gedacht. Premie Loten om huis Busbanen Collectes Bejaardencentra Steenbergen en Dinteloord Bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer gaat fuseren met Onze Stede in Steenbergen en Nieuwe Haven in Dinteloord, beide verenigd in de stichting Vliet en Dintel. In januari hebben de besturen daartoe een intentieverklaring ondertekend. Simavi Leger des Heils Zeeuwse bijdrage Ruiten vernield Plattelandsvrouwen vie ren jubileum Verkoping voor zending Gabor Heerlijk zittende flamengo in brush-buffet. Met voetbed. Hoogfront flamengo in brush- buffet leder. Modieus comfort! Verkrijgbaar in: blauw, naturel en brons. 95 169: Colombia is een land in het noord westen van Zuid-Amerika. Het is 28 keer zo groot als Nederland, maar telt toch maar 30 miljoen inwoners. De hoofdstad, Bogota, ligt in het midden van het land en herbergt 8 miljoen mensen. Dat is ruim een kwart van de totale bevolking. Colombia grenst aan Ecuador, Peru, Brazilië, Venezuela en Panama. Er zijn stukken land op zeeniveau, maar je hebt ook de drie Cordillera- bergketens waarvan het hoogste punt op meer dan 5700 meter ligt. Bogota ligt op de oostelijke Cordil lera. Colombia is een groot produ cent van cacao en koffie. Ook wordt er veel aardolie gevonden. Het kli maat is er subtropisch. Hoofd J. Droogendijk van de afde ling woonbeheer noemde de opkomst matig. "Maar de belang stelling is heel serieus. We hadden wel wat meer mensen verwacht gezien de belangstelling die we van- tevoren hebben gekregen." De seniorenwoningen gaan 142.000 gulden kosten en zullen naar ver wachting in oktober of november worden opgeleverd. Het is de bedoe ling dat huurders van Beter Wonen voorrang krijgen bij de koop om zodoende de doorstroming te bevor deren. Bij de kandidaten zijn ook huiseige naren die interesse hebben voor de huizen dicht bij het centrum van de smalstad. Het begrip seniorwoning is volgens Droogendijk rekbaar. "Je zou het ook een kleine eengezins woning kunnen noemen. Er zijn drie slaapkamers. De douche is op de begane grond. Plus een van de slaapkamers, maar die kan bij de woonkamer getrokken worden." Bovendien zijn er geen drempels in de woning en zijn de deurposten zo breed dat er een rolstoel door kan. Volgens Droogendijk is er in de huursector grote behoefte aan senio renwoningen. "Aan de Oostsingel moet nu blijken of dit ook in de koopsector zo is. We hebben ons bewust op deze categorie gericht omdat er in de particuliere sector weinig koopwoningen voor senioren gebouwd worden." Architect J. Weertman gaf uitleg over de indeling van de woning, de te gebruiken bouwmaterialen, de isolatie en de cv-verwarming. De voorgevel kijkt uit op de Oostsingel. De achterzijde aan de Oostvest wordt één gesloten wand. De schuurtjes krijgen dakpannen. Dit in verband met het feit dat de bouw plaats binnen het beschermd dorps gezicht valt. Hoofd F. Frarejean van de afdeling bedrijfsbeheer lichtte de financiële kant van de koop toe. De premie op de woningen is afhankelijk van het inkomen en van het rentepercentage op de lening. (In het verleden ston den de bedragen in de premiesector vast). De kandidaat-kopers vulden een vragenlijst in. Volgende week zal bekend worden welke kandida ten verder gaan in de procedure. Het is sinds 1981 dat Beter Wonen weer woningen verkoopt. In die periode werden woningen 'in de beschutte sfeer' aan particulieren verkocht. Voor de 14 huurwoningen die naast de koopwoningen verrijzen is vol gens Droogendijk veel belangstel ling. Uit het bestand van de woningstichting maar ook van men sen die in een eigen huis wonen."Er is voor iedere woning wel één kan didaat." Naast deze mooie kanten van het land, is Colombia bekend om het geweld en de drugswereld. Met name de drugkartels in Medellin zijn berucht. "In de grote steden zoals Bogota zijn vooral armoede en