Manifestatie is niet alleen voor ouderen Aanpakker met allure die zonder omhaal voor zijn mening uitkomt FRANCIEN Als jongen van twaalf jaar moest ik al om vier uur uit mijn bed Rudi Nijssen(48) kwart eeuw in dienst SVRZ PFAFF Begeleiding bij sluiting bejaardenoord Tholen helpt Polen houdt kinderactie Informatica Manifestatie ouderenjaar in Haestinge Tekorten in Tholen lopen danig op ia—- Geen extraatje ouderenbonden uit Middelburg Ontslagen bij RMI Holland tipmatic 6120 IfS^ Johannes de Viet (80) vertelt aan de jeugd over vroeger: Donderdag 7 oktober 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 "Jubilaris, het klinkt zou ouwelijk," zei de 48-jarige Rudi Nijssen vrijdagochtend in het verzorgingstehuis Sint Maartenshof toen hij in het zonnetje werd gezet omdat hij 25 jaar in dienst is van de stichting voor re gionale zorgverlening, voorheen stichting verpleeg-en en rusthuizen Zeeland (SVRZ). Gratis busvervoer naar Oud met Jong Het Europees jaar van de ouderen moet er voor zor gen dat er een beter beeld komt van de leefwijze van ouderen. Op Tholen en Sint-Philipsland wordt daar ook aandacht aan besteed. Zusterhuis Verpleeghuisgeld voor Maartenshof Keutjesavond Dit krootje Op de voorgrond Hoera 40 jaar St. Annaland, 7 oktober 1993 Koper poetsen Lesmateriaal scholen I Veel scholen op Tholen en Sint-Philipsland besteden dit jaar aandacht aan het thema ouderen. Het is het Europees jaar van de ouderen. Leerlingen van de hoogste groepen maken opstellen, of gaan op bezoek bij ouderen in hun dorp om een interview af te nemen voor de schoolkrant. Bal van papier Nijssen werd met vrouw, kinderen en kleinkind in de recreatiezaal van Sint Maartenshof te Sint- Maartensdijk toegesproken en toegezongen. Directie, collega's, vrijwilligers en bewoners lieten ieder op eigen wijze de loopbaan van Nijssen de revue passeren. Een bijzonder jubileum omdat het tehuis door de provicie wordt gesloten en omdat niet bekend is wat er voor terug komt. Voor be woners en personeel een onzekere periode. Nijssen heeft als lid van de onder nemingsraad veel met personeels zaken te maken. Directeur G.C. De Bruijn van de SVRZ stelde in zijn toespraak dat Nijssen als o.r.- lid zich altijd opstelt in het belang van de werknemers. "Hij vroeg altijd als wij een bepaalde maatre gel voorstelden; wat zijn daarvan de gevolgen voor het personeel en de bewoners?" Nijssen is ruim 12 jaar lid van de ondernemingsraad. Volgens De Bruijn geen gemakkelijk werk. "In Nijssen hebben we een voor treffelijk o.r.-lid. Hij brengt diep gang in de discussie en hij is goed in het hinderlijk volgen van het bestuur. Het gaat soms hard tegen hard. Maar ook al liggen de zaken heel ingewikkeld, Rudi weet de zaak ook met humor tegemoet te treden. En hij kan de zaak uitste kend verpakken." Nijssen begon al in 1960 als leerling-kok in Der Boede te Kou- dekerke (van de SRVZ), maar besloot na vier jaar over te stap pen naar het leger waar hij de kokschool volgde in Leiden. In 1968 kwam Nijssen terug naar de SVRZ. Nu als kok in Vijver vreugd te Middelburg. In 1975 be haalde hij zijn diploma instellingskok. In 1977 maakte hij de overstap naar Sint Maartens hof. Hij werd hoofd van de keuken en kreeg de leiding over vier mede werkers. De huisvesting voor het gezin Nijssen was toen nog niet rond. Anderhalf jaar woonden ze in het inmiddels afgebroken zusterhuis bij Sint Maartenshof. Volgens De Bruijn is Nijssen een aanpakker met allure. "Toen hij problemen kreeg met zijn rug, leg de hij zich daar niet bij neer en begon hij een middelbare be roepsopleiding voor activiteiten begeleiding." Sinds vorig jaar werkt Nijssen twintig uur in het tehuis in die functie. Volgens de directeur is Nijssen 'bijna de nestor' van de SVRZ. "Maar zeker de wijste, en misschien wel de eigenwijste." De Bruijn stipte