School eindelijk onder één dak Kinderdagverblijf begint met zeven beertjes in de gang Albert Heijn wil 'groene' piepers Kleuters Anna-Jacobapolder verenigd met bovenbouw 2,1 tl 4-A Weg wijzen naar bedrijven kost 44 mille Gemeente wil gebouw mavo verkopen Ambtswoning burgemeester is verkocht Vooral baby's aangemeld voor opvang in Oesterschelp Tholen Twee Thoolse scholieren maandagavond op televisie Driekwart van bedrijventerrein al verkocht 'Het klasje in Ons Dorpshuis, ja dat is voorbij.' Een regel uit het feestlied van de kleuters van Anna Jaco bapolder, dat dinsdagmorgen klonk in de nieuwbouw aan de Steintjeskreek. De groepen 1 en 2 van de School met de Bijbel zijn verenigd met de bovenbouw. Na jaren vertoefd te hebben in het dorpshuis, ging dinsdag de deur open van het nieuwe kleuterlokaal dat onder één dak zit met de rest van de school. Frits en Spits Leskwaliteit Marktverlies Overal in het gebouw van de kinderopvang in Tholen ruikt het nieuw. Aan de kapstokjes in de gang hangen zeven beertjes, waarop namen geschreven staan. Op 1 november is het kinderdagverblijf er begonnen, met vier kinderen. De komende weken komen er nog drie bij. Baby's Milieu wordt een verkoopargument Albert Heijn wil zijn klanten milieuvriendelijker ge teelde aardappels voorzetten. Op een dinsdag door de veilingen Sint-Annaland, Scherpenisse en CHZ beleg de bijeenkomst stond niemand van de 96 aanwezige te lers afwijzend tegenover het telen van piepers aan de j hand van een aantal richtlijnen. De veilingen willen daar volgend jaar mee beginnen. De aardappelen zul len herkenbaar zijn door een groen label aan de kist. .Ziekenhui Eendrachtbode. de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 23,75 per halfjaar. Per jaar f 43,50, per post f 55,35 per jaar Losse nummers 1 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 1600 uur. Advertentieprijs f 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie Hoofdredacteur W. Heijboer Gemeente en provincie gaan ruim 44.000 gulden (exclusief btw) uit geven om de industrieterreinen Welgelegen en Slabbecoornpolder bij Tholen op de ANWB- wegwijzers te krijgen. De verwijzingen komen langs de op- en afritten van de brug bij Tholen te staan, op de Grindweg, Nieuwe Postweg, Deltaweg en Oudvossemeersedijk. Grotendeels aan bestaande masten, maar er worden zes nieuwe geplaatst. Be halve naar de industrieterreinen wordt verwezen naar de N286, de provinciale weg vanaf de brug richting Poortvliet. Tholen, de initiatiefnemer, zal 30.300 gulden van de kosten voor zijn rekening moeten nemen. De gemeente meende dat de kosten voor borden langs provinciale we gen voor de provincie zouden zijn. Maar Middelburg denkt daar anders over. Verwijzingen die het gevolg zijn van de ingebruik name van een bedrijventerrein ko men op grond van het 'veroorzakersprincipe' voor reke ning van de gemeente. De kosten voor de provincie blijven beperkt tot een kleine 14.000 gulden. Aan de Brabantse kant wordt de bewegwijzering eveneens uitge breid. Dat moeten de gemeente Halsteren en de provincie Noord- Brabant betalen. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de uitbreiding van het bedrij venterrein Prins Hendrikpolder in Sint-Philipsland moet nog ge maakt worden, maar nu al is drie kwart van de grond verkocht. Tenminste, als de gemeenteraad woensdagavond accoord gaat. Er hebben zich twee gegadigden In de eerste plaats bakke rij Van der Est, die grond wil heb ben grenzend aan zijn huidige bedrijfsgebouw. Wethouder L. Walpot is uit principiële overwe gingen tegen de verkoop. In de bakkerij wordt op zondag ge werkt. TWeede kandidaat voor een stuk grond is Kleinbouw Tech niek. Deze aannemer zit nu nog in de voormalige gebouwen van Lig- tendag, maar wil een nieuw ge bouw gaan neerzetten. De snelle verkoop komt de exploi tatie van het plan erg ten goede, stellen burgemeester en wethou ders. In het uitbreidingsplan is en vijf meter brede groenstrook langs de Rijksweg opgenomen. Eenzelfde strook moet het gebied aan de oostkant afgrendelen om dat hier voorlopig geen vervolg zal komen. Dat ziet het college eerder ten noorden van deze nieu we uitbreiding gebeuren. De gemeente wil op termijn de voormalige gemeentelijke mavo in Tholen afstoten. Het gebouw tus sen de J. van Bloisstraat en de Ten Ankerweg, enkele jaren geleden De Vijfhoek gedoopt, is op dit moment in gebruik bij het regio naal educatief centrum De Bevelanden-Tholen en bij het re formatorisch vormingsinstituut. Gezien de voorgenomen verkoop stelt het gemeentebestuur de ge meenteraad maandagavond voor, de verlichting in het gebouw maar niet te vervangen. Een besparing van vijfduizend gulden. Onderwijsambtenaar B. van Olf- fen kijkt op van de voorgenomen verkoop. Hij vertelt dat de ge meente de juridische eigenaar is, maar het ministerie de economi sche eigenaar. Doordat het ge bouw - na het vertrek van de middelbare school - in gebruik is gebleven voor sociaal-culturele ac tiviteiten, blijft het ministerie een jaarlijkse vergoeding betalen. Als de gemeente het gebouw wil afsto ten, zal ze het eerst van het minis terie moeten kopen. Zilveren Schor. De provincie komt terug op de toezegging om jaar lijks vier ton bij te dragen in de exploitatie van het nationaal cen trum sportvorming Het Zilveren Schor. Aan de ontwikkeling van deze voorziening is door Middel burg al acht ton betaald, maar on derzoek wijst uit dat een zichzelf bedruipend multi-functioneel centrum niet te realiseren is. Het Zilveren Schor is nu een sportcen trum voor chronisch zieken en ge handicapten. Jolijn Dupon begeleidde de leerlingen van de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder bij het feestlied op de gitaar. De kleuters werden 's morgens van huis opgehaald met een poli tiebus. Dat was niet moeilijk te re gelen, want de vaders J. Sturris en D.P. Visser zijn politieagent. Op school aangekomen, werden de kleintjes aan de cake met limona de gezet. Onder de lekkernij zat voor iedereen een sleutel. Eén daarvan paste op de deur van het nieuwe lokaal. Maar wie had de juiste? Het wachten was op de schrijfster Wajira Meerveld uit Zutphen. Die zou samen met de kinderen het nieuwe lokaal ope nen en daarna een verhaal voorle zen uit eigen werk. Toen het grote moment daar was, bleek Sarina Moerland uit Anna Jacobapolder de passende sleutel te hebben. De deur was nog maar nauwelijks open of de kinderen stormden, met vuile voeten, naar binnen. Eenmaal binnen werden de jassen opgehangen en in het nieuwe klaslokaal zongen alle kinderen 'het feestlied. Hierna was het tijd voor het verhaal van schrijfster Meerveld. Ze woonde vijf jaar in Canada. Sinds zeven jaar is ze te rug in Nederland en woont ze in Zutphen. Tot nu toe publiceerde ze twee boeken: Frits en Spits en Frits en Spits en de wenskoekjes. Haar laatste boek Jofel en Jofel komt in december af en ligt in het voorjaar in de winkel. Meerveld schrijft sinds twaalf jaar, maar ze is al langer als kunstenares actief. "Ik heb een opleiding voor gra fisch Kunstenares gehad", vertelt ze. "Ik teken nu al zo'n dertig