Veel triester dan Amev-affaire Primair een zaak van de gemeente Springen om Scherpenisse te zien liggen Geen omwegen gaan bewandelen Leden CFO minimaal betrokken Provincie houdt vast aan sluiting Sint Maartenshof Records sneuvelen in novemberwinter Burgemeester Verbree: in de wandelgangen geregeld Afdeling Tholen/Sint-Philipsland praat over opheffen Directeur Aantjes van Woonplan: VROM: wij zijn geen boeman Donderdag 16 december 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Waarnemend-burgemeester A. Verbree van St. Philips land heeft in januari een gesprek met het ministerie van volkshuisvesting over de terugvordering van bouwsubsidies. "Het is een hele nare zaak", zegt Ver bree. "In feite is het veel triester dan de Amev-affaire. Wij willen niet met het vingertje wijzen, maar probe ren de schade voor 27 inwoners te minimaliseren." Te naïef voor constructie Drie gevallen Walpot tegen Eigenaardige constructie Overval tactiek Binnen het bestuur is het voortbestaan van de afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de CFO ter discussie gesteld. Een gevolg van de minimale betrokkenheid van de ongeveer 70 leden van de CNV-bond voor werknemers in de zorgsector, bij de overheid en ver zelfstandigde overheidsinstellingen. Uiteindelijk is besloten om op de oude voet door te gaan. Maastricht Bezwaren van SVRZ worden weerlegd Minder geld De gemeente zit al vele jaren met een schadeclaim van de verzeke ringsmaatschappij Amev voor het niet doorgaan van een kampeer terrein. Maar vrijdag werden 27 individuele inwoners van St. Phi lipsland met een soort schade claim opgezadeld door de brief van VROM over terugbetaling van bouwsubsidie. "Wij voelen ons moreel verant woordelijk", zegt Verbree. "Wij hebben ook verdrietige reacties gekregen van burgers. Met de bei de wethouders zijn eveneens con tacten gelegd over deze zaak. Als het net op het randje was om zo'n koopwoning te bouwen, dan kan het wegvallen van subsidie een precaire zaak worden. Totaal gaat het om veel meer dan drie ton. In dividueel hebben wij een geval ge hoord van 12.000 gulden netto terugbetalen." De gemeente verkocht destijds grond aan projectontwikkelaar Woonplan en later nog stukjes aan de betrokken bewoners. Vol gens Verbree is dat 'in overleg met volkshuisvesting' gebeurd. In zijn eigen gemeente Reimerswaal speelt het echter niet. "Wij heb ben nooit in twee etappes grond verkocht. Misschien waren wij te naïef voor deze constructie, maar in Terneuzen schijnt hetzelfde ge beurd te zijn. Kennelijk was dit een algemeen aanvaard gebruik. Een heleboel van dit soort dingen gebeuren in de wandelgangen en de vraag is, welke verwachtingen zijn er gewekt?." Er zouden namelijk geen stukken zijn, waarin vertegenwoordigers van volkshuisvesting zwart op wit hebben toegezegd, dat gesplitste verkoop van grond toegestaan is. De besprekingen daarover zouden zijn gevoerd tussen de toenmalige burgemeester Vogel en de provin ciale directie van de volkshuisves ting in Middelburg. Voor zover Verbree kennis heeft kunnen nemen van de affaire, zijn er drie soorten gevallen te onder scheiden: 1. Verkoper Woonplan gaf een grotere grondmaat in de adverten tie of brochure op dan er later ver- "Het is primair een zaak waar de gemeente naar moet kijken. De ge meente is duidelijk partij", zegt directeur Aantjes van projectontwikke laar Woonplan uit De Bilt. Hij heeft in St. Philipsland inmid dels wel 50 koop- en huurwonin gen gebouwd. Dinsdag werden er nog 3 in de Schelpkreekstraat aan de eigenaren overgedragen en gisteren kregen 5 bewoners in de zelfde straat de sleutel. Er zijn nog 8 koopwoningen in aanbouw, maar zonder subsidie, in de vrije sector. Aantjes reageert verbaasd op de brieven van VROM aan de 27 in woners van St. Philipsland en An na Jacobapolder. "Er is helemaal niets gebeurd, wat in strijd zou zijn met de regelingen die toen golden. En zolang je overtuigd bent, dat de regeling goed is toe gepast, heb je geen problemen te verwachten." Volgens Aantjes is er de vrijheid om in een later stadium dan de bouw van het huis een garage bij te bouwen. "En daarvoor heb je