De Eendracht was knelpunt bij wateroverlast rond jaarwisseling Hoofdingelanden unaniem voor fusie waterschappen Oorlog aan de tarra, maar suikergehalte belangrijkste Dees: het kan beter, maar grote fouten zijn niet gemaakt Waterschap niet blij met Molenhoek CSM: er zijn veel te veel rooiers; kosten kunnen lager Stuurgroep is Schouwen deels terwille Machtiging is uitholling commissie Schadeclaims LOCK- MACHINES Gefeliciteerd Donderdag 17 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Gemaal De Eendracht bij Tholen heeft rond de jaar wisseling technisch perfect gewerkt, maar kon de wa tertoevoer niet aan. Daardoor ontstonden problemen bij het gemaal aan de Kadijk en was de waterstand in de Poortvlietse Weihoek een dag later op peil dan el ders op Tholen. Dat vertelde hoofd technische dienst J.A. Dees van het waterschap woensdag aan de alge mene vergadering. Broekpolder Mobiele pomp Sint-Philipsland TholenBevelanden, WalcherenSchouwen-Duiveland Districten Medewerkers Huurders De teelt van de koningin der gewassen, de suikerbiet, kan nog veel doelmatiger. Zo zijn er veel te veel rooi ers. Die hoge investeringen moeten gesaneerd worden, anders blijven de vaste kosten te hoog. En wie gaat er nu 20% tarra over een afstand van 100 km vervoeren? Reinig de bieten, dan worden kosten bespaard. Het zelfde gebeurt door de combinatie van bieten- en pulp- vervoer. Tientjes Taxaties IRS Jong en fris Bestuurder Versluys: In de natste decembermaand van de eeuw veroorzaakte De Een dracht in de ogen van Dees de meeste problemen. Met de capaci teitsmetingen die het waterschap in maart gaat uitvoeren, wordt dan ook bij dit gemaal begonnen. "Als dat op orde is, is dat voor de Weihoek ook gunstiger." Tweede oorzaak van de wateroverlast is in de ogen van Dees de hoogtelig ging van de Weihoek. De veenbo- dem zou door inklinking 20 30 centimeter zijn gezakt in de afge lopen veertig jaar, maar de peilen zijn nog die van de herverkave ling. Met steekproeven zullen de hoogten gecontroleerd worden. Daarvoor stelde de vergadering 5000 gulden beschikbaar. Uit andere polders is maar een be perkte hoeveelheid water naar de Weihoek gestroomd. Dat kan, al dus Dees, de overlast niet hebben veroorzaakt. En het 30 centimeter hogere peil in het Schelde- Rijnkanaal is evenmin als hoofd oorzaak aan te wijzen. Volgens Dees is dat eveneens een gevolg van de overvloedige neerslag, de verhoogde aanvoer van water uit de Brabantse rivieren en het feit dat de Bathse spuisluizen het niet aan konden. Het Hoogheemraad schap West-Brabant denkt er an ders over: dat houdt rijkswaterstaat verantwoordelijk. Aan de hand van een kaart legde Dees duidelijk uit hoe het water uit de verschillende polders rond om de Weihoek wordt afgevoerd. Hoofdingeland H. van Westen had geconstateerd dat er nogal wat water uit de Broek- en Roo- landpolder via Bartelmeet- en Priestermeet de Weihoek was in gestroomd. Volgens hem zorgde dat voor meer overlast dan de neerslag. Het waterschap zou wat te makkelijk veranderingen heb ben gemaakt in het beheersplan uit de jaren vijftig. Dees gaf toe dat de stuw in de Broeksedijk in de nacht van 30 op 31 december was overgelopen, maar niet zoda nig dat daardoor de overlast ver oorzaakt werd. Het water uit de Hollaere- en Van Haaftenpolder wordt namelijk via de Joanna Mariapolder naar gemaal De Noord afgevoerd. Alleen uit het noordelijke deel van de Broekpol der is versneld water afgevoerd naar het gemaal Kadijk. Een op de kaart getekende stuw in een duiker onder de Broekseweg is al in 1971 na overleg met diverse in stanties weggehaald. De stuw in de Priestermeetdijk is inmiddels, na overleg met boeren uit de Weihoek, blijvend omhoog gezet. "Doordat die met oudjaar omlaag stond, kon het water een dag eerder het