Thoolse damploegen oppermachtig tijdens Zeeuws kampioenschap Minder in de auto Regionaal ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen Ter Tolne I en II, en Rieburch naar halve finale I III H I I N'euws 's 018 Politie heeft handen vol aan illegaal oesters rapen Toezicht in zwembaden onder loep Politie kampt met tekort van miljoen VVD spreekt over milieu Zendmast t.v. en radio bij Poortvliet Donderdag 3 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 II I I l^k I informatierubriek van Rijk, provincie en gemeenten zijn het eens geworden over de uitvoering van het regionaal ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat betekent dat er zo'n drie miljoen gulden klaar ligt om een reeks van plannen in dat gebied van de grond te tillen. De zogeheten leefbaarheid op het platteland krijgt op die manier een belangrijke impuls. Waterpeil Zeelandbrug afgesloten Aanpakken Financiering Egeltje Prik Drie Thoolse schooldamploegen gaan Zeeland verte genwoordigen bij de Nederlandse kampioenschappen. Woensdagmiddag behaalde het eerste viertal van de openbare basisschool Ter Tolne uit Tholen de eerste plaats tijdens de Zeeuwse schooldamkampioenschap- pen in 's Gravenpolder. Pak even uw zakboekje Abdij Niguwsis Land van Saeftinghe. Aan groei van het autoverkeer is niet te ontkomen, maar het kan wel minder zegt de Ver- voerregio Zeeland, een sa menwerkingsverband van de Zeeuwse gemeenten, rijk, pro vincie, kamers van koophan del, ZWN en NS. Als er geen maatregelen worden genomen leggen we met z'n allen in het jaar'2010 bijna 14 miljoen kilometers af in de auto: kilome ters die worden verreden binnen Zeeland, om er te komen of om vanuit Zeeland naar een andere plaats van bestemming te gaan. In vergelijking met de 8 miljoen kilo meters in 1987 is dat een te ster ke groei; maar liefst 72%. Het moet mogelijk zijn uit te komen op maximaal 10,8 miljoen kilometers. Daarmee mikt de Vervoerregio op een groei van 35%, zoals dat ook in het landelijk beleid wordt voor gestaan. Om het hoofd te bieden aan toe nemende verkeersdrukte, aantas ting van het milieu en verdergaan- de verkeersonveiligheid is er een Raamplan gemaakt waarin de hoofdlijnen van het beleid.zijn vast gelegd. Een belangrijk punt is dat het verkeer wordt gebundeld op wegen die het meest geschikt zijn voor de verschillende soorten ver keer: een duidelijk voorbeeld is dat landbouwverkeer en door gaand verkeer niet dezelfde weg hoeven te gebruiken. Ook het re creatieve autoverkeer speelt in Zeeland een belangrijke rol. Bijna een vijfde deel van de autokilome ters komt voor rekening van toe risten die niet in Zeeland wonen. De stuurgroep studeert op maat regelen om er voor te zorgen dat toeristen niet iedere keer de auto hoeven te pakken als ze naar een bepaalde bestemming willen. Over het werk van de Vervoerre gio en de plannen die in de maak zijn, is een Nieuwsbrief versche nen. De Nieuwsbrief Vervoerregio Zeeland is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Het peil op het Kanaal door Walcheren is van dinsdag 5 april tot en met vrijdag 6 mei met 60 centimer verlaagd tot NAP 0,30 m. De verlaging is nodig om onder houdswerk aan de kanaaloevers te kunnen uitvoeren. Met de aflaat van het water wordt maandag 4 april, rond het middaguur, begon nen. De maximum toegelaten die ping voor de doorgaande scheep vaart op het kanaal en voor de noordkant van het verbrede deel van het zijkanaal naar Arnemuiden is onveranderd, met dien verstan de dat schepen die een ontheffing hebben tot een diepgang van 4,30 m, nu uitkomen op 3,70 m. Voor de scheepvaart naar Arne muiden wordt de diepgang vanaf de Arnebrug 1,50 m. De scheep vaart op het verbreed kanaal en in het binnenhavengebied van Vlissin- gen moet rekening houden met een diepgang van 7,30 m direct voor de grote schutsluis en van 6,40 m vanaf de eerste binnenha ven tot de binnenkeersluis. In de