Vindingrijke vlooien maken van optocht Groot Pesööt een succes Vergrijzing Tholen neemt gestaag toe Binkhorst en Leune kampioen Meestoof wil schuur bouwen Zaadteelt praat over voorlichting Vossemeer viertgeleid door prins Kedöözeuitbundig carnaval Sluiting van Maartenshof onherroepelijk De Eendracht geeft toon aan bij het Zeeuwse jeugddammen Financiën gemeente zijn beperkt Donderdag 17 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Ons monument is mènseschoef. De Slabbecoornpol- der is Vossemeer-schoef. Op originele wijze speelden de deelnemers aan de carnavalsoptocht in Groot Pe söot zaterdag in op het motto én de actualiteit. Met 45 individuele deelnemers en groepen was de organiseren de vereniging De Vlooientrappers bijzonder tevreden. Na afloop en 's avonds waren ook veel mensen op de been. Sleutel Roos Tholen en Sint-Philipsland hebben, vergeleken bij de rest van Zeeland, relatief weinig bejaarden. Op Tholen is 14,6 procent van de bevolking 65-plusser. Op Sint- Philipsland ligt dat 0,3 procent hoger. Het Zeeuws ge middelde zit op bijna 16 procent. Maar die situatie gaat veranderen. Dat valt op te maken uit het rapport Ouderen in Zeeland van de Zeeuwse raad voor volks gezondheid, maatschappelijke ontwikkeling en cul tuur (VMC). St. Philipslander wordt steeds jonger De 14-jarige Christian Binkhorst uit Tholen is de nieu we aspiranten-damkampioen van Zeeland. Hij volgt zijn 15-jarige plaatsgenoot Rombout Kousemaker op, die tweede werd bij de oudste jeugdcategorie, de juni oren. Hans Leune (12) uit Sint-Annaland maakte za terdag in 's-Gravenpolder het Thoolse succes compleet doör met overmacht de titel bij de pupillen in de wacht te slepen. Ook de voornaamste troostprijzen waren voor Tholen, dat daarmee de toon aangeeft bij het jeugddammen in Zeeland. Favorietenrol Senioren Verpleegtehuizen Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland heeft behoefte aan een speciale ruimte voor wisselten toonstellingen. En aan meer depotruimte. Ondanks de welwillendheid van de gemeente Tholen maakt de fi nanciële situatie dat er een voorbehoud gemaakt moet worden omtrent de uitbreidingsplannen, zo stelt voor zitter T. Westerveld desgevraagd. Willem Bruynzeel De luusjes, vlööien en stramme vlooien - zoals prins Kedööze de Vossemeerse carnavalsvierders naar leeftijd betitelde - hadden veel werk gemaakt van de eerste echte optocht door het dorp. On herkenbaar verkleed trok men door de straten, muzikaal bege leid door Oemommenoe. Het Roosevelt-kunstwerk had velen geïnspireerd; van de nagebouwde houten kist rond het mensenschu we beeld, tot de claxonnerende skelter van monumentenzorg. Een groep halfschuwe (alluf schoef) dweilende carnavalsvierders ver school zich achter gordijnen. Op bepaalde punten langs de rou te was de publieke belangstelling groot. Velen gingen van de ene straat naar de andere, om de stoet meerdere keren te zien passeren. En de motto's in dialect nog eens te lezen. Sommigen lieten zich ge willig meenemen naar de rijdende studio voor een vraaggesprek met Viola Holt. Na afloop kreeg iedere deelnemer een door prins Kedööze opgestel de oorkonde als bewijs dat men niet mènsenschoef was. Burge meester Van der Munnik en de schooldirecteuren Rijk en Wester weel bekeken de optocht op drie plaatsen nauwkeurig, om vervol gens als jury de prijswinnaars aan te wijzen. Bij de enkelingen waren dat: 1. Rosalinda Goedegebuure, 