gemaal Kadijk be reiken", zei Dees. Hij wees er de hoofdingelanden op, dat wegens de vele regen in de voorgaande maanden het waterpeil al bewust laag was gehouden. "Op de peil schaal in de Bram Groenewegeweg stond het op 27 december zeven centimeter beneden het win- terstreefpeil. En bij Kadijk tien centimeter." Dees gaf toe dat er dingen beter kunnen en beter moeten, maar hij vond niet dat er grote fouten gemaakt zijn. Op een vraag van A. Abrahamse Het gemaal De Eendracht (rechts) bij Tholen draaide rond de jaarwisseling op volle toeren, maar kreeg de enorme hoeveelheid regen water slechts langzaam weg. over de gevolgen van het basisplan vang van water beter wordt omdat nere peilgebieden gevormd door gelijk. watervoorziening antwoordde het er een grotere bergingscapaciteit' het plaatsen van extra stuwen. Dat A. Geluk wilde weten waarom hoofd technische dienst dat de op- ontstaat. Bovendien worden klei- maakt een betere sturing mo- geen mobiele pomp was ingezet. Dees merkte allereerst het gemaal Drie Grote Polders bij Oud- Vossemeer als zodanig aan. Dat is op 30 december gaan draaien, maar zat al na twee uren zonder water. Er bleek nog een uit 1969 daterende pomp te zijn, die destijds in het kader van de ram penbestrijding in Sint-Philipsland was geïnstalleerd. De pomp was sindsdien niet gebruikt en operati oneel maken vergde teveel tijd. "Maar volgende week gaan we proefdraaien", zei Dees, die alvast waarschuwde dat van de pomp geen wonderen verwacht moeten worden. Het overlopen van stuwen, daarop spitste de discussie over de over last op Sint-Philipsland zich toe. Dees had zelf waargenomen dat de stuw nabij Hollands Hoeve overliep. Door die met balken te verhogen, zoals L. de Oude voor stelde, zou het aangrenzende bouwland onderlopen. A.A. van Nieuwenhuijzen en De Oude zei den dat juist de stuw onder de Oostdijk en die tussen de Henriëtte- en Prins Hendrikpol der voor de grootste problemen zorgden. Dat deze ook overliepen, had Dees niet vastgesteld. "In de Oostdijk is het al de derde keer; eerst in september 1988, toen in juni/juli 1992 en nu weer", aldus Van Nieuwenhuijzen. Dees bena drukte dat het verhogen van stu wen gevolgen heeft voor lage gebieden elders in de polder. Ingelanden uit de Oudepolder hadden geklaagd over te hoge wa terpeilen in de sloten. Dees zei dat eind december werd gedolven in de Bruintjeskreek en dat de peilen daarom juist laag waren gehou den. "Bij alle stuwen zaten we on der het winterpeil." Bewust zijn de afsluiters in de stuwen opengezet, zodat het overtollige water Bruintjeskreek in kon stromen. Het afsluiten van de Henriëttepol- der, wat ook aan de orde kwam, vond het waterschap niet verant woord in verband met de grote hoeveelheid water. "Er moet een keuze gemaakt worden en wij wil den de pijn zo over het hele eiland verdelen. Alleen hadden we twaalf uur eerder bij gemaal De Luyster moeten zijn", aldus Dees. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft besloten de twee ingediende schadeclaims - het gaat om 800 gulden - niet te vergoeden. "In het ene ge val betrof het een lekke kelder, in het andere een schrikdraad apparaat dat wél hoger was neergezet maar niet hoog ge noeg", zei de dijkgraaf in de algemene vergadering. Hij be riep zich eerst op overmacht, waarop hoofdingeland G.L.D. Gaakeer wilde weten bij hoe veel millimeter neerslag daar sprake van is. De dijkgraaf kon dat niet zeggen. Volgens hem heeft het niet alleen te maken met de hoeveelheid neerslag, maar speelt ook de tijdsduur een rol. Zelfs een bepaalde waterstand in het Schelde-Rijnkanaal speelt mee, want ook daarop heeft het waterschap geen invloed. M.A.J. van der Linde stelde vast dat het systeem naar behoren heeft gefunctioneerd, maar dat de weersomstandigheden extreem