Tekort op rekening Olleke Bolleke Zilveren speld voor bode van 55-jarige zangvereniging VZOS 't St avert je ziet de helft verhuizen II Feestelijk afscheid van kleuterleidster de Schalm CLEIREN VRIENSII Kca-depot in Scherpenisse krijgt weinig aanbod afval Twee jubileumavonden chr. gemengd koor St. Annaland Speelzaal op Tholen kost ouders veel Juf Janet Brouwer vertrekt na 15 jaar voor Veerle Bezwaarschrift levert de peuterzalen extraatje op Donderdag 3 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Peuterspeelzaal vertoont mankementen Peuterspeelzaal Olleke Bolleke in Sint-Annaland heeft een duur jaar achter de rug. De rekening over 1993 vertoont een tekort van ruim 2200 gulden. Dat is meer dan 6/2 procent van de totale inkomsten. In 1992 hield de peuterspeelzaal nog 1671 gulden over. Het tekort is voornamelijk te wijten aan de stijging van de perso neelskosten met meer dan 4500 gulden. Ook steeg de post aanschaf van duurzame materialen met zo'n 1600 gulden door onder andere het aankopen van twee hob belbeesten voor op het speelplein. Dit bleek onder an dere op de jaarlijkse ouderavond van Olleke Bolleke die donderdag werd gehouden. Vloer slecht Ongelukken Met een gourmetavond in de Wellevaete en een optre den in de N.H. Kerk heeft het christelijk gemengd zangkoor VZOS uit St. Annaland vrijdag en zaterdag het 55-jarig bestaan gevierd. Eén van de steunpilaren van de vereniging, bas en bode J.M. Vroegop, kreeg ter gelegenheid van zijn 35-jarig lidmaatschap de zilveren reverspeld van de koninklijke christelijke zangersbond. Trouw en toegewijd Dubbelkwartet Veel belangstelling Bloemen Zes van de elf peuters naar de Schalm Ze luisteren beter Bestuur Belastingadviseurs Accountancy Noordsingel 1211 4611 SE BERGEN OP ZOOM I Telefoon 01640-41352II Begeleiding en advisering van ondernemingen. Verzorging boekhoudingen, loonadministraties en belastingaangiften. U kunt vrijblijvend contact op nemen met onderstaande personen: P.A.C. Vrlen» Fb Mr. C.P.M. Van Tilburg Fb/AA Breng ze maar gerust mee naar school, hadden de kleuters van de Schalm nog gezegd tegen hun juf Ja- net Brouwer. Maar hoe goed ze het in Stavenisse ook naar haar zin had, na vijftien jaar nam ze toch af scheid om zich vooral te wijden aan haar op 25 no vember geboren dochter Veerle en haar man Leo Addink in Hansweert. Veelzijdige inzet Voor ijver een 10 Pentekening Veel afgezien De stijging van de personeels kosten werd veroorzaakt door het wegvallen van een subsidie in no vember. Dat was ook reden om de maandelijkse ouderbijdrage te verhogen van 35 gulden naar 40 gulden voor twee dagdelen per week. Kinderen die één keer extra de speelzaal bezoeken, moeten 7,50 gaan betalen in plaats van vijf gulden. In januari besloot het bestuur al om voortaan voor twaalf in plaats van elf maanden een ouderbijdrage te vragen. Er is afgesproken de leidsters met in gang van mei volgens de CAO te gaan uitbetalen. Op de ouderavond, waar ook het De peuterspeelzalen op Tholen krijgen dit jaar samen 1420 gul den extra subsidie. De gemeente raad stemde er maandagavond mee in om de algehele bezuiniging van 2,5 niet toe te passen op het volledige subsidiebedrag, maar slechts op een kwart daarvan. De peuterspeelzalen worden daarmee ondergebracht in het rijtje instel lingen dat een bijzondere behan deling krijgt omdat personeelskosten hun grootste kostenpost zijn. Om tot dit besluit te komen was overigens wel een bezwaarschrift nodig. Dat werd ingediend door het bestuur van Olleke Bolleke te Sint-Annaland. De brief van deze peuterspeelzaal leidde ertoe, dat