Voor het avontuur naar Joegoslavië Gynaecoloog Lievensberg met verlof na klachten Roemeens bejaardentehuis krijgt een keukenmachine Twee taakgroepen federatie scholen PERSIA De Veste op bezoek bij Schutse Uit opbrengst bingo Sint Maartenshof Michael Staub (19) uit Tholen Bewoners van St. Maartenshof krijgen 3500,- verhuiskosten Praatpalen op de Oesterdam kosten 4,5 ton Maartenshof vecht de sluiting aan Gaslucht van Esso op Tholen Vrijdag open dag de Schutse Schutse boos op Korver Donderdag 18 november 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Op 29 november reist Michael Staub uit Tholen naar het voormalige Joegoslavië. Hij maakt als dienstplich tig soldaat onderdeel uit van de alfacompagnie CVV die de verbindingen gaat onderhouden. Na zes maan den in oorlogsgebied te zijn geweest, hoopt hij dan medio volgend jaar terug te keren naar Nederland. Gevaar Beroepsmilitair Directeur: Eén van de meest harmonieuze ziekenhuizen9 Gynaecoloog C. Höhner van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom is sinds maandag met verlof na klachten over zijn werkwijze bij kunstmatige verlossingen met een zuignap. Algemeen directeur mr. T. van den Akker betreurt het, dat door publicaties in Brabantse dagbladen 'gevoelens van onrust en onzekerheid kunnen zijn ontstaan.' Overigens laat hij weten, dat Lievensberg 'één van de meest harmo nieuze ziekenhuizen van Nederland is.' Niet te veel rode pepers, mild gekruid maar wel veel knoflook. Bewoners en personeel van Sint Maartens hof scheppen zichzelf woensdagavond Hongaars eten op tijdens een dag die in het teken van Roemenië staat. Thoolse scholen 2267 leerlingen Samenwerking openbaar basisonderwijs Deze maand nog beginnen de eerste van zeven taak groepen aan de verdere uitwerking van de federatie plannen voor de openbare basisscholen op Tholen en St. Philipsland. Organisatiestructuur en onderwijs bij ten de spits af. Werkplannen Positief 4 etages Oosterse Tapijtkunst Hersenbeschadiging Buitengewoon zwaar Gekleurd Beschadigd Drie collega's De 19-jarige Staub verruilt aan het eind van de maand zijn gewo ne legerpak voor de uitrusting van de blauwhelmen. Omdat hij dienstplichtig is, meldde hij zich vrijwillig aan voor deze klus. "Het lijkt me wel een avontuur. Als je toch je dienstplicht moet vervullen, dan wil ik er het beste van maken. En toen ik hoorde wat het betaalde, vond ik dat ook wel leuk", zegt Staub. De VN- militairen krijgen bovenop hun gewone soldij een salaris van de VN dat zo'n 1500,- bedraagt. Bij elkaar levert dat tussen de drie en vier duizend gulden netto per maand op. "De meeste jongens doen het ook voor het geld", ver telt Staub. Hij begon zijn diensttijd in juni en kreeg een opleiding van 3,5 maand. Eigenlijk was hij reserve voor de lichting van september, maar omdat er teveel soldaten wa ren, moest hij pas later opkomen. "De opleiding voor ex- Joegoslavië is toch wel anders. Je gaat veel op bivak, je krijgt een speciale training voor de taken die je daar moet verrichten en je volgt tactische lessen. Je mag bijvoor beeld niet over onverharde wegen of gras lopen omdat daar mijnen onder kunnen liggen. We kregen ook parachutespringen en absei- len." Op dit moment is het in het voor malige Joegoslavië erg roerig en er zijn al VN-militairen gesneuveld en gewond geraakt. "Echt bang ben ik niet. Ik weet niet wat me daar te wachten staat. Maar wij zitten voornamelijk binnen. We onderhouden verbindingen via sa tellieten, faxen en telefoon. De transporttroepen van de VN lopen veel meer gevaar. Ze worden regel matig beschoten of stoten op mij nen. Onlangs is nog een konvooi beroofd door Joegoslavische sol daten." Angelica, de vriendin van Mi chael, heeft er niet zoveel moeite mee dat haar vriend naar een oor logsgebied gaat. "Ik wist het van- tevoren dus er is niets aan te