Reinigingsrecht Sint-Philipsland extra verhoogd Klok luidt weer in Sint-Philipsland Raad wil Langeweg aanpakken CDA: saneer schuren Julianastraat Herindeling rode draad algemene beschouwingen ÈÉC] St.Philipsland drinkt geen zuivere koffie SGP tegen subsidies jeugdhonk en muziekles Autoverzekering duurder? Betaal niet meer dan nodig is Voorrang voor eigen inwoners Drempel aan oostkant moet tunneltje Oostdijk veiliger maken Ook SGP wil actie tegen verpaupering in Sint-Philipsland Donderdag 16 december 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Door invoering van afvalstoffenbelasting Het reinigingsrecht in Sint-Philipsland gaat volgend jaar niet 13,3maar 32,6% omhoog. Gezinnen zien hun aanslag daardoor stijgen van 165 naar 218,80 gul den. Aanvankelijk was aan 187 gulden gedacht, maar de invoering van een afvalstoffenbelasting door het rijk maakt een extra verhoging noodzakelijk. Excursie Wellicht wordt heel de bebouwde kom van Anna Jaco- bapolder een 30 km-zone, door het treffen van snel- heidsremmende maatregelen in de Langeweg en de Noordweg. Die reactie gaf het gemeentebestuur giste ren op de algemene beschouwingen van de raadsfrac ties. Die wilden allemaal dat er iets gebeurt in de Langeweg. Plataanstraat Tunnel Laatste begroting Sint-Philipsland Alle fracties gaan in hun algemene beschouwingen in op het verlies van de zelfstandigheid van Sint- Philipsland. Het raadsbesluit van 26 mei - om samen te gaan met Tholen - was 'ingrijpend' (CDA), 'het be langrijkste besluit in 506 jaar' (SGP), 'niet plezierig' (PVAB). In hun reactie waarschuwen burgemeester en wethouders voor doemdenken: hoewel de gemeente ophoudt te bestaan, zal de gemeenschap van Sint- Philipsland daardoor niet veranderen. Het CDA zou graag zien dat de loodsen in de Julia nastraat in Sint-Philipsland verdwijnen. In de algeme ne beschouwingen vraagt de fractie of sanering mogelijk is. Maar in een reactie zeggen burgemeester en wethouders pessimistisch te zijn. De financiële mid delen ontbreken. Brievenbussen Zin Dienstverlening TELEFOON 01113-2310 b.g.g. 01660-3781 of 3721 Het inzamelen en afvoeren van vuilnis is in Sint-Philipsland kostendekkend. Gezien de tarie ven die het openbaar lichaam af- valstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (Olaz) per 1 ja nuari gaat hanteren, besloot het gemeentebestuur de raad een voorstel te doen tot verhoging van het reinigingsrecht. Over invoe ring van de afvalstoffenbelasting - die het rijk bij de Olaz in rekening brengt - was toen nog geen duide lijkheid. Invoering per 1 januari lijkt in middels vrijwel zeker en Olaz gaat die ook doorberekenen. Daarom kreeg de gemeenteraad gisteren avond een nieuw voorstel. Als Sint-Philipsland de verhoging niet zou doorberekenen aan de inwo ners, zou er een gat ontstaan in de begroting. Uitgaande van duizend ton afval die in Nieuwdorp wordt gestort, zou het tekort 28.500 gul den bedragen. Overigens zal het groente-, fruit en tuinafval niet in de heffing worden betrokken, maar alleen het afval dat definitief wordt gestort. De nieuwe belasting is een gevolg van de wet op de verbrui kersbelastingen op milieu grondslag. Behalve de afvalstoffenbelasting komen er nog twee nieuwe heffingen: een belasting op het gebruik van grondwater en een belasting op brandstoffen. Hoewel op Tholen de afvalstoffenheffing volgend jaar 30% wordt verhoogd, komt het tarief voor een gezin nog be duidend lager uit dan in Sint- Philipsland, namelijk op 164,40 gulden. De alsmaar stijgende heffing baart de raadsfracties overigens zorgen, maar om alle kosten te dekken valt er niet aan te ontko men. Om de acceptatie door de inwoners te vergroten, zou er mis schien eens een excursie naar de stortplaats bij Nieuwdorp op touw gezet moeten worden, op pert de PVAB in haar algemene beschouwingen. Een gedachte die het gemeentebestuur graag over neemt. En, schrijft de PVAB, als de composteerinrichting