Optocht smalstad: 75 lampionnen Provincie Zeeland Karolingische burchten Doek valt voor Huis en Heem COV zingt Schepping van Haydn Veertarieven Avond over beschermde woonvormen Briefwisseling met jongeren uit Litouwen REC-cursus calligraferen Custom en Bluf samen in Haestinge COMMISSIES Kerkgeschiedenis IN BEROEP Donderdag 18 november 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 CJË Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 De overblijfselen van de Karolingische burchten in Zeeland staan volop in de belangstelling. Dat past in de pogingen van de provincie de cultuurhistorie meer voor het voetlicht te tillen. In Vlissingen en Westerschouwen zijn initiatieven om te komen tot een gedeeltelijke herinrichting van de burchtterreinen in Oost-Souburg en Burgh. Pak even uw zakboekje Collectes Nieuws Afgelopen dinsdag hebben provin ciale staten besloten tot een ver hoging van de veertarieven. Het gaat om een gemiddelde prijsver hoging van 11,1%. Met de minis ter van verkeer en waterstaat is afgesproken dat de tarieven jaar lijks op dezelfde manier worden aangepast als de aanpassing van de rijksbijdrage voor de veren. Dat betekent een verhoging met 1,1%. Omdat de provincie van plan is een Westerscheldeoever verbinding te realiseren is boven dien met de minister afgesproken dat de veertarieven met 20% om hoog zouden gaan: 10% bij het in dienst stellen van de nieuwe veer boot "Koningin Beatrix", dat ge beurt begin 1994, en in de twee volgende jaren telkens 5%. Regelmatige gebruikers van de ve ren hebben als regel een waarde- kaart en steken dus over voor minder geld dan de normale prijs voor een enkele reis. De prijs van een oversteek met waardekaart gaat minder omhoog dan de ge middelde stijging van 11%. Dat kan omdat de enkele reizen zon der waardekaart in de zomer maanden niet alleen de 11,1% krij gen doorberekend, maar ook een extra worden verhoogd met vijftig cent. Een oversteek komt dan op 12,50. De extra verhoging is een direct gevolg van de meer kosten van het vervoer van auto's in de zomerperiode. Om de drukte te verwerken zijn dan extra men sen nodig voor bijvoorbeeld kaart verkoop, begeleiding van mensen die de weg niet weten en voor schoonmaak en onderhoud. Het zomerseizoen duurt van 15 mei tot 16 september. Buiten deze pe riode gaat een oversteek 9,= kosten. De oude tarieven waren respectievelijk 11,= en 8,25. Maandag 22 november, aanvang 9.30 uur, vergadert de staten commissie welzijn over onder meer de volgende onderwerpen: plan jeugdhulpverlening '94-'97 met nota van antwoord, fusies voortgezet onderwijs, subsidie VMC voor project vrouwenhulpver lening, convenant financiering po diumkunsten, beëindiging subsidie Vereniging van Zeeuwse bibliothe ken, verbetering rechtspositie ge lieerde instellingen, bijdrage Eure- gioproject grensoverschrijdende stageplaatsen en subsidie Abri project Neeltje Jans. Voorts snijdt het college per brief een aantal onderwerpen aan waarvoor het de instemming van de commissie vraagt: deeltijdlerarenopleidingen, onderwijsonderzoek 1994, midde len volwasseneneducatie, haal baarheidsonderzoek samenwer- kingsnetwerk ziekenhuizen grensstreek en het beleids- en werkplan VMC. De statencommissie verkeer en waterstaat komt 22 november, 13.30 uur, bijeen'op het adres Het Groene Woud 1 in Middelburg. De volgende onderwerpen zijn ge agendeerd: begrotingswijzigingen PSD, herinrichting Veerse Dam, bijdrage voor onderzoek gecombi neerd kleinschalig vervoer, verbe teren grensoverschrijdend open-_ baar vervoer. De agenda voor de Provinciale Mi lieuraad (PMR), 25 november 14.30 uur, luidt: nota lawaaispor- ten, landinrichtingsproject kust West Zeeuwsch-Vlaanderen, start notitie Mer. De PMR heeft geen spreekrecht voor het publiek. De statencommissie economie, 25 november, 14.30 uur, heeft de volgende zaken op de agenda staan: intentieverklaring fusie ha venschappen Vlissingen en Ter- neuzen, nota