Veelzijdig muziekdocente Jannie Zwaan viert zilveren jubileum Betrokkenheid leden breekt de Rabobank op Toeristen die zich aan het landschap aanpassen Carillon d'Adieu voor Van Damme die geen monument wilde worden Van klassiek tot populair Jaarconcert 30-jarige Euterpe druk bezocht Bosje bloemen van een meisje dat van les af mocht Donderdag 17 maart 1994EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Haar vader vond de muziekschool 'alleen voor de elite'. Hij wist toen nog niet dat zijn dochter Jannie Zwaan-van Duivendijk jarenlang les zou geven aan zo'n school en nog veel langer op eigen houtje muziekonderricht zou verzorgen. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat mevr. Zwaan uit Tholen haar veelzijdige carriere als muziekdocente begon. Accordeon Brood-orkest Ontspanning WD praat over recreatiewerkgelegenheidmilieu De aanwezigen op de the ma-avond van de VVD over economische zaken en milieu waren het er over eens dat het toerisme op Tholen en Sint-Philipsland gestimuleerd moet worden. Maar hoe precies, daarover Muziekvereniging Euterpe nam zaterdagavond in Haes- tinge te Sint-Maartensdijk afscheid van M. van Damme die vanaf 1967 voorzitter was. De inmiddels tot ere-voor- zitter benoemde Van Damme werd tijdens het jaarconcert in het zonnetje gezet en kreeg als muzikaal cadeau een speciaal voor hem gearrangeerd nummer te horen. In de boeien Nieuwe leden Opsteker Tegen chagrijn liepen de meningen uiteen. "Oriënteer je op wat ér is en bepaal dan welke doel groepen je wil stimuleren", zei R. Ravensteijn. "Inven tariseer wat je hebt en maak daarop je plan", vul de M. van Damme aan. Mooie plekjes Kritisch kijken Kringloopstation "Eigenlijk beheerst muziek mijn leven. Toen ik op mijn zevende jaar met blokfluitlessen begon, had ik nooit kunnen denken wat daar alle maal uit voort zou komen. Want de muziekschool was bij ons thuis iets bijzonders", vertelt mevr. Zwaan, die zaterdag met haar leerlingen een prachtig concert verzorgde in de repetitieruimte van Concordia. Maar weinig van de aanwezigen wist dat het voor de muziekdocente een jubi leumconcert was. Vijfentwintig jaar geleden begon mevr. Zwaan aan haar loopbaan bij de Zeeuwse muziekschool. Toen werd er nog les gegeven in het ver enigingsgebouw aan de Brugstraat. De groep van zes leerlingen die in die tijd van haar accordeonlessen kreeg, groeide tijdens haar negenja rige verbintenis met de muziek school uit tot 35 studenten. Maar dat was niet het enige dat uitbreidde. Mevr. Zwaan ging naast accordeon ook lessen geven in piano, key board, dwarsfluit, blokfluit en gitaar. Indertijd gaven de leerlingen jaarlijks een uitvoering in Scherpe- nisse. Toen haar eerste dochter geboren werd, verbrak de Thoolse lerares haar band met de Zeeuwse muziek school. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en ze begon met een eigen lesruimte. Langzaam maar zeker groeide haar leerlingenaantal en van lieverlee kwamen er meer instrumenten bij. De animo voor de dwarsfluit kreeg volgens mevr. Zwaan een geweldige impuls door de bekende Berdien Stenberg. Als lid van muziekvereniging Concordia in Tholen, speelde ze zelf ook dwarsfluit. Maar dat was niet het instrument waar, ze destijds mee begon. Dat was de blokfluit bij alge mene muzikale vorming en de accordeon. "Om dat instrument te verdienen, moest ik aarbeien gaan plukken. Toen ik tien jaar was, kreeg ik les van dhr. Laane uit Bergen op Zoom. Die man kwam op zijn brommer over het hele eiland om zijn leerlin gen op te leiden", vertelt mevr. Zwaan. "Na de basislessen van Laane ging ik naar de Bergse Dat was even schrikken donderdagavond om kwart over negen in de