doen." Ze gaat wel mee naar Schiphol om afscheid te nemen. "Zelfs dan mag je er nog mee stoppen", zegt Staub. "Als je voor het vliegtuig staat en je wilt niet meer, hoef je niet mee. Maar zit je eenmaal aan boord, dan moet je." Van Amsterdam vliegt de Thole- naar samen met zo'n honderd an dere soldaten naar voormalig Joegoslavië. "Ik denk dat we eerst naar Zagreb of Sarajevo gaan. Van daaruit worden we met konvooien naar diverse bestem mingen gebracht." In de zes maanden dat Staub in voormalig Joegoslavië zit, heeft hij niet veel verlof. In de tweede en vijfde maand krijgt hij 60 uren vrij die hij in het land zelf door moet brengen. In de derde en vier de maand mag hij drie weken va kantie opnemen. Als hij gedurende die periode naar Ne derland wil, moet hij dat wel zelf betalen. Michael Staub ziet het le ger wel zitten. Na zijn diensttijd wil hij gaan solliciteren voor een baan bij de luchtmobiele brigade. "In principe kun je in ex- Joegoslavië de rang van korporaal halen, maar ik weet niet of die blijft gelden wanneer je bij de bri gade in opleiding gaat", zegt de Thoolse militair. Hij heeft wel zin in het avontuur en belooft bij te rugkeer verslag te doen. Zelfbediening bij de Hongaars/Roemeense gerechten. In het mid den Aniko Csordas en Katy Kovacs, daarachter het echtpaar Noom. Voor diegenen die vragen hebben, heeft Lievensberg een telefoon nummer geopend (01640-78875). Ook kan men zich wenden tot de Patiëntenraad Bergen op Zoom (01640-37128). De laatste had maandag zeven telefoontjes ont vangen, waarbij in drie gevallen goede ervaringen met dokter Höhner werden gemeld. "Het is prettig om dat te horen, want meestal horen wij alleen maar klachten", zegt dhr. Wolters van de Patiëntenraad Bergen op Zoom. "Een vrouw uit St. Anna- land was zeer positief. Ze vond, dat ze heel goed behandeld was door dokter Höhner." Bij de Nederlandse Patiëntenvere niging Tholen en St. Philipsland waren geen telefoontjes over deze zaak binnengekomen. "De Roemeense keuken bestaat eigenlijk niet," zegt Rudi Nijssen," de gerechten zijn bijna allemaal Hongaars: rijst met mais, gou lash, gekruide gehaktballetjes, een champignonschotel". Het geurt in ieder geval naar bui tenland in de recreatiezaal waar de zeventig stoelen allemaal bezet zijn. De Roemeniëdag wordt ge houden om afscheid te nemen van Katy Kovacs (24) en Aniko Csor das (22) van het bejaardentehuis Filadelfia in Salard die zes wekep stage liepen in het tehuis in Sint- Maartensdijk. En om bewoners en personeel nader kennis te laten maken met het land in Oost- Europa. 's Middags toont me vrouw Noom uit Scherpenisse dia's over Roemenië waar zij met haar man reeds ehkele malen is geweest. Voor de maaltijd worden er loten verkocht. En na het eten treden leden van de volksdans groepen Ivanicia en Dodi Dodi op die vijf Roemeense dansen uitvoe ren. Van de opbrengst van de bingo van enkele weken geleden is voor het tehuis in Salard een keuken machine gekocht. De verloting Bewoners van Sint Maartenshof krijgen bij verhuizing naar bij voorbeeld Ten Anker of de Schut- se maximaal 3500 gulden aan herinrichtings- en verhuiskosten. Dit gebeurt op grond van het so ciaal statuut sluiting bejaarden oorden Zeeland. Uit Sint Maar tenshof zijn nog geen aanvragen bij de provincie binnengekomen, maar wel uit Ter Veste in Middel burg. Een vrouw die uit Ter Veste naar de Vossemeren in Nieuw- Vossemeer is verhuisd, ontvangt naast de 2900 gulden herinrich tingskosten nog 900 gulden ver huiskosten, dus totaal 3800 gulden. Voor de herinrichtingskosten hoeft geen rekening te worden overlegd. Wie zijn bestaande meubilair e.d. meeneemt, krijgt in verband met de gedwongen ver huizing toch 2900 gulden. Aan verhuiskosten wordt 600 gulden vergoed wanneer dat via een er kend bedrijf gebeurt. Brengt de familie de spullen over, dan