PE. RlCA Provincie Zeeland Oosterschelde in discussie Promotie Euterpe naar ere-afdeling Zaterdag open dag Elenahof J. Meerman exposeert in gemeentehuis i i Ambtenaren werken weer elke vrijdag La Soledad de América Latina Milieumeetlat COMMISSIES IN BEROEP Bloedprikken op Tholen en St. Philipsland Donderdag 2 december 1993 eendrachtbode, de thoolse courant 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Voorrang voor de natuur en behoud van de visserij in de Oosterschelde: dat is de inzet van vertegenwoordigers van rijk, provincie en gemeenten in de stuurgroep oosterschelde. De toekomstplannen zijn verwoord in een concept beleidsplan. Natuur Visserij Recreatie De hoogst gekwalificeerde van Tholen Muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk heeft een hoogtepunt in haar bestaan bereikt. Zaterdag ver dienden de muzikanten op het KNF-concours in Hel mond de promotie naar de ere-afdeling. Daarmee is de fanfare de hoogst gekwalificeerde van Tholen. Collectes Diabetesfonds 4 Pak even uw 1 zakboekje Het Nieuw Vlaams Symfonieorkest concerteert met La Soledad de América Latina. Dat gebeurt zater dag 4 december in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13 in Middelburg. De aanvangstijd is 19.30 uur. Dirk Brossé komponeerde de mu ziek. De teksten zijn geschreven door de Columbiaan Gabriel Garcia Maquez, winnaar van de Nobelprijs 1982. Hij kreeg deze prijs voor zijn niet aflatend verzet tegen het dictatoriaal bewind des tijds en zijn voortdurende inzet voor sociale rechtvaardigheid in zijn land en in heel Latijns-Ameri- ka. De drieëndertigjarige Dirk Brossé is geboren in Gent en heeft onder meer gestudeerd aan het Konink lijk Muziekconservatorium in die stad. Na zijn studie in Gent oriën teerde hij zich internationaal door studies te volgen aan de conser vatoria in Brussel, Wenen en Keu len. Als gastdirigent heeft hij zijn naam gevestigd in Amerika. De componist/dirigent is op dit mo ment docent aan het conservatori um in zijn geboortestad en artis tiek directeur bij de Proms. Behalve liederen, symfonische werken, theatermuziek en muziek voor tekenfilms componeerde hij soundtracks voor diverse films. Het Nieuw Vlaams Symfonieorkest bestaat in zijn huidige vorm en sa menstelling pas sinds 1988. Het heeft een voorgeschiedenis die te ruggaat tot 1951, toen het begon als kamerorkest van vijftien musi ci. Daaruit ontstond in 1960 het Westvlaams Orkest met 45 musi ci. Met het aantrekken van Patrick Peire als vaste dirigent, begon de ontwikkeling tot volwaardig symfo nisch ensemble met een bezetting van 55 tot 75 musici. Het concert in Middelburg is een initiatief van de provincie Zeeland en de Belgische provincies Oost en West-Vlaanderen. De drie pro vincies willen op deze manier ge stalte geven aan hun kulturele uit wisseling. De provincies zelf hebben ieder honderd kaarten voor de voorstelling afgenomen. De overige toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij Uit-in-Zeeland, 01180-25156 (voorverkoop) of op de avond van de voorstelling aan de kassa van het concertgebouw. De toegangsprijs is 25,-. Voor houders van een CJP en Pas-65 kost een entreekaartje 20,-. Nieuws Zeeuwse akkerbouwers kunnen sind kort werken met een milieu meetlat. De meetlat is een hulp middel bij het milieuvriendelijk toe passen van gewasbeschermings- en bestrijdingsmiddelen. Via de meetlat wordt informatie gegeven over de effecten die middelen heb