vroege ochtend van vrij dag 4 maart en woensdag 9 maart is de Zeelandbrug tus sen 2.00 en 4.00 uur afgeslo ten voor alle verkeer. De nachtelijke uren worden in die tijd benut voor onderhoud aan de dwarskrachtdeuvels. De deuvels zitten tussen de voegen van de betonelementen van de brug. Om ze op de goede hoogte te kunnen afstellen, is het nodig dat er geen verkeer is op de brug. Op de toeleidende wegen tot de Zeelandbrug wordt het verkeer at tent gemaakt op de stremming en verwezen naar de alternatieve rou te, de weg over de stormvloedke ring. In het regionaal ontwikkelings plan Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het er om de mogelijkhe den van het platteland opti maal te benutten. Wil dat echt lukken dan is het no dig om over de grenzen van een dorp of gemeente heen te kijken en uit te gaan van een visie op een hele streek vindt de stuur groep: bestuurders van gemeen ten, provincie, rijk en Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaande ren. En dan nog is het moeilijk om te kiezen uit een veelheid van plan nen. Vandaar dat men eerst heeft vastgesteld welke thema's belang rijk zijn om daar vervolgens plan nen aan te toetsen. Zo is de stuur groep tot de conclusie gekomen dat het Zeeuws-Vlaamse platteland het meest is gebaat bij een goed niveau van woningen en voorzie ningen in de verschillende kernen, bij versterking van de werkgele genheid, bereikbaarheid, kansen voor landbouw en natuur en verbe tering van de recreatiemogelijkhe den en van het culturele aanbod. Van de elf projecten die worden aangepakt is het merendeel te scharen onder het thema recre atie en cultuur. Zo mag de Stich ting Groede in principe rekenen op een bijdrage van twee ton om een kunstenaarsdorp van de grond te tillen: historische winkeltjes, am bachtelijke werkplaatsen, exposi tieruimten, artotheek en pension accommodatie. Het dorpsplein in Zuiddorpe is cultuurhistorisch van belang en ligt aan een fietsroute. Voor de restauratie van de kapel letjes is 25.000,- uitgetrokken. Fort Sint Jacob in Axel ligt even eens aan een fietsroute. De be reikbaarheid laat te wensen over en er moeten informatiepanelen komen. Hiervoor is een bedrag van 28 duizend gulden beschik baar. Voor het op een hoger plan brengen van de kwaliteit van het streeklandbouwmuseum in St. An na ter Muiden ligt een ton klaar. Het verbeteren van fiets- en wandelroutes heeft een hoge prioriteit gekregen. De stuur groep is bereid daar eventueel acht ton aan te besteden. Het dagrecreatieterrein de Smits- schorre in de gemeente Axel be hoeft een betere ontsluiting, met name richting het Axelse bos, en aanpassing van de inrichting. Voor dit doel ligt 120 duizend gulden klaar. Het Portaal van Vlaanderen mag rekenen op een bijdrage van 117.000,-. De bijdrage is be doeld om bij het sluizencomplex van Terneuzen een expositieruim te in te richten en mogelijk uit te bouwen tot museum. Van het project Mediator in Aardenburg wordt verwacht dat het bijdraagt aan verster king van de werkgelegenheid. Het is de bedoeling een centrum voor bedrijfscontacten met Oost Europa van de grond te tillen. De bijdrage is twee ton. Verbetering van het openbaar ver voer krijgt veel aandacht. Om con crete projecten aan te kunnen pakken ligt ruim 6,5 ton klaar. Het Land van Saeftinghe is een uniek natuurgebied en staat sterk in de belangstelling. Een goed in gericht informatiecentrum kan bij dragen aan meer kennis en plezier over de natuur. Vandaar dat er een bijdrage van 3,5 ton in het verschiet ligt. De landbouwschool in Schoondijke wil veel aandacht gaan besteden aan nieuwe teelten, marktonder zoek en kennisoverdracht naar de landbouwsector. Het project mag rekenen op een bijdrage van vier ton. Om te zorgen dat alle projecten goed van de grond komen pro- beert de stuurgroep een vast aan spreekpunt in Zeeuwsch-Vlaande ren te realiseren. Hierover overlegt de stuurgroep