Wellevae- te. De leden van de Rabo bank St.Annaland/Poort- vliet wezen de eilandelijke fusie af. Weer was er een poging tot samensmelting mislukt. Het hoeft nu niet opnieuw tien jaar te duren (in 1984 werd de fusie tus sen Tholen en St. Maar tensdijk afgeketst) voordat een nieuw voorstel tot de vorming van één Rabobank op Tholen en St. Philips- land wordt gelanceerd. Maar 1994 was nog te vroeg, zo bleek uit de stem ming. Veertig leden in St. Anna- land en negen in St. Maar tensdijk waren er nog niet aan toe. En die hebben het voor het zeggen, zo propa geert de Rabobank zelf: 'De enige bank in uw omge ving, die werkt voor uw omgeving.' Iedere lokale Rabobank is een zelfstandi ge bank, die zelfstandig kan beslissen. Het is een coöperatie en het belang van de plaatselijke leden en klanten staat voorop, zo meldt Rabobank Nederland ferm in advertenties. Als groot verschil met andere banken wordt de mentali teit en betrokkenheid bij de plaatselijke gemeen schap genoemd. Dat de mentaliteit en betrokkenheid van de leden ook een vervelende bijsmaak kan hebben, werd de bestuurders donderdag avond bij de afwijzing van de fusie duidelijk. Eigenlijk is het toch lastig, dat een veertigtal leden over de toekomst van de eilandelij ke Rabobankwereld kan beslissen moeten bestuur ders gedacht hebben. Maar op andere tijdstippen wordt over dat coöperatie ve karakter en de beslis singsbevoegdheid van de leden, de loftrompet gesto ken. Nu waren ze kortzich tig. De 49 stemden met de voeten in plaats van met het hoofd. Of zou men over een aantal jaren zeggen: dat was toen zo gek nog niet, zoals de Thoolse voor zitter J.L. van Gorsel don derdag de afwijzing van de fusie in 1984 'een juiste beslissing' noemde. Dat ligt niet voor de hand omdat het dit keer om een eilandelijke fusie ging, een mooi afgerond geheel. Dat de harde kern van de tegenstanders in St. Anna- land zit, was voor niemand een verrassing. De zelf standigheid zit er als het ware in gebakken, maar velen verzetten in de eigen onderneming wel tijdig de bakens en pakken nieuwe zaken vooruitstrevend aan. Daarom moeten er andere factoren in het spel zijn geweest. Wanneer er bij de Rabobank St. Annaland/- Poortvliet geen affaire Van de Perk was geweest (de directeur die na verschil van inzicht met het bestuur in 1993 met een al of niet gouden handdruk de bank verliet) was de fusie don derdagavond een feit geweest. Aan die zaak heb ben de leden gebrek aan vertrouwen in het bestuur overgehouden ('we mogen niets weten') dat een half jaar na de geruchtmakende jaarvergadering in septem ber 1993 nog nawerkte. Ondanks alle informatie en grotere openheid, zat er nog steeds oud zeer. En er kwam, uit onverwachte hoek, zelfs nog nieuwe irri tatie bij: prominente Poort- vlietse leden hielden de koppeling van de fusie met de bestuursbenoeming tegen het licht, maar von den een onbuigzaam be stuur tegenover zich. Het was weliswaar een nieuw aspect, maar de betrokken heid van de ledenvergade ring, het hoogste orgaan van de vereniging, kreeg igeen millimeter ruimte en dat beïnvloedde de stem ming niet positief. De leden willen voor vol aan gezien worden. Een eilandelijke fusie is nu weer voor jaren van de baan. De in het vooruit zicht gestelde kwaliteit blijven de klanten ontbe ren. Inwoners van Tholen en St. Philipsland moeten het voorlopig met de drie zelfstandige banken blijven doen. Zolang de nettowinst nog met 10% stijgt, zoals Rabobank Nederland over 1993 meldde, hoeven er financieel geen zorgen te zijn. Maar problemen zijn er na de afwijzing van de fusie op Tholen te over, gezien de vele vacatures die nu te vervullen zijn. Het zal weer veel energie van