Piet van Eekelen viert 90ste verjaardag met Mijmeringen IV Op de bonnefooi naar Thailand Stichting vervangt verrotte kozijnen NEGENTIG JAAR FEEST IN THOLEN Stijlvolle Thoolse Bergenaar met herkenbare gedichten 88 huizen van Beter Wonen Oud-Vossemeerse jongens voor onbepaalde tijd op vakantie Donderdag 6 januari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zondag hoopt hij negentig jaar te worden: de in Tho- len geboren streekdichter Piet van Eekelen, nu woon achtig in Bergen op Zoom. Ter gelegenheid van die bijzondere verjaardag geeft hij zijn vierde bundel met rijmen en gedichten uit: Mijmeringen IV. "En ik ben nog helemaal niet klaar", vertelt de krasse baas. "Ik wil nog van alles. Het leven ben ik absoluut niet moe." Kerstgedicht Stijlvol man Concordia Kerkkoor Warm eten Grote verrassing Stijl en humor De stichting Beter Wonen gaat dit jaar in Sint- Annaland en Oud-Vossemeer groot onderhoud plegen aan de zogenaamde ratiobouwwoningen. Het gaat om het vervangen van de houten kozijnen aan de voor- en achterkant van de huizen. In Sint-Annaland worden 64 van dergelijke woningen onder handen genomen, in Oud-Vossemeer 24. Ze keken er vol spanning naar uit. Met zijn tweeën een trektocht maken door Thailand, Maleisië en In donesië. Inmiddels zijn de 22-jarige Arjan Tange en de 20-jarige Jaco Kou wen uit Oud-Vossemeer werkelijk aan het Aziati sche avontuur begonnen. Alleen met een rugzak en een tent ondernemen ze een reis die, als het aan hen ligt, wel eens langer dan een half jaar kan gaan duren. Veilig Rupsen eten Bagage Sleur Huurprijs Al negen kruisjes. Dat is oud, Maar ik, die van het leven houd, Zou alles over willen doen. Alweer beginnen net als toen. M'n jeugd beleven nog een keer Met ook m'n zelfde ouders weer, Dezelfde straat, hetzelfde huis. Het was gezellig bij ons thuis. Om weer naar school te mogen gaan In korte broek, met klompen aan En op m'n kort, blond haar een pet, Ofwel een zeematroosbaret. Er was geen weelde. Zeker niet Zoals men tegenwoordig ziet. Maar heus, daar zat ik toen niet mee. Want vroeger was men gauw tevree. 'k Zou trouwen met dezelfde vrouw, Als zij er ook weer wezen zou. Was zij er niet dan, denk ik wel, Bleef ik maar liever vrijgezel. 'k Was bij m'n baas haast vijftig jaar Toen kreeg ik nog een goed pensioen. Ook daarvoor wil ik 't overdoen. ilr'.iiM j 'ViliUf sb ni n i-:- Nu ik zo oud geworden ben En ik de Schepper hierin ken, Durf ik Hem vragen, dankbaar blij: "Geef mij, als 't kan, wat tijd erbij". 9 januari 1994 Zes en een kwart eeuw is 't dit jaar Dat 't stadsrecht hier begon. 't Was ook nog braderie, zowaar. Ik was er ook, met Ton. 'k Zag kraampjes in de binnenstad. Er was genoeg te koop. Bezoekers waren er maar zat. 't Leek wel een mierenhoop. Ik zag wat vrienden van weleer: Ben Schot en Pieter Baay. Ze zaten op 't terras dit keer Daar ergens aan de Kaai. Er hingen fotostrips te kijk Van d'oude visserij En van de werf van Duivendijk. Een hoogaars stond erbij. Ik zag de kinderbraderie En ook een grabbelton, Een lotentent van d'harmonie En hoorde 't carillon. 