grond nodig. Maar je mag niets verplicht stellen. Evenmin de wo ningen verkopen onder de voor waarde, dat er een veel duurdere keuken, vloerverwarming en een ligbad in komt. Het is allemaal correct gebeurd." De directeur van Woonplan wil met de gemeente St. Philipsland eerst overleg plegen over de affai re. "Het is een kwestie van de ge meente. Die heeft de grond verkocht. En als ik de bewoners van dienst kan zijn, zal ik dat niet laten." De leerlingen van de Oosterschel- deschool in Scherpenisse hebben de watertoren naast de gemeente werkplaats bezocht. Mevrouw Ba zen gaf hen een rondleiding. De kinderen hadden van tevoren kleurplaten van het gebouw inge leverd. Emily van Someren, één van de leerlingen uit groep 8, maakte er een verhaal van: Om kwart over elf gingen we de watertoren binnen. Als je vlak on der de watertoren staat, lijkt hij nóg groter. Binnen lag vloerbe dekking en we zagen op grote bor den onze tekeningen en kleurplaten hangen die we laatst gemaakt hadden. We mochten de trap op. Na de trap kwamen we op een open plek en we gingen met een uit de ramen kijken. Even la ter stonden we weer met de hele groep bij de trap. We liepen verder en toen we langs dikke buizen kwamen, vertelde onze meester Moerland hoe het ging (met de druk). We liepen weer door tot we bij de kleine ronde raampjes kwa men waar de watertoren rond af liep. We moesten springen om goed naar Scherpenisse te kunnen kijken. Vanaf de watertoren kon je zelfs andere plaatsen zien. Bas wilde toen vliegen, maar dat mocht niet. We klommen verder en kwamen in een gang terecht. Bovenin mocht ook een deur open. Daar was een balkon en je kon hier goed naar buiten kijken. Even later kwamen de twee dames die ons zouden rondleiden ook naar boven. Ze vertelden ons pre cies hoe alles zat met het water. Daarna gingen we naar de kelder. Het stonk daar. En Johan wilde graag zwemmen, maar hij was zijn zwemspullen vergeten. Toen de jongens alles gingen slopen, gingen we weer naar boven, naar de onderste kamer. De ene dame zei dat de watertoren op 230 hei palen was gebouwd. Toen we weg gingen, kregen we nog een snoepzak en we gingen weg. Om kwart voor twaalf mochten we al naar huis en de laatste tijd kijken we veel meer naar de watertoren. Emily van Someren, groep 8. kocht werd: 255 m2 in plaats van 175 m2. 2. Woonplan gaf vanaf het begin aan kandidaat-kopers een grond maat van 175 m2 op. 3. Gegadigden uitten voornemens om ook de achterstukjes bij het bouwperceel te kopen. De gemeente verkocht de grond aan Woonplan en de achterstukjes later direct aan de bewoners. Dat de gemeente daardoor twee jaar rente verloor, bleek niet zo'n be zwaar omdat het grondbedrijf op zich gezond was. Volgens Verbree is de gemeente St. Philipsland door VROM niet aan sprakelijk gesteld. "Wij zijn op de hoogte gesteld, maar je komt natuurlijk op voor je burgers. De gemeente heeft een bemiddelende rol in deze ellende." Wethouder L. Walpot (SGP) stemde in mei 1989 tegen het voorstel om grond te verkopen voor 9 huizen in Steintjeskreek, de Esdoornhof en de Schelp kreekstraat. Hij had o.a. 'proble men met de verkoop in gedeelten.' "Daardoor worden de stichtings- kosten beïnvloed en blijft er voor de gemeente een risico aan ver bonden", zo staat in het raads- verslag vermeld. SGP-fractievoorzitter H. Geluk vond ook, dat de aannemer het volle risico moest dragen. PVAB- fractievoorzitter A.P. Kornaat daarentegen juichte het plan toe. "Wij vinden het knap dat een bu reau dit aandurft." Burgemeester Vogel ontkende niet, dat er geen nadelen aan het voorstel zaten, maar niet bouwen zou volgens hem erger zijn gezien de rentever liezen op bestemmingsplannen. De grond werd verkocht aan Woonplan in De Bilt en Li vingstone Building Industry te Breda. "Terugkijkend heb ik toen een goede visie gehad", zegt Walpot desgevraagd. "Ik ben er nooit ge lukkig mee geweest. De splitsing van grond vond ik altijd een eige naardige constructie, maar later heb ik er mee ingestemd. In de loop der tijd zijn er verschillende visies op gegeven door betrokke nen. Praktisch bleek er namelijk geen centje pijn te