plattelandstoerisme, herinrichting Veerse Meer, finan ciering recreatieschap Veerse Meer, bijdrage natuurgidsenwerk Neeltje Jans, bijdrage toeristisch recreatief Zeelandlogo, verblijfsre- creatie Noordzeeküstgebied, sub sidie proefstation fruitteelt Wilhel- minadorp, beëindiging subsidie Nederlandse Uienfederatie, beëin diging subsidie onderzoek groen teteelt, bijdrage Seof voor Europe se structuurfondsen, financiering Euregioprojecten: haalbaarheids onderzoek samenwerkingsnet- werk ziekenhuizen grensstreek, verbetering grensoverschrijdend openbaar vervoer en aangrenzend informeren. De agenda voor de statencommis sie algemeen bestuur, vrijdag 26 november, 9.00 uur, is bij het ter perse gaan van deze AbdijNieuws nog niet bekend. De vergaderingen van alle com missies zijn openbaar en de ver gaderingen beginnen met het spreekrecht voor het publiek. Ten zij anders vermeld zijn de verga deringen in het provinciehuis, Ab dij 6 in Middelburg. De agenda's en de stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. Oostburg, Souburg, Middelburg, Domburg, Burgh; het zijn plekken die al in de tijd van de Noorman nen geschiedenis schreven. De overblijfselen van de zogeheten Karolingische burchten herinneren aan dat verleden. Allerlei wetens waardigheden over deze burchten staan beschreven in de onlangs verschenen brochure Karolingi sche burchten in Zeeland. De levensloop van de burchten is fascinerend. Elke burcht kent een eigen geschiedenis. Ze zijn met dezelfde bedoelingen gebouwd, namelijk het weerstaan van de Noormannen die in die tijd de kus ten onveilig maakten op jacht naar buit. Het vervolg verschilt nogal. In Middelburg en Oostburg maakten de stedebouwers in eerste instan tie gebruik van de ronde vorm. In Oostburg werd de stadsplatte grond echter ernstig verstoord door de Tachtigjarige Oorlog en de Tweede Wereldoorlog. In Mid delburg is de ronde vorm nog goed te herkennen. Domburg ver dween onder het zand. Alleen het kruisvormig wegenpatroon, ken merkend voor de burchten, is nog aanwezig. In Oost-Souburg en Burgh is het terrein van de burcht nog steeds open en bloot in het landschap zichtbaar. Wat vrijwel alle terreinen met elkaar gemeen hebben, is dat binnen de wallen een nederzetting ontstond, nadat de dreiging van de Noormannen was afgenomen. In Oost-Souburg is dat aan het licht gekomen bij opgravingen. Zowel in Middelburg, Burgh als Domburg zijn sporen gevonden van die nederzettingen. Opgravingen zullen moeten uitwij zen of ook binnen de wallen van Oostburg mensen hebben ge woond. De mensen die binnen de burchten woonden, hebben de ter reinen ook weer verlaten. Waarom is niet altijd duidelijk. Burgh en Oost-Souburg zijn nooit meer be bouwd; naast de burcht ontstond wel een nederzetting, maar die bleef klein. In Middelburg werd de Abdij in een groot deel van de burcht gebouwd. Domburg werd door het zand ondergestoven en de nederzetting schoof op naar het huidige centrum. Aan het be staan van drie burchten alleen al op Walcheren kan worden afge leid, dat dit eiland in die tijd erg belangrijk moet zijn geweest. Karolingische burchten in Zeeland is geschreven door R.M. van Hee- ringen, provinciaal archeoloog van Zeeland en M.P. de Bruin, histori cus en voormalig hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum. Beiden zijn in hun werk onder steund door een redactiecommis sie waarin, behalve de twee schrij vers, P.W. Sijnke, archivaris van Middelburg en bureau voorlichting van de provincie zaten. Bij de presentatie van het boek werkje, begin deze maand, maak te gedeputeerde De Kok gebruik van de gelegenheid het provinciaal beleid op het terrein van recreatie en cultuurhistorie voor het voet licht te tillen. Voor de toerist heeft de provincie meer te bieden dan zon, zee en strand. Ook op het terrein van de cultuurhistorie heeft Zeeland veel te bieden en een be zoek aan cultuurhistorische be zienswaardigheden is niet gebon den aan het zomerseizoen. De