Gemeente Tholen gaat nu ook water in nieuwe wijk verkopen Sim w* 3tr:f33yasm 3^ Kiesverenigingen SGP gefuseerd Woningen Poortvliet dicht op zuivering Rabo St. Annaland vergadert maar 1 keer over fusie Thoolse jeugd kan putten uit rekken vol met folders Grond 140 gulden per vierkante meter in Molenhoek 335 Versluijsstraat vraagt om kleine bomen Burgerlijke stand al van St.Philipsland naar Tholen Politie pakt fout parkeren streng aan Mishandeling van schapen Poortvliet Bureau voor advies en informatie aan jongeren geopend Donderdag 3 februari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Extra bestuurszetel voor L. Walpot De kiesvereniging van de SGP in Sint-Philipsland is toegetreden tot de gemeentelijke kiesvereniging Tho len. Mede daardoor telt de SGP op Tholen nu 510 le den, een stijging van 113. De herschikking van het bestuur van de kiesvereniging was het belangrijkste onderdeel van de jaarvergadering donderdag in het verenigingsgebouw van de Geref. Gem. te St. An- naland. De gemeente Tholen gaat behalve bouwgrond ook water verkopen. In het nieuwe plan Molenhoek in Tholen zullen toekom stige bewoners een gedeel te van de waterpartij achter hun woning moe ten kopen. Calamiteiten Kleine ingreep Samenwerking Touwtrekken Chauvinisme Parkeren Budelpack M.A.J. van der Linde over plan Kom: De nieuwe wijk aan de noordzijde van de Deestraat in Poortvliet komt volgens M.A.J. van der Linde(PvdA) wel erg dicht op de rioolwaterzuiveringsinstallatie. St. Maartensdijk en Tholen twee keer De Rabobank St. Annaland/Poortvliet zal alleen op 10 maart vergaderen over de fusie omdat die vereni ging juridisch blijft bestaan. St. Maartensdijk en Tho len zullen echter al op 22 februari over de fusie spreken. Aangezien het statutair vereiste aantal van driekwart van de leden wel niet aanwezig zal zijn, volgt 10 maart een tweede, beslissende vergadering. Thoolse jongeren van grofweg 12 tot 26 jaar kunnen voor informatie op allerlei gebied voortaan terecht in het wijkgebouw aan de Molenvlietsestraat in Tholen. Leeftijdgenoten bemannen er het jongeren advies- en informatiebureau (JAIB) dat gisteren officieel is ge opend. Zaterdag tussen elf en drie uur kan iedereen er een kijkje nemen tijdens het open huis. I 3 pi 33 - 1 - dPv De schapen grazen nu nog rustig in Molenhoek, maar tussen de Gemaalweg en de Touwslagersdreef in Tholen moet in de nabije toekomst een luxe woonwijk met 16 vrijstaande huizen, 42 twee onder één kap woningen en 14 rijtjeswoningen verrijzen. De gemeente vangt daarmee twee vliegen in één klap: ze krijgt er geld voor en de particulier is ver antwoordelijk voor het onder houd. Volgens burgemeester H.A. van der Munnik is het niks nieuws omdat het in andere delen van Ne derland ook gebeurt. De raadsle den in de commissie ruimtelijke ordening keken er dinsdagavond wel even van op. Zij konden zich wel vinden in de opzet van het plan, dat gepresenteerd werd als een kwaliteitsplan. P. van Belzen (RPF/GPV) wilde het een exclu sieve wijk noemen, maar daar wil de Van der Munnik niet van weten. De grondprijs wordt wel hoger dan kopers tot dusver ge wend zijn: 140 gulden per vier kante meter. Er is plaats voor 75 tot 80 wonin gen. Opvallend aan het plan is dat de geplande 16 vrijstaande wonin gen langs de Gemaalweg ongeveer op dezelfde hoogte komen als de Gemaalweg en dat de tuinen lang zaam aflopen naar een vijver. Dat betekent dat het oostelijk gedeelte van het poldertje opgehoogd zal worden. De wijk zal van Buiten zorg II gescheiden worden door een watergang. De sloot die er nu ligt zal verbreed worden. Er ko men twee bruggetjes voor voet gangers en fietsers die de wijk met de Jonkheer van Vredenburghlaan en