'k Zag vlagversiering overal. De mensen waren blij. Een feest, dat nog lang heugen zal. Geloof me, 'k was er bij. Ik liep door mijn geboortestraat, 'k Heb kennissen gezien. En volgend jaar, als het nog gaat, Ben ik er weer, misschien. september 1991 Bij zijn afscheid in 1969 als fabri- cagechef bij de Liga in Roosen daal sprak Van Eekelen de hoop uit, dat hij een hele dure zou wor den voor het pensioenfonds. En die wens is uitgekomen, want in middels geniet hij al 25 jaar van zijn pensioen. Maar Van Eekelen rust niet op zijn lauweren. Hij dicht wat af: over de jaargetijden, de natuur, vakantiereizen, oorlog in de Golf, feest in Tholen of het nieuwe woongebied de Bergse Plaat. In januari 1978 kwam zijn eerste bundel uit in een oplage van 150 stuks. In 1984 volgde de tweede en in 1989 de derde, elk in een ver dubbelde oplage van 300 exempla ren. Ook van Mijmeringen IV, dat 100 gedichten bevat, zijn 300 bun dels gedrukt. Al vijftien jaar wordt in de Een- drachtbode het kerstgedicht van P.M. van Eekelen gepubliceerd. "Het moet elk jaar iets anders zijn, maar de kerstgedachte blijft centraal staan." In december heeft hij aan 170 mensen het kerstgedicht van 1993 opgestuurd. Bij de 130 goede wen sen die Van Eekelen terugkreeg, was er één van minister-president en mevrouw Lubbers: we wensen u veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Het was een kaart met de kerk van Domburg, geschilderd door Piet Mondriaan. En van mi nister Kok van financiën ontving de dichter dit keer gaan blauwe, maar een witte enveloppe met daarin een bedankbrief voor het gedicht. Van Eekelen geniet daarvan. "Het is een teken dat ik nog van het le ven houd en in alles interesse heb", stelt hij vast. Uitkijkend op de drukke Ant werpsestraat in Bergen op Zoom, zit Van Eekelen op zijn praatstoel. Een stijlvolle man, met zijn bijna 90 jaar nog keurig in het blauwe pak, opgesierd met lefdoekje. Zijn haardos is wit, maar nog vol. Een dubbel lintje op zijn revers geven zijn onderscheidingen aan: P.M. van Eekelen hoopt zondag 90 jaar te worden. ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband bij de Liga fabriek ontving hij de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oran je Nassau; toen Piet van Eekelen 50 jaar lid van het kerkkoor was, kreeg hij de pauselijke onder scheiding Pro ecclesia et pon- tifice. Aan de wand hangen het erediplo ma van de Nederlandse St. Grego- riusvereniging voor 60 jaar toegewijde inzet voor de kerkmu ziek en het vererend getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. "Ik ben een ontzettend tevreden mens", zegt Van Eekelen. In 1904 werd hij in de Oudeland- sestraat in Tholen geboren. Na twee jaar verhuisde het gezin Van Eekelen naar de Venkelstraat. "Ik ben een halve Zeeuw, want mijn vader was een Tholenaar, maar mijn moeder een Brabantse." Piet was 1 van de 12 kinderen. "Ik was op één na de oudste, maar wel de oudste jongen. Vader werkte in de oesters bij Bonafides. In zijn vrije tijd blies hij piston bij de muziek vereniging Concordia, dat toen nog een fanfare was. Zelf heb ik alt geblazen." De Thoolse muziekvereniging ver loor twee leden, toen de familie Van Eekelen in 1920 naar Bergen op Zoom verhuisde. De brug lag er nog niet. De reis werd per veer pont en de tram gemaakt. In de oesters was niet het gehele jaar werk en bij de Bergse vestiging van de Liga fabrieken kon Van Ee kelen sr. magazijnmeester wor den. Behalve voor Concordia, was het vertrek ook voor de rooms- katholieke parochie in Tholen een aderlating. "Tholen had rond 1920 zo'n 3500 inwoners, vanwie er circa 200 katholiek waren. Ons gezin telde 14 personen, dus dat tikte wel aan." Piet van Eekelen volgde zijn va der: op 16-jarige leeftijd ging hij bij de Liga aan de slag. In de koekfabriek was bijna alles nog handwerk, maar later veranderde er veel. De fabriek werd verplaatst naar Roosendaal, waar vier ovens van 52 meter lang voor de pro- duktie van de bekende kinderkoe ken zorgde. Van Eekelen klom er op tot fabricagechef en maakte bij de Liga 50 jaar vol. 