Provincie Zeeland Statenvergadering i Adviesbureau voor jongeren gaat werken aan bekendheid Nieuwe bedrijven Telematica Varkenslucht Ter inzage IN BEROEP Kinderjury op Tholen voor beste boeken Donderdag 10 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 CJÊ Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Wie bei ts voor een van kan een plaatsje zoeken op de publieke tribune. Plaatselijk nieuws Sint- Phillpslantl Moederzorg hairstyling shop LEEN RIJSTENBIL Hulp aan Bangladesh Snelheidscontrole Langeweg EHBO-collecte Dia's watersnood Predikant beroepen Actie Julianaschool voor India Nieuw- Vossemeer Burgerlijke stand Stemman van lezers Tholen Oud-Vossemeer St. Annaland St. Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet St. Philipsland De provincie Zeeland stopt met de uitgave van het Telematica bulle tin. De reden om te stoppen met dit voorlichtingsbulletin is een po- sitievé: het langs electronische weg uitwisselen van gegevens, telematica dus, raakt redelijk inge burgerd bij bedrijven en instellin gen. Dat is in korte tijd gebeurd en het is nu aan de branche- en vakorganisaties om de fakkel over te nemen en via de eigen informa tiekanalen aan voorlichting en be wustwording te doen. De techni sche ontwikkelingen op het terrein van telematica gaan door. De mo gelijkheden voor toepassing ne men toe en natuurlijk is het van belang om nieuwe ontwikkelingen te volgen, te kennen en toe te passen. Wat in zijn algemeenheid geldt, geldt bij telematica in het bijzonder: stilstand is achteruit gang. Vandaar ook dat de provincie het beleid voor telematica doorzet. Dat gebeurt op een aantal manie ren. Zelf deelnemen aan projec ten, bij andere overheden probe ren subsidies los te weken voor projecten en zelf geld stoppen in nieuwe telematica-projecten. Het Telematica bulletin werd in een oplaag van 2500 gratis ver spreid bij Zeeuwse bedrijven en in stellingen. In het laatste nummer staan onder meer artikelen over de verhoging van de dienstverle ning door het elctronisch verwer ken van allerlei gegevens die van belang zijn bij de aankomst van schepen, over het binnenkort van start gaan van een sociaal-econo mische databank in Zeeland, over electronische postverwerking in de Zeeuwse binnenvaart en een terugblik op drie jaar telematica beleid, gezien door de ogen van PTT-telecom. Het Telematica bulletin is gratis verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Het ontwerp woonwagenplan 1993-2000 ligt twee weken langer ter inzage dan eerder is aange kondigd. Tot 10 maart kan men het plan nog gaan inzien in het in formatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg of in het ge meentehuis van de eigen woon plaats. De termijn om te reageren is eveneens verlengd tot 10 maart. Belanghebbenden kunnen dat schriftelijk doen door hun commentaar te sturen naar het college van gs, postbus 153, 4330 AB Middelburg. Mondeling reageren kan ook door te bellen met de heer Boone, beleidsmede werker bij de provincie, tel. 01180-31238. Van ieder gesprek wordt een verslag gemaakt. Donderdag 17 februari zijn er drie openbare zittingen van de hoor- commissie bestemmingsplannen. Om 9.15 uur komen de bezwaren aan de orde die zijn ingediend over het bestemmingplan Indus trieterrein Vlissingen-Oost. De be zwaren zijn ingediend door een in woner van de gemeente Vlissingen en door het Landbouw schap. De Vlissinger is het er niet mee eens dat al de grond binnen het bestemmingsplan zijn agrari sche functie verliest. Het Land bouwschap sluit hier eigenlijk op aan door te stellen dat het niet aannemelijk is dat alle plannen ge realiseerd gaan worden binnen de aangegeven planperiode. Om 10.00 uur gaat het om het be stemmingsplan WOV van de ge meente Terneuzen. Vier inwoners van de gemeente en het Land bouwschap hebben bezwaren. De aanleg van de WOV en samenhan gende wegen is bestemmingsplan- matig niet goed geregeld omdat de uitvoerbaarheid niet is aange toond, er beperkingen zijn in de agrarische bedrijfsvoering, er sprake is van versnippering van landbouwgronden en waardeda ling van de grond, de WOV ge