jaar, maar pas sinds kort ben ik mijn werk gaan uitgeven." Meer veld illustreert onder andere haar eigen werk met potloodtekenin gen. "Dat komt omdat je als gra fisch kunstenaar vaak met zwart/wit werkt. Maar mijn vol gende boek wordt een prenten boek met aquarellen." Het verhaal van Frits en Spits en de wenskoekjes gaat over de rat Frits die jarig is. Op zijn feestje komt echter niemand van de ge nodigden opdagen, behalve zijn vriend Spits de muis. Iedereen heeft een excuus, maar door te be loven dat ze wenskoekjes zullen krijgen, komt tenslotte iedereen toch naar het feest. De kinderen gingen na het verhaal pannekoeken eten en 's middags togen de kleuters naar bakker Van Est om taarten te versieren. Die deelden ze uit aan de andere kin deren toen ze weer terug kwamen op school. De School met de Bijbel heeft momenteel 52 leerlingen uit Anna Jacobapolder en Sint-Philipsland. Dat is ruim voldoende, want de opheffingsnorm ligt voor dit ge bied op 37 scholieren. Directeur H.M. de Kok is dan ook tevreden over zijn school: "We mogen niet klagen. Maar de vraag is of dat zo blijft? Als Sint-Philipsland straks bij Tholen komt, wordt hier waar schijnlijk de norm opgetrokken naar het niveau van Tholen en dat ligt veel hoger: ongeveer 50." Onlangs lekte een rapport uit van de commissie evaluatie basison derwijs. Daarin stond dat de leer lingen van basisscholen bepaald geen rooskleurige resultaten haal den. De kinderen presteren op het gebied van technisch lezen, spel ling, luistervaardigheid, cijferen, basisrekenen en Engels redelijk goed, maar voor alle andere vak ken zijn de gemiddelden matig tot slecht. "Dat is toch logisch", vindt directeur De Kok "Er moesten zonodig een boel vakken bijkomen zoals: geestelijke stro mingen, sociale zelfredzaamheid en bevordering van gezond ge drag. Vroeger zat dat verwerkt in de andere lessen, maar nu moet dat een apart vak worden. En daar staat geen uitbreiding van de lesuren tegenover. We moeten het nog steeds met maximaal 5,5 les uren per dag doen. Dan is het toch niet gek dat kinderen minder leren? Daar was geen commissie ZIE VERDER PAG 17 Geen grondontsmetting meer, noch spuiten met behulp van een vliegtuigje. Een vastgesteld maxi mum voor bepaalde meststoffen en een beperking op het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Dat zijn enkele van de normen die eind 1995 voor deze aardappel teelt moeten gelden. Ze zijn vast gesteld door Albert Heijn in samenspraak met het CLM. Kunstmeststrooiers moeten iedere twee jaar getest worden en sproei- machines moeten goedgekeurd zijn. De afstand tussen gewas en sloot moet minimaal een halve meter zijn. En er moet om een be paald aantal jaren een ras worden geteeld dat bestand is tegen aar dappelmoeheid. Het milieu is een verkoopargu ment geworden, hield veilingvoor zitter D.L. Hage de aanwezigen voor. Consumenten en milieu organisaties oefenen steeds meer druk uit op het inkoopbeleid van de supermarkten. Die stellen op hun beurt eisen aan de teelt, want ze willen hun goede imago behou den. Als de teelt niet op de wensen inspeelt, betekent dat marktver lies, aldus Hage. De teelt van vroege aardappelen staat toch al onder druk door de toenemende invoer van Malta's en een groei end areaal in België. Onze zuider buren hebben het A-merk ingevoerd voor de zogenaamde gecontroleerde teelt. Het Neder landse areaal bedraagt ongeveer 2000 hectare, waarvan bijna 1400 hectare via de veiling wordt aan gevoerd. Volgend jaar zal de helft van de aanvoer volgens de nieuwe richt lijnen