Rode Kruis oefent Thoolse ramp Provincie Zeeland Oeververbinding Westerscheide Nieuwe Zeelandfilm Zeeuwse Almanak Leerlingen van 't Rijks allemaal in één gebouw Concert op theaterorgel COMMISSIES IN BEROEP Leerlingen Eben Haëzer halen diploma brandwonden Gemeenten werken samen bij de WVG FNV-avond nieuwe wet gehandicapten Donderdag 3 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Een Westerscheide oeververbinding mag op zijn hoogst 1.178 miljoen gulden gaan kosten. Een delegatie uit het college van gs is dat bedrag overeengekomen met de minister van verkeer en waterstaat. De provincie en de minister zijn er nog niet helemaal uit, maar het is wel de bedoeling voor de verkiezingen van de tweede kamer definitief knopen door te hakken. Veiligheid Risico's Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Veertig gewonden in een ingestorte fabriekshal bij een zware storm. Het geneeskundig peloton zuid-west Noord-Brabant van het Rode Kruis hield zaterdag de eerste van hun twee jaarlijkse grote rampenbestrij- dingsoefeningen. Dat gebeurde in de hal van het Thoolse bedrijf Wico Units aan de Slabbecoornweg. De gewonde personeelsleden werden gespeeld door veertig lotusslachtoffers van de groep Noord- en Midden-Zeeland. Vrienden Vorige week vrijdag is de film "Zeeland bij hoog en bij laag" in première gegaan. De film is bedoeld als algemeen promotiemiddel voor Zeeland. "Promotie" niet in de zin van schreeuwerig of op-de-borst-klop- perij, maar gewoon een film die wil laten zien dat Zeeland allerlei facetten heeft, dat er te land en ter zee hard wordt gewerkt en dat er behalve dat leuke dingen zijn te zien en te beleven. De dag start al vroeg in "Bij hoog en bij laag". We zien in het opko mende licht wat vogels over de slikken scharrelen, de bakker haalt z'n brood uit de oven en in een "broodfabriek" gaat het er wat industriëler aan toe. Een bekend ochtendblad wordt in de bus gedaan en op de stadhuis toren van Middelburg springt de wijzer net naar twee minuten over zeven... Vervolgens zien we hoe het leven zich die dag ontplooit. De arbeid in bedrijven komt aan bod, scholieren, recreanten, muzi kanten en vissers zijn actief. Dit alles speelt zich af tegen het ritme van de zee en het getij. Tegen de avond houdt de arbeid op, maar voor sommigen ook niet.. Hoe het precies in,elkaar zit, ver tellen we nu niet, want geïnteres seerde groepen, verenigingen en bedrijven kunnen gratis de film le nen. "Zeeland bij hoog en bij laag" is verkrijgbaar als 16-mm film (op tisch geluid) en op video (VHS en U-Matic). Wie dat wil kan een videokopie ko pen. De prijs voor een VHS-versie is f 75,-. Het centrale adres voor lenen en kopen is: Informatiecentrum Pro vincie Zeeland, Abdij 9 in Middel burg, telefoon 01180-31400. Nieuws De nieuwe Zeeuwse Almanak is verschenen. Het boekwerkje bevat een schat aan informatie over een veelheid van instellingen en orga nen die werkzaam zijn in de pro vincie Zeeland of die voor Zeeland van belang kunnen zijn. Traditiege trouw zijn de eerste bladzijden ge reserveerd voor de namen en ver jaardagen van de koninklijke familie. Vervolgens passeert een reeks van namen en adressen en andere gegevens. Een greep uit de onderwerpen: bevolkingscijfers van Zeeland, de leden van provin ciale staten, de samenstelling van de verschillende statencommis sies, de leden van het college van gedeputeerde staten en de werk velden waar zij zich mee bezighou den, een overzicht van de com missarissen der koningin