waren. "Gezien de kosten is het de vraag of je je capaciteit op dit soort extreme omstandigheden moet baseren", merkte de hoofd ingeland voor het gebouwd op. "Het totale systeem dient te vol doen aan de behoefte die er leeft", aldus de dijkgraaf. Bezwaren zoet water. Het water schap gaat via de rechter proberen twee stroken grond in eigendom te krijgen die nodig zijn om het deel- plan West van het basisplan wa tervoorziening te realiseren. De hoofdingelanden gaven het bestuur toestemming om, indien nodig, ook voor de deelplannen Oost en Zuid gerechtelijke proce dures te voeren. De hoofdingelanden van het waterschap Tholen hebben het licht op groen gezet voor een fusie met de drie andere Zeeuwse waterschappen boven de Westerschelde. Woensdagmiddag besloot de algemene vergadering in De Wellevaete unaniem om provinciale staten medewerking te vragen bij het samengaan. Het dagelijks bestuur van het schap 'kreeg toestemming de schaalvergroting verder voor te bereiden. Een stemming was er niet voor nodig in Sint-Annaland. Drie kwart van de dertig aanwezige hoofdingelanden wijdde in de openbare vergadering niet eens een woord aan het fusievoorstel. Ook bij de waterschappen Wal cheren en Noord- en Zuid- Beveland, die op dezelfde dag ver gaderden, gingen de bestuurders vlot accoord. Anders was dat op Schouwen- Duiveland, nota bene samen met Tholen initiatiefnemer voor de sa menwerking. De Schouwse hoofd ingelanden willen dat de mogelijkheid van een kantoor in Zierikzee wordt bekeken, ze willen eerst duidelijkheid over hun bestuurlijke inbreng in het toe komstige grote waterschap én ze willen meer duidelijkheid over de positie van Goeree-Overflakkee. Tweederde van de hoofdingelan den was er daarom op tegen om nu al medewerking van provincia le staten te vragen. Maar het voor stel om het dagelijks bestuur de fusie verder te laten voorbereiden, Het waterschap is niet blij met de plannen van de gemeente om hui zen te bouwen vlakbij het gemaal De Eendracht in Tholen. Dijk graaf I.C. Hage zei dat tijdens de algemene vergadering. Hoofdin geland S. Wagemaker vroeg er naar, omdat hij had gelezen dat de burgemeester in de commissie ruimtelijke ordening zou hebben gezegd dat het waterschap zou worden verplicht geluidsbeper- kende maatregelen te treffen. "Het is geen gelukkige zaak", al dus Hage. Hij had nog meer vra gen bij het plan Molenhoek, bijvoorbeeld over het dempen van een sloot en of de afstand van 30 meter van de waterkering in acht wordt genomen. Maar het water schap heeft nog niet op plan Mo lenhoek gereageerd, zei de burgemeester vorige week op de hoorzitting. De dijkgraaf kondig de aan dat de formele weg gevolgd zal worden. Hij verwees naar de problemen die destijds in Scher- penisse ontstonden rondom de grasdrogerij. Kwaliteits- 4 draads: 699.- Keuze uit vele merken. PFAFFspeawsr |CD| BERGEN OP ZOOM: Kortemeestr. 17 ROOSENDAAL: Nieuwe Maikt 48 werd door een overgrote meerder heid gesteund. Dit verslag kregen de Thoolse hoofdingelanden van drs. H. Eversdijk, voorzitter van de stuurgroep die de wenselijk heid van een fusie heeft on derzocht. Wat provinciale staten zullen doen met een verzoek dat door drie van de vier waterschappen wordt ge dragen, kon Eversdijk woensdag niet zeggen. Ook werd er in Sint- Annaland niets gezegd over de ge volgen van het Schouwse besluit voor de streefdatum van de fusie, 1 januari 1996. Voor de vergade ring in De Wellevaete waren de "Gefeliciteerd! Niet alleen met de vanmiddag genomen besluiten, maar ook met uw verjaardag", zei gezworene J.L. van Gorsel aan het einde van de vergadering tegen dijk graaf I.C. Hage. Die vierde uitgerekend woensdag zijn 64-ste verjaardag. Gezworene T.A. Vogel merkte op dat het unanieme fusiebesluit een mooi cadeau was. "Ik heb