zijn. Volkshuis vesting liet het kennelijk toe en toen heb ik mijn bezwaren laten varen. Er kwamen gewoon be- "Wij zijn geen boeman, maar we moeten de belastingbetaler overtui gen van de rechtmatigheid van bouwsubsidies." Dat zegt F. Priem van het ministerie van VROM over de terugbetaling van bouwsubsidies. Dat speelt niet alleen in St. Philipsland, in heel Nederland is onderzoek ver richt door de dienst recherchezaken. "We kijken periodiek of het met de regelingen allemaal goed gaat", legt Priem uit. "De rijks- gelden moeten rechtmatig en •doelmatig besteed worden. Het zijn immers gemeenschapsgelden. Gemeenten kunnen echter net een andere nuance aan rijksbedoelin gen geven, want ze willen graag groeien en grond verkopen. Met de subsidies betaalt het rijk in fei te een deel van de hypotheek, dus moet het rijk opletten en bij ge meenten, kopers en verkopers controleren of er goed met de re gelingen omgegaan wordt. Daar bij moeten geen omwegen bewandeld worden." Priem geeft aan, dat er voor so ciale premie koopwoningen een inkomens- en een bouwsomtoets gelden. Een inkomen van maxi maal 64.000 gulden en bouw kosten van totaal 142.000 gulden, inclusief btw. "Sociale koopwo ningen zijn gereserveerd voor mensen met lage inkomens. Men sen die zich kunnen permitteren bijvoorbeeld voor 30 mille extra voorzieningen in hun huis te beta len, hebben de subsidie van het rijk niet nodig." Het nieuwe uitbreidingsplan de Luister IV in St. Philipsland is in korte tijd vol gebouwd. schikkingen van volkshuisvesting. Kennelijk tilde ik er te zwaar aan, maar nu is het toch weer anders. Hoe is het mogelijk, dat we in zo'n ellende verzeild raken." Walpot zegt niet te weten, hoe hij deze zaak moet taxeren. "Het is erg voor de betrokken inwoners. Er ligt ergens een moeilijk probleem. Wethouder J. de Jager is zich van geen schuld of kwaad bewust. "Het is destijds allemaal open en bloot gegaan met medeweten van volkshuisvesting. Ik heb altijd be grepen, dat er overleg is gepleegd met Middelburg. Geen enkele hui seigenaar had de plicht om de restanten grond bij te kopen. Het risico was voor de gemeente. Al we het niet kwijt konden, hadden we er openbaar groen van ge maakt." Volgens De Jager staat er niet in de regels, dat je geen grond mag bijkopen of huren. Hij wist dat er enkele maanden geleden een re chercheur van VROM op onder zoek is geweest in St. Philipsland. "Maar zo rigoureus als nu gehan deld is, had ik het niet verwacht. Het is een soort overvaltactiek. Zonder vooroverleg wordt de sub sidie ingetrokken. Gemeente en bewoners doen er verstandig aan om samen te gaan praten, zodat je niet tegen elkaar uitgespeeld wordt", zegt de CDA- wethouder. Ambtenaar algemene zaken L. Vermeij laat desgevraagd weten, dat er vanuit de gemeente gezien in overeenstemming met de toen geldende regeling is gehandeld. Pasar Malam. Van vrijdag 17 tot en met zondag 19 december wordt in de Zeelandhallen in Goes voor de derde keer de oosterse kerst markt Pasar Malam gehouden. Er komt onder andere een optreden van Grant Forsyth, Andres Co. en Rudy van Daim. Vrijdag en zaterdag is de markt van 12 tot 23 uur geopend en zondag van 10-20 uur. De CNV-jubilarissen N. Weeda (links) en D. Geuze - beiden uit Tholen - kregen een gouden speld wegens respectievelijk 25 en 40 jaar lidmaatschap. Hun echtgenotes werden in de bloemen gezet. kreeg op deze voorstellen nog geen reactie. Meegedeeld werd verder nog dat de afdeling samen met Noord-Beveland één verte genwoordiger mag afvaardigen naar de bondsvergadering. In de ondernemingsraad van ziekenhuis Lievensberg is de heer Hagen uit Tholen benoemd. "Opheffing zou betekenen dat we bij Goes komen en dan zien we mogelijk helemaal niemand meer", zei voorzitter J. Vos on langs op de ledenvergadering in Tholen. Zijn gehoor bestond uit twee medebestuurders en vier le den van de afdeling. Hoelang er nog afdelingen zullen bestaan is de vraag, want er is een discussie aan de gang om binnen vijf jaar tot één grote bond te komen, al dus Vos. Ook S. Jorritsma - voorzitter van de Zeeuwse CNV-werkgroep seni oren - ging op de schaalvergroting