luidsoverlast met zich brengt, de natuur aantast en de verkeersvei ligheid niet vergroot. Het plan Oude Veiling van de ge meente Kapelle komt om 11.00 uur aan de orde. De bezwaren van zeven inwoners van de gemeente Kapelle hebben te maken met naar hun mening verlies van priva cy, toename van de geluidsover last, en optredende planschade. Bovendien vinden ze dat de hoog te van het appartementengebouw niet in verhouding staat tot het vei- Nieuws Neeltje Jans Provinciale staten komen traditie getrouw bijeen in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. De vergadering be gint om 10.00 uur. Op de agenda staan een reeks van onderwerpen. Aan het begin van de vergadering linggebouw, hebben ze twijfels over het nut van afschermende beplanting; vinden ze de ontslui ting verkeersonveilig en is het een en ander aan te merken op de ge volgde procedures. De hoorzittingen vinden plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg. doen gs een tweetal mededelin gen. De minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur geeft te kennen dat een eerdere motie van provinciale staten binnen de normen van de wet valt. De motie hield in dat nieuwe voorzieningen voor ouderen moesten vallen on der een bestuur van algemene sa menstelling, dus niet gebonden aan één bepaalde signatuur. Het is de bedoeling van de staten dat de geldende regel dat bijvoor beeld ieder tehuis onbeperkt on derdak moet bieden aan bewo ners van welke gezindte dan ook, ook tot resultaat heeft dat de be woners zich moeten kunnen her kennen in de samenstelling van het bestuur. De minister wijst er wel op dat een groep, die een voorziening op wil richten, naar de rechter kan stappen als gs weige ren mee te werken omdat het be stuur geen algemeen beeld geeft. De tweede mededeling is dat gs het landinrichtingsplan ruilverkave ling Walcheren hebben vastge steld. Vervolgens doen gedeputeerde staten een aantal voorstellen die kunnen worden uitgevoerd als de staten het er mee eens zijn. Om te beginnen het meerjarenplan verwijdering afvalstoffen. De pro vincie is verantwoordelijk voor de inrichtingen die zich bezighouden met het verwijderen van gevaarlij ke afvalstoffen. Samen met het rijk hebben alle provincies afspra ken gemaakt over voorwaarden en eisen om de klus te kunnen kla ren. De plannen voor het verbeteren van de provinciale weg N 675 (Breskens-Sluis) zijn klaar. Voor onder meer de aankoop van grond is een bedrag nodig van 800.000,-. Gs stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Het plan moet in 1996 helemaal zijn uitgevoerd en dan is er bijna vier miljoen gulden verspijkerd aan het verbeteren van de weg en het ver hogen van de verkeersveiligheid op dit stuk weg. In de sport moet worden bezui nigd, vindt het dagelijks provincie bestuur. Evenementen voor top sport moeten zichzelf kunnen bedruipen, er ligt in ieder geval geen taak meer voor de provincie. Dat scheelt 50 duizend gulden per jaar. Een aantal opleidingen vol doet niet aan de verwachtingen. Het schrappen van deze post le vert bijna 24 duizend gulden op. Gespreid over drie jaar moet de Zeeuwse Sportraad 56 duizend gulden inleveren. Tezamen met het schrappen van nog een paar kleinere bedragen komt de bezui niging uit op 150.000,=. Na de bezuinigingen blijft voor de sector sport een bedrag van ruim zes ton over op de provinciale begroting. Gs stellen voor de n.v. Beheers- maatschappij Neeltje Jans te ont binden. Een dergelijke maatschap pij is niet meer nodig omdat ook de samenwerkingsovereenkomst "Themapark Neeltje Jans" van de baan is. De verschillende overhe den die met Neeltje Jans te maken hebben, blijven wel voeling houden met elkaar in wat heet het Be stuurlijk Overleg. Wat het dagelijks provinciebestuur betreft kan de Vrouwenadviescom missie voor de woningbouw het komend jaar rekenen op een sub sidie van zesduizend gulden. Het streekplan Zeeland is aan her ziening toe. Het is de bedoeling dat de staten de evaluatie van het huidige streekplan vaststellen en instemmen met de voorbereidin gen om het streekplan aan te pas sen aan de nieuwste inzichten. Dit