THOLENDERWIJS Belagers van het bijenvolk informatierubriek van de gemeente tholen BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD ZATERDAG 18 DECEMBER: GEMEENTELIJKE ACTIEDAG VOOR VOORMALIG JOEGOSLAVIË BESCHERMING EN DEKENS V0ORB05NIÈ SPREEKUUR B&W JOPIE MEERMAN OTTEVANGER EXPOSEERT IN GEMEENTEHUIS OPENSTELLING DEPOT KLEIN CHEMISCH AFVAL OP DE WERKPLAATS SCHERPENISSE TARIEVEN GEMEENTELIJKE ACCOMMODATIES PER 1-1-1994 WAT LIGT TER INZAGE? UITGEBREIDE OPENINGSTIJDEN WINKELS I.V.M. KERSTMIS GEMEENTEHUIS GESLOTEN WET MILIEUBEHEER KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERP BESCHIKKINGEN Donderdag 16 december 1993 eendrachtbode, de thoolse courant 5 Webben Kalkbroed Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op maandag 20 december a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze openbare vergadering begint om 14.00 uur. Elke belangstellen de is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Vaststelling 63e wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1993; In deze wijziging zijn diverse ramingen aangepast aan de werkelij ke/de te verwachten uitgaven en inkomsten. Tot en met de 62e wijziging bedroeg het saldo van de post onvoorzien nog f 146,--. Na de aanpassingen kan een bedrag van f 288.069,- aan de post onvoorziene uitgaven worden toegevoegd, waardoor het sal do van deze post f 288.215,- bedraagt. De raad wordt gevraagd deze wijziging vast te stellen. - Bestemming begrotingsoverschot 1993; Zoals uit het voorgaande agendapunt blijkt zijn in de 63e wijzi ging diverse posten aangepast aan de werkelijk/de te verwachten inkomsten en uitgaven. Als gevolg daarvan bedraagt het begro tingsoverschot 1993 f 288.000,-. Nu het jaar bijna ten einde is willen burgemeester en wethouders hieraan een bestemming geven. De meerjarenbegroting sluit met nadelige saldi van respectievelijk 219.000,- (1995), f 468.000,- (1996) en 521.000,-- (1997). Burgemeester en wethouders stellen de raad voor deze tekorten terug te dringen en daarvoor het begrotingsoverschot van het dienstjaar 1993 aan te wenden. In de investeringsplanning 1994 is voor automatisering een krediet geraamd van 327.500,-. De daaruit voortvloeiende kapitaallasten drukken op de gewone dienst. Voorgesteld wordt het overschot 1993 toe te voegen aan de reserve automatisering en daaruit de investeringen voor 1994 te dekken. - Toekennen eenmalige subsidie aan middenstandsvereniging 'Smalstad' te Sint-Maartensdijk; De middenstandsvereniging 'Smalstad' constateert een teruglo pende belangstelling van de zijde van de consument. Daarnaast wordt vastgesteld dat een aantal middenstandsbedrijven een marginaal bestaan leidt. De vrees is uitgesproken dat minder mid denstandsvoorzieningen leiden tot een vlucht van de consument. Dat perspectief heeft er toe geleid dat het bestuur van de mid denstandsvereniging heeft gediscussieerd over de toekomst van de middenstand voor de kern Sint-Maartensdijk. De middenstand meent dat passiviteit ongewenst is en dat -om te beginnen- een enquête moest worden gehouden om vast te stellen op welke on derdelen de middenstand c.q. het voorzieningenniveau tekort schiet. Op basis van de uitslagen van de enquête zal vervolgens worden vastgesteld óf en in hoeverre versterkingen c.q. aanvullin gen gewenst zijn. De middenstandsvereniging heeft een onderzoeksbureau (Mar kant) benaderd om te komen tot een gestructureerde opzet van de enquête. De kosten van deze enquête liggen op circa 7.500,-, waarvan een niet onbelangrijk deel (te weten: f 6.000,-) wordt betaald door de eigen leden en de Rabobank. Burgemeester en wethouders menen dat in het belang van het voorzie-ningenpatroon in de kleinere kernen een gemeentelijke ondersteuning van het onderzoek op zijn plaats is. Een goed func tionerend winkelbestand is van belang voor zowel ondernemer als