'Wet zet christen verder buitenspel' Chr. scholen gaan verder samenwerken Bedrijfspapier niet meer gewenst Chauvinist Jopie Meerman ziet altijd wel lichtpunten PERSIA Studievereniging Calvijn Aantal doden in verkeer op Tholen gelijk Weinig veranderingen voor inzamelaars oud papier Toch tafels voor computers 4 etages Oosterse 'tapijt kunst Opening tentoonstelling en presentatie gedichtenbundel Donderdag 16 december 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Het wordt steeds moeilijker om in Nederland vast te houden aan normen en waarden. Vooral de algemene wet gelijke behandeling zorgt ervoor dat de christelijke levenswijze steeds verder naar de rand van de samenle ving wordt geduwd. SGP-statenlid G.R.J. van Heuke- lom (adjunct-directeur van de Rehoboth scholengemeenschap in Tholen) zei dat op een bijeen komst van de Thoolse studievereniging Calvijn. Gehandicapten Tweeverdieners Eerste gesprek positief ontvangen Vijf protestants-christelijke basisscholen op Tholen en St. Philipsland gaan verder onderzoeken op welke ma nier ze kunnen gaan samenwerken om te blijven voort bestaan. Dat is het resultaat van een eerste gesprek van de vijf. Half januari krijgen de schoolbestuurders voorlichting over allerlei vormen van samenwerking. Onder het motto 'Laat een ander eens meegenie ten van wat je doet' treedt Jopie Meerman-Otte- vanger vanaf vrijdag in het gemeentehuis te St. Maartensdijk naar buiten als schilderes en dichteres. Ze exposeert 40 olieverf schilderijen, aquarellen en krijttekeningen en overhandigt burgemeester H.A. van der Munnik het eerste exemplaar van haar gedichtenbundel 'De goe de zijde van de grens.' Niet op barricaden Kleuterleidster Schouwen Herkenbaarheid pén In de praktijk verandert er weinig voor de inzame laars van oud papier op Tholen en Sint-Philips- land. Dat was de conclu sie van de voorlichtings bijeenkomst over oud-papierinzameling. Vanaf 1 januari gaat dat gebeuren via het open baar lichaam afvalstof- fenverwijdering Zeeland (OLAZ). Dertig kilo Karton Zekerheid Sneller betalen SGP-statenlid Van Heukelom. Van Heukelom sprak ook over ze kerheden die geen zekerheden meer zijn. Dat geldt dan niet al leen voor de dogma's van het schijn-christendom, maar even goed voor het communisme. Dat bleek volgens de spreker na de val van de Berlijnse muur. De kern van de samenleving, huwelijk en gezin, wordt steeds meer ontkend en genegeerd. Ook binnen het ge reformeerde volksdeel vindt er een uitholling van allerlei normen en waarden plaats. "Ook wij zijn geïnfecteerd door de tijdgeest", zei Van Heukelom. Hij bedoelde daarmee dat niemand meer van een universele norm wil weten. De nieuwe norm is 'de helft plus één'. Wie toch aan absolute normen en waarden vast wil houden, telt vol gens het statenlid niet meer mee. Dat komt volgens hem duidelijk tot uitdrukking in de zorgsector. Op de gehandicaptenzorg kan be zuinigd worden door alles in het werk te stellen om het aantal ge handicapten zo klein mogelijk te houden. Er wordt vruchtwateron- derzoek gedaan om waar nodig te aborteren. Inenten om ziekten voorkomen, blijkt volgens de in leider niet altijd goed te werken. "Er raken zelfs meer mensen ge handicapt door de inenting tegen polio dan door de ziekte zelf." Het egoïsme viert hoogtij. Dat ontaardt in het gedwongen gelijk zijn. De christelijke gelijkwaar digheid wordt vervangen door ge lijkheid. Alle verschillen moeten zoveel mogelijk worden verdoe zeld. Nu blijkt de verdraagzaam heid van de verdraagzamen: Wie er normen op na houdt, mag niet meer mee praten. Het christelijk geloven en belijden wordt een privé-aangelegenheid genoemd. Door het aannemen van verschil lende wetten wordt het steeds moeilijker om als christen te leven in Nederland. Als voorbeeld noemde Van Heukelom de meis jesnota van 1990. De getrouwde vrouw die thuis zit, wordt steeds zeldzamer. De hele loon- en prijs ontwikkeling is gericht op de tweeverdieners. Ook op de christe lijke scholen wordt de jeugd