be taalt de provincie 300 gulden. De ze bedragen gelden voor alleenwonenden; voor echtparen zijn de vergoedingen hoger. De provincie had voor herinrich tingskosten eerst 2500 gulden vastgesteld, maar leden van de be geleidingscommissie sluiting be jaardenoorden wezen erop, dat het bedrag uit 1990 dateerde. De aanpassingen van het prijsindex cijfer hebben tot de nieuwe ver goeding van 2900 gulden geleid: 400 gulden meer. Het plaatsen van (zes) praatpalen op de Oesterdam zou 450.000 gul den gaan kosten. Andere alterna tieven zijn er niet, zo blijkt uit een ambtelijk stuk van de provincie. Gekeken is naar radiopalen en te lefoonpalen. Radiopalen (voor zien van een radiozender) worden niet meer gemaakt; palen voor zien van een autotelefoon zijn al leen geschikt voor tijdelijke toepassingen. De praatpalen op zich kosten 19.975 gulden per stuk. De hoge kosten (ruim zeventig procent van het totale bedrag) voor de Oester dam worden veroorzaakt door de kabel, die over een lengte van elf kilometer gelegd moet worden. Dat kost 323.125 gulden. Het systeem van praatpalen is eigendom van rijkswaterstaat. De ANWB exploiteert het, terwijl de concessie voor de aanleg berust bij PTT Telecom. Dit monopolie komt in de toekomst te vervallen. Ook wordt er rekening mee ge houden dat rijkswaterstaat de on derhoudskosten zal gaan doorberekenen aan de wegbe- heerder. De informatie over de praatpalen is verstrekt aan de statencommis sie waterstaat en verkeer. Onlangs merkte een lid van de commissie op, het ontbreken van deze voor ziening op de Oesterdam vooral 's avonds en 's nachts een gemis te vinden. Een voorstel om praatpa len te plaatsen, waarom in de Thoolse gemeenteraad ook al va ker is gevraagd, is op dit moment niet aan de orde. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk n tel. 01666-4041 01640-41497 n vrijdag en zaterdag geopend 1 De gerenommeerde vLt j tzDEEUWEN LIJSTENMAKER Ltu IJST WERK v°0r^l' eiland Tholen Advertentie I.M. De Thoolse basisscholen tellen 2267 leerlingen. De zeven openba re basisscholen hebben totaal 895 kinderen, de tien bijzondere ko men daar ver bovenuit met 1372 leerlingen. Dit blijkt uit de tellin gen per 1 oktober. Tholen: Eben Haëzer 244, de Re genboog 233, Ter Tolne 201, Mon- tessori 111. Oud-Vossemeer: Die Heenetrecht 103, St. Anthonius 71, School met de Bijbel 46. St. Annaland: School met de Bij bel 185, De Casembroot 161. Stavenisse: Rehoboth 215, de Schalm 67. St. Maartensdijk: De Rieburch 227, Juliana van Stolberg 91. Scherpenisse: Groen van Prinste- rer 102, Oosterschelde 70. Poortvliet: School met de Bijbel 74, de Eevliet 66. De Eben Haëzerschool in Tholen is met 244 kinderen de grootste van het eiland, gevolgd door CNS de Regenboog in Tholen met 233 en de Rieburch in St. Maartens dijk met 227 als eerste openbare basisschool. De Oud-Vossemeerse School met de Bijbel is met 46 leerlingen de kleinste, gevolgd door de Eevliet in Poortvliet met 66 en de Schalm in Stavenisse met 67 kinderen. De Veste in Tholen, een prot.chr. school voor speciaal onderwijs, telt 56 leerlingen. Elke taakgroep telt maximaal 10 mensen van zoveel mogelijk scho len. Behalve onderwijskrachten kunnen ook leden van de mede zeggenschapsraad en de gemeente en externe deskundigen meepra ten. De adviezen van de taakgroe pen gaan naar de projectgroep, waarna het onderwerp terugge koppeld wordt naar het onder wijsveld. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij de gemeente Tholen. De taakgroep organisatiestruc tuur gaat 25 november de taken van de federatiedirecteur en de plaatselijke directeuren in kaart brengen. Ook de relatie van de fe deratiestaf tot de plaatselijke on- derwijsteams wordt besproken, alsmede de relatie van alle perso neelsleden tot de afzonderlijke scholen. De taakgroep organisa tiestructuur wordt begeleid door B. van Olffen, ambtenaar onder wijszaken van de gemeente Tho len en J. Ennik van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). De laatste leidt de tweede taak groep die 30 november begint: on derwijs. Daarin komt het federatie-schoolwerkplan met de plaatselijke werkplannen aan de orde, de coördinatie van het Co- menius project, onderwijsvoor rangsbeleid, weer-samen-naar-school, opvang anderstaligen en gemeenschappe lijke onderwijsactiviteiten. Elke taakgroep zal 4 of 5 vergade ringen houden. In februari gaan de taakgroepen rechtspositie en personeelsbeleid aan de slag, in mei financiën en in juni sluiten overleg/inspraak en public relati ons de rij. De diverse onderwerpen dienen eerst uitgezocht te worden, voor dat er tot besluitvorming kan wor den overgegaan. De aankondiging van de plannen tot vorming van een federatie van openbare basisscholen is overwe gend positief ontvangen: zowel tijdens het directeurenoverleg, in de commissie welzijn en onder wijs en in de gemeenschappelijke medezeggensc hapsraad De gemeenteraad zal in december beslissen over een krediet voor be geleiding van het project door het RPCZ. De leden van de projectgroep zul len 24 november meedoen aan een studieconferentie over schaalver groting in het basisonderwijs. bracht nog eens honderd gulden op. Directeur F. Bordui overhan digde de machine en het geld aan beide dames die zaterdag terug vliegen naar Roemenië. Met een fotoboek over de zes weken die ze stage liepen in Sint Maartenshof als blijvende herinnering aan be woners en personeel. Van het te huis als dank ieder een radiocassetterecorder voor de hulp die ze de bewoners hebben gegeven tijdens hun verblijf in het tehuis. Plus de stukjes zeep en an dere kleine presentjes die de be woners Aniko en Katy de laatste dag toe mochten stoppen. Het bestuur van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) heeft bij gedeputeerde staten van Zeeland bezwaar aangetekend te gen het besluit van 15 september om Sint Maartenshof te sluiten. Het Thoolse bejaardentehuis moet 31 december 1994 dicht. In de brief verwijst het bestuur naar eerdere bezwaren, tegen de nota ouderenzorg en tegen de af gekondigde opnamestop. De SVRZ stelt dat door g.s. de belan gen waarom het gaat niet vol doende zijn gewogen. Het gaat daarbij ondermeer om de kwali teit van de zorg, de capaciteit en de financiële consequenties. De beschuldiging van onbehoorlijk bestuur wordt herhaald. Bij het besluit tot sluiting zouden geen maatregelen getroffen zijn voor bewoners en personeel. De SVRZ schrijft dat in eerdere afspraken was voorzien in nieuwbouw van Sint Maartenshof in 1997. Een deugdelijke onderbouwing van de beslissing om tot sluiting over te gaan ontbreekt. Uitvoerig belicht de SVRZ het door haar ontwikkelde alternatie ve plan, dat neerkomt op het af bouwen van het tehuis in de smalstad en het scheppen van 38 verzorgings- en 24 verpleeg huisplaatsen voor de periode tot 1996. Daarna nieuwbouw met 30 verpleeghuis- en 30 verzor gingsplaatsen, alsmede 30 aan leunwoningen. Twee zaken stelt de SVRZ nog aan de orde: op grond van eerdere af spraken mocht worden uitgegaan van een andere verdeling van plaatsen in de regio Tholen/Sint- Philipsland. Men beroept zich op het gelijkheidsbeginsel, omdat de sluiting een verdergaande oneven wichtigheid teweeg brengt dan el ders in Zeeland. Overigens maakt de SVRZ een voorbehoud in het bezwaarschrift. Als het alternatie ve plan voor de hele regio, dat in samenspraak met alle partijen is ontwikkeld, wordt aangenomen, is er voor de SVRZ geen reden meer om nog bezwaar te maken. Ai Fortuinstraat 3. Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 O Specialist in Perzische |1N en Nepalese tapijten. y§| De TROS-televisie besteedt vrij dagavond a.s. in het programma Deadline aandacht aan de proble men met de Bergse gynaecoloog. Brabants Nieuwsblad en De Stem hebben zaterdag ruim aandacht besteed aan de perikelen. Eind ok tober 1991 schreven de kinderart sen H. van Kerkwijk en L. Wilberts een brief aan voorzitter A. Vosmer van de medische staf, dat er hersenbeschadigingen wa ren ontstaan na bevallingen in het ziekenhuis. Met name bij het ge bruik van een vacuum extractie, kunstmatige verlossingen met een zuignap. Op één na kon er geen verband met de werkwijze van Höhner worden aangetoond. Kinderartsen en gynaecologen spraken met elkaar, maar op 23 april 1992 trokken de eersten weer aan de bel, nu bij de directie. Daarbij werden zestien gevallen genoemd dat het bij bevallingen mis zou zijn gegaan. Lievensberg benoemde een externe commissie (prof. G. Visser, dr. J. Maathuis en kinderarts G. de Kleine) en tij dens het maanden durende onder zoek, mag Höhner geen kunstmatige bevallingen doen. Eind augustus kwam het rapport, waaruit bleek, dat het medisch handelen van Höhner negatief af week van wat in de begroepsgroep gebruikelijk is. De gynaecoloog mocht zijn werk onder zware con trole - volgens een wetenschappe lijke methode - hervatten. De commissie vond onvoldoende ju ridische gronden om hem te schorsen. De voorzitter van de medische staf, dokter Vosmer, noemde het oordeel van de commissie 'buiten gewoon zwaar en negatief.' "Deze arts bezorgt het ziekenhuis een slechte naam, patiënten zijn ver ontrust en blijven weg. In zo'n ge val zou ik willen directeur van Shell te zijn. Dan zou ik vragen wat het moet kosten als hij ons zou verlaten. Maar als ziekenhuis hebben we geen middelen voor zo'n regeling." Höhner zelf erkent, in het verle den drie keer fout te hebben ge handeld, wat hij zeer betreurt. Advocaat dr.mr. J. Sneep uit Ber gen op Zoom is op verzoek van de ouders van een gehandicapt kind je met een procedure bezig bij de inspectie van de volksgezondheid. Sneep spreekt over 'een opeensta peling van knulligheden.' De di rectie van Lievensberg betwist echter, dat er in dit geval een fout is gemaakt. Volgens Sneep krijgt hij naar verhouding tot bijvoor beeld het St. Fransiscus in Roo sendaal en de academische ziekenhuizen erg veel klachten over Lievensberg. Algemeen directeur Van den Ak ker vindt dat overdreven. "Sneep woont in Bergen op Zoom en tim mert daar behoorlijk aan de weg, maar zijn optiek is gekleurd. An dere advocaten hebben weer ande re gegevens. Alles gaat niet feilloos in Lievensberg, maar ons ziekenhuis functioneert toch meer dan gemiddeld goed. Wij vinden het vervelend, dat we weer zo in de publiciteit komen. Er zijn wel klachten in behandeling, maar voor een draaiend ziekenhuis is dat niet ongebruikelijk. Ik zit tien jaar in het vak en Lievensberg is één van de meest harmonieuze ziekenhuizen van Nederland. Daar zijn we trots op." Volgens Van den Akker gaat het goed met het Bergse ziekenhuis. "Ik heb moeite met speculaties, dat iedereen hier in conflict met elkaar zou leven. Insiders zijn zeer wel op de hoogte. De enige proce dure die loopt, is die met de radio logen. Die zaak is zo'n zeven jaar geleden begonnen en het is heel vervelend voor het ziekenhuis dat betrokkenen zich suf procederen. Overigens heb ik er grote moeite mee om zaken uit het verleden er weer bij te gaan halen." Ten aanzien van de zaak Höhner zegt de directeur, 'voorbeeldig met de signalen' te zijn omge gaan. "Toen er vraagtekens kwa men over het medisch-technisch handelen van de gynaecoloog, is er met alle geledingen in eigen huis en deskundigen van buiten over gesproken. De in 1992 aange zochte commissie van onderzoek, heeft dit jaar gefunctioneerd als commissie van toezicht. Tot aan de jaarwisseling blijven ze erbij betrokken. Na de commotie die zaterdag is ontstaan over de publi caties, moeten we ons beraden of we verder kunnen