De beeldenstorm van een dominee Meeste Zeeuwen houden huisdier voor gezelligheid VROM wijkt niet voor Verbree Toby Hage tevreden met vierde plaats op WK dammen Amstelveen Voetballers trainen bij Ajacieden u te wachten op brievenbusvervuiling JA Wk Ml Motel de Wouwse Tol Verburgh Electronica Wat ik er nu voor doe, dat blijf ik doen en niet meer'' Glas, hup in de glasbak Zeeuwse top Tien winnaars bij kerstpuzzel MAGAZIJN LEEGVERKOOP t Donderdag 6 januari 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Boek met aforismen van Okke Jager Ds. P.J. de Buck van de Gereformeerde Kerk in Tholen bracht onlangs een boek uit met de titel 'Beel denstorm'. Het bevat 1178 aforismen (kernachtige, pit tige gezegden) van ds. Okke Jager die vorig jaar op 64-jarige leeftijd overleed. Ds. De Buck volgde lessen van Jager en werd in 1987 diens student-assistent. Het boek is samengesteld ter nagedachtenis van ds. Jager. Heilige huisjes Zeeuwse bejaardenoorden en verzorgingscentra voeren een positief beleid ten aanzien van het meenemen van huisdieren bij opname. Dat blijkt uit een enquête van de dierenbescherming. De Thoolse dammer Toby Hage eindigde bij het we reldkampioenschap dammen voor junioren in Amstel veen op de vierde plaats. In zijn laatste partij kon hij de Moldaviër Shliahovsky niet helemaal van zich af houden: Hage moest het bij remise laten. De regerend kampioen Georgiev uit Rusland eindigde samen met Friedman uit Oekraïne op de eerste plaats. Zij zullen binnen een halfjaar de beslissende wedstrijd moeten spelen. Zenuwachtig Carrière Spaar het milieu door het ongevraagde te weren Hoeveel ongevraagd reclamedrukwerk er door de brievenbus komt, merk je pas goed wanneer je een tijd met vakantie bent geweest. Reclamedrukwerk is één van de snelst groeiende soorten afval. Twee stickers Naam schrappen Twintig procent Rechtstreeks van importeur en fabrikant. Vanwege nieuwe modellen moet alles weg. Vele apparatuur voor de helft v.d. prijs. Bedenk welop op Philips, Panasonic, Aristona, Bose, Sansuï Sony, Sherwood, Inkel, Siemens, Grundig enz. Waar? Vrijdag 7 en zaterdag 8 januari vanaf 9.30 uur. Garantie, service? Volledige garantie, deze wordt uitgevoerd door: te St. Maartensdijk 01666 - 3084 van aforismen. In zo'n spreuk uit het boek Het leven is meer dan ethiek, geeft hij zelf aan waarom: 'Een betoog zegt wat het bedoelt; een aforisme bedoelt wat het zegt'. Enkele boeken van Jager zijn: Poëzie en religie uit 1952, De humor van de bijbel uit 1954, Het klagen wordt gezang uit 1969 en Oude beelden spreken een nieuwe taal uit 1990. Dominee P.J. de Buck. Okke Jager werd in 1928 geboren en studeerde theologie waarna hij predikant werd in Vrouwenpolder. Hij ging later werken voor de NCRV en tenslotte in 1973 doce ren aan de theologische universi teit in Kampen. In 1988 ging Jager met de vut en hij kreeg voor die gelegenheid een afscheidsbundel. In de redactiecommissie van die bundel zat ook Pieterjan de Buck. Hij bleef na het afscheid van Ok ke Jager contact met hem en zijn vrouw houden. Uitgeverij Ten Ha ve belde ds. De Buck in het voor jaar van 1992 op met het verzoek, mede namens mevr. Jager, om een boek met aforismen van Jager sa men te stellen. De Thoolse domi nee begon daar in september vorig jaar aan en voltooide het werk in augustus dit jaar. Ds. Okke Jager stond erom be kend bepaald niet terug te schrik ken voor het omver schoppen van heilige huisjes. In vaak onver bloemde taal gaf hij kritiek op vastgeroeste tradities en misstan den in de kerk. In de ruim 50 boe ken die hij in zijn leven schreef, maakte Jager uitbundig gebruik Beeldenstorm is verdeeld in tien hoofdstukken zoals Kerk en cul tuur, Dominees en kunstenaars, Leven en dood en God en mens. Ds. De Buck legt in het voor woord uit dat dit slechts gedaan is om de grote lijnen aan te geven. Een greep uit de zee van uitspra ken van Okke Jager: 'Het is ge makkelijker van het roken af te