Bosnische vluchtelingen in St. Annaland: 'Het is één grote tragedie' en allesbranders voor Sarajevo Actie voor dekens, slaapzakken Eeuwelinge overleden Vracht met spullen naar Roemenië Varkensmest zorgt voor meevaller Telefonische lotto is niet in de haak Inbreker bij Smerdiek is nu eindelijk opgesloten REP. of BOSNIA- HERZEGOVINA Investeringen door nota's op lange baan Twee panden gaan plat Terugdringen van tekorten krijgt voorrang Oproep door burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen Donderdag 16 december 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT In een geriefelijke huurwoning van Beter Wonen in St. Annaland zit de Bosnische familie Omerefendic er vre dig bij. De kleine kerstboom in de hoek van de kamer verspreidt gedempt licht. Het blauwe schijnsel van de televisie maakt de plaatsnamen op de kaart van voor malig Joegoslavië net leesbaar. Zepce, vroeger een 7000 inwoners tellend dorp in centraal Bosnië, bestaat eigenlijk alleen nog in naam. In werkelijkheid is het grotendeels een restant uitgebrande woningen. De bur- geroorloog heeft wreed huisgehouden. KOOP NU EEN VAATWASMACHINEÜ Tijdbesparend snel. MAIMERJflflL E'ec,r° Nederlandse contacten Begeleiding Winter Echt blij Inwoners van de gemeente Tholen kunnen zaterdag in hun woonplaats een motie tekenen voor vrede en soli dariteit in Europa. En geld storten voor de internatio nale actie ter ondersteuning van de inwoners van Bosnië-Hercegovina en het voormalig Joegoslavië. Halt toeroepen Vanaf de kansel 7 "Het is één grote tragedie", zegt Edib Omerefendic (32), die uit Zepce afkomstig is, maar tot ok tober 1991 in het nabij gelegen Za- vidovici (17.000 inwoners) woonde met zijn vrouw Saha (31) en zoon Amer (7). "Mensen zijn er niet belangrijk. Wie gebleven is, zoals mijn grootmoeder en een oom, woont in een etnisch verscheurd land onder verschrikkelijke om standigheden. De verschillende bevolkingsgroepen reageren eigenlijk heel primitief. Ze hebben een grote stap teruggedaan; wel meer dan 50 jaar, gezien hun on derlinge strijd. Wij willen nor maal leven, met alle mensen in vrede omgaan." De familie Omerefendic had het goed in Bosnië. Hij had een eigen bedrijf dat faxen verkocht met 2 verkopers, 1 serviceman en 1 ad ministratief medewerkster in dienst. Zij deed de geautomati seerde salarisadministratie van een meubelfabriek. Een vrachtwagen uit de Hongaar se hoofdstad Boedapest is dins dagavond in Scherpenisse door de familie Noom met een twaalftal helpers geladen met goederen voor hulp aan Roemenië. Er werd van alles meegegeven: groente, bo ter en andere levensmiddelen, zelfs fietsen. "Je kunt het zo gek niet bedenken, maar er gaan aller lei dingen mee", zegt J.L. Noom die onlangs van het jubilerende zorgcentrum De Schutse in Sint- Annaland een cheque van 3500 gulden kreeg aangeboden. In het artikel daarover stond dat het be jaardentehuis Filadelfia over 20 jaar eigendom zou worden van de familie Noom. Maar dhr. en mevr. Noom hielpen slechts mee om er voor te zorgen dat Filadelfia uit eindelijk eigendom van de kerk in Roemenië wordt. En dat is gelukt. De* overheid heeft zwart op wit toegezegd dat het gebouw twintig jaar gehuurd kan worden met daarna recht van koop. Meer tiid voor vriie tiid. Een gezin van 4 personen bespaart ca. 213 uur per jaar! Nog sneller: het Nu leverbaar in 3 verschillende maten: normaal - one smal - compact vanaf OBü r"J r—t «AD» TV H. IÏ SPECIAALZAAK Molendijk 3-4 St.M.dijk telefoon 01666-2315 Advertentie I.M. De oorlog tussen Kroaten en Ser- ven bracht de ommekeer. Edib, die goede contacten had met men sen uit alle bevolkingsgroepen, zag de spanningen toenemen. Als voormalig parachutist in het fede rale leger werd hij tijdens de mo bilisatie opgeroepen om weer in dienst te komen. Edib zag de toe komst zeer somber in. "Ik moest kiezen: weggaan of toetreden