Tweede vestiging speciaal voor 54 soorten waspoeder Drie ton voor promotiebeleid Met 10% minder omzet maakt Budelpack 12% meer winst Jan Kik erelid van de p.v. Wezenlijke nieuwe kansen in het buitenland Trendbreuk in arbeid Reden voor dankbaarheid Afscheid van buitengewoon trouw en toegewijd man Staf versterkt met benoemingen Donderdag 10 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Verpakken moet 25-35goedkoper De moderne nieuwbouw en verdere automatisering biedt mogelijkheden om een stevige greep te houden op het verpakken van wasmiddelen in Poortvliet. In de zaterdagmiddag geopende hal van Budelpack II wor den uitsluitend waspoeders verpakt. Ten opzichte van de vorige opzet, kan er met de helft van de mensen hetzelfde werk gebeuren. Eco bags Afgepingeld Na duidelijke zorgen in januari en februari is 1993 toch nog prima uitgepakt bij Budelpack in Poortvliet, met 296 medewerkers de grootste verschaffer van werkgelegenheid op Tholen. De omzet daalde welis waar met 10% van 48.7 tot 43.4 miljoen gulden, maar door doelmatiger werken en besparingen op de (perso neelskosten, viel de nettowinst nog 12% hoger uit met 1.9 miljoen gulden. Frankrijk Kauwgum terug Eigen presentatie Parkeren 2 ton De staf van Budelpack is verder versterkt met een aan tal promoties en benoemingen van elders. Produktie- manager Wim Wielaard uit Tholen promoveerde tot operations manager, waarmee zijn verantwoordelijk heid voor de dagelijkse gang van zaken verder is vergroot. Verkoper Benelux Inpaksters Geweldig opgepakt Nieuwe beloning Na meer dan 40 jaar afscheid nemen van Budelpack en in het bijzonder de familie Nieuwkerk als werkge ver, bleek voor dhr. J.J. Kik uit Poortvliet zaterdag middag een emotioneel moment. Met lovende woorden en geschenken werd hij uitgezwaaid en de personeelsvereniging benoemde Kik tot erelid. Heel flexibel Zilver en koper 1 Omdat alles zuiniger moet, open de directeur A.A. Nieuwkerk de nieuwe hal door na de huldiging van jubilaris J.J. Kik nog maar eens extra het glas te heffen. Bu delpack II van 5200 m2 aan de overkant van de Paasdijkdwars- weg is een volledig zelfstandig be drijf met een eigen restaurant, een chauffeursreceptie en 3000 m2 magazijn. Juli vorig jaar viel het besluit voor de nieuwbouw, dat in eerste instantie volledig als opslag zou worden benut. In het bedrijfs verzamelgebouw te St. Maartens dijk en in Bergen op Zoom (5-6000 m2) wordt namelijk veel ruimte gehuurd. In oktober volg de echter de beslissihg om in Bu delpack II ook te gaan verpakken. Bij de hal zijn 50 parkeerplaatsen en in de toekomst kunnen op het terrein wel 160 auto's staan. Via deze tweede vestiging in Poortvliet wordt gestreefd om de waspoeder-projecten door een la gere prijs te behouden. "Tiental len bedrijven hebben zich op de eco bags gestort", zei directeur Nieuwkerk. "Als we de prijs niet verlagen, zal ons aandeel minder worden. In Budelpack II moeten we 25 tot 35% goedkoper kunnen verpakken." De milieuvriendelijke navulzak- ken, eco bags, hebben bij Budel pack voor een explosieve vraag gezorgd. Procter Gamble (Dash), Lever (Omo, Sunil) en Henkei (Persil), de drie marktlei ders in wasmiddelen, laten hun eco bags in allerlei variaties bij Budelpack vullen. Totaal zijn er wel 54 verschillende verpakkingen van waspoeder voor 15 Europese landen. Was er bij de komst van de navul- zak maar 1 machine die 40.000 verpakkingen verwezenlijkte, mo menteel heeft Budelpack er 7 voor 10 miljoen verpakkingen. In de nieuwe hal staan drie palletmachi nes die de dozen kant en klaar op pallets plaatsen. Per machine wordt daarmee een man uit gespaard. En nog meer perso neelskosten worden bespaard dankzij de twee verdiepingen in het gebouw: boven wordt de waspoeder gestort en op de bega ne grond verpakt. De heftruck chauffeurs werken daardoor veel doelmatiger. Volgens directeur personeelszaken en financiën P.R. Ingelse is de ef ficiency een noo'dzaak. "Veel