Storm neemt huizen op de korrel Commissie rond de kerstboom Windsnelheden tot 156 km per uur teisteren nieuwbouw 22 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 16 december 1993 De storm die woensdagnacht over ons land raasde, heeft maar op een klein aantal plaatsen op Tholen en Sint-Philipsland zijn sporen nagelaten. Eén van de sterkste staaltjes liet de wind zien in Poortvliet. Aan de Burgemeet stortten twee huizen in aanbouw in elkaar. Tweede keer Dak in de lucht Wilt u efficiënter werken in 1994? Uniek: U mag overal aan zitten! Welke HP Printer past bij u? nam hewlett "HM packard rburgh lectronica Botsing Langeweg Suurland lid beheerscommissie Pijp op cv-ketei school Tien kilo vis Poortvliet Brommer opgevoerd Kerstfeest zondagsschool Kruisvereniging verhuist Sint- Phillpsland Van Moort kampioen De Makreel hairstyling shop LEEN RIJSTENBIL Kerstconcert VZOS Gemeentegarantie Tentoonstelling De Vredesduif Henry Dunant Automobilist bekeurd Kano waait weg Inbraak bedrijf Damcompetitie Zondag nieuwe dominee Uittreding accoord Nieuw- Vossemeer Burgerlijke stand Tentoonstelling in De Jongmuseum OZB verhoogd Van de twee huizen in Poortvliet bleef weinig over na de zware storm. De twee onder één kap woningen stonden al helemaal overeind. De dakbalken zaten er op en deze week zouden de dakplaten vastge maakt worden. De kozijnen ston den binnen in de huizen gereed om geplaatst te worden. Maar een windstoot van 156 km per uur maakte een einde aan de nieuw bouw en liet geen muurtje recht op. De eigenaren waren P. v.d. Kastee- le uit Poortvliet en L. Potappel uit Sint-Maartensdijk. "Het is niet leuk, maar het leven gaat gewoon door", zegt v.d. Kasteele. "In de derde week van januari gaan we weer beginnen. Ik zit in een huur huis en Potappel ook, dus de huis vesting is geen probleem." Woensdagnacht om ongeveer half twee werden omwonenden in de Burgemeet wakker van de harde klap waarmee het gebouw in el kaar stortte. Het was al de tweede keer dat een stormwind de huizen van Potappel en v.d. Kasteele ver nielde. In november waaiden door een zuid-oosterstorm een voor- en zijgevel om. "We zouden in april/mei verhuisd zijn. Nu gaan we maar prefab bouwen. Dat gaat sneller dan de traditionele bouw", zegt v.d. Kasteele. Aannemer Hans Weggemans uit Scherpenisse had zich op de harde wind voorbereid. "Ik kan mezelf niets verwijten. Omdat er storm was afgegeven, hebben we de avond van tevoren met zes man de zaak helemaal vastgezet. Tegen zo'n wind, evenals tegen vuur, kun je niets doen. Maar we hopen met de prefab-bouw alles snel weer overeind te hebben." Volgende week wordt het puin af gevoerd en zal ook worden beke ken of de fundering niet is beschadigd. De schade is een ver zekeringskwestie. Ook in Sint-Philipsland onder vonden de inwoners last van de harde wind. Een omgewaaide boom had een waterleiding be schadigd waardoor er bijna de he le dag weinig druk op de leidingen stond. In de nieuwbouw waren er veel dakpannen en zelfs een dak raam weggewaaid. Aan de Schelp- kreekstraat vloog de helft van het dak van een garage van C. Verker- ke de lucht in. Ook een muur werd ontzet. Verkerke was net klaar met de bouw van de garage die dinsdag zou worden opgeleverd. Daarnaast rukte de storm op di verse plaatsen flinke takken van de bomen. In Tholen ging de gro te werktent aan de haven de lucht in. In de tent worden riole- ringspijpen gerepareerd. De poli tie waarschuwde de aannemer NMB woensdagochtend nog voor de harde wind. Daarop werd de tent versterkt met ijzeren palen aan de zijkanten, maar het mocht niet baten. Het gevaarte ging toch tegen de vlakte. NMB haalde ver volgens alle machines en materia len weg. De schade was gering, maar de werken lopen vertraging op en dat betekent dat het verkeer langer last zal hebben van afgeslo ten straten in Tholen. Bezoek de HP Wintershow. Dagelijks demonstraties van alle HP Printers en PC's. Ontdek zelf het verbluffend technisch kunnen van de allermodernste HP apparatuur. Kom snel naar