Watersport wint toch van horeca 'De uitslag is een loterij' Kraanmachinist kweekt struisvogels in de Sint-Philipslandse polders fi-"3 Kunstenaar daagt Tholen voor rechter Kalisbuurt en Kerkstraat verslechterd Woensdag naar stembus voor kiezen waterschapsbestuur In half uur tachtig auto's op bon gezet 'Met drie vogels kun je al een boterham verdienen r E.B. 's middags Zeelandhallen GOES 3i Lq Donderdag februari 1994 50e Jaargang no. 14 i Rechter: clubgebouw St. Annaland mag Blije gezichten bij de watersportvereniging St. Anna land en teleurgestelde mensen bij de plaatselijke hore cabedrijven. Het schorsingsverzoek voor bouw van het nieuwe clubhuis op de dijk langs de Krabbenkreek is dinsdag afgewezen. De watersportvereniging kan aan de slag. Voor de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland staat woensdag de eerste van vier verkiezingen in dit jaar op het programma. Bijna 17.000 mensen mogen gaan stemmen voor het waterschap. Ze kiezen 22 vertegen woordigers voor vier verschillende categorieën. Van verkiezingskoorts was in de streek tot nog toe nauwe lijks iets te merken; de 42 kandidaten timmeren niet echt aan de weg. Bedrijven Politiek Hoger beroep Post havenmeester Deze week De Eendrachtbode zal donderdag 3 maart 's middags in plaats van 's morgens verschijnen in verband met publicatie van de uitslagen van de eerste waterschapsverkie zingen nieuwe stijl. Die worden woensdag 2 maart gehouden, waarbij de stembussen om zeven uur 's avonds sluiten. Hij wordt wel de kip met de gouden eieren genoemd. De onderhoudskosten zijn veel lager dan die van een hond, ziektes zijn vrijwel uitgesloten en de op brengsten zijn astronomisch hoog. Het gaat hier niet om zeldzame dieren, maar om een struisvogel. En D. Jansen uit Sint-Philipsland kweekt ze. Een onderne ming die, als ze van de grond komt, niet alleen bijzon der, maar ook lucratief is. Eerste ei 1 Z.M Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Kunstenaar Hessel Kikstra uit Til burg wil dat de gemeente Tholen het nooit gerealiseerde kunstwerk voor Stavenisse volledig aan hem betaalt. Voor de arrondissements rechtbank in Middelburg eist hij 31.234,13 gulden, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 8 ju ni 1993. Op die dag liet de ge meente Kikstra weten, af te zien van plaatsing van het kunstwerk. De kunstenaar kreeg 1500 gulden schadevergoeding. Kikstra's ontwerp - een metersho ge zuil - moest aanvankelijk op het Van der Lek de Clercqplein komen. De daar aanwezige fon tein zou dan moeten wijken, maar daartegen rees massaal verzet bij de inwoners van Stavenisse. De fontein was namelijk na de wa tersnood aangelegd met geld uit het Rampenfonds. Vervolgens gingen gemeente en kunstenaar op zoek naar een andere plek voor het kunstwerk, maar die bleek in het hele dorp niet te vinden. Van daar het besluit van het gemeente bestuur om van plaatsing af te zien. Hoewel Kikstra in de uitnodiging om een ontwerp in te dienen een vergoeding van 750 gulden was toegezegd, besloten b. en w. het dubbele te betalen omdat de kunstenaar extra onkosten moest maken bij het zoeken naar een an dere geschikte plaats. Kikstra diende daarop een rekening in van ruim 31.000 gulden, maar die ac cepteerde het gemeentebestuur niet. Daarom wordt het nu voor de rechter gedaagd. B. en W. van Tholen moeten beter op hun straten passen. De toestand van heel wat wegen is slecht tot zeer slecht. Het toezicht moet verbeterd en in 1995 moet er meer geld voor op tafel komen. Deze aanbevelingen kwamen woensdagavond uit de commissie openbare werken die overigens in stemde met de onderhoudsbegro- ting van 1.386.000,- voor 1994. M.A.J. van der Linde (PvdA) vond dat het college een urgentie- lijst moet opstellen van de 'ergste gevallen'. Ook zouden er meer eisen gesteld moeten worden aan het herstraten. Hij begreep niet waarom de Kalisbuurt in Oud- Vössemeer