ook de onzekere toe komst van het bewoners en perso neel aan. "Hoe lang blijft het hier feestelijk? De SVRZ heeft nog ij zers in het vuur. Wij hebben ver trouwen dat hier iets voor de ouderenzorg zal blijven. Blijft u in Gedeputeerde staten hebben de minister van WVC geadviseerd, het substitutieproject in Sint Maartenshof te financieren uit de restcapaciteit (zogenaamde zwe vende bedden) voor de ouderen zorg in de Oosterschelderegio. De substitutie van verpleeghuis zorg werd de afgelopen drie jaar verleend vanuit Ter Valcke in Goes. Sinds Ten Anker in Tholen een verpleegafdeling heeft, be dient dat tehuis Sint Maartens hof. Overigens zal het project, aldus g.s., beëindigd moeten zijn op 1 januari 1995. Dat is de da tum dat het tehuis in Sint- Maartensdijk zijn deuren moet sluiten. Om die reden adviseren g.s. een tijdelijke subsidiëring, waarvoor drie zwevende bedden gebruikt kunnen worden. De begroting van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) gaat uit van een gemid delde bezetting van vijftien oude ren. Daarvoor is 181.160 gulden nodig. In verband met het afbou wen adviseren g.s. voor 1994 de subsidie te baseren op een bezet tingsgraad van gemiddeld 7,5 ouderen. Eerder hadden g.s. al kenbaar ge maakt, dat Tholen/Sint- Philipsland minder subsidie zou krijgen om in Zeeuws-Vlaanderen meer te kunnen doen. de enthousiaste sporen van Rudi Nijssen." De Bruijn overhandigde een envelop met inhoud aan de ju bilaris. Marijke Sakko met wie Nijssen jarenlang in de keuken werkte, las een gedicht voor. Zij bracht een aantal herinneringen naar voren. Sakko dichtte dat Nijssen goed is in organiseren maar dat hij ook van een lolletje hield door bij voorbeeld 1 aprilgrappen uit te halen door in plaats van wafels te presenteren kaakjes te serveren. Ook de jaarlijkse 'keutjesavond' voor de bewoners, met gebakken worst en spek, behoorde tot de hoogtepunten van Nijssens werk in de keuken. Namens de personeelsvereniging blikte Corrie van Popering terug op de loopbaan van Nijssen. Zij las voor van een papieren rol. Hoe Nijssen eerst op Walcheren werkte en toen naar het Thoolse land kwam. "Als kok in de weer met de pan." Volgens Van Popering is Nijssen iemand die zijn mening niet onder stoelen of banken steekt. Belangrijk voor het perso neel omdat Nijssen het personeel van Ten Anker, De Rozenboom en Sint Maartenshof in de o.r. verte genwoordigt. Als penningmeester van de personeelsvereniging 'be heert hij de kas als een echte Zeeuw'. "U moest eens weten hoe zuunig hij is." Van Popering haalde ook Nijssens kwaliteiten aan op het gebied van de voordracht en toneel. Als lid van de Klapbanke (in Zeeuws dia lect) en als Sinterklaas is de jubi laris bij velen bekend. Kitty van Manen feliciteerde Nijs sen namens de vrijwilligers. Zij wees erop dat het de eerste keer is dat er iemand in het tehuis gehul digd wordt voor zijn 25 jarig dienstverband. Mevrouw van Ma nen noemde Nijssen een steun voor iedereen. "Die steun heb je straks zelf ook nodig. Die bood schap heeft d'Ancona (minister van WVC heeft extra bezuinigin gen in de bejaardenzorg aange- kondigd-red.) ons gebracht." Tien vrijwilligers traden voor de jubilaris op. Iedereen vertolkte een rol die Nijssen in Maartens hof vervult of vervuld heeft op de Stijlvolle klassieke verlichting Eigentijdse verlichting Fraai gestyleerde spiegels Hogestede 1-3 (Molenstraat) 4701 JD Roosendaal telefoon 01650-66659 Gebr. Dorst zijn u graag van dienst Advertentie I.M. Als de zes te sluiten Zeeuwse be jaardentehuizen - waaronder Sint Maartenshof - de provincie geza menlijk verzoeken om begeleiding bij het sluitingsproces, is Middel burg bereid daarvoor eenmalig geld beschikbaar te stellen. Dat schrijven gedeputeerde staten aan de afdeling Zeeland van de Vereni ging van Ned. Bejaardenoorden (VNB). G.s. denken