consument. Poortvliet: Scherpenisse: Stavenisse: Het gemeentebestuur van Tholen heeft besloten gehoor te geven aan de oproep van de Raad van Europa om mee te doen aan de gemeentelijke actiedag voor de slachtoffers in voormalig Joegoslavië. Zij roept de burgers van Tholen op om op zaterdag 18 december a.s. tussen 10.00 en 12.00 uur naar een van de onderstaande gebouwen te komen om daar een solidariteits-verklaring te ondertekenen en een fi nanciële bijdrage te leveren voor de slachtoffers in Bosnië. Tholen-stad: voormalig stadhuis aan de Hoogstraat Sint-Maartensdijk: gemeentehuis Sint-Annaland: gemeenschapscentrum 'de Wellevaete' Oud-Vossemeer: dorpshuis 'de Vossenkuil' dorpshuis 't Ouwe Raed'uus' dorpshuis 'Holland Huis' dorpshuis 'de Stove' In grote delen van Europa is de winter al ingevallen. In ieder geval hebben de sneeuw en de kou Sarajevo, Bosnië- Hercegovina en de rest van voormalig Joegoslavië bereikt, waar de situatie vrijwel hopeloos is. Enerzijds, omdat hon derdduizenden burgers nu opnieuw een winter met veel kou, honger en ellende tegemoet zien; de internationale hulporganisaties vrezen dat vele duizenden mensen de win ter niet zullen overleven. Anderzijds, omdat een politieke oplossing nog steeds niet in zicht is. Het grootste deel van het geld dat de actie oplevert, wordt direct ingezet voor noodhulp om de burgers te helpen de winter te overleven. Een klein deel van de inkomsten zal worden besteed aan projecten, die erop gericht zijn om de vredesinitiatieven van de burgers in voormalig Joegoslavië te ondersteunen. In het kader van de campagne 'Dekens en Bescherming voor Bosnië' wordt onder andere gepleit voor het instellen van beschermde gebieden en lokale 'protecto raten' in Sarajevo en Mostar. Bij zo'n lokaal protectoraat komt de stad onder het bestuur van de Verenigde Naties of de Europese Gemeenschap. Nadere informatiebureau Voorlichting gemeente Tholen: 01660-8210. Overigens is inmiddels het onderzoek verricht en aan het college gepresenteerd. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om een maxi male subsidie ad f 1.500,- aan de middenstandsvereniging 'Smalstad' te verstrekken en deze bijdrage beschikbaar te stellen uit het werkgelegenheidsfonds. Aanvullend voorbereidingskrediet van f 50.000,-- ten behoeve van de gemeentelijke herindeling Tholen/Sint-Philipsland; Verlenen van medewerking aan het verzoek van het bestuur van de Groen van Prinstererschool te Scherpenisse voor het plaat sen van een beluchtingskap op de c.v.-installatie van de dis locatie; Voorstel tot benoeming van de heer H. Suurland te Scherpenis se als lid van de beheerscommissie van het Holland Huis te Scherpenisse; Voorstel tot aanschaf van een inkjetplotter ad f 40.000,--. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 20 december 1993 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wethouders P. van Schetsen, ing. J. van der Jagt en J. Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaanvragen/- meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van de J.C. Schot-Bijl, Eendrachtsweg 15 te Tholen, ingediend op 1 december 1993, voor het bouwen van een bedrijfsruimte op het perceel Slabbecoornweg 66 te Tholen; - Een bouwaanvraag van F. L. M. van Steen, Stoofstraat 21 te Poortvliet, ingediend op 2 december 1993, voor het verplaatsen van een garage op het perceel Stoofstraat 21 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van M. van Houte, Markt 23 te Sint- Maartensdijk, ingediend op 3 december 1993, voor het bouwen van twee woningen met garages op een perceel aan de Boswei te Stavenisse; - Een bouwaanvraag van M. W. Lobbezoo, Voorstraat 53 te Sint- Annaland, ingediend op 30 november 1993, voor het bouwen van een berging op het perceel Voorstraat 53 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van E. van Ast, Tienhoven 