provincie is dan ook geïnteres seerd in initiatieven om cultuurhis torie toegankelijk te maken. Goe de initiatieven mogen rekenen op provinciale ondersteuning. De provincie zelf zal in ieder geval over meer onderwerpen publica ties verzorgen. In de volgende brochure in de se rie over cultuurhistorische aspec ten van Zeeland komt de kerkge schiedenis in deze provincie aan bod. Het is niet de bedoeling alles te vertellen, wat er te vertellen valt over de Zeeuwse kerken, kloos ters en andere religieuze gebou wen, want dat zou een gigantisch dik boek opleveren. Het uitgangs punt is handzame informatie voor de geïnteresseerde inwoner en de toerist die Zeeland bezoekt. Wie om zich heen kijkt, ziet overal ker ken. Daarmee is het Zeeuwse grondgebied goed bedeeld. Wat verteld wordt is het verhaal achter die kerken; wie heeft ze gebouwd en waarom, tot welke orde be hoorden die kerken enzovoorts. Tegen betaling van 5,= is het boekje Karolingische burchten in Zeeland te verkrijgen bij het Infor matiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg, te lefonisch te bereiken onder num mer 01180-31400. Dinsdag 23 november zijn er drie hoorzittingen Arob (wet adminis tratieve rechtspraak overheidsbe schikkingen). Een inwoner van Hilversum is het niet eens met de weigering van gedeputeerde staten een verkla ring van geen bezwaar af te geven voor de (ver)bouw van een zomer woning in Ellemeet. De zitting is om 14.00 uur. Om 14.20 uur komt een bezwaarschrift van de KNVB afd. Zeeland aan de orde. De bond is het er niet mee eens dat gedeputeerde staten hen niet de gevraagde subsidie wil ver strekken. Een bezwaarschrift over het weigeren van een subsidie komt eveneens aan de orde om 14.40 uur. Het gaat dan om de handbalvereniging HVSV uit Ter- neuzen. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt, eveneens 23 november, vier beroepschriften al gemene bijstandswet. De indie ners zijn het er niet mee eens dat hen door hun gemeentebestuur bijstand is geweigerd. Om 15.00 uur komt de zaak van een inwoner uit Middelburg, nu verblijvend in Den Haag, aan de orde. Om 15.20 gaat het om een beroepschrift van een inwoner van de gemeente Borsele, om 15.40 wederom een inwoner van de ge meente Middelburg en om 16.00 uur kan een inwoner van de ge meente Zierikzee zijn zaak uit de doeken doen. De Arob-zittingen en de zittingen van de tweede kamer uit gs zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Abdij 9 in Mid delburg. De interkerkelijke stichting In perspectief organiseert op don derdagavond 25 november om acht uur een informatie-avond over beschermde woonvormen. De bijenkomst wordt gehouden in het Hervormd kerkcentrum in Zierikzee 'Achter de Beuze'. Spre ker is A.J. de Jonge van de Zeeuw se instelling beschermd wonen en regiohoofd van de beschermde woonvormen in Midden- en Noord-Zeeland. De projecten zijn bedoeld als een voorziening tus sen psychiatrische ziekenhuizen en hulpverlening thuis. Ook in Tholen is zo'n beschermde woon vorm in oprichting. Docent G.H.M. van Damme van de scholengemeenschap Groot Stelle in Goes, die ook diverse Thoolse leerlingen telt, bracht on langs een werkbezoek aan scholen in Litouwen aan de Oostzee. Zo'n 140 jongeren vroegen hem daar of ze konden corresponderen met jongeren uit Zeeland. Wie dat graag wil, kan contact opnemen met dhr. Van Damme, tel. 01100-28130. Het regionaal educatief centrum (REC) begint woensdagmorgen 24 november in Tholen met een curus calligrafie. De cursus is ver spreid over negen ochtenden van half tien tot half twaalf. Docent is Leendert Houtekamer. Calligrafie is de schoonschrijfkunst en wordt meestal met een speciale pen ge daan. Er zijn veel schriftsoorten, maar deze cursus gaat over het Humanistische, een cursieve schrijfwijze. De Jongtoneel. Het A.M. de Jongtoneel te Nieuw-Vossemeer voert vrijdag en zaterdag het stuk 'De martelgang van kromme Lin- dert op'. Beide uitvoeringen be ginnen om acht