Inwoners financieel beter af met gefuseerd waterschap Nog één team Smash senioren Oogst tarwe is een record met 11.500 kg./ha. Van Gorsel boventallig voorzitter ZMO Tholen Maar vier voorzitters Scherpenisse 'Rabo smijt miljoenen over de balk' Eindrapport stuurgroep: samengaan vanaf 1996 mogelijk Verkiezingen Voorzitter ZLM Scherpenisse: Inzameling van landbouwfolie Bouwaanvragen varkensstallen nog niet rond Donderdag 27 januari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Fusie van de vier Zeeuwse waterschappen boven de Westerschelde levert een jaarlijkse besparing op van ruim anderhalf mil joen gulden. De inwoners van Tholen en Sint- Philipsland zouden, uit gezonderd voor de ver ontreinigingsheffing, minder lasten hoeven be talen dan bij een zelfstan dig waterschap Tholen. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde fusierap port 'Koers 2000 of gegist bestek'. Minder stijgen Overgangsbestuur t Tafeltennis Doel is handhaving in derde klasse Voor de teams'van Smash '76 uit Sint-Annaland be gint zaterdag het nieuwe seizoen met vier thuis wedstrijden in de Wellevaete. De voorjaarscompetitie eindigt op 7 mei. Smash schreef slechts één senioren team (vorig seizoen nog twee) en drie jeugdploegen in. Kadetten OPRUIMING Na de opheffingsvergaderingen van de ZLM-afdelingen St. Phi- lipsland, St. Annaland en Scher- penisse is de samenstelling van het bestuur van de nieuwe ZMO- afdeling Tholen bekend. Boven tallig voorzitter is J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer, de huidige kringvoorzitter. Uit elke kern is er een bestuurslid: M.J. Stoutjesdijk uit Tholen, mevr. M. Hage uit Oud-Vossemeer, J.L. Goedege- buure uit St. Annaland, W.J. van Putte uit Stavenisse, G.J. Hoek uit St. Maartensdijk, E. Hage uit Scherpenisse, M.D. Geuze uit Poortvliet en L. de Oude uit St. Philipsland. De voormalige afdelingsvoorzit ters zijn grotendeels doorgescho ven naar de nieuwe, eilandelij ke ZMO. Alleen in Oud-Vossemeer (G.L.D. Gaakeer), St. Annaland (J. Akkermans) en St. Philipsland (A.A. van Nieuwenhuijzen) zijn er anderen benoemd. In St. Annaland zei voorzitter Akkermans, dat zijn bestuur juist een niet-akkerbouwer naar voren wilde schuiven omdat de ZMO- top dan alleen uit akkerbouwers zou bestaan. Naast zaadteler J.L. Goedegebuure was glastuinder J. de Rijke kandidaat. De eerste kreeg 11 stemmen, de tweede 6; 1 was er blanco. Goedegebuure riep de leden op om tijdig zaken door te spelen. "Vroeger had je in St. Annaland 7 bestuurders om aan te spreken, nu maar één meer." Voorzitter Akkermans noemde de nieuwe structuur bijna een copie van de huidige kring met een tuin- bouwcommissie e.d. M.C. Polder man bekritiseerde het feit, dat de ZMO-top Tholen daarmee al in gevuld is. "In de eerste periode gebeurt dat zo", antwoordde Ak kermans. "Uit elke kern is er een afgevaardigde, maar of dat in lengte van jaren zo is, dat is de vraag." Uit de discussie werd dui delijk, dat er in de toekomst meer naar kwaliteit en sector (akker bouw, tuinbouw, veeteelt) gekeken zal worden in plaats van naar de woonplaats. De ZLM afdeling is donderdag avond opgeheven. Voorzitter E. Hage blikte terug. Hij vertelde dat de afdeling op 6 maart 1922 was opgericht in de Gouden Leeuw, in hetzelfde etablissement waar de afdeling zou worden opgeheven. Zijn grootvader J.H. Hage was de eerste voorzitter. De andere bestuursleden waren M.L. Deur- loo, J. Keur en P. van der Slikke. Hage was tot 8 februari 1951 voorzitter, met onderbreking in de oorlogsjaren. Voorlichting nam op de bijeen komsten een belangrijke plaats in: dierenarts Steendijk kwam over tbc vertellen, na de ramp kwam iemand