Groen licht voor stedenband Itawa 'Mensen jubileren steeds vaker bij vakbond en minder bij baas' Budelpack moet praten met FNV Speeltuinvereniging St. Annaland groeit 'In Poortvliet kwamen we alleen om te stemmen en voor bonnen' Braille op wegwijzers Kunstenaars roeren zich Districtsbestuur industriebond FNV huldigt trouwe leden FNV tegen discriminatie en racisme Echtpaar Vroegop-Rijstenbil van De Rand zestig jaar samen Alleen SGP-fractie handhaaft bezwaren De gemeenteraad van Tholen heeft besloten een ste denband aan te gaan met de Poolse gemeente Itawa. Alleen de SGP-fractie stemde tegen. Die vindt dit geen gemeentelijke taak. CDA-woordvoerder W.C. van Kempen en de burgemeester betreurden het, dat de ste denband niet door de hele raad werd ondersteund. De band, die voor tien jaar wordt aangegaan, zal met het tekenen van een overeenkomst door beide partijen be zegeld worden. 13 Het lijkt erop dat steeds meer mensen jubileren bij een vakbond in plaats van bij een bedrijf. Dat stelde dis trictsbestuurder Bram Oudenaarden van de Industrie bond FNV afdeling Tholen, vrijdagavond op de jubilarissenavond in café Smerdiek. Districtsbestuurder B. Oudenaarden: De Industriebond van de FNV afdeling Tholen be treurt het dat de directie van Budelpack-Co-packers in Poortvliet geen directe onderhandelingen met de vak bond voert over het arbeidsvoorwaardenbeleid. Donderdag 3 maart 1994 Ambtenaren Entreegeld Mooi geluid Betaald toezicht Streekfunctie Met komst toiletgebouw ook meer toezicht Het gaat goed met het Sint-Annalandse Vrij en Blij, de enige vereniging die op Tholen een speeltuin exploi teert (In Oud-Vossemeer wordt inmiddels druk aan een plan gewerkt). Weliswaar werd het boekjaar met een negatief saldo van bijna 2600 gulden afgesloten, maar dat was grotendeels te wijten aan reparaties aan een glijbaan, paalhuisje en draaischijf. Het spaarpotje van de vereniging telt op dit moment bijna 400 gulden. Ook de inkomsten voor dit jaar zien er goed uit. Dat bleek op de ledenvergadering die dinsdagavond werd gehouden in café Van Dijke in Sint-Annaland. Op het ijs leerden ze elkaar in 1929 kennen. "Dat was een hele strenge winter, het vroor maanden en maan den", vertelt mevrouw Jobje C.L. Vroegop-Rijstenbil (woensdag wordt ze 81) uit Scherpenisse. "Tot half maart werd er geschaatst", vult haar man Marinus Vroegop (89) aan. Vijf jaar na de kennismaking trouwden ze. Dinsdag is dat zestig jaar geleden. Motorschip Schuurtje EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT G. Weug met stok, achter vrnl: P. Donatz, C. Kloet en C. Zwagemaker. De bedoeling is dat een stichting in het leven wordt geroepen. Die moet de samenwerking gestalte De VVD en de RPF/GPV zijn te gen het plaatsen van 300 wegwij- zerborden in de plaatsen op Tholen. De andere fracties in de gemeenteraad zetten maandag hun bezwaren opzij en stemden in met het plan, dat dik 50.000 gul den kost. J. van den Heuvel vond het be staande systeem zo gek nog niet. De groene bordjes, in de jaren tachtig gesponsord, zijn nog in tact. Maar ze moeten verdwijnen. "Kapitaalsvernietiging", aldus de VVD'er. P. van Belzen stelde vast dat de bespreking in de commissie open bare werken slecht door burge meester en wethouders was opgepakt. In zijn ogen komen er veel te veel borden. Er is wel wat aangepast, in plaats van 307 wor den het er 300. Een matiging die ook M.A.J. van der Linde maar mondjesmaat vond. Vooral bij grote gebouwen als de hervormde kerk in Tholen vindt hij een weg wijzer overbodig. "Als iemand zo'n gebouw niet ziet, zet het dan maar in braille op de bordjes", merkte hij