Waterschap Tholen gaat de gemalen De Eendracht en Kadijk doorlichten Tholen blijft maar groeien UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND HTBDDÊ Keukens half geld Afspraken op nieuwjaarsreceptie in goes Spoedvergadering verontruste boeren over hoge waterstand Weihoek 9 H- Zaterdagavond snerttocht in Oud-Vossemeer Verkoop cd's bibliotheek Donderdag 6 januari 1994 50e Jaargang no. 8 Vestigingsoverschot overtreft geboorten De gemeente Tholen blijft groeien. In 1993 nam het aantal inwoners toe met 272 ofwel 1,4%. Dat is 63 meer dan in 1992, toen van een record groei werd gesproken. Op 31 december woonden er 19.877 men sen op Tholen, zo blijkt uit de voorlopige bevolkings cijfers. Het waterschap Tholen zal nagaan of het gemaal De Eendracht in Tholen voldoende berekend is voor zijn taak om in extreme omstandigheden overtollig water uit de Thoolse en Poortvlietse polders te lozen. Ook zal het gemaaltje in de Kadijk in de Weihoek aan een onderzoek onderworpen worden. Permanent Vestigingsoverschot Sint-Philipsland Deze week KORTINGEN TOT 50% BIT VAN DEN B REKEL. Bergen op Zoom, Korte Meestraat 35 Voorzitter L.A.M. Elenbaas van de stichting Beter Wonen (links) en burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen bekijken hun agenda's. Ze hebben zich even afgezonderd van de gasten in de burgerzaal tij dens de nieuwjaarsreceptie maandagavond in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Hoofd technische dienst J.A. Dees heft zijn vinger, terwijl een van de boeren iets aanwijst op de waterschapskaart van Tholen. Achter hem dijkgraaf I. Hage. boeren is dat het waterpeil in de Weihoek te lang te hoog heeft gestaan. Volgens de landbouwers is dat niet alleen te wijten aan de regenval van de laatste weken, met een uitschieter op donderdag 30 december. A. Geluk uit Sint- Maartensdijk stelde dat deze si tuatie zich nooit eerder had voor gedaan, maar dat de situatie de laatste jaren in deze polder voor de boeren is verslechterd. "In 1981 en 1974 hadden we ook een nat najaar, toen kon je op het land rijden waar je wou. Aan de regen kan het waterschap niks doen. Je ziet het overal zakken, maar in de Weihoek komt het na de regen, naar boven. Wij willen weten hoe dat komt." In 1992 was de afvoer volgens Geluk in deze polder, die uit veen bestaat, ook slecht geweest. Dat kwamen boeren en het water schap dinsdagochtend overeen tij dens een spoedvergadering in Het Polderhuis van het waterschap te Sint-Maartensdijk. Oorzaak: de langdurig hoge waterstand in de Weihoek na de hevige regenval van eind vorige week. Toen viel er 50 millimeter neerslag. Verder pleitten de 35 boeren die naar het kantoor waren gekomen, voor het verlagen van het zomer- peil in de Weihoek met 10 centi meter. Ook zal een duiker in de Broeksedijk bekeken worden. Ver der zal het waterschap bekijken of de Weihoek minder belast kan worden bij de aanvoer van ex treem veel hemelwater. Dit zou kunnen door de afvoer van het water via een ander gebied te laten plaatsvinden. De voornaamste klacht van de Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar 24,25 per jaar 44,35 (een jaarabonnement is dus 4,- goedkoper) postabonnement 56,75 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 01665- 2752 b.g.g. 3474. C. de Rijke uit Tholen klaagde over een hoge waterstand in de Roolandpolder als gevolg van het feit dat de Weihoek 'vol staat.' De Rijke zei daar al enkele malen met het waterschap over gebeld te heb ben zonder dat er actie was onder nomen. "Dat stuit tegen de borst. Het is een kwestie van een duiker schoonmaken. Dat moet met de hand en dat gebeurt niet." Verder wees De Rijke erop dat het water in de Weihoek pas na vijf dagen-na de hevige regenval is gaan zakken. "Daarvoor heb