Dertien nieuwe gezichten m SGP en natuur winnen verkiezing Van Martha tot en met Tessa A Kunstobject van scholen in hal nieuw politiebureau SGP en natuur succesvol; Beter Wonen buiten de boot Straks studerenf Phylicia Dons prijswinnares Euro Disney Verlanglijstje van brandweer St. Philipsland Donderdag 3 maart 1994 50e jaargang no. 16 VROM vordert 178.000 gulden van huiseigenaren St. Philipsland Slachtoffer Woonplaats Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318- Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het ministerie van volkshuisves ting VROM heeft totaal 178.000 gulden teruggevorderd van 19 huiseigenaren in St. Philipsland en Anna Jacobapolder. De meest gedupeerde is een inwoner die 20.000 gulden moet terugbetalen; de kleinste strop is voor een koper die 4800 gulden terug in de staats kas dient te storten. Het gaat hier om - volgens het mi nisterie - ten onrechte uitgekeerde bouwsubsidies. Door de kavels grond in twee etappes van de ge meente en/of projectontwikkelaar Woonplan aan te kopen, bleef men beneden de grens voor de bouw van een premie A-woning. Na een onderzoek van de recherche-afdeling van VROM kregen de 19 inwoners enkele maanden geleden een brief waarin de terugvordering aangekondigd werd. Inmiddels heeft iedereen de juiste bedragen thuis gekregen. Het gaat alleen om de al ontvan gen subsidies. In de 178 mille zit ten nog niet de toekomstige rijksbijdragen die een aantal huis eigenaren zou krijgen. De vereniging Eigen Huis stelt na mens de 19 eigenaren de gemeente verantwoordelijk voor de gang van zaken, maar b. en w. zeggen destijds toestemming van VROM Zeeland te hebben gekregen voor de gesplitste grondverkoop. Ove rigens trekt het gemeentebestuur zich het lot van de 19 inwoners zo sterk aan, dat besloten is de juri dische kosten van Eigen Huis te betalen. Het college van b. en w. zal echter ook zelf rechtskundige bijstand vragen. De 7-jarige Phylicia Dons uit Tholen mag naar Euro Disney bij de Franse hoofdstad Parijs en de 4-jarige Wesley Bogers uit St. Maartensdijk gaat naar een re creatiepark van Gran Dorado. Dat waren de twee hoofdprijzen in de kleurwedstrijd die Kinde ropvang Tholen organiseerde ter gelegenheid van de opening van het kinderdagverblijf in de voor malige lhno-sshool de Oester schelp. Puk en Muk, uitgebeeld door de twee leidsters, reikten de prijzen via een poppenkast uit. Daarnaast waren er nog 12 prijzen per leeftijdscategorie. Jessica Speet uit Tholen en Tiny Smit uit Oud-Vossemeer (respectievelijk 1 en 2 jaar) mogen pannekoeken gaan eten in de kinderboerderij 't Appeltje te Bergen op Zoom. De 3-jarige Michael Poot uit Stave- nisse en de 7-jarige Berdi Pe- kelsma uit Tholen gaan naar zwembad de Roompot in Kam perland. De 5-jarige Carolien de Rijke uit Tholen en de 6-jarige Roy Aarnoudse uit St. Annaland mogen een bezoek brengen aan de Apenheul. De 9-jarige Marjolein van 't Hof uit Tholen en de 10-jarige Marian Bezemer uit Poortvliet gaan zich vermaken in de Parel te Domburg. De 11-jarige Jorg Poot uit St. Annaland duikt onder in het Cariba bad en de 12-jarige Daniëlle Dees uit Tholen brengt een bezoek aan het strand- park de Beekse Bergen. De Thoolse politie heeft in een brief aan alle scholen op Tholen en Sint-Philipsland gevraagd een kunstwerk te maken voor het nieuwe bureau dat op 19 mei wordt geopend door minister Hirsch Ballin. Het gebouw aan de Simon Lindhoutstraat/Ten An- kerweg wordt volgende week op geleverd. Uit alle inzendingen zal door een jury een keuze gemaakt worden, en het mooiste exemplaar wordt tentoongesteld op de open dag op 21 mei. Daarna zal het een plaats je krijgen in de ontvangstruimte van het bureau. Het kunstwerk mag van alles zijn; een beeld, een schilderij of een maquette bij voorbeeld. Een vrij staand of lig gend model mag niet groter zijn dan één bij één meter. Verder moet de naam van de school op een plaatje op het kunstwerk staan. Het object moet uiterlijk 