met Höhner, want hij is wel beschadigd. En wij kunnen niet om de com missie heen. Lievensberg zegt de dingen ook niet mooier dan ze zijn, maar de klachten betreffen een onderdeel van het werk van de gynaecoloog. Het is niet over de totale linie, maar alleen onderde len van de verloskunde. Niet het gynaecologisch vakgebied. Je kunt de zaak daarom niet zwart wit stellen. De betrokkene zit ook al 22 jaar in het vak." Van den Akker geeft aan, dat in het ziekenhuis overwegend alleen moeilijke bevallingen komen. "In een aantal gevallen had er anders gehandeld kunnen worden. Dat heeft de commissie ook vast gesteld. Maar in concrete gevallen is moeilijk te bepalen of klachten het gevolg zijn van de werkwijze van de gynaecoloog." Ziekenhuis Lievensberg telt totaal vier gynaecologen, zodat de drie collega's van Höhner zijn taken waarnemen. Overigens bevalt slechts een heel klein deel van de vrouwen bij gy naecologen. Thuis bevallen heeft verre de voorkeur op Tholen en St. Philipsland. Volgens verlos kundige mevr. M. van Kempen, die sinds 1 juni een praktijk heeft in Tholen en Oud-Vossemeer (het spreekuur is in zorgcentrum Ten Anker), is ook in Bergen op Zoom en Halsteren het aantal thuisbe vallingen zo'n 80%. "Bij polikli nische bevallingen, de verplaatste thuisbevallingen, gaan wij zelf mee naar Lievensberg. Op Tholen maakt daar echter een vrij klein percentage vrouwen gebruik van." Alleen wanneer het volgens medi sche indicatie nodig is om in het ziekenhuis te bevallen, komt de gynaecoloog eraan te pas. Dat ge beurt o.a. bij stuitliggen, tangver lossingen en de keizersnede. Volgens mevr. Van Kempen hoe ven zwangere vrouwen zich geen zorgen te maken omdat de drie overige gynaecologen in Lievens berg hun werk normaal blijven uitvoeren. Kamminga in Steenbergen. Lan delijk KNOV-voorzitter J. Kam minga komt dinsdag 30 november naar Steenbergen, waar in samen werking met de VVD om kwart over acht in de burgerzaal van het stadskantoor aan de Westdam een thema-avond over de problema tiek in het midden- en kleinbedrijf wordt georganiseerd. Inwoners van Sint-Annaland, Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder roken maandag een soort gaslucht. De Thoolse politie kon niet direct ontdekken wat de oor zaak daarvan was, maar na on derzoek bleek dat in het Rijnmondgebied een stof ont snapt was die met de wind was overgewaaid. Hoewel de Thoolse politiewoordvoerder niet kon zeg gen om welke stof het ging, bena drukte hij dat er géén gevaar voor de volksgezondheid was. Bij navraag bleek 200 liter ga- scondensaat ontsnapt te zijn bij de Esso-raffinaderij in Rotterdam-Botlek. De penetrante olie- en gaslucht van dit vloeibare bijprodukt van de aardgaswin ning, was behalve in Tholen ook in Yerseke te ruiken, ruim 60 km van de raffinaderij. De milieu dienst van Rijnmond ontving 150 klachten. Direct na het ontdekken van het lek heeft Esso een schuimlaag over de vloeistof gelegd. Bij het opzuigen werd een speciale va- cuumzuiger met absorberende koolstof filter gebruikt. Over de resten werd een stankneutralisator aangebracht. Stijlvolle klassieke verlichting Eigentijdse verlichting Fraai gestyleerde spiegels exclusieve verlichting Hogestede 1-3 (Molenstraat) 4701 JD Roosendaal telefoon 01650-66659 Gebr. Dorst zijn u graag van dienst Advertentie I.M. Vrijdag van tien tot vier uur houdt de Schutse in St. Annaland open dag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Iedere belangstellende kan het zorgcentrum in spé dan bekijken. De jarige zorgt met me dewerking van streekmuseum de Meestoof voor tal van activiteiten, zoals stands met oude ambachten en voorwerpen uit het museum. Maandagavond gaf het Smalstads mannenkoor o.l.v. dirigent J. Wes- dorp (tevens directeur van het be jaardencentrum) een jubileumconcert in de Schutse. Ook het jeugdkoor 