THOLENDERWIJS Paco Hommel is herfstkampioen Wereldwinkel Tholen: 465 kerstpakketten Recessie ontziet klein bedrijf nog Sint-Annalander promoveert vandaag informatierubriek van de gemeente tholen L WET MILIEUBEHEER KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERP BESCHIKKING BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN SPREEKUUR B&W OPHOKPERIODE VOOR DUIVEN Uitbreiding kapsalon Jaarwisseling verliep rustig voor politie Baby gestikt op schip in Krabbenkreek SP denkt aan afdeling op Tholen Donderdag 6 januari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 1QQZL UFT IAATQTF IAAR Voorwaarden VUUn GEMEENTEGARANTIE gen. U moet in ieder geval: Bedrijvig De Wereldwinkel Tholen heeft in december 465 kerst pakketten verkocht. Bedrijven en instellingen bestel den niet eerder zoveel pakketten bij de Wereldwinkel. Vrees voor dalende werkgelegenheid Het midden- en kleinbedrijf in Midden- en Noord- Zeeland heeft minder last van de economische recessie dan de grote bedrijven. Ook staat deze regio er gemid deld beter voor dan het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de jaarlijkse Erbo-enquête die de kamer van koophandel onlangs hield onder de Midden- en Noordzeeuwse ondernemingen. Subsidiepot stadsvernieuwing geblokkeerd Verschil Omzetdaling ACTIE WASDROGER WASDROGERS VAJM EMflflL E'ec,'°- Wim Fase doctor onderwijssociologie De St. Annalander Wim Fase Wzn. promoveert van middag aan de Erasmus Universiteit Rotterdam tot doctor in de onderwijssociologie. Zijn in het Engels gestelde proefschrift, dat door een Duitse uitgever wordt gepubliceerd, gaat over 'Etnische verschillen in het Westeuropese onderwijs.' Promotor is de in St. Philipsland geboren prof.dr. J.M.G. Leune. Marokkanen Indonesië Oorzaken Nieuwe impulsen Naar de knoppen Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 «It I LnHI dit dnnn Om in aanmerking te komen voor gemeentegarantie moet u nog aan unnn nmirriiTrn una iiTir een aantal voorwaarden voldoen en gelden er een aantal verplichtin- a. meerderjarig zijn op het moment van het passeren van de hypo theekakte bij de notaris. Meerderjarig is iemand die achttien jaar is of gehuwd is (geweest); b. een vast inkomen hebben; c. uw woning tegen brand verzekeren. Andere belangrijke voorwaarden zijn: d. bij nieuwbouw mogen de stichtingskosten niet hoger zijn dan f 250.000,-. e. bij bestaande woningen mogen de verwervingskosten (inclusief overdrachtsbelasting en makelaarskosten) niet hoger zijn dan f 250.000,—. De woning dient bestemd te zijn voor permanente bewoning (geen tweede woning, vakantiehuisje e.d.); f. bij nieuwbouw moet de garantie zijn verleend binnen zes maan den na het gereedkomen van de woning. Bij bestaande woningen moet de garantie zijn verleend voordat de definitieve koopakte bij de notaris is gepasseerd.. In de koopakte hoort dan ook een ont bindende voorwaarde te staan waardoor de koop ongedaan wordt gemaakt als de gemeentegarantie niet wordt verleend; g. de lening, die wordt aangegaan moet een looptijd hebben van mi nimaal vijf jaar en maximaal dertig jaar. De voorwaarde dat 3% aan eigen geld moet worden ingebracht, geldt niet langer. Indien het inkomen het toelaat kan de aankoop van de woning volledig worden gefinancierd. Gemeentegarantie wordt verleend ten behoeve van de hypotheek voor aankoop van een eigen woning. Per 1 januari 1995 komt de gemeentegarantie echter te vervallen. Vanaf genoemde datum wordt de gemeentegarantie vervangen door een zogenaamd Waarborgfonds. Degenen die een hypotheek aan gaan zullen een bepaald bedrag (percentage van het hypotheekbe drag) in dat fonds dienen te storten. Uit dat fonds kunnen vervolgens die geldgevers (banken, levensverzekeringsmaatschappijen) bedra gen declareren ingeval er sprake is van een gedwongen verkoop, waarbij de opbrengst van de woning onvoldoende is om de hypo theek af te lossen. Voor het sluiten van een hypotheek