uur in het Wagenhuis. Daar voert op 28 no vember om half drie de jeugdaf deling van de toneelclub het stuk 'Paleis op stelten' op. Lampionnen in soorten en maten tijdens de jaarlijkse rondgang. Winderig en regenachtig, maar met muziek en lichtjes. Zo verliep zaterdagavond de lampionnenop- tocht in Sint-Maartensdijk, twee dagen na 11 november, de dag van Sint Maarten. Het slechte weer bracht minder deelnemers op de been dan vorig jaar maar met zo'n 75 kinderen die met een lampion achter muziekvereniging F.uterpe liepen, was het evenementencomi té Smalstad niet ontevreden. "We zijn blij dat we het door hebben laten gaan," zegt voorzitter J. de Collecte Jantje Beton. De collecte voor het nationaal jeugdfonds (Jantje Beton) heeft in stad Tho len 1250 gulden opgebracht. De helft daarvan is voor scouting Heenetrecht, die de collecte ver zorgde. De club knapt van het geld de onlangs aangeschafte vlet ten op. Ook de onderhoudspot voor het clubhuis kan een finan ciële injectie gebruiken. De andere helft komt ten goede aan landelij ke jeugdactiviteiten. Gevers en collectanten worden bedankt voor hun medewerking. Feyter, "de weersvoorspellingen waren slecht. Het is niet gaan stormen of hard gaan regenen." In de Plevierlaan waaiden wel heel wat kaarsjes uit toen de zuid westenwind vanuit de Muyepolder vrij spel kreeg op de stoet. Dit jaar waren er maar weinig uit geholde suikerbieten. Sommige kinderen hadden wel felgekleurde papieren lampions gemaakt. Het aansteken van de kaarsjes leverde met de wind wel enige problemen op maar sommige ouders hebben daar wat op gevonden. In plaats van een kaars laten ze een fietslampje branden dat met een draadje aan een batterij is be vestigd. De meeste kinderen en ouders wachtten even na zeven uur voor Sint Maartenshof de muzikanten van Euterpe op, die door de leden van het evenementencomité met draagbare lantaarns werden bijge licht tijdens de tocht van drie kwartier door de straten van het dorp. In totaal liepen ongeveer 150 mensen achter de muzikanten aan. THOLEN 19 nov. bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 20 nov. intocht Sinterklaas 14 u., kindermiddag in Meulvliet 16 u. 23 nov. algemene ledenvergade ring Huis en Heem, Hof van Hol land 20 u. 26 nov. najaarsvergadering de Kogge, Koggedek 20 u. 27 nov. eerst trekking sinterklaa sactie, stadhuis 17 u. 27 nov. duivententoonstelling, Meulvliet 16-18 u. en vanaf 20 u. 27 nov. wintermarkt Montessori school De Kraal, Zoekweg 11-15 u. OUD-VOSSEMEER 20 nov. duivententoonstelling, Hof v. Holland 14 u. SINT-ANNALAND 19 nov. uitvoering gymvereniging WIK, Wellevaete 19-22 u. 25 nov. bijeenkomst plattelands vrouwen over nieuwe water schapswet, De Gouden Leeuw 20 u. 26 en 27 nov. vogeltentoonstelling en tuinplantenshow, Wellevaete 26 nov. 19 u. en 27 nov. 13-22 u. SINT-MAARTENSDIJK 18 nov. ledenavond plattelands vrouwen, Haestinge 19.45 u. 19 nov. optreden Blöf en Custom, Haestinge 21.30 u. 20 nov. intocht Sinterklaas, Onder de Linden 14.45 u. 20 en 27 nov. en 4 dec. belasting- cursus FNV in café Smerdiek 9.30 u. 30 nov. commissie sport, gemeen tehuis 19.30 u. SCHERPENISSE 18 nov. t/m 1 dec. winkelweek. 20 nov. markt tweedehands boe ken t.b.v. Philadelphia, Ons Huis 13.30-16.30 u. 27 nov. bekerwedstrijd de Zee baars, Van-Haaftenpolder 12 u. SINT-PHILIPSLAND 24 nov. raadsvergadering, ge meentehuis 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 21 nov. aquarellen van Sonja Dwinger, Galerie Etcetera di t/m zo 14-17 uur. 19 nov. optreden Hallo Venray in de Waterput, Korte Bosstraat 16.30 u. 19 t/m 21 nov. Bukumbi antiek veiling, De Draak 21 nov. Cecilia-mis in Gertrudis- kerk met Hortus Musicus Religio- sus, Kerkstraat 10 u. 21 nov. orgelconcert Mark Hee- rink in Gertrudiskerk, Kerkstraat 16 u. 25 nov. optreden Margriet Eshuijs en band, De Maagd 20.15 u. 26 nov. uitvoering De Notekraker door Riga ballet, De Maagd 20.15 u. t/m 9 jan. tentoonst. Sebestiaan, martelaar