fall Nieuwe bedrijven Jurassic Park brengt spanning bij muziekvereniging Euterpe Provincie Zeeland Schouwen-West Statenvergadering Vossemeer kleiner Claire obscure een beetje te ingewikkeld Donderdag 9 december 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vrijdag 17 december, 10.00 uur, vergaderen provinciale staten van Zeeland in Middelburg: Abdij 10. De vergadering is openbaar. Nieuwjaarsreceptie COMMISSIES Tholen St. Maartensdijk St. Annaland Oud-Vossemeer St. Philipsland Pak even uw zakboekje Hans Kok dealer oogdrukcontrole Stemmen van lezers Nieuws De harmonie in het gebied ten westen van de lijn Scharendijke- Serooskerke op Schouwen-Duive- land moet worden hersteld. Recre atie, landbouw, wonen, natuur, verkeer en waterhuishouding moe ten weer met elkaar in verband worden gebracht. Dat kan door maatregelen van de overheid, zoals het rijk, de provin cie, de gemeenten Westerschou- wen en Middenschouwen en het waterschap Schouwen-Duiveland. Onontbeerlijk is ook de medewer king van instanties op het gebied van recreatie, landbouw en natuur en milieu. Alle partijen hebben zich over de problemen gebogen met als re sultaat de Regiovisie Schouwen- West. De recreatieve sector is een be langrijke inkomstenbron voor de regio. Om dat zo te houden, is bijsturing nodig. Er moet niet meer van hetzelfde komen, maar er moet worden gezocht naar een gevarieerd aanbod. Met uitbrei ding van natuurgebied en culturele activiteiten kan worden ingespeeld op de vraag naar korte vakanties buiten het toeristenseizoen. Ook de aanleg van bos en het maken van fiets-, voet- en ruiterpaden kan hierbij een rol spelen. Verder kan worden gedacht aan een golf baan. Wie zich in het stookseizoen in Schouwen-West wil verpozen, moet natuurlijk terecht kunnen in behuizingen die daarop zijn bere kend. Appartementen en hotels komen dan het meest in aanmer king. Overigens wordt een terug houdend beleid bepleit in de ver- blijfsrecreatie. Veeleer moet worden gedacht aan sanering van verblijfsrecreatie in natuurgebie den en aan kwaliteitsverbetering daarbuiten. Alleen uitbreidings plannen die al op de rol staan in het provinciale beleidsplan voor recreatie en toerisme kunnen nog worden uitgevoerd. De natuurwaarden - duinen, vroon- gronden en inlagen - moeten wor den opgekrikt. Verstoring, verdro ging en versnippering hebben tot achteruitgang geleid. De samen hang tussen de gebieden moet worden hersteld, waarbij vooral moet worden gelet op de verschil len zoet-zout, hoog-laag, zand-klei en duin-polder. In eerste instantie moet de natuurontwikkeling ge richt zijn op het Lagezoomgebied en het Groenewoud. Met gebruikmaking van bestaande wegen (Kraaijesteinweg, Lage- zoom, Helleweg, Kloosterweg) moet een recreatieverdeelweg worden geconstrueerd. De hoofd weg (N57) moet worden ontdaan van de knikken bij Haamstede en Serooskerke. Zo kan een bunde ling van het autoverkeer worden verkregen en kan op andere ver bindingen de voorkeur worden ge geven aan de fiets en het open baar vervoer. Bij de deelgebieden als aanzet Brouwersdam, het duingebied, Moermond en Lagezoom is geke ken naar het specifieke karakter per gebied. De elementen die tot het eigene hebben geleid, moeten worden versterkt. Alle besturen die bij de regiovisie Schouwen-West zijn betrokken, bespreken de uitgangspunten. Be gin volgend jaar moet duidelijk zijn of zij zich met de voorgestelde ontwikkeling van het gebied kun nen verenigen. Geprobeerd wordt dan de status Strategisch Groenproject te ver krijgen, waardoor een integrale landinrichting kan worden uitge voerd. De regiovisie Schouwen-West is voor vijf gulden te koop bij het provinciaal informatiecentrum. Een samenvatting is er gratis ver krijgbaar: Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400. De staten stellen het eerste deel van de provinciale milieuverorde ning vast, waardoor de commissie voor milieubeheer en waterhuis houding kan worden ingesteld. De staten beslissen ook over het wa terprogramma 1994. In het pro gramma staan onder meer de in trekking van vergunningen voor activiteiten die niet langer zijn toe gestaan en onderzoek naar de in vloed van