daarbij aan de vraagstukken en werkzaamhe den die niet tot de normale taken van de tehuizen behoren. De VNB ziet voor zichzelf een taak bij de uitvoering van het sociaal statuut. Voor de uitvoering daarvan zijn allereerst de besturen van de te huizen verantwoordelijk, aldus g.s. Zij moeten ook zelf de bewo ners en het personeel informeren en begeleiden. De inspectie voor de bejaardenoorden heeft een ad viserende en signalerende taak. Pas bij verzuim heeft het provinci aal bestuur de bevoegdheid en de plicht om in te grijpen. De stichting Tholen helpt Polen houdt dit jaar weer een kinder- kerstactie. Een paar kindertehui zen in Polen worden verrast met kerstpakketjes. De doosjes moe ten door de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland worden ge kocht en gevuld. De stichting wil zo het leed verzachten omdat vol gens Tholen helpt Polen de nood in het land nog steeds erg groot is. De doosjes kunnen worden opge haald bij: Vroegop, Oudestraat 20 Sint-Maartensdijk; Ten Hove, Gladiolenstraat 24 Sint- Philipsland; Goedegebuure, Ha venplein 8 en Nieuwstraat 44 Sint- Annaland; Smits, Kerkstraat 9 Stavenisse en Bal, Steinstraat 14 te Bruinisse. wijze, van 'Ik ben met Catootje naar de botermarkt gegaan.' ('Ik ben met dit krootje naar Sint Maartenshof gegaan'). Zo was er een instellingskok, iemand van het bingospel, Sinterklaas, scho lingsklas activiteitenbegeleiding, dagverzorging en een tekenaar/ schilder die de hobby van de jubi laris uitbeeldde. Voorzitter G.A. Heijboer van de bewonerscommissie bedankte Nijssen voor 'al het geluk' dat hij in Sint Maartenshof heeft ge bracht en brengt. "U staat altijd op de bres voor de bewoners en het personeel." Mevrouw De Groen bood de jubilaris een enve lop aan. De medewerkers en deelnemers van de dagverzorging boden de jubilaris een grote van karton ge maakte taart aan met 25 kaarsjes. Nijssen mocht ze uitblazen waar na de top verwijderd werd en er een cadeautje tevoorschijn kwam met een gedicht. Nando Nijssen, de 23-jarige zoon van de jubilaris is ook in dienst bij de SVRZ. Als af gestudeerd MTS-er informati ca kon hij aan de slag in het verpleeghuis Der Boede in Koudekerke. Het tehuis telt 370 bedden. Nijssen jr. is be trokken bij de automatisering van personeels- en bewoners- registratie. Ook aan het oprichten van de winkel in het tehuis droeg Nijssen een steentje bij in de automatise ring. Vanuit het stafgebouw is via een glasvezelkabel een di recte verbinding mogelijk tus sen de hoofdcomputer en de kassa in de winkel. Collega Ada van Zijst bood Nijs sen namens de bewoners en de ac tiviteitenbegeleiding een boek aan met foto's van de bewoners. Ook directeur F. Bordui feliciteer de Nijssen maar wees ook op de onzekere toekomst. "Je weet niet waar je aan toe bent. Ik wilde hier graag kunnen zeggen: Nijssen, blijf tot je pensioen." Bordui ty peerde de jubilaris als iemand die door zijn functies op de voor grond treedt. "Er wordt heel wat van je verwacht. Wat je doet of zegt, wordt niet door iedereen in dank afgenomen. Ik ken iemand bij wie niks fout gaat. Dat is iemand die niks doet. Dat kunnen we van Rudi niet zeggen." Bordui bedankte Nijssen voor zijn inzet binnen de organisatie en sprak Vrije tijd? Vrije tijd was voer ha len voor de konijnen, het hok van het varken uitmesten, vers stro ha len, kippen verzorgen, aardappe len rapen of andere karweitjes doen voor je vader en moeder die de zorg hadden over negen kinde ren. "Nee vrije tijd, dat was er in die tijd niet bij,"vertelt De Viet. Straf op school? "Dat was aan de orde van de dag. Je moest op de gang staan zonder klompen. Dan stond je met je kousen op de te gels. Dat was geen pretje want in de gang lagen tegels. Het was be hoorlijk koud aan je voeten." Als jongeman was het in de jaren dertig moeilijk om aan de kost