het gemeentebestuur de ingedien de begrotingen nog eens nauw keurig ging bekijken. Daarbij ontdekte het iets: personeels kosten vormen ongeveer drie kwart van de begroting. Zelfs als een peuterspeelzaal twee leidsters heeft terwijl de gemeente er maar één subsidieert, vergen de perso neelskosten nog altijd 60% van de begroting, stelde de gemeente na al die jaren subsidiëren vast. In ieder geval heeft de brief van Olleke Bolleke ertoe geleid, dat al le zeven peuterspeelzalen een ex traatje krijgen. In de gemeenteraad was PvdA'er I.C. Moerland er blij mee. Maar of de ze lijn ook in 1995 gevolgd zal worden, is de vraag. "Dat bepaalt de gemeenteraad", kreeg P. van Belzen (RPF/GPV) te horen van wethouder J. Versluys. Vrouwenmarkt. Het platform Zeeuwse vrouwenraad organiseert op 8 maart een vrouwenmarkt in De Stenge in Heinkenszand. Van één tot drie uur presenteren zich diverse vrouwenorganisaties. Van elf tot twaalf uur houdt de Zeeuwse vrouwenraad zijn jaar vergadering in De Stenge. jaarverslag werd gepresenteerd, waren negen ouders aanwezig. Het bestuur van de peuterspeel zaal onderging wat wijzigingen. Besman den Braber, penning meester Gerda van Vossen en se cretaris Gea Verkouteren namen afscheid. Hannie Metzelaars werd penningmeester, Rianne de Witte secretaris en Jacqueline Heijboer algemeen lid. De rest van het bestuur bestaat uit voorzitster Marian Dusink, Elza Moerland, Connie den Haan, Judith v.d. Vlies en Lia Bruyns. Eerder stelde het bestuur een mankementenlijst op. De vloer van de peuterspeelzaal is slecht, het vinyl gaat slijten. Ook klem men en tochten er deuren, er blijft een w.c. lopen en de ramen in de poppenhoek lekken. Olleke Bolle ke wordt bezocht door 47 peuters en er staan 23 kinderen op de wachtlijst. Na de pauze vertelde T. Heijboer van de EHBO iets over het voor komen van ongelukken met jonge kinderen en wat men moet doen als er toch iets gebeurt. Hij nam de aanwezigen mee op een denk beeldige wandeling door het huis. Daarbij wees hij de diverse, ver borgen, gevaren aan. Heijboer maande de ouders vooral rustig te blijven als er een ongeluk gebeurt. Ook raadde hij de aanwezigen aan zich niet in gevaar te brengen, al tijd goed na te gaan wat er ge beurd is, het kind gerust te stellen en, als het nodig is, voor deskun dige hulp te zorgen. Tot slot be handelde Heijboer nog een aantal specifieke ongevallen zoals ver slikking en verbranding. Voor zitster Dusink bedankte hem met een geschenkbon. Het aantal mensen dat zelf klein chemisch afval (kca) naar de ge meentewerkplaats in Scherpenisse brengt, is erg gering. Elke woens dag en eenmaal per maand op za terdag van acht tot twaalf uur kunnen inwoners van Tholen, als ze bijvoorbeeld niet kunnen wachten op de chemocar, hun klein chemisch afval op de werk plaats inleveren. Het afgelopen jaar lag de opkomst in de vier uren dat het depot geopend is tus sen de nul en negen mensen. Ook in de eerste maanden van dit jaar lag het gemiddelde rond de vier a vijf mensen per keer. Sinds dinsdag staan er op de ge meentewerkplaats containers voor het gescheiden storten van puin, grofvuil en huishoudelijk- en tuin afval. Daarvoor kan men dage lijks terecht. Bas en bode J.M. Vroegop met zijn oorkonde. Tijdens de jaarvergadering in ja nuari was dat al aangekondigd, ijiaar voorzitter mevr. B. Pleune- van den Hoek kon vrijdagavond het ereteken daadwerkelijk uitrei ken. Voor de jubilaris was dat nog niet zo gemakkelijk omdat hij na een beenoperatie in een rolstoel naar de Wellevaete gereden moest worden. Ko Vroegop werd op 21-jarige leeftijd