Provincie Zeeland Statenvergadering Fancy fair in Ten Anker druk bezocht Uitvoering van mannenkoor en band contrastrijk Bestemming grond Ring nog onzeker Bodemsanering IN BEROEP Artsen zonder grenzen op Thoolse school Roosevelt-prijs Cyrus Vance Donderdag 28 oktober 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vrijdag 5 november vergaderen provinciale staten. De vergadering is openbaar. Wie de vergadering of een gedeelte ervan wil bijwonen, kan een plekje zoeken op de publieke tribune. Een tafeltje met in de lade nog jarretelles en elastiek, een botervloot met de boter er nog in. Een paar voor beelden van artikelen die te koop waren op de rommel markt en fancy fair van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Vrijdag en zaterdag was het een drukte van belang. Het jaarconcert van het Smalstads Mannenkoor bete kende een avond van contrasten. En niet alleen door de verschillende genres die het koor bracht. Ook het volle, soms keiharde geluid van de brassband Excelsior vormde een schrille tegenstelling met het subtiele stemgeluid van de negen zangers. Kleurwedstrijd Uitslagen Kanon 7 Abdij Nieuws De bodemsanering van de voor malige scheepswerf Van Os aan de Beatrixhaven te Yerseke is een dezer dagen aangepakt. Half de cember moet het karwei zijn ge klaard. Met de klus is eerder be gonnen dan aanvankelijk de bedoeling was: er was nog ruimte in het budget voor bodemsanerin gen, vandaar. Het grondwater blijkt niet meer verontreinigd. In een eerder on derzoek in 1988 was daar nog wel sprake van. Waarschijnlijk is de verontreiging uitgespoeld als gevolg van de getijdebeweging. De grond is zwaar verontreinigd met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en met de zware metalen koper, lood, zink en arseen. Ook is de grond licht verontreinigd met minerale olie. De bovenlaag van circa een halve meter is tot de grens van de Wet op de chemische afvalstoffen (WCA) verontreinigd, de onder grond niet. Omdat de grond niet reinigbaar is, zal de WCA-grond worden afgevoerd naar de defini tieve opslagplaats voor verontrei nigde grond in Rotterdam. De an dere verontreinigde grond gaat samen met het verontreinigd puin naar de stortplaats in Nieuwdorp. Het schone puin gaat naar de re gionale puinbreker. Omdat het een werk op en in de zeewering betreft wordt het werk in twee delen uitgevoerd. Dat is een eis van het waterschap. Bo vendien zal het gedeelte van de ei genlijke dijk snel worden aange vuld met goede klei. Op het diep ste deel ter plaatse van de voor malige scheepshelling, waar tot ongeveer drie meter onder NAP zal worden ontgraven, zal een damwandkuip worden geplaatst. De gemeente Reimerswaal maakt van de gelegenheid gebruik om de zeewering op te knappen en een slinger uit het bovenbeloop te ha len. Het terrein zal grotendeels worden afgewerkt tot parkeerter rein. Op de buitendijkse lokatie was van 1985 tot 1989 een scheepswerf gevestigd. In de ondergrond be vinden zich veel resten van dak pannen en oesterschelpen. Het dak van de grote loods bestaat uit asbest-golfplaten. Op basis van het onderzoek uit 1988 hadden gs besloten, na ad vies van burgemeester en wethou ders van Reimerswaal, multifunc tioneel te saneren. Dat houdt in dat het terrein na de sanering weer voor alle doeleinden te ge bruiken moet zijn. Ondertussen heeft rijkswaterstaat de haven en de buitenhelling gebaggerd. Hier door is reeds een deel van de ver ontreiniging verdwenen. De sane ring is daardoor beperkter van omvang dan waar men van uitging bij de besluitvorming. Donderdag 4 november komt de hoorcommissie bestemmingsplan nen bijeen om zich te buigen over bezwaren die zijn ingediend op drie gemeentelijke bestemmings