'Jazz-muziek is nu eenmaal niet de kip met de gouden eieren' Hans Visser zei lekker niks over Latin Love Voorzitter De Vos krijgt zilveren speld Geluid Polderman voldoet aan eisen Cursus goed omgaan met medemensen De Spokers in Carmel Teams AVC spelen half om half PERSIA Oud-Tholenaar C.M. Fondse speelt piano in de 8-baan M. v.d. Velde wint in drie disciplines Koersballen voor ouderen Alleen vergunning nog aanpassen Donderdag 10 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 15 Jazz, dat is de grote liefde van de in Tholen geboren en getogen pianist Martin Fondse. Hij is een telg uit een muzikale familie. Zijn vader en moeder zingen beiden in respectievelijk het Smalstads mannenkoor en COV Bergen op Zoom. Zijn broer Maurits speelt ook piano. Alleen zijn tweede broer Michiel is niet actief met een instrument bezig. Martin richtte in 1992 het 'Martin Fondse octemble de 8-baan' op, waarmee hij eind vorig jaar derde werd in de Europ' Jazzcontest 1993 in België. "Ik zeg lekker niks," zei Hans Visser vrijdagavond in de Meulvliet in Tholen toen hij achter de microfoon zijn plaats innam. Hij hield woord. Visser speelde akoestisch gitaar: overtuigend en met overgave. Onderzoek van geloofsbrieven nieuw waterschap Waxinelichtjes Voorzitter H. de Vos van de jonge afdeling Stavenisse van de bouw- en houtbond FNV is maandagavond on derscheiden met de zilveren speld. Districtsbestuurder D. Withagen was blij de jubilaris en zijn vrouw te kun nen huldigen. Uitzendbureaus Overheid te Iaat Gefrustreerde blazer Roem Kindje Volgens gedeputeerde staten van Zeeland hoeft zilve- ruienfabriek G.H. Polderman b.v. in St. Maartensdijk alleen nog een nieuwe hinderwetvergunning te hebben. Praktisch zijn de eerder getroffen maatregelen tegen de geluidshinder voor omwonenden voldoende. Schillerij Vijf bedrijven Gouden ei Duw in de rug Europacup Volleybal Emergo boekt 5 overwinningen Zwemmen 4 etages Oosterse e Tapijtkunst I Samen met drie muzikanten en de speciale gaste Martha Contreras, een Chileense die met Visser vier maanden door Nederland toert. Visser (ooit lid van Flairck) en zijn gelegenheidscombo begon nen vrij rustig. Een jazzy intro op een avondje dat Latin Love heette waarin allerlei Latijns- Amerikaanse stijlen de revue pas seerden: de Cubaanse son, de Ar gentijnse tango, de Braziliaanse samba, de chachacha. Met de lief de of het verlangen als hoofd motief. Hans Visser zei lekker niks, behal ve dat Contreras de aankondigin gen in het Spaans of Portugees zou doen:"Meer kan ze niet." Hij liet het woord aan de zangeres en percussioniste Marta Contreras: "Goeiendag", begroette ze de zaal met ongeveer 70 belangstel lenden voor het programma van Uit op Tholen. Hans Visser Friends blijken veelzijdige musici; ze veranderen moeiteloos van instrument: de saxofonist Martin Süssbauer speelde klarinet en dwarsfluit, de bassist Wim van Eewijk sloeg de trom, pianist Rames Dunker ver ruilde de toetsen voor de bongo. Bovendien schuwen ze het vocale niet. Noch het theatrale. En; dat leverde een vermakelijke spanning op èn verrassende effecten, waarin Contreras de hoofdrol opeiste. Ze ker door haar zang (gezien het aantal toehoorders had het wat minder hard gekund), haar mi miek en haar wisselende costuums. Maar vooral door het regiment instrumenten dat ze ge bruikte: van pillenbuisjes gevuld met zaadjes tot een hele grote De algemene vergadering van het waterschap Tholen heeft gisteren middag in de Wellevaete te St. An- naland een commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven van de op 2 maart te kiezen hoofdingelanden benoemd. Daar door kan het resultaat nog voor de vergadering van 25 maart be kend zijn. De commissie bestaat uit dhr. M. Bijl uit Poortvliet, mevr. M. Dijkslag-Jansen uit Tholen en dhr. S. Wagemaker uit St. Philipsland Deze drie hoofdingelanden keren niet terug in de algemene vergade ring. Dijkgraaf I.C. Hage meldde, dat er bij de voordracht voor de commissie gekeken is naar regio nale spreiding en belangenca- tegorie. Het voorstel van het bestuur om maatregelen te treffen voor de wa teroverlast werd goedgekeurd. Hoofd technische dienst J.A. Dees legde uit, dat gemaal de Een dracht een knelpunt is geweest, wat ook een nadelige invloed had op het gemaal Kadijk. Er zijn vol gens hem door het waterschap geen fouten gemaakt, maar er zijn wel verbeteringen mogelijk in de waterafvoer. Het waterpeil in het Schelde-Rijnkanaal was door de toevoer van de Brabantse rivieren na de vele regenval ook 30 cm hoger dan normaal, wat voor gemaal de Eendracht minder gunstig was. Het Oosterschelde College (voor heen het Ree) begint op 7 maart met een cursus sociale vaardighe den onder de titel 'Gemakkelijk omgaan met mensen'. Het pro gramma omvat acht maandag avonden en wordt gegeven in het gebouw van het OC aan de Jan van Bloisstraat in Tholen. Het doel van de cursus is om van men sen van hun onzekerheid in het contact met anderen af te- helpen. Het is een cursus op herhaling want al eerder werd die gegeven in Tholen en Goes. Het college noemt het één van de meest suc cesvolle cursussen in hun pro gramma. trom, van een heupband met bamboestokjes tot een calabas met kralen, van tamboerijnen tot een pot zonder bodem. Ze sloeg of raspte erop, ze rammelde en schudde ermee. En produceerde daardoor wonderlijke geluiden en ritmes, soms solo maar meestal ingebed in door Visser aangege ven arrangementen. Van Zuid- Amerikaanse tot Afrikaanse. De afsluiting voor de pauze was grappig: de lichten gingen uit, be halve op een klein draaitolletje dat de Lambada speelde (te koop in de metro van Parijs). En na de pauze brandden er waxinelichtjes op het podium en kwam de groep op vanuit de foyer. Contreras plechtig in het wit met de grote trom. Daarachter, in processie, Visser en de anderen in het zwart, zwaaiend met een palmtak: 'Seg- nor, te pieda te pieda de noso- tros.'(Heer ontferm u over ons). 'Vivo en el pais libre' ('Ik leef in een vrij land'), gevolgd door een nummer over Trinidad, het enige nummer in het Engels, Siempre su casa, een chachacha en een solo van Hans Visser. Contreras kwam weer op in een goudkleurige jurk met zwarte stola. Er zakten felle lampen naar beneden om de sfeer van Argentijnse café's na te boot sen. Of was het iets anders? Hans Visser zei lekker niks maar het was voor het publiek wellicht wat gemakkelijker geweest wanneer de aankondiging in het Nederlands was gedaan. Een beknopte uitleg zodat de kennismaking met de verschillende Latijns- Amerikaanse stijlen wat soepeler was verlopen. Niettemin genoot het publiek van Hans Visser Friends tot het ein de toe, toen Contreras in het Por tugees zong en door het applaus een toegift volgde. "Want jullie vormen de rugge- graat van de bond", zei Witha gen. "De bouw- en houtbond is een groot lichaam, maar de afde lingen vormen het gezicht, de voorhoede van de bond. En in Stavenisse gaat het om een hele jonge afdeling; drie jaar geleden vond de oprichting plaats." De districtsbestuurder had behal ve de speld ('wees er zuinig op, want die is heel waardevol met 4500 gulden, 