's Avonds werden er allerlei nieuwe machi nes uitgetest, maar overuren wer den niet betaald. Dat hoorde bij het vaste maandsalaris. "Mijn baas, die 101 jaar is en ook ge dichten heeft geschreven, beloof de me een goed pensioen en dat is uitgekomen." Ondanks de drukte bij de Liga had Van Eekelen een rustig leven. "Zingen en muziek was mijn gro te liefhebberij. Ik heb 60 jaar ge zongen in het kerkkoor van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes, waar van ik sinds 1980 erelid ben. Als tenor heb ik nog in het Bergs mannenkoor gezongen. Verder was ik mede-oprichter, voorzitter en speler bij het Gezelletoneel. Maar overigens ging ik nooit uit en drinken heb ik evenmin ge daan. Het dweilen tijdens het car naval was leut dat niet bij mij paste. Ik ben toch een Zeeuw, maar naar de optocht ging ik al tijd wel kijken. Dat vond ik kunst." Piet van Eekelen trouwde in 1933, woonde eerst in de Vierwinden en sinds 1955 aan de Antwerp sestraat. Het paar kreeg twee zoons, die allebei in het onderwijs werk vonden. De één in Oirschot als muziekleraar, de ander in Ber gen op Zoom. Bij de laatste, die om de hoek woont, gaat Van Eke- len sr. elke avond warm eten, na dat veertien jaar geleden zijn vrouw overleed. "Dat was een he le kwaaie tijd voor me, want ik had een buitengewoon goede vrouw. Samen zijn we veel op reis geweest: bootreizen op de Rijn, busreizen naar Spanje, Rome, Hamburg en Marokko. Daar heb ben we vrienden aan overgehou den, maar mijn kinderen en kleinkinderen hielpen me over het verlies van mijn vrouw heen." Piet van Eekelen heeft altijd veel gelezen. Kranten en boeken. Mo gelijk dat daar zijn belangstelling voor de dichtkunst uit voortgeko men is. "Op school schreef ik al gedichten, maar ik gooide ze weg. Toen mijn zoons later wat gedich ten van mij lazen, vonden ze, dat ik die moest bewaren. Dat gebeur de en toen ik in 1978 vijftig jaar lid was van het kerkkoor, gaven ze tot mijn grote verrassing een bun del met gedichten van mij uit: Mijmeringen I." Na zijn pensionering nam de pro- duktie flink toe, wat resulteerde in drie vervolgbundels. Momenteel is dat weer minder geworden. "De inspiratie blijft wat weg. De ouderdom komt ook met gebre ken. Vorig jaar kreeg ik een hart infarct, maar wat het verstand aangaat, ben ik nog goed. Ik kan alleen slecht zien. Een teleloupe vormt een uitkomst voor mij: daarmee kan ik kranten lezen en gedichten schrijven, al vergt dat veel meer tijd dan anders. Het gaat heel langzaam. Maar ik heb liever een handicap aan mijn ogen, dan dement te worden, want dat is voor je omgeving ver schrikkelijk." Van Eekelen is nog goed ter been. "Als het goed weer is, maak ik een rondje met mijn witte stok. Elke zondagmorgen ga ik ook nog naar de kerk. Ik verveel me nooit, want ik krijg ook nogal eens be zoek. En ze bellen mij vaak over mijn gedichten, die voor iedereen goed te begrijpen zijn. Ik doe niet aan spotternij, wel aan humor. Ik probeer stijl in mijn gedichten te brengen en ritme, zodat je ze als het ware op muziek kunt zetten. Vroeger heb ik wel hekeldichten over de politiek gemaakt, maar dat doe ik niet meer. Ik kan veel verdragen, maar als het over ra cisme en racisten gaat, dan kun nen ze me kwaad maken. Doordat ik nog zoveel kranten lees, kan ik overal over meepraten en mijn kinderen en kleinkinderen houden me jong." Tholen blijft bij Van Eekelen een warme plek houden. Af en toe brengt hij nog een bezoek aan het eiland en de Bergse streekdichter