Magazijn voor onderbroeken breidt fors uit in smalstad It 'Vetsmelterij tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk is ongelukkig' Aantal werklozen is fors gestegen Luchtjes Vergunning uitgesteld Bewoners beginnen handtekeningenactie tegen komst bedrijf Met bijna 40% in één jaar Subsidie voor het onderzoek van smalstad Donderdag 16 december 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het jonge bedrijf American Phil Textiles Europe (Amphi) in St. Maartensdijk groeit onstuimig. Begin dit jaar vestigde de onderneming zich in het voormali ge Elvina/Westinghouse/Van Rietschoten en Houwens-gebouw aan de Schakelweg, waar de 800 m2 magazijnruimte al tot aan de nok vol met onderbroe ken ligt. Amphi kocht inmiddels Het bedrijf van buur man SP Constructie van A.J. Slager en gaat daar een nieuw magazijn bouwen van 1200 m2. American Phil Textiles Europe koopt buurman en bouwt 1200 m2 'In feite kun je met onderkleding alleen maar opval len door de verpakking9 Amerikaans merk Proef Boxershorts 3Er zit altijd han del in, want iedere dag trek je immers een schone aan Containers Twee fasen i I De werkloosheid op Tholen en Sint Philipsland is in 1993 sterk gestegen. Na Oostburg in West-Zeeuws Vlaanderen is Tholen en St. Philipsland het rayon in de provincie waar de grootste klappen vielen. De vetsmelterij die zich op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk wil vestigen zal stankoverlast veroorzaken. Daarvan zijn bewoners die bezwaar maken tegen de komst van het bedrijf overtuigd. Met het inzamelen van handtekeningen willen zij de komst van het bedrijf tegengaan. Walgelijke lucht Zeer magertjes Uitrusting Niet neutraal Directeur Piet F.M. Swarthoff spreekt over 'een razendsnelle ontwikkeling.' Eind vorig jaar werd hij benaderd door het moe derbedrijf in Hongkong, waar op het kantoor 185 mensen werken en in de produktiebedrijven 600. Daarnaast heeft Amphi nog acht fabrieken in de volksrepubliek China met 3000 personeelsleden. Met het wegvallen van de grenzen had Amphi behoefte aan een ves tiging in de EEG. Voordien waren er allerlei beperkingen, maar die vielen weg. Swarthoff (43) is voor de directie in Hongkong al zo'n vijftien jaar een goede bekende. Hij werkte als textiel-inkoper voor de Makro en voor Hunkemöller (V&D) en had zeven jaar een eigen import bedrijf in onder- en badkleding te Am sterdam. Vervolgens werd hij be naderd om voor Holland Trend, dat door Tim pa in Tholen overge nomen werd, als inkoper op te tre den. Swarthoff verhuisde vier jaar geleden naar het eiland, wat voor hem als Texelaar niet vreemd was. "Texel en Tholen hebben veel met elkaar gemeen: allebei zeven ker nen en het eiland is ongeveer even groot. Het voordeel van Tholen is, dat je hier nauwelijks toeristen hebt." Het tijdstip van het opzetten van een Europese vestiging van Am phi viel goed. "Dit pand in St. Maartensdijk kwam begin dit jaar net beschikbaar in verband met de verhuizing van Van Rietschoten en Houwens naar de Slabbe- coornpolder. We konden er zo in met de gedachte, dat we hier een paar jaar ruimschoots uit de voe ten zouden kunnen. Met de distri butie van een vooraanstaand Amerikaans onderkledingmerk voor heel Europa erbij, hebben we drie keer zoveel ruimte nodig. Van ons eigen merk Oh Boy heb je drie onderbroeken voor 24,95, maar van het Amerikaans merk zit er maar één onderbroek in de ver pakking. Qua volume hebben we dus drie keer zoveel ruimte nodig. Van de vier maten zijn er boven dien elk drie kleuren." Het merk Oh Boy (It's zo nice to live in comfort') is bedoeld voor de Belgische markt. Ook in Duits land, Frankrijk en Engeland wor den slips van dat merk verkocht. "We draaien proef in het buiten land en als het allemaal goed gaat, komen we eind volgend jaar