ben op de bodem en het grond en oppervlaktewater. Schadelijke middelen scoren hoog, minder on gunstige krijgen een lager cijfer. Akkerbouwers kunnen aan de hand van die gegevens een milieu vriendelijk spuitplan opstellen en toepassen zonder de opbrengst van hun gewassen te verminde ren. Ze kunnen hierbij het advies inwinnen van de Dienst Landbouw voorlichting. Door zo te handelen geven ze uitvoering aan het meer jarenplan gewasbescherming dat het rijk en het landbouwschap zijn overeengekomen. In dat plan is bepaald dat het gebruik van be strijdingsmiddelen in 1995 35 pro cent minder moet zijn dan in de periode 1984-1988. Aan het ein de van het groeiseizoen wordt het spuitplan geëvalueerd. De begeleiding van de akkerbou wers bij het opstellen van een spuitplan wordt door de provincie gesubsidieerd. In plaats van een gemiddelde prijs van ruim 200,- kan worden volstaan met 100,-. De komende tijd geeft de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV) een aantal voorlichtingsbijeenkomsten om interesse voor de milieumeet lat op te roepen bij de akkerbou wers. De voorlichtingsbijeenkom sten beginnen telkens om 19.30 uur, tenzij anders vermeld: don derdag 2 december in De Koren beurs in Kortgene, dinsdag 7 de cember in De Wellevaete in Sint Annaland, vrijdag 10 december (13.30 uur) in Zaal Wijffels in Schoondijke, maandag 13 decem ber in hotel Van Leuven in Kloos- terzande en in De Zandput in Se- rooskerke (w), dinsdag 14 december hotel Au Port (19.00 uur) in Philippine en in Zaal Van der Weijde in Noordgouwe en tot slot, donderdag 16 december in Ons Dorpshuis in Kruiningen. In en om de Oosterschelde moet op de eerste plaats de natuur alle kans krijgen zich te blijven ontwik kelen. Ook de visserij op de rivier moet mogelijk blijven. Dat is in grote lijnen de inzet van de discus sie over de toekomst van de Oos terschelde. De discussie wordt aangezwengeld door de stuur groep Oosterschelde. Vertegen woordigers van rijk, provincie, ge meenten en waterschappen zijn lid van deze stuurgroep. Wat de pro vincie betreft zullen provinciale staten uiteindelijk het laatste woord hebben. Kansen geven aan natuur en visse rij mag natuurlijk niet gaan ten koste van de functie van de Delta werken: veiligheid voor de bevol king. Het is de plannenmakers ernst met de natuur. Een reeks van maatregelen moet de natuur be schermen. De visserij moet wel mogelijk blijven maar zal ook te maken krijgen met beperkingen als de natuur in het gedrang dreigt te komen. Pas als de belan gen van natuur en visserij zijn vei lig gesteld komen recreatie en scheepvaartverbindingen aan bod. Ontwikkelingen die een verstoring zijn voor het weidse Oosterschel- delandschap worden niet toege staan. De kwaliteit van het water is goed: dat aantasten is vanzelf sprekend uit den boze. Waar mo gelijk zal men de kwaliteit verbete ren. Het intergetijdegebied, de schorren en de binnendijkse ge bieden moeten in stand blijven. Toegangsbeperkingen moeten er toe leiden dat het rustig blijft in deze gebieden. De Kom van de Oosterschelde en de Krabbenkreek zijn belangrijk voor natuur en visserij. Vandaar dat scheepvaart en recreatie daar aan banden wordt gelegd. In het belang van de natuur mag de visserij niet ongebreideld zijn gang gaan. In voedselarme jaren krijgen de vissers te maken met vangstbeperkingen om er voor te zorgen dat vogels genoeg te eten hebben. Het westelijk deel van de Roggenplaat en de