in 1959 lid van VZOS. Be halve zanger, werd hij ook direct bode, waarmee hij broer Jacob opvolgde. De familie Vroegop was en is muzikaal, want broer Cor maakte carrière bij de koninklijke fanfare Accelerando, waarvan hij inmiddels voorzitter is. Ko zingt en hij doet dat graag. "Alleen hadden we vroeger veel meer mannen dan nu. Het is heel jam mer, dat het aantrekken van nieu we mannen maar niet lukken wil." En vroeger kende St. Annaland naast VZOS nog wel een apart mannenkoor o.l.v. dirigent Ko Ridderhof. Ook Ko Vroegop maakte daar deel van uit. Bij VZOS is de jubilaris op meer dere fronten actief. Wanneer hij donderdag thuis komt van zijn werk bij aannemer gebr. Moer land, zet Vroegop voor het eten alles in het N.H. verenigingsge bouw gereed voor de zangrepeti tie. 's Avonds komt dan eerst het kinderkoor, voordat het gemengd koor begint. En na de repetitie moeten alle lessenaars e.d. weer op hun plaats en de stoelen en ta fels weer teruggezet worden. De contante inning van de contri butie viel een paar jaar geleden weg door automatische incasso via de bank. Bode Vroegop heeft alleen nog de inning van dona- teursgeld bij 40 mensen over ge houden. En daarnaast het rondbrengen van uitnodigingen voor de jaarvergadering bij de le den, alsmede het collecteren bij uitvoeringen. Vroegop heeft in 35 jaar heel wat dirigenten meegemaakt: J. Rid derhof, J.C. Geluk, W. Fase, J. Wesdorp, Van der Kaa, P. Bout, J. van Broekhoven en de huidige di rigent M. van Gorsel. "Ik heb nog in de 60 leden meegemaakt bij VZOS, maar met name door de terugloop van het aantal mannen zijn dat er maar 45 meer." Zelf hoopt Vroegop (54), die ook baancommissaris is bij de ijsclub St. Annaland, nog een aantal ja ren de vereniging als bas en bode te dienen. Voorzitter mevr. Pleune was hem erkentelijk voor zijn inzet. Gedu rende een lange reeks van jaren is Vroegop een trouw en toegewijd lid en voor een vereniging is dat van grote betekenis, zo vermeldde de oorkonde van de zangersbond. Naast de zilveren speld waren er ook nog bloemen. Mevr. Pleune wenste Ko Vroegop ook spoedig algeheel herstel toe. Tijdens de gourmetavond in de Wellevaete had de jubileumcom missie en daarvan met name Saar van Keulen-Scherpenisse en Janet v.d. Repe de leiding. Zij begroet ten de oud-dirigenten J. Wesdorp, P. Bout en J. van Broekhoven, als mede ere-voorzitter W. Fase. De huidige dirigent Rinus van Gorsel en zijn vrouw Lia van Gorsel luisterden de gezellige bijeen komst op met solozang. Zij vorm den ook nog een duet met begeleiding van Lian Gebraad. Verder trad nog een dubbelkwar tet op, bestaande uit enkele leden van VZOS, die onder de drie oud dirigenten een nummer uitvoer den dat destijds ingestudeerd was. Leen Heijboer Wzn. zorgde hier bij voor de orgelbegeleiding. De dames van de jubileumcom missie presenteerden bij toerbeurt een overzicht van 55 jaar VZOS, wat bijzonder gewaardeerd werd door de aanwezigen. Behalve de leden waren ook hun echtgenoot of echtgenote in de Wellevaete, zo dat het een hele drukte was. Joh. de Haan bood in dichtvorm de lang beloofde nieuwe lessenaar aan, die door enkele leden was vervaardigd. Daarop was een in scriptie VZOS 55 jaar aange bracht. Ere-voorzitter Fase haalde nog enkele herinneringen aan vroeger jaren op. Tot slot werd het bondslied gezon gen o.l.v. dirigent Rinus van Gor sel. De voorzitter sprak nog een dankwoord, waarbij de waarde ring voor de inzet van de jubi leumcommissie tot uitdrukking kwam in een bloemetje. Zaterdagavond gaf VZOS het ju bileumconcert in de N.H. Kerk, waarbij het christelijk