de Touwslagersdreef verbin den. Het talud van de watergang zal flauw aflopen. Hetzelfde geldt voor de grote watergang bij het gemaal De Eendracht. Doordat er veel waterpartijen in de wijk ko men, zijn er minder rioleringswer ken nodig. Dat bespaart kosten. De huizen langs Buitenzorg zullen ook weer ongeveer op de hoogte van de bestaande wijk verrijzen. P. van Belzen(RPF/GPV) had De leden van Tholen en St. Maar tensdijk hebben inmiddels uitno digingen ontvangen voor de vergadering van 22 februari. Bei de verenigingen worden per 1 mei ontbonden wanneer ook St. An- naland tot fusie besluit en haar statuten en huishoudelijk regle ment wijzigt. Tijdens de informatiebijeen komsten op 12 januari was het nog onzeker welke vereniging blijft voortbestaan. Juristen van Rabobank Nederland studeerden daar al maanden op om te bekij ken, welke oplossing het meest voordelig zou zijn. Volgens de beoogde directeur van de nieuwe Rabobank Tholen, dhr. G.J. Harmsen, is voor St. Anna- land gekozen wegens het kosten aspect. "Bij het fusierecht is de wetgever het oversluiten van hypotheek- en kredietaktes verge ten te regelen. Dat scheelt een ont zaggelijke hoeveelheid werk. Onze juristen zijn nog steeds bezig om Bewoners van de Burg. Ver sluijsstraat in Oud-Vossemeer vra gen in een brief aan het gemeentebestuur om de bomen voor hun woningen te vervangen door kleinere exemplaren. De elf bomen waarom het gaat, staan in het gedeelte tussen de Molenstraat en de basisscholen. Vooral de wortels zorgen voor overlast. Te gels in het trottoir en de paden naar de voordeur komen omhoog. Als gevolg van de harde wind drei gen twee bomen inmiddels om te vallen. Eén is er donderdagavond De dames N. de Jonge en M. Hendrikse werden met klachten over de bomen geconfronteerd, toen ze onlangs namens Beter Wo nen de bewoners bezochten van huizen waaraan dit jaar groot on derhoud plaatsvindt. Na overleg met de woningstichting werd besloten een brief aan de gemeen te te sturen. Alle dertig woningen werden door het tweetal bezocht. Bij een stuk of vijf werd niemand thuis, getroffen, maar de overigen ondertekenden de brief allemaal. Het schrijven is eind vorige week naar de gemeente gestuurd. twijfels over de voorgestelde hoofdontsluiting van de wijk via het Hertenkamp. In geval van brand of andere calamiteiten vond hij het logischer de nieuwe wijk via een straat te verbinden met de bestaande wijk. Volgens K.A. Heijboer(SGP) zit het wel goed met de ontsluiting. Hij wilde weten hoe hoog de grondprijs zou worden. G.J. Hoek daarvoor een betere oplossing te zoeken, maar hoe langer je wacht, hoe langer de onzekerheid duurt. We hadden hoop, voor 22 februari de beste manier gevonden te heb ben, maar hopelijk lukt het als nog om het oversluiten van de aktes voordeliger gedaan te krij gen." Het feit, dat van de leden van St.' Annaland de meeste tegenstand tegen de fusie verwacht wordt, heeft volgens Harmsen niets te maken met het voortbestaan van die coöperatieve vereniging. "Er is gekeken naar het kostenaspect. De eerste vergadering van 22 fe bruari is ook een formaliteit. Zo wel in St. Maartensdijk als in Tholen zal geen driekwart van de leden aanwezig zijn. De echte ver gadering is dus pas 10 maart voor alle drie banken." De fusiecommissie kwam dins dagmorgen weer bijeen. "Het loopt lekker", aldus Harmsen. "We zetten elke keer een stap. Vooruitlopend op de fusie zijn we al bezig met sollicatiegesprekken voor de vacatures van hoofd par ticulieren, hoofd bedrijfsvoering en hoofd creditgelden/beleggin- gen. Er zijn verschillende kandi daten via het interne circuit van de Rabobank. Het ziet er hoopvol uit." De directeur denkt direct na een positieve beslissing