voor groente-, fruit- en tuinafval (gft) klaar is, zou daarover mogelijk een voorlichtingsfilm gemaakt kunnen worden om in de bij Olaz aangesloten gemeenten te vertonen. De PVAB verwacht dat in een plattelandsgemeente als Sint- Philipsland veel meer gft-afval zal worden aangeboden dan het lan delijke gemiddelde. Daarom vindt de partij het onjuist om de inwo ners een container van 140 liter voor gft-afval en één van 240 liter voor het overige afval te geven. Dit gebeurt in overleg met Tho len. De PVAB denkt aan juist het omgekeerde, óf de mogelijkheid om vier containers aan te schaffen (van elke maat twee). In Steenber gen is iets dergelijks ingevoerd. De SGP vraagt aandacht voor de be woners van De Rozeboom bij het invoeren van de containers. De PVAB is benieuwd of er voor het gft-afval nog een overslagpunt op Tholen komt. Dat ligt niet in de rede, aldus het gemeentebestuur, dat een besluit over de inhoud van de containers vooruitschuift. Met dien verstande dat het zal moeten* overeenstemmen met het Thoolse besluit. Wat het klein chemisch afval be treft, heeft de SGP de indruk dat de inzameling via de gele plastic zakken niet zo goed meer loopt. Daarom pleit de fractie voor het inschakelen van de chemocar. In januari of februari zullen burge meester en wethouders hierover met een voorstel komen, was de reactie. Een medewerker van Eijsbouts sleutelt aan het uurwerk in de kerktoren van Sint-Philipsland. Sinds zondag kunnen Sint- Philipslanders weer op de toren klok zien hoe laat het is. Donder dag en vrijdag hingen medewerkers van Eijsbouts uit Asten de luidklok terug en brach ten een nieuw uurwerk aan. Zes weken geleden waren die wegge haald. De klok moest gerepareerd worden, omdat er scheuren zaten bovenin bij de ophanging. En het raderwerk van het uurwerk vulde, met de aandrijfstang, zowat heel de toren. Nu zit er aan weerskan ten bij de wijzerplaten een kastje. Sint-Philipsland beschikt nu over een computergestuurde klok. Om die te laten luiden, hoeft niet eens meer een knop te worden omge draaid. Behalve bij begrafenissen of trouwerijen. Maar voor de rest is alles ingesteld. Op zondag be gint de klok om 9.15 en om 16.45 uur te luiden en dat duurt precies zeven minuten. Zelfs het luiden voor de dodenherdenking op 4 mei is ingesteld. Bid- en dankdag, Hemelvaartsdag, Goede Vrijdag, Pasen, Pinksteren en Kerstmis; het mechanisme is voor al die bij zondere dagen geprogrammeerd. Bouwgrond in Sint-Philipsland moet allereerst beschikbaar ko men voor de eigen inwoners. Daarom zou in het nieuwe bestemmingsplan de Luyster IV geen grond verkocht moeten wor den aan een projectontwikkelaar van buiten de gemeente. Dat schrijft de SGP in haar algemene beschouwingen bij de gemeente begroting 1994. De fractie pleit voor een 'herbezinning op het uit- giftebeleid'. Doordat een project ontwikkelaar met zijn huizen de boer op gaat - ook buiten de ge meente - zou het weieens kunnen gebeuren, dat voor een eigen in woner die wil bouwen geen grond meer beschikbaar is. Door de lage rentestand is er zoveel animo om te bouwen, dat het nieuwe bestemmingsplan snel vol zal zijn, meent de SGP. Ook het CDA signaleert laatstge noemde ontwikkeling en pleit voor een snelle realisatie van het nieuwe bestemmingsplan. De fractie werd op haar wensen be diend, want aan de raadsagenda was gisterenavond een voorstel toegevoegd om de voor het uit breidingsplan benodigde grond aan te kopen. In het eerste kwar taal van volgend jaar zou de eerste bouwgrond uitgegeven moeten worden. Het gemeentebestuur voelt daarbij wel voor de SGP- gedachte, maar wijst op de twee onder-een-kap woningen, waarbij particulieren eikaars medewerking nodig hebben. Omdat een snelle uitgifte van de grond wordt verwacht, is het mis schien mogelijk om geld vrij te maken voor de aanleg van een speelterreintje in De Luyster IV. De wijk zou bovendien een 30 km-zone moeten worden, zo stelt het