Thools mannenkoor Rehoboth o.l.v. Rijk J. Rijkse voor een mooie aanvul ling zorgde. Er was veel belang stelling, wat ook duidelijk werd in de collecte die bijna 1100 gulden opbracht. Ds. W.C. Meeuse hield een medi tatie over Psalm 33, die later ook in de samenzang naar voren kwam. VZOS o.l.v. Rinus van Gorsel en met orgelbegeleiding van Lian Gebraad verzorgde drie optredens, afgewisseld door sa menzang, een orgelimprovisatie van oud-dirigent Johan van Broekhoven en Rehoboth. Het enorme mannenkoor zong vijf lie deren in twee gedeelten, waarbij Jeruzalem (bewerkt door de diri gent) één van de hoogtepunten was. Verder werden Psalm 43:1, 3 en 4, Psalm 103, In het Huis mijns Vaders en Gedenk aan mij, uitge voerd. Solist was tenor Johan Baaij. De orgelbegeleiding bij het mannenkoor was in handen van Bram Bout, die zaterdagavond a.s. in de Grote Kerk van Tholen speelt. Hij toonde met collega Van Broekhoven dat er ook in het St. Annalandse orgel volop mu ziek zit. En VZOS kwam goed uit de verf met 'Hoe groot zijt Gij' naast het al vaker uitgevoerde 'Re joice in the Lord always.' De slot zang was uit Gezang 300: 'Wat de toekomst brengen moge, mij ge leidt des Heeren hand.' In het verenigingsgebouw nam het VZOS-bestuur de felicitaties in ontvangst van donateurs en ver schillende andere luisteraars. Ook van zusterverenigingen en de Dorpsgemeenschap St. Annaland waren er gelukwensen. Voorzitter mevr. Pleune bedankte de orga nisten met een bloemstuk. In haar dankwoord tot het mannenkoor zei ze, dat zo'n gezamenlijk optre den mogelijk nog eens voor her haling vatbaar was. Met een handvol mannen van Re hoboth zou het tekort aan jonge bassen en tenoren bij VZOS ook gelijk uit de wereld zijn. En het mannenkoor zou dat verlies nau welijks merken. Zes van de elf peuters van 't Stavertje zijn na de zomervakantie door gestroomd naar de basisschool in Stavenisse. En nieuwe inschrijvingen waren er vrijdagavond nog niet. Toch maakt voorzitter Nicole Moer land zich niet ongerust. "Voor de open dag op 2 maart hebben we de ouders van 20 peuters aangeschreven en daar komen wel aanmeldingen uit. In tegenstelling tot andere peuterspeelzalen hebben wij geen wacht lijst, zodat de noodzaak om tijdig kinderen op te geven, in Stavenisse niet zo aanwezig is", zegt de voorzitter. 't Stavertje zit wat accommodatie betreft ideaal in het gebouw van de openbare basisschool de Schalm. Op de begane grond is het een stuk gemakkelijker dan op de bovenzaal van het voormalige gemeentehuis. De vaste lasten zijn daarmee ook lager dan in een ge heel zelfstandige huisvesting. Maar het aantal kinderen is met 11 tussen 2 en 4 jaar aan de lage kant. "Tien of elf peuters is het minimum en zestien het maxi mum per groep", vertelt de voor zitter. "In een klein dorp als Stavenisse merk je het als peu terspeelzaal direct wanneer er in een bepaalde periode weinig kin deren geboren zijn. In het voor jaar en de zomer van 1991 waren er dat maar twee!" In tegenstelling tot andere dorpen op Tholen en St. Philipsland, is de peuterspeelzaal alleen op de achterban van de openbare basis school aangewezen. Kinderen van ouders die op de reformatorische Rehobothschool aan de Pilootweg georiënteerd zijn, komen niet naar 't Stavertje. En de anderen doen dat ook niet voor honderd procent, want in aanmerking ko men volgens het bestuur nog wel 20 peuters. "In een kleine kern blijft het al tijd moeilijk", zegt de voorzitter. "Hopelijk komen er na de open dag een heleboel peuters bij, want 't Stavertje draait op zich lekker. De kinderen komen graag en het is ook goed voor de opvoeding. Van de leerkrachten van de Schalm hoor je, dat vierjarigen die de peuterspeelzaal hebben be zocht, zich gemakkelijker op school bewegen. Ze zitten goed op hun stoeltje, wachten op hun beurt en luisteren beter. En met pasen, kerst en sinterklaas hebben we altijd leuke activiteiten", aldus Nicole Moerland. 