geweld een groot probleem", vertelt Marian van As. Ze besloot de reis te ondernemen om haar adoptiekind te ontmoeten. "Ik heb Astrid Romero via Woord en Daad financieel geadopteerd. Ze heeft haar ouders nog en ook twee broers en twee zus sen. Door ze te adopteren, kan As trid naar school. Haar vader en moe der hebben daar geen geld voor. Ze wonen dan ook in één van de armste krottenwijken van de stad." Het leek de administratrice van bejaardencentrum De Schutse in Sint-Annaland leuk om het meisje dat ze financieel ondersteunde nu ook eens echt te ontmoeten. Ze vroeg daarom aan de stichting Woord en Daad of er iets voor haar te doen was in Bogota. De project leider daar is de Nieuw-Zeelandse dominee Christie. Hij verhuisde meer dan twintig jaar geleden met zijn gezin naar Colombia om daar de arme bevolking te helpen. De overi ge medewerkers zijn allemaal Colombianen en een enkeling die, net als Marian, een tijdje komt hel-* pen. "Ik kreeg van ds. Christie een enthousiaste brief terug", vertelt de Poortvlietse. "Hij schreef dat er genoeg te doen was en dat ik in ieder geval moest komen. Dat heb ik toen gedaan. Ik logeerde bij de dochter van ds. Christie. Zij was getrouwd met een Colombiaan." Omdat Marian een beetje Spaans spreekt, werkte ze als hulp op het kantoor vanwaaruit de dominee werkte. Dat was gevestigd in het gebouw van de christelijke krant Desafio. Het project voorziet voor namelijk in scholing, de opvang van (straat)kinderen en voedselverstrek- king. Waar de administratrice veel moeite mee had, was de tegenstel ling in de stad tussen rijk en arm. "Als je in het centrum komt, dan lijkt het wel mee te vallen. Je ziet moderne gebouwen en je kunt er Parijse topmerken kopen. Maar in de sloppenwijken in de heuvels aan de rand van Bogota heerst armoe de", vertelt ze. "Het is wel opvallend dat het geweld in de zeer arme wij- Een werkgroep zal gaan bekijken welke maatregelen er genomen moeten worden om de leefbaarheid in de Kotterstraat te Tholen te verbe teren. In de werkgroep zullen 6 tot 8 bewoners uit de Kotterstraat zitting nemen, naast vertegenwoordigers van de gemeente Tholen, de woningcorporatie Beter Wonen, de politie en het jeugd- en jongeren werk. Dat is het resultaat van een besloten bijeenkomst die dinsdagavond in de Meulvliet te Tholen is gehouden en waar bewoners hun zegje konden doen. Voor de verbetering van de straat heeft de gemeente 37.000 gul den uitgetrokken. Burgemeester H.A. van der Munnik treedt als woordvoerder op namens de instan ties die deelnemen in de werkgroep. "We hebben de bewoners gevraagd te zeggen wat ze op hun hart hadden en er geen discussie van gemaakt. Het was een inventarisatie van gevoelens en wensen. Die gaan we in de werkgroep bespreken." Alle bewoners van de Kotterstraat waren voor de bijeenkomst uitgeno digd. Volgens Van der Munnik was de opkomst 'verheugend.' ken minder is. Ze hebben het te druk met overleven. Deze mensen doen er zelf ook best veel aan om uit hun slechte situatie te komen. Zo sparen ze net zo lang tot ze met elkaar vijf stenen huisjes kunnen bouwen. Dan gaan de mannen aan de slag en nadat de bouw klaar is, wordt er geloot wie er één van de woningen mag hebben." Colombia is een democratisch land; zelfs één van de oudste democra tieën in Zuid-Amerika. Maar de regering doet vrij weinig aan de pro blematiek van de armoede. Er zijn dan ook andere dingen die aandacht vragen. "Geweld is een heel groot probleem daar", zegt Marian. "Men sen vermoorden elkaar voor een ruzie, dan hoeft er nog niet eens geld aan te pas te komen. Guerilla's komen van het platteland en omdat ze geen geld hebben, komen ze in de krottenwijken te wonen. Gelukkig heb ik daarvan weinig gemerkt, maar ds. Christie vertelde er wel het een en ander over. Je kunt als toerist bijvoorbeeld beslist niet