Ontslag personeel Sint Maartenshof Schilderijen Willem Bruynzeel en veel Zeeuwse kralenbeursjes 'Om te dichten moet je in een bepaalde stemming zijn' 3%Lq $-8 Boogschieten en vendels op gildedag Scherpenisse B. en w. zijn verdeeld over basispakket kabeltelevisie Politie vindt overblijfselen van schaap in vuilniszak Mevr. Snoep stopt met de gemeenteraad Nieuwkerk in man en macht op televisie Keuken tehuis 1 oktober dicht Twee tentoonstellingen streekmuseum de Meestoof St. Annaland Scholier Erik van Gorsel geëerd als talent in poëziewedstrijd Donderdag 10 maart 1994 50e jaargang no. 17 De Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) zal binnenkort bij het arbeidsbureau ontslagaanvragen in dienen voor een aantal personeelsleden van het bejaar dentehuis Sint Maartenshof te Sint-Maartensdijk. De keuken van het tehuis gaat op 1 oktober dicht. De maaltijden zullen daarna uit de keuken van Ten Anker naar de smalstad worden gebracht. In de Schutse Lanooy/Westerweel Tegeltableau "Als ze horen dat je gedichten schrijft, begrijpen men sen dat vaak niet. Ze vinden het raar, denken dat je niet spoort. Maar daar heb ik geen last van." Dat zegt de 17-jarige Erik van Gorsel uit Oud-Vossemeer. Vrij dag kreeg hij in de stadsschouwburg van Groningen te horen dat hij de talentprijs had gewonnen in de poë ziewedstrijd 'Doe maar dicht maar'. Het leverde Erik een speciaal voor de gelegenheid ontworpen trofee op. Hij was één van de tien genomineerden, met zijn ge dicht 'De wereld is verdwenen'. Weemoedig Glimlach Budelpack-directeur A.A. Nieuw kerk komt zaterdagavond op de televisie in de EO-serie voor man nen 'Man en Macht' dat om 23.12 uur op Nederland 2 wordt uitge zonden. Het programma heeft de ze week de ondertitel 'Hij is gelukkig.' Eindredacteur Peter Maris zegt in het EO- programmablad Visie: "Het is de kunst gelukkig te zijn met wat je hebt en niet steeds te kijken naar wat jij niet hebt, maar een ander wel. Kijk naar je eigen situatie en geniet ervan." Volgens Visie heeft André Nieuw kerk ook geleerd, dat hebben tij delijk is en zijn altijd. 'Hij is directeur van een groot verpak kingsbedrijf. Maar hij begon met een vrijwel failliete boedel die hij overnam. Zijn werknemers kregen uitbetaald. Voor hem en zijn gezin bleef er nauwelijks geld over om van te leven. Maar toch zegt hij: "In die tijd dat we honger had den, waren we heel gelukkig." Er was een grote saamhorigheid in het gezin. Samen probeerden ze er zich doorheen te slaan. Ze leefden dicht bij God, voelden zich erg van Hem afhankelijk. Op de meest kritieke momenten zorgde Hij voor voldoende geld. Ook nu het goed gaat, is André zich er nog steeds van bewust, hoeveel zijn gezin voor hem betekent.' Op zaterdag 28 mei treedt het Cloveniersgilde te Scherpenisse nadrukkelijk naar buiten. Daar voor zijn twee oorzaken te noe men: het gilde bestaat 400 jaar én het op dit gilde gebaseerde kunst werk wordt onthuld. Scherpenisse zal die dag vol ven- delzwaaiers en handboogschutters zijn, vertelt deken H. Suurland. Zij demonstreren hun kunnen op de Hoge Markt. Verder treedt het Cloveniersgilde met zijn gebrui ken naar buiten. Spelen die zich altijd op de - voor vrouwen verbo den - gildekamer af, deze zaterdag kan iedereen op de Hoge Markt meedoen aan het traditionele bier drinken. Want het oorspronkelijke schuttersgilde (een colver of do ver is een vuurwapen) is al minstens anderhalve eeuw alleen nog een teerclub. De leden komen jaarlijks van woensdag t/m zater dag na Pinksteren bij elkaar. Het gilde kreeg op 7 maart 1594 een reglement van Maria van Nassau - oudste dochter