klanten zeggen dat we te duur zijn, maar op basis van onze kwa liteit krijgen we de opdrachten toch. Maar er wordt afgepingeld. Zo wil Procter Gamble een la gere prijs. Dat betekent, dat we de verlieskosten van o.a. verspilling moeten beperken. En van de me dewerkers wordt meer zelfstandig heid verlangd, eigen initiatief, grotere betrokkenheid en het zelf verzinnen van creatieve oplossin gen. Daarvoor willen we ook de inspraak vergroten." De onstuimige groei van Budel pack heeft het bedrijf complexer gemaakt. Daartegen heeft de di rectie zich gewapend door o.a. de splitsing van de afdeling magazijn en logistiek. De bedrijfsoppervlakte groeide in 1993 tot 17.500 m2. •W* Ko van Driel met een navulzak Blenda. Het waspoeder wordt ge maakt in Frankrijk, verpakt in Poortvliet en gebruikt in Noorwegen. Boven verwachting. Paul v.d. Kasteele van de ondernemings raad van Budelpack kijkt met genoegen terug op de nieuw jaarsreceptie van zaterdag. "Op de werkvloer is het positief er varen. 't Was geslaagd en ieder een was vrij tevreden. We hadden namelijk geen feest ver wacht met een lopend buffet. Over december was er al 110 gulden netto betaald naast het kerstpakket of de fruitmand. Onze o.r. had nu alleen een be drijfspresentatie gevraagd, maar in verband met de inge bruikneming van de nieuw bouw heeft de directie toch nog een feest gegeven. In 1993 heb ben we ook ontzettend zuinig gewerkt met minder overuren." Budelpack-directeur André Nieuwkerk zei zaterdagmiddag bij het bekend maken van de bedrijfs resultaten over 1993 'reden voor enorme dankbaarheid' te hebben. "Wegens de hele sombere markt situatie begin 1993 hadden we op een wezenlijke teruggang gere kend: een omzet van 34 miljoen gulden tegenover 48.7 in 1992. In juni herstelde de markt zich ech ter en raamden we op 40 miljoen uit te komen. Het werd uiteinde lijk 43.4 miljoen gulden. En dat terwijl onze concurrenten werk tijdverkortingen van 20 tot 40% hebben. Reden dus voor enorme dankbaarheid bij ons." Van C- naar B-inpakker gepromoveerde medewerkers, v.r.n.1. Mohammed Tihny uit Tholen, Anneke Bethlehem uit St. Maartensdijk, Jacqueline Fokker uit Bergen op Zoom, Adrie v.d. Werff uit Scherpenisse en Asha Kalisingh uit Bergen op Zoom. "En van die winst moeten we het allemaal hebben", zei directeur A.A. Nieuwkerk zaterdagmiddag bij de presentatie van de jaarcij fers over 1993. Dat gebeurde in de feestelijk ingerichte nieuwe be drijfshal aan de overkant van de Paasdijkdwarsweg, Budelpack II genoemd. Op het terrein van on geveer 25.000 m2 is plaats voor vijf van dergelijke hallen, maar Nieuwkerk liet zich nog niet uit over de bouw van een tweede ma gazijn van 5200 m2 bij Budelpack II. De directeur kondigde wel een on derzoek naar een derde vestiging aan, maar die zal niet in Poort vliet komen. "We geloven wezen lijk in nieuwe kansen in het buitenland", zei Nieuwkerk. "Studenten zijn al een halfjaar bezig om in de Verenigde Staten onderzoek te doen bij verpak kingsbedrijven. Wij hopen daar mogelijkheden uit te putten voor een vestiging in Frankrijk, Spanje, Noord- of Oost-Europa. Ons be leid is gericht op een voortgaande groei in de top van de Europese markt en versterking van het kwa liteitsbeleid. Die leidinggevende positie willen we innemen met be houd van zelfstandigheid. We wil len niet overgenomen worden, maar juist andere bedrijven over nemen", zei Nieuwkerk. Er is op dit moment al een verko per voor Frankrijk (Joël Astruc) en sinds kort twee voor de Bene lux (Rien Kalkman en René Nee- Ie) naast de hoofdverkoper voor Europa, Gerard Janssen. In 1994 zal de verkoopafdeling verder worden versterkt om een breder klantenbestand op te bouwen: meer verschillende. Budelpack denkt dit jaar een om zet van 40 miljoen gulden te ha len. "Het herstel was in zicht bij de wisseling van het jaar", meldde Nieuwkerk. Met een orderporte feuille van 12.7 miljoen eind vorig jaar tegenover slechts 