komen dan van een katholieke of een gereformeerde opvoeding. Mensen veranderen niet zozeer van grond als wel van front', 'Wat is de hel? Het is de plaats waar onze vrije wil voor eeuwig wordt vastgebonden aan zichzelf', 'Alles komt niet van Hem vandaan, maar alles komt wel bij Hem te recht, op de één of andere ma nier', 'Evangeliseren is niet: vanuit de hoogte een drenkeling toespreken. Het is, dat de ene be delaar aan de andere vertelt waar brood te krijgen is'. Dat Okke Jager niet alleen de kerk onder de loep nam, maakt het volgende voorbeeld duidelijk: 'Stijl is goed, mode twijfelachtig, een rage is verkeerd'. Ook op maatschappelijk gebied sloeg hij vaak de spijker op de kop. Het volgende aforisme komt uit het boek Daglicht dat Jager in 1968 schreef: 'Als de muur in Berlijn neerstort, springt het anti semitisme weer op'. Beeldenstorm is uitgegeven door Ten Have in Baarn en is voor 24,50 verkrijgbaar in de boek handel of bij ds. P.J. de Buck. Bouwsubsidies St.Philipsland Burgemeester A. Verbree praat vanmiddag met Centraal Beheer over de problemen met de premie koopwoningen in Sint- Philipsland. Zijn gesprek giste renmorgen met ambtenaar F. Priem (hoofd bureau afhandeling subsidieregelingen) van het minis terie van volkshuisvesting was weinig vruchtbaar. "De heer Priem bleef op zijn standpunt staan dat de gemeente of de ko pers een scheve schaats hebben ge reden. Hij wil het op een uitspraak van de Arob-rechter la ten aankomen." Waarschijnlijk volgende week gaan de beschikkingen bij VROM de deur uit, waarbij de toegekende premies worden teruggedraaid. Een verzoek van Verbree om niet tot terugvordering over te gaan vóórdat er een uitspraak zal zijn in eventuele beroepszaken, wilde Priem 'meenemen'. Verbree blijft vinden dat het mi nisterie fout zit. "Uit de dossiers blijkt dat er een briefwisseling is geweest over de door de gemeente gevolgde handelwijze. Daarop zijn door VROM premies toege kend en dus verwachtingen ge wekt. Daar moet je nu niet op terugkomen." Het ministerie wil op de premies terugkomen, omdat de betreffen de huiseigenaren bouwgrond in gedeelten hebben gekocht. Daar mee bleven ze onder de maximaal toegestane bedragen die voor pre mie in aanmerking kwamen. Zelfs in tehuizen waar bewoners geen dieren mogen houden, wordt het meebrengen ervan door be zoekers toegestaan. In de drie te huizen op Tholen zijn honden en katten niet toegestaan. "Ik reali seer me dat het een hard gelag is om ze te moeten achterlaten, maar je zit met de verzorging", zegt directeur J. Wesdorp van De Schutse. "Voor ons personeel zou dat een te grote belasting zijn. Ik zie op dit moment geen oplos sing." Het houden van vissen of een vogel is in het Sint- Annalandse tehuis wél toe gestaan. In het onderzoek werden 23 ver zorgingstehuizen en drie woon- centra betrokken. In allemaal mogen bezoekers dieren meebren gen. Het houden van huisdieren is in tien wél en in vijftien niet toe gestaan. In zes tehuizen mogen al le dieren worden gehouden, in tien alleen vogels en vissen en in twee gevallen kleine vogels, van de tehuizen staan er 22 positief te genover een vrijwilligersgroep van de dierenbescherming om de huis dieren te verzorgen. Alle tehuizen zijn ervan overtuigd dat huisdie ren een positieve invloed op de be woners kunnen hebben. Naar die positieve invloed deed de Zeeuwse dierenbescherming ook onderzoek onder de bevolking. Van de 309 ondervraagde Zeeu wen bleken er 240 één of meer huisdieren te hebben: 233 honden, 202 katten, 86 knaagdieren, 42 vo gels en 22 vissen. Het overgrote deel heeft een dier in huis voor de gezelligheid, zo blijkt. De onder vraagden zijn in groten getale overtuigd van de positieve invloed die huisdieren kunnen hebben op kinderen, bejaarden, gehandicap ten en alleenstaanden, terwijl ze ook bijdragen aan vergroting van de sociale contacten. Deze kampagne is een initiatief van de Stuurgroep Promotie Glasbak De Thoolse