25 keer de jaarcon tributie') nog een Oud-Hollandse tinnen kaarsenstandaard (blaker) meegebracht. Voor mevr. De Vos was er een groot bloemstuk. "De vrouw betaalt meestal de contri butie, zodat zij een hele belangrij ke schakel is in de verhouding leden-bond." Withagen herinnerde eraan, hoe 25 jaar geleden de vrije loonpoli tiek werd ingevoerd na de hele strakke periode van de wederop bouw na de Tweede Wereldoorlog en de watersnood. Hij noemde het markant, dat er momenteel weer sprake is van een strakke loonpo litiek. De Vos, die het voorzitterschap vorig jaar van J. Hage heeft over genomen, zei blij te zijn bij de af deling Stavenisse te jubileren, waarvan hij 25 jaar geleden ook lid werd. Daarna volgde er een pe riode dat men naar St. Maartens dijk moest uitwijken, waar De Vos overigens goede herinnerin gen bewaarde aan de p.v.'ers M. Stoutjesdijk en J.M. de Graaf. De laatste was de drijfveer voor hero prichting van de afdeling Stave nisse. De Vos (49) begon zijn loopbaan na de l.t.s. bij bouwbedrijf Muller-Franke in St. Maartens dijk. Hij werkte later aan de eer ste Brienenoordbrug in Rotterdam. Dat betekende 18 me ter in de grond tot 26 meter boven het water. De Vos bouwde verder, mee aan de eerste fabriek op het nieuwe industrieterrein van Ber gen op Zoom bij de haven: de Synthese. Van de utiliteitsbouw ging hij over naar de weg- en wa terbouw. Voor aannemer Vermeer legde hij o.a. het fietspad tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland aan en in de Weihoek tussen Poortvliet en St. Annaland. De Vos is inmiddels arbeidsonge schikt geworden. Behalve binnen de FNV is hij nog actief als voor zitter van de ijsclub Eendracht Bindt. Naast de voorzitter was ook C. Wesdorp 25 jaar lid, maar die was maandagavond afwezig. Het huishoudelijk gedeelte was snel afgewerkt. De bestuursleden J. van Poortvliet en F. Lindhout werden bij acclamatie herkozen. De districtsbestuurder ging nog in op een aantal actuele zaken. Zo meldde hij het maandag gelan ceerde plan van de bondsraad om negen speciale uitzendbureaus voor de bouw in het leven te roe pen. Daarmee hoopt de FNV schadelijke praktijken van kop pelbazen (werken zonder premie afdracht) te voorkomen. "Op drachtgevers krijgen de garantie dat ze vakmensen lenen en de werknemers behouden gedurende drie maanden hun volledig sala ris. Bijscholing is ook mogelijk, want we willen het vakmanschap verbeteren", zei Withagen. De plannen voor aanscherping van het aantal gewerkte dagen voor een w.w.-uitkering maakte de tongen in Stavenisse meer los. Staatssecretaris Wallage heeft een plan geopperd om 39 in plaats van 26 gewerkte weken te eisen voor een w.w.-uitkering. Volgens de dis trictsbestuurder valt 30 tot 50% van de bouwvakkers dan buiten de boot omdat ze geen 39 weken per jaar werken. "En als je in de bouw eenmaal 50 bent en uit het arbeidsproces raakt, dan blijf je erbuiten. De voorgestelde w.w- regeling is gewoon huilen met de pet op." Withagen bekritiseerde in dit ver band het aanbestedingsbeleid van de overheid. 