hebt u dan - voor zover nodig was - niet langer met de gemeente te maken. Het aangaan van een hypotheek zal dan uitsluitend via de geldgevers lo pen. Zover is het echter nog niet. Daarom geven wij een uiteenzet ting over de gemeentegarantie, zoals die thans nog van kracht is. Wat is gemeentegarantie? Zoals gezegd wil de hypotheekinstelling wel zeker weten dat het haar geld terug ziet. Kunt u om allerlei redenen die verzekering niet geven, dan kan de gemeente voor u instaan. De gemeente geeft al leen garantie, wanneer u voldoende inkomsten hebt om de hypo theek te betalen. Meer kans Dus iedereen kan een hypotheek afsluiten met gemeentegarantie? Dat is wat al te optimistisch. Met een gemeentegarantie heeft u wel meer kans op een eigen huis. Ook met een kleine portemonnee. Maar u kunt natuurlijk geen woning kopen van een extreem hoge prijs, terwijl u een modaal inkomen heeft. Maar al is een grote villa voor u niet weggelegd, er zijn vast wel andere koopwoningen die bij uw beurs passen. Om te voorkomen dat u zich financieel vertilt, krijgt u niet zomaar een gemeentegarantie. U zult eerst moeten over leggen met de gemeente. Zij voert de gemeentegarantie uit. Belangrijk Een belangrijke voorwaarde is nog niet aan de orde geweest. Voordat u uw gemeentegarantie aanvraagt, moet een bepaalde instantie, het Bemiddelend Orgaan, een positief advies geven over uw aanvraag. Voor zo'n schriftelijk advies betaalt u f 125,—. Het orgaan is een door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer erkende instelling. De gemeente laat zich bij de uitvoering van de gemeentegarantie adviseren door dit orgaan. Hoe beoordeelt het Bemiddelend Orgaan uw aanvraag? Uw financië le draagkracht en de zwaarte van de hypotheeklast worden bekeken en vergeleken met de door hen vastgestelde richtlijnen. De normen voor de gemeentegarantie worden aangepast aan de nieuwste ont wikkelingen. Stijgt bijvoorbeeld de rente, dan gaan vaak de kosten van het kopen van een huis omhoog. U moet meer aflossen, een ho gere lening afsluiten en loopt meer risico. Vandaar dat in die situatie de normen voor het Bemiddelend Orgaan worden bijgesteld. Kosten De kosten voor het in behandeling nemen van een aanvraag ge meentegarantie bedragen f 130,— en moeten na afloop worden betaald. Advies De bevindingen van het Bemiddelend orgaan worden vastgelegd in een advies, dat aan de gemeente wordt aangeboden. Verder gelden er bij de gemeentegarantie vaak speciale regels voor dubbel inkomen of voor mensen die binnen niet al te lange tijd met pensioen gaan. Over deze en andere zaken betreffende gemeentega rantie kunt u lezen in de brochure 'gemeentegarantie voor bouw, koop of verbetering van eigen woningen'. Deze brochure is verkrijg baar op het gemeentehuis, bureau volkshuisvesting, van Tholen, tel. 01666-8243. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 13.10, tweede lid en derde lid en artikel 13.11, eerste lid, van de Wet Milieubeheer bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorschriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, dan wel zoveel mogelijk te beperken op de op 23 juli 1993 ingediende aanvraag voor een vergunning in gevolge de Wet Milieubeheer van: - de directie van Budelpack Copackers B.V., Paasdijkweg 15 te Poortvliet, voor het uitbreiden van de inrichting met een maga zijn, gelegen aan de Paasdijkweg te Poortvliet, kadastraal bekend Poortvliet, sectie M, nummers 634 ged. en 636. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 7 januari 1994 gedurende een maand ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. In dien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt kunnen de stukken gedurende deze maand tevens elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint-Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk worden ingezien. Na deze datum liggen de stukken tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage op de gemeente-secretarie. Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk. Binnen een maand na de dag waarop het ontwerp van de beschik king ter inzage is gelegd, kan een ieder gemotiveerde bezwaren te gen het ontwerp van de beschikking schriftelijk bij ons college inbrengen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlij ke gegevens niet bekend te maken. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt zal een ieder voorts in de gelegenheid worden gesteld tot een gedachten- wisseling over de ontwerp-beschikkingen en tot het inbrengen van gemotiveerde mondelinge bezwaren daartegen. De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Sint-Maartensdijk, 6 januari 1994 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 10 januari 1994 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 10.00 tot 11.00 uur. De spreekuren van de wethouders P. van Schetsen, ing. J. van der Jagt en J.Versluijs vinden plaats van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaanvragen/- meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van Imotec B.V., Axelsestraat 12 te Terneu- zen, ingediend op 13 december 1993, voor het bouwen van twee woningen op het perceel Hoenderweg 120 en 122 te Sint- Annaland; - Een bouwaanvraag van J. A. Vos, Regentessestraat 32 te Tholen, ingediend op 17 december 1993, voor het bouwen van een wo ning op een perceel aan de Meanderlaan te Tholen; Een bouwaanvraag van notaris mr. J. Schot, Hoogstraat 15 te Tholen, ingediend op 17 december 1993, voor het bouwen van een woning op een perceel aan de Meanderlaan te Tholen; - Een bouwaanvraag van Architektenburo Boelhouwers, Hoogstraat 1-3 te Tholen, ingediend op 24 december 1993, voor het verbouwen van een woning op het perceel Hertenkamp 10 te Tholen; - Een bouwaanvraag van W.J. Bazen, Cureestraat 12 te Sint- Annaland, ingediend op 21 december 1993, voor het verbouwen van een garage tot hobbyruimte op het perceel Cureestraat 12 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van Bouwbedrijf Suurland, Lage Markt 7 te Scherpenisse, ingediend op 23 december 1993, voor het bouwen van twee woningen onder een kap op een perceel aan de 's-Gravenkreek te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van J. van Weele, Garnalenstraat 68 te Tho len, ingediend op 24 december 1993, voor het bouwen van een semi-bungalow op een perceel aan de Meanderlaan te Tholen; - Een bouwaanvraag van Zehamij b.v., Axelsestraat 14 te Terneu- zen, ingediend op 15 december 1993, voor het bouwen van een bijkeuken op een perceel aan de Burgemeet te Poortvliet. - Een bouwaanvraag van M.D. Duijzer, Burgemeester Baasstraat 42 te Sint-Annaland, ingediend op 30 december 1993, voor het vernieuwen van een berging op het perceel Burgemeester Baasstraat 42 te Sint-Annaland. Sint-Maartensdijk, 6 januari 1994. Behalve schade aan land- en tuinbouwgewassen veroorzaken verwil derde duiven, die zich veelal in kolonies ophouden op kerken en hoge gebouwen, veel ongemak en vervuiling. Om preventief tegen deze verwilderde duiven te kunnen optreden, door de dieren te bejagen, is in overleg met de afdeling Fauna van de Koninklijke Jagersvereniging afdeling Zeeland, de besturen van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers en de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders afdeling Zeeland besloten, een ophokgebod voor postduiven vast te stellen, zodat on der de postduiven geen slachtoffers vallen. De periode waarvoor dit gebod geldt loopt van: zaterdag 8 januari t/m zaterdag 22 januari 1994 van 08.00 tot 18.00 uur (met uitzondering van de daarin vallende zondagen 9 en 16 januari). Kapsalon Van der Reest aan de Hoge Markt in Scherpenisse gaat uitbreiden. In het voorjaar zal de winkel bij het kapsalongedeelte gevoegd worden. Op deze manier kan Rida van der Reest meer aan dacht besteden aan het kappen en hoeft ze niet steeds naar de winkel om andere