bestuurders en personeels leden vergen en dat moet opgebracht kunnen wor den na een half jaar hard knokken voor een ideale situatie, die ook in 1994 nog een stap te ver bleek, (w.h.) muziekschool en daar deed ik na vier jaar examen waarna ik verder ging met piano." "Bij Concordia heb ik ook zestien jaar lang bij de drumband gezeten en nu speel ik ongeveer acht jaar dwarsfluit. Ik vind het een heel mooi instrument en velen onderschrijven dat", zegt de muziekdocente. "Sinds enkele jaren vormen een aantal van mijn leerlingen een fluitorkest. En heel trots was ik jaren geleden - en nog steeds - toen ik met een aantal van mijn accordeonleerlingen een eigen orkest begon: King Corns. Ik had namelijk zelf een mars geschre ven, die ik de naam van het toen zo bekende King Cornbrood gaf. De fabriek gaf toestemming en de King Corns bleken, net als het brood, lang houdbaar." Rianne Goedegebuure- Deurloo, Dianne Korstanje-Zoete- wey, Annemarie Ridderhof-van Dij- ke en Ine Weggeman-de Wilde waren de andere orkestleden. Zij hebben mevr. Zwaan nooit verlaten. "We hebben wel een lange tijd niet gespeeld, maar ongeveer zes jaar geleden werden we weer bij elkaar geroepen en het klikte meteen. Reden om ook zaterdag te spelen", zei mevr. Zwaan. De leerlingen die de Thoolse muzieklerares heeft, zijn trouw. Sommigen hebben nog nooit muziek gemaakt en kunnen geen noot lezen als ze aan de lessen beginnen. Zeker de volwassenen zijn enthousiast. "Ze hoeven immers niet?", zegt mevr. Zwaan. "Met kin deren heb ik dat wel eens anders meegemaakt. Ik heb eens van een meisje een bosje bloemen gehad omdat ze van les af mocht. Maar er zijn er ook bij die naar een ander in strument overstappen als ze naar een andere docent zouden moeten. Het is gebeurd dat we dan een instru ment uit mijn repertoire zochten omdat ze mij niet wilden missen. En dat is natuurlijk een leuke ervaring." Een kwart eeuw lesgeven is een hele tijd en tussen de bezoekers die er zaterdag bij waren, zullen misschien luisteraars gezeten hebben die dach ten 'wat is muziek maken geweldig leuk' en dat zijn dan de aspirant-leer lingen van Jannie Zwaan. Haar ener giebron lijkt voorlopig nog niet op te raken. Er kunnen er nog meer bij die accordeon, piano, orgel, keyboard, gitaar, blokfluit, dwarsfluit, saxo foon of viool willen leren spelen. Eén ding vindt de zilveren muziek docente wel eens jammer: echt voor de eigen ontspanning spelen, wordt Janny Zwaan (links) met haar gelegenheidsorkest van leerlingen. minder door al dat lesgeven. Maar behalve muziek doceren aan leerlin gen van 8 tot 60 jaar, is het begelei den van haar eigen dochters bij het studeren voor een concours of zelfs op weg naar het conservatorium beslist de moeite waard. Janny Zwaan vierde haar 25-jarig jubileum als muzieklerares zater dagmiddag in de oefenruimte van Concordia met een uitvoering door haar leerlingen. Het zaaltje was tot de laatste stoel bezet met ouders en kennissen van de muzikanten. Die toonden waartoe ze in staat zijn. Op blokfluit en viool, maar ook op saxofoon en keyboard. Het repertoi re was navenant: klassiek en popu lair. Een afwisselend programma, van een balade op de piano tot een potpourie van bekende melodiën op keyboard. Solisten en kwartetten, duo's en een orkest. En van alle leef tijden. Kees de Leeuw leidde de nummers in. Hij vertelde dat het precies 25 jaar geleden was dat Janny Zwaan met het lesgeven begon. Tijdens de uitvoering begeleidde Zwaan haar leerlingen en bespeelde daarbij vaak zelf een instrument, zoals een blok fluit of een accordeon. Het accordeonorkest speelde het 'Lang zal ze leven' voor de jubile rende lerares. Namens de leerlingen