in de provincie en van de leden van ge deputeerde staten vanaf 1814 tot heden, een overzicht van de pro vinciale organisatie met inbegrip van de stoombootdiensten, minis ters en staatssecretarissen, de eerste en tweede kamer, provin ciale besturen in Nederland, kern gegevens van de gemeenten in Zeeland compleet met namen van burgemeesters, wethouders en raadsleden, idem van de water schappen, verschillende rijksdien sten, havenschappen, politie en al lerlei instellingen op bijvoorbeeld het terrein van landbouw, visserij, natuur, kunst, scholen, gezond heidszorg en sport. Het boekwerkje is tegen betaling van 32,50 verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Telefonisch bestellen kan ook. Het telefoon nummer van het informatiecen trum is 01180-31400. Het in Den Haag overeengekomen bedrag van 1.178 miljoen gulden is te splitsen in drie delen. Voor de bouw ligt er een offerte van 965 miljoen gulden; verzekerin gen, contractuele voorbehouden en aanpassing van randvoorwaar den vergt een bedrag van 37 mil joen gulden en voor het uitsluiten van risico's, diversen en onvoor zien is 100 miljoen gulden uitge trokken. De nieuwe berekening valt 200 miljoen gulden lager uit dan oor spronkelijk met de aanleg van een wov zou zijn gemoeid. Met name is gesleuteld aan de aanbieding die er lag van de aannemerscom binatie: 1,15 miljard. Onderhande lingen tussen provincie en aanne mer, Kombinatie Middelplaat Westerscheide vof (KMW), hebben geleid tot een aanbieding van 965 miljoen gulden. De aannemingscombinatie heeft de oorspronkelijke aanbieding aan gevuld met een paar goedkopere varianten. De gekozen variant be staat uit twee tunnelbuizen. In elke tunnelbuis komen twee rijstroken van elk 3,5 m. De maat komt overeen met de norm die geldt voor een autosnelweg. Een buis heeft een diameter van 11,30 m. In het oorspronkelijke ontwerp was dat 12,60 m.; een kleinere buis is nu eenmaal goed koper. Een verdere verlaging van de prijs is bereikt door het laten vervallen van een van de vlucht gangen. Deze vluchtgang was in ternationaal geen vereiste. De overige vluchtgangen, in de vorm van dwarsverbindingen tussen de buizen, blijven net als in de oor spronkelijke offerte om de vijfhon derd meter. Door het ontbreken van de eerder voorziene vlucht gang binnen de tunnel moet ge vaarlijk transport in konvooi en on der begeleiding. In de eerdere versie van de wov had het gevaar lijk transport onbelemmerde door gang zonder begeleiding. Met de minister is verder gespro ken over het ondervangen van de risico's die kunnen opduiken bij de voorbereiding, de bouw en de ex ploitatie van de oeververbinding. De risico's in de voorbereidingsfa se kunnen worden beperkt in een tussencontract tussen provincie en KMW. In een dergelijk contract kan precies worden omschreven welke werkzaamheden tegen wel ke kosten worden uitgevoerd. Een tussencontract moet trouwens toch al worden opgesteld omdat de gestandsdoeningtermijn voor het huidige contract met KMW af loopt per 11 april. Het is niet te verwachten dat voor die tijd een definitief contract rond kan zijn. De bouw van de tunnel, en dan vooral het boren, brengt de mees te risico's met zich. Deze opvat ting wordt geschraagd door de bevindingen van de Technische Universiteit Delft. KMW neemt het gros van de risico's die zich in de grond kunnen voordoen tijdens het boorproces voor zijn rekening. De maatschappij stelt wel als voorwaarde dat er dan eerst een gedegen grondonderzoek moet