jaar besteedt de provincie ruim 530 duizend gulden aan on derzoek. Het is aan de staten om dit geld te verdelen over de ver schillende directies. Het plan is 343 duizend gulden te reserveren voor milieu en waterstaat, 150 duizend gulden voor economie, ruimtelijke ontwikkeling en welzijn en een kleine 40 duizend gulden voor algemeen beheer. Het college van gs wil het perso neel van de provincie in staat stel len een computer voor thuis aan te schaffen. Daar is een bedrag voor nodig van 200 duizend gul den. De ambtenaren kunnen dan gebruik maken van de inkoop van de provincie en door een maande lijkse inhouding op het salaris be talen ze de kosten van de compu ter terug in maximaal drie jaar. De lening die men op die manier krijgt is renteloos. De begroting 1994 van de PSD moest worden gewijzigd. Het is aan de staten om dit goed te keu ren. De openbare veiligheid is er bij ge baat dat de verschillende overhe den, provincie en gemeenten, el kaar goed weten te vinden. Dat kan door bijvoorbeeld opleidingen en regelingen op elkaar af te stemmen en samen te oefenen. Voor de onderlinge hulp en bij stand komt er een Beleidsonder steunend crisisteam. Voor de pro vincie brengt dat een kostenpost met zich mee van 13.100,-. Gs stellen de staten voor 100 dui zend gulden beschikbaar te stel len aan de provincie Limburg. Het bedrag is bedoeld als bijdrage voor de vergoeding van schade die is ontstaan door de recente overstromingen. De agenda en bijbehorende stuk ken van de vergadering van pro vinciale staten liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. met respectievelijk 10-8,21 en 10-6,43. Maximaal kunnen er ne gentig punten worden gehaald in de eerste helft van de competitie. De uitslag is: 1 J. Niemantsver- driet 89,06 p; 2 A. Burgers 87,5 p; 3 W. Bijl 85,25 p; 4 G. de Jonge 80,01 p; 5 J. Elenbaas 79,12 p; 6 J.K. Elenbaas 75,89 p; 7 L. Bijl 72,22 p; 8 A. Schot 71,78 p; 9 G. Tol 62,3 p; 10 J. Tol 53,6 p. Morgen zamelt de onlangs opge richte stichting Moederzorg kle ding in. Er wordt een folder verspreid waarin de inwoners wordt gevraagd kleding, schoe nen, huishoudelijk textiel en de kens beschikbaar te stellen. Het verzamelde goed gaat naar derde wereldlanden. Moederzorg krijgt daarvoor een vergoeding en bouwt op die manier een fonds op. Vanaf volgend jaar gaat de stichting die gelden besteden aan moeders in nood. De School met de Bijbel in Anna Jacobapolder heeft de afgelopen drie weken in het teken gestaan van de derde wereld. Met lesmate riaal dat van de Novib was ge leend, werkten de kinderen aan een project. Vanavond houdt de school ter afsluiting een ten toonstelling. Ook de wereldwinkel uit Tholen zal op de avond aanwe zig zijn. Verder zijn er onder an dere dia's, kleren en een schoenpoetsertje uit derde wereldlanden te zien. De jongsten van groep 1 en 2 hadden het over Kenya, waar het Foster Parents adoptiekind van de school woont. De groepen 3, 4 en 5 deden het over Bangladesh en de boven bouw (groep 6, 7 en 8) werkten aan Bolivia. Alle kinderen kwa men uiteindelijk bij het thema- land Bangladesh uit. Het adoptiekind in Kenya kost onge veer 45 gulden. De schoolleiding besloot het zendingsgeld wat daarna nog over is, zo'n 300 gul den, te besteden aan zogenaamde BRAC-schooltjes. Dat zijn kleine scholen van zo'n 35 leerlingen die in Bangladesh worden opgezet voor mensen die de staatsschool niet kunnen betalen. Deze instel lingen worden opgezet door BRAC (Bangladesh rural advan cement committee) dat wordt ge subsidieerd door de Novib. De schooltjes moeten op een gegeven moment zelfstandig kunnen draaien. Al jaren klagen bewoners van de Langeweg in Anna Jacobapolder dat veel auto's te hard de bebouw de kom binnenrijden. De politie hield daarom woensdagmorgen een controle van elf tot twaalf uur. In die tijd kwamen zestien auto's voorbij en geen daarvan reed harder dan 52 km per uur. Wettelijk gezien is er dus niets aan de hand, maar volgens de politie kan de 50 km voor de bewoners echter wèl als te snel over komen. Volgende week houdt de EHBO- vereniging haar jaarlijkse collecte. De