Halve ton nodig voor herindeling Gesplitste grondverkoop in St. Philipsland Grote schrik huiseigenaren: alle subsidie terugbetalen Dokter Noteboom erelid EHBO Vissersboot uitgebrand Polen in januari op Tholen 31^ H Halve hectare bos bij boer in Stavenisse Reparatie van kunstwerk kost 17 mille Watertoren in Scherpenisse te bezichtigen Karwei Sint-Annalandse huisarts zit er op na bijna 34 jaar J. v.d. Sleen wordt predikant Scherpenisse Donderdag 16 december 1993 50e Jaargang no. 5 Sint-Philipsland krijgt stemmachines Van de ton die de Thoolse gemeenteraad eind augus tus uittrok om zaken betreffende de samenvoeging met Sint-Philipsland te bekostigen, is maar 9000 gulden meer over. Daarom wordt de raad maandagmiddag ge vraagd opnieuw 50.000 gulden beschikbaar te stellen. Er worden ondermeer stemmachines van aangeschaft voor Sint-Philipsland. Bij 27 huiseigenaren in St. Philipsland is vrijdag een brief van het ministerie van volkshuisvesting binnen gekomen, dat ze de bouwsubsidie moeten terugbetalen en de nog toegezegde bedragen niet meer krijgen. To taal gaat het om meer dan 300.000 gulden ten onrechte toegekende bouwsubsidie. Individueel kan het uiteen lopen van 20 tot 40.000 gulden. Volgens het ministerie is door gesplitste grondverkoop de regelgeving om zeild. Door in twee gedeelten grond te kopen, bleef men beneden de grens van 137 of 142.000 gulden bouwkosten om nog voor subsidie in aanmerking te komen. Flinke strop Hard gewerkt Bij zijn afscheid van Sint-Annaland is huisarts A.C.J. Noteboom (64) benoemd tot erelid van de EHÖO- vereniging. Voorzitter Tj. Heijboer maakte dat bekend op een bijeenkomst, zaterdagmiddag in De Wellevaete, die door 110 genodigden werd bijgewoond, 's Avonds kwamen 225 mensen de vertrekkende dokter en me vrouw A.A. Noteboom-Klune de hand drukken. De Dorpsgemeenschap bood de huisarts, die zijn praktijk na ruim 33 jaar beëindigd heeft, de af scheidsbijeenkomst aan. Het echt Geneesheer Eendrachtbode. de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,75 per halfjaar. Per jaar f 43,50, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers I 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij Stavenisse komt 5000 vierkan te meter bos te staan. Een boer heeft daarvoor een aanvraag inge diend in het kader van de kersver se regeling stimulering bosuitbreiding op landbouwgron den. De regeling werd op l decem ber opengesteld en moest vijf dagen later alweer sluiten omdat de beschikbare gelden op waren. In heel Nederland konden aanvra gen voor in totaal 450 hectare worden ingediend. Daarvan neemt Zeeland met 65 hectare ruim 14 procent voor zijn reke ning. De nieuwe regeling is bedoeld om landbouwgrond uit de produktie te halen teneinde de overschotten terug te dringen. Daarnaast wil de regering de aanplant van bos sti muleren om de houtvoorziening meer in eigen land te houden. Boeren en particulieren krijgen een aanplantsubsidie en een inko mensvergoeding. Landbouwers ontvangen een aanplantsubsidie van 2950 gulden en een inkomens vergoeding van 1500 gulden per jaar voor een permanent bos en voor een tijdelijk bos van 15 jaar is de vergoeding 1200 gulden. Voor particulieren geldt een lager bedrag. De meeste boeren dienden een aanvraag in voor slechte stuk ken grond die weinig opleverden. Volgens de berekening zou het een boer aan subsidie en houtop brengst gemiddeld per jaar per hectare zo'n 2200 gulden opleve ren. Op 1 april wordt de regeling voor het nieuwe jaar opengesteld. Dan is er voor heel Nederland 1200 hectare beschikbaar. Dan is er ook nog, zo lang er geld is, een subsidie van 3000 gulden beschik baar voor een snelgroeiend bos. Herstel van het kunstwerk 'de vier vrijheden' in Oud-Vossemeer vergt 17.172 gulden. Dat blijkt uit de offerte die beeldend kunste