komen. Vooruitlopend op een mo gelijk voor de provincie positief besluit op het beroepschrift van de gemeente Borsele over de aan wijzingsprocedure heeft de minis ter drie miljoen gulden toegezegd voor dit grondonderzoek. Het ko ninklijk besluit over de aanwijzings procedure wordt overigens deze maand verwacht. Op verzoek van de minister wordt nog onderzoek gedaan naar risi co's die kunnen optreden bij de exploitatie van de tunnel. Het gaat daarbij onder meer om mogelijke veranderingen in het vervoersaan bod. Het onderzoek naar de risi co's moet binnen vier weken klaar zijn omdat minister en gs elkaar over vier weken weer ontmoeten. Vrijdag 11 februari, aanvang 9.30 uur, vergadert de Provinciale Mi lieuraad. Op de agenda staan: de structuur visie mer Axelsche Vlakte/Autri- chepolder, de regiovisie Schou- wen-west en de organisatie en vormgeving van de provinciale commissie milieu en waterstaat. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en de vergaderstukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Donderdag 3 februari, aanvang 9.00 uur, wordt een bezwaar schrift behandeld van een inwoner van Middelburg. De Middelburger is het niet eens met een eerder besluit van de commissaris van de koningin over zijn aanvraag voor spoedshalve bijstand. Dinsdag 8 februari, aanvang 14.00 uur, is er een zitting van de commissie die gedeputeerde sta ten adviseert over de te nemen beslissing over een bezwaar schrift. Het gaat om een bezwaar schrift dat is ingediend door een inwoner van de gemeente Zierik- zee. De gemeente Zierikzee had voor betrokkene bij gs een verkla ring van geen bezwaar aange vraagd voor het vestigen van een kampeerterrein aan het Eerste Weegje 3 in Zierikzee. Gs hebben de verklaring gewei gerd en betrokkene is het daar niet mee eens; vandaar het be zwaarschrift. De besliscommissie algemene bij standswet komt dinsdag 8 febru ari bijeen voor de behandeling van zes beroepschriften. De indieners zijn het niet eens met eerdere be sluiten van hun gemeentebestuur over hun bijstandsuitkering. Het gaat achtereenvolgens om een in woner van de volgende gemeen ten: 14.40 uur, Vlissingen; 15.00 uur, Terneuzen; 15.20 uur, Axel; 15.40 uur, Hulst; 16.00 uur, Hulst; 16.20 uur, Middelburg. De behandeling van de beroep- en bezwaarschriften vindt plaats in openbare bijeenkomsten in het provinciehuis, Abdij 6 in Middel burg. Morgen opent de nieuwe burge meester mevr. A. van den Berg van Bergen op Zoom de nieuw bouw van de regionale scholenge meenschap 't Rijks. Met de nieuwe vleugel die zo'n vijftien lo kalen bevat, is er een eind geko men aan de rijen met leerlingen die het verkeer op de Stulemeijer- laan op zijn weg vond. Het nood gebouw is inmiddels gesloopt. Door de nieuwbouw zijn de prac ticumlokalen voor natuur- en scheikunde en biologie uitgebreid. De vakken verzorging en muziek hebben een eigen (tweede) lokaal gekregen. De docenten hebben een werkruimte gekregen en het overblijflokaal heeft zestien glas- in-lood-ramen gekregen. Het oudste gedeelte van de school da teert van drie jaar na de oprich ting in 1882. Toen was het nog een HBS met 37 leerlingen en geen meisjes. Nu telt de school ruim 1600 leerlingen waarvan de meer derheid uit meisjes bestaat. De meeste leerlingen komen van bui ten Bergen op Zoom, met name ook van Tholen en St. Phi- lipsland. Onlangs hebben 22 leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basis school Eben Haëzer uit Tholen het diploma BRANDwonden- MEESTER gehaald. Het