40 te Sint- Annaland, ingediend op 30 november 1993, voor het uitbreiden van een woning op het perceel Tienhoven 40 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van de Stichting 'Beter Wonen' Haven 9 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 7 december 1993, voor het plaatsen van een aanbouw-unit op het perceel Jan van Beau- montstraat 4 te Tholen; - Een bouwmelding van J. Baldal, Langestraat 29 te Poortvliet, in gediend op 10 december 1993, voor het verbeteren van een ber ging en toilet op het perceel Langestraat 29 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van M. van Houte, Markt 23 te Sint- Maartensdijk, ingediend op 8 december 1993, voor het bouwen van 4 twee-onder-een-kap woningen op een perceel aan de La- ban Deurloostraat te Scherpenisse; - Een bouwaanvraag van H. Weggemans, Lenteplein 18 te Scher penisse, ingediend op 8 december 1993, voor het bouwen van een bungalow met garage op een perceel aan de 's-Gravenkreek te Sint-Annaland. Sint-Maartensdijk, 9 december 1993. Vanavond, donderdag 16 december, opent burgemeester Van der Munnik een schilderijententoonstelling van de Thoolse kunstenares Jopie Meerman-Ottevanger. Jopie exposeert op de benedenverdieping van het gemeente huis in Sint-Maartensdijk 42 werken, waarvoor zij een 3-tal verschillende technieken heeft toegepast: olieverf, aquarel en krijt. Vanaf vrijdag 17 december 1993 t/m vrijdag 7 januari 1994 is de tentoonstelling dagelijks voor het publiek geopend tij dens werkdagen en wel van 9 - 12 uur en van 14 - 17 uur. De toegang is gratis. Naast het inleveren van klein chemisch afval bij de chemokar bestaat ook de mogelijkheid om dit afval 1 maal per maand van 08.00 uur tot 12.00 uur in te leveren bij het depot klein chemisch afval op de gemeentelijke werkplaats te Scherpenisse. De eerstvolgende gelegenheid daartoe is op zaterdag 18 december a.s. Bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1994 heeft de gemeenteraad van Tholen besloten de huurtarieven voor de bui tensportaccommodaties m.i.v. 1 januari 1994 te verhogen met 5% en de overige tarieven voor het gebruik van sportaccommodaties, verenigingsgebouwen en peuterspeelzalen te verhogen met 10%. Onderstaand geven wij aan welke tarieven in rekening zullen worden gebracht. BUITENSPORTACCOMMODATIES De tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke bui tensportaccommodaties bedragen voor: a. verenigings- b. niet commer- gebruik cieel gebruik per seizoen per uur per uur 15,25 42,-- 7,40 f 20,50 wedstrijdvoetbalveld f 4680,- trainingsvoetbalveld f 3520,- kleedgebouw f 1470,- korfbalveld f 2260,- tennisbaan 840,- tennisbaan met kunststofgrasmat f 2630,- kleedgebouw f 1470,- materiaalberging met ontvangstruimte korf- balveld f 685,- BINNENSPORTACCOMMODATIES De tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke bin nensportaccommodaties bedragen voor: a. verenigings foyer dorpshuis Sint-Annaland, zalen 1e verdieping en foyer dorpshuis Oud-Vossemeer a. verenigings- b. niet commer- gebruik cieel gebruik per dagdeel f 5,50 f 16,50 per uur f 2,20 f 5,50 f. Voor de Nederlandse Hervormde gemeente 'Immanuël' te Tholen wordt voor het gebruik van de Gasthuiskapel 4.950,- per jaar in rekening gebracht. g. Voormalige kleuterschool Sint-Maartensdijk a. verenigingsgebruik dubbel lokaal enkel lokaal per dagdeel f 11,50 f 8,25 per uur 3,90 f 2,75 b. niet commercieel gebruik dubbel lokaal enkel lokaal per dagdeel f 29,70 f 23,10 per uur 9,90 f 7,70 kamer 3,30 1,10 kamer 9,10 3,10 gymnastieklokaal sportzaal sporthal 1/3 sporthal 2/3 sporthal gebruik per uur 7,50 f 17,60 26,40 8,80 17,60 b. niet commer cieel gebruik per uur 20,70 f 49,50 f 74,25 24,75 f 49,50 VERENIGINGSGEBOUWEN De tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke vereni gingsgebouwen bedragen voor: a. Grote zaal