op. CDA'er M.A. van Beek kon volledig met het voorstel instemmen. Anders was dat met M.J. Klippel (SGP). Hij stelde vast dat er bij het verwijzen naar kerkgebouwen onderscheid was gemaakt. In de commissie had wethouder J. van der Jagt gezegd dat verwezen zou worden naar monumenten, maar Klippel stelde vast dat ook niet- monumentale kerken op de bor den komen. "Dat is juist, maar el ders is weer een monument dat niet is aangegeven. De uitzonde ringen bevestigen de regel", zei de wethouder maandag. Hij hield vast aan het voorstel van het colle ge, dat vervolgens de steun kreeg van veertien raadsleden. De Middelburgse beeldend kunstenaar N. van den Boezem kan weer aan de slag met zijn creatie 'De vier vrijheden'. De Thoolse gemeenteraad heeft in gestemd met de prijsopgave van 17.172 gulden voor de reparatie van het kunstwerk, dat is geba seerd op een rede van de Ameri kaanse president F.D. Roosevelt. Het beeld, twee jaar geleden ge plaatst op het gazon bij de her vormde kerk in Oud-Vossemeer, werd in het najaar voor de tweede keer vernield. De daders zijn be kend - ze kwamen van elders - en zullen voor de kosten moeten op draaien. In de gemeenteraad drong mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) maandag aan op een steviger constructie. De burgemeester zei dat dit Van den Boezem is voorgehouden. "Maar tegen vandalisme is geen enkel voorwerp in de buitenlucht bestand." In de zaak van het kunstwerk te geven, waarbij gedacht wordt aan terreinen als gemeentebestuur, gehandicapten- en ouderenzorg, gezondheidszorg, educatie, eco nomische zaken, sport en cultuur. Tholen zal jaarlijks 15.000 gulden bechikbaar stellen voor activitei ten. Het is niet de bedoeling om de Poolse gemeente financieel te ondersteunen. P. van Belzen (RPF/GPV) pleitte ervoor om de stichting zo spoedig mogelijk te realiseren, waarna de bevolking erbij betrokken kan worden. I.C. Moerland (PvdA) wil dat de raad in een vroeg sta dium wordt betrokken bij de uit werking van projecten in het kader van de samenwerking. Hij kreeg van de burgemeester de toe zegging dat dit in de beslotenheid kan gebeuren. Het voorgestelde bedrag dwingt de gemeente ertoe om projectma tig te werken, aldus Van Belzen. "Na afloop van de tien jaar zult u waarschijnlijk concluderen dat wat we gedaan hebben niet veel was, maar wél goed." SGP'er M. Dijke wilde weten hoe veel uren van ambtenaren in de stedenband gestopt worden. Dit jaar wordt dat opgelost door wat met taken te schuiven, zei de bur gemeester. Voor volgend jaar komt er nog een voorstel. Verder vroeg Dijke zich af of iedereen in Itawa wel zo om de stedenband zit te springen als in Tholen wordt voorgesteld. "U moet me geloven dat de Polen duidelijk hebben laten merken dat ze op de genoemde terreinen steun willen", reageerde Moerland, die als lid van de werkgroep mee is ge weest naar Polen. Dat er in de Poolse delegatie andere geluiden te horen waren, zoals Dijke zei, was de burgemeester, Moerland noch Van Kempen bekend. Van der Munnik had er waardering voor dat de SGP-fractie, ondanks het afwijkende standpunt, bij het Poolse bezoek zijn betrokkenheid had getoond. "Dat geeft hoop voor de toekomst." Stavenisse heeft het gemeente bestuur correct gehandeld, vond P. van Belzen (RPF/GPV). "Er is geen mondelinge, noch een schrif telijke opdracht verstrekt." Kunstenaar H. Kikstra uit Tilburg heeft de gemeente voor de rechter gedaagd omdat hij een schadever goeding wil van 31.234,13 gulden én de wettelijke rente vanaf 8 juni 1993. Dat is de kostprijs van het - nooit gemaakte - kunstwerk 'Het veer'. Voor dat beeld is in Stave