niet meer doordrongen van de nood zaak van een christelijk leven dat alleen maar voort kan komen uit de door God gewerkte waarachti ge wedergeboorte. Dat moet de mens tot het belijden brengen dat we in de eerste plaats leven in het spanningsveld tussen onze verant woordelijkheden en Gods al macht", aldus het SGP-statenlid. Na de pauze kwam het democrati sche van de SGP ter sprake. Er werd opgemerkt dat de pers soms een minder fraaie rol speelt door dingen te publiceren die nog on derzoek nodig hadden om tot hun recht te komen. Tot nu toe zijn er dit jaar vier do den gevallen bij verkeersongeval len op Tholen en Sint-Philips- land. Dat is precies evenveel als in 1992. Dat meldde voorzitter J.I. Hennekeij van het regionaal or gaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in de laatste vergadering van het ROVZ. In Zeeuws- Vlaanderen is het aantal verkeers doden met 21 procent gestegen van 14 naar 17. De rest van Zee land laat een daling zien van 8 procent. Tholen en Sint- Philipsland zitten nog ver onder het landelijk gemiddelde van 8 doden per 100.000 inwoners. Dat gebeurt door vertegenwoordi gers van het administratiekantoor van het chr. onderwijs uit Middel burg en het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ). Die laatste instelling adviseert ook de gemeente Tholen bij de vorming van een federatie voor openbaar basisonderwijs. Volgens voorzitter A.G. van de Sande van de Veste in Tholen, de enige school voor speciaal onder wijs op het eiland, onderkenden aüe deelnemers aan het gesprek de Stijlvolle klassieke verlichting Eigentijdse verlichting Fraai gestyleerde spiegels exclusieve verlichting Hogestede 1-3 (Molenstraat) 4701 JD Roosendaal telefoon 01650-66659 Gebr. Dorst zijn u graag van dienst Advertentie I.M. toenemende problemen voor klei ne scholen. "In het kader van de decentralisatie van bevoegdheden komt er steeds meer op je af. De financiële risico's nemen toe. Huisvesting, e.d. kan een kleine school niet meer alleen in de toe komst. Dan is het verstandig om een basis te zoeken voor samen werking." Volgens Van de Sande zullen er nog genoeg vragen komen. "De bestuurders wilden daarom ook deskundig geïnformeerd worden. Vandaar de adviezen van mensen van het administratiekantoor en het RPCZ in de volgende vergade ring. We zijn nog steeds in de oriënterende fase, maar wil je het huidige onderwijs in stand hou den, dan is samenwerking nodig. Met de nieuwe opheffingsnormen komen een aantal scholen in de gevarenzone. In het aanstaande voorjaar moet er dan ook meer bekend zijn, welke kant de samen werking opgaat", aldus de voor zitter van de Veste. Naast die school praten CNS de Regenboog uit Tholen mee, de School met de Bijbel in Poort vliet, Oud-Vossemeer en Anna Ja- cobapolder, alsmede de Juliana van Stolbergschool in St. Maar tensdijk. De vijf werken al langer samen binnen het zorgverbre dingsproject, waarbij de Veste een sleutelrol vervult. Een pril begonnen hobby is daar mee uitgegroeid tot een veelzijdi ge, geschoolde creativiteit. "Ik heb de gave om gevoelens onder woorden te brengen en te schilde ren", vertelt mevr. Meerman. "En anderen genieten daarvan. Maar je kunt iets nooit helemaal van gen. De werkelijkheid is nog mooier, dus er valt altijd wat te genieten." De Thoolse ziet steeds de zonnige kant van het leven. Ze is immer optimist. "Ik voel me wel eens schuldig, dat ik zo positief ben. Ik kan geweldig genieten en ik zie al tijd lichtpunten." Mevr. Meerman is een op en top dankbaar mens. "Vandaar ook de titel van mijn gedichtenbundel: De goede zijde van de grens. Ik heb nog ouders, een man en twee zoons, werk en een mooi huis. Wat zijn we nu beter dan de men sen in Bosnië? En als je ziet hoe veel leeftijdsgenoten er in moeilijkheden verkeren, dank heb je toch redenen om dankbaar te zijn! De titel 'dankbaar' vond ik echter te clichématig voor mijn eerste gedichtenbundel. Vandaar 'De goede zijde van de grens.' Dat illustreert ook, dat we aan de goe