feliciteerde Annemarie Ridderhof de docente en overhandigde haar een bos bloemen. Zwaan bedankte alle leerlingen die geholpen hadden om de uitvoering mogelijk te maken. Een speciaal dankwoord was er ook voor Marijke Bax, Henk Nelisse (beheerder van de ruimte), Kees de Leeuw, Lies Polderman en dochter Corine Zwaan. Tot slot namen alle muzikanten plaats in de orkestruimte om samen met Janny de mars King Corn te spelen, genoemd naar een intertijd bekend broodsoort. Muzikanten die l21/2 jaar lid zijn van Euterpe kregen een speld en een oorkonde. De Koninklijke Neder landse Federatie van Muziekgezel schappen (KNF) verlaagt daarmee de drempel van 25 naar 121/2 jaar. Het jaarconcert van Euterpe dat der tig jaar bestaat, werd druk bezocht. Het barbershopkoor The Goose City Singers uit Goes zorgde met een optreden voor een primeur op Tho len. De uitvoering van Euterpe was vol gens de nieuwe voorzitter T. Steke tee 'een beetje de avond van Van Damme.' Het aftreden van Van Damme heeft tot gevolg dat het bestuur nu louter uit werkende leden (muzikanten) bestaat. Toen Van Damme aan de wieg stond van Euterpe was dat ondenkbaar. In de meeste gevallen waren het notabe len die de bestuurszetels bezetten. Steketee vertelde dat Van Damme vanaf 1979 de enige niet-muzikant in het bestuur was. "U was de laatste van de oude garde." Volgens Steketee vergde het voor zitterschap nogal wat offers. Zo haalde hij een voorval aan waarbij Van Damme voor een verrassing kwam te staan bij het ophalen van tweedehandspullen voor de rommel markt op de jaarlijkse braderie. "Met een geleende auto, en een geleend karretje. Toen werd Van Damme aangehouden door de politie. De voorzitter had geen rijbewijs bij zich en het kenteken van het karretje spoorde niet met dat van de auto. Bovendien mochten er geen mensen op het karretje meerijden. Ten einde raad gaf Van Damme zich over: sla me maar in de boeien." Van Damme verloor ook zijn fiets op diezelfde rommelmarkt. De tweewieler veranderde voor 25 gul den van eigenaar zonder dat de voorzitter hiervan op de hoogte was. "We zullen die 25 gulden wel kei hard nodig hebben gehad," zei Ste ketee. Hij wees erop dat een voorzitter nooit alleen staat maar dat hij een bestuur achter zich weet. "Gerust stellend is dat het ons financieel redelijk afgaat. Wat dat betreft kom ik in een gespreid bedje terecht." Wat de toekomst van Euterpe betreft stelde Steketee dat de vereniging er hard aan zal werken om nieuwe leden aan te trekken. Hij kon Van Damme het speldje van 25 jaar lid maatschap op zijn revers steken. De ere-voorzitter was dat verloren. Zijn echtgenoot kreeg een plant. Van Damme zei dat zijn besluit om te stoppen was ingegeven door het feit dat hij geen monument wilde worden. "Je gaat je toch afvragen of ik de leden wel goed begrijp en of zij mij begrijpen." Voor Van Damme hoort 'de muziek' bij zijn leven. Terugkijkend op de bestuursfunctie zei hij dat hij een slecht verliezer is. "Er waren veel zorgen maar ik wou nooit opgeven. Het was voor mij een opdracht: Smerdiek zou en moest muziek krijgen." Van Damme prees het bestuur dat 'geweldig marcheert.' Hij bedankte de leden voor de steun en riep de muzikanten op 'trouw' naar de repetities te komen. Van Damme had ook een boodschap voor dirigent Peter de Rooy: "Streef naar het haalbare succes. Doe even tueel een stapje terug voor het behoud van de eendracht in de ver eniging." En tot de vereniging: "Wees vrienden voor elkaar. Dan zal het waarachtig wel gaan." Euterpe speelde voor Van Damme het Carillon 'd Adieu in een arrange ment van De Rooy. Erik Manneke, Corrie op den Brouw, Jacqueline Klippel, Dick Vermeulen en Jacky