Provincie Zeeland Opleiding middenkader groenvoorziening Ideeën streekplan moeten ook van bevolking komen Abraham met de vlam in de pijp BOEKEN Big Deal is vernieuwd Verkoop aandelen ZWN Uit de staten van Zeeland boekhandel Bijeenkomsten van parochies in vastentijd Info-dag in crematorium Orgelconcert Bram Bout Herv. kerk Donderdag 24 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Ontwikkelingshulp Schaapskudde De groenvoorziening mist middenkader. Uit onderzoek blijkt dat onder meer bij gemeenten en hovenierbedrijven behoefte ontstaat aan medewerkers met een middelbare beroepsopleiding groenvoorziening. Een dergelijke opleiding kan tot op heden niet worden gevolgd in Zeeland. Daar komt nu verandering in. COMMISSIES Gijs v.d. Hoven krijgt droomwagen Pak even uw zakboekje Kennisgeving Provincie Zeeland Aanwijzing toezichthoudende ambtenaren Het dagelijks provinciebestuur is van plan zijn aandelen in de N.V. Vervoersmaatschappij Zuid West Nederland (ZWN) te verkopen aan de gemeente Rotterdam. De transactie le vert de provincie een bedrag op van 1,9 min. In de staten vergadering van 18 maart zal blijken of provinciale staten in stemmen met de verkoop. De provincie bezit 8,6% van de aandelen ZWN. Dat is even veel als de gemeente Rotterdam. De rest van de aandelen, 82,8%, is in het bezit van de N.V. Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN- groep). Deze groep heeft in vrijwel alle streekvervoerbedrijven in Ne derland een belang van honderd procent en is in feite een centrale holding. Niks te zeggen Het aandelenpakket levert geen fi nancieel voordeel op. Op zich is dat niet erg, is de redenering van gs, als je dan maar wel wat in de melk hebt te brokkelen. Maar ook dat is niet het geval, daarvoor is het pakket aandelen te klein. De invloed die de provincie echt nodig heeft om haar vervoersbe leid gerealiseerd te krijgen is op andere fronten wel aanwezig en een aandeelhoudersvergadering is niet het meest geëigende niveau om beleid te maken. Daar komt bij dat de ZWN een fusie zal aangaan met West Nederland. Dat brengt met zich mee dat de provinciale aandelen verminderen tot 2,8%. Voor Rotterdam liggen de belan gen net even anders, gezien de betrokkenheid bij West Nederland en de positie in het totaal van de Randstad. Invloed Nederland is opgedeeld in een aantal vervoerregio's. Dat is het platform waarop men elkaar be stuurlijk probeert te vinden om ge stalte te geven aan het openbaar vervoerbeleid. Voor Zeeland valt de vervoerregio samen met de provinciegrens. Behalve de provin cie zijn de gemeenten lid, het rijk, de kamers van koophandel, de ZWN en de NS. Behalve voor het behoud van een goed net van openbaar vervoer is er veel aan dacht voor onder meer grensover schrijdend openbaar vervoer, kleinschalig openbaar vervoer, tele- en treintaxi en vervoervraag- stukken die verband houden met het recreatieve verkeer. Nieuws Organisaties die zich bezighouden met ontwikkelingshulp kunnen re kenen op steun van de provincie. Op zich is dat niet nieuw. Wel nieuw is dat gs aan de de staten voorstellen het budget voor ont wikkelingssamenwerking te verho gen van ruim 58 duizend gulden naar dik tachtig duizend gulden. Ongeveer de helft van dit geld gaat naar het Cos (Centrum voor ontwikkelingssamenwerking), een professionele organisatie die groepen en instellingen helpt bi] hun werk. De rest van het geld is beschikbaar voor subsidie aan groepen en organisaties die bezig zijn met fondswerving voor een concreet project in een