peilverhoging op de vangst van muskusratten. Friesland wil samen met andere provincies beroep aantekenen te gen de ontheffing aan Scott Page in Gennep voor het vervoer en de verkoop van afvalkalk op basis van papierpulp. De staten wordt gevraagd machtiging te verlenen voor het Zeeuwse aandeel in het beroep op het rijk. Op verkeersgebied staat de Wes- terschelde oeververbinding op de agenda. De staten wordt instem ming gevraagd met de voorlopige keuze voor de Kombinatie Middel plaat voor ontwerp en bouw van de WOV. De provincie wil het geld voor de herinrichting van de Veersedam aan het rijk voorschieten. Het gaat om 4 miljoen gulden. De staten praten over de voortgang in de wegenzorg. Een aantal subsidies moet als ge- De verordening Sociaal-econo misch ontwikkelingsfonds krijgt, als de staten daartoe besluiten, jaarlijks 1 miljoen gulden voor in frastructuur en 1 miljoen gulden die moet worden verdeeld over re gionale ontwikkeling; visserij, vee teelt, land- en tuinbouw; arbeids markt en scholing; innovatie, technologie en telematica. Een bedrag van 90 duizend gul den wordt gevraagd voor het pro ject vrouwenhulpverlening. Het gaat om de eerste fase; voor de tweede moet te gelegener tijd worden bezien of er geld is. Zaterdag 8 januari staat het Sta tenzaalcomplex open voor de uit wisseling van nieuwsjaarswensen. De nieuwjaarsreceptie, die de commissaris der koningin namens het provinciaal bestuur houdt, duurt van vier tot zes uur 's mid dags. Wie met de auto komt, moet er re kening mee houden dat op het Ab dijplein niet mag worden gepar keerd. Verwezen wordt naar het Damplein en de parkeerplaatsen in de straten die aan het Abdijplein grenzen. V" Provincie schiet rijk 4 miljoen voor voor herinrichting Veersedam volg van bezuinigingen bij de pro vincie worden beëindigd. Het gaat om geld voor de Vereniging van Zeeuwse Bibliotheken, de stichting Nederlandse Uienfederatie, de stichting Meer onderzoek groente teelt en de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De staten wordt voorgesteld finan cieel bij te springen bij het recre atieschap Het Veerse Meer en tot 1997 een subsidie te geven aan het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp. Voor de financiering van de podi umkunsten wordt een convenant aangegaan met de gemeenten Goes, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. In Vlissingen, Goes, Terneuzen en Hulst zijn fusies gaande in het voortgezet onderwijs. De staten wordt gevraagd positief over het samengaan te adviseren aan het rijk. Provinciale staten stellen het plan jeugdhulpverlening 1994-1997 vast. Alle voorzieningen in de sec tor komen in het plan aan bod. De verordening stads- en dorps vernieuwing moet worden aange past aan nieuw beleid van het rijk. Aanstaande vrijdag (10 december) is er een gezamenlijke vergade ring van de statencommissies al gemeen bestuur en waterstaat en verkeer. De aanvangstijd is 9.00 uur. Gesproken wordt over aanvullende informatie bij de voortgangsrap portage wegenzorg. De commis sieleden behandelen het voorstel van gedeputeerde staten over de voorlopige keuze voor de bouwers van de Westerschelde oeverver binding (WOV). De voorkeur gaat uit naar de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, waarin Nederland se, Belgische en Duitse aanne mers samengaan. Voordat tot overeenstemming kan worden ge komen met de Kombinatie Middel plaat over een geboorde tunnel met toeleidende wegen tussen El- lewoutsdijk en Terneuzen moet overleg worden gevoerd over de prijs. Het aanbod van 1150 mil joen gulden, exclusief btw, vindt het dagelijks bestuur van de pro vincie te hoog. Onderdeel van de stukken is een risico-analyse die de Technische Universiteit Delft heeft gemaakt. Verder staat een brief van gs op de agenda over subsidie voor het fietspad Veere-Gapinge-Seroosker- ke. Direct na de gecombineerde ver gadering gaat de statencommis sie algemeen bestuur alleen ver der. Gespreksonderwerpen zijn het stoppen van subsidie aan de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, de stand van zaken bij de Interregprojecten in de eure- gio Scheldemond en brieven van gs over bijdragen