Provincie Zeeland Wegen verdeeld Comité is wachten op doorbraak moe Toneelstuk PJZ boeit Haestinge Geld voor podiumkunsten Festival van dweilbands in Vossemeer Zeeuw rijdt te veel auto Sotheby's in Markiezenhof voor taxatie Burgemeester uit commissie ruilverkaveling Zestien procent minder auto's op veerboot bij Kruiningen Groei met 20% ondernemingen Mondriaanjaar gevierd met exposities Donderdag 13 januari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Beestenboel Vorig jaar is het provinciale wegennet fors uitgebreid. Dat is het resultaat van een omvangrijke ruiloperatie tussen de wegbeheerders in dit land: rijk, provincies, gemeenten en waterschappen. Milieu communicatie IN BEROEP Pak even uw zakboekje Nieuwjaarskaart bewoners Molenstraat Het buurtcomité Molenstraat in Poortvliet is van plan dit jaar acties te voeren om een eind te maken aan de overlast van garagebedrijf J.C.L. Niemantsverdriet. Dat maakten de bewoners bekend via een nieuwjaars kaart die onder meer aan Thoolse politici is verstuurd. Haal massa's nieuwe TV en Radiozenders in huis met een SCHOTELANTENNE Alles in één pakket voor uitstekende ontvangst vaJ verwal E'ectr°- De snorren zijn niet meer wat ze waren Een luid applaus en lovende woorden vielen zaterdag ten deel aan de toneelgroep van de Plattelands Jonge ren Zuid (PJZ) afdeling Tholen en Sint-Philipsland. In Haestinge voerden de leden het blijspel 'Oelie's tante' op voor zo'n 350 man publiek. De PJZ brengt jaar lijks een toneelstuk en Hans van Nieuwenhuijzen uit Poortvliet nam voor het tweede jaar de regie op zich. Klooster Emmy Verhey Meer dan een half miljoen gulden per jaar besteedt de provincie aan een reeks van aktiviteiten in de po diumkunst. Van dit bedrag gaat met ingang van dit jaar ruim 480.000,- rechtstreeks naar de vijf centrumgemeenten Goes, Mid delburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. Met deze gemeenten sluit de provincie een overeen komst af voor een periode van vier jaar. Het voordeel voor de ge meenten is dat ze voor een reeks van jaren weten waar ze aan toe zijn. Het voordeel voor de provin cie is dat niet ieder jaar opnieuw tal van aanvragen beoordeeld hoe ven te worden en dat verspreid over de provincie een gevarieerd en kwalitatief goed aanbod van podiumkunsten in stand blijft. Met het aangaan van de overeenkomst verplichten de gemeenten zich jaarlijks een aktiviteitenoverzicht naar de provincie te sturen en moeten ze aangeven welke onder delen van het programma gefinan cierd worden met provinciaal geld. De gemeente Goes kan op deze manier jaarlijks 95.000,- tege moet zien. Het geld moet besteed worden aan aktiviteiten in de Prins van Oranje, door de stichtingen 't Beest en Dansz, de Christ. Orato riumvereniging en de Goese Ope rettevereniging. De gemeente zelf heeft voor aktiviteiten bijna 220.000 beschikbaar. Voor de gemeente Middelburg ligt jaarlijks 120.000.= klaar. Behal ve voor schouwburg, concert en film is het geld bedoeld voor Jazz- aktiviteiten, Stichting Kamermu ziek, Werkgroep Oude Muziek en de Oratoriumvereniging. Middel burg zelf besteedt aan de verschil lende voorstellingen ruim 320.000,-, inclusief 49 duizend gulden voor Stichting Nieuwe Mu ziek. Deze stichting ontvangt van de provincie jaarlijks een bedrag van ruim vier ton voor instandhou ding en aktiviteiten. Terneuzen trekt jaarlijks een bedrag van ruim 209.000,- uit de gemeentelijke portemonnee voor aktiviteiten in Nieuws Pinda's rijgen en vetbollen maken zijn een paar van de concrete din gen die kinderen van zes tot der tien jaar kunnen doen op de the mamiddag Dieren in de winter in het Zeeuws Biologisch museum in Oostkapelle. Onder het motto Beestenboel wordt aandacht be steed aan de manier hoe verschil lende dieren de winter doorko men. Trekvogels bijvoorbeeld gaan'naar een ander land, er zijn