'Wie laat het straat werk alsmaar wachten? Waar blij ven de aanbestedingen? En wie laat er bij defensie schilders in de zomer binnen kwasten? De over heid is eigenlijk een hele slechte opdrachtgever. Schilders, bij uit stek seizoenswerkers, zullen in de bijstand komen als de w.w. weg valt. Aangezien veel van onze le den een eigen huis hebben, kunnen ze in betalingsmoeilijkhe den komen. Daarom bereiden we in FNV-verband acties voor om de hele slechte plannen van Wallage te keren. Hij wil het de werkne mers met een kort arbeidsverleden moeilijker maken, maar de grote gevolgen voor de bouw heeft hij niet overzien." De bouw- en houtbond wil er alles aan doen om die 39 weken terug te brengen. "Anders vallen hele gro te groepen buiten de boot. En als bouwnijverheid willen we geen zwaardere premiedruk. Onze be drijfstak is immers al zwaar be last." Bestuurslid C. van Haaften, zelf schilder, concludeerde, dat het er voor de seizoensarbeiders niet best uitziet. Uit eigen ervaring meldde hij, dat de gemeente Tho len het schilderwerk tussen 1 april en 1 november uitgevoerd wil zien. Een ander lid merkte op, dat werkgevers jaarcontracten aanbie den met januari en februari va kantie. En in het seizoen zou hij wel elk weekeinde kunnen werken omdat onderhoud aan grote we gen op verkeersstille tijden uitge voerd moeten worden. Ook in de bouw worden de eisen voor een flexibele verhoogd. De 26-jarige Martin Fondse bracht zijn jeugd door in Tholen en bezocht na basisschool De Re genboog de scholengemeenschap Roncalli in Bergen op Zoom. Al vroeg wist hij wat hij later wilde gaan doen: "Ik wist altijd al dat ik de muziek in zou gaan, maar het conservatorium kwam nog niet bij me op. Toen dat echter binnen bereik kwam, aarzelde ik niet. Dat ging ik doen!" Hij meldde zich slechts voor één con servatorium aan, dat in Arnhem, en werd er aangenomen. Fondse speelde behalve piano ook nog aardig voetbal. Hij schopte het tot het eerste elftal van Tho- lense Boys. "Maar dat eindigde abrupt toen ik werd aangenomen op het conservatorium. De ene dag was er een training voor een wedstrijd tegen Veere. Ik moest toen voorspelen in Arnhem, dus was ik er niet bij. De volgende dag was het afgelopen", vertelt de oud-Tholenaar die nu in Arnhem woont. Muzikaal genoot hij zijn voor opleiding op de muziekscholen in Tholen en Bergen op Zoom. Ove rigens vindt hij nu dat de kwaliteit van zijn leraar in Tholen niet zo geweldig was. "Een goed bedoe lende man die er niets van wist." Toch haalde Martin er een reeks diploma's voor piano en dwars fluit. Later leerde hij zichzelf saxofoon spelen. Ook het octet (een groep van acht musici) dat hij oprichtte, bestaat voor het me rendeel, vijf instrumenten, uit blazers. "Ja, ik heb wat met blaasinstrumenten. Ik vind de klank heel mooi. Misschien ben ik wel een gefrustreerde blazer die eigenlijk tegen zijn zin achter de piano terecht is gekomen", zegt hij lachend. Aan het conservatorium studeer de Fondse vijf jaar piano in de jazz-richting onder Rob v.d. Broeck en Robert-Jan Vermeulen. Nu volgt hij een één jaar durende opleiding compositie bij de Ame rikaanse jazz-componist Bob Brookmeyer in Keulen. Voor zijn eindexamen aan het conservatori um verzamelde hij zeven musici rond zich. Met die mensen begon Urker visserkoor. Morgenavond treedt om half acht in de Neder lands Hervormde kerk in Yerseke het christelijk Urker visserkoor Crescendo op. De ruim 100 zan gers, voornamelijk vissers, staan onder leiding van Meindert Kra mer. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor. Martin een octet: de 8-baan. "Ik vond octet een beetje saai klinken. Toen kwam één van de leden van de groep met het idee van 'octem ble'. Het is een samenvoeging van octet en ensemble", legt Fondse uit. Het gaat sindsdien snel met de 8-baan. Gemiddeld treedt de groep eenmaal in de maand op. Het octet bestaat naast Martin Fondse uit Eric Vloeimans op trompet en flügelhorn, Miguel Boelens altsaxofoon, Maurice Smit tenorsaxofoon, Andy Bruce uit Schotland trombone, Nils van Haften