plannen. Om 09.00 uur begint de behande ling van de bezwaren die zijn inge diend tegen het bestemmingsplan Lewedorp West 2 van de gemeen te Borsele. Een groep bewoners uit Lewedorp heeft bezwaar tegen de verkeersprognose voor de A58. Deze prognose lag ten grondslag aan het akoestisch on derzoek. De bewoners vinden dat er geen hogere grenswaarde moet worden aangevraagd maar dat men maatregelen moet nemen bij de bron: speciaal asfalt of ge- luidschermen. Het plan Yerseke, Hogewerf van de gemeente Reimerswaal komt om 10.00 uur aan de orde. Een in woner van de gemeente vindt dat bij de planvorming op zijn grond gebied geen rekening is gehouden met de aanwezigheid van een loods. Het landbouwschap is van mening dat de gebruiksvoorschrif ten te beperkend zijn en dat ver werving van de grond niet moet gebeuren door onteigening. Het kampeerterreinenplan van de gemeente Middenschouwen gaat het om 11.00 uur. Bewoners van de gemeente vrezen overlast om dat hun woning naast de camping ligt. Ze vinden dat er een groen strook moet komen als afschei ding en dat de ontsluiting van de camping op een andere plek moet dan gepland. Vrijdag 5 november vergaderen provinciale staten van Zeeland in de statenzaal van het provincie huis in Middelburg. De vergade ring begint om 10.00 uur. Tijdens de vergadering kan iedereen vrij elijk in en uit lopen om vanaf de publieke tribune de debatten te volgen. Aan het begin van de vergadering komen een aantal brieven aan de orde die inwoners of bedrijven hebben geschreven aan de staten leden. De brieven worden voor kennisgeving aangenomen of gs worden gevraagd de zaak af te handelen. De onderwerpen die in de brieven worden aangesneden zijn: subsidieverzoek voor vrou wenhulpverlening, vestiging be- drijfsmestinstallaties op het Ka naaleiland in Sluiskil, Structuurschema Groene Ruimte en sluiting bejaardenoorden. De statenleden krijgen van gs een overzicht van aan- en verkopen van grond, ruilingen en pachtont- bindingen in het eerste half jaar van dit jaar. De transacties had den te maken met werkzaamhe den om de wegen te verbeteren. Gs delen mee dat ze het landin richtingsplan voor de ruilverkave ling Stavenisse hebben vastge steld. Vervolgens doen gedeputeerde staten een aantal voorstellen die niet uitgevoerd kunnen worden als Zilveren Schor: onderwerp van gesprek in provinciale staten de statenleden het er niet in meer derheid mee eens zijn. Zo stellen gs voor ongeveer 3,5 ton subsidie te geven voor de exploitatie in 1993 en 1994 van de Stichtingen bodemsanering bedrijfsterreinen (BSB). De provincie overigens krijgt dit geld van het rijk. De stichtingen stimuleren bedrijven vrijwillig de bodem te saneren. Met ingang van 1995 moeten de stichtingen zichzelf kunnen bedrui pen door de kosten in rekening te brengen bij bedrijven waaraan ze hulp geven. De provincie heeft het Kanaal door Walcheren overgenomen van het Rijk. Het Rijk draagt jaarlijks bij in de kosten. Om inzicht te geven in wat er de komende jaren moet ge beuren hebben gs een onder- houds- en investeringsplan opge steld. Zo wil het college onder meer investeren in een centrale af standsbediening voor bruggen en sluizen. Dat levert weer een be sparing op aan personeelskosten. De vrijkomende kosten moeten dan weer wel ten goede komen aan de instandhouding van het ka naal. Voor de voortgang in het project Westerschelde Oeverver binding vragen gs een voorberei dingskrediet. Om te zorgen dat gebouwen ook gemakkelijk toegankelijk zijn voor gehandicapten heeft de provincie een "stimuleringsregeling toegan kelijkheid voorzieningen voor ge handicapten". Voor de aanpassing van bestaande gebouwen is subsi die beschikbaar. Gs vinden dat an dere