op 10 maart al met de reorganisatie te gaan be ginnen. "Zoveel mogelijk zullen we dan afdelingen volgens de planning concentreren, zoals be leggingen en administratie. De ju ridische fusie is per 1 mei gepland, maar het samengaan van de admi nistraties zal pas na de zomerva kantie plaatsvinden, zo verwacht Harmsen. Kerncentrale Borssele. Vrijdag gaat de kerncentrale Borssele voor enkele weken uit bedrijf in ver band met de jaarlijkse splijtstof wisseling. Van de 121 splijtstofelementen worden er 40 vervangen. De gebruikte worden na ongeveer een jaar afgevoerd naar de opwerkingsfabriek van Cogema in Frankrijk. Naast de splijtstofwisseling worden er nog onderhoudswerkzaamheden ver richt. Andere centrales nemen de elektriciteitsproduktie over. Eind maart zal de kerncentrale weer stroom leveren aan het landelijk net. (VVD) wilde weten of de afstand van het gemaal ten opzichte van de woningen voldoende was. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven vond het een schitterend plan en vroeg naar de belangstelling voor een stek in de Molenhoek. M.A.J. van der Linde (PvdA) vreesde dat het een duur plan wordt. Niet alleen de grondprijs maar ook het onderhoud. Hij wil- De rekken in de kleine ruimte (die voor een jaar is gehuurd) liggen vol folders over de meest uiteenlo pende onderwerpen. Studiefinan ciering, rechtshulp, OV-jaarkaart, schoolvakanties, museumjaar kaart, cultureel jongeren paspoort, (vakantie)werk, au pair, kamer huren, huursubsidie, mili taire dienst (weigeren), alcohol, drugs, veilig vrijen en aids, om er een aantal te noemen. Het groot ste deel is gratis, maar voor een aantal moet betaald worden. Het JAIB is op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag ge opend van half twee tot half zes, alsmede op vrijdagavond van zes tot acht uur. Ellen Boogaart, Rens Oostrom, Inge Wessels en Masch- jenka van Doorn werken er. Het JAIB Tholen is een depen dance van Goes, evenals het even eens gisteren geopende bureau in Zierikzee. "Het JAIB richt zich op alle jongeren die behoefte heb ben aan informatie of advies", zei voorzitter J. de Kerf van de de weten of er gedacht is aan een pad voor voetgangers en fietsers onder de dijk (het Molenwegje) om in het centrum te komen. Van der Munnik stelde dat de grond 'redelijk betaalbaar' is. De doorgang naar de Jonkheer van Vredenburghlaan zou volgens de Thoolse overleggroep jeugd- en jongerenbeleid gisterenmorgen. "Een ander aspect is het gezond- verstand-advies: luisteren naar jongeren en inspelen op een even tuele hulpvraag." Jeugd- en jonge renwerkster Marianne Velthuis onderschrijft dat: "We moeten jongeren duidelijk maken dat ze met hun problemen bij ons terecht kunnen." Zonodig kan het JAIB doorverwijzen naar andere in stanties. De Kerf zei dat we leven in een informatie-maatschappij. Welis waar leidt dat tot meer kennis en inzicht, maar het is ook een com plex geheel. "Als jongeren er mee geconfronteerd worden, is het wenselijk dat ze ergens aan kun nen wippen voor uitleg." De Kerf zag ook een preventieve functie in het omgaan van jongeren met op voeders, scholen, werk, kinderop vang en vrijetijdsbesteding. Hij meldde dat er een eenjarige sa- burgemeester met een kleine in greep 'voldoende toegankelijk' gemaakt moeten worden. Wel wil het college nog eens bekijken hoe de 'kruising' Hertenkamp/Zuid- Oudaan/Groot Verréhof verbe terd zou kunnen worden omdat er 450 auto's per etmaal verwacht worden die van deze route gebruik zullen maken. Het waterschap zal verplicht wor menwerkingsovereenkomst is gesloten tussen het jeugd- en jon gerenwerk op Tholen en op de Be- velanden. De openingshandeling werd ver richt door wethouder J. Versluys en