sopraansaxofoon en bas klarinet, Bas Rietmeyer bas en Christoph Hillmann uit Duitsland drums. Vloeimans nam de plaats in van Hein Buying die nu nog af en toe meespeelt. Fondse deed met de 8-baan eind vorig jaar mee aan de Europ' Jazzcontest 1993. "Er waren 86 inschrijvingen. Daaruit werden 8 finalisten gekozen. Ook wij zaten daarbij", vertelt hij. "Uiteindelijk zijn we op de derde plaats geëin digd. Niet om mezelf in de hoogte te steken, maar daar ben ik wel trots, op.'De 8-baan won rond de duizend gulden en vier nummers van de 8-baan werden op de verzamel-cd van het festival vast gelegd. In december nam het octet in de CNM-studio in Hilversum muziek op voor het VPRO-programma 'Jazz op vier'. Eén van de stukken die de 8-baan daar speelde, was een bewerking van De Fabeltjes krant. "Ik vond het wel eens leuk om zoiets te doen. Dat je jazz se rieus moet nemen, betekent nog niet dat je er geen leuke dingen mee kan doen", legt Fondse uit. "Overigens is het wijsje nauwe lijks meer herkenbaar omdat ik er nogal wat veranderingen in heb aangebracht." De pianist is de geestelijk vader van de 8-baan. Hij componeert ook alle stukken voor de groep. "Het is echt mijn groep, mijn kindje. En iedereen mag ook stuk ken aandragen, maar ze doen het gewoon niet. Ik schrijf ook wat ik zelf mooi vind. Of het econo misch ook een succes is, daar denk ik niet aan", zegt Fondse. Hij typeert de muziek van zijn groep als moderne, vrije jazz. "Maar zeker niet experimenteel", voegt hij eraan toe. "Ik houd van vrijheid in de muziek en ik pro beer ook in ieder stuk iets te doen wat, voor mij in ieder geval, nieuw is." Improvisatie speelt in de muziek van de 8-baan een grote rol. "Im provisatie hoort nu eenmaal bij jazz. Muziek zonder improvisatie is in ieder geval geen jazz." Op de vraag of de muziek daardoor niet erg moeilijk wordt, zegt hij: "Het lijkt mij juist moeilijk om 25 keer hetzelfde te spelen. Je moet je dan elke keer zó proberen in te leven dat je toch een fris nummer brengt. Door improvisatie maak electro- Voor de Het ging om de woningen Molen dijk 29, 30, 31 en 32, Sportlaan 1 en 2 en Provincialeweg 397. Op dit moment mag het geluid dat Polderman produceert volgens de vergunning op 50 meter van het gebouw niet meer zijn dan 55 de cibel tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds. Hissen ze ven en elf uur 's avonds mag dat niet meer dan 50 decibel zijn en 's nachts niet meer dan 45 decibel. Als de maatregelen van gedepu teerde staten door de minister worden overgenomen, komen er twee meetpunten. Het eerste aan de Provincialeweg en het andere aan de Molendijk. Op het eerste meetpunt mag het lawaai overdag niet meer dan 52 decibel en 's avonds en 's nachts niet meer dan 41 decibel zijn. Op het tweede punt zijn die getallen respectieve lijk 50 en 39 decibel, een flinke vermindering dus. Om aan de eisen te kunnen vol doen, mag het bronvermogen van het bij Polderman aanwezige stoomaggregaat niet meer bedra gen dan 90 decibel. Gedeputeerde staten hebben bere kend dat voor elk huis maximaal 17.500 gulden besteed mag wor den aan het verhelpen van het la waai op het industrieterrein. In totaal is dat dus 105.000 gulden. Wanneer het geluid boven de 55 decibel zou uitkomen, zouden maatregelen als een scherm of het isoleren van de huizen genomen kunnen worden. Polderman heeft inmiddels echter een minder luiddruchtige beluch- ter en een gedempt aggregaat geïnstalleerd, schillerij, waarvan de deur altijd open staat, is nog geen oplossing. Onderzocht is of de deur tijdens de