eet nog altijd Thoolse aardappe len van Goorden uit de Langeweg. Verder spreekt hij Thijs Geuze nog wel eens. "Die is even oud als ik en allebei hebben we in de Ven kelstraat gewoond." Hij is 1 van de 300 uitverkorenen die Mijmeringen IV ontvangt, want verkopen doet Van Eekelen zijn gedichtenbundel nooit. Hij geeft ze alleen weg. Aan familie, vrienden en bekenden. Een ver jaardagsgeschenk dit keer ter gele genheid van zijn 90ste geboortedag. Het plan is om vanuit Bangkok naar het noordoosten te reizen richting Laos. Dan westelijk via Birma en weer naar het zuiden door Thailand naar Maleisië. Uit eindelijk moet hun reis uitkomen in Indonesië waarvan ze in ieder geval Java en Sumatra willen zien. "Wie weet korden we niet eens zo ver. Misschien valt het wel ontzet tend tegen en zijn we na een maand alweer terug", zegt Arjan Tange. Hij werkt bij zijn vader in de boomgaard, maar kon toch de tijd vrijmaken voor deze onderne ming. "In de winter is er wat min der te doen. Bovendien gaat het slecht in de fruitteelt en daarom kon ik ook makkelijker een tijdje weg." Zijn vriend Jaco Kouwen moest er iets meer voor opgeven. Hij ver lengde zijn contract bij General Electric Plastics niet en verkocht zijn auto. Jaco is een paar jaar ge leden al eens in Thailand geweest. "Toen dacht ik al: Hier wil ik nog eens terugkomen", legt hij uit. Toen de beide jongens bij toeval op het onderwerp kwamen van een grote reis, bleek dat ze hetzelf de in gedachten hadden. "Het was nu of nooit", vertelt Arjan. "Veel mensen willen ook wel graag zoiets doen, maar blijven het maar uitstellen en dan komt het er niet meer van. We hebben geen van beiden een meisje en we zijn dus niet gebonden. Anders had het niet gekund." De twee reizigers willen niet over komen als 'ruige jongens die het wel eens zullen gaan doen'. "We gaan ernaartoe voor de cultuur en de natuur", zegt Jaco. "De men sen zijn heel anders dan hier. Ze zijn vriendelijker en gemoedelij ker vooral. Stress is iets dat ze daar helemaal niet kennen. De manier waarop ze leven en met el kaar omgaan is eigenlijk veel be ter dan hier. Hier moet je alles vragen, maar daar doen mensen nog uit zichzelf iets voor een an der. Veel mensen denken bij Thai land gelijk aan het sex-toerisme en denken dan dat we er daarvoor naartoe gaan, maar wij gaan echt voor het landschap, de rust en de cultuur." De keuze voor Thailand, Maleisië en Indonesië lag eigenlijk voor de hand. "Zuid-Amerika is wel mooi, maar het is te gevaarlijk om er op vakantie te gaan", legt Jaco uit. "En in Afrika is het land schap niet zo mooi, een beetje droog", vult Arjan aan. "En er heersen veel ziektes. De water voorziening is er ook niet zo best." Ook China trok de jonge avonturiers niet omdat de hou ding tegenover westerlingen daar niet zo goed is. "En ik houd hele maal niet van Europese en wester se landen", zegt Jaco. Veel andere landen vielen af omdat er teveel spanningen zijn en in Thailand is in geen jaren meer oorlog ge weest. "Toch zijn er wel dingen waar je voor op moet passen", vertelt Jaco. "Thailand is boedd histisch en Maleisië islamitisch. Ze mogen elkaar niet zo en aan de grens worden nog wel eens wat ve tes uitgevochten. Maar als je geen Thai bent, loop je weinig gevaar." De Oud-Vossemeerse jongens gaan vooral op reis voor de na tuur. Met name het regenwoud fa scineert hen. "We gaan natuurlijk niet het echte regenwoud in. Want er zijn zelfs ervaren mannen inge gaan die nooit meer terugkwa men", vertelt Arjan. Hij vergiste zich bij de voorbereidingen nog