provinciaal ambtenaar J.W. Ruijsink-Barentsen, die jeugd hulpverlening als taak heeft. Bei den ontrafelden de knopen in een touw. "We zullen de knoop maar niet doorhakken", merkte Ver sluys gekscherend op. De wethouder schetste hoe Tho len ooit vijf bloeiende jeugdclubs kende: in Stavenisse, Sint- Maartensdijk, Scherpenisse, Tho len en Oud-Vossemeer. Alleen laatstgenoemde is nog over. "Het valt of staat vaak met het beschik baar zijn van mensen die de kar willen trekken." Na het aanstellen van een jeugd- en jongeren werkster in 1993 - ondergebracht bij de stichting Thuiszorg - is met voortvarendheid gewerkt aan de totstandkoming van zogenaamde ambulante jeugdhulpverlening. Dat heeft nu gestalte gekregen in de vorm van het JAIB. "Een voorziening die gericht is op toe gankelijke hulpverlening, maar ook een informerende, adviseren de en preventieve doelstelling heeft." Het JAIB is gerealiseerd met geld den de noodzakelijke maatregelen te treffen om geluidsoverlast van het gemaal in te perken, zo lichtte de burgemeester toe. Wat de belangstelling betreft is er volgens Van der Munnik bijna el ke dag één aanmelding. Volgens hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte zullen de kosten van onderhoud meevallen omdat een deel van de waterpartij aan de koper verkocht wordt. "Het on derhoud komt dan ook op het bordje van de particulier." P. van Belzen: "Straks krijgen we territoriale grenzen." De vijver zal ongeveer 1 tot ander halve meter diep worden. Mevr. Deurloo zag gevaar voor kinderen maar de burgemeester vond dat een verantwoordelijkheid van de ouders. Maandag 7 februari vindt er een inspraakavond over Molenhoek plaats in de Meulvliet te Tholen. Aanvang 19.30 uur. In het overleg tussen de gemeen ten van Tholen en Sint- Philipsland is besloten om, voor uitlopend op de herindeling in 1995, de bevolkingsadministratie van Sint-Philipsland alvast over te brengen naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Dit houdt ver band met ziekte van de ambtenaar van de burgerlijke stand. Voor de inwoners van Sint- Philipsland verandert alleen de wachttijd. Nog steeds moeten za ken als uitreksels uit het persoons register, reisdocumenten, rijbewijzen aangevraagd worden op het eigen gemeentehuis. Van daaruit wordt de aanvraag dan doorgezonden naar Sint- Maartensdijk. Het document wordt van daaruit opgestuurd. De service 'klaar terwijl u wacht' die voor onder andere uittreksels uit het persoonsregister gold, vervalt dus. Het gemeentebestuur van Sint-Philipsland vraagt de inwo ners om begrip en heeft beloofd er in dringende gevallen een mouw aan te passen. van zowel de gemeente als de pro vincie. "Trokken beiden ook op andere terreinen maar zo aan de zelfde kant van het touw", merkte gedeputeerde A.J. Dijkwel op. Hij sprak vanuit Goes via een tele foonverbinding, die zowel met Tholen als Zierikzee was ge maakt. De voortvarendheid op Tholen en Schouwen leidde ertoe, dat de provincie niet eerst de gro tere plaatsen in Zeeland van een JAIB kon voorzien zoals eigenlijk de bedoeling was. "Want van de opzet van zo'n netwerk moeten we het hebben." Dijkwel had ook nog een cadeautje voor het Zeeuwse jeugd- en jongerenwerk; hij zei dat de provincie garant wil staan voor de drukkosten van het jeugd- katern 16-plus, een soort sociale kaart voor jongeren. De JAIB's waren al volop bezig om daarvoor via sponsoring geld bij elkaar te krijgen. In Zierikzee verrichtte wethouder P. de Rijke de opening; ook hij was via de telefoonlijn in Tholen te horen. De Rijke noemde de er varingen in Goes met deze laag drempelige voorziening bemoedigend. Hij betreurde het dat enkele Schouwse gemeenten de stichting Jeugd de rug hebben