aan twee eure- gioprojecten. De vergaderingen zijn in het pro vinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Beide beginnen zij met spreek recht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter in zage in het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. De keuze van de werkgroep Uit op Tholen voor het stuk 'Claire Ob scure' van Marguerite Duras zal zeker beïnvloed zijn door de spe lers. Want 'grande dame' Ellen Vogel en de heren Henk van Ulsen en Huib Broos vormen het neusje van de zalm op toneelgebied. Het stuk zelf, gebaseerd op een novelle van Margurite Duras en door haar zelf bewerkt, is niet voor iedereen even toegankelijk. Mensen die het boek niet kenden, hadden misschien beter een pro grammaboekje kunnen kopen. Dan was er wat meer duidelijk heid geweest over dit psycholo gisch drama. De scenes spelen zich af tussen een ondervrager en het echtpaar Lannes. Claire Lan- nes, Ellen Vogel, wordt ervan ver dacht haar doofstomme nicht te hebben vermoord en in stukken gehakt. De interesse van de ondervrager, Henk van Ulsen, is niet alleen ge richt op de vraag wie de dader is, maar ook waarom de moord werd gepleegd. Het lijkt hem allemaal onlogisch. Claire zegt in haar uit leg: "Ik heb gedaan wat ik doen moest." In het boek van Duras doodt Claire Lannes haar man. De schrijfster koos in het to neelstuk echter voor een andere versie. Ze wilde nu juist graag de echtgenoot, Huib Broos, aan het woord laten over zijn vrouw. In het stuk krijgt de man die gele genheid en het spel van Broos is sterk. In het kat en muisspel tus sen de ondervrager en Claire zit de essentie van het stuk. Zij zal antwoord geven, als hij de juiste vragen stelt. Het verhaal is gebaseerd op een echte moord in een trein waarbij het lijk in stukken werd gehakt en over de wagons werd verdeeld. Maar in het stuk blijft die realiteit op de achtergrond. De vragen: 'waar is het hoofd' en 'waarom die moord' zijn belangrijk. Henk van Ulsen in zijn rol als ondervra ger was naar de mening van veel. bezoekers niet altijd even goed te verstaan. Dat het stuk bij sommi ge mensen wat tegenviel, ligt voor een deel aan het genre. Smaken verschillen nu eenmaal. Maar ook de plaats in de zaal zorgde er in sommige gevallen voor dat men scherper moest luisteren of dat de mimiek van de spelers niet zo goed te zien was. Maar men mag een stel fraaie toneelpaarden als deze niet in de bek kijken als Uit op Tholen ze naar ons eiland haalt. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 6 november tot en met 3 december 1993. Topaz (Michel van As), Kuipers- dreef 105, verhuur van huishoudé- lijke artikelen, 1 personeelslid. Firma Agrarische Dienstverlening Tholen, Van Henegouwenplant- soen 10, agrarisch loonbedrijf (fruitplukkers), 20 t/m 49 perso neelsleden. VV Advies, Molenvlietsedijk 21, adviesbureau voor architectuur, stedenbouw en organisatie, 1 per soneelslid. André van Damme holding b.v., Provincialeweg 46, beheersmaat- schappij, geen personeelsleden. Martin van Damme holding b.v., Provincialeweg 46, beheersmaat- schappij, geen personeelsleden. Dacomex b.v., Provincialeweg 46, groothandel in- en verwerking van diverse agrarische produkten, geen personeelsleden. Boekhandel Van Lit, Bie- rensstraat 2, kleinhandel in christelijke boeken, geen perso neelsleden. G.L.D. Gaakeer, Zeedijk 10, agra risch loonbedrijf, 1 personeelslid. Exploitatiemaatschappij L. van Eijk b.v., Prins Hendrikstraat 36, pensioenvennootschap, geen per soneelsleden. Beauty Studio Metamorfose, Pla taanstraat 7, schoonheidssalon, visagiste en manicure, geen perso neelsleden. Dirigent P. de Rooij bedankt het gemeentebestuur voor de muziekstukken. Muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk kreeg vrijdag avond tijdens de repetitie een ca deautje van het gemeentebestuur van Tholen. In het oefenlokaal stapten wethouder J. Versluys en ambtenaar W. van der Meer bin nen om de fanfare te feliciteren met de promotie naar de ere- afdeling. Dirigent P. de Rooij nam twee muziekstukken in ontvangst: Our Conductor van W. Laseroms en Jurassic Park van John Williams. Versluys: "Het is geen alledaagse Hans