of mythe. Markiezen hof di t/m vr 11-17 u., za en zo 14-17 u. film film film ROXY 1: The Firm - do en ma t/m wo 20 u.,vr en za 18.30 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. De on gelofelijke reis - za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Rising Sun - do en ma t/m wo 20.15 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20.15 u. De prinses en de trollen - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Hard Tar get - a.l., do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Jurassic Park - a.l., do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 13.45, 16.15, 18.45, 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Fugiti ve - a.l., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 20 u. Jungleboek - a.l., za, zo en wo 14 u. Daens - a.l. ma en di 20 u. Les Nuits Fauves - a.l. do 20.15 u. Huis en Heem heft zichzelf op. De vereniging tot behoud van de historische kernen en het land schap van Tholen vindt, aldus se cretaris H.J.J. Elenbaas, te weinig draagvlak in de streek. "De ani mo voor geschiedenis is in Tholen nul komma nul. De meeste inte resse komt van buitenaf." Verder speelt mee dat de strijd voor het behouden van historische waar den de laatste jaren weinig resul taat oplevert. De hoeve Buitenzorg, een woning aan de Ring in Oud-Vossemeer, de tra- vailles bij smederijen zijn voor- beelden. "Je loopt met je kop tegen de muur", zegt Elenbaas. De vereniging telt een kleine ze ventig leden, hoofdzakelijk af komstig uit Tholen stad. Hoewel dat wel geprobeerd is, is Huis en Heem nooit echt uitgegroeid tot een eilandelijke club. Al met al ge noeg redenen voor het bestuur om, na tien jaar, de leden voor te stellen de vereniging op te heffen. Dinsdag neemt de ledenvergade ring een besluit. Voor de heem kundige activiteiten wordt aansluiting gezocht bij streekmu seum De Meestoof, waarvan voorzitter drs. W. Heijbroek bestuurslid is. Leden die zich wil len blijven bezighouden met de belangenbehartiging van herstel en behoud van gebouwen, kunnen zich aansluiten bij de Zeeuwse af deling van de bond Heemschut, De COV Bergen op Zoom, die voor een groot deel uit Thoolse le den bestaat, zingt morgenavond om half negen in de Gertrudis kerk in Bergen op Zoom 'Die Schöpfung' van Joseph Haydn. De oratoriumvereniging wordt hierin bijgestaan door de sopraan Mariëtte Kaasschieter, tenor Alex Vermeulen en bas Math Dirks, Tijn van Eijk op de klavecimbel. Het geheel wordt begeleid door het Dordts kamerorkest onder lei ding van Charles van der Veeke. Het werk Die Schöpfung (De Schepping) werd in 1798 voor het eerst opgevoerd en sindsdien is het één van de bekendste oratorium- werken. Het handelt over de schepping van de wereld. De Thoolse band Custom en het eveneens Zeeuwse rock-collectief Bluf treden vrijdagavond 19 no vember op in recreatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Deze keer niets Achterhoeks, maar echte Zeeuwse rock en co- verrock. Custom is helemaal Thools. De groep bestaat uit gitarist Peter Ge luk, drummer Boudi Hoogedeure, zanger/gitarist Peter van Poort vliet en basgitarist Mike de Rijke. Het repertoire is erg breed; van Rolling Stones tot The Clash en van REM tot Neil Young. Ook met eigen nummers weet Custom het publiek te boeien. De groep maakte in februari de demo 'Wae- ternat' waarop vijf eigen compo sities staan. De band begon in 1987 en de muzikanten, sinds een jaar in de huidige bezetting, bren gen coverrock. "Zeker géén top-40", stellen ze gerust. Bluf is een formatie die bestaat uit de vier Zeeuwen: bassist Peter Sla ger is de oprichter van de band en schrijft de teksten. Verder zijn daar gitarist Pascal Jakobsen, pia nist Bas Hennis en drummer Henk Tjoonk. Daarnaast zingen alle leden van de groep. Ze bieden het publiek rock aan in het Zeeuws. Met tekst en muziek pro beren ze humor en verdriet te combineren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7