ontwikke lingsland. De meeste kans op sub sidie is er als de fondswerving ook gepaard gaat met voorlichting om een grotere bewustwording van de problemen in ontwikke lingslanden te bewerkstelligen. Activiteiten die uitsluitend zijn ge richt op voorlichting komen niet voor subsidiëring in aanmerking. De subsidie bedraagt als regel niet meer dan 4.000,-. Vrijdag 18 maart nemen provincia le staten een besluit over dit voor stel van het dagelijks provinciebe stuur. De Stichting Zeeuwse Schaaps kudde krijgt ook de komende ja ren subsidie (ruim 29.000,=) van de provincie. Gs stellen dat voor aan provinciale staten. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat dit geld goed besteed is om dat begrazen met een kudde schapen nuttig is voor de bescher ming van de natuur en een fraai beeld is in het landschap, niet al leen voor de eigen inwoners maar ook voor de toerist. Aan het Agrarisch Opleidings centrum (A.O.C.) in Goes start in augustus een nieuwe mid delbare beroepsopleiding (mbo): kaderfunctionaris groenvoorziening. De nieuwe dagopleiding duurt vier jaar en is gericht op vakbekwaam heid, management en leiding kun nen geven aan allerlei activiteiten in de sector groenvoorziening. Voor verschillende onderdelen kunnen certificaten worden be haald: onderhoud van kruidachti ge- en houtige begroeiingen, on derhoud uitvoeren en werkvoorbereiding van plantsoe nen en tuinen, uitvoeren van sport terreinen en landschappelijk groen, boomverzorging en tot slot recreatieterreinen en landschap pelijke culturen, leder certificaat is onderverdeeld in modulen. Tijdens de opleiding kan moduul voor mo duul worden afgerond om zo een certificaat te halen. Een aantal certificaten samen levert het diplo ma kaderfunctionaris in de groen voorziening op. In de opleiding wordt vanzelf sprekend veel aandacht be steed aan kennis en bekwaam heid. Maar omdat MSUmmI kaderfunctionarissen die ken nis en bekwaamheid moeten kunnen overdragen is er in het opleidingspakket veel aan dacht voor algemene en socia le vaardigheden. De opleiding wordt opgezet in sa menwerking met het A.O.C. in Bre da. De start van de opleiding in Goes is mogelijk gemaakt door de inspanningen van onder meer het provinciaal bestuur van Zeeland, gemeenten, werkgevers, regio naal bureau voor de arbeidsvoor ziening en het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. Toelating Wie de opleiding wil volgen moet in het bezit zijn van een diploma voorbereidend beroepsonderwijs of mavo op c/d nivo. Drie jaar ha vo of een andere gelijkwaardige vooropleiding kan ook. Na de schriftelijke aanmelding volgt een toelatingsgesprek. Het is de be doeling deze gesprekken half mei te laten plaatsvinden. Na het behalen van het diploma is het mogelijk door te stromen naar het hoger beroepsonderwijs. Arbeidsmarkt De bedrijfstak groenvoorziening groeit sterk in Nederland en in Zeeland in het bijzonder. Er ont staat een steeds grotere behoefte aan goed geschoolde vakmensen. Deze roep uit het bedrijfsleven wordt mede ingegeven doordat er maatschappelijk steeds meer aan dacht is voor natuurbehoud en -be heer. Vooral in Zeeland met zijn verscheidenheid aan landschaps elementen bestaan veel vormen van recreatiebeheer. Het certifi caat recreatieterreinen en land schappelijke culturen sluit nauw aan op de specifieke Zeeuwse si tuatie. Aanmelding Wie zich wil aanmelden of verdere informatie nodig heeft kan contact opnemen met het Agrarisch Oplei dingscentrum Zeeland e.o., Cen trum voor groen onderwijs, Sta