overheden hun verantwoor delijkheid moeten kennen en nemen. Vandaar dat het college voorstelt geen stimuleringsbijdra ge meer te verstrekken aan ande re overheden. Wie wil weten wat er in 1992 alle maal is gebeurd op het terrein van de ruimtelijke ordening, kan dat nagaan in het jaarverslag ruimte lijk beleid 1992. Gs stellen voor het verslag ter kennisgeving aan te nemen. Nu op landelijk niveau de besluit vorming over het Structuursche ma Groene Ruimte in de eindfase komt willen gs haren op snaren zetten dat de Zak van Zuid Beve land de status krijgt van waarde vol cultuurlandschap en dat de Eu- regio Scheldemond wordt aangeduid als toeristisch recre atief gebied. Voorts wordt de sta tenleden gevraagd in te stemmen met de mogelijkheid de Ooster- schelde te bevorderen tot natio naal park en de kust van Schou wen te benoemen als strategisch groenproject. Al eerder in het jaar hadden de staten te kennen gegeven niet ak koord te gaan met de begroting 1993 van de NV Neeltje Jans. Er ligt nu een afgeslankte begroting waarover de statenleden een be sluit zullen nemen. Het is het bestuur van het Natio naal Centrum Sportvorming (NCS) "Het Zilveren Schor" tot heden niet gelukt een multifunctioneel cen trum van de grond te tillen voor gehandicapten/chronisch zieken, valide sport en zakelijk gebruik. Het zal er ook niet meer van ko men, vinden gs. Vandaar dat het college wil afzien van het beschik baar stellen van een exploitatie subsidie van 2 miljoen voor de jaren 1994 tot en met 1998. Het NCS heeft voor de voorbereiding bijna acht ton subsidie ontvangen. De staten wordt gevraagd in te stemmen met het sociaal econo misch beleidsplan 1993-1997. De provincie mikt op meer werk, maar niet tegen elke prijs. Onder meer vernieuwing in technologie en vermindering van de belasting van het milieu kunnen rekenen op ondersteuning. Het IPO (interprovinciaal overleg orgaan) heeft de begroting rond voor het volgend jaar. Gs stellen voor akkoord te gaan met de be groting. Zeeland draagt in 1994 44.317 bij in de onkosten van dit overlegorgaan. Aan de provin ciale contactdag (sport- en spel- dag voor provinciale ambtenaren) wil het dagelijks provinciebestuur ruim veertienduizend gulden bij dragen. Gs vragen de staten in te stem men met een wijziging in de be groting 1993 van de proviciale stoombootdiensten en een viertal wijzigingen in de provinciale be groting van dit jaar. Tot slot willen gedeputeerde staten een aanbe velingsbrief schrijven aan de Euro pese Investeringsbank. In de brief bepleit de provincie deelname in de financiering voor de bouw van een afvalverbrandingsinstallatie van de N.V. Afvalverbranding Zuid- Nederland in Moerdijk. De vergadering van provinciale staten is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middel burg. De agenda en vergaderstuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Grabbelen tijdens de fancy-fair in Ten Anker. Allerlei verlotingen en spelletjes waren op touw gezet om geld in te zamelen. Het thema was herfst. En in die sfeer waren ook de me dewerkers gekleed: rood met witte stippen. Er stonden herfstboeket- ten terwijl de bladeren in de gang de sfeer nog echter maakten. De opbrengst is bestemd voor activi teiten voor de bewoners van Ten Anker. Zij kwamen zelf ook in grote getale naar de fancy fair. De rommelmarkt sloeg bij hen iets minder aan, maar daarvoor waren weer veel mensen van buitenaf ge komen. De meest 'waardevolle' spullen werden door Addy Vos bij opbod verkocht. Ook werden handwerken van bewoners en hun familieleden verkocht. Het welfa- rewerk dat in het zorgcentrum ac tief is, was ook aanwezig. De hersens werden gepijnigd bij het raden van het aantal kastan jes, een