VW Golf Eco voor winnaar spaarlampenactie Zestien kamers in tehuis leeg Eind dit jaar moet plan voor woonzorgcentrum klaar zijn Nitop gestopt na bijna halve eeuw De ziende helpt de blinde en de zaal zingt O Heideroosje Burgemeester Van der Munnik over St. Maartenshof: CDA werkt aan één kiesvereniging Aanstekelijk optreden gehandicapten in Meulvliet W. den Ouden uit Sint-Annaland Waterstaat pakt afkalving oevers aan Leden van reisvereniging te oud Bezwaarschrift tegen sluiting Maartenshof is ongegrond Donderdag 10 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bij garage Dekker in Sint-Annaland is gisterenmorgen een fonkelnieuwe rode Volkswagen Golf Ecomatic overgedragen aan het echtpaar Den Ouden. Het was de hoofdprijs in de nationale spaarlampenactie, begin november door de heer Den Ouden gewonnen in het televisieprogramma Viola's Volt Show. De auto werd overgedragen door directeur P. Stoter van Delta Nuts bedrijven. Douchekoppen Gedwongen ontslagen personeel onvermijdelijk In het bejaardentehuis Sint Maartenshof in Sint- Maartensdijk dat op 31 december 1995 moet sluiten, staan inmiddels 16 kamers van de zeventig leeg. Door overlijden wordt het aantal bewoners in het tehuis steeds minder. Die plaatsen mogen niet meer bezet worden. Eind dit jaar moet het plan voor een woonzorgcen trum in Sint-Maartensdijk klaar zijn zodat er begin 1995 met de bouw kan worden begonnen. Dat stelt burgemeester H.A. van der Munnik van de gemeente Tholen naar aanleiding van het voorstel van g.s. om in de smalstad een centrum voor 29 woonzorgplaatsen te bouwen. Leed uitgestort Hoogst haalbare Schutse gevrijwaard Kleine centra De reisvereniging Nitop is ter ziele. Na 47 jaar te heb ben bestaan is de vereniging door de te hoge ouder dom van de leden opgeheven. A.M. van Engelen uit Oud-Vossemeer was eerst een paar jaar secretaris en vervolgens tot het einde voorzitter van Nitop. Hij noemt de opheffing jammer, maar onontkoombaar. Geen mooiste reis EXTRA WINTER- EIGENSCHAPPEN GOODYEAR VECTOR TEL. 01640-33676 Zaterdagmiddag om één uur is de grote zaal van Meul vliet in Tholen al open. De ANIB-afdeling Tho- len/Sint-Philipsland heeft de leden uitgenodigd om een optreden bij te wonen van het orkest De Blauwe Kamer, een groep visueel/verstandelijk gehandicapten uit Breda. Vice-voorzitter J.M. Kloet-Opree is, samen met andere bestuursleden, al vroeg aanwezig. Keyboard Eerste cd "Heel onwaarschijnlijk", geeft mevrouw Den Ouden haar gevoe lens weer over het winnen van een auto van 40.000 gulden. "Je denkt: laat hem eerst maar eens voor de deur staan." Drie maan den heeft ze aan het idee kunnen wennen. Na uitvoerig onder de motorkap te hebben gekeken - Den Ouden is taxichauffeur ge weest - vertrekt men voor een proefrit. De Golf Eco is een halfautomaat met een dieselmotor en katalysa tor. Een nieuwtje is de stop-start automaat: als het gaspedaal wordt losgelaten, slaat de motor vanzelf af, en weer aan als gas wordt gege ven. Vooral in het stadsverkeer Afkalvende oevers van droogge vallen platen en slikken in het Krammer-Volkerak zullen door rijkswaterstaat worden versterkt om verdere uitschuring te voorko men. Dit gebeurt in het kader van het beleidsplan dat voor het ge bied is opgesteld. Om de water kwaliteit te verbeteren worden ook werkzaamheden uitgevoerd langs het Schelde-Rijnkanaal. Dit gebeurt bij de dammen 3 en 4 na bij Oud-Vossemeer, en bij dam 6 vlakbij het gemaal Drie Grote Polders. kan dat brandstofbesparend zijn. Met de Golf Eco kan een verbruik van 1 op 20 gerealiseerd worden. De auto werd aan de familie Den Ouden geleverd door VW-dealer Dekker in hun woonplaats