naar Nico van den Boezem bij de gemeente heeft ingediend. Burge meester en wethouders hebben tot reparatie besloten. De kosten zul len worden verhaald op de vernie lers, twee jongens uit Bergen op Zoom en Westervoort. Zij braken in september de vogelfiguren van de zuilen, door er aan te gaan hangen. Ook kort na de onthul ling, in juni 1992, werd het object vernield. De daders bleven onbe kend, maar herstel kostte 22.000 gulden. Bij de Bergsediepsluis is gisteren morgen brand uitgebroken aan boord van sportvissersboot De Vlije van C. Schot uit Bergen op Zoom. Het interieur van het schip, dat aan de steiger lag, is volledig verwoest. Er was nie mand aan boord. De brandweer korpsen van Tholen en Sint-Maartensdijk bestreden de brand ieder met één straal ho- gedruk. De brand werd kort na acht uur ontdekt door L. van Meteren uit Tholen, die op het havenlateau in zijn auto zat om een sneeuwbui af te wachten. Hij zag rook uit De Vlije komen en waarschuwde van af de Zwerver I de rijkspolitie te water in Wemeldinge. Tot de brandweer arriveerde hield Van Meteren het dek en de deuren nat. Omdat de steiger 70 meter van de wal ligt, koppelde de Thoolse brandweer twee slangen (van zestig meter elk) aan elkaar. Dat zelfde werd het eveneens gealar meerde kops Sint-Maartensdijk geadviseerd. Er was een fikse roo kontwikkeling, terwijl het in het kantinegedeelte flink brandde. Bij het blussen moest ook nog reke ning worden gehouden met gas flessen die aan boord waren. Rond 9 uur kon het sein brand meester worden gegeven en een half uur later rukte Sint- Maartensdijk in. Het nablussen nam veel tijd in beslag, omdat de houten betimmering moest wor den weggehaald. Tholen arriveer de na elf uur in de kazerne. Rond 10 uur werden ze door J. Mole naar van de Salamander van kof fie voorzien. Die ging er wel in, gezien de barre weersomstandig heden (wind en regen). In dat op zicht voldeden ook de nieuwe helmen prima als bescherming, vertelt brandweerman Geuze. Woningen aan de Wilhelminastraat in St. Philipsland. De kavel van Boon was oorspron kelijk 255 m2. Hij kocht in eerste instantie 175 m2, waardoor de bouwkosten totaal 131.000 gulden waren, zodat hij onder de in 1988 geldende premiegrens van 132.000 gulden bleef. Twee jaar later koch ten hij en zijn buren er 80 mJ grond bij voor 8000 gulden. "De bewoners werden daartoe niet ge dwongen, maar iedereen deed het omdat anders je buurman in je achtertuin zou komen. De ge meente nam daarmee wel een stukje risico, want men de grond kon men eigenlijk niets doen." Voor de 27 huiseigenaren is nu de vraag, wie de schuldige van deze affaire is. "De gemeente heeft niet correct gehandeld, zegt het minis terie, maar volgens ons heeft de gemeente toch in overleg met volkshuisvesting de grondverkoop zo geregeld. We kunnen een Arob- procedure beginnen tegen de ge meente of tegen Woonplan", zegt Boon. Pagina 17: Veel Amev-affaire. triester dan de Tholen schiet de nieuwe gemeen te, die per 1 januari 1995 wordt gevormd, al dit geld voor. Het ex tra bedrag is nodig, omdat de stuurgroep die de samenvoeging voorbereidt het wenselijk vindt dat al in de loop van volgend jaar de bevolkingsboekhoudingen van beide gemeenten op elkaar wor den afgestemd. De stemmachines, die op Tholen in 1994 voor het eerst gebruikt gaan worden, wor den ook maar meteen voor Sint- Philipsland aangeschaft. Volgend jaar moeten de inwoners drie keer naar de stembus: voor verkiezing van de TWeede Kamer, het Euro pees parlement en de gemeen teraad. De eerdere 100.000 gulden zijn grotendeels uitgegeven aan advi sering over de begeleiding van het gemeentepersoneel als gevolg van de samenvoeging. Adviesbureau KPMG Klynveld Management Consultants te Utrecht streek hiervoor 84.000 gulden op. Voorzieningen die betrekking