Uitbreiding en nieuwbouw van bedrijven in Sint-Annaland Wilgen krijgen grote snoeibeurt Van der Harst in Tholen verdubbelt bouw Welgelegen FNV: nieuwe wet is een bedreiging voor minima Modernisering tankstations Metaalbedrijf Pilootweg in Stavenisse MR kunststoffen 1545 m2 en Ardi keukens 1800 m2 Vrijwilligers natuurvereniging Tholen aan het knotten Autoshow in Scherpenisse Inspraakavond gehandicapten op 1 maart Nieuwe bakkerstoonbank levert extra groei op Donderdag 24 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 TEL. 01640-33676 Eerste lustrum Woningbouw Keukens Ruimtevreters Van der Meer Kermisattracties Rotanmeubelen De gemeente Tholen moet zoveel mogelijk gaan sa menwerken met andere gemeenten om de kosten van voorzieningen voor gehandicapten te drukken. Dat was één van de aanbevelingen die de FNV maandaga vond deed aan wethouder J. Versluys en hoofd alge mene zaken en welzijn A. van de Sande. Spreiden risico Folder Na de vernieuwing van het tankstation aan de Bou Kooij- manstraat te Oud-Vossemeer, gaat Avia-leverancier Sakko ook het brandstofstation van Labo de Brug aan de Voltstraat in Tholen moderniseren. Nam de provincie het laatste station onlangs nog op in het bodemsaneringsprogram ma 1993/1994, zoals wij vorige maand meldden, uit onderzoek is gebleken, dat er geen sanering hoeft plaats te vinden. De boven laag van de licht verontreinigde grond wordt afgegraven om de vloeistofdichte bestrating te kun nen aanleggen. Zowel de gemeen te als de provincie gaan daarmee accoord. Avia ziet af van modernisering van het brandstofstation bij rij wielhandel Duine aan de Spui- damstraat in Scherpenisse. Gezien de hoge kosten daar van het vol doen aan de nieuwe milieu-eisen, stopt Avia ermee. Duine gaat nu in zee met de benzinemaatschap pij Total. Ook Stavenisse gaat mee in de vaart der volken. Op het bedrij- venterreintje aan de Pilootweg gaat J. van Dijke een constructie bedrijf bouwen. Lang was er al leen straatmakersbedrijf C.W. van Haaften gevestigd, maar die krijgt dit jaar gezelschap van dhr. Van Dijke, die gespecialiseerd is in draaien, freezen en machinebouw. De Thoolse gemeenteraad beslist maandagavond over de uitgifte van 1500 m2 grond in erfpacht te gen een jaarlijkse canon van f 5062,50. Dat is een koopje, want die prijs is gebaseerd op 45 gulden per m2, terwijl de grond aan de Pilootweg eigenlijk ruim 65 gul den moet kosten. Dat komt o.a. door het erg lage uitgiftetempo van de grond. B. en w. willen Van Dijke echter niet op hogere kosten jagen dan zijn mede-ondernemers in St. An naland en Oud-Vossemeer. Het college vindt een reductie op zijn plaats omdat verbreding van de Pilootweg niet alleen nuttig is voor de bedrijven, maar ook voor de Rehobothschool, de voetbal vereniging, enz. B. en w. brengen daarom 60.000 gulden ten laste van het fonds bovenwijkse voor zieningen. Verder wordt 46.500 gulden betaald uit de reserve bouwterreinen. Op die manier wordt de prijs van 65 gulden ge drukt tot 45 gulden, exclusief btw. $ÊÈÊm Goed gemutste ondernemers bij de nieuwe showroom met kantoor van MR aan de Veilingweg in St. Annaland, v.i.n.r. Deceuninck- directeur Van Campen en de MR-firmanten Rijnberg en Mosselman. ONDER UW AUT< wij hebben: géén enkel-banden géén knie-banden wél winter-banden óók regen-banden en all-seasonbanden Advertentie I.M. MR kunststoffen van de firma Mosselman-Rijnberg gaat uitbrei den met 1545 m2 en Ardi keukens van A.J. van Dijke gaat op 1800 m2 nieuwbouw plegen op