dammer Toby Hage met voor hem zijn herinnering aan de vierde plaats bij de wereldkampioenschappen. dagen, ging gewoon naar huis, maar Toby Hage en Mark Kem perman waren te gast bij Bere- poot. Een enthousiast dammer Remise was de stand waarin de meeste van Hage's partijen ein digden. Van de acht wedstrijden won hij er twee en de resterende zes speelde hij remise. Tegen de Russen Georgiev en Roemzianev, de Oekraïner Friedman, de Mol daviër Shliahovsky en tegen de Nederlanders Mark Kempermans en Jan Zwart bleef Hage steken op 1-1. De eerste twee wedstrijden tegen de Italiaanse kampioen Ra- oul Bubbi en de Fransman Cor- dier werden door de Thoolse dammer wel gewonnen. De moeilijkste partij die Hage speelde, was toch tegen de wereld kampioen Georgiev. "Er waren erg goede spelers", vertelt de 18-jarige Tholenaar. "Ik wilde per se bij de eerste vijf eindigen en dat is gelukt. Het was natuurlijk perfect geweest als ik derde was geworden, maar de tegenstanders waren allemaal erg goed. De beste jeugdspelers van de wereld. De re mise tegen Friedman kwam eigen lijk doordat we beiden in tijdnood zaten. De partij zou om tien uur beginnen, maar Friedman kwam niet opdagen. De organisatie gaf hem tot half elf uitstel en toen hebben ze de klok ingesteld. Hij kwam pas om vijf over elf bin nen." Hage verbleef tijden het toernooi in het gezin van de begeleider die voor de drie Nederlandse deelne mers was aangewezen: Gerard Be- repoot. Jan Zwart, die op het laatste moment mee mocht doen omdat er een speler niet op kwam In de Thoolse damwereld ble ven de successen vorig jaar niet beperkt tot Toby Hage. De Eendracht won voor het eerst de Zeeuwse beker, maar het viertal strandde in de aclftste finale van de landelij ke bekerstrijd. Daniëlla de Vos deed mee aan het natio naal kampioenschap dames. Met haar zevende plaats was ze redelijk tevreden. En dan de jeugd. Die bleek de provinciale top te vormen. Rombout Kousemaker won de Zeeuwse aspirantentitel (Christian Binkhorst was tweede) en werd zesde in de landelijke halve finale. Ook de sneldamtitel was voor Kou semaker, met Joyce de Vos cp de tweede plaats. Bij de pupil len ging de strijd tussen Ma thijs Binkhorst en Bertha de Waal. Mathijs won de Zeeuw se titel in een beslissings wedstrijd tegen Bertha, die op haar beurt de sneldamtitel in de wacht sleepte. In de lande lijke titelstrijd werd Mathijs zestiende. die zoveel mogelijk tijd achter het bord doorbrengt. Toby Hage ziet dat niet zo zitten. Hij kijkt graag wat televisie of ontspant wat. "Natuurlijk zou ik wel wereld kampioen willen worden, maar dat zit er niet in. Ik moet er dan veel meer voor gaan werken. En wat ik er nu voor doe, dat wil ik ervoor blijven doen, meer niet", zegt de Nederlandse sneldamka- mioen bij de junioren. Het toernooi in Amstelveen werd gespeeld volgens het Zwitserse systeem. Dat houdt in dat de win naars telkens tegen elkaar spelen. Niemand speelt twee keer tegen dezelfde tegenstander. De sterksten komen zo steeds tegen elkaar. Dat er veel sterken zijn in de wereld is wel duidelijk. Vooral in Oost-Europa en Azië zijn veel damfanaten. "In Europa zijn wat landen die meedoen. In Frankrijk en België gaat het wel en ook in Duitsland komt het op. Maar in bijvoorbeeld Italië heeft de dam- bond relatief gezien weinig le den", vertelt Hage. Hij bereidde zich niet weken lang voor op zijn tegenstanders: "Ik heb alle partijen van mijn tegen spelers in de computer zitten. De dag vantevoren hoor je tegen wie je moet spelen en dan ga ik een partij van die dammer naspelen", legt Hage uit. Af en toe besprin gen hem de zenuwen voor een partij tegen een goede speler. "Maar daar zet ik me dan over heen. Als je van tevoren al bang voor je tegenstander bent, verlies je zeker", zegt hij. Ook voor zijn laatste partij in het WK tegen Shliahovsky was hij zenuwachtig. "Wat wil je? Als ik won, was ik derde. Dan ben je wel zenuwach tig." Is er een