tot de moslimmilitie. Een tussenweg is er niet. Neutraal zijn, dat kan niet. Mijn beste vriend, een Ser viër, wilde blijven, maar hij is om gebracht." Edib nam de bus en de trein naar Oostenrijk. Vervolgens reisde hij naar Wierden bij Alme lo, waar een zuster van zijn vrouw woont. Na het vertrek van Edib werd het leven van Saha en Amer in Zavi- dovici er niet gemakkelijker op. Ze werden door hun plaatsgeno ten steeds meer gemeden en drie weken later, op 23 oktober 1991, vlogen ze met de laatste lijnvlucht van Sarajevo naar Belgrado en vandaar naar Schiphol. De huissleutel herinnert nog aan hun vroegere woning. Alleen diplo ma's en kleding namen ze mee. De rest bleef achter en is inmiddels ten prooi gevallen aan de oorlog. De familie Omerefendic is de dans ontsprongen dankzij de goede contacten met Nederland. De va der van Saha werkte 22 jaar als lasser in Rotterdam en Vlissingen. Haar ouders zijn na een ziekte in middels overleden, maar haar twee zusters wonen in Nederland (Wierden en Nijverdal), evenals haar enige broer (in Vlissingen). De vrouw in Wierden is met een Nederlander getrouwd, de andere zuster kwam vorig jaar juni zwan ger uit Bosnië in Nijverdal aan, waar haar kind geboren werd. De vader bleef achter en onbekend is, of hij nog in leven is. Edib heeft een broer die al dertien jaar in de Verenigde Staten woont en een zuster in het rustige Slove nië. Zijn ouders trokken een half jaar na zijn vertrek uit Bosnië naar de V.S.. Van daaruit bezoch ten ze al een paar keer hun andere zoon in St. Annaland. "De eerste tijd moesten we hier blijven, maar nu willen we het graag. Nederland is ons nieuwe vaderland", zegt het Bosnische paar. Ze verbleven vier maanden in een opvangcentrum in Vlagt- wedde en 8 maanden in een asiel zoekerscentrum in Middelburg. Toen kregen ze een huis in Den Haag, maar dat beviel niet. Met name voor Amer wilden ze naar een rustig dorp en 12 oktober 1992 kregen ze via de gemeente Tholen een woning in St. Anna land. Een aantal vrijwilligers zorgde voor begeleiding bij het wegwijs maken in de Nederlandse samenleving, inclusief taalles. Door haar eerdere verblijf in ons land was voor Saha de Nederland se taal niet onbekend. Op 13 mei van dit jaar werden de drie Bosniërs erkend als vluchte ling. Tot dan toe hadden ze de sta tus van ontheemden. "Vanaf toen werd ons leven anders", vertelt Saha. Ze kregen een ander huis toegewezen en ze mochten allebei naar het Zoomvlietcollege in Roo sendaal voor Nederlandse les. Het paar is in Joegoslavië hoog ge schoold. Edib studeerde na het gymnasium sociologie aan de uni Saha, Amer en Edib Omerefendic in St. Annaland. versiteit van Sarajevo, Saha volg de in Belgrado de hogeschool voor toerisme. Bij de laatste schooltoets kreeg Edib het cijfer 8.3 en Saha 6.1 punten. "Ik heb mijn zoon en het huis om te ver zorgen, dus heb ik weinig tijd om te leren", verontschuldigt Saha zich. Bovendien dwalen haar ge dachten tijdens de lessen nogal eens af, zo vertelt ze. "Dan denk ik aan alles wat wij aan voedsel, Ideding en scholing hier hebben en de mensen in Bosnië allemaal ontberen. Ik slaap er soms niet van." Saha luistert 's avonds om half tien en om tien uur nog naar nieuwsuitzendingen van radio Belgrado en radio Zagreb, maar Edib gelooft er niet meer in. "Het is zo moeilijk met deze informa tie, want wat is er waar?" Hij gaat alleen af op de Nederlandse te levisie. Het Bosnische paar realiseert zich hoe bar de levensomstandigheden in hun vroegere land moet zijn. "De winters zijn daar heel streng met temperaturen tot 20 graden onder nul. Dekens zijn dus hard nodig. Er zijn meer mensen door de kou overleden, dan als gevolg van het gebruik van wapens. Zieke mensen, zwangere vrouwen zijn er heel slecht aan toe. En dan is er de angst nog. Toen wij er nog waren, waren we al bang. Wat moet het nu dan wel niet