toegekeerd, maar deed de gedurf de uitspraak dat dit bij de vor ming van één gemeente Schouwen over vier jaar weer goed zal komen. Voorzitter J.W. Duvekot opende de vergadering waarop 55 mensen aanwezig waren. Uit het jaar verslag bleek dat een ledenwerfac tie in Poortvliet zorgde voor een verdubbeling van het aantal leden in het dorp. Toen vorig jaar de herindeling van Tholen en St. Philipsland vaste vormen aannam, heeft het bestuur van de gemeentelijke kies vereniging Tholen van de SGP contact gezocht met de zusterver eniging in Sint-Philipsland. Dat leidde ertoe dat de laatste toetrad tot de kiesvereniging Tholen. Het bestuur vond de samenwerking noodzakelijk in verband met de kandidaatstelling voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Om de 'fusie' goed te laten verlo pen, moesten er wat onderdelen veranderd worden in de reglemen ten waarin slechts gesproken werd over zeven bestuursleden (één uit elke plaats op Tholen). Er werd uiteindelijk gekozen voor negen bestuurszetels, dus één extra. Het bestuur stelde voor, het algemeen reglement op te nemen; 'indien mogelijk levert elke plaatselijke kiesvereniging een bestuurslid.' Hierbij stak het chauvinisme de kop op, want de afgevaardigden scherpten dit aan tot: 'elke plaat selijke kiesvereniging levert een bestuurslid.' De negende plaats zou volgens bestuur moeten worden bezet door een lid uit één van de groot ste plaatselijke kiesverenigingen. In dit geval stelde het bestuur de kandidaten D. Gunst uit Tholen en wethouder L. Walpot uit Sint- Philipsland voor. Er was onder de aanwezigen wat kritiek op de keu ze voor de grootste verenigingen. De critici vroegen het bestuur of dit voortaan altijd het systeem zou blijven. Zij zagen liever dat de extra plek vrij beschikbaar was voor leden vanuit alle plaatselijke kiesverenigingen. Het bestuur antwoordde dat het niet persé zo hoeft te blijven. Daarop gingen alle afgevaardigden accoord met de voorgestelde kandidaten. Bij de stemming voor het extra bestuurslid won Walpot nipt met 12 stemmen tegen 11 voor Gunst. Voor het gewone bestuurslid van uit Sint-Philipsland was de keuze tussen raadslid Chr. van 't Hof en J. Verloop. Van 't Hof won de stemming overtuigend met 19 stemmen tegen 4 voor Verloop. Zowel Walpot als Van 't Hof aan vaardden hun benoeming. Na de pauze kwamen er wat vra gen over gemeentelijk beleid aan de orde. Vanuit Stavenisse werd nog eens kritiek geuit over de besluitvorming en de uitvoering van de herbestrating van het ha venplateau. Een lid uit Oud- Vossemeer gaf de SGP-fractie de raad meer aan kostenbewaking te doen. Als voorbeeld noemde hij onder meer de dure sloop van de voormalige Montessorischool in Tholen. Wethouder J. v.d. Jagt merkte op dat er niets onregle mentairs is gebeurd bij de her bestrating in Stavenisse en de sloop van oude gebouwen, waar onder ander asbest verwijderd moest worden. Wel is er besloten om bij meerdere aannemers prij zen op te vragen, wat toch tot een kostenbesparing kan leiden. Ook de plaats voor de speeltuin in Oud-Vossemeer werd ter discussie gesteld. Er werd gevraagd of het allemaal niet te dicht bij huizen en de kerk wordt neergezet in ver band met geluidsoverlast. De vraagsteller werd verzekerd dat hij daarvoor niet bezorgd hoefde te zijn. Bij de rondvraag kwam ook de parkeerproblematiek bij Budel pack in Poortvliet aan de orde. Regelmatig staan er, ondanks het nieuwe parkeerterrein, auto's op de Paasdijkweg. Een aanwezige was bang dat het eerst tot ernstige ongelukken of vechtpartijen moet komen voordat er iets aan gedaan wordt. De wethouder bleek ook van deze problemen op de hoogte te zijn. Uit gesprekken met de di rectie van Budelpack blijkt