Sint- Annaland. Het energiezuinige van de auto sluit goed aan bij het onderwerp waarmee Den Ouden zijn prijs won: spaarlampen. "De nationale spaarlampenactie wil deze ener giezuinige lamp onder de aan dacht van het publiek brengen. Als distributiebedrijf voor electri- citeit, gas en water steunen wij dat", zei ir. Stoter. Het verbruik van genoemde lamp ligt 80% la ger dan bij een normale gloei lamp. Tot half januari zijn in het verzorgingsgebied van Delta Nutsbedrijven ruim 2000 actie- kaarten ingestuurd, wat volgens Stoter aangeeft dat de belangstel ling voor milieusparende activitei ten er ook werkelijk is. Hij ging in op de maatregelen die zijn bedrijf treft op het gebied van energiebesparing. Zo is in Zeeland een actie aan de gang met spaar douchekoppen. En op Goeree- Overflakkee begint een spaarknop-actie om het waterver bruik terug te dringen. "Ik hoop dat deze hoofdprijs de nog lopen de actie een duwtje in de rug geeft", besloot Stoter zijn felicita tie. "Kopen van een spaarlamp is en blijft tenslotte een goede zaak voor het milieu en voor de huis houdportemonnee.' Volgens directeur F. Bordui is het voor de huidige bewoners en het personeel 'schrijnend' te zien hoe steeds meer deuren van lege ka mers gesloten blijven. Dit heeft ook gevolgen voor het aantal per soneelsleden. Gedwongen ontsla gen zijn onvermijdelijk. Over enkele weken zal bekend worden waar de eerste klappen vallen. Ze ker is dat jonge verzorgsters die het kortst in dienst zijn, het eerst de laan uitvliegen. Voor hen zijn de kansen op een andere baan -in vergelijking met oudere werkne mers- groter. Het langst werken R. Nijssen, M. Sakko en J. de Viet-Franke in het bejaardentehuis. De bewoners zijn gevraagd een keuze te maken voor een ander te- Op deze afdeling van Sint Maartenshof kregen bewoners extra zorg. Die verdwijnt, ook als er een woonzorgcentrum komt. Aan de balie J. Lindhout-van de Ree. huis. Bordui: "Dat kan De Schut- se of Ten Anker zijn, of welke instelling dan ook. De bewoners en de familie beraden zich. Ze praten er met elkaar over en met ons. Sommigen zijn eens een kijk je gaan nemen in een ander tehuis of hebben dat al gedaan." Volgens Bordui is de keuze van de bewo ners vrij: "We zijn niet bezig om de mensen te overtuigen naar dat of dat tehuis te gaan." Bewoners die hun keuze willen wijzigen, krijgen daar de gelegen heid voor. Aan de bewoners wordt gevraagd een eerste en tweede keuze te bepalen. Is plaatsing in het tehuis van eerste keuze niet mogelijk, dan zal er met de bewo ner en familie opnieuw gesproken worden over de (tweede) keuze. Op die manier kan volgens Van der Munnik de overgang voor be woners van het te sluiten Sint Maartenshof op 1 januari 1996 soepel verlopen. Van der Munnik zegt zeer ver heugd te zijn met het feit dat de provincie het alternatief voor Sint Maartenshof oppakt en de datum van sluiting een jaar heeft opge schoven. "Rond de Kerst hebben we met de provincie rond de tafel gezeten. Alle betrokken instanties vonden dat het geld voor de ver zorgingsplaatsen waar de gemeen te recht op heeft, besteed moet worden aan de 29 plaatsen in Sint- Maartensdijk. De provincie wil liever twee kleinere centra maar wij zijn het daar niet mee eens. We zien liever één krachtige vesti ging dan twee kleinere. De provin cie moet daar mee accoord gaan." Van de zeventig plaatsen moet Sint Maartenshof er 32 inleveren, waardoor er 38 overblijven. Ne gen daarvan zijn aan Sint- Philipsland toegezegd, zodat er 29 resteren. Volgens de provincie zal de ge meente Tholen in 1995 in het wo ningbouwprogramma de bejaardenwoningen bovenaan het lijstje moeten zetten wil het plan uitgevoerd