alweer opgeknapt moet worden. En het verbaasde hem dat de Kerkstraat in Tholen niet op het onderhoudsschema staat. "Het moet één van de fraaiste straten zijn, maar hij is vreselijk slecht." Voor de SGP is het niet verwon derlijk dat de conditie van de stra ten en wegen achteruitholt. M.J. Klippel: "Er wordt onvoldoende onderhoud gepleegd. Op deze post moet je niet besnoeien. Dit hebben we aan zien komen. Wij pleiten voor meer geld op de be groting van 1995." Wat de Kalisbuurt betreft, zei wet houder J. van der Jagt dat deze straat in enkele jaren zo achteruit is gegaan dat hij nu tot de slechte behoort. In de Kerkstraat wordt volgens de wethouder veelvuldig gegraven. "Daar is een enorme verslechtering opgetreden." Het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen ontving anderhalf jaar geleden commissaris van de koningin W.T. van Gelder (voor aan tweede van links) in het Polderhuis. Rechts naast hem dijkgraaf I.C. Hage en daarnaast hoofdingenieur-directeur T.G. van der Meer van de provinciale directie milieu en waterstaat. Links J.L. van Gorsel. Daarachter v.l.n.r. secretaris J.D. de Korte, J.K. Elenbaas, A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans, A.C. Breure, hoofd technische dienst J.A. Dees en T.A. Vogel. Zichzelf aanprijzen, zeggen dat ze zo goed zijn, daar hebben veel kandidaten moeite mee. Dat blijkt uit de reacties als hen daarnaar wordt gevraagd. Het ligt wat aan het karakter van de verkiezingen: mensen staan geen kandidaat voor een partij, maar voor zich zelf. Hoewel er vier categorieën zijn, zijn de stemmen die op iemand worden uitgebracht aan die persoon gebonden. Ze schui ven dus niet door naar een andere naam op de lijst, zoals dat bij po litieke verkiezingen gebruikelijk is. Het betekent ook, dat iemand zonder stemmen nooit gekozen kan worden. In elke categorie - uitgezonderd het ongebouwd - staan minder zit tende bestuurders kandidaat dan er zetels zijn, zodat overal nieuwe gezichten zullen verschijnen. Achttien kandidaten zijn ook nu al waterschapsbestuurder. "De uitslag noem ik een loterij", zegt J.H.M. Akkermans uit Sint- Annaland, die kandidaat is voor de pachters. Hij verwacht dat ie mands plaats op een lijst bepa lend zal zijn voor het aantal stemmen. Met dat systeem lijkt hij niet erg gelukkig. Dat voor het eerst sinds jaren weer zovelen voor het waterschap naar de stembus worden geroe pen, is een gevolg van de nieuwe waterschapswet. Die wet regelt dat iedereen moet meebetalen aan de taken van het waterschap, en daarom ook mag meebeslissen. Het waterschap Tholen onder houdt de zeewering en de wegen buiten de bebouwde kom, regelt het waterpeil in de polders, zuivert en loost het rioolwater. Het waterschapsbestuur telt op dit moment 39 leden (34 hoofdinge landen en 5 gezworenen), maar dat worden er vanaf 1 april 25. Drie van hen vertegenwoordigen de bedrijven. Omdat er daarvoor maar drie kandidaten zijn, zijn deze automatisch gekozen. Het zijn de heren J.K. Elenbaas uit Poortvliet, M.A. van Beek uit Sint-Annaland en J. Bakker uit Rotterdam. De twee eerstgenoem- den maken ook nu al deel uit van het bestuur. Resteren nog 22 zetels, die over de vier categorieën verdeeld worden: gebouwd (huiseigenaren) en onge bouwd (grondeigenaren) elk vijf, pachters drie en ingezetenen ne gen. Laatstgenoemde categorie is nieuw, hiervoor mogen alle inwo ners van Tholen en Sint- Philipsland van 18 jaar en ouder stemmen. Om in één of meer van de andere categorieën een stem te kunnen uitbrengen, moet men tot die categorie behoren én mini maal vijf gulden waterschapsbe lasting betalen. Als enige politieke partij heeft de SGP er actief aan gewerkt om in alle categorieën kandidaten op de lijst te krijgen. Voor de andere partijen blijft het veelal beperkt tot de ingezetenen (van de 16 kan didaten op die lijst zijn er minstens 12 politiek gekleurd). "Ik snap niet wat