hebben op de overgang van amb tenaren (van de ene naar de ande re gemeente) moeten volgens de wet onderwerp zijn van georgani seerd overleg met de betreffende vakcentrales. Daarom beslist de Thoolse gemeenteraad maandag over het instellen van een geza menlijke commissie voor Bijzon der Georganiseerd Overleg (BGO) Sint-Philipsiand/Tholen. De raad van Sint-Philipsland sprak hier gisteravond over. De commissie houdt zich niet bezig met onder wijzend personeel, omdat daar voor niets verandert. In het vooroverleg bestond bij de andere vakbonden aanvankelijk bezwaar tegen het opnemen van de Reformatorisch Maatschappe lijke Unie (RMU) in deze commis sie. De RMU is namelijk niet aangesloten bij een vakcentrale. Er is echter een compromis be reikt. Om tot het BGO te worden toegelaten moest iedere bond of vereniging op 15 oktober van dit jaar in beide gemeenten samen minimaal drie leden hebben. Bon den die zijn aangesloten bij een centrale van overheidspersoneel mogen twee leden aanwijzen, de overige één lid. Ongeorganiseer den worden niet tot het BGO toe gelaten. In de praktijk betekent dit dat AbvaKabo (FNV), CFO (CNV) en Novon (onafhankelijke vakbond voor de overheids- en non-profitsector) elk twee afge vaardigden krijgen en de RMU één. Het compromis is niet van toepassing op het normale geor ganiseerde overleg tussen gemeen ten en vakbonden. De commissie, die niet in het openbaar vergadert, komt op 13 januari voor het eerst bij elkaar. Voor de gemeente Sint- Philipsland hebben burgemeester A. Verbree en wethouder L. Wal pot ir zitting in. Voor Tholen bur gemeester H.A. van der Munnik en wethouder P. van Schetsen. "Er is in strijd met de regels ge handeld en de gemeente weet dat ook", aldus een woordvoerder van het ministerie van VROM. "Er is een landelijk onderzoek naar dit soort praktijken in gesteld. De regels zijn bewust om zeild, terwijl de gemeente juist verantwoordelijk is voor een goe de uitvoering van de regels. Er is al jaren geleden voor gewaar schuwd en 1 tot 2 jaar geleden zijn de gemeenten nog eens op hun verantwoordelijkheden gewezen. Het splitsen van grond en daarna het bijkopen van dat restant, is niet juist. Zelfs al neem je een op tie, dan nog geldt het volgens een uitspraak van de Raad van State als één koop. Dat is heel duide lijk!" Volgens de woordvoerder krijgt elke betrokkene nader bericht over de hoogte van de terugvorde ring. "Het hangt heel sterk van het inkomen af, hoe dat voor iedereen uitpakt. Over een aantal weken weten de mensen het. Als bewoner kun je dan met de ge meente gaan praten of men kan zelfs een civiel-rechtelijke proce dure beginnen. Dat is al gebeurd', aldus de woordvoerder van het ministerie. Tegelijk met de 27 huiseigenaren in St. Philipsland hebben ook 6 woningbezitters in Mariekerke op Walcheren een brief gekregen over de terugbetaling van subsidie. De dienst recherchezaken van VROM Een delegatie uit de Poolse stad Iwawa brengt van 17 t/m 20 ja nuari een bezoek aan Tholen. Het gaat om een tegenbezoek, nadat in augustus een Thoolse vertegen woordiging naar Oost-Europa af reisde. De resultaten van het Poolse bezoek moeten de beslis sing brengen over het al dan niet aangaan van een stedenband van Tholen met Iwawa. Burgemeester Adam Zylinski, hoofd Marek Janiak van Iwawa Promotions, directeur Pawel Ma- zurek van de regionale gezond heidsdienst en middelbare schoolleraar Andrzej Buk zullen maandagavond 17 januari op Tholen arriveren. De volgende twee dagen staan besprekingen met het gemeentebestuur, een aantal excursies en een kennisma king met de gemeenteraad op het programma. Donderdag 20 ja nuari gaan de Polen weer op huis aan. heeft de totaal 33 gevallen inten sief onderzocht. Een aantal hui seigenaren zijn gehoord, evenals directeur Aantjes van