klanten te helpen. Van af 17 januari verhuist zij met haar man en dochter van Tholen naar het pand aan de Hoge Markt. Herenkapper J.P. van der Reest en zijn echtgenote verruilen het pand voor een woning in Scherpenisse. Hij blijft echter in Scherpenisse knippen, op maandagochtend, donderdag en zaterdag, in Poort vliet op vrijdag en in Tholen op dinsdag. Een en ander betekent wel dat de verkoop van sieraden, horloges, batterijtjes en rookartikelen komt te vervallen. Mevrouw van der Reest licht toe dat de verkoop van sieraden, sigaren en sigaretten in het winkeltje terugloopt. "Men sen roken minder. Bovendien zijn rookartikelen ook in andere win kels te koop." De winkel van Van der Reest deed ook dienst als inlever-en afhaal- adres van foto's. Ook werden er fotorolletjes verkocht. Dit ver huist naar boekhandel Kleppe, ook aan de Hoge Markt. "De ver koop van horloges, bandjes en batterijen valt weg in het dorp. Dat is natuurlijk wel jammer, maar de foto's blijven gelukkig. Daar maken veel mensen gebruik van." De politie is tevreden over het ver loop van de jaarwisseling op ho len en Sint-Philipsland. Een woordvoerder noemde het 'zeer vredig'. Wel was er overlast van vuurwerk. Het werd bij winkels naar klanten gegooid en er wer den vuurpijlen gericht op voorbij gangers. In de uren rond middernacht is er weinig gebeurd. Surveillerende agenten blusten zelf nog een vuilnisbak op de Markt in Tholen. Daar was vuur werk in gaan smeulen en dat had het brandje veroorzaakt. In Sint- Annaland zorgde het vuurwerk voor meer lawaai dan ooit tevo ren, met name door het aansteken van vuurwerkmatten op het Ha venplein en in de Anna van Bour- gondiëstraat. In Oud-Vossemeer ging het alarm van de Rabobank af. Het bleek loos alarm. De politie denkt dat het vuur werkproject van het Halt-bureau er aan bijgedragen heeft dat alles zo ordelijk verlopen is. Afgelopen weekeinde werden beduidend meer overtreders opgepakt dan in voorgaande jaren. In Yerseke ging het er harder aan toe. Daar ver leenden twee Thoolse agenten as sistentie bij een vechtpartij tussen de politie en relschoppers. Paco Hommel uit Oud-Vossemeer met opticien Ben van der Heiden. Zo trots als een pauw is de zesjari ge Paco Hommel uit Oud- Vossemeer op zijn titel herfstkam pioen kinderbrillen. Ben van der Heiden optiek uit Halsteren reikte hem een 'Joepie' t-shirt uit, een cadeaubon van 35 gulden, een ko ker met snoep en een ingelijste fo to. De verkiezing is een initiatief van de vereniging van kwaliteitsopti ciens Oogmerk. Een jury beoor deelt elk kwartaal de kinderen die een bril hebben gekocht om de jaargetijde-kampioen te kunnen aanwijzen. Binnen enkele maan den wordt de winterkampioen ge kozen. Paco Hommel mag door zijn verkiezing meedoen aan de provinciale kampioenschappen en als hij daar goed uit de bus komt, ligt zelfs deelname aan het natio naal kampioenschap in het ver schiet. Vorig jaar waren dat er ongeveer vijftig. De vrijwilligers moesten een aantal klanten die vlak voor de Kerst een bestelling wilden plaatsen, verwijzen naar de We reldwinkel in Bergen op Zoom omdat ze hun handen vol hadden aan het klaar maken van de pak ketten. Bovendien heeft de winkel in de Stoofstraht niet alle produc ten in voorraad. Eén van de grootste afnemers was de gemeente Tholen, die ook sub sidie verleent aan de Wereldwinkel (voor de huur van het win kelpand). "Het gaat heel goed, "lichtte Tonja Boluijt maandagavond op de nieuwjaarsreceptie van de ge meente in Sint-Maartensdijk toe," maar we kunnen niet zonder de gemeente. Daarom zijn we ook hier.' De meeste bedrijven of instellin gen die bij de Wereldwinkel een pakket bestelden, bezochten de winkel om uit te zoeken wat erin moest. Het pakket bestond meest al uit een fles wijn, een pak Max Havelaarkoffie, thee, pepermunt en twee cadeau-artikelen, zoals een kandelaar. Volgens Boluijt is het succes onder meer te danken aan de voorlichtingscampagne