tionspark 39, 4462 DZ Goes, tel. 01100-27203. Maandag 28 februari, aanvang 13.00 uur is er een vergadering van de statencommissies voor algemeen bestuur en water staat en verkeer gezamenlijk. De vergadering staat in het teken van de laatste informatie over de Westerschelde Oeververbinding (WOV). De WOV is dan ook het eni ge agendapunt. Aansluitend vergadert de staten commissie algemeen bestuur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: premies IZR/AWBZ en maximale bijdrage verhaal IZR 1994, intrekking premiespaarre geling Zeeland 1968, fusie water schappen boven de Westerschel- .de, besteding middelen 1994 vervangings- en onderhoudsfonds, beleidslijn gs bij grootschalige projecten, begrotingsschema 1995, procedure behandeling be groting 1995, voortgangsrappor tage bezuinigingen 1994-1996, aanpassing regelingenbestand als gevolg van algemene wet be stuursrecht (awb), inwerkingtre ding awb/wijziging wet ruimtelijke ordening, verkoop aandelen ZWN, 6e en 7e wijziging begroting 1994, nieuw beleid ontwikkelings samenwerking, subsidie Stichting Zeeuwse schaapskudde, 2e wijzi ging begroting PSD 1994, over zicht aan- en verkopen/ruilingen en pachtontbindingen laatste half jaar 1993, projecten douane- en expeditiesector, subsidie mu seumkrant en -boekje Zeeland, subsidie restauratie Karolingische Burcht in Oost-Souburg, verlen ging project C7 Euregio (grens overschrijdend krekengebied), haalbaarheidsonderzoek samen werking ziekenhuizen in de grens streek en een bijdrage aan het ar- beidsintegratieproject vso- schoolverlaters. Vergaderingen van de statencom missies zijn openbaar. Wie wil kan gebruik maken van het spreek recht om op die manier de staten leden op de hoogte te brengen van zijn of haar visie op een van de te behandelen onderwerpen. De vergaderingen zijn in het pro vinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en de vergaderstukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Er worden regelmatig brieven geschreven aan de staten van Zee land; door mensen persoonlijk of door instellingen. Op 18 februari is er afgesproken de statenleden sneller op de hoogte te stellen van de ingekomen post, zodat beantwoording ook niet zolang op zich laat wachten. gen van algemene signatuur zijn. Alle aanwezigen waren het er over eens dat vóór alles 'goede zorg geboden moet worden'. De democratische stemming in de staten heeft geen verandering in het eerder genomen besluit ge bracht. In de politiek heb je geen vrien den en vijanden, alleen mede- en tegenstanders. In de loop van een dag vergaderen blijkt dat wel, want bij een volgend agen dapunt 'evaluatie en startnotitie streekplan Zeeland' zijn je me destanders weer van andere po litieke partijen. Een evaluatie is achterom kijken, hoe het gegaan is. Na het achterom kijken, komt het vooruit kijken; de goede din gen bewaren en de gebreken wegwerken. In de staten was er verschil van mening over het tempo waarin de realisering van het streekplan moet geschieden. Na het verschijnen van de start notitie, over vier vijf maanden, moet er nog genoeg tijd uitge trokken worden om het brede draagvlak te krijgen waarnaar de gedeputeerde streeft. Een streekplan 'met toekomstvisie' waar alleen met hoofdlijnen de mogelijkheden worden aangege ven en geen ruimtelijke ontspo ringen mogelijk zijn. In de praktijk moet het streek plan veelal uitgevoerd worden door anderen dan de provincie, bijvoorbeeld de gemeenten. Ideeën uit brede lagen van de bevolking, instellingen en ge meenten kunnen