de showroom. Maak een begin met uw goede voornemens voor 1994. Kent u de voordelen van Optical Character Recognition? Probeer dan de HP ScanJet Hex uit! Ideaal om documenten in de PC in te voeren. Zowel tekst, illustraties als foto's. De zeer gebruiksvriendelijke HP Vectra 25VL, kunt u uitgebreid testen. Er is daarvoor allerlei software aanwezig. Of het wordt u gedemonstreerd. Wordt het een HP DeskJet 510, of een HP DeskJet 550C? Wilt u zwart/wit en/of kleur? Of liever een snelle laserprinter? Lees niet langer folders en advertenties. Kom langs. Geloof alleen uw eigen ogen! Zie de ongeëvenaarde kwaliteiten van de HP Printers. Niets is onmogelijk! Alle printers demonstreren wij u graag. GEAUTORISEERD DEALER Kaalstraat 8 4695 CJ St Maartensdijk telefoon 01666 - 3084 fax 4084 Een 57-jarige Stavenissenaar reed woensdag over de Langeweg in de richting van de Provincialeweg. Daar aangekomen stopte hij om het verkeer op de voorrangsweg voor te laten gaan. Daarna wilde hij de weg oprijden, maar stopte weer om nog een auto te laten passeren. Maar de 59-jarige bestuurder uit Poortvliet die ach ter hem stond, dacht dat zijn voorganger doorreed en botste achterop de auto. Het bleef bij lichte schade. Het college van b. en w. heeft de gemeenteraad voorgesteld om H. Suurland uit de Wilhelminastraat te benoemen tot lid van de be heerscommissie van het Holland Huis. Hij vervult de vacature van dhr. J. van As die in verband met ziekte bedankte voor de functie. Op de oproep voor nieuwe kandi daten in de Eendrachtbode meld de Suurland zich als enige. De gemeenteraad beslist morgen over de benoeming van Suurland. De Groen van Prinstererschool heeft de gemeente om hulp ge vraagd voor de plaatsing van een luchtpijp op de cv-installatie van de kleuterschool. De ketel voldoet volgens de Delta Nutsbedrijven niet meer aan de normen. Maar het euvel is voorlopig opgelost als er een beluchtingspijp aange bracht wordt. Het college van b. en w. stelt de gemeenteraad voor om de gevraagde hulp bij de plaatsing te geven. De materiaal kosten (zo'n 132 gulden) worden door de school zelf betaald. Maandag zal de gemeenteraad hierover een beslissing nemen. Ook hebben b. en w. aan de raad gevraagd om het bouwen van een berging bij zomerhuisje 16 op camping De Pluimpot goed te keuren. Het gaat om het huisje van de Duitse H. Bovenschen uit Kempen. Daarvoor moet wel het bestemmingsplan worden gewij zigd omdat er op die plek eigen lijk geen gebouwen mogen staan. Ook hierover neemt de raad maandag een beslissing. De 33 deelnemers aan de bout- wedstrijd van hengelsportvereni ging De Zeebaars brachten zaterdag een kleine tien kilo vis op de kant. Tenminste, dat deden ze ventien vissers, want de rest ving niets aan de zeedijk van de Stave- nissepolder. De uitslag: 1. G. Boo- gerd 1115 p., 2. L. Poot 820 p., 3. mevr. A. Bijl-Jansen 810 p., 4. Joh. Bijl 780 p., 5. R. van Tiggele 795 p., 6. K. de Graaf 765 p., 7. J. Vriens 660 p., 8. C. v.d. Werf 615 p., 9. S. Brooshoofd 570 p., 10. R. Anemaet 505 p., 11. L. Geuze 500 p., 12. J. Suurd 485 p., 13. A. Munter 380 p., 14. J. Bijl 380 p., 15. I. Hengstmengel 270 p., 16. R. Heijboer 150 p. en 17. M. Bijl 150 P- Volgend jaar is de eerste wedstrijd op 12 maart bij Gorishoek. Een 17-jarige jongen uit Poort vliet raakte vrijdag zijn brommer kwijt aan de politie. Die wilde het ding wel eens onderzoeken. Dat leverde drie overtredingen op. De tweewieler was opgevoerd, produ ceerde teveel geluid en had een te breed stuur. De eigenaar kreeg zijn brommer weer terug met in totaal 250 gulden boete en een waarschuwing. Een 14-jarige jongen uit Poort vliet werd bekeurd op de Bram Groenewegeweg omdat het licht van zijn fiets niet werkte. Het kostte hem 20 gulden. Elke derde maandag van de maand, dus nu op 20 december haalt voetbalvereniging SPS oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. Zondagsschool de Kleine Kracht viert woensdag 22 december om zeven uur kerstfeest. Ouders en belangstellenden kunnen dan bij de