THOLENDERWIJS SGP is milder in gemeenteraad Albert Heijn als een nieuw bolwerk informatierubriek van de gemeente tholen TEL. 01640-33676 MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD GLADHEIDSBESTRIJDING IN DE GEMEENTE THOLEN Woensdag 24 november: VERGADERING COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING C.A. STEMMEN PER BRIEF BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN WAT LIGT TER INZAGE? HERINRICHTING PLEINTJE HOOGSTRAAT/BRUGSTRAAT (THOLEN) B L Q F CUSTOM SPREEKUUR B&W ZLM-schrijver over maffiose en vogelaars Donderdag 18 november 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Dr. Zwemer voor Thoolse studieclub "De SGP-politiek is in de gemeenteraden veel meer praktijkgericht dan in de Tweede Kamer", vindt dr. J. Zwemer uit Oostkapelle. Hij bracht onlangs het boek 'Conflict met de cultuur' uit en lichtte zijn werk toe op de vergadering van de Thoolse SGP- studievereniging Calvijn. met de wintersport in 't verschiet vergeet U het huren van kettingen of banden niet?? Verschil Niet waterdicht Domineespartij Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666 8200 Telefax: 01666-3553 Op maandag 22 november a.s. komt de gemeenteraad voor een ver gadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze ver gadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Vervanging vervoermiddelen bouwkunde: De vervoermiddelen van de medewerkers van het bureau bouw kunde (timmerman en schilder) zijn inmiddels 7 jaar oud en drin gend aan vervanging toe. De raad wordt gevraagd daarvoor het benodigde krediet beschik baar te stellen. - Aanpassing zwembaden aan hygiënische voorschriften; Onlangs zijn de installaties van de zwembaden 'de Spetter' in Tholen en 'Haestinge' in Sint-Maartensdijk getoetst aan de nor men zoals die in de Wet hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden zijn gegeven. De resultaten van het onderzoek wijzen uit dat de installaties aangepast moeten worden. Het voorbereiden daarvan vergt specialistische kennis waarvoor (o.a. voor het opstellen van een renovatieplan) een gespecialiseerd bureau ingeschakeld moet worden. In verband daarmee wordt de raad gevraagd een krediet beschikbaar te stellen. - Vijfde projectjaar samenwerking De Veste en T.S.G.; Uit de gelden voor Sociale Vernieuwing heeft de gemeenteraad destijds een project voor vier jaren bekostigd f 72.000,-) waar bij de VSO-leerlingen van De Veste in de gelegenheid gesteld werden om deelcertificaten te behalen bij de TSG. Inmiddels is voor dit project uit het Europees Sociaal Fonds een subsidie ont vangen van f 10.000,-, waardoor het mogelijk wordt een vijfde projectjaar te realiseren. De raad wordt gevraagd daarmee in te stemmen. - Garantiesubsidie t.b.v.de Wereldwinkel te Tholen voor 1994; De wereldwinkel Tholen die in 1992 een startsubsidie van f 5.000,- en een garantiesubsidie van f 3.600,— voor de huur ontving, voorziet voor 1993 een tekort van f 3.400,-. Dit voor ziene tekort heeft als oorzaak dat de gemiddelde „winstmarge la ger is dan verwacht. Er zijn echter ook meevallers. Er is sprake van een groot aantal nieuwe donateurs en een verhoging van de gemiddelde maandomzet. In meerderheid is het college van bur gemeester en wethouders van mening dat de wereldwinkel bin nen de gemeente Tholen zijn plaats heeft verdiend. Het verwachte tekort voor 1993 is lager dan de gegarandeerde huur f 3.600,-). Gezien de stijgende resultaten kan verwacht worden dat dit voor het jaar 1994 weer lager zal uitvallen. De raad wordt voorgesteld een garantiesubsidie voor de huur van f 3.600,-- toe te kennen. - Bewegwijzering te Scherpenisse; In verband met de bochtafsnijding nabij Scherpenisse heeft de ANWB een plan ontworpen voor de bewegwijzering te Scherpe nisse. In dit plan is tevens de bewegwijzering van het fietsveer Gorishoek-Yerseke opgenomen, alsmede het recreatieve fietspad Oesterdam-Gorishoek-Sint-Maartensdijk. De provincie is