met de Ka mer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen. De bijdragen worden betaald uit de zogeheten convenantgelden. Een potje dat is gevuld door het ministerie van wvc 1,6 min.), de provincie (acht ton) en de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen (geza menlijk acht ton). De bijdragen zijn aanvullend op de eigen bijdrage van de initiatiefnemer van het pro ject, veelal een gemeente. Een aantal bijdragen kunnen nog wijzigen omdat voor een deel van de projecten Europe se subsidie in het verschiet ligt. Als dat doorgaat heeft de stuurgroep weer geld beschik baar om in te gaan op andere wensen uit de regio. Egeltje Prik en de watersteen is de titel van de muziekvoorstelling van de Groningse theatergroep Tjoem. Egeltje Prik gaat op zoek naar de wonderbaarlijke watersteen die hij nodig heeft om het bos van de droogte te redden. Hij krijgt hulp van vriendjes uit het bos en van kinderen van 4 tot 8 jaar die de voorstelling bezoeken. De tekst van het drie kwartier du rende stuk wordt afgewisseld met liedjes en muziek. De voorstellin gen zijn vrijdag 4 maart: 11.00, 13.30 en 14.45 uur, in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle, tel 01188- 2620. Voor 7,50 hebben de kinderen toegang tot de voorstelling, met inbegrip van een glaasje prik. Ter Tolne I, vlnr zittend: Mark Schot, Mohammed Benjilali, Wouter Troost en Sarah Lammers. Rieburch midden vlnr: Ibrahim Erol, Marinus Mojka, So Lee (Ter Tolne II) Jan en Daan de Viet, Erik Scherpenisse. Ter Tolne II vlnr: Nordin Benjilali, Leanne Geene en Inger Elshof. Zaterdag pakte de politie bij Sta- venisse een man op die daar aan het oesters rapen was. Hij had al 260 kilo van de schaaldieren in 13 zakken gestopt. Bovendien deed hij dat in de Oosterschelde, een beschermd natuurgebied. In vrije gebieden mag men maximaal 10 kilo voor eigen consumptie rapen. De man had geen vergunning voor het bedrijfsmatig rapen van oesters. Toen het proces-verbaal werd opgesteld, bleek zijn rijbe wijs ook niet te kloppen. De oesters zijn teruggezet. Zondag ontdekte de politie op een oesterperceel in het Zijpe nog twee mannen die met emmers aan het rapen waren. Toen ze de rub berboot van de politie in de gaten Trein-modelbeurs. Op 5 maart wordt in het 's-Heer Hendrikshuis in 's-Heer Hendrikskinderen de Zeeuwse trein-modelruilbeurs ge organiseerd. Van tien uur tot half vier kunnen treinfanaten kijken, kopen en hun aanwinsten laten testen. De provincie gaat strenger optre den tegen onvoldoende toezicht in openbare en semi-openbare zwembaden. Volgens de richtlij nen dient per bassin één persoon voortdurend toezicht uit te oefe nen, bij afwezigheid moet een ver vanger dit overnemen. In elk zwembad dient zo'n vervanger aanwezig te zijn. Bij ongeoefende zwemmers, grote drukte of de aanwezigheid van bijvoorbeeld springplanken en glijbanen is ex tra toezicht nodig. Bij school zwemmen mag een deel van het toezicht worden overgedragen aan de leerkrachten. Het toezichthou dend personeel moet minimaal 16 jaar zijn (de chef-badmeester 18 jaar), voldoende deskundig zijn en een geldig EHBO-diploma hebben. Eén van de toezichthou ders moet een geldig reanimatie- diploma bezitten. Vanaf 1 mei gaat de provincie op het toezicht controleren. Is onvol doende toezicht aanwezig, dan zullen stappen worden onderno men die zelfs kunnen leiden tot sluiting van het betreffende bad. Vorig jaar zijn bij controles 45 overtredingen van de veiligheids voorschriften vastgesteld. Wat de kwaliteit van het zwemwater be treft, voldeed vorig jaar 5% van de 192 baden in Zeeland niet aan de gestelde eisen. kregen, vluchtten ze en lieten de buit (zo'n 100 kilo) achter. Drie mensen werden bij de voormalige veerhaven van Anna Jacobapol- der gewaarschuwd. Ze hadden ieder al een emmer vol oesters ge raapt en er stonden nog een aantal lege emmers klaar om gevuld te worden. De politie te water