nisse geen plaatsje te vinden, na dat de inwoners zich massaal keerden tegen het plan om dit op het Van der Lek de Clercqplein te zetten. De opdracht aan Kikstra ging niet door en hij kreeg 1500 gulden voor zijn inspanningen. Maar daar neemt hij geen genoe gen mee. Mevrouw Deurloo vond dat in de toekomst eerst over eenstemming moet bestaan over de plaats van een kunstwerk vóór de opdracht tot het maken ervan wordt verstrekt. Oudenaarden speldde drie keer goud op voor 40 jaar lidmaat schap en één keer zilver voor 25 jaar. Door het toenemend aantal werklozen en de mensen die in de WAO terecht komen of zijn geko men, vieren vele vakbondsleden geen jubileum bij een baas, zo zei Oudenaarden. Er is volgens de bestuurder echter veel motivatie en karakter voor nodig om 'elke keer weer via de bond de strijd aan te binden tegen onrecht.' Er waren geen leden op de verga dering, zodat het een onderonsje van zes bestuursleden werd. Voor zitter A. Rijnberg concludeerde, dat 1993 een goed jaar was, zowel financieel als wat bezoekersaan tallen betreft. De vereniging ont ving van de gemeente ruim 5000 gulden subsidie. Dit jaar krijgt Vrij en Blij zo'n 4144 gulden. Vo rig jaar werd er aan contributie 5500 gulden opgehaald en het jeugdfonds Jantje Beton gaf 440 gulden. Het ledental groeide flink van 403 naar 437. Er zijn op dit moment 275 leden die kinderen hebben, 52 zonder kinderen, 43 buiten Sint-Annaland en 67 dona teurs. Het bestuur bestaat uit: voorzitter A. Rijnberg, vice- voorzitter L. Hage, secretaris mevr. M. Bunninger, penning meester S. van Vossen en de leden H.M. van 't Hof, mevr. S. van Poortvliet en D. Mol. Het grote project voor de vereni ging is de aanleg van een toiletge bouw in de speeltuin aan de Schoolstraat. Het is bijna afge rond, maar het bleek dat het he kwerk niet goed was geplaatst. De aannemer diende een klacht in en inmiddels is het euvel verholpen. Als het gebouwtje helemaal af is, Hij betoogde dat het niet nutte loos is om lid te zijn van een vak bond in tegenstelling tot wat sommige mensen beweren die geen lid zijn. "In 1994 zijn we nog springlevend. Werkgevers en over heid kunnen niet om ons heen." Afdelingsvoorzitter J. van Akke ren zei blij te zijn met de huldi ging van de jubilarissen. Het is volgens hem belangrijk dat de fe deratie trouwe leden heeft: "Daar drijft de bond op." zal het officieel worden geopend. Het bestuur wil daarvoor het ge meentebestuur uitnodigen en ook voor de kinderen wordt er iets ge organiseerd. Er werden ideeën ge opperd als een fietsfestijn of een kindershow in Wellevaete. Secretaris mevr. M. Bunninger meldde dat vier leden hadden ge klaagd dat hun kind in de speel tuin werd gepest. Mevr. Bunninger vertelde hen dat dit veel minder zal worden als het toi letgebouw klaar is. Dan komt er regelmatig toezicht. Dat werd na melijk ook door het jeugdfonds, dat de bouw subsidieert, geëist. Besloten werd de contributie vast te stellen op 12,50 en 10,- bij automatische betaling. Voorzitter Rijnberg was hier aanvankelijk te gen omdat hij geen verschil zag tussen contant betalen of via een machtiging. De overige bestuursleden vonden echter dat er één lijn moet worden getrok ken. Ook stelde secretaris mevr. Bunninger voor om het entree- De Zeeuwse 'troubadour' Engel Reinhoudt betrok de speldjes in een verhaal en een liedje over de toenemende criminaliteit op het platteland. Hij was zelf in Goes bekeurd omdat hij de sleutel op de deur van zijn auto had laten zit ten. Daarmee gaf hij gelegenheid tot diefstal. Hij vond dat de bond daarom geen spelden van goud of zilver moest uitreiken. "Als nie