geteeld moeten zijn. Dat zal de telers daarvan geen meerprijs opleveren, maar wél zullen hun aardappelen als eerste worden ge veild. Bonken, drielingen en kriel zullen worden opgesplitst in blok ken geregistreerd en niet- geregistreerd. Telers moeten vrij dags vóór de week van de ver wachte oogst hun registratieformulieren bij de vei ling inleveren. De registratie ge beurt per perceel. De Sint-Philipslandse gemeente raad neemt woensdagavond een besluit over de verkoop van de ambtswoning van de burgemees ter. Het huis aan de Deensestraat is onlangs leeg gekomen door het vertrek van oud-burgemeester T.A. Vogel naar Lopik. Door H. Korthuijs uit Capelle a.d. IJssel is een bod uitgebracht van 320.000 gulden. In de prijs zijn garage, erf en tuin begrepen. Het gemeente bestuur leurt al een tijdje met het pand. In juni kon er op worden ingeschreven, maar niemand wil de er de vastgestelde taxatieprijs (310.000 gulden) voor betalen. Uiteindelijk gaf het college de zaak in handen van makelaar Meeiis. Deze week: SLIBTONG kilo 9,75 WIJTING 3 kilo 10,- VERSE SPROT ROG NIEUWE STOKVIS Winkel deelnemer winkelweek Eendrachtsweg 15 4691 EK Tholen Tel. 01660-2540, fax. 3252 Het betere adres voor al uw vissoor ten. Specialiteit in tong, paling en mos selen. Naar aanleiding van de artikelen in De Stem en Bra bants Nieuwsblad van 13 november jl. betreffende de gynaecoloog Höhner werkzaam in Ziekenhuis Lievens- berg, deelt de directie van het ziekenhuis mede dat de heer Höhner met ingang van maandag 15 november 1993 verlof heeft genomen in afwachting van een definitieve regeling. Het ziekenhuis betreurt het dat door de desbetreffende publicatie gevoelens van onrust en onzekerheid kunnen zijn ontstaan. Voor diegenen die vragen hebben danwel inlichtingen wensen heeft het ziekenhuis een telefoon nummer geopend (01640 - 78875, tijdens kantooruren bereikbaar) waar na afspraak de vragen kunnen wor den voorgelegd aan terzake deskundigen en eventuele begeleiding kan plaatsvinden. Uiteraard kunt u zich ook wenden tot de Patiëntenraad Bergen op Zoom op tele foonnummer 37128. Mr. T. van den Akker, algemeen directeur Advertentie I.M. Leidster Sandy van Oden met enkele kinderen in het nieuwe Thoolse kinderdagverblijf. ziening nog niet. Het lokaal voor de buitenschoolse opvang (kinde ren van 4 tot 12 jaar) moet nog in gericht worden, in de slaapkamers moeten er enkele bedjes bij ko men en de magazijnruimte is ook nog niet af. Verder ziet het onder komen er piekfijn uit. Met afzon derlijke lokalen voor de kinderopvang (0 tot 4 jaar) en de buitenschoolse opvang, twee slaapkamers (voor baby's en peu ters), aangepaste toiletten, een kantoorruimte en een speelplaats met zandbak. Op een boord staan mandjes waarin de spullen van elk kind afzonderlijk bewaard wor- "En er zijn op dit moment zeven aanmeldingen voor baby's, waar van enkele zelfs nog geboren moe ten worden", vertelt Marleen Francke van de stichting kinder opvang. De coördinatrice is uit het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk eveneens verhuisd naar de voormalige Oesterschelp aan de Kon. Julianastraat. Ze krijgt deze dagen regelmatig tele foontjes (01660-4574) en aanloop van werkende ouders, uit verschil lende plaatsen op Tholen, die in formatie willen en meteen een kijkje nemen. Helemaal klaar is de nieuwe voor den. Rond de verwarmingsradia toren is een ombouw aangebracht, zodat de kinderen hun vingers niet kunnen branden. Dat vooral baby's worden aange meld, vindt Marleen Francke niet zo vreemd. "Mensen met