heeft haar handen vol aan de oesterra- pers. Regelmatig zitten hele fami lies aan de waterkant en laden de schaaldieren met bakken tegelijk in de auto. Auto's die aan vervanging toe zijn moeten gewoon wat langer mee. Materieel dat nodig is wordt niet aangeschaft. Onderzoeken wor den mondjesmaat uitgevoerd en sommige zelfs op de lange baan geschoven. Dat zijn de merkbare gevolgen op Tholen van het geld gebrek bij de Zeeuwse politie. Voor dit jaar komt het korps een miljoen te kort. Omdat daardoor de taken van de politie in gevaar dreigen te komen, heeft het regio naal college (alle Zeeuwse burge meesters) alarm geslagen. Het gat in de begroting mag, met instem ming van de minister, worden ge dicht met geld uit de spaarpot die voor huisvesting bedoeld is. "Maar dat kan natuurlijk niet weer gebeuren", zei burgemeester H.A. van der Munnik maandag in de gemeenteraad. Daar vroegen P. van Belzen (RPF/GPV) en I.C. Moerland (PvdA) om ophelde ring. Veel meer wilde de burge meester er in de openbare vergadering niet over kwijt. De Thoolse politiechef M. Verker- ke heeft altijd gezegd dat de poli tiereorganisatie een ordinaire bezuinigingsmaatregel was. "Ik krijg steeds meer gelijk", reageert hij. Hoewel de hulpverlening in noodsituaties de hoogste priori teit blijft houden, zullen de inwo ners op langere termijn gaan merken dat de politie te weinig fi nanciële armslag heeft, is Verker- kes overtuiging. Met 19 mensen wordt er via de dienstroosters het beste van gemaakt; op Tholen is men al jaren gewend aan een on derbezetting. "Mensen in dienst roepen kost extra geld en dat is er niet." Binnen de werkeenheid Tholen is er concreet maar één lei dinggevende. "Daarom komen er kaderleden van elders om leiding te geven. Maar zij zijn hier vreemd en moeten zich eerst in werken", schetst Verkerke de pro blematiek. De openbare basisschool De Rie burch uit Sint-Maartensdijk werd tweede terwijl Tér Tolne II beslag legde op de derde plaats. En daar mee werd de strijd om de Zeeuwse kampioenschappen een volledig Thoolse aangelegenheid. Er de den in dorpshuis Ons Leven acht viertallen mee, in twee poules. Ter Tolne prolongeerde de titel. En dat gebeurt al heel wat jaren. De jonge dammers uit Tholen zijn in het Zeeuwse oppermachtig, zo lijkt het. Voor De Rieburch is de deelname aan de landelijke halve finales die op 9 april worden ge houden, nieuw. De ploeg kon meedoen aan de Zeeuwse kampi oenschappen omdat de School met de Bijbel uit Sint-Annaland (die derde was bij de Thoolse kampioenschappen) niet naar 's Gravenpolder was gekomen in verband met biddag. Tijdens de finales won Ter Tolne I van De Rieburch met 5-3, terwijl Ter Tolne II 't Klinket uit Koude- kerke overtuigend versloeg: 8-0. In de halve finales won Ter Tolne I met dezelfde cijfers van 't Klin ket, en versloeg De Rieburch Ter Tolne II met 6-2. Uitslag: Afval scheiden. Sinds 1 januari moeten gemeenten het groente-, fruit- en tuinafval gescheiden van het overige huisvuil inzamelen. Op die datum voldeed 67% van alle Nederlandse gemeenten daar aan. Op 31 december zal dat 98% zijn (632 gemeenten). Dan zijn ook alle Zeeuwse gemeenten be gonnen met het gescheiden inza melen. Op Tholen gebeurt het voor het eerst op 12 september. Het gft-afval wordt in het Sloege- bied tot compost verwerkt. I. Ter Tolne I, 2. De Rieburch, 3. Ter Tolne II, 4. 'T Klinket, 5. De Burcht uit Oost-Souburg, 6. Ire- neschool I uit Goes, 7. Irenschool II, 8. De Meerpaal uit Bruinisse. De VVD Tholen/Sint-Philipsland houdt op maandag 10 maart van af acht uur een thema-avond in café restaurant Havenzicht in Sint-Annaland. Er zal gesproken worden over economische zaken en milieu binnen de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland. Door middel van stellingen wordt er een discussie op gang gebracht waar aan iedereen kan deelnemen. THOLEN 4 mrt. wereldgebedsdag voor de jeugd, De Regenboog 15.15 u. 5 mrt. puzzel/oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. 