alleen in de natuur gaan wandelen. Dat is te gevaarlijk." Maar er zijn ook leuke dingen te beleven in Bogota. Het voedsel is er erg goedkoop, net als de meeste din gen. Verse melk is echter heel duur. Het openbaar vervoer floreert in de hoofdstad. Aan weerskanten van de straten lopen brede busbanen waar tientallen bussen af en aan rijden. Een rit in een gewone, oude bus kost zo'n veertig cent. Stap je in een bete re dan betaal je ongeveer zeventig cent. "Het verkeer is een echte cha os. Het is er ontzettend druk", vertelt Marian. "Er is ook wel veel milieu vervuiling, want er hangt constant smog boven de stad en in het bijzon der boven de busbanen." Het minimumloon in Colombia is zo'n 190 gulden per maand. Erg arm is het land niet en ook de munt deva lueert niet veel. Maar veel inwoners zijn straatarm omdat ze geen werk hebben. "Ik denk dat Colombia een beetje een vergeten hoekje is.", meent Marian. "Landen als India en Brazilië zijn veel meer in het nieuws, maar in Colombia is ook veel ellende. Het is natuurlijk ook niet toeristisch omdat veel mensen bang zijn voor het geweld." Hoewel het geen toeristische plaats is, heeft Bogota wel een museum: het beroemde Goud-museum. Daarin zijn veel gouden voorwerpen te zien van oude indianenculturen van het land. Marian bekeek Bogota goed. "Ik houd veel meer van de stad dan van een dorp. Er is van alles te bele ven en te doen. Je kunt er ook meer betekenen voor anderen, omdat er veel hulp nodig is. Dat is ook in Nederland zo." De tijd verstreek voor Marian veel te snel. Ze wil dan ook best nog eens terug, maar ze weet nog niet wan neer: "Ik kan geen plannen maken op lange termijn. Ik zie wel of en wanneer ik weer ga. Maar als het zover is, blijf ik wel wat langer, want drie weken is veel te kort." A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer met een medewerker van D.S.M. bij de kunstmeststrooier. Een zeventigtal akkerbouwers heeft zich bij de veiling Sint- Annaland gemeld voor de geregis treerde teelt van vroege aardap pelen. "Ze vertegenwoordigen 350 hectare en dat is ruim de helft van het areaal", vertelt directeur D.L. Hage. Aan het telen van de pie pers worden bepaalde voorwaar den gesteld, met name op het gebied van bemesting. Grootwin kelbedrijven, en met name Albert Heijn, vragen namelijk om een milieuvriendelijker geteeld pro- dukt. De aardappelen zullen her kenbaar zijn aan een groen label, dat aan de kist zit. Grondontsinetting en spuiten van uit de lucht zijn bij de geregis treerde teelt uit den boze. Voor de aanwezigheid van fosfaat, kali en stikstof in de bodem gelden vast gestelde maximum-waarden. En bepaalde bestrijdingsmiddelen mogen niet gebruikt worden. Boeren die aan de geregistreerde teelt willen meedoen, moeten om de drie jaar grondmonsters laten nemen en elke twee jaar de spuit- machine en de kunstmeststrooier laten keuren. Dat laatste gebeurde afgelopen week in de hal van Meijer te Scherpenisse. Veertig akkerbouwers hadden zich voor de test - een soort APK voor kunstmeststrooiers - opgegeven. Kosten 350 gulden per strooier. Twee medewerkers van DSM uit Veendam bekeken de technische staat van de machines en testten de verdeling van de kunstmest. Daartoe stond een lange rij bak ken opgesteld. De strooier werd gevuld met kunstmest (beschik baar gesteld door Gebr. Dijke, die de contacten met DSM legden), waarna de boer al strooiend door de hal reed. Indien nodig herhaal de zich dat enkele malen. De strooiers werden indien nodig afgesteld, tegelijkertijd kreeg de betreffende akkerbouwer een stukje voorlichting. Voor elke strooier werd een uur en twintig minuten uitgetrokken. Als alles in orde was, ging er een sticker op en kreeg de boer een rapportje mee. "De meeste reacties zijn er van tevredenheid", vertelt Dijke. Samen met Hage stelt hij vast dat de telers