noordelijke tak worden gesloten voor het vissen op mosselzaad en kokkels. Dat wordt gedaan om onbeviste mos- selbanken, kokkelbanken en zee grasvelden de kans te geven zich volledig natuurlijk te ontwikkelen en intakt te laten. In de zoogperio- de van zeehonden mag er niet op kokkels worden gevist. De hand matige kokkelvisserij mag welis waar het hele jaar, maar blijkt in de praktijk wel storend voor de rust van vogels en zeehonden. Vandaar dat tot het jaar 2000 geen nieuwe vergunningen worden uitgegeven en vergunninghouders hun vergunning niet mogen over dragen aan anderen. Ook voor de sleepnetvisserij geldt dat vergunningen niet overdraag baar zijn. Een aantal gebieden wordt gesloten voor het vissen met wekkerkettingen. Het gebruik van eai keerwant is wettelijk verplicht voor het vissen met schietfuiken. Omdat een der gelijke voorziening technisch niet mogelijk is bij harderkamers en harderfuiken, wordt dit vistuig he lemaal verboden. Bestaande recreatievoorzieningen mogen natuurlijk blijven. Maar nieuwe plannen die schadelijk kun nen zijn voor natuur of visserij krij gen geen kans wat de plannema- kers betreft. Zo horen Burghsluis en Schelphoek af te vallen als plekken voor belangrijke recreatie ve ontwikkelingen. Het natuurlijke gebied de Oosterschelde en de fraaie vergezichten hebben een grote aantrekkingkracht op de toervaart. Dat blijkt onder meer ook uit het grote aantal sluispas- sages. Toename van het aantal ligplaatsen in de omringende Del tawateren leidt op zichzelf al tot toename van de druk op het ge bied en afname van de recreatieve Kwaliteit. Vandaar dat men er voor heeft gekozen de verdere ontwik keling van jachthavens te beper ken tot 250 nieuwe ligplaatsen: 65 in Zierikzee en 185 in Wemel- dinge. Nieuwe jachthavens komen er niet en de huidige jachthavens krijgen te maken met een strakke regelgeving. Wie precies wil weten wat de stuurgroep beweegt kan het con cept beleidsplan Oosterschelde opvragen bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. De stuurgroep zal 16 december, aan vang 14.00 uur, over het plan ver gaderen in de statenzaal van het provinciehuis. De vergadering is Donderdag 9 december, aanvang 10.00 uur, vergadert de Provincia le Planologische Commissie (PPC) op het adres Groenmarkt 13 in Middelburg. De agenda vermeld de volgende onderwerpen: notitie lawaaisporten, startnotitie mer herinrichting kust West-Zeeuwsch- Vlaanderen, startnotitie mer en structuurvisie Axelsche Vlakte/Au- trichepolder, provinciaal verkeer- en vervoerplan, projectplan loka- tiebeleid en -mobiliteit, regiovisie Schouwen-west, regionaal ontwik kelingsplan Zeeuwsch Vlaanderen. Vrijdag 10 dec., aanvang 10.00 uur, is er een vergadering van de statencommissies algemeen be stuur en waterstaat en verkeer ge zamenlijk. Gesproken wordt over de voortgangsrapportage wegen- zorg. Aansluitend vergadert de staten commissie algemeen bestuur. Aan de orde komen de onderwerpen die in de vergadering van 26 no vember wegens tijdgebrek zijn blij ven liggen. openbaar. Wie dat wil kan aan het begin van de vergadering zijn of haar mening geven door gebruik te maken van het spreekrecht. Een telefoontje vooraf naar de se cretaris van de stuurgroep (01180-31250) vergemakkelijkt een ordelijk verloop van de verga dering. Vrijdag 2 december, aanvang 10.00 uur, is er een zitting van de hoorcommissie bestemmingsplan nen. Een bedrijf uit Breskens heeft bezwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan Waterfront van de gemeente oostburg. Het bedrijf maakt bezwaar tegen de bouw van appartementen omdat men bang is dat de toekomstige bewo ners gaan klagen over het bedrijf met als gevolg dat de bedrijfsvoe ring en eventuele uitbreidingsmo gelijkheden in gevaar kunnen ko men. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt dinsdag 7 de cember vijf beroepschriften alge mene bijstandswet. Inwoners van de gemeenten Sint Philipsland, Terneuzen (twee), Middelburg en Hulst zijn het niet eens met eerde re besluiten over hun bijstandsuit kering van hun gemeentebestu ren. Vandaar dat ze een beroep hebben gedaan op gedeputeerde staten. De zittingen zijn achtereenvolgens om 14.20, 14.40, 15.00, 15.20 en 15.40 uur. Een inwoner van de gemeente Middelburg heeft een bezwaar schrift ingediend tegen een eerde re beslissing over spoedshalve bij stand van de voorzitter van de ge deputeerde staten. De bezwaarde en zijn gemeentebestuur worden nu gehoord door de commissaris van de koningin. Dat gebeurt don derdag 9 december om 08.30 uur. De zittingen zijn openbaar en wor den gehouden in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. pr*tr Frieda Klippel-de Vos achter het buffet in de recreatiezaal. Beheerster Frida Klippel is klaar voor de open dag, zaterdag in het woonzorgcentrum Elenahof te Stavenisse van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. Morgenmiddag is de officiële opening, waarbij in dorpshuis de Stove het woord wordt gevoerd door voorzitter L.A.M. Elenbaas van de woningstichting Beter Wonen, voorzitter A.J. Zwerus van de stichting Protestantse Zorgvoorziening voor Ouderen Eiland Tholen en Sint Philipsland alsmede wethouder J. Versluys. De openingshandelingen worden verricht door dhr. A. Stoutjesdijk en wethouder Versluys. Euterpe kwam in Helmond uit in de afdeling uitmuntendheid. Voor het verplichte stuk 'Images de mon village' (herinneringen aan mijn dorp) van Jef Penders kreeg de muziekvereniging van de drie koppige jury 148,5 punten. Het vrije werk 'Contrasten' van Jan de Haan leverde Euterpe 140 pun ten op. Met de 288,5 punten haal de de vereniging een eerste prijs. Eén van de eerste prijzen, want in principe kan iedere deelnemer die halen. Daarvoor moeten voor bei de werken minimaal 288 punten worden gescoord. Aangezien de muzikanten uit St. Maartensdijk vorig jaar ook al een eerste prijs wonnen, hebben ze nu het recht te promoveren naar de ere-afdeling van de KNE Er wordt nog bekeken of het haal baar is om de promotie te wagen. Het kan zijn dat de stukken voor deze klasse te moeilijk zijn. Diri- De opbrengst van de collecte voor het diabetesfonds in Sint- Annaland is 1411,15. In Poort vliet haalde men 685,75 op, in Sint-Maartensdijk 1174,75 en in Stavenisse 487,50. Met het geld subsidieert het fonds wetenschap pelijk onderzoek rond de ziekte diabetes mellitus die aandoenin gen aan ogen, nieren en hart en bloedvaten kan veroorzaken. Ge vers en collectanten hartelijk dank. De collecte voor het diabetesfonds heeft in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder 1100,- opgebracht. gent Peter de Rooij buigt zich daarover. Hij kon voor de tweede keer in één week een feestje vie ren, want eerder promoveerde zijn muziekvereniging in Sprundel ook al door een eerste prijs te win nen. Euterpe werd in 1964 opgericht en heeft in haar 29-jarig bestaan steeds een opgaande lijn gevolgd. In 