te komen. De mannen verzamelden zich op de haven. "Daar kon je werk aangeboden krijgen, soms voor een paar dagen maar ook voor een schoft. En de andere dag weer bij een ander. Ik weet nog dat ik op een zaterdag bij zeven verschillende werkgevers geld moest ophalen." De Viet hielp mee met het uitbaggeren van de haven van Sint-Maartensdijk. Omdat het een getijdehaven was kon er in die tijd alleen bij laag water gewerkt worden. "Elk keer als het laag water was, ging je de haven in. Als het water opkwam kon je de modder met scheepjes vervoeren naar waar nu 't Strand je is. Bij elk laag water bagggerde zijn waardering uit voor zijn lief de voor het werk en voor de men sen. Personeel en bewoners zetten daarop een lied in op de melodie van 'O Champs Elysee,' met het veelzeggende refrein: 'wat praat je veel/ wat klets je voort/ toch ge loven wij je op je woord/ook al is je toon apart/het komt uit je hart.' Advertentie I.M je de haven uit, dus ook 's nachts." De Viet werd in 1956 conciërge op de technische school in Sint- Maartensdijk. Hij werkte er 22 jaar, tot zijn pensioen. Hij bege leidde de kinderen bij binnen komst en op het schoolplein. "En ik probeerde zoveel mogelijk de orde te bewaren. Er is beweerd dat het mij vrij goed afgaat," glim lacht De Viet die een veelheid van taken op school vervulde: tuin man, stoker, administrateur, con ciërge. Of hij wel eens straf gaf aan de leerlingen? "Ja. Daar hadden de jongens dan gauw tabak van. In de gangen stonden radiators met veel koper eraan. Dan konden ze koper poetsen, of dweilen. En niet te vergeten; troep opruimen van het schoolplein." Een bekende Nederlander? De Viet stond heel dicht bij koningin Juliana toen zij een bezoek bracht aan Sint-Maartensdijk na de ramp van 1953. "Toen heb ik nog een kind gered dat dreigde weg te zakken in wat wij kwelzand noe men. Dat is zand dat vanonder de huizen vandaan komt. Ik kon het er nog ternauwernood uittrekken en toen stond de koningin heel dicht naast me." De werkgroep die de manifestatie Oud met Jong van 13 oktober voorbereidt, heeft alle basisscho len op Tholen en Sint-Philipsland gevraagd aandacht te besteden aan het thema ouderen. Ook de peuterspeelzalen en de scholen voor voortgezet onderwijs zijn be naderd om dit onderwerp uit te werken. Secretaris Catherine Schless van de werkgroep: "Het is een van de doelstellingen om bij te dragen aan de positieve beeldvor ming van ouderen. Een heleboel kinderen komen naar de mani festatie om informatie te verzame len die ze kunnen gebruiken op school. Kinderen van de peu terspeelzalen maken tekeningen die daar te zien zijn. Er zijn leer lingen die opstellen maken of in terviews afnemen met ouderen." Leerlingen van de Thoolse scho lengemeenschap hebben een mo biel praet'uusje gemaakt dat op de manifestatie in Haestinge te Sint-Maartensdijk getoond zal worden. Het Europees jaar van de ouderen is niet alleen op ouderen gericht maar doet ook een beroep op de solidariteit tussen generaties. Daarom is de manifestatie volgens Schless niet alleen bedoeld voor ouderen maar voor iedereen. "Dat wil ik sterk benadrukken. Het gaat niet alleen om ouderen en kinderen maar ook om de ouders van die kinderen. Op de manifestatie willen we ook vol wassenen voorlichten over de voorzieningen voor ouderen die Woensdagmorgen om tien uur geeft burgemeester H.A. van der Munnik het startsein voor de ma nifestatie Oud met jong in het ka der van het Europees jaar van de Ouderen. Een hele dag is er in Haestinge in Sint-Maartensdijk van alles te doen voor jong en oud. Voorzitter I.C. Moerland van de stichting welzijn voor ouderen zal het welkomstwoord spreken. Daarna komen burgemeester Van der Munnik en de vice-voorzitster H. Klein Hesselink-van Vliegen van de Algemene Nederlandse bond voor ouderen Zeeland. De Thoolse