Kok in de Kerkstraat te Tholen is 1 van de ruim 800 er kende Reichert NCT oogdrukcon- troleurs in Nederland geworden. Willem Vermandere. De werk groep culturele evenementen Rei- merswaal organiseert zaterdagavond een optreden van de Vlaamse zanger Willem Ver mandere in dorpshuis Luctor et Emcrgo te Rilland. Zijn program ma 'Verhalen en vertelsels' begint om acht uur. Mede dankzij de ruimtevaarttech nologie heeft Reichert het Ameri kaanse apparaat Non Contact Tonometer (NCT) op de markt gebracht om de oogdruk te con troleren, zonder enige aanraking met het oog. Het werkt net zo simpel als het meten van de bloed druk: elektronisch via een uiterst zwak luchtstroompje. Het instru ment meet de reactie in enkele milliseconden. Volgens dhr. Kok is bij mensen van 40 jaar of ouder regelmatige controle van de oogdruk belang rijk omdat verhoogde oogdruk het eerste signaal kan zijn van glaucoom: een gevreesde oogziek te die kan leiden tot aantasting van het gezichtsvermogen en op den duur zelfs tot blindheid. Hans Kok heeft alle huisartsen op Tholen schriftelijk op de hoogte gesteld van het nieuwe hulp middel. gebeurtenis dat het gemeente bestuur de repetitie komt versto ren. Meestal vindt het overleg ambtelijk plaats als het gaat over subsidies, of via de federatie van muziekgezelschappen." Dat er nu toch een wethouder gekomen was, had te maken de prestaties van Euterpe. Versluys zei dat het ni veau de laatste vier jaar sterk ver beterd is: in 1989 een promotie van de tweede naar de eerste afde ling, in 1991 naar de afdeling uit muntendheid en op 27 november in Helmond naar de ere-afdeling. "Dat is geen kleinigheid. Zoiets valt op. Het is een hoogtepunt in het bestaan van Euterpe." Het ge meentebestuur wilde dit honore ren. Niet met een geldbedrag want dat druist in tegen de regels van de subsidiëring, maar met twee mu ziekboeken. "Er bestaat wel geen cultuurprijs op Tholen, maar be schouw dit als zodanig." De Rooij bedankte de wethouder voor de stukken en liet de muzi kanten een gedeelte uit Our Con ductor spelen. "Dan kunt u meteen horen hoe het klinkt." Voorzitter M. van Damme van Euterpe zei trots te zijn op de mu zikanten. "We hebben nu al acht keer achter elkaar de eerste prijs gewonnen op concoursen. Dan treedt er een zekere gewenning op. Je gaat er wat makkelijker naar toe." Volgens Van Damme heeft dat ook met dirigent De Rooij te ma ken. "Die is niet zenuwachtig." De voorzitter zei te begrijpen dat de dirigent wel blij is met de pro motie, maar ook nog twijfels heeft over het uitkomen in de ere- afdeling omdat de muzikanten daar echt aan toe moeten zijn. Na de onderbreking ging Euterpe weer over tot de orde van de dag: het repeteren voor de volkskerst zang van 18 december in Haestinge. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 0164041497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen EEUWEN LIJSTWERK Advertentie l.M. Enigszins vervuld met veront waardiging en onbegrip wil ik rea geren op wat ik in enkele kranten heb gelezen: bedrijven verhuizen van Oud-Vossemeer naar Tholen en Tholen-stad wordt groter. Een aantal jaren geleden werd Tholen één gemeente, wat door vele Vossemeerders niet in dank werd aanvaard. Toch leven de mensen in de gemeente Tholen in goede harmonie met elkaar, of ze nu uit Stavenisse of uit Oud- Vossemeer komen. En zo hoort het ook. Maar velen van ons proberen de kern waarin ze wonen zo leefbaar mogelijk te houden, op welk ge- bied dan ook. Diverse mensen in Oud-Vossemeer - gelukkig ook jeugd - zetten zich hiervoor in. Wat overigens niet meevalt, om dat het dorp buiten de recreatie- mogelijheden valt. Het komt erop neer, dat je trots wilt zijn op het dorp waar velen geboren zijn en nog wonen. Dan lees je dat, in verband met postcodes of 'om duidelijkheid te scheppen', Oud-Vossemeer kleiner wordt. Voor mij is dat bureaucra tie! Deze voor vele inwoners on duidelijke reden doet pijn, hoewel gemeentevoorlichter Bakx in Bra bants Nieuwsblad beweert dat dit niet zo zou zijn. Gebrek aan men senkennis, denk ik. Of zijn de in woners van Oud-Vossemeer nog (te) gemoedelijk? J.F. Hommel Raadhuisstraat 38 Oud-Vossemeer THOLEN 9 dec. fiscalist drs. Cleiren over beleggen, Meulvliet 20 u. II dec. optreden Schipper en be manning en Kaz Lux, Meulvliet 20.30 u. 13 dec. alg. ledenvergadering VVV eiland Tholen, rest. Zeeland 20 u. 15 dec. kerstavond NCVB, Visnet Hofstraat 19.30 u. 16 dec. kerstavond plattelands vrouwen. 