'Van knop tot bloem' o.l.v. Wilma van Duuren uit St. Philipsland werkte aan het programma mee. Jaap Wesdorp uit Scherpenisse had speciaal voor deze gelegen heid een lied geschreven, dat door het Smalstads mannenkoor ten gehore werd gebracht. Het ging op de wijze van Der Lindenbaum van Schubert. Bewoners, perso neel, vrijwilligers en familieleden genoten van de liederen in de overvolle recreatiezaal. Bejaardenhuis de Schutse is vijfentwintig jaar. Daar wonen senioren gezellig bij elkaar. Genieten van hun oude dag of worden er verpleegd door vele goede helpsters vaak met een gulle lach zo gaat dat dag na dag. Nu komt er een bedreiging vanuit de maatschappij. Ze willen huizen sluiten, daarmee is men niet blij. Bejaarden krijgen minder zorg ze wonen langer thuis. Kan dat niet meer dan moeten zij naar een verpleegtehuis, naar een verpleegtehuis. De Schutse heeft nu ook al een woonzorgcentrum erbij, dus wonen zonder zorgen; heel Stavenisse blij. Ze kunnen daar gaan wonen, in 't nieuwe Elenahof en worden daar heel goed verzorgd, wozoco in het Bos, wozoco in het Bos. De Schutse heeft nog plannen, dat komt te zijner tijd. Nu eerst nog wat ontspannen, een leuke bezigheid. Met vijfentwintig jaar bestaan wordt uitgebreid gefeest, maar daarna weer gaan werken. Het is weer mooi geweest. Het is weer mooi geweest!! De leerlingen en leerkrachten van de school voor speciaal onderwijs De Veste in Tholen, hebben hun project Oud en Jong afgesloten. Het startsein voor het thema werd gegeven op de manifestatie Oud met jong in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Daar maakten de leerlingen voor het eerst kennis met de problemen van bejaarden en met activiteiten voor ouderen. Als vervolg gingen de kinderen in groepjes op bezoek bij het jubile rende bejaardenoord de Schutse in Sint-Annaland waar ze gesprek jes voerden met de bewoners. Het feit, dat daar een vrouw van meer dan honderd jaar bij was, vonden de kinderen ongelofelijk. Daarna maakten de scholieren een tentoonstelling over het thema oud en jong. Ter afsluiting waren er zang, toneel, een modeshow en een zelfgemaakte videomontage die voor het 130 man tellende pu bliek werden vertoond en uitge voerd. Na de voorstelling was er nog 'oudewijvenkoek'. Eigen import Advertentie LM. Maakt de schriftelijke reactie op een ontwerp-notitie deel uit van een overleg of niet. Daarover ver schilt het bestuur van bejaarden centrum De Schutse van mening met de heer C.J. Korver. Laatstge noemde begeleidde de besprekin gen die een alternatief moesten opleveren voor de ouderenzorg op Tholen en Sint-Philipsland na de sluiting van Sint Maartenshof. In zijn rapport aan de provincie meldt Korver, dat De Schutse 'na afloop van het overleg' liet weten moeite te hebben met een alterna tief dat wordt gebaseerd op de be leidsvisie van de SVRZ. 'Deze zinsnede in uw rapport heeft ons zeer gestoord en is ook niet te recht', schrijft directeur J. Wes dorp namens het bestuur. Over het alternatief vonden besprekingen plaats op 14 juni, 8 juli en 12 augustus. Al in juni gaf De Schutse aan, de visie van de SVRZ niet te onderschrijven. De ontwerp-notitie van Korver ver scheen begin september. Hoewel De Schutse in augustus had voor gesteld dat stuk te bespreken, wil de Korver volstaan met een schriftelijke ronde. De brief die het Sint-Annalandse tehuis ver volgens stuurde, maakt volgens het bestuur dan ook een 'wezen lijk deel' uit van het overleg. Op de in het ontwerp genoemde regiovisie en centrale organisatie is, aldus de brief van De Schutse, op de drie bijeenkomsten hele maal niet ingegaan. Met het intro duceren van een centrale organisatie heeft Korver in de ogen van het Sint-Annalandse te huis de regio Tholen/Sint- Philipsland geen dienst bewezen. Michael Staub uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 3