goede aanvul lingen zijn op de in deze statenvergadering reeds gedane suggesties zoals: ideeën vanuit de randstad zijn niet zonder meer goed voor Zeeland; econo mie vraagt om ontwikkeling van de 'Zoom-as'; open, schoon en groen is mooi, maar niet als het gecombineerd wordt met werk loosheid; een flexibel plan, want de samenleving verandert snel; de rol van de provincie, midden tussen rijk en gemeenten, vraagt zorgvuldigheid; denk aan de leefbaarheid. In de praktijk zal iedereen met de besproken onderwerpen uit deze statenvergadering te maken krij gen. En velen van u zullen willen meedenken en meedoen om zo de leefbaarheid van ons gebied Advertentie I.M. mede gestalte te geven. Henny A. Polderman-Martin VVD Wat is democratisch? Wat de mocratische besluitvorming is, daar moeten we regelmatig bij stil staan; ook in Zeeland. Vrij dag stond in de statenvergade ring een eerder aangenomen motie weer ter discussie. In de motie wordt het college opge dragen, indien daartoe reële keu zemogelijkheden aanwezig zijn en voor zover wetgeving op dat terrein het toelaat, te bevorderen dat alle nieuwe zorgvoorzienin- Fortuinstraat 24 4631 NP j 'Abraham' Gijs in zijn droomwagen Het gebeurt niet elke dag dat je een vrachtwagen in je voortuin aantreft. Dat gebeurde wèl met Tholenaar Gijs v.d. Hoven die gisteren 50 jaar is geworden. Hij ontdekte 's morgens in de tuin voor zijn huis aan de Vossemeer- sepoort een replica van een Volvo F12. V.d. Hoven is vrachtwagen chauffeur bij Heijnen transport in Roosendaal. Jarenlang reed hij daar in een Volvo, maar toen die aan vervanging toe was, kwam er een Mercedes. "Hij heeft nog niet anders gedaan dan gescholden op die wagen", merkte één van de makers van het model op. "Het is altijd zijn droom geweest om op een Volvo F12 te rijden. En daar om hebben we besloten er één voor hem te maken." Het kunstwerkje vergde tussen de 30 en 40 uur werk van een paar enthousiaste kennissen van de Abraham. In de kabine van de truck zijn vlaggetjes te zien met daarop de namen van allerlei lan den. Voorop de wagen staat de naam van mevr. v.d. Hoven 'Jo- zien' en ook 'Nederland- Portugal', de twee lievelingslan- den van de jarige. Ook aan ver lichting is gedacht. "We kwamen steeds op andere ideeën", vertelde een van de grappenmakers. "Maar je moet ergens stoppen. Het gaat om de gelijkenis, zodat we hem nog eens lekker kunnen plagen. Daar moet hij maar tegen kunnen". Het was aanvankelijk de bedoeling om het gevaarte in de Vest te leggen, maar de vorst gooide roet in het eten. De beden kers van de stunt zijn bang dat vandalen de wagen zullen slopen. Afvalstoffenplan. De organisaties voor de afvalstoffenverwijdering in Zeeland, Olaz en AZVZ, gaan met de provincie een convenant sluiten waarin ze afspraken maken over de uitvoering van het provin ciaal afvalstoffenplan. Voor de periode 1994-1998 is er een werk plan in opgenomen. De drie par tijen vormen een bestuurlijk overleg. Als dit alles zijn beslag krijgt - de besturen moeten het nog goedkeuren - is oprichting van een NV Sturingsorganisatie niet meer nodig. THOLEN 26 feb. cabaret 'Goedkope oplos singen' Lebbis en Jansen, Meul- vliet 20.15 u. 5 mrt. puzzel/oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. 5 mrt. orgel- en panfluitconcert Bram Bout en Fred Mann, Ned. Herv. kerk 20 u. 18 mrt. soos, Ten Anker 14-17 u. OUD-VOSSEMEER 25 feb. jaaruitvoering muziekver. OVM, Vossenkuil. 