bereid om in het kader van de bochtafsnijding een deel van de kosten voor haar rekening te nemen, doch de verwijzingen op de overige locaties komen voor rekening van de gemeente. In verband daarmee wordt de raad gevraagd een bedrag van f 14.437,55 beschikbaar te stellen. - Herziening bestemmingsplan 'Buitengebied'; Op 20 oktober 1993 heeft de gemeenteraad een voorbereidings- besluit genomen teneinde het beleid te kunnen bepalen ten aan zien van nieuwe intensieve veehouderijen. Gezien de werkingsduur van een voorbereidingsbesluit (1 jaar) zal er met spoed een gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan 'Buitengebied' tot stand moeten komen. De werkzaamheden hiervoor zullen worden verricht door het stedebouwkundig bu reau RBOI. De raad wordt gevraagd voor dit doel een bedrag beschikbaar te stellen van f 40.000,-. - Samenwerkingsovereenkomst Openbare Veiligheid Zeeland; Op basis van de Wet gemeenschappelijke regelingen zijn er op re gionaal niveau voorzieningen getroffen dat de gemeentelijke brandweerkorpsen zich voorbereiden op de rampenbestrijding. Deze samenwerkende korpsen vormen een onderdeel van de zo genaamde 'operationele poot' in de rampbestrijdingsorganisatie. De voorbereiding van deze operationele poot op eventuele ram pen verloopt naar wens. De rampenbestrijdingsorganisatie bestaat ook uit een 'bestuurlij ke poot'. De ervaring met rampen op diverse locaties in Nederland heeft geleerd dat er eveneens aandacht moet worden geschon ken aan de samenwerking van de verschillende bestuursorganen. Enerzijds ter verhoging van de bestuurlijke slagkracht ingeval van een ramp, anderzijds om de voorbereidingskosten op de rampen bestrijding te drukken. In samenwerking met provinciale en gedeputeerde staten van Zeeland en de Commissaris der Koningin in Zeeland hebben de Zeeuwse gemeenten de 'Samenwerkingsovereenkomst Openba re Veiligheid Zeeland' opgesteld. In deze overeenkomst hebben de bevoegde provinciale en gemeentelijke bestuursorganen af spraken neergelegd inzake bijstand, materieel en oefening van personeel. De kosten van de samenwerking zijn begroot op maximaal f 0,32 per inwoner oftewel ongeveer f 6.400,- per jaar voorzover het de gemeente Tholen betreft. De raad wordt voorgesteld de Samenwerkingsovereenkomst Openbare Veiligheid Zeeland vast te stellen, alsmede het ge noemde bedrag van f 6.400,- beschikbaar te stellen. De gladheidsbestrijding binnen het grondgebied van de gemeente Tholen wordt verzorgd door een 3-tal overheidsorganisaties te we ten de provincie, het waterschap en de gemeente. De provincie en het waterschap zijn voornamelijk belast met de gladheids-bestrijding van de wegen buiten de bebouwde kommen en dan voornamelijk de doorgaande wegen. Om die reden vindt de gladheidsbestrijding dan ook, zodra daartoe tenminste aanleiding bestaat, 24 uur per dag plaats. Dit in tegenstelling tot de gladheidsbestrijding door de ge meente die zich afspeelt tussen 04.00 en 22.00 uur. De gemeente houdt zich bezig met de gladheidsbestrijding binnen de bebouwde kommen. Het werkgebied telt 75 km. wegen waarvoor hoofdzakelijk gebruik wordt gemaakt van wegenzout en soms een mengsel van zout en zand. De gemeentelijke gladheidsbestrijding is gebaseerd op een controle- waak-systeem waarbij 2 personeelsleden verspreid over de gemeen te bij weersomstandigheden die gladheid kunnen veroorzaken om 03.30 uur een controle uitvoeren. Is die controle aanleiding om daadwerkelijk gladheids-bestrijding toe te passen, dan worden de 4 in de gemeente werkzame gladheidsbestrijdingsploegen gewaar schuwd en effectief ingeschakeld. Bij volle bezetting zijn 1 vracht wagen en 3 tractoren met opzetstrooiers, zonodig voorzien van sneêuwploegen, in het geweer. De vier ploegen hebben de volgende werkgebieden: Ploeg I de kern Tholen, m.u.v. een gedeelte van de Postweg (waterschap), maar inclusief de langzaamverkeersweg op de Thoolse brug, de Schelde-Rijnweg en het