de kant van het water zitten met General Electric Plastics aan de overkant van het Schelde- Rijnkanaal. Maar misschien is dat hypocriet. Als er daar een ont ploffing is, merken we er hier ook vast wat van." De Thoolse wil echter beslist niet als actievoerder te boek staan. "Ik wil een heleboel mooie dingen in Tholen behouden, zoals de boer derij Buitenzorg, waarvoor ik me heb ingezet. Maar je moet me niet op de barricaden zien of in een fakkeloptocht. Toch is mijn be trokkenheid bij Tholen groot, zo als ook blijkt uit mijn bestuurslidmaatschap van Tholen Stad Actief. Ik ben een echte chauvinist. Anderen voetballen of tennissen, ik heb Tholen als hob by en laat graag de schoonheid van bijvoorbeeld de binnenplaats van de Gasthuiskapel zien." Een krijttekening van het pad tus sen het stadhuis en de Gasthuiska pel siert ook de uitnodigingskaart van het gemeentebestuur voor de tentoonstelling. Op de mulo had Jopie Meerman al belangstelling voor tekenen. "Dat werd daar echt gestimu leerd, maar ik wilde kleuter leidster worden. Omdat ik in juli jarig was en de eerste en tweede klas in één jaar deed, was ik als 14-jarige mulo-gediplomeerde te jong voor de kweekschool. Toen ben ik als secretaresse naar dokter Grosfeld gegaan." Ze trouwde en kreeg twee zoons. Toen er weer wat vrije tijd kwam, werd mevr. Meerman correspon dente van de Eendrachtbode. "Ik deed graag wat met de Nederland se taal. Vier jaar geleden werd ik receptioniste bij Ten Anker en ook daar raakte ik betrokken bij het huisorgaan van de stichting." En af en toe schreef ze gedichten. "Het maken van gedichten is iets anders dan een Sinterklaasrijm. Dat is iets speciaals, daar zit wat van je zelf in. Nu ik zo druk bezig ben, ontbreekt de rust om te dich ten. Dan wordt het rijmen. Mijn laatste gedicht dateert van decem ber 1992. Toen verhuisde er een bewoner van Ten Anker van de verzorgings- naar de verpleegaf- deling. Verschillende mensen voel den zich daardoor aangesproken en dan stimuleert je dat om de al lang gekoesterde wens van een ei gen bundel met gedichten in ver vulling te zien gaan." De gedichtenbundel ziet mevr. Meerman als de Thoolse aanvul ling van haar tentoonstelling, die vooral uit schilderijen over Schouwen-Duiveland bestaat. "We komen al zo'n 23 jaar in Burgh-Haamstede op vakantie. Je wandelt er, fietst er veel en hebt er alle veranderingen meegemaakt. En wanneer je dan op een mooi plekje zit, in de duinen of ergens anders, dan ga ik schilderen of te kenen." De Thoolse is destijds bij Léon Vermunt van de afdeling kunst zinnige vorming van het Regio naal Educatief Centrum tekenles gaan volgen om later zelf een boekje te kunnen illustreren. Bij nader inzien heeft ze haar eerste gedichtenbundel echter zonder te keningen uitgegeven. De woorden op zich moeten spreken. Mevr. Meerman wil direct resul taat zien. Als het niet lukt, ver diept ze zich er verder maar niet in. "Wat dat betreft, ben ik ge makzuchtig. Zo laat ik penteke ningen en portretten graag aan anderen over. Dat ligt me niet zo, dat is erg moeilijk." De Thoolse blaast inmiddels al aardig haar partij mee op kunst zinnig terrein. Werk van haar was reeds te zien in de Gasthuiskapel, de Vossenkuil, de Schutse en in galerie Borsboom in Burgh- Haamstede. "Je stimuleert ande ren ermee. En zelf is het ook ple zierig gezien de hele leuke reacties. De gewone man ziet het liefst figuratieve kunst, dat spreekt aan." Een stuk herkenbaarheid staat daarom voorop in de schilderijen van mevr. Meerman. De Vest, de Venkelstraat, het Oudeland, Bots hoofd naast stillevens en duin landschappen. "Bloemen doe ik ook graag. Een schilderij met bloemen is iets blijvends; echte zijn immers na veertien dagen weg." Jopie Meerman gaat door met schilderen. Elke week krijgt ze nog les van Léon Vermunt. Deze winter wil ze de boerderij van Christiaanse aan de Zwarteweg in olieverf aan het doek toevertrou wen. "Sommigen denken misschien wel eens: wanneer stofzuigt die vrouw? Dat is heel