de politiek in het waterschap doet. Dat is im mers bij uitstek een organisatie waar spijkers met koppen gesla gen worden", meent A.G.M. Sau- ter uit Tholen, kandidaat vanuit de natuur- en milieubeweging. ZIE VERDER PAG. 15 Voorzitter A.P.M. van Gurp zegt blij te zijn. "Ik heb de uitspraak altijd met vertrouwen tegemoet gezien. In maart zullen we het bouwplan met onze leden bespre ken, zodat we dit voorjaar aan het werk kunnen gaan. In het najaar zal de nieuwbouw dan geopend kunnen worden. Maar de start is ongunstig, want we zullen alleen nog een staartje van het seizoen van de nieuwe accommodatie kunnen profiteren." Voor mr. E.G. Karei, de raadsman van zes horecabedrijven uit St. Annaland, is de uitspraak van de Middelburgse rechtbankpresident mr. T. Damsteegt 'een grote te leurstelling.' Hij is 'erg benieuwd' naar de motivering van de rechter, die nog schriftelijk toegestuurd worden. "Maandag zag het er tij dens de zitting nog goed uit. Ik vermoed, dat de president ons schorsingsverzoek heeft afgewe zen op basis van het erfpachtscon tract tussen de gemeente en de watersportvereniging. Daarin wordt geregeld, dat de wan toestanden die er nu heersen, niet meer voorkomen", aldus mr. Ka- rel. Hij doelt daarbij op het toela ten van niet-leden in het clubhuis. De gemeente moet daarop contro le uitoefenen. Mr. Karei gaat in hoger beroep. "Dat hebben we voorlopig beslo ten, in afwachting van de schrifte lijke stukken. De w.s.v. mag dan op eigen risico gaan bouwen. Ver der moet de gemeente nog een uit spraak doen op een bezwaarschrift en als die uitslag voor ons negatief is, kunnen we naar de Kroon", aldus mr. Karei, die de moed op een beter resultaat nog niet opgeeft. De St. Annalandse horecabedrij ven vrezen valse concurrentie van het nieuwe clubhuis van de w.s.v., dat het oude schip de Buutengaets in de haven moet vervangen. Het restaurant zou met een grotere keuken en een terras de bestaande voorzieningen kunnen bedreigen. Mr. Karei sprak maandag tijdens de zitting in Middelburg over een misleidende bouwaanvraag, maar ambtenaar G.D. Roeland van de gemeente Tholen bestreed dat. En volgens mr. R.A.C.M. van Dijk van de w.s.v. is er van aanzienlijke uitbreiding ook geen sprake. Het clubhuis wordt alleen verplaatst en gemoderniseerd. Na de overwinningen van de hore ca in april en augustus vorig jaar bij de Raad van State (een proce durefout bij de gemeente en over schrijding toegestane bouwhoogte post havenmeester), heeft dinsdag de w.s.v. een belangrijk punt ge scoord. Maar de bouw is aanzien lijk vertraagd en de vereniging is op (juridische) kosten gejaagd. Gezien die uitgaven wordt de post voor de havenmeester naar het tweede plan geschoven. Gezien de onzekere situatie heeft de w.s.v. nog geen aannemer geko zen voor de bouw. Dat gaat bin nenkort gebeuren. Aangezien er veel prefab-materialen in het club huis verwerkt worden, kan het karwei vrij snel geklaard worden. Over zeven weken hoopt de w.s.v. met het heiwerk te kunnen begin nen. De politie van Bergen op Zoom- Noord bekeurde vrijdag op de Steenbergseweg in Halsteren bin nen een half uur tachtig automo bilisten. Ze overschreden de maximaal toegestane snelheid van 50 km per uur. De snelste reed zelfs 94 km per uur. Er kwamen in het half uur 330 automobilisten 1 voorbij waarvan er dus een kwart een bekeuring kreeg. In heel Ber gen op Zoom en Halsteren betrap te de politie ruim 300 bestuurders op te hard rijden. Zaterdagmorgen tussen acht en één uur zijn in Halsteren 2840 voertuigen gecontroleerd, waar van er 132 te snel reden. Een mo torrijder flitste voorbij de politie met een snelheid van 124 km. Aangezien een motor aan de voorkant geen nummerbord heeft, ontsprong de bestuurder een boete. Met het oog was de snelle rijder niet te registreren. Een automobilist reed 94 km. Op de Halsterseweg reden 12 van de 250 voertuigen tussen 9.15 en 10.30 