tekst en uitleg geven over bekalking. Ir. M.A. Geuze kwam over tentoonstellingen praten. En het saldo bleef op 17 tot 18 gulden steken. In het begin waren leden en niet-leden welkom. In de jaren vijftig groeide het ledenaantal. Op één avond zelfs met 15 tegelijk. Maar er vertrokken ook voorman nen, zoals L. Jansen (de opvolger van Keur) die het in de Noord oostpolder ging proberen. In de jaren twintig is overwogen om de afdeling lid te laten worden van die in Poortvliet. "Maar Poort vliet liet weten dat Scherpenisse de eigen belangen maar beter zelf behartigen." De afdeling heeft in bijna 72 jaren slechts vier voorzitters gekend: J.H. Hage, J.J. Hage, J. Versluys en E. Hage. Voorzitter J. Akkermans van de ZLM-afdeling St. Annaland heeft tijdens de opheffingsvergadering fikse kritiek geuit op de Rabo bank. Inhakend op de schaalver groting bij Cebeco, CZAV, veilingen, e.d. zei hij: "Het bestuur van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet werd na het wanbeleid van de afgelopen jaren en het vertrek van de direc teur - wat overigens op zeer sterke aandrang van de regiodirectie plaatsvond - door diezelfde regio directie richting fusie gestuurd. Op termijn gezien een goede be slissing, maar ik vraag mij in ge- moede af, of bestuurders die hebben gefaald en sommigen zelfs ten tweede male - denk maar aan het faillissement van Rabobank Poortvliet - opnieuw bestuursver- antwoordelijkheid moeten dra gen. Er zijn miljoenen over de balk gesmeten. Geld dat u en ik op moeten brengen of opgebracht hebben." Israëlavonden. Op dinsdag- en donderdagavond 15 en 16 februari houdt de stichting Sjofar twee Is- raelavonden in dorpshuis De Mei boom in Krabbendijke. Spreekster is mevr. H. Stranders. De bijeen komsten beginnen om half acht. De fusie zou 1 januari 1996 een feit kunnen zijn, als het aan de sa menstellers van het rapport ligt. Op 9 februari beslissen de algeme ne vergaderingen van hoofdinge landen van de waterschappen Tholen, Walcheren, Schouwen- Duiveland en Noord- en Zuid- Beveland of de samenvoeging ook werkelijkheid wordt. De uiteinde lijke beslissing wordt door provin ciale staten genomen. Hoewel de Zeeuwse waterschap pen fusie een aantal jaren geleden nog van de hand wezen, wordt er sindsdien op meerdere terreinen samengewerkt. Ondertussen gaat de schaalvergroting verder (zoals bij gemeenten) en is het besef ge groeid dat de waterschappen niet achter kunnen blijven. Willen ze tenminste bestuurlijke invloed en betekenis houden. Dat er uit pro vinciale staten signalen komen die een toekomstige fusie niet uitslui ten, heeft de vier waterschappen doen besluiten zelf het initiatief te nemen. Zé vormden een stuur groep, die aan dé slag ging 'onder leiding van Eerste Kamerlid H. Eversdijk. Het waterschap Tholen wordt erin vertegenwoordigd door dijkgraaf I.C. Hage, gezworene J.L. van Gorsel, secretaris J.D. de Korte en hoofd technische dienst J.A. Dees. Alle ingeleverde kandidaten lijsten voor de waterschaps verkiezingen op 2 maart zijn geldig. Dat heeft het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen vrijdag vastgesteld. De 45 kandidaten voor een ze tel in hét waterschapsbestuur worden in een speciale verkie zingskrant - die in de tweede helft van februari verschijnt - aan de inwoners gepresen teerd. Het nieuwe 25-koppige bestuur zal de komende twee jaar veelvuldig met de water schapsfusie geconfronteerd worden. Als het huidige bestuur tenminste op 9 fe bruari het licht op groen zet. Vooral toekomstige ontwikkelin gen zullen een voordelig effect hebben op het samengaan van de waterschappen, concludeert de stuurgroep. Er zijn weliswaar nog