8.5 miljoen eind 1992 (in 1991 was dat nog 15 miljoen!) denkt de directeur over de inzinking heen te zijn. Februari vorig jaar had hij nog flinke zor gen met een omzetraming van 20.5 miljoen voor heel 1993 tegen over op basis van dezelfde maand in 1992 maar liefst 47 miljoen. "Dat was een enorme achteruit gang", aldus Nieuwkerk. Die slechte periode is achter de rug en Maple Leaf is weer terug als klant. Een paar jaar geleden verloor Budelpack die aan een kleinere verpakker, maar het suc cesvolle openingsfeest van 3 april 1993 met o.a. minister Andriessen en Astrid Joosten, bracht de kauwgum terug in Poortvliet. Zuivelfabrikant Coberco bezorg de Budelpack ook weer werk met actieverpakkingen van bak- en braadolie. Lever, Astra Calvé (Frankrijk) en Polivé van Johnson Johnson zorgden eveneens voor nieuwe projecten. Ondanks onzekerheid in het begin van 1993, liep het omvangrijke project van Always maandver band door. De openingsfestiviteiten in april vorig jaar hebben gunstig gewerkt op de orderportefeuille. Een ver pakkingsseminar trok 120 belang rijke klanten en onder de 500 gasten bij de officiële opening met minister Andriessen zaten ook opdrachtgëvers. De open da gen voor personeel, eilandbewo ners en relaties trokken meer dan 5000 bezoekers. In december hield Budelpack in eigen huis een bijeenkomst voor het Nederlands Verpakkingscen trum. Onder de 100 leden zaten tal van potentiële klanten. "Dit willen we vaker doen", vertelde Nieuwkerk. "Op een beurs staan, kost heel veel geld en daar loopt men even langs je stand. In eigen bedrijf is zo'n presentatie stukken goedkoper en je boekt betere re sultaten bij het winnen van nieu we relaties." Tenslotte gaf de Zeeuwse prijs voor creatief ondernemerschap in januari nog een positieve uitstra ling voor het Poortvlietse verpak kingsbedrijf. De brutowinst kwam in 1993 uit op 2.9 miljoen gulden, waarvan 1 miljoen gulden vennootschapsbe lasting naar de minister van finan ciën gaat, zodat er netto 1.9 overblijft voor investeringen. In 1992 was de netto winst 1.7 mil joen, zodat er vorig jaar met een stijging van 2 ton een record is geboekt. "We hebben capaciteit gespaard en goedkoper, doelmatiger ge werkt", vertelde Nieuwkerk. "Daardoor is de winst gestegen, ondanks de gedaalde omzet. Dit jaar zullen we blijven werken aan efficiencyverhoging.' Na het topinvesteringsjaar 1992 met 8.4 miljoen gulden, verspij kerde Budelpack vorig jaar toch nog 6.7 miljoen gulden in Poort vliet. "Voor het overgrote deel uit eigen middelen, niet uit bankkre diet", meldde de directeur. De be langrijkste investering was 3 miljoen gulden voor Budelpack II. Aan nieuwe machines werd 2.5 miljoen uitgegeven en aan compu ters 7 ton. Zowel het parkeerter rein op de plaats van het vroegere slachthuis aan de Paasdijkstraat als nieuwe heftrucks vergden elk 200.000 gulden. Alle operationele afdelingen (pro- duktie, technische dienst, sto ringsdienst en magazijn) vallen in het kader van een nieuw organisa tiebeleid onder de éénhoofdige leiding van Wim Wielaard. Kees Verkerke uit Poortvliet is ge promoveerd van hoofd technische dienst tot projectmanager. Hij is de vierde medewerker in deze functie. Verkerke zal met name voor de technisch moeilijke pro jecten ingeschakeld worden. Zijn technische kwaliteiten kan hij nu ook commercieel uitbuiten. René Geers uit Tholen (hoofd storings dienst) is Verkerke opgevolgd als hoofd technische dienst. Het nieuwe hoofd storingsdienst is John Sinke uit Krabbendijke. Bij de technische dienst is Wim Veraart uit Roosendaal bevorderd tot teamleider detergen- ten(wasmiddelen). Projectmon teur werden Dim Verkerke uit St. Philipsland, Jan Molenaar uit Tholen en Rob Maas uit Goes. De verkoopafdeling is versterkt door de benoeming van René Neele (34) als nieuwe accountma nager voor de Benelux. Hij werkte eerder bij Klöckner, de grootste concurrent van Budelpack en met een omzet van 100 miljoen gulden