rebus en een puzzel 'wie is wie'. Voor de kinderen was vooraf een kleurwedstrijd uitgeschreven. De jury, die bestond uit bewoners en medewerkers, koos de volgende winnaars: in de categorie 0-4 An gela van de Repe (3 jaar), 5-8 So- lenni Vitters (6 jaar), 9-12 Davie van der Zande (10 jaar) en bij de twaalfjarigen won Karlijn Broker. Zij kregen een prijs. De rondjes van het rad van avon tuur leverden een groot deel van de opbrengst op, terwijl ook de middenstand, banken en fabri kanten een bijdrage leverden. Met een dankwoord en een presentje voor alle medewerkers werd de fancy fair besloten. De Zeeuwse pop heette Tannetje en Adriënne Korteweg uit Oolt- gensplaat is de winnares. Er waren 318 kastanjes. Mevrouw Duine, Ten Ankerflat 13, zat er met 320 het dichtste bij. Mevrouw H. Schot-van Dijk herkende de fo to's. De rebus werd gewonnen door Renske van Kempen en de pop van het welfarewerk was voor mevr. M. van der Munnik. De liefhebbers kwamen aan hun trekken in de sfeervolle hervorm de kerk in Oud-Vossemeer. Daar heen was het koor uitgeweken, omdat in Sint-Maartensdijk geen geschikte zaal voorhanden was. Het geluid kwam prima tot zijn recht in de goed gevulde kerk. De samenwerking tussen koor en brassband uitte zich in de uitvoe ring van Franz Schuberts Nacht- gesang im Walde. Vier hoornblazers van de Kloetingse band vertolkten de stemmingen in het lied prima op hun instrumen ten. Voor deze co-produktie werd slechts één keer samen gere peteerd. Verpleegkundige A. Hammer van Artsen zonder grenzen is dinsdag te gast op de Thoolse scholenge- j meenschap. Mevrouw Hammer vertelt er op de ouderavond over de algemene gang van zaken bij haar organisatie en licht het veld- I werk toe met dia's en foto's. Die hebben betrekking op haar eigen ervaringen in Bangladesh, Liberia en Sudan. Voor de pauze worden de huis houdelijke zaken afgewerkt. Drie leden van de ouderraad treden af. In de vacature P. van Hemert (voorzitter) worden A.M. Elen- baas en J. Potappel uit Stavenisse kandidaat gesteld. Voor de vaca ture mevr. A. Vroegop-de Jonge (secretaris) is I.M. van Dijke uit Scherpenisse kandidaat. En voor het lid A. Keur de heren C.J.P. Hermans en J.J. Elenbaas, alsme de mevr. R. Vorstenbosch uit Sint- Annaland. De bijeenkomst in het gebouw van de TSG in Sint-Maartensdijk begint om half acht. Brandwonden. Tussen 31 oktober en 6 november wordt er gecollec teerd voor de Nederlandse brand wondenstichting. Het mannenkoor, geleid door Jan Wesdorp, begon de avond met twee geestelijke werken: O sacrum convivium van Ludovico da Vic toria, en Ave Verum van Edward Elgar. Bij dit laatste nummer bespeelde Kees van Dis - die ieder werk mondeling inleidde - het kerkorgel. Na nog een werk van Elgar en van Clément Jannequin volgde het vrolijke Bills van Ber Joosen. Het eerste deel van het concert werd afgesloten met Lie- beslied en Morgenstandchen, twee werken van Max Bruch die even als de rest a capella vertolkt werden. Alsof een kanon werd afgescho ten, zo dreunde de mars Con- testor vervolgens door de kerk. Het openingsnummer van de 28 leden tellende brassband - geleid door Anno Appelo - bleek een waterval van geluid, af en toe nei gend naar een kabbelend beekje. De groep vervolgde met de Hymn for Brassband. Ook bekende me lodieën als Amazing Grace, The Music of the Night (uit The Phan tom of the Opera) en de Whitney Houston-hit One moment in time schuwde het gezelschap niet. In het door Neil Sedaka bekend ge worden Solitaire en in Sugar Blues excelleerde Rinus Zuidweg op de cornet. En in To be with you so leerde Lauw Joosse op de bugel. Het mannenkoor besloot de avond met vier composities van The comedian harmonists uit de jaren