van Willem van Oranje - die Scherpenisse bestuur de uit naam van haar broer Phi lips Willem. De onthulling van het door David van der Kop uit Dreischor in op dracht van de gemeente gemaakte kunstwerk zal waarschijnlijk de vrijdag vóór de gildedag plaats vinden. De kunstenaar heeft zich laten inspireren door een zeven tiende eeuwse zilveren vogel - een papegaai - die nog altijd in het be zit is van het Cloveniersgilde. B. en w. zijn verdeeld over de af schaffing van het basispakket van Zekatel. De wethouders P. van Schetsen (PvdA) en J. van der Jagt (SGP) willen de mogelijk heid behouden om een goedkoop aanbod van zes Nederlandstalige tv-kanalen te handhaven. Wethou der J. Versluys (CDA) en burge meester H.A. van der Munnik (CDA) zijn echter gezwicht voor het argument van Zekatel, dat om bedrijfseconomische redenen voortaan alleen een abonnement op het volledige pakket van 18 tv- kanalen met een breed meertalig aanbod mogelijk is. De stem van de burgemeester telt bij het staken van de stemmen in het college van b. en w. voor twee, zodat er toch een meerderheidsvoorstal aan de gemeenteraad wordt gedaan om het basispakket af te schaffen. In de Thoolse raad vormen PvdA en SGP samen echter een royale meerderheid van 10 tegen 7 stem men, zodat het voorstel geen schijn van kans lijkt te maken. Het basispakket bestaat sinds fe bruari 1990. Bestaande rechten worden gerespecteerd, maar bij verhuizing vervalt dat. Ook nieu we abonnees hebben sinds 1 ja nuari 1994 geen mogelijkheid meer om alleen het basispakket te nemen. Een werk van Willem Bruynzeel uit 1909. Streekmuseum de Meestoof exposeert van 16 april tot en met 29 okto ber 20 schilderijen van Willem Bruynzeel. De opening zal worden bijge woond door de 82-jarige J.P. Bruynzeel uit Frankrijk, die de 20 doeken van zijn vader ter beschikking stelt. Willem was één van de drie zoons van Cornelis Bruynzeel, die in 1842 in St. Annaland werd geboren en zich in Zaandam vestigde. Willem, getrouwd met mevrouw De Haas, moest wegens zijn ge zondheid vroegtijdig het direc teurschap over de vloeren- en kastenfabriek laten varen. Hij volgde met zijn broer Cornelis de academie voor beeldende kunsten in Rotterdam en ging schilderen: portretten en stillevens. Willem behoorde tot de zogenaamde Haagse school, waarbij de 17e eeuwse schilders als voorbeeld dienden. Hij maakte o.a. een zelf portret van Karei Fabricius na, waarvan het origineel in museum Booymans van Beuningen hangt. Een reproductie komt naar de Meestoof. Op de jaarvergadering van het streekmuseum, donderdagavond in de Wellevaete, vertelde bestuurslid J.F. Kousemaker, dat Willem in de zomer altijd naar zijn familie in St. Annaland kwam. Op de schilderijen (olie verf en aquarel) komen dan ook veel St. Annalandse tafereeltjes van rond 1909, waaronder de oude haven. "We hadden al wat schetsboekjes en portretten van Willem Bruynzeel, maar met deze 20 schilderijen zijn we toch bij zonder ingenomen. En wanneer je met de voorbereiding van zo'n ex positie bezig bent, kom je soms onverwachte dingen tegen, zoals de schilderijtjes van Willem Bruynzeel bij de 93-jarige Pieter- nella Hage in bejaardencentrum de Schutse." De tweede tentoonstelling in het nieuwe seizoen is Zeeuwse kralen beursjes vroeger en nu. Mevr. N. Ruissen-Westveer uit Wemeldinge zal dertien donderdagmiddagen kralen breien om de techniek aan bezoekers over te dragen. De Meestoof gaat 16 april open tijdens het nationaal museum- weekeinde. Tot en met 29 oktober kan men dan elke dinsdag tot en met zaterdag van 14.15 tot 16.45 uur in het streekmuseum aan de Bierensstraat te