kunnen worden. Maar van der Munnik gaat ervan uit dat de gemeenschappelijke regeling voor de toewijzing van subsidie voor sociale woningbouw volgend jaar van de baan is. Nu worden die door de gemeenten in de regio verdeeld: voor 1994 is Tholen 13 woningen toegekend. "Dan wordt het een kwestie van wie hier wil bouwen. Dat kan Beter Wonen zijn, of welke andere onderne ming ook." Wat de verpleeghuisbedden be treft: "Tijdens het gesprek met de provincie in december bleek dat we hooguit konden rekenen op 24 verpleeghuisbedden in plaats van 35. Op meer konden wij volgens Dij kwel later geen aanspraak ma ken. Ik heb toen gezegd dat hij die 24 dan maar in ieder geval vast moest leggen. Dat is gebeurd." De verdeling van de verpleeghuis bedden is volgens Van der Mun nik een zaak van De Schutse en de SVRZ. De burgemeester vindt dat de pro vincie maar flink met geld over de brug moet komen als het gaat om de algemene voorzieningen die voor het centrum nodig zijn en de bijdrage in de exploitatie. "Er is al zoveel leed uitgestort met de sluiting van Sint Maartenshof." Over de invulling van èen en an der zullen nog gesprekken gevoerd worden. Directeur F. Bordui van Sint Maartenshof zegt tevreden te zijn met het standpunt van g.s. "Het is een goed alternatief. En het hoogst haalbare. Het is één voor ziening voor de grootste kern bui ten Tholen, als ik Sint-Maartens dijk en Scherpenisse als eenheid beschouw." Om er meteen aan toe te voegen:"Een echte Tholenaar zal me dat natuurlijk kwalijk ne men." Dat er eventueel verpleeghuiszorg of een verpleeghuisje aan vast komt, is volgens Bordui nog toe komstmuziek. "Hoe dat in te vul len is nog niet duidelijk. Daar hebben we wat meer tijd voor." Bordui heeft het personeel en de bewoners van Sint-Maartenshof plus familie op de hoogte gesteld van dit plan. De bewoners zien het volgens Bordui niet als oplossing. "Het is toch een andere vorm van zorgverlening zoals ze die nu ge wend zijn. Het is hun vreemd en onbekend.'Bovendien kunnen ongeveer 20 bewoners niet naar een woonzorgcentrum omdat er te weinig zorg geboden kan worden. Het plan van g.s. volgt volgens hem in grote lijnen het alternatief dat bemiddelaar Korver heeft aangedragen. "Daarin wordt over een woonzorgcentrum en ver pleeghuiszorg gesproken. Voor dat laatste wordt ook De Schutse in Sint-Annaland genoemd, maar het is duidelijk dat Sint- Maartensdijk nu eerst met het woonzorgcentrum verder moet." Volgens Bordui heeft de SVRZ de provincie laten weten accoord te kunnen gaan met dit plan. Directeur J. Wesdorp van De Schutse is wel blij met het uitstel van de sluiting van Sint- Maartenshof. "Het is fijn dat mensen gelijk van het tehuis over kunnen naar het woonzorgcen trum, ook al zal dat maar voor een klein aantal gelden." Wesdorp licht toe dat er in het overleg van uit is gegaan om de 29 zorgplaat- sen allemaal in Sint-Maartensdijk te krijgen. "Als totale Thoolse vertegenwoordigers hebben we daarvoor gekozen. De Schutse is tenslotte gevrijwaard van reduc ties. Tegenover Sint Maartenshof wilden we ons niet hard opstel len." Wat betreft het aantal verpleeg huisplaatsen gaat het om 24 voor heel het eiland Tholen. "In eerste instantie dachten we dat het er 35 waren, maar er zijn er al wat weg gegeven aan andere plaatsen in de Oosterschelderegio. We gaan daar pas mee aan het werk als het zeker is dat het woonzorgcomplex in Sint-Maartensdijk door kan gaan." Volgens Wesdorp is er over de verdeling van die 24 nog niks bekend. "In het alternatief staat 15 voor Maartenshof en 15 voor de Schutse. Dat staat nog over eind." Mocht het niet te verwezenlijken zijn in Sint-Maartensdijk