1989 promoveerde de vereni ging van de tweede naar de eerste afdeling en nauwelijks twee jaar later naar de afdeling uitmuntend. In de laatste acht jaar sleepte Eu terpe acht eerste prijzen in de wacht. In het gemeentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk zijn vanaf 17 december olieverfschilderijen, aquarellen en krijttekeningen van Jopie Meerman-Ottevanger uit Tholen te zien. Er hangen onge veer veertig werken van haar waarvan er veel de zee en duinen van Schouwen-Duiveland als on derwerp hebben. Maar ook her kenbare plekjes op Tholen komen op haar doeken voor. Donderdag avond 16 december opent burge meester H.A. van der Munnik om zeven uur de tentoonstelling. Tij dens de opening wordt de gedich tenbundel van mevr. Meerman 'de goede zijde van de grens' gepre senteerd aan burgemeester Van der Munnik. Gerard de Waardt verzorgt de muzikale omlijsting. Nieuwe cd Peter Dieleman. De Zeeuwse liedjeszanger Peter Die leman uit 's Gravenpolder heeft een nieuwe cd op de markt ge bracht met 14 liedjes in het B^ve- lands dialect onder de titel Hrenslinden. Binnenkort treedt hij voor de ZLM op in 't Veerhuis te Anna Jacobapolder. De stichting huisartsen laborato rium en de stichting regionale trombosedienst Breda en omstre ken houden op de volgende plaat sen bloedafname voor huisarts, verloskundige of specialist van negen uur tot half tien 's morgens: Tholen: wijkgebouw Kruisvereni ging, Molenvlietsestraat 11 op maandag t/m vrijdag. Sint-Annaland: wijkgebouw kruisvereniging, Tuinstraat 30 op dinsdag en vrijdag. Stavenisse: huisartsenpraktijk, Poststraat 12 op maandag en woensdag. Sint-Maartensdijk: Sint- Maartenshof, Bloemenlaan -op maandag, woensdag en vrijdag. Poortvliet: 't Ouwe Raed'uus, Langestraat 16 op donderdag. Sint-Philipsland: huisartsenprak tijk, Zijpestraat 1 op donderdag. Subsidie gidsencursus VVV. De provincie geeft 14.300 gulden sub sidie voor de gidsencursus Noord en Midden-Zeeland van de VVV. Ook van Tholen is eraan meege daan. De totale kosten hebben 43.772 gulden bedragen, waar 35.095 gulden inkomsten tegen over staan. v Het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk is na 1 januari weer elke vrijdagmiddag telefonisch bereikbaar. De arbeidstijdverkor ting voor de Thoolse ambtenaren wordt niet meer collectief om de veertien dagen op vrijdagmiddag opgenomen, zodat de sluiting van het gemeentehuis komt te verval len. Bij wijze van proef kan het personeel volgend jaar zelf kiezen wanneer het de atv-dagen opneemt. De openingstijden voor het pu bliek veranderen niet. Dat kan van maandag t/m vrijdag elke morgen tussen 9 en 12 uur in het gemeen tehuis terecht. Nieuwe dirigent. De concert en oratoriumvereniging van Bergen op Zoom heeft in C.A.D. van der Veerke uit Gouda een nieuwe diri gent gevonden. De vorige, Gert Hubers, moest om medische rede nen stoppen. Van der Veerke leidt tevens de Goudse operette, het ge mengd koor Spijkenisse, het RET mannenkoor en kamerkoor Montfoortse kantorij. t THOLEN 3 dec. toneelstuk Claire Obscure met Henk van Ulsen, Ellen Vogel en Huib Broos, Meulvliet 20.15 u. 4 dec. tweede hands-boekenbeurs, Meulvliet 10-16 u. 9 dec. fiscalist drs. Cleiren over beleggen, Meulvliet 20 u. 11 dec. optreden Schipper en be manning en Kaz Lux, Meulvliet 20.30 u. 13 dec. alg. ledenvergadering VVV eiland Tholen, rest. Zeeland 20 u. 15 dec. kerstavond NCVB, Visnet Hofstraat 19.30 u. 16 dec. kerstavond plattelands vrouwen. 