2. Kilian Cregan, 3. Dirk-Jan Ha- vermans. En bij de groepen: 1. Verhagen/v.d. Berge, 2. Van Poortvliet/Steijns en 3. Van Trei- jen. Voor elk van hen was er een beker. Vanaf het balkon van de Vossen- kuil verwelkomde voorzitter F. Hommel van De Vlooientrappers De leiders van het carnavalsfeest in Gróót Pesööt: pliesie Witte, prins Kedööze d'n Jiste, de grööste boer en de nar. zaterdagmiddag om elf minuten over één de belangstellenden voor het carnaval. De burgemeester sprak hen vervolgens op rijm toe, waarna hij prins Kedööze de sleu tel van het dorp overhandigde. Groot Pesööt kreeg daarmee voor een dag de zelfstandigheid terug. De prins - voor het eerst in functie als opvolger van Jos d'n Jiste - presenteerde het publiek de gröötste boer, nar en pliesie. Na de optocht barstte in de grote zaal van de Vossenkuil het feest voor de jeugd los. Ook heel wat ouders verpoosden zich in het dorpshuis, waar het een gezellige boel werd. 's Avonds verplaatste het feest zich naar de café's, die werkelijk uitpuilden. De prins met zijn gevolg en Oemommenoe wa ren daar vanzelfsprekend ook van de partij. 's Nachts om elf minuten over één eindigde het feest op een ludieke manier. Het parkeerterreintje aan de noordwestkant van de Ring, bij de Vierwindenstraat, was daartoe omgedoopt tot 'Stasse mispit' (de oude naam van de gemeentelijke vuilnisbelt). Er was een enkele meters hoge roos neergezet en die werd geveld door de prins en de nar. "Roosevelt schijnt hier van daan te komen, dus daarom vellen we de roos", vertelde voorzitter Hommel 's middags op het bal kon. Met een dankwoord door prins Kedööze en het spelen van het carnavalslied werd het feest in Grööt Pesööt afgesloten, 's Morgens liet het bestuur van De Vlooientrappers het op een bij zondere manier beginnen voor de prins, nar, politie en grootste boer. Zij zaten vanaf negen uur thuis te wachten op een fotograaf. Die verscheen niet, maar in plaats daarvan arriveerde 'Viola Holt' voor een opname van de Ontbijt- show. De vier kregen ook netjes een ontbijt geserveerd. "Een pri ma geslaagde grap", aldus Hom mel. Dinsdag reden De Vlooientrappers met hun wagen mee in de optocht te Nieuw- Vossemeer. Het Roosevelt-kunstwerk was een dankbaar onderwerp voor de deelnemers aan de carnavalsoptocht in Gróót Pesööt. Het ziet er niet naar uit dat de ver grijzing in Zeeland op korte ter mijn gestopt zal worden. Vrijwel iedere gemeente staat een flinke groei van bejaarden te wachten. Tholen is op dit moment op vier na nog de minst vergrijsde ge meente van Zeeland. Alleen Arne- muiden, Mariekerke, Borsele en Duiveland hebben relatief nog minder 65-plussers. Maar ook voor deze gemeenten staat, vol- VERVOLG VAN PAG. 9 De omzet is gestegen tot 2.6 mil jard gulden, waarvan de suiker maar 25% meer uitmaakt. Ingre diënten nemen eenzelfde aandeel in, maar de levensmiddelen zijn met 50% het belangrijkste. Van de 14 suikerfabrieken zijn er maar 2 meer over en die presteren meer dan de 14 van toen met minder mensen en minder energie, vertel de a Campo. J. Mol uit St. Maartensdijk infor meerde naar de bescherming sconstructie van de aandelen en de aanvallen daarop van het bestuur van de Amsterdamse ef fectenbeurs. (Alle CSM- bietentelers op Tholen zijn ook aandeelhouder.) Volgens a Campo gaat de CSM 'gewapend met alle beste adviseurs die strijd aan.' "Wij willen baas in eigen huis blijven en niet door Philip Morris