het be drijventerrein aan de Veiling- weg/Ceciliaweg te St. Annaland. De Thoolse gemeenteraad beslist maandagavond over de grond- verkopen. MR staat al te trappelen van onge duld. De staalconstructies liggen al klaar. Het bedrijf groeit. W.J. Mosselman begon in, 1987 met zonwering en breidde zijn activi teiten vijf jaar geleden met kunststoffen uit. Zijn schoonzoon J. Rijnberg kwam in het bedrijf en aan de Veilingweg verrees een ma gazijn/werkplaats met woning. Later kwam er 400 m2 werk plaats/magazijn bij en de nieuwste aanwinst is de show room met boven kantoren. MR heeft nu 1000 m2 in gebruik en met de grondaankoop van de gemeente wordt dat dit jaar ver dubbeld tot 2000 m2. Op 1545 m2 grond wordt een bedrijfshal ge bouwd van 1000 m2, waarvan 300 m2 als produktieruimte wordt in gericht. Zonder de directie zijn er 8 mede werkers in dienst. In verband met het benutten van de gemeentelijke premiepot hoopt MR dat aantal te kunnen verdubbelen. De eerste personeelsuitbreiding is al een feit: een verkoopmedewerker voor Zeeland en Zuid-Holland. Bra bant wordt bediend vanuit het fili aal aan de Kastanjelaan in Bergen op Zoom, dat in 1^91 werd ge opend. "Daar komt veel werk vandaan", zegt Mosselman. "On ze verkoper daar heeft goede con tacten met woningbouwverenigingen en de overheid." MR is in Nederland 1 van de 18 verwerkers van kunststof van het Belgische bedrijf Deceuninck, dat vestigingen heeft in nog negen Europese landen en met 650 men sen 120.000 km2 profiel maakt, goed voor een omzet van 250 mil joen gulden. "MR is één van de grotere en sterk groeiende verwer kers", aldus directeur G.P.M. van Campen van Deceuninck Neder land in Houten. Hij was maandag bij MR op bezoek omdat het St. Annalandse bedrijf vijf jaar kunststof verwerkt. Tegelijk werd de nieuwbouw besproken. Problemen met welstand en voor oordelen van de consument rem men het gebruik van kunststof in de bouw nog wat af", legt Van Campen uit. "Mensen zijn huive rig van kunststof omdat ze dat vergelijken met plastic weggooi- produkten. We hebben echter al projecten die 30 jaar functione ren. En met welstandstoezicht hebben we soms moeilijkheden omdat men niet met esthetica weet om te gaan. Maar we hebben nu nieuwe profielen, waarbij je het verschil met hout bijna niet meer ziet. Daarvan is welstand ge charmeerd. Bovendien hebben we 14 kleuren tot onze beschikking. Daarmee zijn we net zo flexibel als aluminium", zegt de directeur van Deceuninck. Voor het milieu hoeft men volgens Van Campen het gebruik van kunststof niet te laten. "Recycling wordt steeds belangrijker. Niet meer gebruikt kunststof kan bij MR teruggebracht worden en op onze fabriek in België worden er vensterbanken, decoratieve pane len en speelwerktuigen van ge maakt.' De groeiende klantenkring van MR stelt het bedrijf al geruime tijd voor opslagproblemen. In de vlakbij gelegen veiling is flink wat magazijnruimte gehuurd. "We werken steeds meer voor dealers in heel Zuid-West Nederland", al dus Mosselman. "Ook met de aannemers in de streek hebben we een goede relatie. Dat levert steeds meer offertes op van architecten en aannemers. In januari hebben we al heel wat opdrachten gehad, waaronder het aanbrengen van zonwering bij 225 huizen van de Lambertijnenhof in Bergen op Zoom, een onderdeel van de Ster- rebos woongemeenschap voor verstandelijk gehandicapten." Mosselman noemt echter kunststof kozijnen de hoofdmoot van zijn bedrijf. In St. Annaland komen de profielen uit België