mand ze draagt, hebben de dieven ook niks meer te doen." De 89-jarige G. Weug uit Tholen was de oudste jubilaris. Hij is veertig jaar lid maar vertelde dat hij veel langer lid is van de bond. Door een verblijf van vijftien jaar op Curasao heeft hij niet altijd in geschreven gestaan bij de bond. geld, dat niet-leden per keer moe ten betalen, te verhogen van 50 cent naar een gulden. Ook hier was voorzitter Rijnberg tegen. Hij vond de verhoging te rigoureus. "Laten we denken aan de laagst betaalden. Alles wordt tegenwoor dig duurder. Een verhoging van 100 procent vind ik erg veel", zei hij. "Voor ons wordt het óók Afdelingsbestuurder C. Kloet uit Scherpenisse kreeg ook goud voor 40 jaar trouwe dienst. Hij is één van de oprichters van de In dustriebond op Tholen, zo'n der tig jaar geleden. C. Zwagemaker uit Scherpenisse kreeg ook een gouden speldje en voor P.F. Donatz uit Sint- Annaland was er een zilveren. Ook hij is langer lid, maar zijn lidmaatschap is eveneens onder broken geweest. De overige jubilarissen waren af wezig: J. van Drongelen uit Sint- Maartensdijk en M. van Zetten uit Tholen (40 jaar), H. Westerla- ken uit Sint-Maartensdijk en J. Zwagemakers uit Tholen (25 jaar). duurder", merkte vice-voorzitter L. Hage op. Uiteindelijk werd besloten de entreeprijs op 75 cent te stellen. Hage vond dat een nieuwe bank en een zogenaamd wiegzitje voor erg jonge kinderen noodzakelijk waren. De overige bestuursleden waren het daarmee eens. Het bete kent een investering van zo'n 800 Dat zei districtsbestuurder Bram Oudenaarden vrijdagavond in ca fé Smerdiek tijdens de jaarverga dering die door achttien leden werd bezocht. Hij wees erop dat niet alleen de werkgelegenheid bij Budelpack groeit maar dat er ook steeds meer werknemers lid wor den van de bond. Vooral onder het vrouwelijk personeel neemt de organisatiegraad toe. "Het is jammer dat de directie van Budelpack nog steeds niet rechtstreeks wil onderhandelen met de Industriebond. Het is een heel modern bedrijf. Ik hoop dat ze ook over moderne arbeidsvoor waarden wil praten." Over de werkgelegenheid bij Fok ker in Woensdrecht was Oude naarden minder positief. "De verwachting voor 1994 is niet echt gunstig." De Industriebond zal geen loons verhoging eisen, zo legde Oude naarden uit als er maar aan het scheppen van banen wordt ge werkt. "In alle CAO-onderhan- delingen heeft de werkgelegenheid prioriteit. Alle andere eisen zijn ondergeschikt. Het gaat om werk, werk en nog eens werk." Om voor meer banen te zorgen zal er volgens de bestuurder veel crea tiviteit aan de dag moeten worden gelegd. "We zijn niet geheel kans loos. We zijn bereid tot matiging van de lonen. Maar dan verlangen we van de werkgevers ook wat. Anders zullen de looneisen weer uit de kast gehaald worden. Ik hoop dat het niet nodig is." Volgens de districtsbestuurder stagneert de werkgelegenheid overal. En zullen de inkomens van de meeste mensen niet stijgen, maar er juist op achteruit gaan. "Immers ontslag en werkloosheid dreigt." Oudenaarden was wel blij met het groeiende aantal FNV- leden, gemiddeld 77.000 per jaar, vorig jaar 50.000 (de afdeling groeide van 331 naar 378 leden). Voorzitter J. van Akkeren stipte de groei van het aantal vrouwelij ke leden in de schoonmaakbran che aan. Volgens Van Akkeren is het niet alleen te danken aan de werving die secretaris C. van gulden. Penningmeester Van Vos sen vond dat wel verantwoord, maar er werd besloten om te wachten totdat de kosten precies bekend zijn. Er komt een bordje 'verboden voor honden'. Dit naar aanleiding van een incident waarbij een vrouw haar hond los liet