opgekocht worden. CSM voelt zich jong. Wij gaan er fris tegen aan en laten ons geen malaise of crisis aanpraten", aldus de ad junct agrarisch directeur van CSM in de Wellevaete te St. An- naland. Nu de SVRZ niet in beroep gaat tegen de afwijzing, door de pro vincie, van het bezwaar tegen de sluiting van Sint Maartenshof, dient die sluiting op 27 januari 1995 een feit te zijn. Dat is precies een jaar na de mededeling van de SVRZ, waardoor het besluit van gedeputeerde staten onherroepe lijk is geworden. Deze termijn is vastgelegd in de wet op de bejaar denoorden. Volgens de wet mogen g.s. de slui tingsdatum maximaal een jaar opschuiven. In een notitie aan de staten, die betrekking heeft op het alternatieve plan voor Sint Maar tenshof, schrijven g.s. al dat er formeel geen beletsel is om de sluiting van het bejaardentehuis uit te stellen tot 1 januari 1996. Het besluit daartoe kan worden genomen zodra overeenstemming bestaat over het alternatieve plan voor de ouderenzorg op Tholen. Dat behelst de bouw van een woonzorgcentrum voor 29 oude ren in de smalstad, op de plaats van het huidige bejaardentehuis. Voor Tholen komen 24 verpleeg huisplaatsen beschikbaar, maar dat wordt als afzonderlijk project gezien. Uitbreiding van het woon zorgcentrum met vernieuwende vormen van verpleeghuiszorg blijft mogelijk, evenals de bouw van een aantal woonzorgplaatsen in Poortvliet in plaats van in de smalstad. G.s. zijn blij met het besluit van de SVRZ om van verdere actie af te zien: 'Ook in het belang van be woners en personeel is dat bijzon der verheugend'. De SVRZ vertrouwt op Het vinden van een oplossing. Wanneer dat lukt, kan ook het Arob-beroep van de stich ting mogelijk worden ingetrok ken, schrijft het bestuur aan g.s. Stijlvolle klassieke verlichting Eigentijdse verlichting Fraai gestyleerde spiegels exclusieve verlichting Hogestede 1-3 (Molenstraat) 4701 JD Roosendaal telefoon 01650-66659 Gebrs. Dorst zijn u graag van dienst Advertentie I.M. De positie van de zaadteeltvoor- lichter zal een belangrijk gesprek sonderwerp zijn, donderdag op de ledenvergadering van de studie club voor groente- en bloemzaad- teelt Eiland Tholen. «Met de - geprivatiseerde - dienst land bouwvoorlichting (DLV) is hier over al diverse keren gesproken. Het gaat om de bijdrage van de telers in de kosten van deze voor lichter. Voorgesteld wordt dat deze man 100 dagen op een jaar beschik baar is, waarvan 60 voor indivi duele en groepsvoorlichting. Een bedrijfsbezoek moet 100 gulden kosten, uitgaande van een over heidsbijdrage van 50%. Groepsac tiviteiten zouden 600 gulden per keer moeten kosten. Tholen heeft gewoonlijk twee veldexcursies, dus dat is 1200 gulden. In het jaarverslag van de studieclub wordt niet onder stoelen of ban ken gestoken, dat het overleg met de DLV moeizaam verloopt. Voor het bestuur is het moeilijk om te beslissen over de bereidheid van de leden (143 op 1 januari) tot be talen. Voor dit jaar zal ongeveer 30.000 gulden op tafel moeten komen. Secretaris L. Bijnagte, die perio diek aftredend maar herkiesbaar is, kijkt op 1993 terug als een moeizaam jaar voor veel teelten. Veel werk, weinig kwaliteit en ook nog een tegenvallende financiële opbrengst. In de bloemzaadteelt gaven de overjarige soorten to- popbrengsten te zien, maar de eenjarige soorten stelden teleur. Gebleken is dat nogal wat telers de ziektebeelden in de gewassen, gevolg van het natte