5 mrt. judotoernooi OVJV, Vos senkuil 10-17 u. 12 mrt. Job Schuring 'Kangoeroes in Zeeland', Vossenkuil 20.15 u. 15 mrt. algemene vrouwenbond bloemschikken, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND 25 feb. kaartavond WHS, kantine WHS 20 u. 1 mrt. jaarvergadering speeltuin vereniging Vrij en Blij, zaal van S. van Dijke aan de Hoenderweg 19.30 u. 4 mrt. feestavond WHS met de Toendra's, Wellevaete 20 u. 9 mrt. kijkavond School met de Bijbel. 25 mrt. a capella- en theatergroep Intermezzo, Wellevaete 20.15 u. SINT-MAARTENSDIJK 12 mrt. jaarconcert Euterpe, Haestinge 19.45 u. 17 mrt. plattelandsvrouwen 'ge zonde voeding en uw hart', Haestinge. SCHERPENISSE 24 mrt. handwerkmiddag platte landsvrouwen, Holland Huis 14-16 u. 30 mrt. bloemschikken platte landsvrouwen, Holland Huis. POORTVLIET 14 mrt. cursus quilten platte landsvrouwen, Ouwe Raed'uus. SINT-PHILIPSLAND 25 feb. jaarverg. hout- en bouw bond CNV, Wimpel 19.30 u. 1 mrt. jaarvergadering Industrie- en voedingsbond CNV, Druiven tros 20 u. 3 mrt. thema-avond CNV over ar beidsmarkt op Tholen en St.Phi- lipsland, Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 26 feb. Mechels Theater met 'De knecht van twee meesters', De Maagd 20.15 u. 26 feb. bluescafé, Botte Hommel 15 u. 27 feb. fokloristische dans en mu ziek van Lietuva uit Litouwen, De Maagd 14 u. 4 mrt. hypnotiseur Rasti Rostelli, De Maagd 20.15 u. 6 mrt. barok en renaissancemu ziek van het Icarus Ensemble, Markiezenhof 12 u. 6 mrt. t/m 4 april architecturale beelden van Ludovicus van Eij- natte, Markiezenhof 14-17 u. 12 mrt. première 'Ludiek spekta kel' van Bergse operettevereni ging, De Maagd 20.15 u. 20 mrt. concert van The Beggar's Banquet, Markiezenhof 12 u. 22 mrt. KMTP-bijeenkomst over Nw-Zeeland, zaal Bolwerk 20 u. 22 mrt. uitvoering Johannes Pas sion door COV, Gertrudiskerk. t/m 27 mrt. schilderijen van Jo de Bruijn, Markiezenhof 14-17 u. ROXY 1: Free Willy - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.30 en 20 u., wo 14 en 20 u. ROXY 2: Undercover Blues - do en ma t/m wo 20.15 u., vr en za 21.30 u., zo 16.30 en 20.15 u. The Addams family values - vr en za 18.45 u. Aladdin - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: The Three Musketeers - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Mrs. Doubtfire - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Demolition Man - do 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.15 en 21.30 u. Sleepless in Seattle - vr, za en zo 18.45 u. Aladdin - za, zo en wo 14 u. Ger minal - ma t/m wo 20 u. Het allround orkest Big Deal uit Scherpenisse is vernieuwd met zanger/slaggitarist Frank Eisten uit Roosendaal. Hij vervangt Jos Ligtenberg uit Bergen op Zoom, die de optredens niet meer kon combineren met zijn werk. Na enige tijd zoeken vonden Ed en Anita Kouwenhoven uit Scherpe nisse in Frank Eisten de juiste ver vanger. Samen met sologitarist Wim Breedt uit Bergen op Zoom is de band weer compleet. Vrijdag treedt Big Deal op in Havenzicht te St. Annaland, zaterdag in de Kroon in Tholen. De regio Halsteren van de Rooms- Katholieke kerk houdt in de veertig- dagentijd in de parochies Tholen en Oud-Vossemeer bijeen komsten rond het thema 'Kinde ren van één aarde'. Dat gebeurt aan de hand van een zogenaamd hongerdoek uit Bolivia en is be doeld om stil te staan bij het per soonlijke leven en wat er in de wereld gebeurt. De bijeenkomsten bestaan uit een woord- en gebeds dienst gevolgd door een gespreks- avond rond een thema. Op Tho len wordt er een bijeenkomst ge houden op 17 maart met als thema droom. Paul de Vries uit Bergen op Zoom