dieren die ter plaatse blijven rond scharrelen en sommige soorten houden een winterslaap. De themamiddag is woensdag 19 januari en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Voor de entree, een consumptie en knutselmateriaal moeten de kinderen vijf gulden be talen. Er is plaats voor dertig kin deren. Om zeker te zijn van een plekje is telefonisch reserveren belangrijk. Het telefoonnummer van het mu seum is 01188-2620. onder meer het Zuidlandtheater. Voor voorstellingen in dit theater 102.500,-), de Stichting Jazz club Zws-Vlaanderen 7.500,-) en de Stichting Blues Promotion Zws-Vlaanderen is 120.000,- provinciaal geld uitgetrokken. Een zelfde bedrag is beschikbaar voor de gemeente Vlissingen; 37.500,- voor theatervoorstellin gen, 75.000,- voor het Straat festival en 7.500,- voor de ora toriumvereniging. Voor deze en andere aktiviteiten heeft de ge meente zelf 210.000,- klaar lig gen. Zierikzee tenslotte mag rekenen op 25.000,- voor theaterpro grammering en aktiviteiten van de Stichting Brogum. De gemeente zelf besteedt 96.100,-. Het provinciale wegennet is vorig jaar uitgebreid met ruim 50 km. De totale door de provincie te on derhouden lengte komt daarmee op dik 480 km. De uitbreiding is een gevolg van een grote ruiloperatie tussen de verschillende wegbeheerders in het land: rijk, provincies, gemeen ten en waterschappen. Voor het ruilen was heel veel overleg nodig, voorafgegaan door jarenlange stu dies en onderzoek. In voorgaande jaren was het be heer van de wegen eigenlijk maar een ratjetoe. Zo beheerde het rijk zowel autosnelwegen als eenvou dige erfontsluitingswegen. De we gennetten van provincie, gemeen ten en waterschappen waren eveneens rijk geschakeerd aan wegtypes. Al in 1963 is gepro beerd via de Wet Uitkeringen We gen verandering in deze situatie aan te brengen. Zo kwam er een indeling in categorieën: rijkswe genplan, secundaire wegen, ter tiaire wegen etc. Efficiënt werd het niet en de geldstromen die no dig zijn voor het onderhoud bleven lopen langs een kronkelig pad. De provincie had een belanrijke rol omdat zij, de rijkswegen daargela ten, de categorie-indeling moest vaststellen en de daarmee ge paard gaande verdeling van geld voor nieuwe wegen en onderhoud. Met nu weer een nieuwe wet in de hand, Wet Herverdeling Wegenbe- heer, is het dan gelukt het beheer van de wegen te stroomlijnen. Uit gangspunt van de nieuwe wet is dat het rijk zorgt voor het door gaande hoofdwegennet en dat de provincies het regionale hoofdwe gennet voor hun rekening nemen. Alle andere wegen worden aan de zorg van de gemeenten toever trouwd. Hierop is onder meer in Zeeland een uitzondering ge maakt: de waterschappen en het Wegschap Walcheren beheren de wegen buiten de bebouwde kom. Het geld dat is gemoeid met het wegenbeheer ontvangen provin cies en gemeenten nu recht streeks van het rijk en ieder be heerder kan nu dus zelf beslissen hoe hij zijn geld besteed. In Zee land geven de gemeenten hun geld door aan de waterschappen. Hiermee is een eind gekomen aan de verdelingstaak van de provin cie. Om dit allemaal voor elkaar te krijgen moest er heel wat worden afgeruild. In totaal ging het om 600 km Zeeuwse wegen (twee- maal de afstand Middelburg - Leeuwarden) die op hetzelfde mo ment van beheerder wisselden. Wegnummers Vanouds worden wegen genum merd, onder meer om informatie over een bepaald wegvak vast te leggen en voor het gemak van de weggebruiker. Rijkswegen heb ben een tweecijferig A-nummer (autosnelweg) of een tweecijferig N-nummer (Niet-autosnelweg). De provinciale wegen hebben allen een driecijferig N-nummer. Om te voorkomen dat er elders in het land een weg voorkomt met een zelfde nummer als in Zeeland, hebben de provincies samen met de ANWB afspraken gemaakt. In Zeeland hebben de belangrijke provinciale wegen een N-nummer uit de