Kwaak kregen een speldje voor hun l21/2 jaar lid maatschap. Steketee: "De KNF is gewend om muzikanten die 25 of 40 jaar lid zijn een speld en een oorkon de te geven. Maar de federatie heeft besloten ook leden die l21/2 jaar lid zijn te onderscheiden. Het is een prestatie om zo lang bij een harmo nie of fanfare te spelen." Volgens Steketee is het vooral voor jongelui een opsteker. Jongeren moeten vaak door studie elders hun lidmaatschap heroverwegen. Man neke is 16 jaar lid, en blaast ook bij FOK van Peter de Rooy in Kapelle. Op den Brouw komt van de Een dracht in Scherpenisse en speelt saxofoon. Zij zorgt ook voor de uni formen. Klippel was tien jaar actief als majo rette. Ze behaalde in 1987 als een van de eerste Euterpemuzikanten het A-en B diploma bij de Zeeuwse Muziekschool en stapte over op de walthoorn. Vermeulen verzorgt het concertslag werk nadat de drumband was opge geven. Daar zit nu weer nieuw leven in. En Kwaak werd volgens Steketee van pianist een enthousiast tubaspe ler. Ook hij speelt bij FOK en is pas bestuurslid geworden. De Goose City Singers zorgden voor een vrolijk intermezzo met hun barbershopliedjes. De 28 dames zin gen niet alleen maar benadrukken de tekst met bewegingen en mimiek. De liederen zijn ontstaan bij de kap pers in de Verenigde Staten aan het begin van deze eeuw. Deze kappers waren ook een beetje arts en tand arts. Omdat de wachttijden lang waren hieven de patiënten spontaan liederen aan die a-capella en vier stemmig werden gezongen. Volgens de presentatrice van het koor is er geen betere remedie tegen verdriet en chagrijn dan een barbershoplied. Tijdens de verloting (elke bezoeker had een gratis lot gekregen vanwege het jubileum) wonnen koorleden verschillende taarten en tasjes met appels die met gejuich werden ont vangen. Het heffen van toeristenbelasting vond iedereen een goede zaak. Maar de opbrengst moet dan wel in een potje worden gestopt, waaruit zaken voor het toerisme en daarmee samenhangende milieumaatregelen betaald worden, vond afdelings voorzitter P. Versluijs uit Sint-Phi- lipsland. Hij werd er door raadslid G. Hoek op gewezen dat in het staangeld van caravans het riool recht verrekend wordt, zodat dit niet nog eens via de toeristenbelasting moet gebeuren. O. Huiskamp was tegenstander van het uitbreiden van de campings bij Gorishoek zonder tegelijkertijd de smalle toegangswegen te verbete ren. Verder zag hij liever toeristen die hier langer blijven, dan dagjes mensen. Laatstgenoemden betalen immers geen toeristenbelasting. "Je moet stimuleren dat je hier toeristen krijgt die zich aanpassen aan het landschap, in plaats van omge keerd", aldus Huiskamp. Een Center Parcs-achtige voorziening bij Scher penisse wees hij resoluut van de hand. "De toerist die we hier hebben willen, wordt niet gelokt. Fiets- en wandelpaden en overnachtings plaatsen zijn ontoereikend." Mevrouw E. Frigge stelde dat er een heleboel mooie plekjes op Tholen zijn, daarom moet er meer werk gemaakt worden van het verkopen van het eiland. Zaken met betrek king tot de historie van het gebied zouden uitgebouwd kunnen worden. Jeugdtoerisme zag ze niet zitten. Statenlid mevrouw H. Polderman kaartte de problematiek in het bui tengebied aan. Als een boer daar zijn schuur verbouwt tot apparte menten, vreest ze dat diens buurman op den duur geen nieuwe milieuver gunning zal krijgen en dus zijn bedrijf niet meer kan uitoefenen. Tholen wil alleen uitbreiding van campings toestaan als de kwaliteit ook daadwerkelijk verbeterd wordt. Die kwaliteit vond ook mevrouw Polderman belangrijk. Maar Ver sluijs zag dat anders. "Als de behoefte toeneemt, worden indus trieterreinen