17 dec. bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 18 dec. MAC-puzzel-oriëntatierit, Zoekweg 19 u. OUD-VOSSEMEER 2 dec. sinterklaasavond Zonne bloem, Vossenkuil 19 u. 8, 15, 22 en 29 dec. koersballen ANBO, Vossenkuil 14 u. 11 dec. toneelstuk 'Goedemorgen juffrouw Duif' van Rederijkerska mer Eendracht, Vossenkuil 19.30 u. 11 dec. boutwedstrijd vissen, Van Haaftenpolder 10.30-13.30 u. 20 dec. kerstviering ANBO, Vos senkuil. 22 dec. kerstdiner en verloting al- gem. vrouwenbond, Vossenkuil 19 u. 27 dec. bingo VV Vosmeer, kanti ne 14 u. SINT-ANNALAND 2 dec. vergadering zaadteeltstu- dieclub Eiland Tholen, rest. De Gouden Leeuw 19.30 u. 7 dec. creatieve avond plattelands vrouwen, Wellevaete 19.30 u. 9 dec. presentatie SEV-journaal plattelandsvrouwen, Wellevaete 19.30 u. 18 dec. kampioenschap tafeltennis Tholen/Sint-Philipsland, Wel levaete. 18 dec. kerstconcert Accelerando, Sakofahal 19.30 u. 4 jan. nieuwjaarsreceptie Smash'76, Wellevaete. SINT-MAARTENSDIJK 11 dec. kerstklaverjasavond, café de Noordpoort 20 u. 17 dec t/m 7 jan. tentoonstelling Jopie Meerman-Ottevanger, Ge meentehuis ma t/m do 9-12 en 14-17 u. vr 9-12 u. 18 dec. volkskerstzang, Haestinge 19.30 u. SCHERPEN ISSE 2 dec. voorlichtingsavond water schapsbestuur, Holland Huis 20 u. 10 dec. dropping PJZ, rest. Nieuw Eiland Tholen 19.30 u. 11 dec. boutwedstrijd vissen, Sta- venissepolder 12-15 u. 15 dec. presentatie SEV-journaal plattelandsvrouwen, Holland Huis 19.30 u. 22 dec. optreden Engel Reinhoudt plattelandsvrouwen, Holland Huis 20 u. SINT-PHILIPSLAND 17 en 18 dec. duivententoonstel- ling de Vredesduif, café de Drui ventros. 20 dec. kerstavond plattelands vrouwen. BERGEN OP ZOOM 4 dec. internat, speelgoedruil beurs zaal den Ronden, Rem- brandtstr. 10-14 u. 5 dec. concert van oude muziek door Scena Musica, Markiezen hof 12 u. 7 dec. musical A Chorus Line, De Maagd 20.15 u. 8 dec. dhr. Struijk bij kon. maat- sch. tuinbouw en plantkunde, Bolwerk 20 u. 9 dec. concert folkgroep Magna Carta, De Maagd 20.15 u. 10 dec familievoorstelling kame ropera Grietje en Hans, De Maagd 20.15 u. 11 dec. adventconcert Belcantori- um, Markiezenhof 20.30 u. 18 en 19 dec kerstmarkt, Grote Markt. 19 dec adventconcert Camerata Bergensis, Markiezenhof 12 u. 24 dec herderstocht, tunneltje z'huis Lievensberg 19.30 u. t/m 26 dec. juwelen en grafisch werk van Ingrid van Meeuwis en Wim van Remortel, Galerie etce tera di t/m zo 14-17 u. film film film ROXY 1: Aladdin (Ned.) - a.l. do, ma en di 18.30 u.,vr 19 u., za 14 en 19 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 en 18.30 u. The Crush - do en ma t/m wo 20.30 u., vr en za 21.30 u., zo 20.15 u. ROXY 2: The Firm - a.l. do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.30 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. De prin ses en de trollen - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Aladdin - a.l. do, vr, ma en di 18.45 u., za en zo 14, 16.15 en 18.45 u., wo 14 en 18.45 u. CINEMACTIJEEL 2: Tina, what's love got to do with it - a.l. do en ma t/m wo 20.45 u., vr en za 21.30 u„ zo 16.15 en 21.30 u. Hard Thrget - a.l. do, ma en wo 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Jurassic Park - a.l., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., di 20 u., wo 14 en 20 u. Fried Green Toma toes - a.l. ma en di 20 u. Salmon Berries - a.l. do 20.15 u. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7