17 dec. bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 18 dec. MAC-puzzel-oriëntatierit, Zoekweg 19 u. OUD-VOSSEMEER 15, 22 en 29 dec. koersballen AN- BO, Vossenkuil 14 u. 11 dec. toneelstuk 'Goedemorgen juffrouw Duif' van Rederijkerska mer Eendracht, Vossenkuil 19.30 u. 11 dec. boutwedstrijd vissen, Van Haaftenpolder 10.30-13.30 u. 20 dec. kerstviering ANBO, Vos senkuil. 22 dec. kerstdiner en verloting al- gem. vrouwenbond, Vossenkuil 19 u. 27 dec. bingo VV Vosmeer, kanti ne 14 u. SINT-ANNALAND 9 dec. presentatie SEV-journaal plattelandsvrouwen, Wellevaete 19.30 u. 18 dec. kampioenschap tafeltennis Tholen/Sint-Philipsland, Wel levaete. 18 dec. kerstconcert Accelerando, Sakofahal 19.30 u. 20 dec. kerstviering plattelands vrouwen, Wellevaete 17 u. 4 jan. nieuwjaarsreceptie Smash'76, Wellevaete. SINT-MAARTENSDIJK 11 dec kerstklaverjasavond, café de Noordpoort 20 u. 16 dec. kerstavond plattelands vrouwen, Haestinge 19 u. 17 dec kerstklaverjassen De Pen delaars, café Smerdiek 20 u. 17 dec t/m 7 jan. tentoonstelling Jopie Meerman-Ottevanger, Ge meentehuis ma t/m do 9-12 en 14-17 u. vr 9-12 u. 18 dec. zang- en orgelavond, Maartenskerk 19.30 u. 18 dec volkskerstzang, Haestinge 19.30 u. SCHERPEN ISSE 10 dec dropping PJZ, rest. Nieuw Eiland Tholen 19.30 u. 11 dec. boutwedstrijd vissen, Sta- venissepolder 12-15 u. 15 dec. presentatie SEV-journaal plattelandsvrouwen, Holland Huis 19.30 u. 22 dec. optreden Engel Reinhoudt plattelandsvrouwen. Holland Huis 20 u. SINT-PHILIPSLAND 17 dec. eindej aarsconcert Concor dia, De Wimpel. 17 en 18 dec. duivententoonstel- ling de Vredesduif, café de Drui ventros. 20 dec. kerstavond plattelands vrouwen. BERGEN OP ZOOM 9 dec. concert folkgroep Magna Carta, De Maagd 20.15 u. 10 dec familievoorstelling kame ropera Grietje en Hans, De Maagd 20.15 u. 11 dec. adventconcert Belcantori- um, Markiezenhof 20.30 u. 16 dec kerstconcert The Deep Ri ver Quartet, De Maagd 20.15 u. 17 dec. cabaretprogramma De Heldenlul, De Maagd 20.15 u. 18 en 19 dec. kerstmarkt, Grote Markt. 19 dec. adventconcert Camerata Bergensis, Markiezenhof 12 u. 24 dec. herderstocht, tunneltje z'huis Lievensberg 19.30 u. t/m 26 dec. juwelen en grafisch werk van Ingrid van Meeuwis en Wim van Remortel, Galerie etce tera di t/m zo 14-17 u. 29 dec. toneelstuk 'Reinaert de Vos' van het Mechels Jeugdthea ter, De Maagd 14.30 u. film film film ROXY 1: Born Yesterday - a.l. do en ma t/m wo 20.15 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20.15 u. Aladdin (Ned.) - a.l. za, zo en wo 14 u. ROXY 2: The Firm - a.l. do en ma t/m wo 20 u., vr ep za 18.30 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. Cliff- hanger - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Aladdin - a.l. vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Tina, what's love got to do with it - a.l. do, ma en wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.15 en 21.30 u. Hard Tar get -' a.l. do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Jurassic Park - a.l., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u.t zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., di 20 u., wo 14 en 20 u. Swoon - a.l. do 20.15 u. La Chasse aux Papillons - a.l. ma en di 20.15 u. Foto's. In de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg wordt vanmiddag om half vier de tentoonstelling ge opend: fotografie geschiedenis beeldvorming. Nederland en de Tweede Wereldoorlog. Onder auspiciën van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is met foto's geprobeerd een beeld te schetsen van bezet Nederland. Stijlvolle klassieke verlichting Eigentijdse verlichting Fraai gestyleerde spiegels exclusieve verlichting Hogestede 1-3 (Molenstraat) 4701 JD Roosendaal telefoon 01650-66659 Gebr. Dorst zijn u graag van dienst Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7