projectont wikkelaar Woonplan uit De Bilt, burgemeester T.A. Vogel en amb tenaar algemene zaken L. Vermeij. De 27 huizen in St. Philipsland en Anna Jacobapolder zijn door Woonplan uit De Bilt vanaf 1988 gebouwd aan o.a. de Steintjes- kreek, Esdoornhof en Berkenpad. J. Sturris uit Anna Jacobapolder bewoont zijn premie A- koopwoning twee jaar. Hij is vrij dag geschrokken van de brief. "Het is een flinke strop wanneer je de premie moet terugbetalen. We wisten dat er een onderzoek gaande was, want zelf ben ik per soonlijk bezocht door iemand van VROM. Daar werden we echter niets wijzer van. 'Het is alleen in formatief', kregen we te horen." Sturris meent dat het totaal om vele tonnen gaat dat terugbetaald moet worden. "Ik sluit niet uit, dat er sommigen hun huis moeten verkopen, want je baseert je bud get op de subsidie. En als dat weg valt, kun je in de problemen komen. Misschien dat de hypo theek verhoogd kan worden. De rentestand is gunstig, maar als je inkomen niet gestegen is, wordt meer lenen ook moeilijk. Betrok kenen zijn er compleet door aan gedaan." Sturris meent dat het in Anna Ja cobapolder om 8 of 10 huiseige naren gaat. Daarnaast zijn er nog betrokkenen uit St. Philipsland. "Natuurlijk gaan we stappen on dernemen en met 20 mensen sta je sterker dan met 3. Als de defini tief brief van VROM er is, komen we bij elkaar. We verwachten, dat de zaak dan in goede banen geleid wordt." A. van Herk laat het er ook niet bij zitten. "Als ze je centjes ko men terughalen, kom je wel in het geweer. Vanaf mijn veertiende jaar heb ik hier hard voor ge werkt." A. Boon is ook één van de betrok kenen. Hij heeft in 1988 een huis gekocht en moet de premie over vijf jaar terugbetalen. In verband met zijn gestegen inkomen zou hij de komende jaren toch geen subsi die meer krijgen. "Er is niet goed gehandeld, zegt het ministerie. De gesplitste grondverkoop zou in strijd met de geest van de wet zijn, maar ik heb puur op basis van vrijwilligheid in 1990 grond bijge- kocht." Dokter en mevrouw Noteboom met de oorkonde van het EHBO-erelidmaatschap. paar Noteboom werd met een old timer thuis in Tholen afgehaald. In de Spuistraat stond Acceleran do gereed om het gezelschap met muziek naar De Wellevaete te be geleiden. Arjanne Ligtendag, de laatste moeder bij wie Noteboom een baby heeft 'gehaald', bood de doktersvrouw een boeket aan. De sportzaal van De Wellevaete was voor de gelegenheid omgeto verd tot een sfeervolle ruimte. Op een verhoging versierd met veel groen prijkte het geschenk van de bevolking: houten tuinmeubelen. Die werden geflankeerd door kerstbomen waarin verband, pleisters en andere medische arti kelen hingen. "Jullie plan wordt opgeleverd, 't Karwei zit erop", zei voorzitter J.W. van Popering van de Dorps gemeenschap (voor de gelegen heid door ceremoniemeester W. Heijboer omgedoopt tot vertegen woordiger van de Sint- Annalandse patiëntenraad). Hij baseerde zijn toespraak op de woorden 'Een mens dat leeft bouwt aan zijn toekomst', die staan op het monument bij de Af sluitdijk. Om te bouwen moet je een plan maken, betoogde Van Popering. De uitvoering van zo'n plan kan kort of lang duren; tus sentijds wordt het veranderd, ver beterd en vernieuwd. "Dan zal het worden opgeleverd en gekeken worden of alles naar wens is verlo pen; kan worden teruggezien op een vlotte of wat minder vlotte pe riode." Terugblikkend op de beginperiode en de veranderingen die zich in de afgelopen 34 jaar op maatschap pelijk en medisch gebied en in het gezin van Noteboom voltrokken, concludeerde Van Popering: "Er valt slechts dankbaar na te staren op datgene wat jullie samen voor de gemeenschap van Sint- Annaland hebben gedaan." Hij noemde de scheidende arts iemand die als een geneesheer, bij nacht en ontij, de Sint- Annalanders