kinderen komen kijken in 't Ouwe Raed'uus aan de Lan- gestraat. Het college van b. en w. heeft de gemeenteraad voorgesteld het erf- pachtsrecht van de Kruisvereni ging rondom de Oosterschelde op het pand aan de Bernhardstraat 2 op te heffen. De Kruisvereniging gaat een gedeelte van de beneden verdieping van 't Ouwe Raed'uus huren. De gemeenteraad beslist hier maandag over. B. en w. besloten om een stuk grond aan de Achterstraat te ver kopen aan de heer H.F. Bruys. J. van Moort is met 4740 punten de algemeen kampioen van zee- hengelclub De Makreel geworden. Hij had daarbij ruim 1400 punten voorsprong op de nummer twee J.P. Kaashoek met 3300 p. Verder volgden: 3 K. v.d. Berg 3190 p, 4 T. Geuze 3095 p, 5 A. Verwijs Fzn. 2805 p, 6 C. van Moort 2135 p, 7 H. Quist 1565 p, 8 P.C. Kleppe 1540 p, 9 M. den Engelsman 1515 p, 10 A. van Oeveren 1475 p, 11 A. M. den Braber 965 p, 12 K. Mol 755 p, 13 R. Quist 715 p, 14 A. van Dussen 555 p, 15 R. Fase 545 p, 16 J. Harteveld 500 p, 17 L. Quist 495 p, 18 J. Kolthoorn 475 p, 19 H.A.J. de Graaf 450 p, 20 J. Buijs 350 p. J. van Moort ving ook nog de grootste vis van 41,6 cm. Gert-Jan Buijs werd met 750 pun ten jeugdkampioen. Hij liet Theo Buijs precies 100 punten achter zich op 650. Daarna kwamen: 3 Tim de Graaf 645 p, 4 Hans Mol 550 p, 5 Sander Walpot 455 p, 6 Hans Suurland 380 p, 7 Bart Steijn 300 p, 8 Jurgen Neele 265 p, 9 J.A. van Dienst 175 p, 10 Adrie v.d. Reest 150 p, 11 A.C. Reijn- goudt 150 p. De langste vis van 30,1 cm werd gevangen door Hans Suurland. Het kampioenschap kon pas vast gesteld worden na de laatste wed strijd van het seizoen. Die werd gewonnen door T. Geuze met 795 punten. De latere kampioen J. van Moort werd tweede met 680 p, A. van Oeveren werd vierde met 175 p. en J.P. Kaashoek vierde met 25 P- Bij de jeugd won Tim de Graaf met 470 p. Daarna kwam Sander Walpot met 455. Hans Mol werd derde met 150 p. en A.C. Reijn- goudt werd vierde met 150 p. De bout wedstrijd wordt op 18 decem ber gevist aan de haven van half één tot half drie 's middags. Christelijk gemengde zangvereni ging VZOS geeft dinsdag 21 de cember vanaf half acht onder leiding van Jan Wesdorp haar jaarlijkse kerstconcert in de Wim pel. Ook dit jaar doet het jeugd koor Van knop tot bloem, onder leiding van Wilma van Duuren- Kosten weer mee aan de uitvoe ring. Er zullen veel Nederlandsta lige kerstliedjes worden gezongen waaronder de kerstcantate 'De starren blonken in de nacht' van G. Jellesma. Solisten op deze avond zijn Hennie Moerland- Reijngoudt en Henriëtte Glasber gen. De muzikale begeleiding is in handen van Jo Hage, Eveline Geense en Petra Gunter die op de dwarsfluit speelt. Aan L. Zuid weg is door het ge meentebestuur gemeentegarantie verleend in verband met de aan koop van een woning aan de Een- drachtstraat. Morgen en overmorgen houdt postduivenvereniging De Vredes duif haar jaarlijkse tentoonstel ling in de Druiventros. Naast het bezichtigen van de vogels kunnen de bezoekers ook deelnemen aan het rad van avontuur met als prij zen onder meer: taarten, le vensmiddelenpakketten, hammen, een fiets en een half var ken. Ook is er weer een bonnen verkoop. Het Nederlandse Rode Kruis hield een avondvullend programma op het schip J. Henry Dunant, dat in Bruinisse lag. De vocal groep Re joice, onder leiding van Jolijn Du- pon, zongen enkele gospelliederen. In de pauze deel den de leidsters van de welfare ca deautjes uit aan de gasten aan boord. Na de pauze vervolgde Re joice het programma met kerstlie deren waarvan de aanwezigen zichtbaar genoten. Een Duitser uit Blitzhausen kreeg woensdag een boete van 50 gul den, omdat hij met zijn auto over de parallelweg van de Philipsdam reed. Dat is echter een fiets- en voetpad. Een bewoner van de Zijpestraat zag vorige week tijdens de storm een witte kano in zijn tuin belan den. Degene die het vaartuig mist, kan zich melden bij de politie. Dieven bezochten een be drijfspand in de Prins Hendrik polder. Ze gingen er vandoor met wat klein handgereedschap. De