middel om goed te leren dammen? "Nee, ik denk dat het een kwestie is van jong beginnen en veel oefenen", zegt Hage. "En er zijn natuurlijk boeken over het beginspel en het finalespel, maar over wat daar tussenin zit, is maar weinig geschreven. Als je interesse hebt en je doet het vaak, dan lukt het wel." Hage damt tegenwoordig bij pvg 's-Gravenpolder in de competie. "Die doen mee op landelijk ni veau en de Eendracht in Tholen speelt op provinciaal niveau, dat is toch wat minder", legt Hage uit. Desondanks begeleidt hij bij de Eendracht nog steeds de oudste jeugd. Het grootste talent op dit moment is volgens hem Rombout Kousemaker uit Tholen. "Maar dat is niet vreemd, want het zit daar een beetje in de familie", ver telt Hage. Ook Rombouts broer André Kousemaker is actief bij de Eendracht en een verdienstelijk dammer. Voor Toby Hage was 1993 een vruchtbaar jaar op damgebied. Als hij de belangrijkste successen van zijn damcarrière eens op een rijtje zet, zijn dat respectabele prijzen. In 1990 werd hij Neder lands kampioen bij de adspiran- ten. In datzelfde jaar werd hij op het WK voor adspiranten vijfde. Het afgelopen jaar werd hij Ne derlands kampioen sneldammen bij de junioren (tot 20 jaar), twee de op het Nederlands kampioen schap dammen in dezelfde categorie en recent vierde op het wereldkampioenschap. Nu is hij bezig aan het Zeeuws kampioen schap voor senioren waar hij nog steeds aan de leiding gaat. Als hij dat wint, is hij geplaatst voor de halve finales van de nationale kampioenschappen voor senioren die in juli in Westerhaar worden gehouden. Overigens geeft hij zichzelf daar weinig kans: "Dat niveau is nog een beetje te hoog. Daarvoor moet ik nog even trai nen." Eindstand WK: 1 Georgiev en Friedman 12 p; 3 Kemperman 11 p; 4 Hage 10 p; 5 Shliahovsky 9 p; 6 Cordier 9 p; 7 Bubbi 9 p; 8 Roe- mianzev 8 p; 9 Mardosa 8 p; 10 Marmet 8 p; 11 Battulga 7 p; 12 Zwart 7 p. Cyrille Steendijk uit Stavenisse en Benny Leeuwenhaag uit Sint-Maartensdijk kregen in Lewedorp twee dagen training van de Ajacie den Danny Blind (links) en Peter van Vossen. (Foto Joop van Houdt). "Het is waarschijnlijk de enige keer dat je die mannen in leven den lijve ziet." De 14-jarige Cyril le Steendijk uit Stavenisse is enthousiast over de tweedaagse voetbalstage die hij in Lewedorp heeft meegemaakt. De C-junior van SC Stavenisse kreeg er trai ning van de Zeeuwse Ajacieden Peter van Vossen en Danny Blind. Ook de elfjarige Benny Leeuwen haag uit Sint-Maartensdijk, E- pupil bij Smerdiek, volgde de sta ge bij de profvoetballers. Beide Tholenaren zijn daarvoor uitgeloot, want de organisatie kreeg 128 aanmeldingen binnen voor maar veertig plaatsen. "Het was hardstikke leuk, we hadden ook een leuke groep", vertelt Cy rille. Hij deelde een kamer met drie leeftijdgenoten. De eerste dag werd er twee keer getraind; de jongste voetballertjes onder lei ding van Van Vossen, de ouderen onder toezicht van Blind. "Vooral het kaatsen van de bal, samenspe len. En op het laatst moesten we afwerken op het doel," aldus Cy rille. Toen volgde een spelmiddag en 's avonds werd een film ge draaid over Dennis Bergkamp. Van Vossen en Blind gaven de voetballertjes vervolgens de gele genheid om vragen te stellen. De tweede dag werd er weer getraind, 's Middags stonden wedstrijden op het programma: interlands te gen het Belgische SK Gooik. De moeder van Benny Leeuwen haag is bijzonder te spreken over de organisatie in Lewedorp. "De jongens werden ontvangen met iets te drinken en een bolus. En voor het vervoer tussen het hotel en het sportveld werden taxibus jes ingezet." Het stond haar ook aan, dat beide profvoetballers constant bij de kinderen in de buurt waren. Alle deelnemers kre gen een sweater cadeau waarop Blind en Van Vossen afgebeeld stonden, en ook nog een sjaal en een petje. Van de stage is een vide oband gemaakt, die deelnemers naderhand kunnen bestellen. "En natuurlijk kregen ze