weer, niet on derkennen. Daarom zal donder dag een inleiding worden gehouden over de levenswijze en bestrijding van sclerotinia en bo- trytis in de bloemzaadteelt. De vergadering, in de Wellevaete te Sint-Annaland, begint om acht uur. Hans Leune debuteert bij de fina les om het Nederlands kampioen schap, die van 12 t/m 14 mei in Mook worden gehouden. Christi an Binkhorst plaatste zich voor de landelijke halve finales. Bij de junioren (16-20 jaar) stre den maar drie dammers voor de Zeeuwse titel. Dit als gevolg van een aantal afzeggingen, terwijl Tholenaar Toby Hage al automa tisch is geplaatst voor de nationa le finale. Eerstejaars junior Rombout Kousemaker verdedigde de Thoolse kleuren. In een dubbe le ronde verloor hij eerst van de Yersekenaar D. de Rooy en de uit 's-Gravenpolder afkomstige M. Anthonise, maar in de tweede ronde waren de rollen omgekeerd. Met vier punten veroverde Kouse maker de tweede plaats, achter De Rooy met 6 p. en vóór Anthonise met 2 p. Christian Binkhorst maakte zijn favorietenrol bij de aspiranten (13-16 jaar) waar. Hoewel het toer nooi al zijn krachten vergde, bleef de Tholenaar met aanvallend spel de rest van het veld de baas. In elf wedstrijden scoorde hij 19 belang rijke punten. Tot zijn genoegen zag Christian, zijn broer Mathijs op de tweede plaats eindigen. Joy ce de Vos maakte de Thoolse over heersing compleet, zij werd derde. Van de andere Tholenaren werd Mohammed Benjilali vijfde, Ching Hei Chong achtste, Wouter Troost negende, Mark Schot elfde en Rien Schakel twaalfde. Bij de pupillen (tot 13 jaar) waren voorronden nodig om tot een eer ste en tweede finalegroep te ko men. In finalegroep I ging Hans Leune voortvarend van start. Na zeven ronden had hij alles nog in de hand met een maximale score van 14 punten. Maar in de achtste ronde verloor hij, om meteen daarna zijn - op gelijke hoogte ge komen - concurrent A. v.d. Weele te ontmoeten. De Sint- Annalander bleek tegen de grote druk bestand en won. Uiteindelijk liep de voorsprong op tot liefst vijf punten, waarbij Leune werd geholpen door zijn clubgenoten. Van De Eendracht werd Leanne Geene derde; Jantien van Gorsel en Jan de Viet deelden de vierde en vijfde plaats, Debbie Horsten en Merijn Mulders de zevende en achtste; So Lee werd negende. In de tweede groep legde Raimond van Loon beslag op de beker voor de derde plaats, terwijl de achtja rige Lisette Binkhorst met een elf de plaats nog wacht op de adviezen van haar talentvolle broers. In de strijd om het seniorenkam pioenschap van Zeeland heeft To by Hage in de voorlaatste ronde de punten gedeeld met zijn grote rivaal Johnny de Leeuw uit Goes. Beiden delen de eerste plaats. Op 5 maart wordt de laatste ronde gespeeld. gens de prognoses van de VMC, een forse toename van het percen tage ouderen te wachten. Voor Tholen wordt tot het jaar 2003 een stijging van 8 procent verwacht. Nu zijn 2858 mensen boven de 65 jaar en over tien jaar zouden dat er 3089 zijn. De bevol kingsgroei was het afgelopen jaar echter maar zo'n 1,5 procent. Sint-Philipsland komt er beter vanaf in de voorspellingen van de VMC. Voor deze gemeente wordt, net als voor Domburg, Wissenker- ke en Oostburg, juist een daling verwacht in het aantal bejaarden van 2,8 procent naar 343. Nu zijn dat er nog 353. Opvallend is, dat de regio Tho- len/Sint-Philipsland procentueel het grootste aantal 75- tot 79-jarigen kent. De VMC concludeert