dertig. Er was op gestudeerd met vijf repetities in één week. De vlotte Duitse wijsjes werden door Tom van Gurp op de piano bege leid. Een leuke afsluiting van een geslaagd concert. Zowel in zijn welkomst- als slot woord gaf Van Gurp het probleem aan waarmee het Smalstads Man nenkoor worstelt: gebrek aan le den. Geoefende zangers kan het koor bijzonder goed gebruiken. Temeer daar Jan Fondse nog her stellend is van een ziekte en Rien Fase er eind dit jaar mee zou wil len stoppen. De laatste restanten van de twee woningen aan de Ring worden opgeruimd. Inmiddels zijn ze verdwenen. De laatste twee huizen aan-de bin nenkant van de Ring in Sint- Annaland zijn gesloopt. De wo ningen, waarin mevr. G v.d. Male- Huigen en fam. J. Bruijnzeel- Ketting hebben gewoond, zijn door slopersbedrijf Jeroense te gen de grond gewerkt. Zowel Je roense als TSA uit Tholen hebben eerder asbest uit de slooppanden verwijderd. De sloop van de twee panden is zo'n 25 jaar geleden al beslist, maar de uitvoering heeft heel lang op zich laten wachten. Het voor malige Sint-Annalandse gemeen tebestuur heeft met de kerkvoogdij van de N.H. Kerk destijds een overeenkomst geslo ten over de vrijkomende grond. Volgens president-kerkvoogd A.G Wessels gaat ruim de helft van de grond onder de huizen naar de kerk. "De kerkvoogdij beslist binnenkort hoe ze dat terrein in vult. We denken aan parkeerruim te voor kerkgangers en bezoekers 'van ons verenigingsgebouw." Volgens Wessels behoudt de Ring zijn ronde vorm en daarom blijft er een stuk grond bij de gemeente. Een woordvoerder van de ge meente zegt, eerst de overeen komst van de voormalige gemeente Sint-Annaland te willen bestuderen. Na de sloop is het ter rein aangevuld met grond. Dit jaar zal er verder niets meer aan gedaan worden. Enkele tientallen meters verderop is Gebr. Moerland maandagmor gen begonnen met de herinrich ting van de Nieuwstraat. De nieuwe straat komt op één niveau, de trottoirs verdwijnen. Verhoog de inritten moeten het verkeer ontmoedigen de straat in te rijden. De politicus Cyrus Vance en de toneelschrijver Arthur Miller zijn de bekendsten van de personen aan wie vrijdag de Four Freedoms Awards zijn uitgereikt. Commis saris van de koningin drs. W.T. van Gelder was aanwezig bij de uitreiking in Hyde Park in de Ver enigde Staten, die werd opge luisterd door de Zeeuwse Koorschool. Vance kreeg de Franklin D. Roo sevelt Freedom Medal. Hij heeft zich als minister van buitenlandse zaken van de V.S. én als onder handelaar voor de Verenigde Na ties (ondermeer in voormalig Joegoslavië) ingezet voor vrede en gerechtigheid in de wereld. Miller ontving, als voorvechter van een vrije pers, de award voor vrijheid van meningsuiting. De prijs voor vrijheid van godsdienst ging naar Theodore Hesburgh. De oud president van een Amerikaanse universiteit keerde zich gedurende de strijd om de burgerrechten on omwonden tegen racisme en klas- sejustitie. Het echtpaar Sargent en Eunice Shrivcr-Kennedy kreeg de award voor vrijwaring van gebrek omdat zij zich hebben ingezet voor betere leefomstandigheden van geestelijk gehandicapten. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken George Ball tenslotte, ontving de prijs voor vrijwaring van vrees. Dit in ver band met zijn rol bij de menings vorming over de politieke en economische relatie van zijn land met Europa én voor zijn oppositie tijdens de Vietnam-oorlog. De onderscheidingen worden jaarlijks uitgereikt door de F.D. Roosvelt Four Freedoms Founda tions. Het ene jaar gebeurt dat in Amerika, het andere in Middel burg. Dat heeft te maken met de vermeende Thoolse afkomst van de presidenten Roosevelt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 7