die de Wereldwinkel gehouden heeft. Er werden meer dan 8000 folders verspreid waarin opgeroepen werd om donateur te worden en een kerstpakket bij de Wereldwinkel te kopen. "Het is nu afwachten of we dit aantal weer zullen halen." In december is het in de winkel volgens Boluijt druk geweest. "Meer mensen weten nu dat er een Wereldwinkel is. We maken nog wel mee dat mensen denken dat we alleen koffie verkopen." Ook de Unicefwenskaarten von den goed aftrek. Die kunnen nu rechtstreeks via de winkel ver kocht worden (dat gebeurde eerst vanuit een huisadres). Voorzitter Van Klaveren uit Poort vliet en penningmeester J. Muur- ling uit Sint-Maartensdijk hebben zich teruggetrokken uit het be stuur. Boluijt is nu voorzitter. Naar een penningmeester wordt nog gezocht. De overige leden zijn: Els Schrauwen uit Sint- Maartensdijk, Ria Schot en Jac ques van Akkeren uit Tholen. De enquête laat zien, dat de Noord- en Middenzeeuwse bedrij- Een vier maanden oud meisje is maandagavond aan boord van het Franse binnenvaartschip Notek gestikt. Het kind is waarschijnlijk vanaf een bank in een wasmand gevallen. Het schippersechtpaar dat op dat moment ter hoogte van de Krabbenkreek voer, riep de hulp in van de verkeerspost We- meldinge. Die schakelde de RWS 84 van rijkswaterstaat in, die op dat moment 800 meter achter de Notek voer en snel langszij kwam. Riviermeester Goud sprong aan boord een trof daar een vrouw aan met haar baby in een jas ge wikkeld. Goud aarzelde geen mo ment en bestelde per marifoon een ambulance. Daarna begon hij onmiddellijk met reanimeren. Omdat de ouders uitsluiten Frans spraken, begreep Goud alleen dat het kind was gevallen. Hij ging daarom in de eerste plaats uit van letsel en niet van verstikking. Goud bleef reanimeren gedurende de hele vaart naar vluchthaven Zijpe waar de ambulance gereed stond. De arts kon daar alleen nog de dood constateren. Goud wordt op dit moment bege leid door het bureau slachtoffer hulp. "Ik heb zelf twee kleine kinderen en op zo'n moment denk je echt dat het je eigen kind is", vertelt de aangeslagen rivier- meester. Ook de ouders werden opgevangen door slachtofferhulp in het gemeentehuis van Bruinis- se. "Dit is heel erg. Je bent er om hulp te verlenen, maar het kan ook mis gaan", zegt Goud. "Maar ik denk dat ik de vrouw in ieder geval een beetje heb gehol pen en wat geestelijke bijstand heb verleend. Zelf ben ik nog aan boord geweest om mijn deelne ming te betuigen en om te probe ren het van me af te zetten." Totdat er een nieuwe subsidiever ordening stads- en dorpsvernieu wing voor Tholen is, kan uit deze pot geen subsidie worden aange vraagd noch toegekend. De ge meente verwacht dat de nieuwe verordening er pas in april zal lig gen. Dat de huidige verordening buiten werking is gesteld, komt doordat Tholen sinds 1 januari 'geen fondsgemeente meer is. De gemeenteraad kan dan ook niet langer bepalen hoeveel geld er voor stadsvernieuwing beschik baar wordt gesteld, noch naar welke sectoren de gelden gaan. Als budgethouder geeft de ^pro vincie voortaan een deel van de stadsvernieuwingsgelden door aan de gemeente. Ook stelt Mid delburg voortaan een budget be schikbaar voor het verbeteren van eigen woningen. Verder worden alleen nog projecten gefinancierd. ven er tot nu toe nog niet zo slecht zijn afgekomen. Maar opti mistisch zijn de ondernemers ze ker niet. In het afgelopen jaar daalden omzet, export en investe ringen en kende alleen de werkge legenheid in de regio nog een lichte groei. De omzet van de be drijven verminderde met 0,3 pro cent. Dat komt helemaal op rekening van de grote bedrijven, want zij boekten een daling van 0,9 procent, terwijl het midden- en kleinbedrijf nog een lichte stij ging van 0,1 procent noteerde. Het aantal bedrijven dat de resultaten over 1993 rendabel noemt, is min der dan in 1992. In de regio vindt ongeveer 67 procent de resultaten voldoende en landelijk