zijn." Edib en Saha Omerefendic zijn als liberale moslims nooit zo chauvinistisch geweest. Ze nemen dan ook afstand van het fana tisme, dat de verschillende etni sche groepen kenmerkt en dat ontaardt in barbarisme. "Wij wil len normaal onderling contact in een multicultuur, zoals je dat in Nederland hebt." De familie Omerefendic voelt zich thuis in St. Annaland. "De eerste tijd was het moeilijk, maar nu is het heel goed. Wij zijn echt blij hier. De mensen zijn aardig, je hebt geen problemen met buren en velen helpen ons. We houden van dit eiland." Amer maakt het goed op De Ca- sembrootschool. Hij voetbalt bij de Fl-pupillen van WHS en Edib speelt in het vierde elftal van de St. Annalandse voetbalvereni ging. Saha zwemt iedere zaterdag morgen in Middelharnis. Het goed leren lezen en schrijven van de Nederlandse taal vinden ze belangrijk om later een baan te kunnen vinden. "Nederland doet veel voor vluchtelingen door ze o.a. gratis educatie te geven. Later zou dat nog wel eens het grootste kapitaal voor Bosnië kunnen zijn, wanneer wij en anderen terug wil len." Of dat er ooit van komt? "Ik wil eigenlijk wel, maar ik mag niet", zegt Saha. "Het is te gevaarlijk." Ze maakt zich zorgen om haar man en zoon. "Wanneer ik over een aantal jaren terug kan, zou ik alleen gaan en dan nog uitsluitend om het graf van mijn ouders te be zoeken. Nederland is mijn nieuwe, tweede vaderland." Edib ziet ook geen weg terug meer. "Wij moeten hier verder le ven, naar de toekomst kijken en niet naar het verleden. Zo snel mogelijk assimileren, hier nor maal leven. Dat is het beste." Op honderdjarige leeftijd is maandag mevrouw Jacoba Overbeeke-Geuze overleden. Ze vierde op 22 juni haar honderdste verjaardag in Ten Anker in Tho len, waar ze sinds drie jaar ver bleef. Tot een jaar geleden was de in Poortvliet geboren eeuwelinge nog kras. Ze wordt morgen in Tholen begraven. Nog één inwoner van de gemeente Tholen is op dit moment ouder dan honderd jaar. Dat is de 102-jarige mevrouw C.W. van Vossen-Rijstenbil. Zij woont in De Schutse in Sint-Annaland. De vrijwillige brandweer, de ge meentelijke straatmakersploeg en het openbaar groen. Deze ogen schijnlijk verschillende zaken heb ben één ding gemeen: de gemeente Tholen bereidt er een nota over voor. Dat is maandag door wet houder P. van Schetsen gezegd in de commissie financiën. Duidelijk werd dat zolang die praatstukken er niet zijn, er op deze terreinen niet geïnvesteerd wordt. Daarom is de aankoop van een nieuwe brandweerauto voor Stavenisse uitgesteld: meevaller 25.000 gul den. En wordt geen nieuwe maai- machine aangeschaft: besparing 16.000 gulden. Ook de vacature voor een straatmaker wordt nog niet vervuld. In plaats daarvan is een vakman ingehuurd bij een be drijf. Dat kostte dit jaar al 51.000 gulden extra. In het kader van sanering gaat de gemeente twee panden slopen. In Oud-Vossemeer gaat de woning Molenstraat 5, voorheen bewoond door J. Gelok, tegen de grond. Op die plek komt parkeergelegenheid voor de aangrenzende super markt. In Sint-Annaland ver dwijnt de Cebeco-loods aan het Havenplein. Uit beide panden moet eerst asbesthoudend mate riaal worden weggehaald. Voor de sloop in Oud-Vossemeer is 35.000 gulden nodig, voor Sint-Annaland 81.000 gulden. De verschillende aanvragen uit Oost-Brabant voor het bouwen van varkensmesterijen op Tholen hebben de gemeente een onver wachte meevaller opgeleverd van 248.000 gulden. Aan leges voor bouwvergunningen is 128.000 gul den meer ontvangen dan was be groot, de hinderwet en wet milieubeheer leverden 120.000 gulden extra op. In de commissie financiën vertelde wethouder P. van Schetsen, dat de bedrijven de helft van de bouwleges kunnen te rugvragen als de bouw niet door gaat. Maar het geld voor de hinderwet zijn ze kwijt. Naar de bedragen was gevraagd door A. den Haan (PvdA) en P. van Bel- zen (RPF/GPV). De telefoonlotto die op Tholen is verspreid en waar gigantische prij zen worden beloofd, blijkt niet in de haak te zijn. Er wordt gevraagd om met een 06-nummer te bellen. Dan kan de beller meedoen aan onder andere het rad van fortuin. Maar het addertje onder hel gras is dat het om een lijntje gaat dat naar de Dominicaanse Republiek aan de andere kant van de oceaan ligt. De kosten van een gesprek in die richting zijn 5,85 per mi nuut. Bovendien moet iedere bel ler minstens een half uur wachten voordat hij aan de beurt is. De or ganisatie die de lotto-actie op heeft gezet, verblijft waarschijn lijk in Brno in Tsjechië. De politie adviseert om niet mee te doen aan het spel. De 22-jarige man uit Sint- Maartensdijk die de afgelopen tijd al diverse keren is opgepakt voor inbraken in de kantine van voetbalvereniging Smerdiek is de finitief vastgezet. Na de achtste inbraak kreeg de politie een tip dat de man met de gestolen waar in een BBA-bus zat. De agenten hielden de bus op zijn route aan en arresteerden de man. Hij had inderdaad nog spullen bij zich van de inbraak. De Smerdiekenaar was verslaafd en zei tegen de poli tie dat hij zich wilde laten opslui ten om van zijn verslaving af te komen. Keer op keer liet men hem echter gaan. Maar na acht inbra ken vond justitie het blijkbaar ge noeg en zette hem vast. Een woordvoerder meldde dat de poli tie blij is met deze beslissing, want de man bezorgde hen veel werk. I Hoewel de afgelopen jaren door de gemeente Tholen wel vaker re keningoverschotten werden ge bruikt om de investeringen in automatisering te dekken, is dat geen automatisme. P. van Belzen (RPF/GPV) kreeg dat in de com missie financiën te horen van wet houder P. van Schetsen. Hij concludeerde dat automatisering de hoogste prioriteit kreeg, maar dat is volgens de wethouder niet zo. "We doen niet anders dan prioriteit geven aan het terugdrin gen van de tekorten. Het zal dus niet zoveel uitmaken waaraan je een eventueel overschot besteedt. Als het maar een investering be treft waarvoor kapitaallasten zijn geraamd in de begroting." Over 1993 is het begrotingsoverschot 288.000 gulden. Burgemeester en wethouders willen dat gebruiken om de geplande uitgaven voor automatisering in 1994 van te be talen. Daarmee stemde de com missie in. Van Belzen was wat ongerust dat een deel van die investeringen on nodig zou zijn door de herinde ling. Ambtenaar P. van Rooij omtzenuwde dat: "Wat de auto matisering in Sint-Philipsland be treft: er is niks en er valt niks van te verwachten. Hun computer is zeer verouderd." Problemen met betrekking tot de uitbreiding of vernieuwing van systemen ver wacht De Rooij niet. Toch zal de capaciteit van het Thoolse com putersysteem de komende jaren de kritische grens bereiken, vulde ambtenaar F. Keur aan. De commissie gaf groen licht voor de aanschaf van een inkjetplotter voor het tekenen van kaarten. G.J. Hoek merkte op dat leverancier Raet steeds iets duurder is dan an dere leveranciers. Hij wilde kor ting bedingen. Van Rooij zei dat de voordelen van één en dezelfde leverancier niet opwegen tegen het prijsverschil. Daar komt bij dat Raet bij sommige leveranties de gemeente best eens tegemoet komt. Radio Sloth zendt zaterdag morgen vanaf 8 uur uit. In het kader van de actie wordt achtergrondinformatie gegeven en zijn gesprekken te horen met betrokkenen. Burgemeester H.A. van der Mun nik heeft de raden en predikanten van kerken en de kerkbesturen van de parochies in de gemeente Tho len een brief geschreven om deze actie te ondersteunen. De gemeen te Tholen haakt in op de lopende campagne 'Dekens en Bescher ming voor Bosnië' en geeft ge hoor aan de oproep van de Raad van Europa. Het geld is bestemd voor de aan schaf van dekens, slaapzakken en allesbranders voor inwoners van Sarajevo en andere Bosnische steden. De motie die Tholenaren