mooiere cadeaus gehad", al dus de dijkgraaf. Het besluit betekent immers op termijn het einde van het zelfstandige waterschap Tholen. Boven dien is Hage maar een jaar meer van zijn pensioen ver wijderd. Advertentie I.M. hoofdingelanden M.J. Boonman, M.J. Stoutjesdijk, P.C.A. Versluijs en M.A. van Beek verhinderd. Over het personeel én het contact tussen bestuurders en inwoners werden verschillende opmerkin gen geplaatst. P.K.M. Stouten uit Stavenisse zei voorstander te zijn van een districtenstelsel na de fu sie, met een overlegstructuur per district of per categorie. Daarin zouden de gezworenen een taak moeten hebben. L. de Oude uit Sint-Philipsland zei dat het con tact van de bestuurders met de in gelanden een probleem zou kunnen zijn. Zijn plaatsgenoot A.A. van Nieuwenhuijzen steunde de vorming van een districts- of adviesraad. Uit zijn woorden viel op te maken dat daarover in een besloten bijeenkomst was gesproken. Dijkgraaf I.C. Hage was zich het probleem bewust: "Het geluid vanuit de streek is uitermate be langrijk voor het beleid." Het ge fuseerde waterschap zal de helft minder bestuurders tellen dan de vier schappen nu samen hebben. Daarbij zal gestreefd worden naar een evenwichtige verdeling. Om dat er minder gezworenen zullen zijn, neemt het contact met de hoofdingelanden toe, aldus Hage. De Oude vroeg aandacht voor de functiewaardering en inpassing van de medewerkers. Hij vond dat verwachtingen worden gewekt, doordat de stuurgroep een percen tage noemt - tien - waarmee het personeel wordt ingekrompen. Hage gaf toe dat het een voorzich tige schatting betrof, gebaseerd op landelijke ervaringen. Het op te stellen organisatieschema kan in de praktijk een heel ander beeld te zien geven. Pas als dat schema er is, zal blijken of de hui dige medewerkers erin passen. Ge dwongen ontslagen verwacht Hage niet, maar garanties worden niet gegeven. Stouten vond dat het personeel van de buitendienst wat weinig aandacht kreeg. De Oude wilde dat een organisatiebureau tijdig bekijkt of die dienst intact kan blijven. Daarop ging Evers dijk nog in. Hij stelde dat het on derhoudswerk in het hele gebied op een goed niveau zit en dat zul len de schappen zo willen houden. Daarom zal de buitendienst intact blijven. De huisvesting werd door Hage zelf aangekaart. Een bureau gaat onderzoek doen, want zowel Mid delburg als Goes zijn in beeld. Als de voor- en nadelen voor beide plaatsen gelijk zijn, gaat de voor keur van Tholen uit naar het dich terbij gelegen Goes. Van Nieuwenhuijzen onderschreef dat, evenals M. Dijke. A.G.M. Wisse uit Anna Jacobapolder was geschrokken van de 20 miljoen gulden die men denkt nodig te hebben voor de bouw van een nieuw kantoor. Hij adviseerde om de mogelijkheden van bestaande gebouwen te bekijken. Stouten ging ervan uit dat op Tho- len/Sint-Philipsland huisvesting nodig zal blijven. "Huurders zijn in 1998 de enige categorie die er financieel op ach teruit gaat", constateerde M.A.J. v.d. Linde - hoofdingeland voor het gebouwd - aan de hand van de gepresenteerde cijfers over de wa terschapslasten. Niet voor ieder een is de fusie dus voordelig. Eversdijk zei daarop dat de kosten nog meer zouden stijgen als er niet gefuseerd wordt. Door de sa menvoeging hoeft het waterschap Tholen een investering van 1,7 miljoen gulden niet te doen. Het voordeel van de fusie is berekend op 1,6 miljoen per jaar, op een to taal budget van 76 miljoen. Dijke wilde weten wanneer de vol gende fusie, met Goeree- Overflakkee, op het programma staat. Hem werd duidelijk ge maakt dat er nog helemaal geen zicht op is of dit eiland al dan niet bij Zeeland komt. Bovendien voert dat waterschap de waterzui vering niet zelf uit en dat wordt door de vier nu fuserende water schappen als een probleem erva