5 mrt. orgel- en panfluitconcert Bram Bout en Fred Mann, Ned. Herv. kerk 20 u. 17 mrt. parochiebijeenkomst over 'Droom', 19-21 u. 18 mrt. soos, Ten Anker 14-17 u. OUD-VOSSEMEER 5 mrt. judotoernooi OVJV, Vos- senkuil 10-17 u. 12 mrt. Job Schuring 'Kangoeroes in Zeeland', Vossenkuil 20.15 u. 15 mrt. algemene vrouwenbond bloemschikken, Vossenkuil 20 u. 16 mrt. jaarvergadering ANBO, Vossenkuil 14 u. 24 mrt. parochiebijeenkomst over 'God', 19-21 u. SINT-ANNALAND 4 mrt. feestavond WHS met de Toendra's, Wellevaete 20 u. 9 mrt. kijkavond School met de Bijbel. 10 mrt. thema-avond VVD, café Havenzicht 20 u. 12 mrt. gezinsavond plattelands vrouwen en ZLM, Wellevaete 19.30 u. 25 mrt. a capella- en theatergroep Intermezzo, Wellevaete 20.15 u. 8 apr. algemene ledenvergadering PJZ, café Havenzicht. SINT-MAARTENSDIJK 12 mrt. jaarconcert Euterpe, Haestinge 19.45 u. 17 mrt. plattelandsvrouwen 'ge zonde voeding en uw hart', Haestinge. SCHERPENISSE 12 mrt. eerste bekerwedstrijd hengelsportvereniging De Zee baars, Gorishoek 14.30-17.30 u. 24 mrt. handwerkmiddag platte landsvrouwen, Holland Huis 14-16 u. 30 mrt. bloemschikken platte landsvrouwen, Holland Huis. POORTVLIET 14 mrt. cursus quilten platte landsvrouwen, Ouwe Raed'uus. SINT-PHILIPSLAND 3 mrt. thema-avond CNV over arbeidsmarkt op Tholen en St.Philipsland, Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 4 mrt. hypnotiseur Rasti Rostelli, De Maagd 20.15 u. 5 mrt. cabarestafette met Van Merwijk, Macrander en Kamelot, De Maagd 20.15 u. 6 mrt. barok en renaissancemu ziek van het Icarus Ensemble, Markiezenhof 12 u. 6 mrt. t/m 4 april architecturale beelden van Ludovicus van Eij- natte, Markiezenhof 14-17 u. 12 mrt. première 'Ludiek spekta kel' van Bergse operettevereni ging, De Maagd 20.15 u. 20 mrt. concert van The Beggar's Banquet, Markiezenhof 12 u. 22 mrt. KMTP-bijeenkomst over Nieuw-Zeeland, zaal Bolwerk 20 u. 22 mrt. uitvoering Johannes Pas sion door COV, Gertrudiskerk. t/m 27 mrt. schilderijen van Jo de Bruijn, Markiezenhof 14-17 u. film film film ROXY 1: Free Willy - do, ma en di 20.15 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.30 en 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Heaven and Earth - do, ma, di en wo 20 u., zo 16.30, 20 u. Undercover Blues - vr en za 18.45 en 21.30 u. Beethoven's Second - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: The Three Musketeers - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Mrs. Doubtfire - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Demolition Man - do 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.15 en 21.30 u. Sleepless in Seattle - vr, za en zo 18.45 u. Aladdin - za, zo en wo 14 u. The Piano - ma t/m wo 20 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz Delta Nutsbedrijven gaat op Tho len een 30 meter hoge zendmast met daarbij een prefab gebouwtje van zes bij zes meter plaatsen om de televisie- en radiosignalen te kunnen doorgeven aan de kabela bonnees van Zekatel op Tholen en Sint-Philipsland. De mast moet centraal op het eiland komen, waarbij het gemeentebestuur denkt aan de omgeving van Poortvliet. Over de juiste plaats moet de ambtelijke plangroep ruimtelijke ordening zich nog buigen. Nu heeft Zekatel nog een contract met Casema, dat Tholen via Ber gen op Zoom voorziet van de sig nalen. Het contract loopt op 1 april af. Omdat de kwaliteit van het Casema-signaal niet naar te vredenheid is, kiest Zekatel voor een eigen zendmast. Vakantiepartners. De afdeling Zeeland van de vereniging vakan tiepartners houdt zaterdagmiddag vanaf twee uur haar eerste half jaarlijkse bijeenkomst in ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg. De vereniging helpt alleenstaanden bij het vinden van iemand om mee op vakantie te gaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7