begeleidde, steunde en hielp. "Een generatie is dan ook aan u voorbijgegaan. De ouderen, waarmee u zo'n binding had, zijn heengegaan; het nieuwe leven, de generatie van de toe komst, heeft u persoonlijk gebo ren zien worden. Zodoende was u verheugd over de genezing van een zieke, verblijd met het nieuwe leven en bedroefd over hen die heengingen." Van Popering wenste het echtpaar Noteboom toe dat ze samen nog vele jaren gelukkig en gezond van de welver diende levensavond mochten ge nieten. De dokter zei in zijn reactie dat de Dorpsgemeenschap een begrip is waar iets achter zit. ZIE VERDER PAG 19 Deze week Bosnische vluchtelingen in St. Annaland: Joegoslavië één grote tragedie Terugbetaling woningbouwsubsidies triester dan Amev-affaire in St. Philipsland Vetsmelterij tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk is ongelukkig, zeggen omwonenden, maar industrielawaai binnen de perken Thoolse afdelingen ZLM gaan op in kring Begroting VVV Tholen is nog beroerder Thoolse schilderes en dichteres Jopie Meerman ziet altijd lichtpunten Veelzijdigheid troef in koperen Meulvliet Herindeling rode draad in begrotingsbeschouwingen St. Philipsland Onderbroeken uit Hongkong via St. Maartensdijk naar winkels in heel Europa Tholense Boys op tweede plan na klop van Kapelle ZEG MIJ WAT IJ LEEST EN IK ZEG U WIE GIJ ZIJT l)it nummer bestaat uit 24 pagina's Kandidaat J. v.d. Sleen uit Maar tensdijk heeft dinsdagavond het beroep aangenomen dat de her vormde gemeente van Scherpenis se op hem had uitgebracht. Nadat hij 's avonds in de kerkdienst was voorgegaan, maakte hij zijn besluit aan de kerkeraad bekend. Van de Sleen is momenteel werk zaam als godsdienstleraar in het voortgezet onderwijs en volgde zijn theologiestudie aan de uni versiteit te Utrecht, waar hij in ju ni afstudeerde. Het beroep van Scherpenisse was het eerste dat op hem werd uitgebracht. Van de Sleen is 27 jaar, is getrouwd en heeft één kind. Ds. P. van Bergen Bravenboer nam op 10 oktober afscheid van de hervormde gemeente Scherpe nisse. Evenals in Sint-Philipsland, waar kandidaat Van Eckeveld zondag wordt bevestigd, is de va- caturetijd dus maar van korte duur. De hervormde gemeente van Sint-Maartensdijk neemt op 5 ja nuari afscheid van ds. J.G. van Loon, waardoor er opnieuw een vacature binnen de ring ontstaat. De voormalige watertoren aan de Langeweg in Scherpenisse wordt zaterdag opengesteld voor het pu bliek. Sinds C. Bazen vastgoed uit Sint-Maartensdijk en M.J. van Houte uit Scherpenisse in septem ber de watertoren kochten van Delta Nutsbedrijven, hebben veel mensen gevraagd om een kijkje te kunnen nemen in het karakte ristieke bouwwerk. Om niet constant heen en weer te hoeven rijden, besloten de eige naars om er maar een dagje voor uit te trekken. Van tien uur tot on geveer half zes kan men de 220 treden opklimmen die leiden naar de nok van het in totaal 50,6 me ter hoge gebouw. Rond het bal kon, dat hoog aan de toren hangt, is een kooi gelast. Daardoor kan men nu veilig griezelen door een blik naar beneden te werpen. Maandag bezochten de kinderen van de Oosterschelde- en Groen van Prinstererschool uit Scherpe nisse de toren. Ze hadden alle maal een kleurplaat gemaakt van het gebouw. Ook de basisscholen De Rieburch en de Juliana van Stolbergschool gaan er op woens dagochtend en zaterdag op be zoek. Ook zij leveren kleurplaten in die samen met de andere bin nen in de toren komen te hangen. De jonge bezoekers krijgen ieder een zak snoep en zelfs de kleinsten gingen mee naar boven. Zaterdag moeten de volwassenen een klein bedrag entreegeld beta len. Dat wordt gebruikt om een kraan te laten komen waarmee dan onderhoudswerkzaamheden aan de buitenkant kunnen worden verricht. l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1