10 mei in het bezit van de politie zijn. Voor meer vragen kan met terecht bij H. Goorden op het politiebu reau in Tholen. C. van 't Hof St.Philipsland G.L.D. Gaakeer Oud-Vossemeer J. Versluys Scherpenisse A.F. van Nieuwenhuijzen- Nelemans Poortvliet J.M. Aarnoudse Oud-Vossemeer M. Dijke Scherpenisse A.G.M. Sauter Tholen H. Venekamp Tholen E.J.A. v. Nieuw enhuijzen- van I waarden St.Philipsland J.L. Hoorn Scherpenisse G. Westerweel Tholen P.C.A. Versluijs St.Philipsland D.L. Hage St.Annaland C. van Dalen-Doeleman Scherpenisse J.L. van Gorsel Oud-Vossemeer A.A. van Nieuwenhuijzen St.Philipsland C. Koopman St.Maartensdijk C. Nieuwenhuis Poortvliet D. Vermaas St.Maartensdijk A.C. Breure Scherpenisse A.L. Aarnoudse Oud-Vossemeer J.H.M. Akkermans St.Annaland J. Bakker Rotterdam M.A. van Beek St.Annaland J.K. Elenbaas Poortvliet De stoelendans om de zetels in het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen kan beginnen. Bij de eerste verkiezing nieuwe stijl heeft de poli tiek gisteren een danig woordje meegesproken. De kandidaten van de SGP zijn in alle categoriën vertegenwoordigd. Ook natuur en milieu krijgen een zwaarder accent door de verkiezing van twee leden van de natuurvereniging Tholen. De SGP deed het vooral goed bij de ingezetenen: van de 9 te verde len zetels worden er 3 door SGP- kandidaten bezet. Verrassend was de eerste plaats voor C. van 't Hof uit Sint-Philipsland. Het SGP- raadslid kreeg het vertrouwen van 621 kiezers: "Het is voor mij een zeer grote verrassing. Ik had zelf gedacht tussen de achtste en de twaalfde plaats te eindigen. Ik sta ervan te kijken gezien de functies die de andere kandidaten vervul len." Van 't Hof kent het waterschap Voornamelijk van het raadswerk. "Het is volstrekt nieuw voor me. Ik had pr geen affiniteit mee, be halve dat je als raadslid rapporten leest over het waterschap." Van 't Hof is voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP, lid van de gemeentelijke kiesvereniging Tholen en van de provinciale SGP kiesvereniging. Van 't Hof en medekandidaat P.J. van de Reest (voor gebouwd) ver spreidden in St. Philipsland een A-viertje huis-aan-huis waarin ze de inwoners aanbevolen op hen te stemmen. Van 't Hof kreeg de meeste stemmen in zijn woon plaats (278) maar verbaast zich over de steun die hij ook op Tho len heeft gekregen. Toch gelooft Van 't Hof niet dat de partijpoli tiek een doorslaggevende rol heeft gespeeld. "We hebben natuurlijk wel een trouw kiezerskorps maar op de beide eilanden zijn er veel mensen die me kennen." Bij de pachters kreeg dagelijks bestuurslid A.C. Breure uit Scher penisse de meeste stemmen. Breu re: "Ik ben gelukkig met het feit dat het dagelijks bestuur er goed uitgekomen is (vier van de vijf bestuursleden keren terug -red.) Maar het is verrassend dat er toch enkele mensen gekozen zijn die ik niet verwacht had, zoals C. Koop man en C. Nieuwenhuis (SGP- red.) in de categorie ongebouwd. Ze zijn gekozen, net zo goed als ieder ander. Dit is democratie." J.L. van Gorsel uit Oud-Vosse meer eindigde in de categorie on gebouwd op de eerste plaats: "Ik moet vaststellen dat de SGP het goed gedaan heeft. De landbouw- vertegenwoordigers wat minder. Dat is jammer maar ik heb er alle vertrouwen in dat er een goed be leid gevoerd zal worden." Ook hij was verrast door de verkiezing van Koopman en Nieuwenhuis. Ze hebben geen bestuurservaring. Maar die kun je krijgen." Akkerbouwer E. Hage uit Scher penisse komt niet terug in het wa terschapsbestuur (sinds 1981). Hij viel met een zesde plaats (onge bouwd) net uit de boot van vijf. Hage: "De invloed van politieke groeperingen is doorslaggevend geweest. Ze brengen wel ervaren bestuurders naar voren. Voor me zelf had ik voorspeld niet bij de gekozenen te zullen behoren." Tot het laatste toe wisselden hoofdingeland M.A.J. van der Linde en bioloog L. Sauter (bei den uit Tholen) stuivertje in de categorie ingezetenen. Sauter sprong