eenvoudig: ik heb een goede werkster. Ik ben namelijk geen mens voor het huis houden. Ik wil iets creatiefs doen", aldus de Thoolse schilde res en dichteres. Haar tentoonstelling in het ge meentehuis te St. Maartensdijk is van 17 december tot en met 7 ja nuari op werkdagen (behalve vrij dagmiddag) te zien van 9.00-12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Burgemeester Van der Munnik verricht vanavond de officiële opening en krijgt dan tevens de eerste gedichtenbundel. De gemeente Tholen trekt 17.500 gulden uit om computertafels aan te schaffen voor alle zeventien ba sisscholen. In de commissie wel zijn en onderwijs vond J. van den Heuvel (VVD) het normaal dat bij een computer een tafel hoort. "Ja, maar de minister zou dat ook moeten vinden", reageerde wethouder J. Versluys. Het ministerie vergoedt de tafels niet en daarom wees de gemeente een verzoek van de schooldirec teuren dit voorjaar af. Ook de nieuwe aanvraag kan volgens het gemeentebestuur op formele gronden worden afgewezen. De enige reden dat Tholen de tafels alsnog wil betalen, is dat er een potje van 2,3 ton is gekweekt. Dit geld is in de periode 1985-1989 te veel gereserveerd voor overschrij dingsvergoedingen. Behalve het geld voor de 35 tafels is van deze reserve 15.000 gulden gebruikt voor begeleiding van het project samenwerking openbare basis scholen. Scholen die inmiddels zelf een ta fel hebben aangeschaft, zullen waarschijnklijk alsnog geld daar voor krijgen. Versluys zegde P. van Belzen (RPF/GPV) toe hier voor een oplossing te zoeken. Wanneer het rijk alsnog zou besluiten een vergoeding te geven, kunnen de scholen daarop echter géén aanspraak meer maken. De commissie ging unaniem met het voorstel accoord. A. den Haan (PvdA) en A. Kersbergen (SGP) wilden nog weten wat er met de rest van de 2,3 ton gebeurt. "Doet u het maar in de reserve welzijn", zei Kersbergen. De beide wethouders en hun ambtenaren waren enigszins in verwarring ge bracht. P. van Schetsen zei uitein delijk dat het geld waarschijnlijk aan de algemene middelen wordt toegevoegd. Nieuwjaarsreceptie. Burgemeester en wethouders van Tholen hou den maandagavond 3 januari van half acht tot negen uur de nieuw jaarsreceptie in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. m m My m O p Fonuinsiraat 3, Borgen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Advertentie I.M. Zo'n kleine dertig vertegenwoor digers van verenigingen en instan ties die het oud papier ophalen, waren maandagavond aanwezig in het gemeentehuis. Wethouder J. v.d. Jagt introduceerde daar het nieuwe systeem samen met verte genwoordigers van het OLAZ en papierverwerker ZOPC. Het systeem van het inzamelen van oud papier door verenigingen of instanties die daarmee hun kas willen spekken, bestaat al zo'n twintig jaar. "Het bracht een aar dige duit op en de gemeente was blij dat het papier niet in de vuil nisbak terecht kwam", zei de wet houder. "Maar sinds een aantal jaren is de markt ingestort tot 2 a 3 cent per kilo en dat loonde de moeite niet meer." Sinds 1985 geeft de gemeente een prijsgarantie aan de inzamelaars. Op Tholen is dat 5 cent per kilo en op Sint-Philipsland 6 cent. Maar aan het begin van de jaren 90 kregen de inzamelende vereni gingen geen geld meer voor het oud-papier, maar moesten ze geld gaan betalen om er vanaf te ko men. Door de steeds verder dalen de papierprijzen moet de gemeente nu zo'n 15 cent per kilo betalen aan de verwerkers. "Dat kost meer dan wanneer we het in de vuilniswagen laten gooien", merkte v.d. Jagt op. Het OLAZ heeft op dit moment een contract met 22 Midden- en Noord-Zeeuwse gemeenten. Tho len en Sint-Philipsland halen per jaar gemiddeld 30 kilo oud papier per inwoner op. Dat betekent zo'n 1100 ton per jaar en dat is onge veer 8,5 procent van het totaal van Midden- en Noord-Zeeland. Van- Theo Droogers (links) en Hans Vroegop van de Oud-Vossemeerse Muziekvereniging stapelen oud papier in de container op het par keerterrein bij het