examen werd afgenomen in het kader van het project 'vermijden en bestrij den'. Daarvoor kwam een consu lent van de Nederlandse brandwondenstichting naar Tho len. Het project is bedoeld om kinderen bewust te maken van de risico's brandwonden op te lopen en hoe dat kan worden voorko men. Daarnaast wordt geleerd wat men moet doen als er toch brand wonden zijn opgelopen. De vol gende leerlingen haalden het diploma: Peter Andriesse, Martijn v.d. Berg, Huibert Cornelisse, Isa bella van Dijke, Albert-Jan van Duijn, Carlijne de Frel, Cees de Groen, Dianne de Groen, Jaco Heijboer, Ellen Jansen, Arjan Kooistra, Jaap van der Maas, Jo hanna Mol, Lenie Quist, Marieke v.d. Ree, Rien Schakel, Gerda v.d. Velde, Karina Verhage, Corné de Vos, André van Wienen, Machiel van der Wiel en Marlies van Zielst. Van de vier of vijf theaterorgels die ons land rijk is, is er één in Zeeland te vinden. Om dat in stand te houden organiseert de Zeeuwse theaterorgel stichting re gelmatig concerten. De stichting krijgt geen enkele subsidie en moet het dus hebben van die con certen en van donateurs. Op vrij dag 18 februari bespeelt de Engelsman Bryan Rodwell het or gel, dat staat opgesteld in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg. Het in 1935 bij John Compton in Engeland gemaakte orgel is in 1981 door de stichting aangekocht. In de provincie hoofdstad kan er ook een electro- nische piano op worden aangesloten. Tijdens de orgelcon certen worden verschillende mu ziekgenres ten gehore gebracht: klassiek, modern, filmmuziek. Het publiek komt er vanuit Ant werpen en Rotterdam op af. Het concert op 18 februari begint om acht uur. Overdracht van het behartigen van regionale aspecten van de wet voorzieningen gehandicaptèn (WVG) aan het samenwerkings verband welzijnszorg Oosterschel- deregio was woensdag in de Sint-Philipslandse gemeenteraad een hamerstuk. In Tholen werd het voorstel maandag met enige argwaan be keken. I.C. Moerland (PvdA) vond dat de raad eerst zelf goed op de hoogte moet zijn en dat was niet het geval. P. van Belzen (RPF/GPV) meende dat eerst de gemeentelijke taak afgebakend moet worden. Hij was verder bang voor verlies van een stuk bevoegd heid en budget. Wethouder J. Versluys legde uit dat de raad zich niet bindt, maar slechts instemt met een uitbrei ding van de taken van de gemeen schappelijke regeling. Overigens verwacht hij dat de overdracht van die taak mettertijd de instem ming van de raad zal krijgen. Het gaat om twee zaken die veel effi ciënter op regionaal niveau gere geld kunnen worden: collectief vervoer en een indicatiecommis sie. De wethouder gaf toe dat nog niet is vastgesteld wat precies ge meentelijk en wat regionaal uitge voerd kan gaan worden. Maar omdat diensten in het kader van de WVG Europees aanbesteed moeten worden, is samenwerking in de vorm van een openbaar li chaam nodig. Ook de Thoolse raad ging na die uitleg accoord. Pak even uw zakbookje Zeger le Clercq, Betty Salemink, Ina Menheere en Nel Hage als oefen-slachtoffers bij de Rode Kruisoefening in Tholen. en Den Haag zitten overvol vol gens het scenario. Daarom werd er een noodhospitaal ingericht in Meulvliet. Daarvoor wordt nor maal gesproken de sporthal geko- Tegen negen uur kwamen zater dagochtend de eerste slachtoffers de kantine van Wico Units bin nen. Er waren er onder meer met verbrande ogen, beenbreuken, blauwe plekken of verbrijzelde en afgehouwen ledematen. Deze mensen zijn opgeleid om bij oefe ningen voor slachtoffer