aan Leden van de Natuurvereniging Tholen bezig met het knotten van wilgen. In de snijdende kou stonden za terdagmorgen om kwart over ne gen een aantal leden van de natuurvereniging al op Schaker- loo bij Tholen. Met ladders, scharen en zagen werden bij de voormalige vee- drinkput naast de begraafplaats zo'n tien knotwilgen aan een snoeibeurt onderworpen, wat om de vijf jaar moet gebeuren. Het waren voorlopig de laatste die de natuurvereniging onder handen neemt. Het karwei gebeurde on der het toeziend oog van Rudie Geurs van de stichting land schapsverzorging Zeeland. Deze stichting zet zich in voor het behoud van kleine landschapsele menten zoals knotwilgen, vee- drinkputten, heggen, hoogstam- fruitbomen, rietland en dijkber- men. Rond de drinkput op Scha- kerloo stonden zo'n tien knotwilgen. Eerst waren het gewone, volgroei de bomen. Naderhand zijn ze afgezaagd tot op ongeveer twee meter boven de grond. Voor een paar was die ingreep te rigoureus; ze overleefden het niet. Daarom plantten de vrijwilligers, ondanks de bevroren grond, zes nieuwe wilgjes. De 'drinkput die woensdag werd uitgebaggerd, krijgt ook een opknapbeurt. In samenwerking met de gemeente, die eigenaar is van de bomen en het watertje, wil landschapsver zorging Zeeland de put weer in ere herstellen. Het snoeien van de knotwilgen was rond kwart voor twaalf klaar waarna de natuur vrienden hun verkleumde ledema ten konden warmen aan een kopje koffie bij buurtbewoner Theo Ge luk. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde EEUWEN LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen IJSTWERK De enorme vraag naar o.a. de nieuwe toonbank voor bakkerijen met de toepasselijke naam Bestseller heeft Van der Harst koeltechniek en interieurbouw in Tholen doen besluiten de geplande nieuwbouw te verdubbe len. Er komt op het nieuwe industrieterrein Welgelegen aan de Langeweg 10.000 m2 vloeroppervlak. Daar voor wil Van der Harst 6700 m2 extra grond kopen van de gemeente. De raad beslist daar maandagavond over. en worden er kozijnen van ge maakt. Daarvoor is een vrij mo dern machinepark beschikbaar. "Het feit dat hard hout veel duur der wordt, is in ons voordeel. Aan de Boswei in Stavenisse zijn we met 3 huizen bezig en aan de Bur- gemeet in Poortvliet ontwikkelen we met architect Ben van Velzen een plan voor 4 woningen onder één kap. Jammer dat er op het eiland nog 400 woningwetwonin gen met hout vernieuwd worden", zegt Mosselman. MR timmert ook aan de weg op beurzen: deze week Tuin en Vee en half maart op de Bouwbeurs, alle bei in de Zeelandhallen te Goes. Achter de uitbreiding van MR en vlakbij de nieuwe loods van bouwbedrijf A. Rijnberg gaat Ar di keukens van A.J. van Dijke een magazijn met kantoor en woning bouwen. Daarvoor wordt 1800 m2 grond van de gemeente gekocht. De huidige opslag in een schuur aan de Cureestraat is te klein en voor de grote vrachtwagens ook moeilijk bereikbaar. Van Dijke gaat met folders en keukendeurtjes in heel Nederland bij potentiële klanten op bezoek en verkoopt op die manier keu kens uit Duitsland en monteert ze zelf ook. "We hebben vijf ver schillende merken, o.a. Schreuder en Schmidt", vertelt mevr. Van Dijke. "Deze formule werkt goed; we hebben het druk, zodat we overwegen om een personeelslid aan te trekken. In ons huis, waar we nu een kantoortje hebben, is het allemaal veel te klein." Hoe de nieuwbouw er precies uit komt te zien, is nog niet zeker. Van Dijke is in onderhandeling met aannemers. In