dat door de wisseling van ploegen soms het parkeerterrein leeg is, terwijl op de Paasdijkweg auto's staan. Van der Jagt beloofde naar een bevredigende oplossing te zul len zoeken. De afstand van honderd meter die de gemeente hanteert kwam de sociaal-democraat dinsdagavond in de commissie ruimtelijke orde ning 'uiterst merkwaardig' over. Ook al beweerde hoofd gemeente lijke ontwikkeling L.T. Steenpoor te dat de milieu-inspectie er geen bezwaren tegen heeft gemaakt. Het college presenteerde de uit breiding van Poortvliet in het plan Kom als een kwaliteitsplan, maar Van der Linde had daar zijn twij fels over, juist omdat het aan één zijde grenst aan een industrieter rein en de zuivering. Hij haalde cijfers aan over de capaciteit van de zuivering (2200 inwoners equi valenten) en stelde dat een afstand van 100 meter gering was. Steen poorte noemde de zuivering zeer beperkt. "Over de afstand is con tact geweest met de milieu-inspec tie. Ze hebben er geen bezwaar te gen om daar een bouwplan van deze omvang te projecteren." De politie krijgt regelmatig klach ten binnen over auto's die 's avonds en met name 's zaterdags worden geparkeerd voor de in gang van de loods van het water schap aan de Havenweg in Sint-Annaland. Het gevolg is dat bij gladheid de strooimachines niet uit de loods kunnen. Er is aangekondigd dat er streng opge treden gaat worden tegen de fout- parkeerders. Een boete wordt zonder pardon uitgeschreven en als het nodig is, worden de voer tuigen weggesleept op kosten van de eigenaar. De afgelopen week werden ook el ders op het eiland een aantal auto mobilisten bekeurd wegens fout parkeren op trottoirs en dergelij ke. Met name in de binnenstad van Tholen vormt dit een pro bleem. De politie wijst erop dat er aan de Bosstraat en de haven vol doende parkeerruimte is. Fout- parkeerders kunnen een boete van 50,- tegemoet zien. Burgemeester H.A. van der Mun nik vulde aan dat er geen slib op geslagen wordt. "Zelfs bij een noordwestenwind hebben we nooit klachten gehad." Ook G.J. Hoek(VVD) en P. van Belzen(RPF/GPV) hadden vragen over de afstand van de wijk ten opzichte van het industriegebied. Hoek wees erop dat Bouman- Potter de loodsen gebruikt voor opslag. "Stel dat er een ander be drijf in komt?" Van Belzen vond de omschrijving voor wat het be drijf er wel en niet mag te vaag: "Is het juridisch waterdicht? Zo niet, wat zijn de gevolgen?" Volgens Van der Munnik staat er in het bestemmingsplan omschre ven dat Bouman-Potter in die loodsen alleen meubels mag op slaan. "Ik ga er van uit dat hij daar weet van heeft." De strook tussen het industrieter rein en de zuivering wordt inge plant. Er komt een klein speel- tuintje dat vanuit de woningen goed zichtbaar is. In de boomwei- de ten noorden van de wijk zal een groot trapveld aangelegd wor den. K.A. Heijboer(SGP) hoopte dat de grondprijs in Poortvliet wat lager kan uitvallen dan in het nieuwe plan Molenhoek in Tho len 140 per vierkante meter). Maar de burgemeester zei dat er weinig verschil zal zijn. Een 34-jarige man uit Sint- Annaland heeft een proces verbaal gekregen wegens dieren mishandeling. Surveillerende agenten troffen zaterdag om half twaalf in een weiland aan de Zwarteweg in Poortvliet een schaap in erbarmelijke toestand aan. Het beest had zojuist drie lammetjes dood ter wereld ge bracht. In de sloot naast het wei land lagen nog drie dode schapen. Alle dieren waren eigendom van de Sint-Annalander. Een dieren arts en de dierenbescherming zijn ingelicht. Rens Oosterom, Inge Wessels en Ellen Boogaart van het jongerenadvies- en informatiebureau dat gisteren in het wijkgebouw te Tholen geopend werd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3