op de Nederlandse markt", vertelt Swarthoff. "De verpakking is voor honderd procent te herge bruiken. In Duitsland is men daar heel streng op. Voorlopig hebben we alleen herenondergoed en dan nog uitsluitend onderbroeken, geen hemden. Eind 1994 krijgen we er damesondergoed bij." Amphi werkt met handelsagen ten, die alleen grootwinkelbedrij ven en inkoopcombinaties bedienen. Ook Swarthoff bezoekt die gedeeltelijk. De produkten komen kant en klaar verpakt uit Hongkong. De directeur heeft drie medewer- kersters: uit Tholen, Oud- Vossemeer en Halsteren. In janua ri komt Jan Minheere uit Tholen erbij, die tegelijk op het nieuwe computersysteem aan de slag kan. Via een modem wordt dit systeem gekoppeld aan het moederbedrijf in Hongkong en de onderneming in de Verenigde Staten waarvoor het vooraanstaande Amerikaans merk wordt gedistribueerd. Dat laatste produkt werd voorheen uit Hongkong aan de man gebracht, maar de vierkante meters zijn daar veel te duur voor magazijn ruimte. "Ze produceren daar en dan moet het produkt gelijk weg", zegt Swarthoff. Het pas geïntroduceerde Oh Boy moet zich een markt zien te vero veren tussen merken als Hollan- dia, Ten Cate, Sloggi, Bon Giorno, e.d.. Volgens Swarthoff moet dat kunnen lukken. "Er zit altijd handel in onderbroeken, want iedere dag trek je een schone aan. We onderscheiden ons door kwaliteit en presentatie, want de modellen zijn allemaal hetzelfde. In feite kun je alleen opvallen door de verpakking. In Nederland draagt men voor vijftig procent witte onderkleding. Daarnaast komen zwart en blauw tamelijk veel voor. Kleurtjes is wel leuk, maar er zit wel enig risico aan. We houden ons bij de meest gangbare kleuren. Voor de Belgische markt brengen we gebreide, gemeleerde boxershorts uit." Volgens de directeur van Amphi wordt het meeste herenondergoed gekocht door vrouwen. "En de consument is bereid iets meer te betalen voor iets goeds." Het moederbedrijf in Hongkong levert onderkleding onder het zo genaamde 'private label' aan o.a. de Hema en Hunkemöller. "Pro- duktie in Nederland is niet meer rendabel", aldus Swarthoff. Voor de nieuwbouw worden drie loodsen van SP-Constructie gesloopt. De woning met kan toor/showroom aan de voorkant worden verhuurd. Die heeft Am phi niet nodig, want het gaat puur om magazijnruimte. "Eerst wil den we op eigen terrein in de hoogte bouwen, maar door de aankoop van de buurman kan al les op de begane grond en dat is veel doelmatiger", zegt Swarthoff. Het nieuwe magazijn krijgt twee los/laadperrons. Het ondergoed komt per container binnen via de haven van Rotterdam. Een enkele keer is er luchtvracht via Amster dam of Brussel. "Produkt en ver voer neemt namelijk vier maanden in beslag en zolang kan de klant soms niet wachten. Als je service wilt verlenen, moet je voorraad hebben. Snelheid is be langrijk", aldus de directeur van Amphi. Ondanks de snelle groei is zijn streven om stap voor stap uit te breiden. "We zijn bezig met het bewerken van de markt in Portu gal, Spanje en Italië. In 1994 bou wen we de eerste fase van het magazijn, 1200 m2. In 1995 staat de tweede fase met 800 m2 op het programma. Voor de toekomst hebben we dan ruimte zat." De buurman, Muller-Franke, zal het karwei uitvoeren. Architect B. van Velzen, die bij Amphi een ruimte huurt, levert ook hand- en spandiensten. Er is nog een twee de huurder in het pand van Amp hi, Holland Print. Die drukkerij zal intern verhuizen naar de voor kant, bij de vijver. Swarthoff heeft naast zijn be drijfspand nog een bouwplan op stapel staan. Het oude pakhuis van aannemingsbedrijf Burgers in de Regentessestraat in Tholen gaat hij samen met architect Van Velzen verbouwen tot woning. "Ja ik voel me op Tholen wel thuis. Ik heb het hier erg naar mijn zin", aldus directeur Swart hoff van American Phil Textiles Europe in St. Maartensdijk. Dhr. Swarthoff toont de nieuwe verpakking van Oh Boy. A P T F p 0 NS 202522 arf. nyn C/S8. 