uit de streek de geregis treerde - en milieuvriendelijkere - teelt dragen. "Hoewel het dit eer ste jaar voor allemaal nog een vraagteken blijft." De aardappe len zullen gewoon via de klok wor den verkocht, dus het blijft een vrije teelt. Een hogere prijs wordt dan ook allerminst gegarandeerd. Maar wél wordt de geregistreerde teelt als eerste geveild. Marian van As uit Poortvliet met haar adoptiekind van Woord en Daad in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Op camping Quaak aan de Keeten- weg in Stavenisse werd woensdag een handgranaat gevonden. Het ging om een explosief van het type M26, afkomstig uit de Tweede Wereld oorlog. Na jarenlang begraven te zijn geweest, kwam het ding aan de oppervlakte. Een paar dagen later heeft de explosieven opruimings dienst (EOD) de granaat buitendijks bij Stavenisse tot ontploffing gebracht. De roefeldag die vorig jaar een enorm succes was, wordt deze keer behalve in Tholen ook in Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland gehou den. Dat is het voornemen van het jeugd- en jongerenwerk dat op Tho len de roefeldag 25 juni organiseert. Voor de eerste roefeldag waren zoveel aanmeldingen, dat verschil lende kinderen niet mee konden doen. Om dat probleem te verhel pen, moet de dag, waarop kinderen van de basisschool echt mee mogen helpen in bedrijven, worden georga niseerd in drie plaatsen. Binnenkort worden de bedrijven aangeschreven om hun deuren voor de kinderen open te stellen. In Tholen doen behalve het jeugd- en jongerenwerk ook het kindervakantiewerk en het christelijk jeugdwerk mee. Voor Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk is coirdinatrice Marianne Velthuis nog naarstig op zoek naar vrijwilli gers die de dag willen organiseren. Later wordt er een beroep gedaan op mensen die de groepjes kinderen langs de bedrijven willen leiden. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij het jeugd- en jongerenwerk dat gevestigd is in het centrum thuis zorg aan Dr. Tazelaarstraat in Sint- Maartensdijk. Bejaardencentrum de Schutse in St. Annaland is voor de 76 bewoners en 40 tot 45 deelnemers aan de warme maaltijdvoorziening buiten het tehuis, begonnen met een keuze menu. De koks hielden voorheen wel rekening met de wensen van de bewoners en gaven hen geen voe ding die ze niet lusten. Maar voor taan kan men kiezen uit menu A of B met twee soorten groente en twee soorten vlees. De mogelijkheid bestaat om onderdelen van A en B te wisselen. Dat is de eigen verant woordelijkheid van de bewoners of deelnemers aan tafeltje-dek-je, zij het dat er wel rekening met diëten gehouden wordt. Het keuzemenu is mede op advies van de inspecteur voor de bejaar denoorden in Zeeland tot stand gekomen, in nauwe samenwerking met het voorlichtingsbureau voor de voeding. Voor het nieuwe systeem zijn enkele apparaten aangeschaft, zoals een tweede 'bain marie', een voedsel verdeelband met een lengte van 3.5 meter en extra keukenge reedschap. Met de voedselverdeel- band, kan de warme maaltijd nog sneller worden opgeschept, wat de kwaliteit ten goede komt. De eerste ervaringen met het keuzemenu zijn volgens de Schutse zeer positief. Zaterdag organiseert de koninklijke Nederlandse jagersvereniging (KNJV) in samenwerking met de stichting Nederland Schoon de vier de nationale natuur schoonmaakdag. Daarvoor zijn 450 wildbeheerseen- heden aangeschreven. Dat zijn plaatselijke samenwerkingsverban den van jagers. De deelnemende eenheden maken op Tholen en Sint- Philipsland hun eigen jachtterrein schoon. Daarnaast neemt de natuur- vereniging van Tholen de Oester- dam voor haar rekening. De natuur- vereniging van Sint-Philipsland zui vert de omgeving van het voormali ge veer in Anna Jacobapolder van vuil. En 25 brugklasleerlingen van de Thoolse scholengemeenschap in Sint-Maartensdijk hebben