uitgebreid. Waarom kan dat met de recreatie niet? Ik heb meer de indruk dat hier een ontmoe Sinds kort krijgen muzikanten ook bij hun 12V2 jaar lidmaatschap een speldje en een oorkonde: vlnr: Erik Manneke, Corrie op den Brouw, Jacqueline Klippel, Dick Vermeulen en Jacky Kwaak. De nieuwe voorzitter T. Steketee overhandigt een cadeau aan M. van Damme die benoemd is tot ere voorzitter. digingsbeleid gevoerd wordt." P. Stouten wees erop, dat het aanwij zen van de Oosterschelde als natuur monument een beperking betekent voor de ontwikkeling van de recre atie op Tholen en Sint-Philipsland: "Geen verdere uitbreiding van jacht havens, een betredingsverbod voor de schorren." Volgens K. Saris zal Tholen steeds meer in de schijnwerper komen als gebied waar industrieterrein te koop is. Foute boel, meent hij. "Tholen kan zichzelf bedruipen. Landbouw, visserij en recreatie moeten uitge buit worden. Winkels aantrekkelij ker gemaakt. Daarmee is een leuke, actieve gemeente te maken. Een gezellig gebied." Grote industrieën moeten hier niet komen, meende Saris. Maar meer werk in de buurt om zo de pendel terug te dringen, dat vonden de aan wezigen belangrijk. Daarom heeft de VVD in de gemeenteraad inge stemd met het verlengen van de pre mieregeling, zei Hoek. Huiskamp vond dat er dan wel bedrijven moe ten komen die ook daadwerkelijk arbeidsplaatsen opleveren en niet alleen ruimte opslokken. Gespreks leider G. de Kaper vroeg Hoek of alle bedrijven welkom zijn. Het raadslid zei dat dit niet ten koste van alles moet gaan. Ze dienen zich aan de regels te houden. "Ik denk dat je kritisch moet kijken wat je binnenhaalt, want je kunt beter problemen voorkomen dan naderhand moeten genezen", stelde mevrouw Frigge. Daarmee kwam het gesprek ook op de vetsmelterij die naar de smalstad wil komen. "De overheid moet luisteren naar wat de bewoners te zeggen hebben en niet in een ivoren toren gaan zitten", vond Huiskamp. "Maar dat wil niet zeggen dat je de mensen gelijk moet geven." Versluijs zei dat bij bedrijfs vestiging gekeken zal moeten wor den wat het bestemmingsplan toe laat en of de regels worden nage leefd. Mevrouw Polderman pleitte voor een krachtige lobby voor de Zoomweg-Noord. Aan de orde kwam ook of landbouw en recreatie van de premieregeling gebruik kunnen maken. Bij die gele genheid wees Hoek op de tegenstel ling die er volgens hem zit in het verlengen van de premieregeling en 1 het vervolgens verhogen van de grondprijs. Dat laatste wijst de VVD af. Ook over regelgeving kwam men te spreken. Regels moeten er zijn, was de conclusie, maar geen over bodige. Sommige aanwezigen pleit ten voor een flexibele toepassing ervan. Tenslotte vroeg De Kaper hoe men stond tegen een kringloopstation voor afval van Tholen en Sint-Phi lipsland. De meningen waren eens luidend: financieel niet haalbaar in zo'n kleinschalig gebied. Een milieustraat in elk dorp en een kringloopwinkel waren ideeën die werden aangedragen. Een overslag station zodat de vuilnisauto's niet steeds naar Borsele hoeven rijden, daarvan is de VVD voorstander. Beste oplossing voor het afvalpro bleem is echter het terugdringen van de hoeveelheid. Op 19 mei belegt de VVD een twee de thema-avond, dan in de Druiven tros in Sint-Philipsland. Financiën en ruimtelijke ordening zullen daar centraal staan. Zijden quilten. Tot en met 30 okto ber is in het museum Ter Zijde in Wouw de tentoonstelling 'Zijden Quilts' te zien. De expositie gaat over het maken van quilts (het door stikken van drie lagen stof) en patchwork (het aan elkaar naaien van lapjes). Het museum is dagelijks geopend van tien tot vijf uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13