St. Annaland terecht. "Dan kun je ook alles zien wat we voor de cheque van 10.000 gulden die we bij de opening van Budel- pack kregen, hebben gekocht", zei voorzitter drs. T.G.A. Wester- veld. "Het was best moeilijk om die gift te besteden. We hebben een kerstvaasje en een schaaltje van Chris Lanooy aangekocht, twee vazen en een schaal van Hans Westerweel, een olieverf schilderij van mevr. J. Meerman- Ottevanger uit Tholen en verder Keuls aardewerk, een bavelaar (kijkdoos), een Zeeuws koffiestel- letje en inktpotten. We hebben erg veel aanwinsten", aldus de voor zitter. De Ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijberg- he schonk de Meestoof ruim 5000 gulden, waarvan een mangaan- kleurig tegeltableau met 48 tegels is aangekocht. Eén tegel daarvan is kapot en wordt in Harlingen ge restaureerd. "Het tableau krijgt straks een ereplek in ons mu seum", zei Westerveld. Van psychiatrisch ziekenhuis Vre derust kreeg de Meestoof een bug gy, een tweewielig wagentje waarmee men vroeger bezoeken aflegde. "De groene buggy heeft mooie biezen. Het is gewoon een plaatje", zei de voorzitter. Het museum kreeg een prachtige spiegel (de achterkant) van een boerenwagen in bruikleen. Uit Middelburg kwam er een mee- krapploeg en verder is de collectie landbouwspullen uitgebreid met handgereedschap. De leden krijgen zaterdag 16 april van 13.00 tot 17.00 uur een specia le tentoonstelling van alle nieuwe aanwinsten te zien. Bij de ontslagaanvraag gaat het om part-timers en personeel met een volledig dienstverband van to taal 8 keer 38 uren. Zij gaan als eersten de laan uit als gevolg van het sluiten van het tehuis op 31 de cember 1995. De aanvraag wordt echter pas in gediend als er een commissie is in gesteld die in alle zes te sluiten Zeeuwse tehuizen de ontslagpro cedures gaat begeleiden. Deze commissie zal bestaan uit verte genwoordigers van werkgevers (uit vijf verschillende stichtingen) en werknemers (de ondernemingsra den). Het personeel van Sint Maartenshof is hierover ingelicht. Volgens directeur F. Bordui staat voorop dat de zorg voor de bewo ners gewaarborgd blijft: "Voor hen moet het zijn alsof er niks aan de hand is." Om welke functies het bij het ontslag gaat, hangt volgens Bordui af van de zorg die de be woners behoeven. Van de zeventig kamers staan er inmiddels achttien leeg. Het per soneel dat op zoek gaat naar een andere baan kan op medewerking rekenen van tehuizen en instellin gen in de buurt. Bordui: "Bij een vacature en een gebleken geschikt heid zullen die personeel van Sint Maartenshof aannemen." Het gaat om De Schutse in Sint- Annaland, de stichting Thuiszorg, de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde, het verpleeghuis ABG in Bergen op Zoom en het bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer. Dat geldt ook voor de tehuizen van de SVRZ. Die zullen extra hun best doen om personeel over te nemen. De voorkeur van het personeel gaat uit naar Ten Anker, zo is ge bleken uit de lijst die door hen is ingevuld. Daarop stonden negen tehuizen, plus het kantoor van de SVRZ in Middelburg. "Heel veel mensen willen binnen de SVRZ blijven werken. De meeste kiezen dan voor Ten Anker. Dat is op het eiland, dicht bij huis." Sommigen zijn al van tehuis ver anderd. Eén verzorgster is in De Schutse aan de slag en activitei tenbegeleider Rudi Nijssen is op 1 maart begonnen als winkelbeheer der in Der Boede in Koudekerke (Nijssen kwam in 1977 als hoofd van de keuken naar Sint Maar tenshof en vierde in oktober zijn 25-jarig jubileum bij de SVRZ). Ook bewoners hebben te kennen gegeven bij gedwongen