is dan gastspre ker. In Oud-Vossemeer is 24 maart het thema God. Hier spreekt dhr. Martens van de Zonnebloem uit Breda. De avonden worden van zeven tot negen uur in de paro chiekerken gehouden. Directie Milieu en Waterstaat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben onder no. 941736 d.d. 14 februari 1994 besloten om gelet op hetgeen daarover bij of krachtens bepaald is in: de Wet milieubeheer; de Wet geluidhinder; de Wet inzake de luchtverontreiniging; de Wet bodembescherming; de Interimwet bodemsanering; de Wet milieugevaarlijke stoffen; de Wet verontreiniging oppervlaktewateren; de Wet hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden; de Verordening bedrijfsafvalstoffen Zeeland; aan te wijzen als toezichthoudend ambtenaar van de af deling milieubeheer van directie milieu en waterstaat: het hoofd van de afdeling milieubeheer; functioneel betrokken medewerkers van bureau bodem en afval; functioneel betrokken medewerkers van bureau lucht, geluid en veiligheid; functioneel betrokken medewerkers van bureau hand having en metingen. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Het crematorium aan de Masten- dreef in Bergen op Zoom organi seert zaterdag, in samenwerking met de vereniging van crematie AVVL, een informatiedag. Bezoe kers krijgen een rondleiding door het gebouw, waarbij in één van de ruimten de mogelijkheden wor den getoond van opbaring thuis. AVVL, de stichting terminale zorg, werkgroep omgaan met ster ven en rouwen, samenwerkende kerken Bergen op Zoom zijn aan wezig met informatiestands. De Erasmus-bibliotheek met litera tuur. Vanaf 11 uur verzorgen deze instellingen om beurten een le zing. Doorlopend wordt de video documentaire 'De eerste stap' getoond, waarin de gang van za ken bij een crematie wordt belicht. De initiatiefnemers van deze dag rekenen het tot hun taak om de mensen te informeren over hoe ze zelf vorm kunnen geven aan de uitvaart. Ze vinden dat er een re latie is tussen de eigen inbreng, het verdriet en het verwerken van het verlies van de nabestaanden. Ypsilon. De vereniging Ypsilon voor ouders en andere familiele den van chronisch psychotische en schizofrene mensen, houdt een bijeenkomst op dinsdagavond 1 maart om half acht in het Heer Hendrikshuis aan de Werfstraat in 's-Heer Hendrikskinderen. Er zijn gastsprekers waaronder nota ris mr. W.S.A. van Geloven uit Middelburg. De informatiedag in het cremato rium - waarvan de uit Oud- Vossemeer afkomstige A.A.J. Hommel beheerder is - begint om tien uur. Om vier uur wordt de dag afgesloten. De Thoolse organist Bram Bout bespeelt zaterdagavond 5 maart vanaf acht uur het Van Dam-orgel in de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen. Bout werd op 10 april 1963 geboren en al op 6-jarige leeftijd kreeg hij les op klavarscribo van zijn vader W. Bout. Na diverse studies bij lera ren als J. Quist, J. v.d Jagt en Wil lem Hendrik Zwart belandde Bout als begeleider bij het Thools mannenkoor Rehoboth. Op dit moment is hij ook vaste organist van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. Op 5 maart speelt hij samen met panfluitist Fred Mann, die hij leerde kennen via uitvoe ringen voor de stichting Woord en Daad. Vorig jaar kwam een cd van Bout uit waarop ook Mann te beluisteren valt. Ze zullen op het concert onder andere werken spe len van J. Zwart, G.F. Handel, J.S. Bach en F. Mendelsohn- Bartholdy. Maar ook eigen com posities en improvisaties komen aan bod.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7