ren. Verder informeerde Dijke of de fusie nog kan worden afgebla zen, nu slechts een principe uitspraak werd gevraagd. De dijk graaf zei dat die kans theoretisch aanwezig is. "Maar we hopen en verwachten het niet." De suiker staat nog centraal op deze foto, maar bij CSM vormt het maar 25 meer van de activiteiten. De levensmiddelen worden steeds belangrijker. Links een produkt van de nieuwste aankoop Baukje. Thoolse suikerbietentelers kregen de artikelen mee na de bijeenkomst in de Wellevaete. Die boodschap kregen een hon derdtal bietentelers vrijdagavond in de Wellevaete te St. Annaland te horen van ir. P.A. a Campo, ad junct agrarisch directeur van CSM suiker b.v. "Als je efficiënt blijft werken door o.a. volumebe- heersing, dan kun je de kosten blijven verlagen. De bietenteelt is immers sterk doordat er voortdu rend veranderingen zijn doorge voerd", zei a Campo. Voorzitter Kr. Poppe van de te lersvereniging Zeeland noemde de suikerbiet de pijler onder elk landbouwbedrijf. "De afgelopen campagne was veertien dagen eer der klaar dan gepland en dat met een hoog gehalte. Die kortere campagne en de vele suiker moe ten resulteren in een uitstekende bietenprijs. En kwaliteit wordt be loond. Dat aspect wordt steeds belangrijker, zoals blijkt uit de af spraken over nieuwe kwaliteitsbe taling. Wie bieten van mindere kwaliteit heeft, moet inleveren." A Campo borduurde daarop voort met zijn stelling: 'beste bie ten betalen beter.' Onder het motto 'Blijvend bieten telen, suiker produceren' belichtte hij een aantal ontwikkelingen, zo als het Gatt-accoord. Als belang rijkste punt noemde a Campo de afbouw van de exportsubsidies in zes jaar, wat de bietenteelt kan doen dalen met 10%. Het op peil houden van de consumptie is daarvoor belangrijk, maar er moeten nog meer gezamenlijke in spanningen van telers en suiker maatschappij komen. Dat is volgens de adjunct-directeur ook nodig voor het beheer van de stroom met nevenprodukten, want pulp en schuimaarde worden steeds minder waard. De telers zouden volgens hem moreel ver plicht moeten worden om een hoeveelheid betacal (kalk- meststof) terug te nemen. Anders blijft de CSM er mee zitten en voor een gezonde structuur van de grond is het goed. Door het natte najaar is de toestand van de grond ook zodanig, dat er in 1994 - me de gezien het mindere areaal - veel lagere suikeropbrengsten verwacht worden. Voor het teelt jaar 1994 wordt de oorlog aan de grond (tarra) ver klaard die bij het oogsten aan de bieten blijft zitten en die extra (transport) kosten met zich mee brengt. Verrekening van de bieten- grond kan de tarra 10% duurder maken en dat scheelt tientjes per hectare, zo lichtte dhr. Smook van de suikerfabriek uit Breda nog toe. Maar een beter suikergehalte is nog belangrijker, want dat scheelt tientjes per ton. En een ge halte onder de 14 1/2% zal voortaan anders beloond gaan worden. Om de tarra te beperken, zou het laden van de bieten gecombineerd moeten worden met reinigen. Het inbouwen van borstels in de rooi ers is al positief en de opslag op verharde plaatsen scheelt 3%. De industrie kan laadbakken met tan den aanschaffen en de kwekers dienen voor gladdere bieten te zorgen. Op die manier doen alle schakels mee aan beperking van de tarra. Door gezamenlijke in koop van materiaal en uitbeste ding van werk zouden de kosten gereduceerd kunnen worden. Dat geldt ook voor het rooien: van de 635 gulden zijn 400 gulden vaste kosten. A Campo toonde een berekening van 7000 gulden opbrengst per ha. minus 1765 zaad- en zaaikosten e.d. en 1790 gulden loonwerk, waardoor er een saldo van 3445 gulden overblijft. De adjunct-directeur van CSM pleitte voor betere taxaties van het Instituut van Rationele Suikerpro- duktie uit Bergen op Zoom, waar van mevr. Deurloo