74 Amphi-directeur Swarthoff bij een pas aangekomen uit Hongkong. Een deel van het industrieterrein van Sint-Maartensdijk waar de vetsmelterij zich wil vestigen. Bewoners uit de bocht in de Provinciale- weg bij Scherpenisse (rechts) zijn tegen de komst van het bedrijf gekant. "We hebben goede redenen om bezorgd te zijn, zegt B. Tanzer, bewoner van een van de huizen in de bocht bij Scherpenisse. "De gemeente Tholen zegt dat er geen stankoverlast komt, maar we heb ben onderzoek gepleegd en daar uit blijkt dat het wel degelijk het geval zal zijn." Het gaat om het bedrijf Van Wijk Hulshorst b.v. uit Nunspeet die in de smalstad afvalvetten uit cafeta ria's, restaurants en de voe dingsmiddelenindustrie gaat verwerken. Tanzer wijst op de contacten die hij heeft gehad met milieu ambtenaren van de gemeenten Dronten en Ermelo waar dergelij ke bedrijven gevestigd zijn. "Deze bevestigen dat er regelfnatig klachten zijn over stankoverlast van de vetsmelterijen." Tanzer wijst ook op de uit spraak die gemeenteambte naar C. Nuyten onlangs in NRC Handelsblad heeft ge daan toen het ging om de ves tiging van varkensmesterijen op Tholen. "Hij zegt dat Tholen geen hekel heeft aan Brabanders maar wel aan de luchtjes die ze meebrengen. Brengt een vetsmelterij dan geen luchtjes mee?" Tanzer licht toe dat de provincie Gelderland -verantwoordelijk voor het verstrekken van vergunningen- een rapport heeft laten opstellen naar aanleiding van klachten van bewoners over stankoverlast rond de drie vetsmelterijen in Ermelo. Uit die inventarisatie blijkt dat de een wat meer en de ander wat minder 'geuroverlast' veroorzaakt. De uitstoot van geur doet zich vol gens de onderzoekers vooral voor vanaf lage hoogte: damp die in de gebouwen ontstaat en via geopen de deuren naar buiten trekt, vetaf- zettingen rondom de gebouwen, plassen van vuil water op het fa brieksterrein en vrijkomende dampen bij het vullen en aftappen van buiten opgestelde opslag tanks. "De gemeente Tholen kende het rapport helemaal niet. En ze blijft erbij dat het niet gaat stinken." De bewoners van de Provinciale- weg bij Scherpenisse zeggen ook navraag te hebben gedaan bij de directies van verschillende vetsmelterijen. "Het vetsmeltpro- ces gaat wel degelijk met geur- uitstoot gepaard. Men wil niet spreken over stankoverlast omdat ze daarmee hun eigen industrie afvallen. Maar de directeuren waarmee we contact hebben ge had, erkennen het probleem. Zij spreken van 'luchtjesveroorzaken- de industrie.' Ze begrijpen niet dat de gemeente Tholen op zo'n korte afstand van de woonbebouwing een vetsmelterij toestaat." Tanzer is zelf poolshoogte gaan nemen bij een vetsmelterij. "Het was een walgelijke lucht. De loca tie zo dicht bij Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, is uiterst onge lukkig." De verontruste bewoner is bij alle wethouders én de burgemeester langs geweest. Alleen en met me destanders om hun verontrusting over de komst van de vetsmelterij kenbaar te maken. "De gemeente Tholen verschuilt zich achter de provincie Zeeland die de vergun ning moet verlenen." Volgens Tanzer en zijn buurman D. Gueguièrre geeft wethouder J. van der Jagt van milieuzaken ech ter ruiterlijk toe dat hij niet blij is met de komst van Van Wijk Huls horst. "Als de vergunning een maal is verleend, dan kan de gemeente er niks meer tegen doen. Maar de raad kan toch tegen de verkoop van grond stemmen?" Tanzer begrijpt in dit verband niet dat de gemeente Tholen een con tainerreparatiebedrijf weigert om dat het afbreuk zou doen aan het industrieterrein Welgelegen in Tholen. "Het past niet als