even in het kookgerei. "Ik had om te koken een primus gasstelletje aangeschaft met een paar van die gasbolletjes. Maar in Thailand kennen ze geen campingwinkels of campinggas, dus het had geen zin. Bovendien mochten de gastankjes niet mee in het vlieg tuig. Nu hebben we een petro leumstelletje waarop we kunnen koken." Dat het voedsel in Thailand an ders is, hebben Arjan en Jaco zich terdege gerealiseerd. "Je moet vooral oppassen dat je niet te ge kruid eet. Want in die streken eten ze alles zo sterk mogelijk en daar kan onze westerse maag echt niet tegen", weet Jaco te vertellen. "Het bronwater kun je in flessen kopen dus dat is altijd goed. Ze eten in Thailand ook niet regel matig. Hier eten we 's morgens, 's middags en 's avonds, maar daar eten ze altijd buitenshuis en mis schien wel vijf keer per dag." Jaco weet ook nog dat ze er vreemde, en voor de meeste Ne derlanders vieze, dingen eten zo als slangen, kikkers, torren en rupsen. Jaco had al eens kennisge maakt met dit voedsel. "Ik heb toen inderdaad rauwe rupsen ge geten. En ook al eens slangen. Je moet je ook een beetje aan weten te passen. En het is wel een leuk gezicht als de Thai met een bouw lamp op hun hoofd op kikker- of mottenjacht gaan." Gedurende de tijd dat Arjan en Jaco in Zuidoost-Azië verblijven, zijn ze helemaal op elkaar aange wezen. Ze spreken de taal niet, want die is te moeilijk om te leren. Een paar woorden op zijn hoogst hebben ze geleerd. "Maar met Engels kom je een heel eind en in Indonesië zijn natuurlijk veel Ne derlandse invloeden geweest", weet Jaco. Het zal voor hen af en toe improviseren zijn. Zo zijn er weinig wegen in Thailand. Vliegen is te duur, dus zullen de jongens hoofdzakelijk met lokale bus- dienstjes meerijden, liften of ge woon lopen. Daarom is het ook zaak niet teveel bagage mee te ne men. Eén rugzak en een tent, dat is alles. "We nemen wél scheerspullen mee, want in Thai land houden ze er niet van als je er als een zwerver uitziet", lacht Arjan. "Voor de rest neem je zo weinig mogelijk kleren mee. Eén net stel voor als je eens naar een ambassade moet of als je uit gaat." De jongens weten eigenlijk niet wat er zou gebeuren als ze ruzie krijgen. Ze kennen elkaar al van kleins af aan. "Je moet wel goed met elkaar op kunnen schieten, want anders gaat het mis", zegt Jaco. Het is in ieder geval wel 'sa men uit, samen thuis'. Behalve met elkaar zullen ze ook met de insekten moeten leren leven. "De insekten zijn verschrikkelijk. De kakkerlakken lopen overal en als je op de grond gaat zitten, zit je gelijk onder de mieren." Malaria komt bijna niet meer voor in Thailand. Maar er zijn toch een reeks spuiten nodig. Ar jan heeft die al gehad tijdens zijn diensttijd. "Een gevaar dat wel aanwezig is, is de besmetting met Aids", zegt Arjan. "Daarom kreeg Jaco van zijn werk een kof fertje mee waarin steriele gaasjes en naalden zitten. Dan kun je in ieder geval door die dingen niet besmet raken. Je moet alleen op passen dat ze niet denken dat de naalden voor drugs zijn, want dan gaat het mis." Jaco vult aan: "Daarom hebben de artsen van General Electric een brief in de koffer gedaan dat de instrumen ten alleen voor medische doelein den zijn." Niets kon het Vossemeerse tweetal ervan weerhouden te gaan. J. Tan ge heeft ook niet geprobeerd zijn zoon tegen te houden: "Ik heb fa milieleden die zijn geëmigreerd naar Brazilië en Canada, dus het zit een beetje in het bloed. Ik ben zelf ook eens in Brazilië geweest en dat vergeet je nooit meer. Het is een onderbreking van