gemeentebestuur zich voor. 4 De stroken naast de rijbaan van de Langeweg moeten verbeterd worden en ook moet de snelheid van het verkeer ingedamd worden, vinden de Sint-Philipslandse raadsfracties. De PVAB wil snelheidsremmende maatregelen in de straat, het CDA en de SGP pleiten voor herbestra ting. Het probleem in de Lange weg speelt al een aantal jaren. Veel landbouw- en vrachtverkeer maakt gebruik van de weg, die daar in de bebouwde kom eigen lijk te smal voor is. En er wordt - ondanks de 30 km borden - te hard gereden. In het deel voorbij de Noordweg zijn bovendien de rabatstroken in slechte staat. Ook daaraan wordt mogelijk wat gedaan. De raadsfracties plaatsten de Lan geweg op hun wensenlijstje, om dat er door de verkoop van de burgemeesterswoning drie ton be schikbaar komt voor extra onder houd aan straten. Het CDA stelt voor om ook het aanpakken van de straat aan de oostkant van de Oostdijk en de afrit Oost- dijk/Deensestraat hieruit te .be kostigen. Voor het aanpakken van de Oostdijk is in oktober door de raad geld uitgetrokken, maar tot ongenoegen van het CDA bleef het genoemde gedeelte in dat plan buiten beschouwing. Ook nu krijgt dit karwei de laagste priori teit van het college. In de toekomst wordt er een ver binding gemaakt tussen de Pla taanstraat en de Esdoornhof. Dat antwoordt het gemeentebestuur op een vraag van de SGP-fractie. Die stelde voor aan het einde van de doodlopende Plataanstraat met bijvoorbeeld gras keien een mogelijkheid te maken om met de auto te kunnen keren. Verder heeft de SGP wat meer algemene wensen. Zoals verlaagde trottoirs voor gehandicapten en rolstoelge bruikers, snelheidsbeperkende maatregelen in de straten rondom de scholen, snoeien van soms manshoge heggen op kruispun ten. Ten aanzien van de twee laatstgenoemde zaken zal het ge meentebestuur kijken wat er mo gelijk is. Er wordt zelfs gedacht aan een 30 km-zone voor een gro ter deel van het dorp, maar dit zal in een grotere context door de nieuwe gemeente Tholen moeten worden bezien. Voor het ophalen van verzakkin gen in het havenplateau, ook een vraag van de SGP, komt er een voorstel. De PVAB lijkt het raadzaam om ook aan andere dringende zaken niet voorbij te gaan. De fractie noemt een uitbreidingsplan voor speelwerktuigen, opknappen van de speelwerktuigen op De Tram- put, onderhoud begraafplaatsen en opknappen van de strandjes. Geld voor de strandjes is er in 1994 niet, aldus het gemeente bestuur. Maar voor speelterreinen is 48.000 gulden beschikbaar. En voor groot onderhoud aan de be graafplaatsen zal offerte worden gevraagd. Diverse punten komen ook bij de andere partijen naar voren. Zo vraagt het CDA of er op het strandje aan de Zuiddijk een laag zand kan worden aangebracht, omdat er nu veel stenen en scher pe voorwerpen boven het zand uitkomen. En de SGP vindt dat er gekeken moet worden naar de zandbak en de waterafvoer van de speeltuin bij De Wimpel. Op de aarden wal er omheen zou de frac tie graag beplanting zien. Die komt er binnenkort aan, verzeke ren burgemeester en wethouders. Hoewel iedereen ingenomen is met de tunnel onderdoor de Oost dijk, blijven er wensen. Aan de westkant ligt een drempel, maar die zou er in verband met de vei ligheid ook aan de oostkant moe ten komen, vinden PVAB en CDA. Er wordt veel te hard gere den, aldus laatstgenoemde fractie. De PVAB vindt verder dat de sta len beugel aan de westzijde pre cies aan de verkeerde kant staat. Fietsers en brommers zouden door verandering gedwongen worden om minder hard te rijden, waardoor ze zichzelf en anderen minder in gevaar brengen. Er zal naar gekeken worden, vooral met het oog op de afwateringsproble- matiek, verzekert het gemeente bestuur. Indien mogelijk wordt dit meegenomen bij de re constructie van de Oostdijk. De gemeente Sint-Philipsland staat op de zwarte lijst van het centrum van ontwikkelingssa menwerking Zeeland (COS). Net als Arnemuiden, Hulst, Sas