te spelen en schminken zichzelf. Een blau we plek maken kost maar een paar minuten, een gapende wond een kwartier. "Het is een flinke toer om zoveel lotusmensen bij el kaar te krijgen", vertelt peletons- commandant Hans Vis van het Rode Kruis. "Daarom was er deze keer ook wat hulp uit West- Brabant. Het doel van de oefening was om zo snel mogelijk, zo veel mogelijk slachtoffers naar het zie kenhuis te vervoeren." Maar de ziekenhuizen in Bergen op Zoom, Roosendaal, Rotterdam zen, maar deze keer werden het drie kamertjes. Daar stond een artsenteam gereed dat ook aan de oefening meedeed. "Het was voor ons heel nieuw, maar de oefening verliep heel goed. Natuurlijk ging er wel eens iets fout. De meeste hulpverleners zijn geneigd om degenen die het hardst schreeuwen, het eerst te helpen. Maar wij proberen ze bij te brengen dat ze eerst moeten kij ken wat iemand heeft. Iemand die hard schreeuwt, leeft in ieder ge val nog." Eén lotusslachtoffer overleed in één van de busjes waarin de gewonden naar het noodhospitaal werden gereden. "Zo'n lotus bepaalt zelf wat hij doet. Als hij niet goed behandeld wordt, kan hij besluiten om te spelen dat hij sterft", vertelt Vis. Drie waarnemers controleerden of alles goed verliep. Zij zijn, net als alle deelnemers aan de oefening, vrijwilligers. Maar de waarnemers moeten wel een grote ervaring èn een medische achtergrond heb ben. Om half één werd het laatste slachtoffer naar Meulvliet ver voerd en een half uur later volgde de evaluatie van de oefening die de naam 'Weegschaal' meekreeg. VERVOLG VAN PAG 1 Kik kent het bedrijf en de familie Nieuwkerk van haver tot gort. Niet alleen op de werkvloer trok hij met E.Ph. op, maar ook op politiek en kerkelijk terrein waren ze vrienden. Hij zag zijn kinde ren, onder wie André, opgroeien. "Ze zijn allebei op mijn 65ste ver jaardag geweest. Twee jaar gele den ben ik wegens mijn gezondheid met werken moeten stoppen, maar ik ben steeds bij Budelpack betrokken gebleven. Ook het afscheid van E.Ph. Nieuwkerk als directeur in januari 1992 heb ik bijgewoond. Na een jaar ziektewet ben ik in de wao te-' recht gekomen, maar ik ben niets tekort gekomen. En nu ik 65 ben, blijk ik een goed pensioen te heb ben. Van het CNV, waarvan ik al 38 jaar lid ben, kreeg ik ook nog een meevaller. Ik ontving 760 gul den (38 jaar x 20 gulden) op mijn bankrekening. Daar had ik hele maal niet op gerekend. Ik blijf lid, dat was ik toch al van plan en als 65-jarige hoef ik minder contribu tie te betalen." Jan Kik heeft zich al geruime tijd op zijn pensioen kunnen voorbe reiden. Veel hobby's heeft hij niet. Het waren altijd lange werkdagen. Vroeger heeft hij nog wel deel uit gemaakt van de zangvereniging. Kik is ook diaken van de Her vormde Gemeente Poortvliet ge weest. Samen met zijn vrouw gaat hij nogal eens naar Oost Souburg, waar de enige dochter woont of naar de familie in Stavenisse. En hij fietst zijn rondjes in Poort vliet, langs de bedrijven aan de Paasdijk, waar Jan Kik zelf 41 jaar heeft gewerkt. "Het is een mooie tijd geweest, maar 't is voorbij!" THOLEN 4 feb. concert Hans Visser en vrienden, Meulvliet 20.15 u. 5 feb. Anib optreden huisorkest De Blauwe Kamer, Meulvliet 13.30 u. 7 feb. hoorzitting plan Molen hoek, Meulvliet 19.30 u. 16 feb. avond NCVB over zilver en sieraden, Visnet 19.30 u. 18 feb. bejaardensoos, Ten Anker 14-15 u. 19 feb. wilgen knotten natuurver., Schakerloo 9 u. 23 feb. Rode lijst-project natuur ver., Oudelandsestr. 