ligt dat op zo'n 60 procent. Alleen de bouw liep een forse achterstand op ten opzichte van het landelijk gemid delde. Ook de detailhandel deed het minder, maar het verschil was daar maar klein. De grote bedrijven van Midden- en Noord-Zeeland ondervonden duidelijk meer last van de recessie dan de kleinere. Ze verloren 1,2 procent van hun export en 0,9 procent van de omzet. De kleinere bedrijven noteerden echter een flinke toename van de export van zo'n 4,2 procent en de omzet steeg daar heel licht met 0,1 procent. In totaal gaven de bedrijven vorig jaar bijna een tiende minder uit aan investeringen dan in 1992. Vooral de groothandel en de agra rische sector namen gas terug. Zij investeerden zo'n 40 procent min der. De detailhandel daarentegen was de enige die meer geld in de bedrijfstak pompte. En dat was gelijk veel meer dan in 1992, na melijk ongeveer 40 procent. Bij de kleine bedrijven steeg de werkgelegenheid vorig jaar nog met ruim een procent. Die groei was rrtet name te danken aan de detailhandel en de dienstensector. Maar bij de grote bedrijven en met name de industrie, liep de werkgelegenheid met bijna 3 pro cent fors terug. De verwachtingen voor 1994 zijn niet erg vrolijk. Driekwart van de bedrijven - en in de bouw zelfs nog meer - ver wacht een omzetdaling. De export zal bij grote bedrijven blijven af nemen en bij kleinere iets groter worden. De verwachtingen voor de winst zijn nog wel gunstig en het aantal bedrijven dat wil gaan investeren, blijft nagenoeg gelijk. Maar het aantal banen komt vol gens de bedrijven dit jaar onder druk te staan. Ruim een derde van de grote ondernemingen verwacht een afname. Met en zonder afvoer elektronisch of tijdgestuurd UIT VOORRAAD LEVERBAAR o.a. Miele, Bosch, Zanussi, Bau- knecht enz. v.a. 499,- rj rJ RADIO TV Hi Fi SPECIAALZAAK techmsch bureau Molendijk 3-4 St.M.dijk telefoon 01666-2315 Advertentie I.M. De SP (Socialistiese Partij) over weegt een afdeling Tholen op te richten. Op 12 januari spreekt kandidaat-kamerlid R. Poppe op een openbare bijeenkomst in Haestinge te Sint-Maartensdijk. De SP heeft inmiddels 15 leden op Tholen. "We zullen zien of een afdeling haalbaar is", zegt D. van Riet uit Sint-Maartensdijk. Hij vindt het nog te vroeg om over deelname aan de gemeenteraadsverkiezin gen te praten. "Daarvoor zul je eerst mensen moeten hebben." In Brabants Nieuwsblad is mevrouw A. Temmen uit Scherpenisse een stuk optimistischer. Zij zou het lijsttrekkerschap op zich willen nemen. De terugval van de PvdA zou vol gens Van Riet een voedingsbodem moeten zijn voor de SP. De partij zou mensen er ook van moeten weerhouden om op de Centrum democraten te stemmen. De ver kiezingen voor de Tweede Kamer, op 3 mei, zijn voor de SP aanlei ding om te proberen meer bekend heid te krijgen op Tholen en Sint-Philipsland. "Daarvoor moeten de handen uit de mouwen worden gestoken", aldus J.F. de Neijs uit Bergen op Zoom. "Het is gunstig dat de raadsverkiezin gen op Tholen later zijn." De acti viteiten van de SP op Tholen zijn tot nu toe vanuit Bergen op Zoom gecoördineerd. Afgelopen zomer nog is een handtekeningenactie gehouden tegen de huurver hoging. Poppe, die nummer twee staat op de SP-lijst, snijdt in Haestinge naast het verkiezingsprogramma van zijn partij ook onderwerpen aan die dichter bij huis liggen. Bijvoorbeeld hoe Tholen omgaat met het groente-, fruit- en tuinaf val en de compostproblematiek, het milieu en geld (zoals hogere waterschapslasten) en het zoetwa terproject. Fase deed onderzoek naar de on derwijskansen van leerlingen uit etnische minderheidsgroepen in België, (Wést-)Duitsland, Groot Brittannië, Frankrijk en Neder land. Zijn conclusie is, dat kinde ren van Aziatische immigranten beter scoren in het onderwijs dan andere allochtonen. Volgens Fase zijn de onderwijskansen in West- Europa voor leerlingen van uit eenlopende etnische minderheids groepen matig tot slecht. Tegelijkertijd