plaatselijke afdeling rekent weer op veel medewerking van de inwoners. De commissie ouderenbeleid or ganiseert op woensdagmiddag 16 februari een bijeenkomst in dorpshuis de Wimpel om half drie. J. Kempeneers uit de Mossel- kreekstraat zal dan dia's laten zien over vroeger tijden en in het bij zonder over de watersnoodramp van 1953. Kempeneers verzamelt oude foto's van Sint-Philipsland. Alle ouderen zijn welkom. Voor vervoer kan gebeld worden met 2390 of 2740. De Oud Gereformeerde Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds. A.P. van der Meer uit Krimpen aan de IJssel. Morgen houdt de Koningin Julia naschool van zeven tot negen uur een afsluitingsavond van het pro ject 'wonen'. Op deze bijeenkomst wordt een actie gehouden voor een bouwproject in India van de stichting Woord en Daad. In het visserdorp Vaderevu worden door de stichting 240 woningen, een kliniek, een school en een paar loodsen voor het repareren van netten en boten gebouwd. De huisjes zijn achttien vierkante me ter groot en verdeeld in een kamer en een keuken. Een dergelijke wo ning kost 2900 gulden en er wor den er telkens twee aan elkaar gebouwd. Voor dit project worden er op de avond in de Juliana school allerlei spulletjes en etens waren verkocht. Een lokaal is omgebouwd tot kamer in de stijl van de negentiende eeuw. Ook zijn er spelletjes en iedereen kan één of meer stenen van een huisje in India kopen. De school streeft ernaar om minimaal één huis bij elkaar te sparen. Geboren: Michel J.J.C., zoon van C. van Aart en M. Jansen; Abra ham P., zoon van G. de Nijs en J. Hommel; Mike J.A.C. zoon van A. Aarts en J.E. Gaakeer; Antoni- us A.M., zoon van A. Schoutens en M. Hellemons. Overleden: A.C. van Dijk 66 jaar; C.M. Hommel 72 jaar. Getrouwd: C. Schrumpf (31) uit Rahima (Saudi-Arabië) en J.C. Van Wijk (25); A.A.A.J. van Loenhout (28) en A.M.A.C. Koo ien (22); J.L.C. Vorstenbosch (43) en G.M. van Hest (44). De openbare bibliotheek is weer op zoek naar leden voor de kin derjury. Die kiest het beste kin derboek van 1993 uit. In Tholen, Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk worden plaatselijke jury's opgezet. Onder begeleiding lezen ze zes boeken in de B- (9-11 jaar) en C-categorie (12-14 jaar). Per plek kunnen 24 kinderen mee doen: zes in de B- en zes in de C- categorie. Ze beginnen in de week van 23 februari en maken de uit slag bekend in de week van 20 april. Dan moet er een Thoolse top-6 opgesteld worden. Kinderen tussen de 9 en 14 jaar die mee wil len doen, kunnen zich vóór 18 fe bruari bij de bibliotheek opgeven. De kinderjury telde vorig jaar lan delijk zo'n 27.000 deelnemers. De weken worden afgesloten met een feestelijke bijeenkomst met bij voorbeeld een schrijver. Gehandicapten. De afdeling Flak- kee/Schouwen/Tholen van Hel pende handen, de gehandicaptenzorg van de Gere formeerde Gemeenten, houden zaterdagmiddag om kwart over twee een contactbijeenkomst voor alle verstandelijk gehandicapten en hun ouders in gebouw Reho- both bij de Gereformeerde Ge meente in Dirksland. "TT"""* i KaÈ r a Jeugd- en jongerenwerkster M. Velthuis met het geknoopte touw dat even later ontward zal worden door wethouder J. Versluys en provinciaal ambtenaar J.W. Ruijsink-Barentsen. Daarmee was het Thoolse jongeren advies- en informatiebureau (JA1B) officieel geopend. Op de eerste dag dat het jongeren advies- en informatiebureau (JAIB) in Tholen zijn deuren opende - maandag - kwamen di verse mensen langs voor informa tie. Met name over studiefinanciering. Hoopgevend vindt jeugd- en jongerenwerkster Marianne Velthuis dit. Ook tij dens het open huis op zaterdag bleef het aantal bezoekers beperkt tot enkele mensen met vragen. Maar een stormloop was ook niet verwacht. Zelfs telefonisch is de afgelopen weken al om informatie gevraagd. Het JAIB moet bekendheid krij gen onder de Thoolse jeugd, reali seert Velthuis zich. Daarom heeft ze contact gelegd met het middel baar onderwijs, om er over het JAIB te vertellen. En ze overweegt om iets dergelijks tegen het einde van het schooljaar ook in groep 8 van de basisscholen te doen. Dat