19.30 u. 26 feb. Lebbis en Jansen, Meul vliet 20.15 u. OUD-VOSSEMEER 5 feb. nieuwjaarsmarkt St.Antho- niusschool 14-16 u. 8 feb. carnavalsavond Alg. vrou wenbond, Vossenkuil 20 u. 9 en 23 feb. koersballen Anbo, Vossenkuil 14 u. 12 feb. carnavalsoptocht en aan sluitend kindercarnaval, Vossen kuil 13.11 u. 16 feb. bingomiddag Anbo, Vos senkuil 14 u. 25 feb. jaaruitvoering muziekver. OVM, Vossenkuil. STAVENISSE 19 feb. uitvoering toneel ver. Dom burg, Stove 20 u. SINT-MAARTENSDIJK 21 feb. informatieavond FNV over wet voorzieningen gehandicapten, café Smerdiek 19.30 u. 12 mrt. jaarconcert Euterpe, Haestinge 19.45 u. SCHERPENISSE 9 feb. jaarvergadering Hervorm de vrouwen- en mannenvereni- ging, De Hoeksteen 19.30 u. 18 feb. Zeeuwse avond met Engel Reinhoudt en oude film, Holland Huis. POORTVLIET 14 feb. cursus quilten plattelands vrouwen, Ouwe Raed'uus. 15 feb. hoorzitting uitbrei dingsplan, 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. 15 feb. ledenvergadering gymvere niging Excelsior, café Centrum 19.45 u. 16 feb. spreekbeurt H. Eversdijk voor CDA, 't Ouwe .Raed'uus 20 u. SINT-PHILIPSLAND 18 feb. jaaruitvoering muziekver. Concordia. 22 feb. jaarvergadering NCVB, Ons Dorpshuis. 25 feb. jaarverg. hout- en bouw bond CNV, Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 4 feb. optreden fluitiste Berdien Stenberg, De Maagd 20.15 u. 5 feb. Nederpopcafé, Botte Hom mel 15 u. 11 feb. 'pure rock'-avond, Botte Hommel 20 u. 12 feb. intocht carnavalsprins Ma- nus I, NS-station 15.33 u. 13 feb. dweilbandfestival, Stoele- mat 14.30-18.30 u. 14 feb. kindervastenavond, Grote Markt 15.33 u. 15 feb. sluiting carnaval, Stoele- mat 18-19.30 u. t/m 20 feb. schilderijen van Els van Egeraat over vastenavond, Galerie Etcetera zo t/m za 14-17 u. 22 feb. KMTP over rotstuinen, Zaal Bolwerk 20 u. f ilm film film ROXY 1: Little Boeddha - do en zo t/m wo 20 u. The Addams fa mily values - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. Robin Hood, Men in Tights - vr en za 21.30 u. ROXY 2: Aladdin - a.l. za, zo en wo 14 u. The House of the Spirits - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 21 u. Robin Hood, Men in Tights - vr en za 18.45 u., zo 16.15 u. CINEMACTUEEL 1: Demolition Man - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: The Three Musketeers - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Sleepless in Seattle - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Aladdin - za, zo en wo 14 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz De FNV-Tholen houdt in samen werking met de Zeeuwse stichting voor gehandicaptenbeleid en de gemeente Tholen een informatiea vond over de nieuwe wet voorzie ningen gehandicapten (wvg). De bijeenkomst wordt op maandag 21 februari om half acht in café Smerdiek in Sint-Maartensdijk gehouden. De wvg treedt op 1 april in werking. De gemeente krijgt dan de 'zorgplicht' voor: woningaanpassingen onder de 45.000 gulden, vervoersvoorzie ning en rolstoeltoekenning voor iedereen met een handicap. De re geling geldelijke steun huisvesting gehandicapten (rgshg) komt te vervallen. Woningaanpassingen boven de 45.000 gulden zijn per 1 januari al overgegaan naar de al gemene wet bijzondere ziekte kosten en werkvoorzieningen blijven gewoon in de AAW. Een aantal inkomensondersteunende voorzieningen vervalt en is hoog uit nog via bijzondere bijstand te krijgen. Deze zaken zijn onder meer onderwerp van gesprek op de informatieavond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7