nog steeds de nummer 1 van Europa. Ook de andere verkoper voor de Benelux, Rien Kalkman, is daarvan afkomstig. In de produktie promoveerden vier medewerkers van operator tot senior operator: Rien Tazelaar uit Tholen, Rien Joppe en Nardi Bos uit St. Maartensdijk en Leen Vo gelaar uit Rilland. Dat de Oesterdam het Poortvliet se bedrijf voor werknemers uit de Bevelanden en Walcheren toegan kelijker maakt, blijkt ook uit de benoeming van Marco Janse uit Meliskerke tot operator. Harold Roegiest uit Ossendrecht werd as sistent operator. Het promotiebeleid voor inpak kers is bijzonder goed aangesla gen. Yvonne Lams uit St. Maartens dijk en Elly Schrauwen uit Poort vliet werden bevorderd tot kwaliteitsdienstmedewerkster. Brahim Ameksa uit Bergen op Zoom is storter/stapelaar gewor den. Promotie van C- naar B-inpakster maakten uit: Poortvliet: Miranda Bijl en Joke van Rijswijk. Tholen: Mohammed Tihny en Maddie Boer. St. Maartensdijk: Anneke Bethle hem, Suzan Potappel, Janneke van Houdt, Linda Moerland, Wil- ma Overbeeke en Lianne Janssen. Scherpenisse: Marja van Poort vliet en Adrie v.d. Werff. St. Annaland: Conny Snoep, Jac- co v.d. Sande, Kalista Havermans, André Otten en Agna Potappel. Oud-Vossemeer: Helma Verhees. Bergen op Zoom: Rina Vanhee, Barbara Hellemons, Jacqueline Fokker, Asha Kalisingh, Els Bakx en Judith Nijhof. De introductie van een promotie beleid voor produktiemedewer- kers heeft vorig jaar het dubbele gekost van wat geraamd was: de werkelijke kosten bedroegen 300.000 in plaats van 150.000 gul den. "De verpakkers hebben dit geweldig opgepakt", zei directeur personeelszaken P.R. Ingelse. "Er zijn meer mensen bevorderd dan we aanvankelijk hadden gedacht. Een doorbraak noemde Ingelse het doorlopen van de produktie in de collectieve bedrijfsvakantie. Vorig jaar is daarmee begonnen wegens de vraag van de wasmid delenfabrikanten naar de milieu vriendelijke navulzakken (eco bags). Een vernieuwd beoordelings systeem, een arbeidsvoorwaarden- boekje, oprichting van een commissie voor de arbeidsom standigheden en voortgaande trai ningen vormden vorig jaar ook onderdeel van het personeelsbe leid. Er waren cursussen voor lei dinggevenden, de technische dienst, opleidingen voor heftruck chauffeurs, cursussen Nederlands voor produktiemedewerkers en automatiseringsopleidingen. Om de verlieskosten te beperken, is in 1993 begonnen met een eerste opzet van werkoverleg. Kwaliteit, klantvriendelijkheid en doelmatigheid staan in 1994 cen traal. Het eerste aspect moet tot uiting komen door verhoging van het kennisniveau en de kwaliteit van de arbeid. Verder door zwaar dere functie-eisen, een kwaliteits borging ssysteem en verbetering van het personeelsbeleid. Dat laatste onderdeel wordt nader uit gewerkt in een nieuwe functie- en taakomschrijving, aanpassing van de arbeidsvoorwaarden en in sa menspraak met de ondernemings raad een nieuw beloningssysteem. Volgens Ingelse moet er voor de beloning een vaste, duidelijke structuur komen. Doen wat de klant vraagt, staat voorop bij de klantvriendelijk heid. Problemen oplossen, de klant adviseren, snel en flexibel reageren volgen er direct op. De medewerkers van Budelpack werd op het hart gedrukt, dat dezelfde vriendelijkheid voor de interne klant moet gelden, de collega's. Elly Schrauwen uit Poortvliet (links) en Yvonne Lams uit St. Maartensdijk promoveerden tot kwaliteitsdienstmedewerkster. Directeur personeelszaken P.R. Ingelse signaleerde zaterdagmid dag een 'trendbreuk' bij Budel pack. Voor het eerst sinds jaren nam de werkgelegenheid af. Om gerekend in banen van 40 uren was er een teruggang van 332 naar 300 arbeidsplaatsen (vaste mede werkers en uitzendkrachten). De 10% minder steekt schril af tegen de groei van 57% in 1991. Het aantal vaste medewerkers van Budelpack gaf nog een plusje te zien van 1%: 296 tegenover 293 in 1992. Bijna 100 meer dan de 198 in 1990. Vorig jaar daalde het aantal