uiencampagne dicht kan blij ven en daardoor minder geluid hinder geeft, maar dat blijkt onmogelijk omdat de stank in de schillerij dan ondraaglijk wordt. In het kader van de Wet milieube heer zal het stankaspect verder worden bekeken. Bij het zogenaamde zoneringson- derzoek volgens de Wet geluidhin der zijn ook Onion Specialties (gebakken uien), I.F.F. (geur- en smaakstoffen uit uien), C.A. Geu ze (stralen en coaten van staal constructies) en M.L. Schot (poslag hooi en stro) betrokken. Fase 1 is in 1985 uitgevoerd, fase 2 van het zoneringsonderzoek volg de in 1992. Op de plaats van de oude betonfabriek aan de Sport laan wil het gemeentebestuur ves tiging van een zogenaamde A-inrichting openhouden, zodat ook dat terrein in het onderzoek is opgenomen. Cauberg-Huygen voerde het akoestisch onderzoek fase 2 uit in opdracht van de pro vincie Zeeland. In de projectgroep zaten ook vertegenwoordigers van de milieu-inspectie, de gemeente en de kamer van koophandel. Binnen zes maanden stelt de mi nister van VROM nu de ten hoog ste toelaatbare waarde van de geluidsbelasting vast voor de ze ven huizen aan de Molendijk, Sportlaan en Provincialeweg: 55 decibel. je geen ander stuk, maar je vertelt het verhaaltje op een andere ma nier. Het is ook best te leren, hoe wel er natuurlijk altijd een deel aanleg bij komt kijken. Maar het zoeken naar een eigen weg in de muziek is altijd moeilijk." "Mocht je de illusie hebben dat je rijk kunt worden van jazz, zal ik je uit de droom helpen. Er zijn er maar een paar die ervan kunnen leven", zegt de oud-Tholenaar. "Anderen hebben daarnaast nog meer baantjes. En dat is goed, ik geef ook les en schrijf muziek voor anderen. Als je geld nodig hebt, ga je reclamemuziekjes schrijven of zo." In Amerika, het land waar de jazz oorspronkelijk vandaan komt, gaat het nog slech ter met deze muzieksoort dan in Europa. "De beste jazz-musicus verkoopt in Nederland misschien 1000 pla ten per jaar, maar dat is natuur lijk niets vergeleken bij bands als BZN. Die hoeven nog maar te zeg gen dat er een nieuwe plaat aan komt en er zijn er al 100.000 verkocht. Jazz is voor een beperk ter publiek. Het is nu eenmaal niet de kip met het gouden ei. Veel jazz-musici uit Amerika komen naar Europa omdat hier ten minste nog wat te verdienen valt." De carrière van Fondse ziet er ech ter al goed uit. Na de start van de 8-baan speelde hij met Hans Vis ser op diens theatertournee '92-93. Visser brengt morgen in Meulvliet het muziekprogramma 'Latin love'. Martin deed echter meer. Hij schreef muziek voor di verse big- en jazzbands, een saxo foonkwartet en het dansproject van de theaterschool in Amster dam in '88 en '89. In 1989 en 1990 schreef hij de muziek voor twee kindermusicals die op De Regen boog in Tholen werden uitge voerd. En in 1991 componeerde hij de muziek voor het danspro ject 'Mamanten' in Amsterdam. Daarnaast leidde hij cursussen in Wageningen en Eindhoven en gaf theorieles aan het conservatorium van Arnhem. Op 5 maart doet de 8-baan mee aan de Dordtse jazzprijs waar voor ieder jaar vier bands worden uitgekozen. "Het is natuurlijk al mooi dat je daarvoor uitgekozen bent. Maar als we daar winnen, is dat wel een goede duw in de rug", zegt Fondse. Hij gaf de 8-baan ook op voor het befaamde North- Sea Jazzfestival. Hij componeer de verder het stuk 'Adieu, Ad, Adieu' naar aanleiding van het overlijden van textielhandelaar A. de Bruin uit Tholen. Voor dit jaar staat er een cd- opname van de 8-baan op het pro gramma. Fondse zoekt nog naar een platenmaatschappij. "Het