dat Zeeland een sterk vergrijsde provincie is. Het percentage ouderen is lande lijk 13 tegen bijna 16 in Zeeland. Wat verder opvalt, is dat het aan tal plaatsen in verzorgings- en ver pleegtehuizen in Noord-Zeeland duidelijk achterblijft bij de rest van de provincie. De regio Tho- len/Sint-Philipsland komt er erg slecht vanaf. Op eHce honderd in woners van 75 jaar en ouder is er nog gèèn hele plaats in de ver pleegtehuizen en ook in verzor gingstehuizen is er relatief weinig plek. In de rest van de provincie ligt het aantal plaatsen voor ver pleegtehuizen gemiddeld vijf keer zo hoog. En dat terwijl ruim 6,5 procent van de bevolking op Tho len en Sint-Philipsland ouder is dan 75 jaar. Alleen Noord- Beveland, dat helemaal geen ver pleegtehuis meer heeft, is nog slechter af. Ouderen in het praetuusje het Tonhuis in St. Annaland. Kampioen aspiranten Christian Binkhorst (rechts staand). Zijn broer Mathijs werd tweede, Joyce de Vos moest met een gedeelde derde plaats genoegen nemen. Links zittend: kampioen pupillen Hans Leune en Leanne Geene die derde werd. "Er ligt best een plannetje, maar de gemeente staat geweldig onder druk qua geldmiddelen. Op aller lei terreinen wordt bezuinigd", zegt Westerveld. Tholen heeft in de meerjarenraming voor 1995 anderhalve ton opgenomen voor uitbreiding van het streekmu seum. "Daar doe je niet zoveel mee." Westerveld heeft al een eer ste gesprek gehad met de burge meester en zit binnenkort opnieuw met hem aan tafel. Het museum huurt zijn onderkomen van de gemeente. De Meestoof wil de bestaande schuur achter het museum aan de Bierensstraat uitbreiden met een wagenschuur en een tweede schuur bouwen voor de wisselten toonstellingen. Dat zou in een carrévorm moeten gebeuren. Grond is er, want achter de schuur ligt een weitje. In het eerste num mer van 'De Meestove', een info bulletin dat de leden voortaan toegestuurd krijgen, wordt ge vraagd op vrijwillige basis extra contributie te betalen zodat de vereniging meer armslag krijgt voor de bouwplannen. Het komende seizoen richt De Meestoof twee tentoonstellingen in. De eerste gaat over het leven en werk van de kunstschilder Willem Bruynzeel. Veel tot nu toe onbe kende olieverfschilderijen en aquarellen zullen in Sint- Annaland geëxposeerd worden. Om de veertien dagen de monstreert mevr. N. Ruissen- Westveer deze techniek in het museum. Een tweede expositie betreft Zeeuwse kralenbeursjes. Beide tentoonstellingen zijn van 16 april t/m 29 oktober in De Meestoof te zien. Op 16 april is er zaterdag middag 16 april tevens een specia le tentoonstelling voor de leden, waarop een vijftigtal aanwinsten (aankopen, schenkingen en brui kleen) te zien zal zijn. Dit jaar wordt de ledenwerfactie afgesloten met Tholen-stad. In middels telt de vereniging 769 le den, die als volgt zijn verdeeld: Sint-Philipsland 76, Tholen 97, Oud-Vossemeer 67, Sint- Annaland 156, Stavenisse 60, Sint-Maartensdijk 114, Scherpe- nisse 70, Poortvliet 61 en overigen 68. In 1993 trok het museum te gen de 5000 bezoekers, waarbij opvalt dat het aandeel van de streekbewoners toeneemt. Op 3 maart houdt De Meestoof de algemene ledenvergadering in De Wellevaete te Sint-Annaland. Na het huishoudelijk gedeelte zal de film 'Het is een schone dag ge weest' getoond worden. Deze geeft een beeld van het leven van alledag op het Zeeuws-Vlaamse platteland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13