lopen door de speeltuin. Als één van de belangrijkste pun ten op de agenda stond het aan stellen van een beheerder van het toiletgebouwtje en een toezich thouder. Bestuurslid mevr. Van Poortvliet wilde de w.c.'s wel behe ren. Zij werd ook benaderd voor het toezicht. Dat wilde ze wel pro beren, maar vice-voorzitter Hage vond dat de taak dan wel erg zwaar werd. Na wat rekenwerk kwam men tot de conclusie dat er, in de tijd dat de speeltuin open is, voor zo'n 280 uur toezicht nodig is. Om de w.c. open te kunnen stel len en tegelijk een oogje in het zeil te houden in de speeltuin zelf. Voorzitter Rijnberg was het ermee Horst pleegt dat er op Tholen zo veel vrouwen lid worden: "De vrouwen zien zelf in dat het be langrijk is om lid te worden van de bond. Voor Tholen is dat een mooi geluid want over de brug denken ze nog steeds dat zoiets op Tholen niet mogelijk is. We steken behoorlijk boven het landelijk ge middelde uit." Bij de bestuursverkiezing werd Van der Horst herkozen. Door het vertrek van A. van der Wal naar Dordrecht is er nog plaats in het bestuur. Een oproep om vrouwe lijke kandidaten heeft geen reac ties opgeleverd. Van Akkeren: "We zullen een aantal mensen persoonlijk benaderen. Het is voor een bond heel belangrijk dat er voldoende kaderleden zijn. Dat zijn de voelsprieten van de bónd." De afdeling Tholen van de in dustriebond FNV houdt dinsdag 8 maart om acht uur in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tho len een bijeenkomst over het samenwerken met allochtone col lega's. Het thema is 'samen wer ken werkt'. Ook niet vakbondsleden zijn welkom. Er wordt gesproken over de positie van de allochtone werknemer in de industrie. De FNV vindt dat er nog veel gedaan moet worden en stelt dat waar samen gewerkt wordt, er minder problemen ont staan en de verhoudingen beter worden. "De banen die gekleurde collega's vervullen zijn niet de beste én zeker niet de best betaal de. Vuil, zwaar en slecht betaald werk. We hebben ze destijds als gast gehaald en noemden ze 'gastarbeiders'. Nu worden ze ge discrimineerd en als oud vuil afge dankt. Soms zijn ze zelfs hun leven niet zeker. Dat kan geen en kele samenleving tolereren", schrijft de bond in de uitnodiging voor de bijeenkomst. eens dat mevr. Van Poortvliet dat niet alleen kon doen. Mevr. Bun ninger bood aan ook een aantal uren voor haar rekening te nemen. Afgesproken werd dat de dames samen een rooster opstellen en er eventueel nog iemand bij zullen halen. De vereniging plaatste al eerder een advertentie voor vrijwilligers die toezicht wilden houden. Daar op kwam geen enkele reactie. Nu kan er, met subsidie van de ge meente, zo'n 5 gulden per uur worden betaald. Hage vond dat er altijd iemand moest zijn tussen vier en vijf uur, ongeacht het be zoekersaantal. "Er kunnen er in eens negen komen", zei hij. Voorzitter Rijnberg vond ook dat er op dat tijdstip zo vaak moge lijk iemand moest zijn. Hij meld de ook nog dat het aantal kinderen dat de speeltuin bezocht, in 1993 op zo'n 4000 lag. "En dat is best veel voor ons dorp. Daar mee kunnen we gerust stellen dat we een streekfunctie vervullen", zei Rijnberg, die de bestuursleden bedankte voor hun inzet en het vele vrijwilligerswerk dat ze voor Vrij en Blij verrichtten. Mevrouw Vroegop is in Scherpe nisse geboren en getogen, haar man aanschouwde aan De Rand het levenslicht. "Eigenlijk is dat Poortvliet, maar daar kwamen we alleen om te stemmen of distribu tiebonnen te halen." Na hun trou wen woonde het paar een jaar aan de Stoofdijk, daarna trok de Randweg. Vroegop oefende er 36 jaar lang het beroep van klein landbouwer