fietspad Eendrachtsweg/Schelde-Rijnweg Ploeg II de kernen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, inclusief een gedeelte Molenweg, Platteweg en Westkerkseweg Ploeg III de kernen Stavenisse en Sint-Annaland m.u.v. de Vei- lingweg, ged. Langeweg en ged. Stoofweg (wa terschap) Ploeg IV de kernen Poortvliet en Oud-Vossemeer, incl het gedeel te Hiksedijk, maar m.u.v. het gedeelte Molenweg te Oud-Vossemeer (waterschap) en het gedeelte Paasdijk- weg te Poortvliet (waterschap) De praktijk heeft inmiddels geleerd dat de 4 ploegen circa 15 dagen per jaar één of meerdere keren uitrukken. De kosten van de glad heidsbestrijding bedragen f 105,- per kilometer weg per strooibeurt. GLADHEIDSBESTRIJDING NIET EEN ZAAK VAN DE OVERHEID ALLEEN Uit het bovenstaande kunt u afleiden dat de plaatselijk actieve over heidsorganen klaar zijn voor de gladheidsbestrijding 1993-1994. Maar heeft u als burger daarin ook een taak? Het gemeentebestuur meent van wel. Alhoewel de Algemene Plaatselijke Verordening niet langer meer voorziet in de verplichting om het trottoir en de straatgo- ten sneeuwvrij te maken c.q. te houden, ontslaat u dat niet van de normale 'burgerplicht' dit wel te doen. Burgemeester en wethouders doen dan ook een ernstig beroep op een ieder om bij optredende gladheid/sneeuwval actief op te treden. Daarmee wordt tevens tegemoet gekomen aan de wens van de Al gemene Bond voor Ouderen (ANBO), regio Tholen. Het sneeuwvrij houden van stoepen betekent voor met name de ouderen meer ze kerheid en minder angst om te vallen met alle gevolgen van dien. Bo vendien zijn in diverse trottoirs zogenaamde brandkranen verwerkt. Met het sneeuwruimen worden ook die brandkranen weer zichtbaar en hoeft de brandweer in geval van nood niet langer te zoeken dan strikt noodzakelijk. Ook bij brand geldt dat 'elke seconde telt'! Vandaar onze uitdrukkelijke oproep: SNEEUWRUIMEN, een normale burgerplicht! Op woensdag 24 november a.s. komt de commissie ruimtelijke orde ning c.a. voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staat ondermeer het volgende onderwerp: - Vrijstellingsbeleid bodemonderzoeksrapport bij bouwaan- vragen; Sinds 1 oktober 1993 dient op grond van de Bouwverordening el ke bouwaanvraag een bodemonderzoeksrapport te bevatten. Achterliggende gedachte is dat geen bouwvergunning kan wor den afgegeven indien wordt gebouwd op verontreinigde grond. Door een onderzoeksrapport te eisen voldoet het gemeente bestuur aan een onderzoeksplicht en wordt zij gevrijwaard van een mogelijke toekomstige aansprakelijkheidstelling. De bouwverordening kent in dit verband twee uitzonderingen, te weten: 1. De gemeente beschikt zelf over bruikbare onderzoeksresulta ten (bijvoorbeeld bij gronduitgifte); 2. Het gemeentebestuur verleent vrijstelling om te bouwen op verontreinigde grond, gelet op de aard van de werkzaamheden of de aard en de functie van het bouwwerk in relatie tot het doel van het verbod. Rekening houdend met de bij het gemeentebestuur bekend zijnde gegevens over de gesteldheid van de bodem, zoals die door de provincie Zeeland zijn aangeleverd, menen burgemeester en wet houders dat een ruimer vrijstellingsbeleid dan in de toelichting op de bouwverordening staat omschreven op zijn plaats is. Dit beleid houdt in dat het gemeentebestuur voor de volgende bouwprojecten op niet verdachte locaties vrijstelling zal verlenen van het verbod te bouwen op verontreinigde grond en een bo demonderzoeksrapport niet nodig acht. a. bouwwerken geen gebouw zijnde; b. uitbreidingen van woningen tot 25% van de bestaande grondop- pervlakte aanwoonbebouwing met een maximum van 50 m2; c. gebouwen met een beperkte betekenis bij woningen, zoals gara ges en bergingen met een maximum van 50 m2; uitbreidingen van overige gebouwen (woongebouwen etc.), niet zijnde bedrijfsgebouwen tot een maximum van 50 m2; gebouwen met een beperkte betekenis bij de categorie overige gebouwen, zoals