foto's met een handtekening." Zowel Benny als Cyrille zijn fervente Ajax- supporters. De produktie van papier vormt een belangrijke aanslag op het milieu. De verwerking van hout tot papier vraagt een enorme hoeveelheid energie voor het verpulveren van het hout en het droogproces. Ongevraagd reclamedrukwerk is al jarenlang een doorn in het oog van milieubewuste consumen ten en van milieu- en consumen tenorganisaties. Dankzij alle protesten is er eindelijk een rege ling om het te voorkomen. Er moet daarbij wel verschil wor den gemaakt tussen geadres seerd en ongeadresseerd drukwerk. Een andere mogelijkheid is om de reclamebrieven terug te stu ren aan de afzender onder ver melding van: ongevraagd druk werk - retour afzender.' Een postzegel plakken is niet nodig. Deze manier is lang niet altijd ef fectief. Voor ongeadresseerd drukwerk is er sinds maart 1993 een lan delijke stickerregeling. Er zijn twee soorten voor op de brie venbus: 1. een 'nee-nee' sticker die het ongeadresseerde reclamedruk werk en de huis-aan-huisbladen buiten de deur houdt. Géén ongeadresseerd reklamedrukwerk, géén Huis aan Huis bladen [J33 Géén ongeadresseerd reklamedrukwerk Wél Huis aan Huis bladen Geadresseerd drukwerk: u kunt uw naam uit de adreslijsten la ten schrappen. Het Direkt Mar keting Instituut Nederland heeft een speciaal antwoordnummer en telefoonnummer waar u naar toe kunt schrijven of bellen wan neer u alle of bepaalde geadres seerde postreclame niet meer wilt ontvangen. Het adres is: D.M.I.N., antwoord nummer 666, 1000 TL Amster dam (postzegel niet nodig); telefoon 06 - 022466 (gratis). Arbeid en zorg. Het emancipatie bureau Zeeland organiseert op 9 februari een forumbijeenkomst over de combinatie van arbeid en zorg. De bijeenkomst vindt plaats van 20-22 u. in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Sprekers zijn onder andere gedeputeerde A.J. Dijkwel. 2. een 'nee-ja' sticker waarmee u alleen het reclamedrukwerk weigert, maar niet de huis-aan- huisbladen. Deze stickers zijn gratis verkrijg baar in het gemeentehuis en op alle postkantoren. De stickercampagne mikt op 20% van de brievenbussen. Mo menteel is het nog maar 3%. Zeeland loopt nog sterk achter bij het landelijk gemiddelde, dus Tholenaren en St. Philipslanders: dat laten we ons toch niet zeg gen. Met zijn allen om zo'n sticker! U zult zien, dat de stapel oud pa pier niet zo groot meer wordt; dat scheelt. Daarmee draagt u bij aan energiebesparing en het is een goed stapje in de strijd te gen het broeikaseffect. Niet minder dan 395 oplossingen kwamen er binnen van de kerst puzzel in de Eendrachtbode. Dat waren er weer meer dan vorige keer, zodat de Eendrachtbode- puzzel zich in een steeds grotere belangstelling mag verheugen. Niet iedereen had echter de goede oplossing. Eén letter verschil was het maar: een 't' in plaats van een 'n' in het eerste woord van de spreuk: kerstgroen. Een aantal in zenders had kerstgroet vermeld. De juiste spreuk luidde: kerst- groen en kaarslicht helpen bij het zoeken naar evenwicht. De tien geschenkbonnen van 25 gulden gaan naar: Tholen: C. Baarends, Burg. van Berchemstraat. Oud-Vossemeer: T. Klippel, Mare- hoekstraat. St. Annaland: mevr. A.C. Donken-de Vos, Burg. Baasstraat. Stavenisse: A. Keur, Poststraat. St. Maartensdijk: J. op den Brouw, Alb. Schweitzerstraat. Scherpenisse: J.C. van As, Anna van Burenplein. Poortvliet: Luc van Vossen, Markt. St. Philipsland: M.A. Mol, Prins Hendrikstraat. Anna Jacobapolder: M.J. van de Velde, Steintjeskreek. Roosendaal: C. van der Reest, Dubbelberg. Alle winnaars gefeliciteerd en de overige deelnemers bedankt voor het meedoen. In december hoopt de redactie weer een kerstpuzzel te plaatsen en hopelijk doet u dan weer mee. De tien gelukkigen ont vangen hun prijs deze week thuis. Aan de snelweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal. Wanneer? Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 19