zater dagmorgen tussen tien en twaalf kunnen tekenen is bedoeld om een VN-protectoraat in te stellen in Sarajevo en een EG-protectoraat in Mostar. De tekst van de motie luidt als volgt: Ondergetekende.... geraakt en ge schokt door de oorlog die voor malig Joegoslavië uiteenscheurt, en bewust van de gevaren dat dit oplevert voor Europa als een ge heel; absoluut gekant tegen de ontwik keling van extremistische ideeën ir Europa, in het bijzonder de etni sche zuiveringen, die de principes van menselijkheid en de kern van de democratie en de mensenrech ten zoals bepleit door de Raad van Europa, schenden; ervan overtuigd dat gemeenten, als centrale schakels in ons demo cratisch bestel, de vrede en solida riteit in Europa kunnen en moeten bevorderen; verklaart daarom, mijn gemeente te steunen in de solidariteit en sa menwerking met de democrati sche krachten in voormalig Joegoslavië, om aldus de funda mentele rechten van burgers uit voormalig Joegoslavië veilig te stellen, in de wetenschap dat nu het recht op overleving centraal staat en dat vrijheid en solidariteit tussen Europese burgers ondeel baar zijn; stemt in met en ondersteunt de oproep van de Europese organisa ties van gemeenten, om een halt toe te roepen aan het lijden van de bevolking in de voormalige Joe goslavische repubieken, en in het bijzonder in Bosnië-Herzegovina; vraagt de regeringen van Europa en de internationale organisaties om niet langer te aarzelen en alle mogelijke actie te ondernemen om te verzekeren dat hulp, waar die ook maar nodig blijkt te zijn, de slachtoffers van de oorlog in voormalig Joegoslavië daadwer kelijk bereikt, en dat alle stappen ondernomen worden om zo spoe dig mogelijk de democratische sa menleving en het vreedzaam samenleven van verschillende etni sche groepen te herstellen; ondersteunt in dit licht de cam pagne 'Dekens en Bescherming voor Bosnië', die in Nederland ge voerd wordt door Raad van Ker ken, Stichting Oecumenische Hulp, Mensen in Nood, Pax Christi, Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), Vrouwen voor Vrede en Platform Gemeentelijk Vredes beleid (PGV) en die gericht is op enerzijds humanitaire hulp en an derzijds het bepleiten van het on middellijk instellen van 'beschermde gebieden' (waar bur gers in veiligheid kunnen verblij ven) en 'lokale protectoraten' (waar steden onder VN-en EG- bestuur worden gesteld, teneinde de wederopbouw op niet-etnische gebaseerde, democratische en effi ciënte wijze ter hand te nemen). De ondertekenaar kan ook zijn adres invullen om aan te geven dat hij op de hoogte gesteld wil wor den van de resultaten van de campagne. In de brief aan de kerken legt Van der Munnik uit waarom de ge meente Tholen heeft besloten mee te doen aan de actie. De burge meester schrijft dat door de deel name van de gemeente het draagvlak wordt vergroot. Hij omschrijft het doel als het inza melen van geld voor het sturen van dekens, slaapzakken en alles branders naar Sarajevo en andere Bosnische steden en het bepleiten van de instelling van een VN- protectoraat in Sarajevo en een EG-protectoraat in Mostar. "Ik meen deze gemeentelijke actiedag voor Joegoslavië ook bij u als ker kelijke organisatie en als predi kant/pastor van harte te kunnen aanbevelen en daarbij een drin gend beroep op u te mogen doen deze actie ten behoeve van mensen in dringende en acute nood ook vanaf de kansel af te kondigen." De volgende gebouwen zijn open: Tholen-stad: voormalig stadhuis aan de Hoogstraat Sint-Maartensdijk: gemeentehuis Sint-Annaland: gemeenschaps centrum De Wellevaete Oud-Vossemeer: dorpshuis De Vossen kuil Poortvliet: dorpshuis 't Ouwe Raed'uus Scherpenisse: dorpshuis Holland Huis Stavenisse: dorpshuis De Stove. Burgemeester H.A. van der Munnik geeft het voorbeeld door de motie te ondertekenen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 3