garages, bergingen en technische ruimten, tot een maximum van 50 m2; bouwwerken ten behoeve van agrarische bedrijven niet zijnde be drijfswoningen, ligboxenstallen of andere voor de stalling van vee bestemde opstallen, mits de te verwezenlijken bebouwings oppervlakte niet meer bedraagt dan 250 m2; uitbreiding van bedrijfsgebouwen, niet zijnde bedrijfswoningen, mits de te verwezenlijken bebouwingsoppervlakte niet meer be draagt dan 150 m2. Indien gebouwd wordt op een volgens de provinciale lijst verdachte locatie, dan is zonder meer een bodemonderzoek nodig. Eveneens is een bodemonderzoeknodig indien afgeweken wordt van de onder a t/m g genoemde bouwwerken. De commissie wordt om advies gevraagd. d. f. 9 Bij de op 3 mei 1994 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal kan aan bepaalde categorieën kiezers worden toegestaan per brief te stemmen, te weten: A. de kiezer die op de dag der kandidaatstelling zijn wer kelijke woonplaats buiten Nederland heeft, met uitzondering van degene die zijn werkelijke woonplaats in de Nederlandse Antillen of Aruba heeft en die niet gedurende tenminste tien jaar zijn werkelijke woonplaats in Nederland heeft gehad. Uiterlijk 2 maart 1994 dient hij via het hoofd van de consulai re post waaronder de woonplaats van de verzoeker ressor- teert een schriftelijk verzoek tot opneming in het register van buiten Nederland gevestigde kiezers in bij burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage. Gelijktijdig dient hij een schriftelijk verzoek om per brief te mogen stemmen in bij bur gemeester van 's-Gravenhage. B. de kiezer, die op de dag der stemming wegens zijn be roep of werkzaamheden of wegens het beroep of de werk zaamheden van zijn echtgenoot, levensgezel of ouder, buiten Nederland zal verblijven. Uiterlijk 5 april dient hij een schriftelijk verzoek om per brief te mogen stemmen in bij de burgemeester van de gemeente waar hij op de dag der kandidaatstelling in het kiezersregister is opgenomen. Voor de verzoekschriften moet gebruik worden gemaakt van de formulieren die ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. De kiezer aan wie is toegestaan per brief te stemmen kan uitsluitend op die wijze aan de stemming deelnemen. L Tholen, 18 november 1993 De burgemeester van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaanvragen/- meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van H. W. van Eenennaam, Huygensstraat 88 te Sint-Annaland, ingediend op 4 november 1993, voor het uit breiden van een woning op het perceel Huygensstraat 88 te Sint- Annaland; - Een bouwmelding van J. A. van der Jagt, Marehoekstraat 46 te Oud-Vossemeer, ingediend op 8 november 1993, voor het oprich- Ontwerp-bestemmingsplan 'Kom' (Oud-Vossemeer) De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 19 november 1993, gedurende één maand ter gemeente secretarie van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter in zage zal liggen het ontwerp-bestemmingsplan 'Kom' (Oud-Vossemeer), 2e herziening met toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen dit ontwerp- bestemmingsplan bij de gemeenteraad indienen. Sint-Maartensdijk, 18 november 1993. De burgemeester van Tholen. Vorige week deelden wij u in deze rubriek mede dat een begin zou worden gemaakt met de herbestrating/herinrichting van de Hoogstraat/Dalemsestraat in Tholen-stad. Tijdens een speciaal daar toe belegde hoorzitting ter voorbereiding van dit gemeentelijk voor nemen werd gewezen op het feit dat het pleintje tegenover het voormalig stadhuis (vóór drogisterij Jansen) nu in gebruik is als par- keerterreintje en als gevolg daarvan een weinig fraai element vormt in die monumentale omgeving. Een andere invulling werd bepleit. Inmiddels hebben burgemeester en wethouders besloten deze par keervoorziening op te heffen door het aanbrengen van een verhoog de trottoirband met sierbestrating, het inplanten van een lindeboom met daaromheen een