een later sta dium zou er aan de Ceciliaweg in St. Annaland nog een showroom kunnen komen. De Dorpsgemeenschap Scherpe nisse organiseert zaterdag 5 maart in de hal van Meijer aan de Veer- dijkseweg een autoshow met 125 occasions. "We waren dit al eer der van plan'zegt voorzitter L.J. Hage. "Het is een stuk promotie van Scherpenisse omdat er geen eigen garage meer is. De inwoners bieden we nu de mogelijkheid in hun woonplaats een auto te ko pen. En het is ook goed voor de Dorpsgemeenschap, want de drankjes en hapjes verzorgt ons bestuur. De baten komen ten goe de aan de jaarlijkse intocht van Sinterklaas, e.d." Van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds wordt 1200 van de 1600 m2 ruimte in de hal van Meijer als showroom ingericht. De autobedrijven Bal uit Tholen, alsmede De Jonge en Niemants- verdriet uit Poortvliet en rijwiel handelaar Larooy uit Scherpenisse doen aan de show mee. Voorzitter Hage heeft de hele Thoolse autowereld benaderd. "Jammer genoeg doen er maar drie mee, maar die komen met 125 auto's, zodat er toch voldoende aanbod is." De toegang is 5 maart gratis. Vorig jaar mei verkocht de ge meente al 6200 m2 grond aan het bedrijf. Dat was toen de eerste ka vel op Welgelegen. Goede econo mische vooruitzichten brachten Van der Harst in de plezierige om standigheid om het nieuwbouw- plan grondig te herzien. De beoogde 5000 m2 kantoren, show room, tekenkamer, werkplaatsen en opslagruimten blijken veel te klein te zijn. Dat moet 10.000 m2 bebouwing worden. De oude ves tiging in de Slabbecoornpolder en acht in Tholen en omgeving ge huurde werkplaatsen en magazij nen kunnen dan worden verlaten. Op de kruising Langeweg/Oud- Vossemeersedijk kan er mogelijk eind dit jaar veel doelmatiger ge werkt worden. Gezien de goed gevulde orderpor tefeuille heeft Van der Harst op nog eens 10.000 m2 grond optie gevraagd bij de gemeente. Er wer ken bijna 20 mensen, maar vol gend jaar hoopt het bedrijf dat verdubbeld te hebben. Dat is ook nodig om voor de vestigingspre mie van de gemeente in aanmer king te komen. "Zowel de koeltechniek als de in terieurbouw zijn ruimtevreters", zegt directeur A. van der Harst. "Daar komt bij, dat de projecten steeds grootschaliger zijn. En er komen opdrachten uit nieuwe branches, zoals de horeca. Zonder te werven, noteren wij in die markt elk jaar een verdubbeling van de omzet. Het gaat voortref felijk. Vorig jaar boekten wij een omzetstijging van 20 tot 30%." De Bestseller draagt ook bij aan de gunstige toekomstverwachting. "Deze superieure bakkerstoon bank is een juweeltje van vernieu wend denkwerk, inmiddels bekroond met een keuringscertifi caat van twee TNO-instituten: Meel en Graan in Wageningen en Klimaatbeheersing in Apeldoorn. Zonder uitdrukkelijke aanprijzing was er voor de vorig jaar op de vakbeurs Nebato-Tech in Utrecht gepresenteerde Bestseller al se rieuze belangstelling van meer dan honderd gegadigden uit de gehele wereld. Levering over de grens is geen enkel probleem, want die ervaring heb ik met mijn handelsmaatschappij, die im- en export verzorgt voor koel- en weegtechniek." Van der Harst zegt eigenlijk maar één probleem te hebben: "Hoe kom ik aan nieuwe vakmensen? Ik kan zo een handvol meubelmakers en koeltechnici gebruiken. En de behoefte aan personeel zal nog verder toenemen als de produktie van de Bestseller van de grond komt", aldus Van der Harst. De gemeenteraad beslist maan dagavond verder over de verkoop van 2250 m2 in Welgelegen aan