wordt waarschijnlijk wel in eigen beheer uitgegeven, maar je moet toch alles proberen. Helaas levert jazz niet zoveel op." Wie op 16 juli in de buurt van het Franse Mont St.Michel is, loopt de kans de pia nist tegen te komen op een kleine tournee. De 26-jarige leider van de 8-baan vindt niet alle jazz mooi. "Ik houd absoluut niet van de gladde, commerciële muziek van bijvoor beeld Glenn Miller. En ook Dixie land is niets voor mij. Op dit moment vind ik Duke Ellington wel mooi, vooral zijn werk uit de jaren '50." Zijn kennismaking met de jazz verliep via de funk-platen die trompetist Miles Davis maak te. De vraag naar zijn favoriete musicus kan Fondse maar moei lijk beantwoorden: "Ik heb niet echt één iemand waarvan ik op mijn kop ga staan. Maar Stravins ky spreekt me wel heel erg aan. Ook de muziek van Bartok vind ik mooi. Ik denk ook dat je beslist iets moet weten van de muziekge schiedenis om alles op zijn juiste plaats te kunnen zien. In de jazz vind ik de Engelse trompetist Kenny Wheeler erg goed." De jazz is, net als de meeste 'mo derne' muziek, voortgekomen uit de blues; een muzieksoort ont staan op de katoenvelden van Amrika waar de zwarte slaven hun levenslot bezongen. "Tot en met de jaren '40 was de jazz echte amusementsmuziek", vertelt Fondse. "In de dertiger jaren ken de die een hoogtepunt in de swing-muziek. Met de introductie van de Beebop door de fameuze trompettist Dizzy Gillespie, werd de jazz meer concert-muziek." Het Mekka voor de jazz liefhebber is volgens de Thoolse pianist New York: "Sommigen vinden het North-Sea Jazzfestival het hoogtepunt, maar in New York is wel een erg levendige jazz- wereld. Ik verwacht niet dat ik daar ooit terecht kom. Dat zou net zoiets zijn als Tholense Boys dat de Europacup wint." Pianoconcert. Zaterdagavond om acht uur geeft pianist Hein van Berkel een uitvoering in de mu ziekschool aan de v.d. Spie gelstraat in Goes. Het programma bestaat uit werken van Beethoven, Liszt, Bartok en Rachmaninov. Het is het vierde concert uit de se rie kamermuziek opgezet door de culturele raad Goes. C.M. Fondse Het tennisteam de Spokers uit Sint-Annaland speelt dit jaar ook weer mee voor de hoofdprijs in sporthal de Carmel in Bergen op Zoom. De Spokers bestaat uit de dames Corrie Bazen, Willy de Rijke, Hanna Moerland, Marrie Quist en reservespeelster Trijnie Goedegebuure. De laatste viel vaak in voor de langdurig gebles seerde Marrie Quist. Vorig jaar werden de dames kampioen in de klasse D2-D1. Ze deden goed mee in het winterseizoen door in de ca tegorie D1-C2 in de top mee te draaien. Ze eindigden toen op een derde plaats. Na de carnaval spe len de dames de voorronden, waaruit de eerste vier teams strij den om het kampioenschap. De teams van AVC '87 haalden zaterdag een redelijk resultaat. Van de zes wedstrijden werden er precies evenveel verloren als ge wonnen. Het eerste herenteam bleef tegen Sibloco 2 steken op een 2-2 gelijkspel. AVC 2 boekte wel een overwinning tegen De Ze bra's 2: 1-3. De eerste ploeg van de dames won overtuigend van Letho Print met 0-3. De setstanden wa ren 8-15, 10-15 en 12-15. De dames van AVC 2 moesten de eer aan Vo- ko laten met 3-1 en AVC 4 speelde maandag 2-2 tegen Tobec met de setstanden; 15-10, 15-12, 6-15 en 7-15. Tenslotte moest ook de jeugd van AVC 8 de winst uit han den geven. CSS won met 15-8, 12-15, 15-7 en 15-2. Op één na alle teams van Emergo boekten zaterdag een overwin ning. De D-ploeg werd echter met 14-0 weggespeeld door Juliana D uit Oud-Gastel. Emergo 1 had een lastige tegen