hardhouten bank. De werkzaamheden worden gelijktijdig met de thans in uitvoering zijnde herbestrating/herinrichting van de Hoogstraat/Dalemsestraat uitgevoerd. ten van een dakkapel op het perceel Marehoekstraat 46 te Oud- Vossemeer; Een bouwaanvraag van M. Mosselman, Oostweg 6 te Sint- Annaland, ingediend op 25 oktober 1993, voor het vergroten van een garage en het wijzigen van een kap op het perceel Oostweg 6 te Sint-Annaland; Een bouwmelding van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente Scherpenisse, p/a Laban Deurloostraat 2 te Scherpenisse, inge diend op 11 november 1993, voor het vernieuwen van een garage en tuinmuur op een perceel aan de Dorpsweg te Scherpenisse; Een bouwaanvraag van J. K. Elenbaas, Langèstraat 15 te Poort vliet, ingediend op 28 oktober 1993, voor het verbouwen van een woning op het perceel Paasdijkweg 7 te Poortvliet. Sint-Maartensdijk, 18 november 1993 Vrijdag 19 november Aanvang 21.30 uur Rekreatiecentrum 'Haestinge' Sint-Maartensdijk De Stichting 'Uit op Tholen' presenteert een: NEDERLANDSTALIGE ROCK- EN COVERROCKAVOND met twee Zeeuwse groepen: uit Zuid-Beveland en uit Tholen Blóf is een jonge enthousiaste band met hoofdzakelijk eigen nummers, maar ook werk van de Scene, de Dijk en Bram Ver meulen. De groep bestaat uit zanger/gitarist Pascal Jakobsen, pianist Bas Jan Kennis, bassist Peter Slager en drummer Henk Tjoonk. Het repertoire van de Thoolse band Custom varieert enerzijds van The Rolling Stones tot the Clash en anderzijds van REM tot Niel Young. Ook met eigen nummers weet Custom het publiek te boeien. Custom kent de volgende bezetting: Peter Geluk, gitaar, Bou- die Hoogedeure, drums, Peter van Poortvliet, zang, gitaar en mondorgel, Mike de Rijke, basgitaar. Entree:f 2,50-. Voorverkoop VVV, Haven 10 te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-3771 VVV folderpost, Hoogstraat 14-16 te Tholen Verkoop een half uur voor de voorstelling aan de zaal De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 22 november 1993 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het spreekuur van burgemeester Van der Munnik en wethouder P. van Schetsen komt te vervallen. De spreekuren van de wethouders ing. J. van der Jagt en J. Versluijs vinden plaats van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. Voorzitter J.W. Duvekot opende de avond voordat hij het woord aan Zwemer gaf. Eerst volgden een kort overzicht van de inhoud en een beschrijving van de groep mensen waar het boek over han delt. Zwemer duidt die groep aan met 'gereformeerde gezindte'. De- ONDER UW AUTO Advertentie I.M. ze mensen waren, vooral voor de tweede wereldoorlog, veel op zich zelf gericht. Predikanten vervul den een belangrijke rol en waren eigenlijk de enige leiders. Na 1945 werd de maatschappij opnieuw ingericht. De mechanisatie nam explosief toe waardoor de behoef te aan arbeid afnam. Velen moesten verder van huis voor hun werk. Daar kwamen ze in contact met andersdenkende collega's. Ook door de toenemende mobili teit kwam men steeds meer in aan raking met anderen. Zelfs onder gelijkgezinden bleken toen me ningsverschillen te bestaan. Ook de SGP'ers hadden met deze pro blemen te maken. In de hogere regeringsorganen was de SGP steeds een kleine min derheid. Op gemeentelijk niveau lag dat soms heel anders. Op Tho len bleken bij raadsverkiezingen de landelijke lijsten erg weinig aanhang te hebben ten koste van persoonlijke lijsten. De SGP en PvdA haalden landelijk veel meer zetels dan in de gemeenten. De re geringspartijen CHU en ARP hadden daar in de jaren 50 en 60 minder last van. In de gemeenten was de politiek van de SGP veel praktischer dan in de tweede ka mer. Dat kwam mede doordat het aantal zetels relatief groter was: 2 procent in de kamer tegenover soms 40 en 50 procent in gemeen teraden. Door secularisatie werd het steeds moeilijker voor de SGP'ers om met raadsleden van de CHU of ARP samen te wer ken. Opvallend