voetbalveld. af 1 januari kunnen de inzamelen de verenigingen of instanties hun papier alleen nog maar kwijt bij de Zeeuwse Oud Papier Centrale (ZOPC) in Goes of Kempenaars recycling in Oud-Gastel. Tot 31 december doet ook Lignac/Levis- son in Bergen op Zoom nog mee, maar die gaat niet over naar de nieuwe structuur. "Lignac heeft los van dit OLAZ-verhaal gezegd dat het stopt met de inzameling van oud papier op Tholen en Sint- Philipsland", meldde wethouder v.d. Jagt op de vraag of dit bedrijf aan de kant was gezet. Een groot struikelblok bleek het bedrijfspapier. Volgens de vergun ningsvoorwaarden mag er be drijfspapier worden ingezameld. Maar daarbij zit veel karton en dat kunnen de papierfabrieken slecht gebruiken. M.C. Fossen van het OLAZ vroeg daarom aan de aanwezigen of ze géén grote par tijen bedrijfspapier meer wilden meenemen. "Dan kunnen we wel ophouden", was de verontwaardigde reactie van veel inzamelaars. Bij nadere uitleg bleek dat het nïi nog wel geaccepteerd wordt, maar dat er in de toekomst een regeling zou kunnen komen die het ophalen van bedrijfspapier verbiedt. "Want de gemeentesubsidie is nooit bedoeld om bedrijven goed koop van hun papierafval af te helpen", zei Fossen. "Zij kunnen bij de verwerkers een container huren voor hun oud papier." Het kostte Fossen enige moeite om de aanwezigen duidelijk te maken dat ze niet elk kartonnen doosje hoeven te weren. "Het gaat echt om grotere partijen van bedrij ven." M. van Son van ZOPC legde uit dat karton een lage waarde heeft en bovendien alleen voor nieuw karton kan worden gebruikt om dat het te bruin is. "Alleen tijd schriften, kranten en gewoon papier hebben nog een redelijke waarde", zei Van Son. "Maar Duitsland dumpt een enorme hoe veelheid oud papier op de markt. Daardoor is het voor ons moeilijk om de prijzen redelijk te houden. Alleen in het Verre Oosten is nog een redelijke afzetmarkt. Laten we hopen dat het niet erger wordt." Voor de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland verandert er niets en voor de inzamelaars heel wei nig. De gemeente Tholen keert bruto 7 cent per kilo uit. Daarvan worden de kosten van een contai ner of vrachtwagen van de verwer kers vanaf getrokken. Het legen van een container kost de vereni gingen 70 gulden per keer. Er wordt vanuit gegaan dat er dan minimaal 3500 kilo papier inzit.' De 70 gulden wordt gedeeld door het aantal kilo's en dat is het be drag dat wordt ingehouden. "Wie meer papier inlevert, houdt dus meer over en wie onder de 3500 kilo komt, houdt iets minder over", legde mevr. A.M. Cats van algemene zaken uit. Bij 3500 kilo krijgt een vereniging precies 5 cent netto. Als er een vrachtwagen van de ZOPC of Kempenaars wordt gehuurd, kost dat 2 cent per kilo. Dus blijft ook op die manier 5 cent over. De in zamelaars zijn zo verzekerd van een vaste prijs. Mevr. Cats meldde ook dat door het nieuwe systeem de inzame laars niets meer hoeven voor te schieten en dat de uitbetaling sneller zal gaan verlopen. Dat vooruitzicht werd door de aanwe zigen met enthousiasme begroet. De betalingen bleven tot op heden nog wel eens wat langer bij de ge meente liggen omdat de papier- prijzen schommelden. Uiteindelijk blijven er drie metho des over waarop oud papier kan worden verzameld. De inzame laars kunnen met eigen middelen het papier ophalen en afleveren aan de poort van de verwerker, maar dat is te duur. Ze kunnen ook met eigen middelen ophalen en het in een gehuurde container opslaan. Tenslotte kunnen ze ook een vrachtauto huren en het pa pier huis-aan-huis ophalen. Al leen de laatste twee mogelijkheden worden nu al be nut. De aanwezigen dienden in de pau ze allemaal hun vergunningaan vraag in. "We gaan dus gewoon verder zoals we altijd al deden", concludeerden de meesten aan het einde van de avond. Ook wethou der Van der Jagt gaf aan, dat er voorlopig niets verandert. Mevr Meerman bij een olieverfschilderij van de Vest in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 15