van Gent, Sluis en Westerschouwen heeft Sint-Philipsland géén beleid voor ontwikkelingssamenwerking en er wordt géén Max Havelaar koffie gedronken. Het COS wil dat iedere gemeente Max Havelaar koffie drinkt. Daarmee worden projecten gesteund van kleine boeren in ont wikkelingslanden. De gemeenten Brouwershaven, Valkenisse en Zierikzee krijgen een pluim om dat ze 'zuivere' koffie drinken èn ook nog eens de norm halen van één gulden per inwoner voor het ontwikkelingsbeleid. Tholen drinkt wel de juiste koffie, maar ontbeert een vastomlijnd beleid voor ontwikkelingshulp. In totaal zijn er twintig Zeeuwse gemeenten die zuivere koffie in huis hebben. Het CDA ziet deze schuren en materiaalopslag in de Julianastraat het liefst zo gauw mogelijk verdwijnen, maar het Sint-Philipslandse gemeentebestuur heeft er geen geld voor. De schuren, in gebruik als au tostalling en voor de opslag van bouwmaterialen, zijn veel inwo ners een doorn in het oog, aldus het CDA. Bovendien rijden vrachtwagens die er materialen komen lossen de trottoirs kapot. Overigens vraagt ook de SGP aandacht voor de verpaupering in het dorp. Vorig jaar schreef de fractie daarover in haar algemene beschouwingen, maar ze stelt vast dat met de toen bedoelde plaatsen niets is gebeurd. Daarom wordt aangedrongen op gerichte actie. De financiële ruimte die door ver schillende oorzaken is ontstaan, moet ten gunste van de inwoners worden gebruikt, vindt de SGP. Zelfs als daardoor de indruk zou ontstaan dat de gemeente vóór de samenvoeging gaat potverteren. Burgemeester en wethouders constateren dat bescheidenheid niet de boventoon voert in het wensenlijstje van de raad en men verwacht dan ook niet dat alle verlangens gerealiseerd kunnen worden. De staatkundig gereformeerden willen meer brievenbussen in het dorp. Vanuit de nieuwbouwwijk in de Luyster III en het toekomsti ge plan de Luyster IV is het een heel eind lopen naar de brieven bus in de Voorstraat, vindt de fractie. Voor de ouderen zou een brievenbus bij de Rozeboom even min overdaad zijn. De investeringen die het gemeen tebestuur volgend jaar wil doen, hebben de instemming van alle partijen. Alleen vraagt het CDA zich af, waar de gemeente de ont brekende drie ton wil halen voor het opknappen van de Voorstraat. Dit, omdat de provinciale knel- puntenpot voor stads- en dorps vernieuwing niet meer zou bestaan. Het college weet niet be ter of in 1994 wordt die pot nog één keer verdeeld. De PVAB infor meert naar de resultaten van een onderzoek naar de openbare ver lichting. Ook wil de fractie weten wat er na 1 januari 1995 gaat ge beuren met het huidige gemeen tehuis. De PVAB is van mening dat Sint- Philipsland als zelfstandige ge meente geen toekomst meer heeft. Ze noemt het van belang om in te spelen op de ontwikkelingen, zo dat de voorzieningen voor de bur gers overeind blijven zonder grote financiële offers. Overigens zal de kloof tussen burger en overheid door herindeling niet kleiner wor den. Voor het behouden van de ei gen identiteit is de PVAB, gezien ervaringen elders in het land, niet bang. Wél zal het nieuwe gemeen tebestuur hier goed op moeten letten. Een heel ander geluid laat de SGP-fractie horen. Zij noemt het besluit 'zeker niet het beste uit de historie'. Hoewel onafwendbaar, betreurt de fractie het dat de raad uiteindelijk koos voor een versnel de procedure. Om redenen van zo wel praktische als principiële aard stemde de SGP dan ook 'van har te' tegen. Zorg is er in de eerste plaats om het behoud van het ei gen karakter van Sint-Philipsland. 