ik niet voor duizenden guldens drai nage aan laten leggen. De Wei hoek ligt laag, als het land verzuipt, kost dat veel geld." De boeren vermoeden dat het vele water in de Weihoek niet alleen uit de hemel is komen vallen, maar uit andere polders het gebied is binnengestroomd. Ze verbazen zich erover dat het peil bleef stij gen, geruime tijd nadat de he vigste regenval achter de rug was. Hoofd technische dienst J.A. Dees legde uit dat december de natste maand van de eeuw is ge weest. Het waterschap hield vol gens Dees al rekening met de aanhoudende regens. "Voor de komst van die regenbui zaten we al met de peilen fors aan de lage kant." Op 29 december is het ge maal De Eendracht in Tholen per manent polderwater gaan uitslaan op het Zoommeer. "Toen zaten we nog 15 centimeter beneden het winterpeil van 2.40 min N.A.P. Ondanks het feit dat we continue draaiden, zaten we vrijdag met een piek van 90 centi meter boven het peil." Het gemaal De Drie Polders bij Oud-Vossemeer had volgens Dees geen enkele moeite om het water te lozen op het Schelde- Rijnkanaal. "De Hiksekreek was binnen de kortste keren leeg." Dees zei dat de Drie Grote Polders zoveel mogelijk is ingeschakeld om De Eendracht te ondersteu nen. Dit gemaal slaat 11 mm per et maal uit. "Over vijftig millimeter doe je vijf dagen." Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keu kens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die direct uit voorraad voor half geld leverbaar zijn. Kom snel langs want nu kopen betekent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan 2, voorheen van Dijke vakantieland, te Goes. Bel voor info: 01100-16451 Dees noemde de lage ligging van de Weihoek een knelpunt. "Het water gaat getrapt naar Tholen toe. Het is geen bezwaar als het gemaal bij Tholen het water vlug genoeg verwerkt." In de Kadijk ZIE VERDER PAG. 7 De groei had groter kunnen zijn, maar in december nam de bevol king nog af met 38 inwoners. Er vertrokken die maand veel meer mensen naar elders, dan zich op Tholen vestigden. In de eerste ze ven maanden van het jaar was het inwonertal al met tweehonderd toegenomen. Vooral juni, met een groei van 51, was een topmaand. In 1993 werden 283 kinderen (148 jongens en 135 meisjes) geboren en er overleden 176 inwoners (89 mannen en 87 vrouwen). Alleen in januari en februari overleden er meer Tholenaren dan er geboren werden. Ten opzichte van 1992 werden 34 kinderen minder gebo ren, een afname met bijna elf pro cent. Er overleden elf inwoners meer (bijna zeven procent). Het aantal mensen dat van elders op Tholen kwam wonen, steeg spectaculair: 807 tegen 656 in 1992. Bijna een kwart meer dus, met een topper van 101 nieuwko mers in juli. Het aantal inwoners dat naar elders vertrok steeg met ruim vier procent: 642. Voor het eerst in jaren is het aan deel van het vestigingsoverschot (verschil tussen vestiging en ver trek van mensen) in de groei gro ter dan het geboorteoverschot (verschil tussen geboorten en overlijden van inwoners). Het vestigingsoverschot is 165, met in begrip van asielzoekers en vluch telingen uit het voormalige Joegoslavië. In 1992 was het over schot nog maar 42 én in 1991 slechts één. Het geboorteover schot is 107. Van de 272 inwoners die erbij kwamen, waren 149 vrouw en 123 man. Op 31 december woonden 9886 mannen en 9991 vrouwen op Tholen. Op 1 januari 1993 waren dat 9763 mannen en 9842 vrou wen. De gegevens per woonkern zijn nog niet bekend. In de gemeente Tholen werden vo rig jaar 107 huwelijken ingeschre ven en 16 echtscheidingen. Door ziekte van de betreffende ambtenaar is er bij de gemeente Sint-Philipsland een achterstand in de bevolkingsadministratie. De cijfers per 31 december zijn der halve niet bekend. Het meest re cente gegeven