punten waarover overeenstem ming bereikt moet worden, maar de belemmeringen zijn niet zoda nig groot dat dit jarenlang zou moeten duren. Daarom komt de stuurgroep tot- het advies van een fusie per 1 januari 1996. Becijferd is dat de eenmalige kosten van de operatie 5,3 miljoen gulden be dragen. Het grootste deel daarvan gaat op aan kostenvergoedingen voor het personeel en uitkeringen aan voormalige bestuursleden. Fusie betekent voor de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland dat de waterschapslasten in de toekomst, minder zullen stijgen. Aan de hand van enkele voorbeel den blijkt dat duidelijk. Een gezin met een eigen woning van 90.000 gulden zal in 1996 aan lasten 588,51 gulden moeten betalen, ter wijl dat bij een fusie 530,07 gul den zal zijn. Bij een eigen woning van 150.000 gulden zijn de bedra gen respectievelijk 678,31 gulden en 591,58 gulden. Een huurder be taalt in 1996 aan het waterschap Tholen 453,81 gulden en aan een gefuseerd waterschap 439,58 gul den. Een agrarisch bedrijf van 40 hectare met zes vervuilingseenhe den tenslotte: 6782,83 gulden te gen 5690,72 gulden bij een fusie. Over het algemeen is het zo, dat bij een fusie de bijdrage van de in woners in de traditionele taken van het waterschap (waterkering, peilbeheer en wegenonderhoud) minder zullen stijgen. De veront reinigingsheffing daarentegen gaat aanmerkelijk omhoog. Dat is een gevolg van het relatief kleine aantal vervuilingseenheden op Tholen en Sint-Philipsland (nog geen 9% van het totale aantal in de vier schappen) ten opzichte van de investeringen die in de toe komst nodig voor de gemalen. Na 1 april van dit jaar zullen de vier waterschappen samen 4 dijk graven, 21 gezworenen en 89 hoofdingelanden hebben. Er wordt overwogen om die vier besturen na een eventuele fusie als een soort overgangsbestuur te la ten fungeren tot 1 april 1998. Maar op termijn komen er dan nieuwe waterschapsverkiezingen om tot één bestuur te komen. De gedachte is dat dit gaat bestaan uit een dijkgraaf, 8 gezworenen en 42 hoofdingelanden. Onderwerp van studie is nog, hoe in die situa tie de afstand tussen bestuurders en burgers zo klein mogelijk ge houden kan worden. Het nieuwe waterschap zal gecon centreerd worden- in één gebouw, dat in Goes of Middelburg komt. Tholen zal hoogstens een depen dance houden, voornamelijk voor de buitendienst. "In de uitvoering van werken in het buitengebied zal weinig veranderen", meent secre taris De Korte. De stuurgroep heeft becijferd dat bij het kan toorpersoneel 17 banen zullen ver dwijnen. De verwachting is dat dit via natuurlijk yerloop kan ge beuren. Als de hoofdingelanden met de fusie instemmen, kan een groot aantal zaken verder uitgewerkt worden. Zaken die te maken heb ben met het personeel, automati sering, eigendommen, het oud-archief, beheer wegen en wa terlopen, afstemmen van werkwij zen op diverse terreinen, omvormen waterschapsreglemen ten, bereikbaarheid van het schap in de deelgebieden en vaststelling tarieven heffingen. De huisvesting heeft prioriteit. De stuurgroep vindt dat een gefuseerd water schap al meteen in een nieuw on derkomen moet kunnen beginnen. Daarover zal dan ook al in maart een rapport ver schijnen. De januarizon heeft even vat gekregen op het landschap. Ineens zijn er weer schaduwen ie zien, weerspiegelingen in het water. De wind laat zich niet horen: de Kruytenburgsedijk bij de Schelphoek in Poortvliet. Na hun promotie, vorig jaar, mo gen Ad Verhage, David van Driel, Marco Saarloos en Adrie Aar- noudse het proberen in de derde klasse. Aarnoudse en Van Driel zijn overgekomen uit het tweede team, omdat Rafaël Fructuoso een half