die bekendheid er nog niet is, bleek wel uit de geringe animo voor de tekenwedstrijd die ter ge legenheid van de opening van het bureau was uitgeschreven. Op dit moment brengt het JAIB het T-formulier onder de aan dacht van jongeren. Als ze ge werkt hebben, is er een kans dat ze belasting kunnen terugvragen. Dergelijke tijdsgebonden acties overweegt het JAIB bijvoorbeeld in de zomer. Vakantiewerk, stu diereizen, werken als au pair of het besteden van de vakantie zijn dingen waarover het bureau infor matie kan geven. Het JAIB is on dergebracht in het kruisgebouw aan de Molenvlietsestraat. Het is geopend op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag van half twee tot half zes en op vrij dagavond van zes tot acht uur. Met verontwaardiging heb ik het bericht gelezen dat de vestiging van zeven grote varkensmesterijen op het eiland Tholen niet te voor komen is. Het bittere resultaat van een verouderd bestemmingsplan. Hoe is dit mogelijk in een tijd dat er aan allerlei bedrijven zoals ga rages en tuinderijen enorme milieu-eisen gesteld worden? Wat is het geval? Ik ben geboren, en tot mijn 18de jaar getogen, op het eiland Tholen. Ik ben ge trouwd met een Rotterdamse jon gen en heb 32 jaar in Capelle aan den IJssel gewoond. Dat was eind jaren vijftig een landelijk dorp. Rotterdam heeft het echter mee gesleept in de uitbreiding. De Randstad is voller en drukker ge worden. Capelle aan den IJssel is niet meer het landelijke dorp. Wij kwamen graag op familiebezoek in Sint-Annaland en het viel ons steeds meer op dat Tholen zo'n mooi ongerept eiland is gebleven, met z'n mooie polders en dijken. Na de Randstad ging er een wel dadige rust en ongereptheid uit van Tholen. Mijn man ging met de vut en wij gingen rustiger wonen, omdat wij graag fietsen en wandelen. We ko zen voor Oosterhout; veel bos en ook het Brabantse landschap is mooi en rustig. Maar daar werden wij geconfronteerd met...juist, de varkensmesterijen! Soms ruiken we een ondraaglijke meststank tij dens onze fietstochten. Meer dan eens kan ik de ramen van de slaapkamer niet open zetten om dat ze weer eens aan het gieren zijn in de, nabij onze woning gele gen, polders. Een kennis kocht een caravan in Chaam, maar ver kocht hem na twee jaar weer om dat de meststank vaak niet te harden was. Tholenaren, let op uw zaak, het is veel erger dan u denkt. Daar wilde ik u voor waar schuwen. A. Bolomey-Moerland Willem Dreeslaan 39 Oosterhout Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 1 tot en met 28 januari 1994. Las- en constructiebedrijf Voorne-Putten, Simon Lind- houtstraat lf, las- en constructie bedrijf (montages in staal- en leidingbouw op locatie), 10 t/m 19 personeelsleden. Binkhorst participatie b.v., Mean derlaan 8, participatiemaatschap pij, geen personeelsleden. Nooitgedacht produkten, Ketting- dijk 1, groothandel in groenten en fruit, 1 personeelslid. Café de Hoop, Ring 13, cafébe drijf, 1 personeelslid. Len Design, Veerstraat 4, advies bureau op het gebied van de auto matisering. Antalya, Voorstraat 47, grillroom, 1 personeelslid. Stoeterij Mazuna Arabians, Pro- vincialeweg 1-la, stoeterij, handel in rijpaarden, 1 personeelslid. Adviesbureau Tholen, Hoge Markt 8, adviesbureau op het ge bied van korte, educatieve toeristi sche excursies, geen personeelsleden. Modehuis Pleune, Hoge Markt 16, kleinhandel in textielgoederen, 1 personeelslid. Schot groothandel in verse vis, Deestraat 77, groothandel in en export van verse vis, schaal- en schelpdieren, 1 personeelslid. T.G.A. Westerveld, Henriëttedijk 5, adviesbureau op het gebied van personeel en organisatie, 1 perso neelslid. Bechtold-van Polen verpakking, Industrieweg la, groothandel in papier, metalen, schade rollen en verpakkingen, 5 t/m 9 perso neelsleden. Patron management b.v. in oprichting, Zijpestraat 7, beheer maatschappij, het verrichten van managementactiviteiten, het aan gaan, uitvoeren van lijfrente overeenkomsten, het verrichten van activiteiten vallende onder de pensioen- en spaarfondsenwet, geen personeelsleden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7