in. Telde het CNV in 1968 twintig bonden, nu zijn dat er nog der tien. "Het aantal neemt af door dat er meer wordt samengewerkt. Het vormen van een sterkere orga nisatie kan goed zijn in verband met het functioneren." Steeds meer wordt er gekeken naar wat de taak is van de vakbeweging. Het overkoepelende CNV zal met name de belangenbehartiging toe bedeeld krijgen. Jorritsma zei dat deze ontwikkeling er niet toe moet leiden dat de CNV-vestigingen uit Zeeland verdwijnen. Het regio kantoor van de CFO is van Goes naar Eindhoven verplaatst. De afdeling Tholen heeft, naar aanleiding van het rapport 'Ge meente wees eerlijk', de gemeente verzocht om de inwoners jaarlijks één aanslag voor alle belastingen en heffingen te sturen. Betaling daarvan zou gespreid over het he le jaar mogelijk moeten zijn. In de gemeentegids zou deze werk wijze aan de inwoners uitgelegd moeten worden. De vakbond Vervolgens gaf Jorritsma een uit eenzetting over de sociale voorzie ningen in Europees verband. Hij vertelde over het verdrag van Maastricht en de afspraken die daarin zijn opgenomen over het sociale beleid van de lidstaten. De veel gehoorde vraag of Nederland een stap terug zal moeten doen, beantwoordde de vakbondsman ontkennend. "De levensstandaard in de armste lidstaat ligt meer dan de helft lager dan in de rijkste. Er is gekozen voor een systeem waar bij de sociale voorzieningen in de armere landen worden opgetrok ken. De rijkere gaan gewoon door met hun beleid." Met enkele voorbeelden illustreer de hij de verschillen. Zo was het bruto-uurloon in de industrie drie jaar geleden in Nederland 8,71 ecu, in Denemarken 12,47 ecu en in Portugal 2,10 ecu. De uitkerin gen op grond van de sociale zeker heid bedroegen in die landen respectievelijk 4393, 5613 en 758 ecu. Een ecu is 2,20 gulden. Vol gens Jorritsma zal de levensstan daard binnen de Europese Unie nooit één niveau bereiken. Daar voor zijn de omstandigheden (bij voorbeeld klimaat) te verschillend. Evenals de beroeps sectoren. Nederland heeft bij voorbeeld de grootste dienstensector met 70,3% van de werkgelegenheid. Agrarisch stelt ons land een stuk minder voor met maar 4,5%, tegen Portugal 17,3% en Griekenland 21,6%. Dat de Europese Unie ons land al leen maar geld en werk zou kosten, klopt volgens Jorritsma niet. Nederland krijgt altijd nog meer uit Brussel dan het betaalt. "Het is een kwestie van geven en nemen. Wij denken dat we in Ne derland zo geweldig goed zijn en in de wereld zo belangrijk. Daar zet ik vraagtekens bij." Gedeputeerde staten (g.s.) van Zeeland blijven bij hun standpunt dat Sint Maartenshof en vijf andere bejaardentehuizen in de provincie gesloten moeten worden. Dat blijkt uit het verweerschrift dal is op gesteld ten behoeve van de Raad van State, waar door drie gemeenten en drie instellingen beroep is aangetekend legen de nota ouderenzorg 1993-1996. De alternatieven die door de heer C. Korver voor alle regio's zijn aangedragen, houden tegelijker tijd sluiting in van het betreffende tehuis. Dat stellen g.s. vast aan de hand van de rapportage van Kor ver. Daarom vindt het college het onjuist om de sluiting van de te huizen te koppelen aan het al dan niet realiseren van de alternatie ven. Dat zou een groot risico op vertraging van de sluitingen in houden. De stichting voor regionale zorg verlening (SVRZ) gaat volgens g.s. ten onrechte uit van 47 bejaar- denoordplaasten voor Tholen en Sint-Philipsland. Het zijn er maar 38. En dan vergeet de SVRZ dat de minimumnorm voor een be jaardenoord 40 plaatsen is. Ook financieel is het plaatje niet rond, want het alternatief zou na de planperiode tot veel hogeer kosten leiden dan de beschikbare 15.000 gulden per plaats. Overigens komt het onder leiding van Korver ont wikkelde alternatief hieraan deels tegemoet. Dat Tholen/Sint- Philipsland verhoudingsgewijs veel woon-zorgplaatsen krijgt toe gewezen, klopt volgens g.s. niet. Het rijk wil 60% van de bejaarde noordplaatse omvormen tot woon-zorgplaatsen en die keus leidt tot een hogere woonkwaliteit voor ouderen en zorg op maat. Dat het Zeeuwse plan voorbijgaat aan de belangen van