't Stavertje begon in oktober 1991 in de bovenzaal van het voormali ge gemeentehuis op de hoek Mo- lendijk/Stoofdijk. De toenmalige wijkverpleegkundige Ouke Hoe- demaker was één van de initiatief neemsters en zij was ook tot aan haar vertrek naar Zierikzee voor zitter. In augustus 1992 trok 't Stavertje naar de Schalm, waar een lokaal vrij was. Daar hebben de peuters ook volop gelegenheid om buiten te spelen. Het tijdstip moet dan wel afgesproken worden met de kleuterleidster. Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter Nicole Moerland, se cretaresse Carin Moerland, pen ningmeester Joke v.d. Pol en de leden Jolanda Moerland, Lia Smits, Marleen v.d. Jagt en Annet de Wilde. De contributie is 37,50 per maand (12 keer per jaar) voor twee ochtenden: dinsdag en vrij dag van 8.45 tot 11.45 uur. De vaste leidsters zijn Conny v.d. Sanden en Marjo v.d. Velde. Kin deren van anderhalf jaar kunnen door de ouders al opgegeven wor den bij Carin Moerland (tel. 2855). De peuterspeelzalen op Tholen behoren, voor ouders, tot de duurste van Zeeland. Per jaar wordt gemiddeld 465 gulden per peuter aan ouderbijdragen ont vangen. Dat valt te concluderen uit het 'verslag peiling peu terspeelzalen' van de stichting on dersteuning kinderopvang Zeeland. Tholen is ook één van de vier Zeeuwse gemeenten die voor alle twaalf maanden een bijdrage vraagt. De meeste peuterspeelza len berekenen het bedrag over tien of elf maanden. Sint-Philipsland zit met 412,50 per elf maanden bijna vijftien gulden onder het provinciaal gemiddelde. Dit alles op basis van twee dagdelen per week. Vorig jaar was ook het percentage peuters dat de speelzalen bezocht op Tholen erg laag: 38 procent. Alleen Axel met 30 procent deed het nog slechter. Er zijn op Tho len 580 kinderen tussen de 2 en 3 jaar. In 1992 bezochten nog 235 peuters een speelzaal, vorig jaar waren dat er 218. Ook in Sint- Philipsland is het bezoek gedaald van 44 naar 35. Daar ligt het be zoekerspercentage op 45. Nog steeds ruim onder het Zeeuws ge middelde van 54 procent. Uit schieter is Middenschouwen waar van de 54 2- en 3-jarigen er 51 naar een peuterspeelzaal gaan. In tussen groeien, samen met het aantal peuters, ook de wacht lijsten. Stonden er in Sint- Philipsland in 1992 nog acht te wachten op plaatsing, nu zijn dat er tien. Op Tholen is de lijst ge groeid van 38 naar 55. Advertentie I.M. Juf Janet temidden van de leerlingen van de Schalm in Stavenisse. Zowel door de leerlingen, de ouders, het bestuur en de collega's werd de kleuterleidster vrijdag hartelijk uitgezwaaid, 's Middags was er een hele leuke bijeenkomst met alle kinderen van de Schalm, waarbij het optreden van een clown een extra attractie vormde. Als aandenken kreeg iedereen een foto van Veerle met de juf en haar man. De gezelligheid werd een paar uur verplaatst naar een Chinees restaurant voor een etentje met de collega's, voordat vrijdagavond de receptie voor de ouders, oud leerlingen en collega's van andere openbare basisscholen begon. Tot vreugde van directeur C.G. van den Hoek was hiervoor erg veel belangstelling. Namens het gemeentebestuur be dankte wethouder van onderwijs J. Versluys de vertrekkende leer kracht voor haar 'veelzijdige in zet.' Ze begon namelijk in maart 