'Ook in de toekomst. Want zoals het vaak gaat: in het begin valt het allemaal wel mee, maar later gaan zaken waar we hier niet op zitten wachten, toch door'. De SGP is erg huiverig voor het ontwikkelen van recreatie op het eiland, omdat daardoor de (zondags)rust in het gedrang zou kunnen komen. Het CDA schrijft vooral over de gevolgen van het besluit: de be noeming van een waarnemend burgemeester, onzekerheid onder en vertrek van personeel en een toenemende werkdruk voor de ambtenaren. Bestuurders gaan zich afvragen of het nog wel zin heeft om beslissingen te nemen. Het hoeft niet meer zo nodig, al dus het CDA. De fractie vraagt het gemeentebestuur om uit de onderhandelingen over de herin deling zoveel mogelijk voor de in woners te halen. SGP en PVAB zijn blij dat de ge meenteraad optimaal op de hoog te wordt gehouden van de voortgang van de besprekingen tussen Sint-Philipsland en Tho len. De verslagen van de vergade ringen van de diverse commissies worden aan de raad toegestuurd. De PVAB betreurt het dat een ge- dachtenwisseling en terugkoppe ling praktisch geheel ontbreekt, mede een gevolg van het feit dat de partij geen wethouder levert. Daarom noemt de fractie in de al gemene beschouwingen een aan tal zaken die de aandacht moeten krijgen: de begrotingsbehandeling voor 1995; het voortbestaan van welzij nscommissie, bibliotheek commissie; benoeming ambtena ren van de burgerlijke stand; de manier van subsidie aanvragen door verenigingen en stichtingen; inpassingsmogelijkheden voor vrijwilligerswerk. De SGP vindt het belangrijk om op de voet te kunnen volgen wat er voor de inwoners overblijft aan dienstverlening, of er in Sint- Philipsland huwelijkssluitingen plaats kunnen blijven vinden. Ook de positie van het gemeente- personeel moet niet uit het oog worden verloren. De ligging van Sint-Philipsland moet betrokken worden bij het 'verzachten van de pijn' voor de inwoners. De afgelo pen tijd hebben we, aldus de SGP, kunnen ondervinden wat het is om onder winterse omstandighe den over de weg naar Sint- Maartensdijk (ongeveer 20 kilo meter - red.) te moeten. De fractie vraagt om handhaving van een opslagruimte voor de buitendienst na de herindeling. Alledrie de fracties wijzen op het bijzondere feit dat dit hun laatste algemene beschouwingen zijn voor een eigen Sint-Philipslandse begroting. Het meest bijzonder echter is dat voor de PVAB, die na ruim dertig jaar van het politieke toneel verdwijnt. Een meerder heid van de leden heeft immers besloten om in november volgend jaar niet mee te doen aan de ver kiezingen voor de raad van de nieuwe gemeente Tholen. De SGP-fractie heeft gisteren avond niet ingestemd met een sub sidie van 3155 gulden voor de stichting Jeugd- en jongerenwerk Sint-Philipsland. Hoewel de stich ting, die jeugdhonk De Kelder ex ploiteert, niet om een bijdrage heeft gevraagd, stelden burge meester en wethouders voor om in de begroting voor 1994 tóch een bedrag op te nemen. Ook 900 gul den voor het tweede jaar van de cursus algemene muzikale vor ming voor leerlingen van de basis scholen kon niet rekenen op de steun van de staatkundig gerefor meerden. De fractie steunde ook het min derheidsstandpunt van wethouder L. Walpot om een aantal vereni gingen geen, of minder, subsidie te verlenen. Het betrof voetbalver eniging Noad '67, tennisvereni ging De Ruucstoppelen, de Zeeuwse stichting voor gehandi captenbeleid en Het Zeeuwse Landschap. Dit laatste kondigde Walpot al eerder dit jaar aan, toen zijn fractie vragen stelde over een activiteit op zondag bij de een denkooi (eigendom van Het Zeeuwse Landschap) in Anna Ja- cobapolder. Het kindervakantie werk Anna Jacobapolder zou maar de helft van de subsidie moeten krijgen waarop het vol gens de normen recht heeft, en muziekvereniging Concordia 35%. Tekort. Over 1992 komt de ge meente Sint-Philipsland ruim 39.000 gulden tekort. De rekening over dat jaar sluit met een nadelig saldo van 39.041,09 gulden. Dat geld wordt bijgepast uit de alge mene reserve. Neem even kontakt met ons op, dan vergelijken wij de premie die u nu betaalt met de laagste premie die wij u kunnen bieden. Het kan u veel geld besparen. Assurantie- en Financieringskantoor Geense B. V. Bruinisse/Tholen Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 11