vrouwen tot 179, terwijl het aantal mannen onder het perso neel van Budelpack groeide tot 117. Er komen steeds meer deeltijd werkers: vorig jaar waren er 106 tegenover 55 in 1992. Het aantal mensen met een volledige baan van 40 uren nam af van 238 tot 190. Van het personeelsbestand zit 75% in de produktie: 174. Verder zijn er 38 operators. Het magazijn en de interne dienst zijn goed voor 21 arbeidsplaatsen, de technische dienst telt 27 mensen, kader/kan toor 32 en de kleinste afdeling lo gistiek heeft 5 medewerkers. Kees Verkerke (links) uit Poortvliet en Wim Wielaard uit Tholen. Daardoor mag hij de bijeen komsten van de personeelsvereni ging blijven bezoeken, zoals hij eveneens welkom blijft bij de jaar lijkse bedrij fspresentatie/nieuw- jaarsbijeenkomst. Dit keer hoefde er geen grote zaal gehuurd te worden of een feest tent te worden opgezet. In de nieuwe hal van Budelpack II aan Pallethandelingen. Het magazijn van Budelpack registreerde vorig jaar 156.669 pallethandelingen te genover 113.231 in 1992 en 78.524 in 1991. De medewerkers zitten met enorme verschillen: in januari waren er door de economische re cessie maar 3502 pallethandelin- gen en in december 20.917. Er rijden in Poortvliet per dag 30-40 vrachtwagens af en aan. de overkant van het hoofdgebouw kwam het personeel met aanhang zaterdag van vier tot acht uur bij een voor zakelijke informatie, een gezellige ontmoeting met colle ga's, bezichtiging van het nieuwe pand en een lopend buffet. Het afscheid van Jan Kik in ver band met het bereiken van de 65-jarige leeftijd was één van de hoogtepunten. Directeur A.A. Nieuwkerk haalde herinneringen op aan het langdurig dienstver band, dat begon bij de fa. A.A. Nieuwkerk en via Nieuwkerk's banketfabriek en I.B.C. bij Budel pack eindigde. "Je hebt bij heel wat vennootschappen gewerkt en alle veranderingen heb je over leefd dankzij het feit, dat je heel flexibel bent. Want je wist soms niet, of je het volgende jaar nog wel bij het bedrijf zou werken. Je was een man van vroeg begin nen. Je zette de machines aan en regelde het gehele schoonmaak- programma. Een kwaliteitsmede werker die er altijd was. Een buitengewoon trouw en toegewijd personeelslid, vol inzet en met zorgvuldigheid. Jan Kik was een absoluut voorbeeld in ons be drijf", zei Nieuwkerk, die zijn dank verder tot uiting bracht in de overhandiging van een enveloppe. "Ik wens je een welverdiende rust toe, in gezondheid en de komende jaren blijf je welkom op onze nieuwjaarsreceptie", aldus de Budelpack-directeur. Hij had voor de schoonzoon van Kik, die bij de belastingdienst werkt, nog een cadeau: van de brutowinst van 2.9 miljoen gulden over 1993 kreeg dhr. Boer symbo lisch 1 miljoen gulden mee. Rien Joppe had namens het per soneel een enveloppe voor zijn vertrekkende collega en voor mevr. Kik waren er bloemen. Jop pe noemde Kik een man die alles deed bij Budelpack. "Je bent zelfs muizenvanger geweest." Paul v.d. Kasteele van de perso neelsvereniging had nog een ver rassing in petto. Hij liet weten, dat Kik graag op de bijeenkomsten wilde blijven komen, maar als oud-personeelslid kan dat niet meer. Via een erelidmaatschap is dat wel mogelijk en Van de Kasteele overhandigde Kik de bij behorende oorkonde. In zijn dankwoord richtte Kik zich met name tot Nieuwkerk sr. met wie hij 40 jaar samen had op getrokken. Er waren nog meer jubilarissen bij Budelpack. W.M. van Tiggele uit Poortvliet is er 25 jaar in dienst en directeur André Nieuw kerk bleek aan zijn koperen jubi leum toe, maar daar werd geen ophef over gemaakt, evenmin als van de anderen die 12 1/2 jaar in dienst zijn: Rien Joppe, Josien Ponse en Jan neke van Houdt uit St. Maartens dijk, Maddie Boer, Wim Wielaard en Tineke van Rossen uit Tholen, Jaap de Graaf uit Oud-Vossemeer en Adrie v.d. Werff uit Scher penisse. Directeur Nieuwkerk heft het glas met het echtpaar Kik.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13