zijn er opvallende verschillen naar de regio van her komst. Of het overheidsbeleid in een land nu sterk uitgaat van spe cifieke voorzieningen voor de af zonderlijke groepen of juist niet, dat maakt voor die verschillen niets uit, aldus Fase. De vijf genoemde landen hebben tussen 1960 en 1990 een zelfde groei en een zelfde mate van toe nemend belang van immigratie gekend. Weliswaar zijn de onder wijskansen in deze periode verbe terd, maar de vooruitgang verliep en verloopt in de ene groep veel vlotter dan in de andere. Zo zijn in het basisonderwijs de leer prestaties van kinderen van onder andere Marokkaanse, Turkse of Caraïbische afkomst zeer tegen vallend. Vergeleken met hen, doen leerlingen van Aziatische komaf het veel minder slecht, zij het dat het niveau van de normgroep van autochtone leerlingen doorgaans niet wordt gehaald. In de hogere schooltypen van het voortgezet onderwijs zijn kinde ren van Turkse, Marokkaanse, Tu nesische of Algerijnse afkomst duidelijk ondervertegenwoordigd. Leerlingen van Aziatische komaf - met uitzondering van scholieren uit Bangla Desh - hebben de ach terstanden die er in de jaren zestig nog duidelijk waren, volledig weg gewerkt. Scholieren afkomstig uit Pakistan en India (met name in Groot Brit tannië) en uit Indonesië (vooral in Nederland) zijn inmiddels over vertegenwoordigd in het betere deel van het voortgezet onderwijs. Ook bij de deelname aan het ho ger onderwijs blijven de meeste etnische minderheidsgroepen ach ter. Alleen de Aziatische leerlin gen in Groot Brittannië hebben sinds de jaren tachtig een evenre dige vertegenwoordiging bereikt. Met name de Marokkaanse, Turk se en Caraïbische groepen blijven daarbij dramatisch ver achter. Zoekend naar oorzaken voor de groepsverschillen, is komen vast te staan, dat migratie naar West- Europa voor bijna alle groepen de nodige problemen geeft. Tevens bleek, dat ook het sociale milieu in belangrijke mate een rol speelt bij de verschillen in onderwijssuc- ces. Wat betreft het overheidsbeleid op het gebied van onderwijs aan etni sche minderheden, valt volgens Fase op, dat er overal in West- Europa sedert de jaren zeventig en tachtig meer voor deze leerlingen is gedaan. Opvangklassen voor nieuwkomers (met name in de eer ste fase van het voortgezet onder wijs), onderwijs in de eigen taal en cultuur, tweede taal program ma's, interculturele onderwijsacti viteiten en compensatie- respectievelijk onderwijsvoor- rangsprogramma's, zijn eigenlijk in alle landen tot stand gekomen. Ten aanzien van de aparte aan dacht voor etnische minderheden, verschillen de nationale overhe den duidelijk ten opzichte van el kaar. Wordt er wat terughoudend gereageerd (zo min mogelijk apar te voorzieningen) en richt de over heid zich op bevordering van gelijke kansen, dan is er sprake van een zogenaamd univalent be- leidssysteem. Bij het tegenovergestelde polyva lent beleidssysteem, wordt op gro te schaal aparte onderwijsvoorzieningen gevormd: er is dan veel aandacht voor on derwijs in de eigen taal en cultuur. Volgens Fase valt er voor beide systemen iets te zeggen, maar bei de systemen kennen ook belang rijke tekortkomingen. Nieuwe beleidsimpulsen zullen niet uit moeten gaan van feiten over ach terstanden, maar ook van inzicht in de oorzaken van de geconsta teerde verschillen. Fase, die inmiddels in Bergen op Zoom woont, maar in St. Anna- land nog actief is in het veterane- nelftal van WHS 5 (vroeger was hij doelman in WHS 1), heeft bij zijn promotie o.a. de stelling: 'In de uitspraak 'de wereld gaat naar de knoppen' verwart de mens zich steevast met de wereld.' Een andere stelling is: 'Ondanks grote verschillen in politieke doelstelling en ambities van mi granten, zijn West-Europese lan den in de afgelopen dertig jaar even zo goed immigratielanden geworden als de Verenigde Staten, Australië en Canada.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5