verhuizing het liefst naar Ten Anker te gaan. De voorkeurslijst was echter nog niet geheel uitgewerkt. Nog niet bekend is of bewoners ook naar De Schutse of De Vossemeren zouden willen. Directeur P. Castricum van het ar beidsbureau heeft het personeel een aantal zaken uitgelegd die een rol spelen bij de ontslagprocedu re. Namens de centrale onderne mingsraad was J. van Steenkist aanwezig op de bijeenkomst. St. Philipslandse VN-militair terug uit Joegoslavië: mensen hebben geen greintje respect meer voor het leven Budelpack-directeur Nieuwkerk: personeel gaat voor status de brug over Vertrekkende Euterpe- voorzitter Van Damme: 'De fanfare was een verzetje, nu streeft men naar succes' Hervormde Gemeente St. Annaland evangeliseert uit liefde en zorg Restaurant voor reigers in Oud-Vossemeer Tevreden gezichten na eerste occasionshow in Scherpenisse, maar garagehouders niet tevreden over autobestellingen gemeente Tholen Vier op de tien deelnemers waterschapsverkiezingen met volmacht Tholen komt gehandicapten in verordening tegemoet Doorbraak Toby Hage naar landelijk niveau senioren dankzij Zeeuws kam pioenschap ER IS GEEN KOPER DAT ZICH NIET VOOR ROOD GOUD UITGEEFT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Surveillerende politieagenten zagen maandagmiddag rond twee uur in de sloot aan de Pierhoekseweg in Sint-Maartensdijk een dichtgebonden vuilniszak liggen. Toen ze de zak openmaakten, vonden ze de resten van een geslacht schaap. De politie vermoedt dat iemand het beest heeft gestolen, het geslacht en vervolgens de resten in de sloot heeft gegooid. Er wordt dan ook aan boeren uit de omgeving gevraagd of iemand een schaap mist. Mocht dat zo zijn, dan wordt de eigenaar gevraagd con tact op te nemen met de politie. De Vossemeerder - hij zit in de vwo-examenklas van 't Rijks te Bergen op Zoom - was door zijn vriend Haico te Kulve uit Sint- Maartensdijk attent gemaakt op de dichtwedstrijd voor scholieren. Hij stuurde in januari zeven ge dichten in en kreeg enkele weken geleden een telefoontje. "Ik was als één van de tien genomineerden gekozen uit 1500 inzendingen en mocht naar Groningen komen." Samen met Haico, als supporter, reisde Erik naar het hoge noor den. In de schouwburg werd er ge oefend in het voordragen van de bekroonde gedichten, want dat moesten de schrijvers 's avonds doen. Voor de volle zaal had Erik weinig PvdA-raadslid mevrouw J.A. Snoep-Overbeeke (60) uit Sint- Annaland houdt de gemeentepoli tiek na 1 januari voor gezien. Ze zal geen kandidaat zijn voor de raad van de nieuwe gemeente Tholen. Dat is te lezen in een the manummer over de verkiezingen, uitgegeven door het Emancipatie bureau Zeeland. "De ontwikke lingen gaan tegenwoordig erg snel en die moet je wel bijhouden. Sinds mijn man is overleden, heb ik minder gelegenheid om na een vergadering thuis eens even af te reageren of mijn gedachten te scherpen. Ik vind dat ik nu mijn verantwoordelijkheid moet ne men en me niet herkiesbaar moet stellen", zegt mevrouw Snoep in een artikel in genoemd blad. Ze heeft vanaf 1986 zitting in de Thoolse gemeenteraad. Ook VVD-fractievoorzitter J. van den Heuvel (64) uit Tholen is niet beschikbaar voor een volgende raadsperiode. last van zenuwen. "Het viel me mee, ik bleef nogal rustig." Dat rustige in Eriks karakter blijkt ook uit zijn reactie op het winnen van de prijs: "Heel bijzonder." De reactie uit de zaal was komischer, want daar stond Haico als enige supporter te juichen. Het voor dragen door de genomineerden - acht meisjes en twee jongens - werd afgewisseld door muziek van de groep 'Herman en ik', terwijl