daar huizenhoog containers opgesta peld worden. Maar containers stinken niet. Oud frituurvet waar vis en gehaktballen in zijn gebak ken wel." Dat de gemeente het pad voor nieuwe bedrijven wil plaveien om de werkgelegenheid te stimuleren, vindt Tanzer een goede zaak. "Maar dan moeten ze niet zo'n ongelukkige plek uitzoeken." De vijf arbeidsplaatsen waarvoor het bedrijf gaat zorgen, noemt Tanzer niet veel. "Wij menen dat het excuus van het scheppen van werkgelegenheid met de komst van die vetsmelterij zeer mager tjes is. Met alle informatie die wij verzameld hebben, vinden we dat Van Wijk Hulshorst hier niet naar toe moet komen." De bewoners twijfelen ook aan de capaciteit van de rioolzuivering bij Sint-Maartensdijk. "Raakt die overbelast dan treedt de overstort in werking. De watergang achter onze woningen raakt dan ernstig vervuild. De gemeente Tholen heeft zelf ernstige twijfels over die capaciteit maar ze vinden dat het een zaak van het waterschap is. Dan durven wij te stellen dat onze vrees niet geheel ongegrond is," aldus Tanzer, die zijn postbus 47 openstelt voor adhesiebetuigin gen. "Misschien heeft het toch nog zijn invloed op het gemeente bestuur, met de verkiezingen voor de deur." Volgens wethouder J. van der Jagt van milieuzaken is het opvragen van een rapport op zich niet vol doende. "Je zal dan na moeten gaan waar die bedrijven staan en of daar enige stankoverlast is toe gestaan." Volgens Van der Jagt zal ook bekeken moeten worden aan welke voorwaarden het bedrijf is gebonden. "Het wil namelijk he lemaal niet zeggen dat het nieuwe bedrijf in St. Maartensdijk met dezelfde uitrusting zal gaan draai en." Verder is volgens Van der Jagt van belang te weten hoe de hinderwet vergunning er in Ermelo uitziet en hoe die hier wordt toegepast. "Als auto's in Duitsland 130 kilometer per uur mogen rijden en hier 120 dan is het niet gezegd dat ze hier ook allemaal 130 zullen rijden." Van der Jagt zegt de bezwaren wel te kunnen begrijpen. Zeker van mensen die vlak bij zo'n bedrijf wonen maar hij wijst erop dat de gemeente 'verzwaarde voorwaar den' aan de vestiging heeft gesteld. "Juist om geen stanko verlast te veroorzaken." Het gaat om het toepassen van filters voor het afscheiden van grove en kleine delen in het gesmolten vet. "Daarmee wordt de uitstoot van stankstoffen verminderd. Het be drijf moet zich ook houden aan 1 geureenheid per kubieke meter. Vrij vertaald: de een ruikt het, de ander niet. En de vrijkomende dampen moeten via een afzuig installatie worden geleid." Verder wijst Van der Jagt op het feit dat het steeds om één soort vet gaat: frituurvet. "Dat procédé kun je goed in de hand houden. Er hoeft niet om de drie dagen omgeschakeld te worden voor een ander soort vet." De wethouder kan echter geen ga ranties geven dat het bedrijf geen stankoverlast zal veroorzaken. Dat de gemeente zich zou ver schuilen achter de provincie vindt Van der Jagt niet terecht. "We hebben een aanvraag gekregen om grond te verkopen. Het college wil dat, maar onder voorwaarden. De gemeente is niet neutraal. We heb ben verscherpte voorwaarden gesteld." Volgens Van der Jagt verstrekt de provincie een vergun ning en zorgt die voor het toe zicht. "Als er klachten zijn, kunnen wij juridisch niet optre den, maar die wel doorgeven." Dat hij 'niet blij' zou zijn met de komst van Van Wijk Hulshorst vindt Van der Jagt een ongelukki ge woordkeus. "Het ene bedrijf kan in potentie meer overlast ge ven dan het andere. In die zin heb ben we de voorwaarden verzwaard. Zo moet je dat zien. Het gaat er niet om dat bedrijf af te poeieren. Die suggestie gaat te ver." Of het bedrijf er komt zal volgens de wethouder van Van Wijk Huls horst afhangen. "Het is de vraag of hij met de gestelde voorschrif ten