reeksen 250 en 280; de overige wegen zijn voorzien van een van de nummers 651 t/m 700. Het werk aan de wegen wordt ge regeld vanuit een centraal kantoor bij de Directie Milieu en Water staat van de provincie en vanuit vier regiokantoren. Vanuit de re giokantoren doet men inspecties, onderhoud aan bermen en beplan tingen, klein onderhoud aan ver hardingen, schoonhouden van ver hardingen en wegmeubilair, toezicht op uit te voeren werk en gladheidsbestrijding. De nieuwe situatie, inclusief de be- nummering, is kleurrijk in beeld gebracht op een Wegenkaart pro vincie Zeeland. Op de achterkant van de kaart is beschreven waar om de veranderingen hebben plaatsgevonden en staan de adressen en telefoonnummers van de regiokantoren. De wegenkaart is verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. Zoals verwacht door de organisa toren hebben zich 25 deelnemers aangemeld voor de cursus milieu communicatie aan de Open Uni versiteit. De deelnemers zijn af komstig uit organisaties als provincie, gemeenten, water schappen, inspectie milieuhygiëne en politie. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten in de maanden januari, februari en maart. Het is de bedoeling dat de verschillende instanties beter met elkaar leren samenwerken, zowel bij het ma ken van beleid als bij de uitvoe ring. Uit onderzoek was gebleken dat er nogal wat mankeerde aan de onderlinge samenwerking en communicatie. Vandaar dat de cursus is toegesneden op in de praktijk gebleken knelpunten. Maandag 17 januari, 13.40 uur, is er een openbare zitting over een bezwaarschrift tegen een beslis sing over een aanvraag tot spoedêhalve bijstand. Het gaat om de behandeling van een be zwaarschrift van een inwoonster van de gemeente Sas van Gent die het niet eens is met een eer dere beslissing van de commissa ris der koningin. De besliscommissie ABW behan delt om 14.00 uur een be roepschrift algemene bijstands wet. Een inwoonster van de gemeente Vlissingen is het niet eens met een eerder besluit,van haar gemeentebestuur en is in be roep gegaan bij het bestuur van de provincie Zeeland. Carnavalsvereniging De Vlooien- trappers organiseert voor het eerst een dweilbandfestival in Oud- Vossemeer. Op 29 januari komen vijf bands in actie in café Óe Hoop. Naast de plaatselijke groep Oe momme noe zijn dat muzikan ten uit Nieuw-Vossemeer, Le pelstraat en Wouw. Het festival begint 's avonds om negen uur. Op 5 februari plaatst de club aan de ingangen van het dorp weer de borden met de carnavalsnaam Gróót Pesóót. Een week later is de carnavalsviering met ondermeer een kinderoptocht. Aan de overkant van het Schelde- Rijnkanaal, in Nieuw-Vossemeer, jubileert een dweilband. De Stoeprakkers viert het elfjarig bestaan op 15 en 16 januari met een dweilbandfestival op zaterda gavond en een receptie op zondag middag. Aan het festival, dat om half acht begint in café Voor waarts, doet ook Oe momme noe uit Oud-Vossemeer mee. De Zeeuwen nemen te vaak de auto. Dat concludeert de Zeeuwse milieufederatie (ZMF) in het laat ste nummer van haar kwartaal blad Wantij. Van alle afgelegde kilometers neemt volgens de ZMF de auto 83 procent voor zijn reke ning, het openbaar vervoer zeven procent en de fiets tien. Land- bouwverkeer en afstanden die te voet zijn afgelegd, worden door de ZMF niet meegeteld. De mi lieufederatie bekritiseert het regi onale verkeers- vervoerplan. Het zou te slap zijn. "Om de milieu vervuiling binnen de perken te houden, is in het structuurschema verkeer en vervoer gesteld dat het autoverkeer tussen 1986 en 2010 niet meer dan 35 procent en het vrachtverkeer met niet meer dan 20 procent mag groeien", schrijft de ZMF. Volgens de milieuorgani satie zou het autoverkeer zelfs ge halveerd moeten worden en het vrachtverkeer met 75 procent te ruggebracht om de natuur te spa ren. Het regionale verkeers- en vervoerplan geeft het autogebruik echter de ruimte om met 60 pro cent te groeien en voor het vracht verkeer is geen planning gemaakt. Volgens de ZMF moet er veel meer gedaan worden aan de pro motie van de fiets en het openbaar vervoer. THOLEN 15 jan. ganzenexcursie natuurve- reniging, Markt 9 u. 16 jan. jaarvergadering De Pieter man, De Tol 10.30 u. 19 jan. avond NCVB over Tholen, vroeger en nu, Visnet 19.30 u. 19 jan. jaarvergadering natuurve- reniging, Meulvliet 19.30 u. 21 jan. de Berini's met Groeten uit Rotterdam, Meulvliet. 