ook enkele bekende dichters uit eigen werk voordroegen. Zo ston den de 80-jarige Kees Stip, Ted van Lieshout, Ibrahim Selman, Anne Vegter en K. Michel voor het voetlicht. Waarom Erik de talentprijs kreeg, weet hij niet. De uit neerlandici bestaande jury motiveerde de keu ze namelijk niet, net zo min als de deelnemers een beoordeling kre gen van hun werk. Behalve de tro fee ontving de Vossemeerder een vulpen met inscriptie en een bloemlezing van de Nederlandse poëzie 'O, wereld jij zingt, speelt en lacht'. Alle tien in Groningen uitgenodigde scholieren kregen een boekje met zelfportretten van Nederlandse dichters 'Vanmorgen keek ik in de spiegel'. Een klein jaar geleden begon Erik met het schrijven van gedichtjes. Puur als hobby. "Je moet er wel voor in een bepaalde stemming zijn, een beetje weemoedig", ver telt de Vossemeerder, zittend in de woonkamer van zijn ouderlijk huis: de rustig gelegen Bagijnhoe- ve aan de Molendijk. "Je kunt niet zeggen: nu ga ik zitten en schrijf een gedicht. Dat werkt niet. Maar in één keer heb je een idee. Dat moet je meteen opschrij ven en vaak staat het gedicht er dan ook." Een vorm van bezinning. Een uit laatklep voor zijn gedachten. Zo typeert Erik zijn hobby. "Zo'n ge dicht gaat dieper. Maar dat wil niet zeggen dat alles wat ik schrijf over mezelf gaat. Als je schrijft, Erik van Gorsel uit Oud-Vossemeer heeft de talentprijs gewonnen in de poëziewedstrijd 'Doe maar dicht maar'. ben je iemand anders." Je pro beert weliswaar een gevoel op pa pier vast te leggen, maar in negen van de tien gevallen is het toch fantasie, vertelt Erik. Hij leest erg veel. Literatuur, zoals Hermans en Reve. Verhalen waar diepere gedachten achter zitten. "Zo'n schrijver kijkt als het ware naar het leven van anderen." In november was Erik één van de zeven genomineerden voor het Meervaart literatuurgala in Am sterdam, maar toen viel hij buiten de prijzen. Het zette hem er wel toe aan, om meer te gaan schrij ven. "Heel vaak begrijpen men sen het niet dat je gedichten schrijft. Of ze vinden het raar en wijzen je na: daar heb je die dich ter. Maar ik vind dat oordelen over iets waarvan je niet weet wat het is. Daar hou ik niet zo van." Eriks gedichtjes zijn nooit erg lang. Soms maar enkele regels, zo als 'Blond ambition' en 'Vroege vogel'. Ze gaan overal over; opstaan, meisjes, het leven. "Soms denk ik dat mensen overal mee bezig zijn, behalve met zich zelf. Dat ze niet weten wie of waar ze zijn", vertelt de Vossemeerse scholier. Het houdt hem bezig dat de mens de enige soort is die over zichzelf nadenkt, zoekt naar de zin van het leven. Maar het komi sche vind Erik net zo belangrijk voor zijn pennevruchten. Ge dichtjes met een glimlach. Met zijn vriend Haico praat Erik weieens over zijn werk, laat het hem lezen. Verder bewaart hij al les, verandert nog eens een zin of een woord als hij een bepaald ge dicht weer leest. Maar een carrière als schrijver of dichter ziet hij voor zichzelf nog niet weggelegd. Integendeel, als hij slaagt, wil Erik van Gorsel in TVvente techni sche bestuurskunde gaan stude ren. Wat dat betreft zou de laatste zin van het gedicht 'Over het schrijverschap' in ieder geval op hemzelf kunnen slaan: Ik zal nooit een groot schrijver worden. Het bekroonde gedicht 'De wereld is verdwenen' laten we hieronder volgen. De wereld is verdwenen. Vóór mij ligt alleen nog een tapijt van gele lichtjes. Ogen zien mij rustig aan, als de maan, die vol straalt. Klanken verstommen in de stilte van de nacht. Maar ik hoor het geluk, als ze mijn hand beroert.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1