echter bij het tellen van de stemmen uit Tholen (229) naar ze vende plaats en drong plaatsge noot en PvdA-statenlid H. Vene kamp naar een achtste plaats. "Grandioos,"is Sauters reactie op de uitslag: "Ik had dit niet ver wacht met zo'n kleine achterban. De natuur-en milieulobby krijgt hierdoor een impuls." Zijn stadgenoot G. Westerweel (natuurvereniging) verwachtte in de categorie gebouwd in de mid denmoot te eindigen. "Een twee de plaats is boven verwachting. Het is wel plaatselijk gebonden. Na de telling van Tholen stond ik gelijk op een tweede plaats." Dat de politiek zich een plaats heeft verworven in het waterschap vindt Westerweel geen positieve ontwik keling. "Het waterschap moet het hebben van daden, niet van ideo- logiën." Dijkgraaf I.C. Hage is zeer tevre den over de opkomst en de uitslag van de verkiezing. "We hebben een goede oude kern overgehou den. Er is dus vertrouwen in het huidige bestuur." Hage wil er niet van weten dat de politiek een rol heeft gespeeld, noch dat de na- tuurbelangen een factor zijn ge weest. "In de namenlijst herken ik dat niet. De motivatie waarom men op iemand kiest kan zijn dat het een vriend of een neef is." Hage is blij dat hij het laatste jaar voor de fusie nog met een nieuwe bestuur aan de slag kan. "Het wordt een heel andere cultuur. Misschien valt het bar tegen, maar ik heb er wel moed op." Hoofdingeland P.K.M. Stouten uit Stavenisse behoort ook tot de verliezers: "Ik heb mezelf inge schat op 45%. Op de stemlijst stond ik op een tiende plaats. De nummers 1 of 2 worden gekozen. De politiek heeft een enorme in vloed: de SGP heeft trouw ge stemd." Als op 25 maart het nieuwe waterschapsbestuur wordt geïnstalleerd, bestaat dat voor meer dan de helft uit nieuwelingen: 13 van de 25 hoofdingelanden zijn nieuwkomers. Dat is het resultaat van de gisteren op Tholen en Sint-Philipsland gehouden verkiezingen, waarvoor een derde van de kiezers naar de stembus ging. Met die opkomst was dijkgraaf I.C. Hage erg tevreden. Elf jaar geleden kwam bij een verkiezing in het district Tholen/Oud-Vosse- meer nog geen twintig procent van de kiezers opdagen. Nu maakte van de nieuwe catego rie ingezetenen 32% de gang naar de stembus. Van de huiseigenaren bracht 35% zijn stem uit, bij de grondeigenaren was dit 55% en bij de pachters bijna 70%. De slechtste opkomst werd in Sint Maartenshof genoteerd, waar van de grondeigenaren maar 22,9% verscheen. Bijna de helft van de nieuwe ge zichten komt uit SGP-kring. Deze partij deed met succes een greep naar meer invloed op de gang van zaken bij het wegen-, water- en dijkenbeheer en de zuiveringsin stallaties op Tholen en Sint-Phi lipsland. Komt de SGP met zeven kandidaten in de algemene verga dering, onder wie vijf nieuwelin gen, de enige D'66-kandidaat D.P. Suijkerbuijk haalde het niet. Zes van de door de landbouw aanbevolen kandidaten voor het gebouwd (huiseigenaren) en de categorie ingezetenen veroverden een zetel. Dat de landbouw echter macht in het waterschap moest in leveren, was tevoren verwacht. Zittende en herkiesbare hoofdin gelanden als Lies Hage uit Scher penisse, Leo de Oude en Bram Wisse uit Sint-Philipsland en Piet Stouten uit Stavenisse werden het slachtoffervanhet nieuwe systeem. Dat is opmerkelijk, want die vier leveren vaak een flinke bijdrage aan de discussie in de veelal zwijg zame algemene vergadering van het Thoolse waterschap. Van de nieuwelingen Louis Sauter (natuurvereniging Tholen) en Harm Venekamp (PvdA-statenlid) wordt straks een grote inbreng verwacht. Daarentegen moet de woningstichting Beter Wonen - met 2600 huurders in het gebied - het volledig zonder vertegenwoor diger stellen. De beide aanbevolen kandidaten, de zittende hoofdin geland Chiel van der Linde (te vens PvdA-raadslid) zowel als Tinus Hoek, haalden het niet. Ze kwamen respectievelijk elf en veertien stemmen te kort. Van de twintig herkiesbare hoofd ingelanden keren er acht na 25 maart niet terug. Behalve