26 jan. lezing van auteur Marion Bloem, Meulvliet 20.15 u. 4 feb. concert Hans Visser en vrienden, Meulvliet 20.15 u. 16 feb. avond NCVB over zilver en sierraden, Visnet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 15 jan. voorstelling 'Het vrolijke tankstation' van St.Joseph, Vos- senkuil 19.30 u. 18 jan. boetseren vrouwenbond AVB, Vossenkuil 20 u. 19 en 26 jan. koersbal ANBO, Vossenkuil 14 u. SINT-ANNALAND 14 jan. alg. ledenvergadering Smash'76, Wellevaete 19.30 u. 18 jan. jaarvergadering platte landsvrouwen, Gouden Leeuw '19.30 u. 28 jan. jaarvergadering Acce lerando. SCHERPENISSE 18 feb. Zeeuwse avond met Engel Reinhoudt, Holland Huis 20.15 u. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik wordt bedankt als adviserend lid van de landin richtingscommissie Stavenisse. Zijn inbreng was vooral in de voorbereidingsperiode wenselijk om het landinrichtingsplan af te stemmen op gemeentelijke plan nen. Eind oktober besloten de stemgerechtigden om tot uitvoe ring van het plan over te gaan. Daarmee kwam aan de voorbereid dende fase een einde. Zoals eerder in de blokken Sint-Philipsland en Sint-Annaland kan het adviserend lidmaatschap van de gemeente voor het blok Stavenisse verval len. De provincie heeft de centrale landinrichtingscommissie daarom verzocht. Aan advertentie- en portokosten en presentiegeld heeft de provin cie voor de ruilverkaveling Stave nisse 7246,63 gulden uitgegeven. Dit bedrag krijgt Middelburg ver goed van het ministerie van landbouw. Expositie REG Vijftig amateur kunstenaars, waaronder een aan tal Rec-cursisten, houden een tentoontstelling van het werk dat is gemaakt voor de landelijke wedstrijd Talens Palet. Van 17 tot en met 21 januari zijn de werken te zien in het gebouw van het Ree aan de Zusterstraat in Goes. Op 20 januari is daar een open dag. Akkerbouw. Ir. T.G. van der Meer van de directie milieu en wa terstaat van de provincie Zeeland tekende een overeenkomst tussen de provincie en deelnemers aan het project om milieuvriendelijke re landbouw te gaan bedrijven. De boeren gaan bewuster gebruik maken van bestrijdingsmiddelen en mest. BERGEN OP ZOOM 15 jan. show 'The Shooting Par ty' van VSOP, De Maagd 20.15 u. 16 jan. orgelconcert door Rein Boeijen, Gertrudiskerk 16 u. 18 jan. KMTP over de natuur van Hawaï, Zaal Bolwerk 20 u. 21 jan. opera Mosè in Egitto door het operakoor de koninklijke lie dertafel Souvenir des Montag- nards uit Tilburg, De Maagd 20.15 u. 22 jan. museumtaxatiedag Sothe by's, Markiezenhof 10-16 u. 22 feb. KMTP over rotstuinen, Zaal Bolwerk 20 u. 23 jan. t/m 20 feb. schilderijen van Els van Egeraat over vastena vond, Galerie Etcetera zo t/m za 14-17 u. f ilm film film ROXY 1: The Adams family valu es - do, ma en di 20.15 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15 en 20.15 u„ wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: The House of the Spi rits - do en ma t/m wo 20 u. Robin Hood, Men in Tights - vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 en 20 u. Aladdin - a.l. za 14 en 16.15 u., zo en wo 14 u. Kinderfestival: Babar het olifantje - za en zo 12 u. CINEMACTUEEL 1: Sleepless in Seattle - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Beethovens 2nd - do en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ wo 14 en 20 u. Le Samurai - ma 20 u. CINEMACTUEEL 3: A Perfect World- do en ma t/m wo 20 u., vr 21.30 u., za en zo 18.45 en 21.30 u. Aladdin - vr 18.45 u., za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz De veerdienst Kruiningen- Perkpolder vervoerde het afgelo pen jaar zo'n 240.000 auto's min der dan in 1992. Dat is een daling van bijna 16 procent. In de afgelo pen vijf jaar is het aantal passa giers weliswaar gestaag afgenomen, maar met een maxi mum van zo'n 4,5 procent. Sinds de opening van de Zoomweg-Zuid is het aantal vervoerde auto's ech ter drastisch teruggelopen. De cember vormde een dieptepunt met een vermindering van ruim 21 procent ten opzichte van 1992. Ook het veer Vlissingen-Breskens vervoerde iets minder voertuigen, maar wijkt nauwelijks af van de normale daling van de afgelopen vijf jaar. Deze nieuwjaarskaart werd door het buurtcomité Molenstraat toegestuurd aan het gemeentebestuur en andere betrokkenen. De kaart is een foto van gepar keerde auto's rond de schuur van Niemantsverdriet in de Mo lenstraat. 'Wij wensen u en ons goede vooruitzichten in 1994,' zo luidt de tekst van het buurt comité. In een begeleidend schrijven stelt het comité dat ze na twee jaar moe is 'van het wachten op een doorbraak.' De klachten richtten zich tegen het parkeren van auto's van de garagehouder in de Mo lenstraat. De bewoners spreken van sen autokerkhof, midden in de woonwijk. 'We verwachten wat meer respons van diegenen die po litieke verantwoordelijkheid dra gen zodat zij kunnen laten zien werkelijk iets voor de burgers te kunnen betekenen.' Het buurtcomité kondigt aan de komende gemeenteraadsverkie zingen te gebruiken om 'de instan ties te wijzen op hun verantwoor delijkheid.' Ook zullen zij stappen ondernemen om de zaak buiten de gemeente Tholen onder de aandacht te brengen. De bewoners blikken in het briefje terug op 1993. Daarin stellen zij onder meer dat Niemantsverdriet elke dag 'ongelimiteerd' auto's in de Molenstraat parkeerde en de openbare weg als showroom ge bruikte. 'Zonder dat hem van ho gerhand en strootje in de weg werd gelegd ondanks vele tele foontjes van verontwaardigde buurtbewoners.' Volgens het buurtcomité weegt de economi sche bedrijvigheid zwaarder dan het welzijn van de burgers. Over deze kwestie is regelmatig overleg gevoerd tussen de gemeen te en de garagehouder. Dit heeft niet tot een oplossing geleid. De gemeente vindt dat het bedrijf op het bedrijventerrein thuis hoort, maar dat is in Poortvliet vol. Vol gens burgemeester H.A. van der Munnik duurt het nog twee of drie jaar voordat er weer een nieuw bestemmingsplan komt voor uitbreiding van het bedrij venterrein. In 1993 schreef de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland maar liefst 1450 nieuwe ondernemingen en vestigingen in. Dat is een toe name van bijna 20% ten opzichte van 1992. Mede dankzij de automatisering is het mogelijk een groeiende stroom nieuwe bedrijven, wijzi gingen in bestaande ondernemin gen en vragen om informatie te verwerken in het Handels-, Verenigingen- en Stichtingenre- gister van de Kvk. vanaf 598,- r1 r—l RADIO TV Hi-Fi SPECIAALZAAK technisch bureau Molendijk 3-4 St.M.dljk telefoon 01666-2315 Advertentie I.M. Het bekende veilinghuis Sotheby's houdt zaterdag 22 januari in het Markiezenhof in Bergen op Zoom een museum-taxatiedag. Mensen kunnen van tien tot vier uur maxi maal vijf voorwerpen laten taxe ren door specialisten. De lage vergoeding die Sotheby's daar voor vraagt, komt ten goede aan het museum in het Markiezenhof. Ook kunnen er dingen ter ver koop worden aangeboden. In juni wordt in Amsterdam een veiling georganiseerd waarop de voorwer pen die tijdens twaalf taxatieda gen in heel Nederland zijn aangeboden, worden geveild. De drie musea die de hoogste omzet halen van wat er via hen ter vei ling wordt