zorg, vergrij zing van de samenleving en het rijksbeleid op de lange termijn is volgens g.s. ook niet juist. Het rijk wil de toenemende vergrijzing opvangen buiten de tehuizen en stelt daarom minder geld beschik baar voor de tehuizen. De be schuldiging dat niet zorgvuldig wordt omgesprongen met de be langen van bewoners en personeel bestrijden g.s. eveneens. Bij slui ting geldt een sociaal statuut voor de bewoners, een deel van het per soneel kan als boventallig meever huizen en verder worden de cao-regels toegepast. Dat de bouwkundige staat van Sint Maartenshof geen argument voor sluiting kan zijn, omdat de SVRZ juist nieuwbouw en renova tie beoogde, ontgaat g.s. De be hoefte tot renovatie is volgens het college juist reden om de capaci teit opnieuw te beoordelen. Even als het feit dat dit plan de provinie veel geld zou kosten. Dat Middel burg eerder accoord zou zijn ge gaan met de nieuwbouwplannen, spreken g.s. in hun verweerschrift nadrukkelijk tegen. Postcode loterij. De nationale postcode loterij heeft 5240,- ge geven aan het Zeeuws platform duurzame ontwikkeling voor de door hen georganiseerde fietsactie woon-werkverkeer. Het platform maakte bekend dat 620 deelne mers de actie hebben volbracht en samen 687.000 kilometer hebben afgelegd van hun werk naar huis. De afgelopen maand november heeft een flinke duit in het zakje gedaan om de herfst als geheel zeer koud in de klimaatboeken te laten verdwij nen. November 1993 is met een gemiddelde etmaaltemperatuur van 2.2 graden in de Bilt de op twee na koudste slachtmaand in deze eeuw ge worden. Nog kouder waren 1921 en 1919. De eerste tien dagen waren aan de zachte kant, maar een stormdepressie die op 14 november via de Waddenzee naar het Oosten trok, opende de poorten voor Russische kou. Eem zeer krachtig hogedrukgebied boven het oosten van Europa zette extreem koude lucht op transport en die lucht bereikte ons in de nacht van 20 op 21 november. Toen daalde de temperatuur op veel plaatsen in ons land beneden de -5 graden en over dag werd het in De Bilt niet warmer dan -4.4 graden. Daarmee werd een nieuw dagmaximum in de wacht gesleept en werd het oude record van 29 november 1921, met -4.0 graden, naar het tweede plan geschoven. Naast dagrecords sneuvelden er ook etmaalrecords. Op de meeste plaatsen in ons land vroor het vanaf 15 november iedere nacht, waarbij er op de vliegbasis Twenthe en Soesterberg zelfs twee nachten met strenge vorst op rij werden genoteerd. Het eeuwrecord van -14.4 graden, gemeten in De Bilt op 29 november 1921, bleef onaan getast. Op vijf dagen kwam het kwik in De Bilt in het gehele etmaal niet boven het vriespunt, zodat we van vijf ijsdagen mochten spreken. Daarmee werd een nieuw absoluut record gevestigd, want het oude stond op naam van november 1890, toen er vier ijsdagen werden opgetekend. De derde decade van de maand was extreem koud met een gemiddelde tem peratuur van -2.9 graden. Daarmee werd het record van 1921 (-2.3 gra den) ruimschoots verbeterd. De afgelopen maand was vrij zonnig. De zon scheen ongeveer 80 uur, tegen normaal 55. Erg nat was de maand niet, want gemiddeld viel er over het land ongeveer 54 mm regen tegen 70 normaal. Opvallend was dat 95% van de neerslag in zes dagen viel en ongeveer 50% op de veer tiende november, toen de stormdepressie langszij kwam. Daarna greep het Russische hogedrukgebied de macht en bleef het meest droog. Af gelopen dinsdag zette de dooi zich in, met ijzel gevolgd door lichte sneeuw. Vandaag zal de vorstperiode definitief voorbij zijn, met tempe raturen hoog boven het vriespunt. De drie herfstmaanden waren allen te koud, waarbij november de meest extreme maand was. De gemiddelde etmaaltemperatuur bedroeg in De Bilt 8.1 graden en dat is ruim twee graden beneden normaal. Daarmee werd de herfst van 1993 de koudste sinds 1952. In dat jaar bedroeg de gemiddelde temperatuur 7.6 graden. De herfst was kleddernat, voorna melijk op conto van september, die op vele plaatsen in het noorden van het land meer dan 200 mm neerslag opleverde. Door Jan Versteeg!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 17