is dat er dan wel regelmatig dezelfde stemmen te horen zijn bij SGP en PvdA. Vooral bij de plannen voor de Thoolse herindeling in de 60-er jaren. Vaak waren de raadsleden eerst dorpvertegenwoordiger en daarna pas partijlid. Elk dorp be oordeelde een plan dan ook op een andere manier. Zwemer vond het bijzonder dat voor het uiteindelijke herinde lingsplan bijna geen voorstanders waren. Van de 53 raadsleden wa ren er 19 voorstander vah één gro te gemeente. Op vier raadsleden na kon iedereen leven met het plan om drie gemeenten te formeren. De argumenten tegen de herinde ling waren: de afstand van burger tot bestuur werd te groot, de ver schillende plaatsen waren ver schillend geaard en historisch had elk dorp recht op voortbestaan. Dat laatste argument was niet he lemaal waterdicht en werd dan ook zelden gebruikt. De verschil len tussen de plaatsen op Tholen werden uitgebreid besproken, maar de overeenkomsten werden veel minder gehoord. Na de pauze gingen de leden van Calvijn en dr. Zwemer dieper op diverse punten in. Sommige SGP'ers hebben wel eens gezegd liever met een liberaal samen te werken, dan met een neo- gereformeerd raadslid. Zwemer is dit punt bij het onderzoek voor zijn proefschrift niet tegengeko men. Hij vermoedt dat dergelijke uitspraken wel intern gedaan wer den, maar nooit tegen de betref fende personen. De SGP wordt ook wel eens een domineespartij genoemd. De pre dikanten konden de kiezers op verschillende manieren bereiken en hadden daardoor meer dan iemand anders invloed op het ge- dachtengoed van de SGP. In het plan voor het Slachtveld in Tholen wordt gewezen op het her stel van de historische structuur van het stadje. De punt van het daar verdwenen bastion zou met de nieuwbouw van Albert Heijn, woningen en appartementen in ere hersteld worden, zeker als de oprit van de Ten Ankerweg verdwijnt waardoor Kruittoren weer een gesloten straatwand krijgt. Op het fragment van de platte grond van Tholen is te zien dat het Slachtveld de singel vormde van de vestinggracht. De huidige Ten Ankerweg vanaf de Grindweg naar de Eendrachtsweg is in 1953 aangelegd voor de brug over de Eendracht en loopt door het bol werk. Aan de punt van het basti on is een stenen beer of oudaan -waterkering in de vestinggracht- aangelegd (Noort Oudaen) die vo rige eeuw is afgebroken om plaats te maken voor een dijk. De brand weerkazerne staat op de dicht geslibde en gedempte Vest. Volgens het plan zal daar vlakbij ook een parkeerterrein voor de su permarkt moeten komen voor vijftig auto's. Fragment van de plattegrond van de stad Tholen van ca. 1690,1. De in 1683 aangelegde Grindweg. 2. Slachtveld. 14. De poort op Da lem en Kruittoren. 4. Wal, nu Kruittorenstraat. 3. en 20 Vosse- meersepoort. 6. Dalemsestraat. 5. Doel weg. Vogelaars die op de pechstroken langs de Oester- en de Philipsdam staan, zouden gefotografeerd die nen te worden en in alle mogelijke kranten gepubliceerd moeten wor den. Die suggestie doet de Thool se praktijkschrijver in het ZLM-blad in navolging van de ad vertentie van de dierenbescher ming, die jagers op de foto wil zetten. Met de politie zou een deal gesloten kunnen worden over de prijs van de foto's. Een aardige bron van bijverdienste wellicht?, vraagt de Thoolse praktijkschrij ver zich af. Hij noemt de 'inmiddels beruchte carpoolstrook van minister Maij- Weggen en de advertentie van de dierenbescherming' in één adem 'aanstootgevend.' Terug naar de landbouw, windt de praktijkschrijver zich op over het terugdraaien van de verplichte aankoopregeling in het ruilverka- velingsblok Stavenisse. Hij spreekt over een staaltje 'onbe hoorlijk bestuur van het ministe rie van landbouw.' Volgens de praktijkschrijver prevaleert eigen belang boven het gezamenlijk be lang. 'De maffiose sluipt op deze wijze geluidloos in de samenle ving en bevordert alleen maar de burgerlijke ongehoorzaamheid.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 5