uur te hard met 81 km als hoogste snelheid. Op de Steen bergseweg negeerden 180 van de 512 bestuurders het 50 km-bord. De hoogste boete ging naar een automobilist die daar 103 km reed. Gladheid verrast automobilisten Stavenisse uiterst kritisch over kerkplein en Kerkstraat Veel animo voor bo 'wen in nieuwe Sint-Phili islardse wijk Verlate ijspret op Tholen en Sint-Philipslrnd Nieuwbouw en uitbreiding op Sint-Annalands bedrijventerrein In september kt nen er rolemmers voor g -scheiden inzameling vai afval FNV noemt nieuwe wet voorzieningen gehandicapten een bedreiging voor de minima Dit voorjaar al bomen in Voorstraat Sint-Philipsland Eversdijk over herindeling: Maatschappij wordt te ingewikkeld voor kleine eenheden Bronzen voetbalspeld voor Noad-secretaris Noorthoek Tweede heren team AVC ruikt de promotie GEWOONTEN ZIJN EERST SPINNEWEBBEN, DAARNA LOSSE DRADEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's donderdag 24 februari vrijdag 25 februari zaterdag 26 februari van van van 14 tot 22 uur 11 tot 22 uur 11 tot 18 uur Dick Jansen is van oorsprong Tholenaar en werkt als kraanma chinist in de havens van Rotter dam. Begin vorig jaar doken hij en zijn zwager in een avontuur waar ze geen van beiden echt op voorbereid waren. "Als ik toen had geweten waar ik aan begon, zou ik het nooit gedaan hebben", zegt Jansen nu. "Er was ontzet tend weinig bekend over struisvo gels. En door een artikel in de krant zijn we erover na gaan den ken. Toen mijn zwager en ik be gonnen, lieten we drie vogels komen: één haan en twee henne tjes." Zijn vrouw, Anja Jansen- Quist, zag er tegenop. Ze wilde niets van de beesten weten, maar later draaide ze toch bij. "Het leukste zijn natuurlijk de jon gen", vindt ze. "We timmerden een stalletje en de beesten liepen bij een kennis die daarnaast zijn eigen dieren had lopen. We wisten van niets. Hoe we ze precies moesten voeren en hoeveel, wat ze aan ruimte of huisvesting nodig hadden en wat we met de eieren moesten doen", vertelt Jansen. "We hebben de in formatie van her en der bij elkaar geschraapt en zelf een voedings schema op moeten zetten." Het is daarnaast een gok als je struisvo gels koopt. Het dier komt van de savannes in Afrika en daar is geen registratie van het dier. Dus wist Jansen ook niet of hij vogels kreeg die gezond waren en eieren zouden leggen. Maar de Sint-Philipslander had erg veel geluk. Onder normale omstandigheden legt een struisvo gel zo'n- 40 eieren. In Nederland ligt het gemiddelde op slechts 15 a 20. De twee hennen van Jansen deden echter goed hun best en leg den respectievelijk 80 en 62 eieren. Bovendien waren ze erg vroeg. De eigenaren rekenden op een legsel in maart, maar de vogels begon nen al op 26 februari. Daarmee had Jansen in 1993 het eerste ei van Nederland. En ook dit jaar was hij weer de eerste op 17 fe bruari. Van de zee met eieren verkocht Jansen er een aantal, en veel zijn er verloren gegaan omdat de kwe ker niet precies wist hoe hij ze moest behandelen. Maar toch kwamen er 50 kuikens uit. Som migen overleden alsnog, maar dankzij het enorme legsel hield Jansen er genoeg over. Uiteinde lijk hield hij er vijf zelf en die lo pen nu in het schuurtje achter zijn huis aan de Voorstraat. Maar de gemeente had bezwaar. Vanaf juni valt de struis onder de noemer pluimvee. En een agrarisch bedrijf mag niet binnen de bebouwde kom uitgeoefend worden. Daar om huurt Jansen nu een schuur in de polder, waar de drie grote vo gels al verblijven. Hij wil het pand kopen en er een huis bijzetten. Het gemeentebestuur vond het een goed idee een heeft aan gede puteerde staten gevraagd om het bestemmingsplan te mogen wijzi gen, want woningbouw is in het buitengebied van Sint-Philipsland niet toegestaan. ZIE VERDER PAG 15 D. Jansen bij twee van zijn kostgangers. In zijn handen een struisvogelei.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1