jaar stage loopt in Span je. Het team gaat spelen voor handhaving in de derde klasse. De tegenstanders die ze daarbij ont moeten zijn: Smash '70 2 uit Noordhoek, TIOS '67 2 uit Til burg, Markiezaat 2 uit Bergen op Zoom, Backhands 5 uit St.Wille- brord en Vice Versa '51 2 uit Ou- Film Zeeland. Morgen gaat er om vier uur in het Arsenaaltheater in Vlissingen een film over de pro vincie Zeeland in première. Gede puteerde staten en een aantal genodigden zullen de film bekij-' ken voorafgegaan door een korte inleiding door gedeputeerde A.J. Dijkwel. denbosch. Met name Backhands en Vice Versa worden getipt als ti telkandidaten. Het Sint- Annalandse Smash speelde in haar bestaan in totaal vier jaar in de derde klasse. De junioren mogen in-de tweede klasse uitkomen, ondanks de laat ste plaats die ze in de competitie van vorig jaar haalden. Jeroen Saarloos is gestopt en wordt ver vangen door Arjan Ketting. Die zal samen met Jacob Elenbaas en Henk Jopse moeten strijden voor handhaving in de klasse. Het tweede jeugdteam komt uit in de tweede klasse voor kadetten en staat onder leiding van Peter Scherpenisse. Omdat Arjan Ket ting doorschoof naar de junioren, moeten Matthijs Bruijnzeel, Leon v.d. Graaf en Anné van Dijke het met z'n drieën klaren. In het derde jeugdteam (kadetten derde klasse) stopte Jos Ridder hof. Daardoor mag de nog jonge Marnix v.d. Graaf iedere week naast Anné Sturris en Peter Bazen spelen. Beide kadetten teams reke nen minstens op een plek in de middenmoot. Zaterdag oefenden de vier teams tegen elkaar. Smash 1 won met 6-4 van een gelegenheidsteam van Adrie Aarnoudse, Christian van 't Hof en Kees van Poortvliet. Met name David van Driel speelde bij zonder sterk. Aarnoudse won ver rassend van Verhage met minimaal verschil. Kadetten 1 won met 7-3 van kadetten 2. Programma zaterdag 29 januari: Smash'76 l-Smash'70 2, Smash junioren -Hotak 4, Smash kadet ten 1-Hotak 7 en Smash kadetten 2-Vice Versa 7. De wedstrijden worden vanaf twee uur gespeeld in sportzaal de Wellevaete in Sint- Annaland. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde 'eeuwen LIJSTENMAKER ijstwerk voor het eiland Tholen ALLE POSTERS-30% ALU. WISSELLIJSTEN-20% RESTANTEN STAAFLIJST -60% ALLE SPIEGELS-50% TIENERPOSTERS 13,958,50 FOTOLIJSTJES 13/186,00 AFTIMMERLAT hol/bol0,50 Advertentie I.M. Pater Moeskroen. Vrijdag 4 fe bruari treedt om acht uur de Ne derlandse band Pater Moeskroen op in De Stenge in Heinkenszand. In het voorprogramma speelt de Zeeuwse formatie Surrender. In 1993 was de oogst van de tarwe zo goed dat er een record werd ge vestigd. Op één perceel bedroeg de opbrengst 11.500 kilogram per ha. Dat deelde voorzitter E. Hage mee tijdens de jaar-en opheffings vergadering donderdagavond in De Gouden Leeuw. Volgens Hage was 1993 in meer opzichten uit zonderlijk. Vooral het vroege voorjaar stelde menige boer voor verassingen. "Oudere mensen spraken er hun verwondering over uit dat alles zo vroeg ingezaaid kon worden." In juli ging het ech ter mis. De regen zorgde onder andere voor problemen in het graszaad. Vanaf 8 september bleef het najaar volgens de voorzitter, nat. Tussén de regenperioden door werden de late aardappelen gerooid. De vroege vorst zorgde in novem ber voor enige zorgen maar de re genval op 30 december (52 cm) was een dieptepunt. "Kijken we nu naar de problemen in Limburg of de aardbeving in Amerika dan mogen we toch redelijk tevreden zijn." De cichorei leverde een ge middelde opbrengst van 53 ton netto per ha, terwijl ook de prijs van de late aardappelen volgens Hage niet tegenviel, namelijk twee keer zo duur als vorig jaar. Vice-voorzitter D.M. Giljam