aangeboden, krijgen een geldprijs die ze kunnen ge bruiken voor de restauratie of aankoop van kunstvoorwerpen. De PJZ voert altijd een blijspel op. "Er is al genoeg drama in de wereld. Deze groep wil het publiek een avondje vermaken en de beste manier om dat te doen is de men sen eens smakelijk te laten la chen", zegt regisseur Van Nieuwenhuijzen. Het verhaal van Oelie's tante gaat over de twee stu denten Oelie en Obbe, gespeeld door voorzitter Mart van Nieu wenhuijzen en Hans Kosten. Zij bewonen een huis dat ze huren van kolonel Biedermann, uitge beeld door oud-voorzitter Paul Versluys. Oelie en Obbe zijn echte levensge nieters. Herberien Noom en Kitty v.d. Hoek speelden de vriendin nen van de twee jongens: Steintje en Dinkje. Zij komen vaak op be zoek bij Oelie en Obbe. Hun voogd Van Gurk (Gert-Jan Bou- deling) is niet blij met de bezoek jes van de dames aan de twee studenten. Om elkaar toch zo vaak mogelijk te zien, komt het van pas dat een tante van de jon gens, Donna Papita uit Brazilië op bezoek komt. Ze werd gespeeld door Jany Brooijmans. Van Gurk laat de meisjes naar Oelie en Ob be gaan omdat de tante er toch bij is. Als ook nicht Allagonda - gespeeld door Meta Maas - nog op komt dagen, wordt de chaos compleet. Kootje Veldmuis, een vriend van Oelie en Obbe, moet er met kunst- en vliegwerk aan te pas komen om alles in goede banen te leiden. Kootjes rol werd vertolkt door Frans Burgers. Soufleuse was deze avond Titia Geuze, Frans Donken verzorgde het licht en het grimeerwerk was van Cori- ne Visser. "Ze hebben erg hun best gedaan", zegt Van Nieuwenhuijzen over zijn acteurs. "Deze groep heeft de reputatie Haestinge ieder jaar vol te krijgen, en ook nu is dat weer gelukt. Natuurlijk gaat er wel eens wat fout. Zo zakte deze keer, onder de hitte van de lampen, de snor van kolonel Biedermann af. Onder grote hilariteit zag men de snor naar de monhoeken van Paul Versluys zakken, maar die loste dat professioneel op door te zeg gen: die snorren zijn ook niet meer wat ze vroeger waren in het leger." De voorbereidingen voor het stuk begonnen al eind september. Iede re week werd er gerepeteerd. "Dat wasdit jaar niet makkelijk. Het is een moeilijk jaar geweest in de landbouw en veel van de jongelui werken op het boerenbedrijf. Daardoor moest er wel eens iemand werken als er repetities waren", vertelt Van Nieuwenhuij zen. "En tenslotte kwam daar ook nog eens de griepepidemie overheen. We hebben maar een paar keer voltallig kunnen repete ren, maar het is gelukt." Ieder jaar een paar weken voor de uitvoering gaan de leden 'in retraite' in een voormalig klooster in Bosschen- hoofd dat is omgebouwd tot con ferentiecentrum. "Daar heerst dan altijd een goede en gezellige sfeer", vindt Van Nieuwenhuij zen. De selectie voor het to neelstuk van dit jaar begint pas aan het einde van de zomer. Maar waarschijnlijk zal Oelie's tante eerst nog twee keer worden opge voerd. Dit jaar is het Mondriaanjaar. In Zeeland wordt dat gevierd met on der andere een tweetal exposities in Middelburg en Domburg. De tentoonstellingen lopen van 17 september tot en met 15 januari 1995. In het Zeeuws museum in Middelburg is te zien 'Jan Toorop en Piet Mondriaan in Domburg, te midden van hun tijdgenoten'. Toorop was een schilder die grote invloed had op Mondriaan. Het was ook op Toorops verzoek dat Mondriaan naar Domburg kwam en kennis maakte met de kunste naarskolonie daar. De tweede ten toonstelling bevat schilderijen die in Domburg zijn geschilderd in juli en augustus 1912. De expositie wordt gehouden in het nog te bouwen Domburgse museum Ma rie Tak van Poortvliet. Op de ten toonstellingen zijn behalve schilderijen van Mondriaan ook werken te zien van onder meer Jan en Charley Toorop, Jacoba van Heemskerck en Marinus Zwart.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7