gemeenschapscentrum Tholen a. verenigings- b. niet commer- gebruik cieel gebruik per dagdeel f 36,30 f 99,- per uur 12,10 f 33,- b. Grote zalen van de dorpshuizen te Sint-Annaland, Oud- Vossemeer en Stavenisse a. verenigings gebruik per dagdeel f 24,75 per uur f 8,25 b. niet commer cieel gebruik 70,20 23,40 d. Grote zalen van de dorpshuizen te Poortvliet, Scherpenis se en grote vergaderruimte van het dorpshuis Sint- Annaland a. verenigings- b. niet commer- gebruik cieel gebruik per dagdeel f 16,50 ƒ45,40 per uur 5,50 f 15,20 Zaal III, jeugdhonk en foyer van gemeenschapscentrum Tholen, grote zaal Gasthuiskapel Tholen, grote bovenzaal dorpshuis Poortvliet, bovenzaal voormalig gemeentehuis te Scherpenisse en zaal 2e verdieping dorpshuis Oud- Vossemeer a. verenigings- b. niet commer- gebruik cieel gebruik per dagdeel f 11,60 f 33,-- per uur 3,85 ƒ11 Zaal I en II van gemeenschapscentrum Tholen, kleine zaal Gasthuiskapel Tholen, kleine zalen 1e verdieping en foyer dorpshuis Poortvliet, kleine zaal dorpshuis Scherpenisse, zaal begane grond voormalig gemeentehuis Scherpenisse, kleine zalen en foyer dorpshuis Stavenisse, kleine zalen en PEUTERSPEELZALEN a. Voor peuterspeelzalen die gedurende 4 of 5 dagdelen per week gebruikmaken van een accommodatie bedraagt de jaarhuur f 1.540,-. b. Voor peuterspeelzalen die gedurende 2 dagdelen per week gebruik maken van een accommodatie bedraagt de jaar- huur 770,-. c. Deze huur wordt ook bij gebruik van een gemeentelijk ver enigingsgebouw in rekening gebracht. COMMERCIEEL GEBRUIK Indien verhuur van de accommodaties plaatsvindt voor com mercieel gebruik, worden de tarieven voor het niet commer cieel gebruik verdubbeld. Bij periodiek commercieel gebruik, waaronder hier verstaan wordt een gebruik van 10 maal per jaar of meer, bedraagt het tarief 1,5 maal het tarief dat voor niet commercieel gebruik verschuldigd is. TARIEVEN VOOR HET GEBRUIK VAN DE GEMEENTELIJKE ZWEMBADEN De prijzen voor de toegangsbewijzen en zwemleskaarten be dragen: A. eenmalig toegangsbewijs (geldig voor één zwembad- bezoek): a. voor personen van 13 jaar tot 65 jaar f 4,~ b. voor personen van jonger dan 13 jaar en 65 jaar en ouder f 3,~ B. 12-badenkaart: a. voor personen van 13 jaar tot 65 jaar f 40,- b. voor personen van jonger dan 1 3 jaar en 65 jaar en ouder f 28,- C. seizoenabonnementen: a. voor personen van 13 jaar tot 65 jaar f 69,-- b. voor personen van jonger dan 13 jaar en 65 jaar en ouder f 43,- c. voor één gezin van twee personen: f 137,- d. voor één gezin van drie personen f 146,- e. voor één gezin van vier personen f 1 54,- f. voor één gezin van vijf personen f 163,- g. voor één gezin van zes personen f 168,- D. zwemleskaarten: a. voor personen van 13 jaar tot 65 jaar 85,- b. voor personen van jonger dan 1 3 jaar en 65 jaar en ouder f 55,-- E. verenigingen: voor verenigingen, zonder instructie van gemeentewege, per uur f 61,- Wijziging 'Voorschriften grafbedekkingen' Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen ma ken bekend dat bij besluit van 7 december 1993 nummer 111/17 zijn vastgesteld de 'Voorschriften grafbedekkingen'. Deze voorschriften treden in werking op de derde dag na de afkondiging op 16 december 1993 gedaan. De voorschriften liggen gedurende drie maanden op de ge meentesecretarie voor een ieder ter inzage en zijn tegen beta ling van de daarvoor verschuldigde rechten verkrijgbaar. Bij het inwerking treden van voornoemde voorschriften ver vallen de de voorschriften grafbedekkingen zoals vastgesteld bij ons besluit van 6 mei 1993. Sint Maartensdijk, 16 december 1993 Burgemeester en wethouders van Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door de di rectie van bouwbedrijf Muller-Franke B.V., Nijverheidsweg 4 te Sint-Maartensdijk, voor het bouwen van een vuurwerk opslagplaats op een perceel kadastraal bekend, Sint- Maartensdijk sectie G, nummer 636, plaatselijk gemerkt Nij verheidsweg 4. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toe stemming van het college van gedeputeerde staten van Zee land, vergunning te verlenen voor dit bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om van 17 december 1993 tot en met 30 december 1993 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeente secretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ont wikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 16 december 1993. De burgemeester van Tholen. In verband met het komende Kerstfeest mogen de winkels in onze gemeente langer geopend zijn dan normaal het geval is. De gewijzig de openingstijden zijn als volgt: Maandag 20 t/m donderdag 23 december van 06.00 - 21.00 uur Op vrijdag 24 december (Kerstavond) mogen de winkels tot 18.30 uur geopend zijn. Voor wat betreft Uud- en Nieuwjaar zullen er geen gewijzigde openings-tijden zijn. Dit in verband met het feit dat de Nieuwjaars dag op zondag valt en er in de voorafgaande week op de reguliere openingstijden inkopen kunnen worden gedaan. N.B. De bovenstaande openingsuren geven slechts een overzicht van de tijden waarop de winkels geopend mogen zijn. Let dus op de eventuele mededelingen die door de verschillende middenstandsver enigingen worden gedaan. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso- neel, is het gemeentehuis vrijdagmiddag 17 december aanstaande gesloten en tevens niet telefonisch bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! b. c. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 13.10, tweede lid en derde lid en artikel 13.11, eerste lid, van de Wet Milieubeheer bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorschriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, dan wel zoveel mogelijk te beperken op de op respectievelijk op 12 juli en 5 en 11 oktober 1993 ingedien de aanvragen voor een vergunning ingevolge de Wet Milieubeheer van: a. Kokkelverwerkingsbedrijf J. A. Moerland B.V., Stoofdijk 6 te Sta venisse, voor het oprichten en in werking hebben van een inrich ting voor het koken, sorteren en invriezen van kokkels en nonnen, gelegen aan de Geulweg 11-23, de Nijverheidsweg 26 en de Pluimpotweg 32 te Sint-Maartensdijk, sectie M, nummers 825 (ged) en 826 (ged). de heer A. van Barneveld, Doel weg 18 te Tholen, voor het oprich ten en in werking hebben van een werkplaats gelegen aan de Slabbecoornweg 54 te Tholen, kadastraal bekend Oud- Vossemeer, sectie L, nummer 315 ged.; de heer C.N. Bosma, Bouwmanlaan 9 te Bergen op Zoom, voor het wijzigen van de bestaande inrichting in een houtbewerkings- bedrijf, gelegen aan de Schelde-Rijnweg 8 te Tholen, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sectie L, nummer 292 ged. De ontwerp-beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter za ke zijnde stukken liggen met ingang van 17 december 1993 geduren de een maand ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt kun nen de stukken gedurende deze maand tevens elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint-Maartenshof, Bloe- menlaan 2 te Sint-Maartensdijk worden ingezien. Na deze datum liggen de stukken tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage op de gemeente-secretarie, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk. Binnen een maand na de dag waarop het ontwerp van de beschik- king(en) ter inzage is gelegd, kan een ieder gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de beschikking(en) schriftelijk bij ons college inbrengen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlij ke gegevens niet bekend te maken. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt zal een ieder voorts in de gelegenheid worden gesteld tot een gedachten- wisseling over de ontwerp-beschikking(en) en tot het inbrengen van gemotiveerde mondelinge bezwaren daartegen. De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Sint-Maartensdijk, 16 december 1993 Burgemeester en wethouders van Tholen. In een eerder artikel was beloofd om in te gaan op de belagers van het bijenvolk. Dat verkeert nu in winterrust en komt niet eerder naar buiten dan wanneer de temperatuur boven de tien gra den komt. Onder de vogels is de specht, die door honger gedre ven weieens gaten hakt in een bijenkast en met zijn lange kleve rige tong bijen vangt. Hij komt hier in geringe mate voor. De koolmees, ook wel bijmees ge noemd, probeert de bijen naar buiten te lokken en pikt ze dan op. De zwaluw heb ik vaak in de zomer voor de stal zien scheren, in zulke grote aantallen dat geen schade te constateren was. Van de insekten is de doods hoofdvlinder de grootste. Men vindt hem weieens, door propoli omsloten, in een korf of kast waar hij probeert van de honing te snoepen. Omdat het een nachtvlinder is uit Zuid-Europa, ziet men hem zelden levend. Op zanderige plaatsen leeft de bijen wolf, die erg lijkt op een wesp. Hij vangt een bij, brengt die in een holletje en legt daar een eitje in. Dan brengt hij er nog drie a vier bijen, wat voldoende is om de larve te voeden tot die een volwassen insekt is. De wasmot kan voor zwakke volken de on dergang betekenen. Ze leggen hun eitjes in de raten en vreten daar vervolgens ook hun gangen doorheen. Meestal door de bin nenwand. De larven in die be schadigde cellen sterven» af, de werkbijen verwijderen hen en doden dan ook de larve van de wasmot. Wespen kunnen de bijen zeer fel aanvallen als ze de honing willen bemachtigen. De grote spinnen weven vaak webben in de stal en bij de bijenwoning, waardoor ze verschillende bijen vangen. Daarom is er altijd een stok in de stal aanwezig om de webben te vernielen. Soms worden de bijen geplaagd door bijenluis, die ook op hommels voorkomt. De laatste jaren is de varoamijt de grote vijand van het bijenvolk. Ze legt haar eitjes in het jonge broed, waar het zich ontwikkelt tot volwassen insekt. Larve en nimf worden aangetast, waar door de bij verminkt ter wereld komt en ongeschikt is voor zijn taken. Zonder de mijt te bestrij den gaat het bijenvolk in enkele jaren tijd ten onder. In het begin van deze eeuw stierven veel vol ken aan een mijtziekte, die ont dekt werd op het eiland Wight en daarnaar genoemd werd. Als de ziekte optrad werd voor een groot gebied een vervoersverbod van kracht. Tegenwoordig is ze beheersbaar. Dan is er ook kalkbroed, wat voornamelijk de darrenlarve aan tast. Het verdwijnt meestal zon der noemenswaardige schade. Nosema is een darmparasiet. Bij erge aantasting gaat een volk sterk achteruit, de bijen kunnen door de overvolle endeldarm niet vliegen en sterven af. Europees vuilbroed komt een enkele keer voor en is met chemische mid delen te bestrijden. Amerikaans vuilbroed daarentegen is niet te bestrijden. Bjj ontcje|<king wordt een vervoersverbod van kracht, alle volken in het gebied worden gecontroleerd en alles wat met de besmette stal in aanraking is geweest wordt, na taxatie, ver brand. Bij proeven bleek de bac terie het kookpunt 24 uur lang te kunnen doorstaan. Daar voor december dezelfde re gels gelden als voor november, namelijk volledige rust op de bij enstal, is dit mijn laatste bijdra ge. Ik vond het fijn dat er aandacht aan de bijen geschon ken werd. Terugziend op een zestigjarige ervaring en omgang met deze nuttige insekten is het mij een genoegen om in deze kleine diertjes de volmaaktheden van de Schepper te mogen aan schouwen. Mensen die nog na der in dit onderwerp geïnteresseerd zijn, wijs ik op het in de bibliotheek aanwezige boekje van N. Gonnert, getiteld: De wonderbaarlijke bijenstaat. PJ. Koopman Sint-Maartensdijk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 5