dan op teert De Schutse voor de verpleeg huisplaatsen, zoals het bestuur dat bij het jubileum vorig jaar be kend maakte. De Schutse maakt zich ook sterk voor het verwezen lijken van kleine woonzorgcentra in die plaatsen waar geen bejaar dentehuis is. "Als die 29 plaatsen in St. Maartensdijk er komen is dat prima. Aan de andere kant zou een klein centrum voor de kleine kernen ook goed zijn. We denken dan aan 5 of 6 woningen. Maar schijnbaar voelt Dij kwel daar niet veel voor. Kijk echter naar Elenahof in Stavenisse. Dat is positief ontvangen. Er is zeker grond voor om dat ook elders te doen." Toch wil het bestuur van De Schutse daar niet te sterk op aan dringen, zo stelt Wesdorp omdat er eerst iets voor Sint Maartens hof op poten gezet moet worden. De bewoners van het tehuis in de smalstad moeten voor 1 maart te kennen geven waar ze naar toe willen. De Schutse heeft een wachtlijst van 20 kandidaten. "We zouden het zo kunnen doen, dat er na twee kandidaten een be woner van Maartenshof opgeno men kan worden. Over hoe dat geregeld moet worden, zegt de provincie niks. Dat moeten we zelf maar een beetje uitzoeken." Na inspanning tot onzer plezier, dat is de betekenis van de naam Nitop. Van Engelen vindt het, net als de andere leden, jammer dat de vereniging is gestopt. "Maar ja, de meeste leden zijn in of rond de 70 jaar. Sommigen lopen al met een stok en anderen slikken weer pilletjes, dus vonden we het tijd om ermee op te houden", zegt Van Engelen. "Je moet wel meer dingen opgeven als je ouder wordt." Nitop begon vlak na de oorlog als een vereniging van boeren die er een paar dagen tussenuit wilden. "Maar in het boerenbedrijf gaat dat moeilijk. We zeiden toen: als we nu geen afspraken maken, komt het er nooit van", vertelt Van Engelen. "En zo begon het met twee dagen rond mei/juni, want dat was de tijd dat landbou wers even weg konden." Van lie verlee werden de uitstapjes langer: 4, 6, 8 dagen en toen de vliegrei zen binnen bereik kwamen, werd het veertien dagen. In de loop der jaren kwamen-er zeer weinig nieu we leden bij. "Twee tegenstem men en je kwam er niet bij, want je moet per slot van rekening goed met elkaar overweg kunnen als je met z'n allen op vakantie gaat", legt Van Engelen uit. Op het hoogtepunt had Nitop 34 leden. Van Engelen kan niet zeggen wat hij de mooiste reis vond van al die jaren. "Er is geen mooiste reis. Alle landen hebben wel wat. Tune sië was mooi, maar ook Italië is prachtig. Alles heeft z'n charme." De verste reis die de leden van Ni top ooit ondernamen was naar Turkije. En vorig jaar, voor de laatste keer, ging de tocht naar Bulgarije. In de 47 jaar van het bestaan van de vereniging werden landen als Duitsland, Spanje en Joegoslavië aangedaan. "Het doet dan ook best zeer als je een Gedeputeerde staten hebben het bezwaarschrift van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) tegen de sluiting van het bejaardenhuis Sint Maartenshof in Sint-Maartensdijk ongegrond verklaard. De stichting antwoordt in een brief dat ze niet in beroep zal gaan tegen deze beslissing. Niet omdat ze zich neerlegt bij een sluiting zonder behoorlijk al ternatief, maar omdat er al een Arob-procedure loopt in deze zaak (Arob administratieve rechtspraak overheidsbeslissin- gen). De SVRZ maakt uit de brie ven van g.s. op dat deze bereid zijn een alternatief voor Sint- Maartensdijk te bieden. De stich ting merkt op dat, als er snel een gezamenlijke oplossing wordt ge vonden, de Arob-procedure kan worden ingetrokken. Een tweede beroepszaak zou alleen maar ex tra inspanningen kosten die vol gens de SVRZ beter besteed kunnen worden aan de uitwerking van het