uit Tholen in de Wellevaete aanwezig was. Het IRS voorspelde augustus vorig jaar 69 ton per ha met een gehalve van 15.50% en een opbrengst van 1.153.000. Het gemiddelde van de campagne was echter 60.5 ton per ha., een gehalte van 16.34% en 1.130.000 kg suiker, wat in 100 in plaats van de geplande 114 dagen werd binnengehaald. Het gehalte was goed, maar met 20.7 was de tarra door de natte periode hoog. A Campo sprak over een 'fan tastisch resultaat' maar de Franse bietentelers doen het nog een stuk beter en de Belgen vormen een ge duchte concurrent van de Neder landers. De regionale CSM-adviseur J. Wisse constateerde, dat Tholen bijzonder goed mee kon in het bietenseizoen 1993. "Bij het begin van de campagne op 9 september hadden we al een suikergehalte van 16% en dat is nog nooit ge beurd. Die maand hebben we zelfs nog 17% gehaald. Het gemiddel de was 16.4, de winbaarheid 90.4 en de tarra van 21% viel nog mee gezien de moeilijke oogstomstan- digheden. Ondanks alle gemod der was het een goed bietenjaar", zei Wisse. Aan de hand van dia's blikte hij uitvoerig terug op het voorbije seizoen. De CSM bestaat dit jaar 75 jaar. ZIE VERDER PAG. 13 Provinciale staten krijgen nog geen verzoek om mee te werken aan een fusie van de waterschap pen boven de Westerschelde. De stuurgroep die de fusie voorbe reidt heeft maandag besloten om enkele weken te wachten en zo Schouwen-Duiveland de gelegen heid te geven zich aan te sluiten. Van de vier waterschappen heeft alleen Schouwen nog een voorbe houd gemaakt. "Binnen een week of drie verwacht ik haring of kuit", zegt voorzitter Eversdijk van de stuurgroep. Die gaat overi gens gewoon door met haar werk, met 1 januari 1996 als geplande fusiedatum. Van de drie bezwaren die de Schouwse hoofdingelanden had den, heeft de stuurgroep er twee opgelost. Zo zal het bureau dat de mogelijke vestigingsplaats voor het nieuwe waterschap bekijkt, gevraagd worden in dat onder zoek Zierikzee te betrekken. Wat de bestuurlijke inbreng betreft, heeft de stuurgroep geconclu deerd dat de leden van zowel het dagelijks als het algemeen bestuur afkomstig moeten zijn uit de ge bieden van de fuserende water schappen. Op de toekomst van Goeree-Overflakkee gaat de stuurgroep niet nader meer in. Wél wordt een dringend beroep gedaan op de Schouwse hoofdin gelanden om zich aan te sluiten bij de drie andere waterschappen, zodat alsnog een gezamenlijk ver zoek richting Middelburg kan gaan. De algemene vergadering van het waterschap Tholen heeft het da gelijks bestuur voor maar één jaar gemachtigd om binnen een kostendrager begrotingsbedragen tot maximaal 25.000 gulden af- en over te schrijven. Ook kan over de posten onvoorziene uitgaven wor den beschikt. De beperking van een jaar werd aangebracht op voorstel van hoofdingeland A.A. van Nieuwenhuijzen. Hij vond dat na een jaar bekeken kan wor den of het werkt, alvorens de machtiging te verlengen. Ook in de aanloop naar de waterschaps fusie vond hij een machtiging voor onbepaalde tijd niet gewenst. Hoofdingeland J. Versluys ging zelfs het voorstel van Van Nieu wenhuijzen te ver en hij stemde dan ook als enige tegen. Versluys' voorstellen om voor de begro tingsbedragen de beperking op te nemen dat het uitsluitend inciden tele uitgaven mag betreffen, en voor de post onvoorzien een maximum van 25% te hanteren, werden door dijkgraaf I.C. Hage van de hand gewezen. "Uw voor stel doet afbreuk aan de lijn die we gezamenlijk hadden uitgezet", aldus Versluys, die sprak van een 'uitholling' van de commissie fi nanciën. Het voorstel was in die commissie tevoren niet besproken. Hage zei dat in Zeeuws verband over deze zaak was gesproken en dat het voorstel uit praktische overwegingen werd gedaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9