dateert van 1 november. Toen telde Sint- Philipsland 2397 inwoners, 32 meer dan op 1 januari 1993. Pagina 7: Loop bevolking ge meente Tholen De snerttocht die zaterdagavond door wandelsportcomité Vosmeer wordt georganiseerd, trekt tot nu toe behoorlijk wat inschrijvers. De organisatie verwacht op zo'n 100 wandelaars uit te komen. Aanmelding kan nog tot en met morgen gebeuren. Het comité ad viseert lopers lichte kleding te dra gen en per groep minstens één zaklamp mee te nemen. Verder wordt aangeraden om als groep bij elkaar te blijven en anderen in de gaten te houden zodat er nie mand kwijt raakt. Ook is het ver standig om buiten de bebouwde kom aan de linkerkant van de weg te lopen. De tocht begint zater dagavond om zeven uur bij café Hof van Holland aan de Ring in Oud-Vossemeer. De avondwandelvierdaagse wordt dit jaar gehouden op 31 mei. Piet van Eekelen negentig jaar met vierde dichtbundel Bedrijvencontactman G Nuyten vertrekt bij gemeente Tholen Binnenvaartschippers niet blij met passantenplaatsen in jachthaven Sint-Annaland Twee Vossemeerders op de bonnefooi naar Thailand Beter Wonen begint proef met buurtbeheer Halt laat Thoolse jeugd poetsen voor te vroeg afsteken vuurwerk Hevige regenval in natste decembermaand van de eeuw teistert akkerbouw Serie ongevallen in laatste dagen van het jaar Verrotte kozijnen in 88 huizen in Sint-Annaland en Oud- Vossemeer vervangen Toby Hage tevreden met vierde plaats op wereldkampioenschap dammen Jeugdige voetballers trainen bij Ajacieden Een uitgebreide terugblik op de sportprestaties op Tholen en Sint-Philipsland in het afgelopen jaar MEN KAN ZICH TOCH NIET MEER DAN ZAT ETEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De openbare bibliotheek begint maandag met de verkoop van haar collectie cd's. In verband met de tegenvallende animo en de verscherpte bepalingen voor au teursrechten, is de uitleen van cd's gestopt. De verkoop loopt tot za terdag 29 januari. Na één week worden de collecties onderling ge ruild en de prijzen dalen dan met 40 procent. In de derde week daalt de prijs dan nog eens met 20 pro cent. UIT B7GMBRERE Advertentie I.M. Voorzitter Elenbaas van Beter Wonen (links) met burgemeester Van der Munnik (rechts). Zij gebruiken de bijeenkomst om afspraken te maken voor overleg, op een rustiek bankje onder het •toeziend oog van de Oranjes. Overleg over het toekomstig volkshuisvestingsbeleid? Nu de rijksoverheid steeds meer taken afstoot en de regio's wil iaten be palen waar huizen gebouwd moe ten worden? En waarin de rol van de woningcorporatie verandert. Die moet zich meer als onderne mer gaan gedragen. In 1994 gaat de stichting Beter Wonen 20 woningen bouwen in Tholen aan het Rosarium en de Orangerie. En in Sint-Maartens dijk gaan deze maand de eerste palen in de grond voor 21 wonin gen aan de Oostvest. Projectontwikkelaars hebben plannen voor appartementen in Tholen; aan het Slachtveld en in Buitenzorg. Op de nieuwjaarsreceptie wensen ook nieuwe gezichten het college van burgemeester en wethouders 'een gelukkig nieuwjaar.' Zo was de Wereldwinkel Tholen met vijf vrouwen vertegenwoordigd. Jopie Meerman uit Tholen maak te van de gelegenheid gebruik om met enkele gasten een ronde te doen langs haar schilderijen die tot en met morgen (vrijdag) in het gemeentehuis te bezichtigen zijn. En dominee Van Loon uit Sint- Maartensdijk -die naar Ouddorp vertrekt- nam alvast afscheid van bekenden. Zijn de kerstbomen op de pleinen van de dorpen verdwenen, de lichtjes brandden nog wel in de boom waarvoor het college de gasten in de burgerzaal opwacht te. Die boom heeft de bezuini gingsronde overleefd. Maar of hij er volgend jaar weer zal staan, is de vraag. I i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1