1978 bij de Van der Lek de Clercq- kleuterschool, een zelfstandige, bijzondere school, waarvan de toenmalige wethouder C.J. Moer land voorzitter was. In augustus 1982 werd ze hoofdleidster van de openbare kleuterschool, die in de plaats kwam van de Van der Lek de Clercqschool. Het gemeente bestuur was toen het bevoegd ge zag, zodat de contacten met wethouder Versluys intensiever werden. "Ik heb je toen leren ken nen als iemand die zeer veel inzet had en verantwoordelijkheid niet uit de weg ging", zei Versluys. "Bij de vorming van de basis school had je zelfs belangstelling voor het directeurschap, maar er was iemand die meer ervaring had (C.G. van den Hoek-red.). Je bent toen adjunct-directeur geworden. Hartelijk dank voor wat je voor het openbaar onderwijs en ook voor het hele onderwijs in Stave nisse gedaan hebt. Met genoegen kun je terugzien op de vijftienjari ge onderwijsperiode op Tholen. Het ga je zeer goed", zo besloot de wethouder, die namens de ge meente een geldbedrag overhan digde voor aankoop van een kinderzitje. Directeur Van den Hoek was het gemeentebestuur erkentelijk voor het aanbieden van de receptie en de ouderraad voor de grote mede werking. "We hebben slechts 68 kinderen, maar 24 super actieve ouderraadsleden.' Ook over de vertrekkende leer kracht was de directeur zeer te spreken, zo bracht hij in dicht vorm naar voren. Voor ijver gaf hij haar een 10! En juf Janet stond ook voor kwaliteit, voor uitstekende educatie en opvoe ding. Ze had bovendien goede ideëen. "Je hulpvaardigheid zal ik missen, fijne meid. Je was er al tijd: op het avondje in de Stove en op de braderie. Mede ook dankzij de steun van je familie. Je begon in Stavenisse op 't Stavertje en eindigde bij de Schalm. Je doch ter Veerle was de reden van je af scheid" aldus Van den Hoek. Juf Janet kreeg van de directeur bloe men en een zoen. K De voorzitter van de ouderraad, mevr. J. Vroegop-Letzer, bracht de vertrekkende lerares dank voor het vele werk. "Gedurende 15 jaar heb je de kinderen in Stavenisse de eerste beginselen van het leer proces bijgebracht. En daarnaast deed je nog veel extra werk. Wan neer je zo'n lange periode in één plaats hebt gewerkt, stap je niet zo eenvoudig terug. Het stemt ons dan ook tot tevredenheid, dat we op deze manier afscheid van je kunnen nemen. Namens alle ouders en leerlingen mag ik deze pentekening van Stavenisse aan bieden", aldus mevr. Vroegop. De door mevr. Kuhsel van de Stoof- dijk gemaakte prent herinnert juf Janet aan een aantal karakteristie ke punten in Stavenisse. Onder de verschillende receptie- gangers (ouders, oud-leerlingen, collega's) waren o.a. Rien en Ellen van Haaften, die al vele jaren respectievelijk als sint en piet me dewerking geven aan het pakjes festijn op de Schalm. In haar dankwoord keek juf Janet met genoegen terug op een feeste lijk afscheid. "Als Veerle niet was geboren, dan was ik hier niet weg gegaan", liet ze weten. "Maar ik hoop op de eerstvolgende toneel avond in dorpshuis de Stove weer te komen." Ze bracht de wethouder en Coby Koole van de gemeente dank voor hun aanwezigheid en samenwer king. "En de collega's, die heel veel met me hebben afgezien, ook hartelijk dank. Mijn opvolgster, Jettie Suykerbuyk, wens ik op de Schalm heel veel plezier toe. Ik hoop, dat ze het net zo naar haar zin heeft als ik hier in Stavenisse heb gehad", zo besloot mevr. Addink-Brouwer. De ouderraad zorgde daarna nog voor drankjes en hapjes, nadat er eerder in de gemeenschapsruimte koffie met cake was geserveerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9