wikkelbedrijf Van der Meer uit St. Maartensdijk. In ruim drie jaar is de onderneming uit het bedrijfs verzamelgebouw gegroeid. "Het startend eenmansbedrijf is uitge groeid tot een volwassen onderne ming met 8 vaste arbeidsplaatsen", schrijven b. en w. in hun voorstel aan de gemeen teraad. De huurruimten worden verlaten. Er is definitief gekozen voor eigen huisvesting. Op de 2250 m2 grond wordt een gebouw van 1000 m2 neergezet. In de Slabbecoornpolder gaat de gemeenteraad maandagavond nog grond verkopen aan Sipkema te Apeldoorn. Hij wil 1660 m2 grond voor de opslag en revisie van ker misattracties. Hachmer Rattan, een handelsbe drijf in rotanmeubelen uit Bergen op Zoom, gaat achter het grote magazijn in de Slabbecoornpol der nog verder uitbreiden in Tho len. Daarvoor heeft Hachmer grond gekocht van landbouwer A.C. Geluk van de Karne- melkspot. De gemeenteraad be slist maandagavond of de grens van het industrieterrein, die eerst zuidelijker lag, in noordelijke richting verplaatst wordt. 'Onder een aantal randvoorwaarden' zijn b. en w. bereid dat te doen, maar wat die condities zijn, blijkt niet uit het voorstel. De gemeente sluit wel een privaatrechtelijk contract met het bedrijf om via die weg 'de zekerheid en de waarborg te scheppen' dat de randvoorwaar den worden uitgevoerd. Hachmer is vrijdagavond in de vestiging Bergen op Zoom getrof fen door brand. Het vuur ont stond in de spiiitcabine, waar rotanmeubelen van een vernislaag worden voorzien. Er stonden 100 rotan stoelen en 200 eiken tafel bladen. De bedoeling was om het spuitwerk op termijn over te bren gen van Bergen op Zoom naar Tholen. Op het besneeuwde land achter directeur A. van der Harst moet de nieuwbouw van 10.000 m2 ver rijzen aan de Langeweg/Oud-Vossemeersedijk in het nieuwe industriegebied Welgelegen. Advertentie I.M. Dat gebeurde aan het slot van de openbare voorlichtingsavond over de nieuwe wet voorzieningen ge handicapten in café Smerdiek te Sint-Maartensdijk die door onge veer veertig mensen werd bezocht. De gemeente heeft tot eind maart de tijd de verordening bij te scha ven. In die verordening legt de ge meente de zorgplicht voor gehandicapten vast. FNV dis trictsbestuurder C. Damen riep de leden op gebruik te maken van de inspraakavond op 1 maart in Haestinge in St. Maartensdijk. En op 7 maart als de gemeentelijke adviescommissie welzijn en on derwijs zich over de ontwerp verordening buigt. Zij en secretaris P.H.A. Brakman van de Zeeuwse stichting voor ge handicaptenbeleid (ZSG) stelden dat er weinig tijd voor 'de poli tiek' overblijft om zich met de materie bezig te houden. Vanaf 1 april moet de nieuwe wet voorzie ningen gehandicapten door de ge meente worden uitgevoerd. Volgens de FNV is de nieuwe wet een bedreiging voor mensen met een laag inkomen. Gehandicapten kunnen erdoor onder het bestaansminimum komen, aldus Damen, omdat de maatregelen die het inkomen ondersteunen wegvallen (naar de bijstandswet). De achteruitgang betreft volgens de gehandicaptenstichting onge veer 10 procent. Vooral het ver voer van gehandicapten baart de FNV en ZSG de nodige zorgen. De gemeente moet naar de goed koopste oplossing zoeken. Het collectief vervoer ligt dan het meest voor de hand. En dat kan tot ongelijkheid leiden, zo stelde Damen. Het vervoer was ook een punt van discussie tussen enkele bezoekers en de gemeente. Behal ve het vervoer krijgt de gemeente ook de taak om rolstoelen aan te schaffen en uit te geven. Ook het aanpassen van woningen (tot 45.000 gulden) voor gehandi capten gaat tot het takenpakket van de gemeente horen. Omdat 65-plussers onder de nieuwe wet gaan vallen, betekent het dat het beschikbare geld over een grotere groep verdeeld moet worden. Als aan het eind van het jaar blijkt dat er een tekort is voor de voor zieningen dan zal de gemeente dat zelf bij moeten passen. De ge meente krijgt voor dit jaar 1.3 miljoen van het rijk, in 1997 is dat opgelopen tot 1.7 miljoen. Mocht de gemeente financieel te kort schieten, dan zal de verordening aangepast moeten worden, zo stelde wethouder Versluys. "Vindt de raad dat de voorzieningen te mager zijn, dan zal het via een be lastingverhoging aangevuld moe ten worden." Gehandicapten krijgen straks te maken met drie instellingen: de bedrijfsvereniging/GAK die voor aanpassingen op de werkplek ver antwoordelijk blijft, de gemeente voor de bovengenoemde zaken en de zorgvoorziening (AWBZ) voor dieetpreparaten. Brakman lichtte dat toe naar aanleiding van een vraag van C. van de Berghe. Hij wilde weten of de ambtenaren goed uitgerust zijn voor hun taak en niet langs elkaar heen werken. Brakman somde op waar de pijn voor de gehandicapten in zit: bij het aanpassen van een woning moet 25% zelf betaald worden, de tegemoetkoming in kosten voor vervoer zijn gehalveerd, extra uit gaven voor kleding kan alleen via de bijstand verkregen worden. Volgens Brakman kunnen de ge meenten zich sterk maken door de verordeningen uniform te maken. Samen zijn ze ook beter in staat om te onderhandelen met leveran ciers van rolstoelen en andere hulpmiddelen. Bovendien wordt het risico beter gespreid en kan het beheer doelmatiger verlopen. Gehandicapten met een sociaal minimum moeten 186 gulden ei gen bijdrage leveren, diegenen die anderhalf keer het sociale mini mum ontvangen 500 gulden. Van de Sande vond de verhalen van de FNV en de gehandicapten raad wat somber. Hij zei dat de gemeente zal proberen er een 'goed produkt' van te maken. Van de Sande nodigde alle betrokke nen met klem uit de voorlichtings avond te bezoeken. Alle gehandi capten die bij de gemeente bekend zijn, hebben er een uitnodiging voor gekregen. Die in de gemeente Sint-Philipsland niet. Omdat, zo zei Van de Sande, de gemeente Tholen het adressenbestand op de diskette niet tot haar beschikking had. Half maart krijgen de ge handicapten nog een brief waarin uitgelegd wordt waar ze met aan vragen bij de gemeente terecht kunnen. Van de Sande liet de bepalingen van de verordening zien. De draagkracht bepaalt de hoogte van de eigen bijdrage. De gemeen te hanteert een netto inkomen van 33.000 gulden. Dan is 500 gulden eigen bijdrage verschuldigd. Vol gens Brakman lag dat in de AAW op 43.000 gulden. Brakman stelde dat de gemeente 11.000 gulden van het inkomen afhaalt, maar de volgende dag corrigeerde Brak man zich. Hij was uitgegaan van een brutobedrag, terwijl Van de Sande een nettobedrag gebruikte. Per saldo zijn de bedragen dus ge lijk. Van de Sande zei dat de ge meente bezig is de krachten te bundelen door met gemeenten rond de Oosterschelde samenwer king te zoeken. De verschillende opmerkingen uit de zaal (praktische zaken over ver goedingen, verhuizingen, inko men kinderen) leidde ertoe dat de gemeente een aantal bepalingen in de verordening zal opnemen. Als de verordening door de raad is vestgesteld dan zal er ook een fol der verschijnen waarin alles over zichtelijk op een rijtje wordt gezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13