accoord zal gaan. De rechts gang is na de beslissing van provinciale staten nog niet ten ein de. Tegen het besluit van de pro vincie kunnen bezwaren ingediend worden." Dat blijkt uit gegevens van Ar beidsvoorziening Zeeland. De stij ging op Tholen en St.Philipsland bedraagt bijna veertig procent, namelijk 39.41 (Oostburg 40.54%). De werkloosheid treft vooral de mannen. In november telde dit rayon 407 mannen zon der baan, een stijging van 142 ten opzichte van vorig jaar ofwel 53.58%. En dat is grootste toena me in de provincie waarin de werkloosheid van mannen gemid deld met 32.50% steeg. Bij de vrouwen is die stijging min der groot. Er staan nu 251 werklo ze vrouwen bij het arbeidsbureau in Sint-Maartensdijk ingeschreven tegen 207 in november vorig jaar, een stijging met 21.26%. Bij elkaar opgeteld zijn er 658 werklozen op Tholen en St. Phi lipsland, 186 meer dan in novem ber van vorig jaar. Het Zeeuwse werkloosheidscijfer is 7.9%. Vorig jaar was dat 6.3% Landelijk is dat nu 11.5%. Het rayon Tholen/St. Philipsland valt onder het gewest Goes. Het werk loosheidspercentage komt uit op 6.8% en is lager dan op Walche ren (9.9%) en Zeeuws-V laanderen (7.3%). Uitgesplitst naar gemeente levert Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag het verlenen van een vergunning aan de vetsmelte rij uitgesteld. Milieu gedeputeerde A.M. Dek wil eerst meer informatie over het bedrijf. Van Wijk Hulshorst uit Nunspeet had de vergunning bij de provin cie gevraagd op grond van de Wet milieubeheer. Industrie smalstad. De provincie heeft een onderzoek laten uitvoe ren naar het lawaai op het in dustrieterrein in Sint-Maartensdijk. De tweede fa se van dit saneringsonderzoek is in september afgerond door het bedrijf Cauberg Huygen. De kosten, 34.308,54 gulden, krijgt de provincie vergoed van de direc tie geluid en verkeer van het mi nisterie van VROM. het volgende beeld op: St. Philips land heeft 68 werklozen, waarvan 41 mannen en 27 vrouwen. Tholen telt 590 werklozen, waarvan 366 mannen en 224 vrouwen. Opval lend is dat Tholen direct volgt op koploper Goes. Die gemeente telt 1205 mensen zonder baan. Na Tholen komt Borsele met 495 haanlozen, Reimerswaal met 468 en Zierikzee met 327. De uitstoot van arbeidskrachten doet zich vooral voor in de bouw, de metaal, de handel, onder kan toorpersoneel en bij het personeel werkzaam in algemene diensten. De arbeidsvoorziening verwacht dat er in de metaal en in de voeding-en genotmiddelensector binnenkort nog meer ontslagen zullen vallen. Voor het gewest Goes rekent het arbeidsbureau op 45 nieuwe werklozen in de metaal en 18 in de andere genoemde branche. Burgemeester en wethouders wil len het onderzoek van de mid denstandsvereniging Smalstad uit Sint-Maartensdijk met 1500,- subsidiëren. De middenstandsver eniging verrichte deze zomer een onderzoek naar de onderdelen waarop de middenstand van Sint- Maartensdijk te kort schiet. Dat gebeurde omdat Smalstad consta teerde dat de consument steeds minder belangstelling toont voor Sint-Maartensdijk. Het onder zoeksbureau Markant zette een enquête op. De kosten daarvan bedroegen ongeveer 7500 gulden. Daarvan werd 6000 gulden opge hoest door de middenstanders en de Rabobank. Het gemeentebestuur is van me ning dat het onderzoek gesteund moet worden omdat de enquête bijdraagt tot de versterking van de structuur van de middenstand in de kleinere dorpen (Stavenisse, Scherpenisse en Sint- Maartensdijk). Het geld moet ko men uit de pot werkgelegenheids- fonds. De gemeenteraad velt maandag een beslissing over de subsidie. Het voormalige gebouw van Elvina/Westinghouse/Van Rietschoten en Houwens in St. Maartensdijk dient nu als magazijn voor on derkleding uit Hongkong. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 9