uit, net als zijn vader en zijn schoonvader. "Ik had twee hectare grond, na derhand ben ik op vijf hectare ge komen", vertelt de Scherpenissenaar. "De helft van de tijd werkte ik bij mezelf en de andere helft bij m'n vader, voor 20 cent per uur. En dan was je nog blij." Hoewel het crisistijd was, leed het gezin geen honger. "Aardappels had je zelf, en hoen ders. En je slachtte een varken", zegt mevrouw Vroegop. De men sen waren ook met minder luxe te vreden. "We kochten een kacheltje voor 17 gulden. Voor 300 gulden was het huis ingespan nen." Het echtpaar kreeg drie kin deren: een zoon en twee dochters. Inmiddels hebben ze twaalf klein en acht achterkleinkinderen. In de oorlog moest het gezin eva cueren omdat de Duitsers het eiland Tholen onder water wilden zetten. Dat is precies 50 jaar gele den: op 20 februari 1944 werden de sluizen opengezet, op 5 maart moest iedereen weg zijn. Uitge zonderd de inwoners van Tholen- stad. De familie Vroegop kwam in de Betuwe terecht, in Zetten. "Met het motorschip van Jewan- nes van Ast voeren we erheen. Er gingen nog drie broers van me mee", vertelt Vroegop. In Zetten woonde ook een broer van hem en die bracht alle familieleden onder bij gezinnen. "We hebben nog al tijd contact met ze", vertelt me vrouw Vroegop. Toen de bevrijding naderde werd het in de Betuwe, met steden als Nijmegen en Arnhem in de buurt, nog benauwd. "Aan eten was daar geen gebrek, maar alles is er kapot geschoten." Hissen de mortie rinslagen door werd er geteld om te weten hoever de soldaten weg waren. "En we hebben de para chutisten naar beneden zien ko men." In november werden de inwoners van de Betuwe op hun beurt geëvacueerd. Het gezin Vroegop kwam in het al bevrijde Tilburg terecht. "Daar was het eten heel wat minder." Vroegop weet nog dat ze ook een nacht in Heesch verbleven, in een klooster met allemaal kleine cellen. "Er zaten geen klinken aan de deuren, dus iedereen was opgesloten. Maar ik had een vijl bij me en kon daarmee de deur openmaken", lacht hij. Terug op Tholen ging Vroegop aan de slag om zijn bedrijf weer op te bouwen. Dat eerste jaar werd de zilte grond met gips be werkt om hem weer goed te krij gen. "Na de oorlog verbeterde in ieder geval het inkomen', zegt hij. Maar er werden veel uren ge maakt, in de zomer soms wel elf op een dag. Met de watersnood ramp moest het gezin opnieuw wijken; zes weken woonden ze in Scherpenisse. In juli wordt het 23 jaar dat het echtpaar Vroegop in het dorp woont, in een bejaardenwoning aan het Willem-Alexanderplein. Hij was er sneller gewend dan zijn vrouw. "Mijn schuurtje miste ik nog het meest. Maar ik ging nogal eens naar De Rand om mijn zoon op het bedrijf te helpen." Me vrouw Vroegop fietste, zolang ze kon, elke maandag en donderdag naar haar dochter. "Dat zag ik echt als een uitje." Beiden zijn niet best meer ter been, maar voor de rest nog goed gezond. Mevrouw Vroegop houdt het huis een beetje bij - één och tend op de week krijgt ze hulp -, wast, strijkt en kookt nog zelf. Kinderen of kleinkinderen zorgen voor de boodschappen. "En elke zondagavond rijdt mijn kleinzoon met me naar de kerk. Mijn man Het diamanten echtpaar Vroegop-Rijstenbil. gaat niet meer, hij luistert naar de paar heeft nogal eens koffiedrin- kerktelefoon." Lezen is de grote kers over de vloer. "Het is een ge- liefhebberij van Vroegop. En het zellige buurt hier. Toen we er kwamen wonen, waren we zowat Het bijzondere jubileum wordt de jongsten, maar nu de dinsdagavond in het verenigings oudsten", zegt mevrouw Vroegop. gebouw gevierd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13