aangebo den om op te gaan ruimen tussen Gorishoek en Strijenham. C. v.d. Berge uit Tholen. De scheidende voorzitter C. v.d. Berge van de Thoolse afdeling van de Nederlandse Fruittelersorganisa tie (NFO) heeft gisteren in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet een zilveren speld gekregen voor zijn verdien sten. De fruitteler uit Tholen was twee keer negen jaar bestuurslid waarvan zeven jaar voorzitter. Het was de eerste keer in de geschiede nis van de afdeling dat iemand een dergelijke onderscheiding ontving. In Sint-Maartensdijk worden nog helpers gezocht voor de Simavi-col- lecte van 21 tot 26 maart. Opgave bij mevr. P. Meloen, Noordpoort 7. Ook in Tholen wordt gecollecteerd voor Simavi. Deze organisatie wil het geld besteden aan drinkwater voorzieningen in India en Afrika. Met schoon water kunnen ziekten worden voorkomen. Informatie is te krijgen bij A. Boxhoorn 01660- 2739. De collecte voor het Leger des Heils bracht in Tholen ü2636,25 op. "Voor ons was fusie een noodzaak. Omdat we minder dan 100 plaatsen hebben, werden we ertoe verplicht op grond van het kad'erplan van de provincie Noord-Brabant", vertelt directeur M. Suykerbuyk van De Vossemeren. Wanneer de fusie een feit zal zijn, kan hij nog niet zeggen. Door de samenwerking ontstaat een organisatie met een exploitatie van negen miljoen gulden, 240 perso neelsleden en 260 bewoners. In De Vossemeren wonen 66 men sen, waarvan er 32 afkomstig zijn van Tholen en Sint-Philipsland. Het tehuis is destijds gebouwd op initia tief van de gemeenten Oud- en Nieuw-Vossemeer en Sint-Philips land. Van de zeven bestuursleden zijn er vier Zeeuws: drie uit Oud- Vossemeer en één uit Sint-Philips land. Door de fusie kan de bewoners een betere zorg geboden worden, stelt Suykerbuyk. Hoewel bestuurlijk de blik gericht wordt op Brabant, blijft het Zeeuwse belang nadrukkelijk aanwezig. "In de intentieverklaring worden vijf gemeenten genoemd: Steenbergen, Dinteloord, Nieuw- Vossemeer, Tholen en Sint-Philips land. Dat zal niet veranderen', stelt de directeur. Vanwege het Zeeuwse belang betaalt de provincie Zeeland jaar lijks een bijdrage in de exploitatie. Die is gebaseerd op 30 plaatsen, zodat er op dit moment eigenlijk twee Zeeuwen teveel in het tehuis wonen. Voor 1993 hebben g.s. van Zeeland het bedrag vastgesteld op 268.846 gulden. Aangezien over 1992 ruim 14 mille teveel betaald is, wordt dat in mindering gebracht, zodat er 254.303 gulden overblijft. De jaarlijkse exploitatie van de Vos semeren vergt drie miljoen gulden. Volgens een overeenkomst tussen g.s. van Brabant en Zeeland staat de totale renovatie van het tehuis voor 2001 op het programma. Directeur Suykerbuyk zou De Vossemeren dan graag ombouwen tot een woon zorgcomplex. om de veertien dagen bij elkaar komen in de zaal van de Rozeboom om welfarewerk te doen. Het was een heel gezellige avond aan boord van de Henry Dunant. Van twee schuren aan de Oostdijk en de Zuiddijk zijn vrijdagnacht rui ten ingegooid. De vandalen verniel den vier ruiten van het pand aan de Oostdijk en aan de Zuiddijk werden maar liefst twaalf ramen onder han den genomen. De plattelandsvrouwen vieren woensdag het 60-jarig bestaan van de afdeling. De leden komen die avond bij elkaar om terug te kijken op de afgelopen periode. Het echt paar Schilders zal optreden, er wordt gesproken over de toekomst van de bond en receptenboeken worden uit gereikt die zijn samengesteld door en voor alle leden. Zaterdag van tien tot vier uur wordt in het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in de Voorstraat een verkoping gehouden. Er zal dan van alles te koop zijn: zelfgemaakte artikelen, boeken, ondergoed, etenswaren, enz. De opbrengst is bestemd voor twee doe len: Adullam en de Mbuma-zen- ding. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3