alternatief. mooi land als Joegoslavië aan stukken geschoten ziet worden", zegt de ex-voorzitter. Ook voormalige Oostbloklanden werden bezocht, zelfs toen ze nog onder communistisch regime stonden. "En we hebben ook nog nooit echt problemen gehad door de ouderdom van degenen die meegingen. Het is altijd nog goed gegaan." Zaterdag namen de leden, die be halve van Tholen ook van de Be- velanden en uit Brabant komen, afscheid met een dinertje. Van En gelen weet nog niet of hij dit jaar op vakantie gaat en waarnaartoe. "Daar heb ik nog niet over ge dacht. Misschien dat we toch nog wel met een paar leden iets afspre ken. Maar het contact blijft in ieder geval." De CDA-kiesverenigingen van Tholen en Sint-Philipsland gaan, als gevolg van de gemeentelijke herindeling, werken aan de vor ming van één nieuwe kiesvereni ging in de loop van dit jaar. Onlangs spraken de volledige besturen en raadsfracties van bei de verenigingen daar voor het eerst samen over. "Daarbij is al gebleken dat beiden elkaar goed zullen vinden", vertelt E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet. De be doeling is dat er een voorlopig bestuur komt. De leden van beide afdelingen moeten zich nog uit spreken. Op 16 februari wordt daarom een gezamenlijke ledenvergadering ge houden in Poortvliet. Dan wordt meteen een commissie geïnstal leerd die gaat werken aan een pro gramma voor de gemeenteraadsverkiezingen op 9 november. En de vorming van drie Zeeuwse CDA-regio's - nu zijn er zeven - komt ook aan de orde. "Dat is met name van belang voor de statenverkiezingen", zegt Nieuwkerk. Voorgesteld worden de wethou ders J. Versluys en J. de Jager, de raadsleden W.C. van Kempen en L.C. Vroegop en verder J. Bout, J. Bijl, M. Quist en J. Kot. Secretaris mevr. C.A.Th.M. de Ruijter- Riemslag Baas van het regio bestuur treedt als coördinator op. Op de bijeenkomst in Poortvliet spreekt CDA-senator drs. H. Eversdijk. Naast een algemene politieke beschouwing zullen ge meentelijke herindeling en water schapsfusie gespreksonderwerpen zijn. ONDER UW AUT< 175/70R14 4 4 C èlles I D." inbegrepen Advertentie I.M. zeven op een rij, voor het toneel te staan, de rest zoekt een plaatsje op het toneel. Leden van de ANIB sjouwen met kisten en stoelen. Ook het opstellen van de muziek instrumenten is gauw gebeurd. Zeventien gehandicapten zitten klaar om te spelen. Onder leiding van accordeonist A. van de Cor- put. Nog steeds druppelen er mensen binnen. Uiteindelijk kan mevrouw Kloet ongeveer honderd mensen welkom heten, waaronder de ANBO-afdelingen van Tholen en Oud-Vossemeer. Ook de Zon nebloem uit Oud-Vossemeer is present. De opkomst valt haar niet tegen. "Ik heb de groep van de Blauwe Kamer een paar keer gehoord en zien spelen en was on der de indruk van wat deze men sen presteren. We hebben er in het bestuur over gepraat en besloten om hen ook voor ons en andere belangstellenden op te laten tre den." Om tien over twee gaan de zaal lichten dan eindelijk uit en leidt Ze is benieuwd hoeveel mensen gehoor zullen geven aan de uitno diging. Laatst bij een toneeluit voering was de opkomst van de leden van de algemene Neder landse invalidenbond, tegengeval len. De bezoekêrs druppelen binnen. De bus uit Breda met de muzikan ten en begeleiders laat nog even op zich wachten: ze zouden om half twee beginnen maar zijn op dat tijdstip nog niet gearriveerd. De stoelen zijn voor de helft be zet. Het bestuur staat buiten te wachten op de bus terwijl mede werkers van radio Sloth hun appa ratuur in gereedheid brengen om het optreden op te nemen. Zou den ze te laat zijn vertrokken? Zijn ze de weg kwijt? Pas om tien voor twee rijdt