wat gro tere kinderen hebben intussen al iets geregeld." In de toekomst kan het voorkomen, dat kinderen van enkele weken oud tot aan hun twaalfde jaar bij ons verblijven." Dat geeft meteen een verschil aan tussen kinderopvang en peu terspeelzalen. Het is ook niet zo dat alle kinderen op dezelfde tijdstippen in Tholen te vinden zijn. "Sommigen komen bijvoor beeld twee hele dagen per week, anderen op vier ochtenden en weer anderen enkele middagen." De bijdrage die ouders voor de kinderopvang moeten betalen, is ^hooide oióhandel cM. <5- »ScAot Deze week Roemeens bejaardentehuis krijgt keukenmachine van Sint Maartenshof Euterpe St. Maartensdijk steunt fanfare Kapelle bij opbouw Jeugdkoor Polyhymnia viert jubileum rustig Thoolse militair voor het avontuur naar Joegoslavië Politiebureau in februari gereed Lindeboom voor Thools stadhuis Jeugd bezorgd om schoon bos Vijf generaties in de Schutse Gynaecoloog Lievensberg met verlof na klachten over kunstverlossingen Sander Westdorp jongste voorzitter WHS na plotseling terugtreden van G.T. Bril A. den Engelsman voor de derde keer algemeen kampioen bij de Vogelvrienden Gymnastiekbond huldigt vijf leden Excelsior in Poortvliet ZWIJGEN IS ONWEERSTAANBAAR Dit nummer bestaat uit 24 pagina's afhankelijk van het inkomen. Het kinderdagverblijf is van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds open, van maandag t/m vrijdag. Naast Marleen Francke werken Sandy van Uden en Angelique Rotteveel er op part-time basis. Het al langer draaiende gastou derproject blijft, naast het kinder dagverblijf, een andere mogelijkheid voor kinderopvang. "Voor mensen die hun kinderen niet naar het dagverblijf willen of kunnen brengen, of opvang nodig hebben op tijdstippen dat het dagverblijf niet open is." In het gastouderproject koppelt Marleen Francke ouders die opvang zoeken aan mensen die de kinderen thuis willen opvangen. Dat kan zowel op doordeweekse dagen zijn als in het weekend. De officiële opening van het kin derdagverblijf is volgend jaar gepland. Advertentie I.M. Erik van Gorsel uit Oud- Vossemeer en Joan de Ruyter uit Tholen, beiden leerlingen van 't Rijks uit Bergen op Zoom, zijn maandagavond op Nederland 3 te zien in een programma van de VPRO-televisie. De uitzending duurt van 19.25 tot 20.00 uur. Er komen vier scholen aan bod, waarbij 't Rijks als 'gewone' school wordt gepresenteerd, naast een internationale school en een school met veel allochtone leerlin gen. De VPRO heeft 's morgens opna men gemaakt vanaf het vertrek van Erik per fiets aan de Vosse- meerse Molendijk, via Tholen (waar Joan aansluit) tot aan de re gionale scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom en 's middags weer terug. Beide leerlin gen van de eindexamenklas athe neum 6 hebben actief meegewerkt aan de schoolkrant Oase. Onder de kop 'De redactie van de Oase mag bijna alles' verscheen er een artikel in het jongerenblad Pri meur, dat de aandacht van de VPRO trok. De programmamakers woonden een redactievergadering van de Oase bij en een les. Verder spra ken ze met directeur Petermeijer van 't Rijks. Ook in het onlangs uitgebreide overblijflokaal werden opnamen gemaakt. De r.s.g. heeft pas een nieuwe vleugel met 15 lo kalen aan de Zuidzijde Zoom in gebruik genomen. Alles is nu on der één dak, op twee sportzalen aan de Rijtuigweg na. Daar is het noodgebouw voor de andere vak ken inmiddels gesloopt, na 25 jaar dienst te hebben gedaan. Boerhaaveplem 1 4624 VT Bergen op Zoom 4 i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1