schade is gering. I. Verwijs had een beslissings wedstrijd nodig tegen A. Verwijs senior om van hem te winnen in de bekerronde. Daardoor sleepte hij twee winstpunten in de wacht. G. v.d. Velde verloor van A. Slager. De competitie uitslagen waren: P. Reijngoudt-J. Noorthoek 0-2, J. v.d. Velde-J. den Braber 0-2, L. v.d. Velde-A. Slager 0-2, J. Joppe- J. Noorthoek 1-1, L. v.d. Velde-A. Verwijs sr. 1-1, I. Verwijs-J. v.d. Velde 1-1, J. Joppe-W. Drenth 1-1, L. v.d. Velde-P. Reijngoudt 0-2, J. v.d. Velde-A. Verwijs sr. 2-0, J. den Braber-I. Verwijs 1-1 en A. Slager- J. Noorthoek 1-1. Na een vacaturetijd van bijna vier maanden krijgt de Hervormde Gemeente zondag een nieuwe pre dikant: kandidaat D.J. van Ecke- veld. 's Morgens om half tien wordt hij bevestigd door ds. J. van Rossem en 's middags om half drie is de intrededienst. Gedeputeerde staten hebben goedkeuring gegeven aan het raadsbesluit tot uittreding uit drie gemeenschappelijke regelingen: de centrale dienst gemeentewer ken, de intergemeentelijke sociale dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland en het streekar- chivaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Dit in verband met de gemeentelijke herindeling van Tholen en Sint Philipsland per 1 januari 1995. Geboorten: Esmee, dochter van W. Hoffman en M.C.A. Laane; Stefanus B.F., zoon van M.C.P. van Tienen en C.J.f.M. Raeymae- kers; Wesley A.J.C., zoon van C.A.A. v.d. Weygert en M.D.L. Barel; Michel J.C., zoon van C.A.M. van Aart en M.J.C. Jan sen; Abraham P., zoon van G.P.E.C.M. de Nijs en J.A.J. Hommel; Mike J.A.C., zoon van A.P.R. Aarts en J.E. Gaakeer; Maurice, zoon van P.A.C. van Loenen en S.B. Luipen; Anne- miek, dochter van G.C. Verhagen en M.T.A. Blommerde; Jeffrey W.J., zoon van J. Burgers en C.J.M. van de Weegen; Laurina C.A.P., dochter van J.C.P. Heij boer en M.A.C. van Tilburg. Overleden: J.L. Landa (57), J. van Someren (79), C. Bosters-Timmers (39), A. Weezenbeek-Baten (74). Huwelijksaangiften: E.C.M. Ver- maat (27) en E.C.A.J. Visser (18), A.A.J. van Loenhout (28) en A.M.A.C. Kooien (23), J.T. van Aart (25) en Daniëlle Stafecki (24), F.H.M. Hendrickx (31) en A.M.J.C. Bergman (26). Huwelijk: M.A.M. Bosters (26) en A.C.J. Bogers, J.A. Smits (27) en S.H.J. Smits (24). De Heemkundekring Ambachts heerlijkheid wil volgend jaar in het A.M. de Jöngrnuseum een tentoonstelling opzetten over Nieuw-Vossemeer in de TWeede Wereldoorlog. Op 4 november 1994 is het 50 jaar geleden dat Nieuw-Vossemeer is bevrijd. De Heemkundekring is voor de ten toonstelling op zoek naar spullen uit die tijd. Mensen die nog din gen hebben zoals bonkaarten, geld, persoonsbewijzen, foto's en gebruiksvoorwerpen kunnen die voor enkele maanden uitlenen aan de Heemkundekring. Het college van b. en w. heeft voorgesteld om de onroerend- zaakbelasting voor elke volle drie duizend gulden van de markt waarde van een pand per 1 januari vast te stellen op 6,50 gebrui kersbelasting en 8,25 eigenaren- belasting. De goed gemutste commissie openbare werken praat met een ontevreden mevr. Zwagemaker over de herinrichting van de Nieuwstraat in St. Anna land. De Thoolse commissie openbare werken heeft donderdagmiddag een rondrit over het eiland ge maakt om het resultaat van de ad viezen te bekijken. In St. Maartensdijk werd de verbeterde kruising Hogeweg/Bloemenlaan bewonderd, in Scherpenisse de uitbreiding van de begraafplaats en de plannen voor herinrichting van de gemeentewerkplaats, in Tholen de rioolrenovatie en in St. Annaland de vernieuwde Veiling- weg, de aan de gang zijnde bocht- verbetering aan de Ring en de veel besproken reconstructie van de Nieuwstraat. Bij het laatste kar wei uitten een aantal bewoners hun ontevredenheid, o.a. door op de plaats waar nog beplanting moet komen, een kerstboom te zetten met de tekst 'Dit wordt geen succes.' De commissie kreeg te horen, dat de echte boom twee weken na het planten door vergif tiging het loodje zou leggen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 22