de bus de Zoekweg in. Het uitstappen gaat snel. De ge handicapten helpen elkaar, de ziende helpt de blinde. Groepslei ders rijden de mensen in rolstoe len de zaal binnen. Zij komen met Van de Corput het concert in. Hij moet het even zonder geluidsin stallatie doen. Van de Corput houdt het kort. Hij vertelt dat dit maar een gedeelte van het orkest is, waarvan de meeste leden niet kunnen zien. "Op onze manier willen we een leuk stukje muziek laten horen. We beginnen met de koekoekswals." Een jongen achter op het podium klapt enthousiast in zijn handen en roept: "Daar gaat ie dan, daar gaat ie dan." En daar gaan ze dan. Met twee accordeons, een key board, een grote trom, een kleine trommel, sambaballen, tamboe rijnen en een mondharmonica. De koekoekswals davert door de zaal. Kort maar krachtig en met heel veel enthousiasme. En dat komt over op het publiek dat even moet wennen aan de muzikanten in rolstoelen, aan de speciale bril len, aan ogen die niet zien, aan de spastische bewegingen die sommi gen maken. De muzikanten zijn tussen de 20 en 55 jaar maar lij ken over het algemeen jonger. Bij het liedje "Heideroosje' zingt de zaal mee. De stemming zit ei" goed in. Van de Corput hoeft maar één noot aan te slaan of de muzikanten weten om welk num mer het gaat, zo zijn ze op elkaar ingespeeld. "Daar gaat ie dan, daar gaat ie dan," roept de jongen achterin weer. Het instuderen van nieuwe num mers gebeurt op het gehoor. Maar in een maand repeteren heeft het orkest de Lambada onder de knie. In de pauze gaat het bestuur rond om geld in te zamelen voor nieu we instrumenten. Dat levert 385 gulden op. De bezoekers zijn on der de indruk van het optreden, de reacties positief. "Daar kun nen we nog wat van leren," zegt een man. De Blauwe Kamer speelt nog een half uurtje. En dan vertrekken ze. Van de Corput blijft met zijn ac cordeon achter om bekende deuntjes te spelen die vooral bij de oudere bezoekers in de smaak vallen. Het orkest zal op 17 maart in Etten-Leur zijn eerste cd presente ren. Er staan 12 eigengemaakte liedjes op, zoals De slaapwande laar uit Goes. Het tehuis De Blau we Kamer in Breda telt 126 visueel/verstandelij k gehandicap ten. Veertig daarvan spelen in het orkest dat elke week repeteert. Van de Corput richtte de groep op en begeleidt het orkest. Sinds kort is het repertoire wat uitgebreid met zang door de komst van J. van Rijkevorsel -die zaterdag ver Accordeonist A. van de Corput geeft een seintje aan een van de andere muzikanten om een nieuw nummer in te zetten. hinderd was- Het orkest treedt ge middeld één keer per maand op. De groep is afhankelijk van spon sors en giften. Vanavond (donderdag) zendt Sloth van 19.00 tot 20.00 uur het optreden uit in het programma Zijspoor. De muzikanten waren al eerder op Tholen. Op camping Gorishoek te Scherpenisse waren ze twee jaar geleden te gast. Daar zijn ze half juli weer van de partij. De band met de camping loopt via Van de Corput die een vaste plaats heeft op Gorishoek. Op maandag 21 februari staat het gehandicaptenbeleid centraal op de thema-avond van de FNV in café Smerdiek. Daar zullen ver schillende sprekers (waaronder wethouder J. Versluys) ingaan op de gevolgen van de wet voorzie ningen gehandicapten. Aanvang is 19.30 uur. Op zaterdag 26 maart houdt de ANIB in De Stove te Stavenisse de ledenvergadering. Bestuurslid L. Prins is aftredend en niet her kiesbaar. De ANIB telt 268 leden. Volgens mevr. Kloet is het ledental vrij sta biel. "Maar we hebben vooral veel oudere leden. Er zijn niet veel jon geren die instromen." De bijeen komst begint om 14.00 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3