stander aan DSO 2 uit Klundert dat op eigen veld speelde. De Thoolse ploeg begon wat onwen nig met vier spelers uit het tweede team. Renate Breure opende ech ter de score en bracht Emergo al snel op 0-2. DSO vereffende de stand, maar door een strafworp van Peter Klomps namen de gasten opnieuw de leiding. Weer kwam de Klundertse ploeg langs zij, maar door doelpunten van Jan Duine en Dicky van der Lin den liep Emergo uit naar 3-5. Ook deze achterstand maakte DSO goed. De voorsprong waar Dicky van der Linden en Renate Breure vervolgens voor zorgden, werd weer teniet gedaan. Pas vlak voor het einde scoorde Jasper van der Linden de beslissende 7-8. Het tweede team van Emergo won met 9-7 van VIOS 3 uit Wil lemstad. Vier doelpunten werden gezet door Kees Klomps; Rita van Heemskerk en Peter Klomps scoorden ieder twee keer en Ad Farla maakte de negen rond. Zevenbergen B2 speelde thuis te gen Emergo B. De Thoolse ploeg won met 4-7 door doelpunten van Gerrie Anthonisse en Kristian van Heemskerk - die ieder twee keer scoorden - en van Nico Bogers, Patricia Scherpenisse en Nicole Hendrikse. Siegrid Rinses maakte haar debuut in de ploeg. Emergo F had weinig moeite met Oranje Zwart F en won met 5-1. Niels Uijtdewilligen scoorde drie keer, Evelien van de Ree en'Kiki Janssen één keer. De strafworpen eindigden in 19-13. Justine van Wijenberg speelde haar eerste wedstrijd. Denise van de Hoeven en Renske de Koning bezorgden Emergo G een 2-0 overwinning tegen Juliana G. De strafworpen eindigden in 4-8. Charlotte van Wijenberg de buteerde in het team. Bij competitiewedstrijden van zwemvereniging de Krabben uit Bergen op Zoom behaalde Mar- janne v.d. Velde uit Tholen drie eerste prijzen. Bij de deelnemers, die geboren zijn vanaf 1979, klok te ze op de honderd meter rugslag de winnende tijd in 1.24.00 mi nuut. In de categorie 1977 en later legde ze de honderd meter wis selslag in 1.22.00 af en de honderd meter vrije slag in L12.05. Heidi den Engelsman uit St.Maartensdijk finishte in haar klasse als tweede op de honderd meter rugslag in 1.21.01. Op de honderd meter vlinderslag liet zij de klok stil staan op 1.26.07, wat goed was voor een vijfde klas sering. Paul Timmermans finishte als tiende op de honderd meter vlin derslag in 1.30.60. Op de 200 me ter wisselslag was zijn eindtijd 2.51.00, wat hem een zevende plaats opleverde. Uitslagen van de wedstrijd in Sint-Maartensdijk: M. Bijl-Vaders en J. Geuze 26 p, M. Dane- Leendertse en W. Bijl 24 p, L. Kloet en A. van Splunter 17 p, mevr. C. van Haaften en M. Geuze-van Tiggele 16 p, mevr. C. van Gorsel en C. Free-Verbiest 13 p, C. van Splunter-de Graaf en mevr. T. Goode 13 p, C. Bolier-de Graaf en S. Wolse-Bil 12 p, C. van Mierlo-Rijkenberg en A. Leem- reijze 4 p. Tholen: D. Schellinger en P. Schot 27 p, A. Bal-v.d. Stel en mevr. R. Burrows 19 p, mevr. R. Nagtegaal en mevr. R. Vroegop 17 p, mevr. F. Schellinger en A. Verkamman 14 p, H. Bal en J. Vroegop 13 p, J. Geuze en mevr. I. Verkamman 12 p, A. Leemreijze en mevr. C, Praat 11 p. Oud-Vossemeer: J. Geuze en W. Bijl 19 p, C. Lindhout-Minheere en mevr. L. Verschoor 17 p, M. Timmermans-v.d. Riet en M. Bijl- Vaders 16 p, mevr. A. Klippel en A. van Dijke 16 p, C. Free-Verbiest en G. van Dijke-Polderman 14 p, mevr. L. van Poortvliet en D. van Dijke-de Wilde 14 p, mevr. M. v.d. Zande en J. van Dijke-Lindhout 9 p, W. Lindhout en M. Geuze-van Tiggele 8 p, mevr. R. de Ronde en mevr. Donken 5 p, M. v.d. Zande- Schoep en mevr. Hermans 5 p. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 15