be lichtte de veehouderijsector. De melkhouderij is volgens Giljam de tak die het meest loont. Dat kan volgens hem alleen als de melkveehouders zeven dagen per week alert zijn. "De milieu-eisen zijn niet gering en vragen veel in vesteringen." De resultaten van de stierenmeste- rij zijn volgens Giljam ronduit slecht. Ook het houden van scha pen brengt niet veel op: "De wol is waardeloos en het vlees niet duur. De ooipremie moet het wat overeind houden." Noodslachtingen worden volgens Giljam moeilijk en kostbaar door de strengere eisen en de hoge keu ringskosten. "Binnen afzienbare tijd zal de injectiespuit voor be paalde dieren het laatste worden." Volgens de vice-voorzitter hebben alle sectoren in de veehouderij een veer moeten laten maar zo zei hij :"Van kippen weet ik niet veel af. Ook het gemeentebestuur van Tholen werkt mee aan de inzame ling van afgedankt land- en tuin- bouwfolie. In Zeeland wordt dat gezamenlijk aangepakt via de OLAZ, die vanaf heden drie jaar inzameling, transport en verwer king ter hand neemt. In juni en in december zal er op de gemeente werkplaats in Scherpenisse gedu rende één week epn container wórden geplaatst voor het afge dankte plastic. Alleen dat, als ze los over je erf lo pen, je de tuin niet hoeft te wie den." De vergadering nam een moment stilte in acht voor het overleden ere-lid P. Jagt die van 1954 tot 1982 secretaris/penningmeester was van de afdeling. Over zes in oktober ingediende aanvragen voor de bouw van var kensstallen kan het Thoolse ge meentebestuur niet binnen de wettelijk voorgeschreven termijn van drie maanden een besluit ne men. Er is nog geen definitief ad vies van de welstandscommissie; de aanvragers zijn in de gelegen heid gesteld hun plan aan de welstandseisen aan te passen. Bur gemeester en wethouders vragen de raad maandagmiddag de be slissing voor ten hoogste drie maanden te verdagen. De zes aanvragen - ingediend vóórdat de gemeente Tholen met spoed een procedure begon om het bestemmingsplan te verande ren - zijn van G. Jonkers uit Odi- liapeel, A. van de Wouw, A. Mog- gré uit Sint-Kruis, M. Welvaarts uit Boxtel, J. Wouters uit Sint- Oedenroede en H. van Genugten uit Best. De twee laatstgenoemden worden, samen met W. Vugts uit Haaren, in een artikel in dagblad De Stem genoemd als grote ondernemers die eind vorig jaar in zes gemeen ten zeker 36 bouwplannen voor varkensstallen indienden. In korte tijd werden in acht Zeeuwse en drie Westbrabantse gemeenten 61 aanvragen ingediend voor naar schatting respectievelijk 250.000 en 100.000 mestvarkens. Tussen personen zochten voor de drie on dernemers uit, welke gemeenten in hun bestemmingsplan buitenge bied nauwelijks barrières hadden en gingen vervolgens op zoek naar boeren die hun grond wilden ver kopen, aldus De Stem. De inspec tie milieuhygiëne zou Zeeuwse bestuurders hebben geadviseerd in de milieuvergunning een 'groen labelstal' voor te schrijven, wat op grond van de wet milieubeheer mogelijk is. Een dergelijke stal stoot 50 tot 70 procent minder ammoniak uit. De gemeente Sint-Philipsland gaat het bestemmingsplan Buiten gebied eveneens herzien, zo is in november door de gemeenteraad besloten. Gedeputeerde staten hebben dinsdag een specifieke verklaring van geen bezwaar ver leend, voor bouwaanvragen die geen betrekking hebben op mam- moetbedrijven of een concentratie van intensieve veehouderijen. 3* *3 Deze stapel- buizen op een dam langs de Lageweg bij de kruising met de Lange Kruisweg in de Ui terst Nieuwlandpolder doen op dit ogenblik geen dienst. Alleen als blikvanger in de natte kale polder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 17