de sleur. In de boomgaard vergeet je een dag alleen niet als je bijvoorbeeld met een snoeischaar in je vingers knipt. Als het kon zou ik best nog eens zo'n reis willen maken, maar dan moet ik eerst nog een beetje ouder zijn. Nu kan ik er nog niet tussenuit." Arjan en Jaco stapten gisteren op het vliegtuig en na een vlucht van zo'n 13 uur zijn ze vandaag in Bangkok aangekomen. Af en toe zal er een kaartje naar de familie leden thuis worden -verstuurd, maar aangezien de post er mini maal een aantal dagen over doet om Nederland te bereiken, weten de thuisblijvers dus niet echt waar de jongens zich bevinden. Bellen is er niet bij; dat is te duur. Want als je met een low-budget reist, moet je op de kleintjes letten. Vervanging is nodig omdat het vu renhout op veel plaatsen verrot is. In Stavenisse leden 24 woningen aan de Burgemeester Sluymers- straat aan dit euvel. Die zijn intus sen opgeknapt. In Sint-Annaland betreft het de huizen aan de Schoolstraat, Dou- blethstraat, Crooswijck en de Raiffeisenstraat, in Oud-Vosse- meer zijn het de woningen die aan de Burgemeester Versluysstraat staan. Beter Wonen heeft voor de be trokken bewoners in beide dorpen een voorlichtingsavond gehou den, die volgens de corporatie re delijk zijn bezocht. Het bestuur van Beter Wonen was van plan houten en kunststof kozijnen aan te brengen in plaatsen waar meer dan 24 van dergelijke wonihgen staan. Dit om het risico (wanneer de kozijnen ondeugdelijk blijken of gebreken gaan vertonen) te spreiden en de wijk wat meer vari atie te geven. Een grote meerder heid van de bewoners in Sint- Annaland (80%) bleek echter de voorkeur te geven aan houten ko zijnen (van het tropische hard hout meranti). Het bestuur van Beter Wonen is toen op haar voor nemen teruggekomen en heeft besloten aan de wens van de be woners tegemoet te komen. Nu krijgen alle woningen in Sint- Analand houten kozijnen. Bij het vervangen van een gedeelte van de pui zal de houten borstwe ring vervangen worden door een bakstenen muurtje. De voordeu ren worden allemaal tegelijkertijd met de kozijnen vernieuwd. De achterdeuren zullen per woning onder de loep genomen worden om te bepalen of vervanging noodzakelijk is. In Sint-Annaland zal volgens het plan van Beter Wonen in maart met het groot onderhoud worden begonnen, in Oud-Vossemeer na de bouwvakvakantie. Evenals in Stavenisse krijgen de woningen in Oud-Vossemeer hou ten kozijnen. Dat heeft het bestuur vantevoren vastgesteld, omdat het om kleine aantallen gaat. i De bewoners krijgen twee weken bouwvakkers en schilders over de vloer. Het is de bedoeling dat in de eerste week de kozijnen worden vervangen en dat in de tweede week de zaak wordt afgewerkt. Het plegen van groot onderhoud heeft geen invloed op de huur prijs. Een huurverhoging wordt alleen berekend bij een renovatie van een woning. De ratiobouwwoningen op Tho len werden gebouwd in de periode 1965-1968. Het zijn de eerste hui zen waarbij delen van de woning in serie werden vervaardigd. Deze fabrieksmatige productie moest ervoor zorgen dat de huizen bin nen korte tijd gebouwd konden worden om het hoofd te bieden aan de toen heersende wo ningnood. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk n tel. 01666-4041 01640-41497 n vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde vLL 7 tZJEEUWEN LIJSTENMAKER L—JIJST WERK v00r het eiland Tholen Advertentie I.M. Een gevulde rugzak is het enige wat Arjan Tange (links) en Jaco Kouwen meenemen op hun reis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3