de al ge noemden zijn dat H. van Westen en A. Abrahamse uit Poortvliet, en H. Barten uit Middelburg. Het aantal vrouwelijke bestuurders neemt met één af tot drie: de hui dige gezworene A. van Nieuwen- huijzen-Nelemans uit Poortvliet en de nieuwkomers E. van Nieu- wenhuijzen-van Iwaarden uit Sint-Philipsland en C. van Dalen- Doeleman uit Scherpenisse. Kijkend naar de resultaten per kandidaat kan gezegd worden, dat de woonplaats meer invloed heeft gehad dan de volgorde op de lijst. Topper is Chris van 't Hof uit Sint-Philipsland met 278 stemmen in het eigen dorp, gevolgd door Louis Sauter met 229 stemmen in Tholen en Gerard Gaakeer met 226 stemmen in Oud-Vossemeer. In dit dorp kreeg P. Versluijs, de eerste op de lijst gebouwd, welis waar de meeste stemmen, maar een Vossemeerse kandidaat ont brak in deze categorie. De nieuwe hoofdingelanden kie zen op 25 maart uit hun midden vijf gezworenen, die het dagelijks bestuur van het waterschap zullen vormen. Vijf generaties, waarbij de jongste weer de naam van de oudste draagt: Van Dijke; v.l.n.r. Marie Overbeeke-van Dijke, Martha van Dijke-Verkerke met Tessa, Dini van Haaften-Overbeeke en Elna van Dijke-van Haaften. Vijf generaties waren zaterdag middag in bejaardencentrum de Schutse in St. Annaland aanwe zig. Bewoonster van het eerste uur, de uit Anna Jacobapolder af komstige mevr. M. van Dijke- Verkerke (maandag hoopt zij 98 jaar te worden), nam blij haar achter-achterkleinkind Tessa van Dijke uit St. Annaland in haar ar men. Tessa is 10 januari geboren. De andere leden van de vijf gene raties in vrouwelijke lijn zijn: mevr. M.J. Overbeeke-van Dijke (68), die met haar man in de Roze- boom te St. Philipsland woont, mevr. D. van Haaften-Overbeeke (48) uit Stavenisse en mevr. E. van Dijke-van Haaften (27) uit St. An naland. Thoolse gemeenteraad wil duidelijkheid over centrale schietaccommodatie Feestelijk afscheid van kleuterleidster in Stavenisse Unanieme steun voor omzetting ZLM-kring in ZMO-afdeling Zilveren speld voor bas en bode Ko Vroegop van 55-jarige zangvereniging VZOS St. Annaland Intrede kandidaat Van der Sleen in Hervormde Gemeente Scherpenisse FNV: Budelpack moet met ons gaan praten Met rapporten over pendel e.d. in de hand, gaat Tholen op zoek naar subsidies voor meer werkgelegenheid Proefveld zaadtelers dreigt te duur te worden Sportgala in afgeslankte vorm met dubbelslag van Toby Hage, ploegenprijs voor dammers Ter Tolne en aanmoedingstrofee voor fietscrosser Raymond Schrauwen HOGE LEEFTIJD IS EEN KWESTIE VAN JAREN; OUD ZIJN IS EEN GEMOEDSGESTELDHEID Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Voor de Sint-Philipslandse brand weer wordt het nodige nieuwe ma terieel aangeschaft. De commandant heeft gevraagd om tien alarmontvangers, een breed band portofoon, een derde porto foon, een rookgenerator, twee reserveflessen voor perslucht toestellen en enige brandweerkle- ding. Daarmee is 24.500 gulden gemoeid. De gemeenteraad neemt woensdag een beslissing. Dat doet de raad ook over 6500 gulden die nodig is voor aanvullende brand weeropleidingen. Het geld moet komen uit de reserve brandweer middelen, die ruim 74.000 gulden groot is. Een ander agendapunt is het aan schaffen van rolemmers voor het gescheiden inzamelen van huis vuil. Vanaf begin september moet het groente-, fruit- en tuinafval (gft) gescheiden worden opge haald. Alle inwoners krijgen daar om twee rolcontainers: een grijze van 240 liter en een groene (voor gft) van 140 liter. Bij De Roze- boom komt een wijkcontainer voor het gewone afval, terwijl de bewoners voor het gft-afval een 10-liter emmer krijgen. De aan schaf van ruim 900 containers, het verspreiden ervan en het geven van voorlichting vergt 125.000 gulden. JÊ ST. ANNALAND VOORSTRAAT 15-17 Tal. 01666-2490-3384 WoenadaflnMdag gaskaen Advertentie I.M. Ja, maar waar... Kijk op pagina 8 Hogeschool Rotterdam &c Omstreken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1