burgervader verricht aan sluitend de openingshandeling. Om kwart voor elf laten scholie ren hun ballonnen opstijgen voor een wedstrijd. En vanaf elf uur staat de informatiemarkt open. Op die markt zijn demonstraties te zien van ouderensoos activitei ten en koersbal onder leiding van K. van Gorsel. Ouderengym- nastiek wordt getoond met als leidsters I. Smulders, T. Slootweg en M. Verhoog. Mevrouw N. van Gorsel leidt het volksdansen en 's middags wordt er voor de kin deren voorgelezen. De muzikale begeleiding is in han den van het Bergs seniorenorkest en de accordeongroep van mevr. J. Zwaan. Om half vijf is het dan tijd voor de prijsuitreiking van de tekenwedstrijd en het bekendma ken van de winnaar van de verlo ting. Burgemeestersvrouw R. van der Munnik sluit de dag. Molenstraat 13, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 t vrijdag en zaterdag r geopend De gerenommeerde LIJSTENMAKER ZJEEUWEN vo0r hel IJSTWERK eiland Tholen Advertentie I.M. De Zeeuwse ouderenbonden hoe ven, als het aan gedeputeerde sta ten ligt, niet te rekenen op meer subsidie van de provincie. Voor dit jaar kregen Anbo, PCOB en KBO samen 105.000 gulden.' Datzelfde bedrag willen g.s. voor 1994 toe kennen, ondanks dat de bonden samen bijna 202.000 gulden heb ben gevraagd. Het gewest Zeeland van de Alge mene Nederlandse bond voor ouderen, de afdeling Zeeland van de Protestants-christelijke oude renbond en de Katholieke bond van ouderen in het bisdom Breda betalen van de subsidie de steun- functionarissen, die respectieve lijk 12, 10 en 16 uren per week in dienst zijn. Volgens de bonden is dat te weinig. Ze vroegen daarom voor dit jaar al 188.000 gulden subsidie. De provincie vindt ech ter, dat de drie functionarissen hun werk meer op elkaar moeten afstemmen, waardoor doublures worden voorkomen. De subsidie, die betaald wordt uit de reserve rentebaten bejaardenoorden, wordt voor 1994 als volgt ver deeld: Anbo 45.350 gulden, PCOB 24.700 gulden en KBO 34.950 gulden. actief mee willen doen aan de maatschappij." Ouderengym, koersbal en volks dansen zijn enkele voorbeelden van activiteiten die voor ouderen georganiseerd worden. Op de ma nifestatie zullen deze groepen de monstraties geven. Wie mee wil dansen, hoeft niet aan de kant te blijven staan. Wie rustig wil luisteren kan te recht in de leeshoek die de open bare bibliotheek in Haestinge inricht, waar ouderen en kinderen voor zullen lezen uit hun favoriete boeken. Bij de kraam van Veilig Verkeer Nederland regio Tholen kan men de ogentest ondergaan. De aandacht voor ouderen mag dan wel uitmonden in een mani festatie, volgens Schless is het daarmee niet afgelopen. "Kinde ren kunnen er op school mee ver der. Er zijn scholen die lesmateriaal gebruiken 'Oud maar niet van gisteren,' dat speciaal voor dit jaar is ontwikkeld en be doeld is voor de groepen zes, ze ven en acht." Door de voorlichting hoopt de werkgroep ook meer ouderen te bewegen deel te nemen aan verschillende activi teiten. Vertrektijden bussen (gratis) naar St.Maartensdijk: Oud-Vossemeer, halte Van de Klundert 9.45 u, 11.20 u, 14.40 u en 15.35 uur. Tholen, halten Grindweg, Ten Anker, Mossellaan 9.55 u, 11.30 u, 13.50 u, 14.50 u, 15.45 uur. Poortvliet, halte Zuidplantsoen 10.05 u, 11.45 u, 13.00 u, 14.05 u, 15.05 u, 16.00 uur. Scherpenisse, halte Spuidam 10.10 u, 11.50 u, 13.10 u, 14.10 u, 15.10, 16.05 uur. Sint-Annaland halte Bierensstraat 10.35 u, 14.55 u, 15.50 uur. Stavenisse halte Van der Lek-de Clerkplein 14.40 u, 15.35 uur. Sint-Philipsland halte De Wimpel 13.40 uur. Anna Jacobapolder halte Ons Dorpshuis 13.30 uur. Vertrektijden van St. Maartens dijk naar Scherpenisse, Poort vliet, Tholen en Oud-Vossemeer: 11.00 u, 12.00 u, (alleen Oud- Vossemeer en Tholen) 13.20 u, 14.20 u, 15.15 u, 16.10 u, (alleen Scherpenisse en Poortvliet) 17.00 uur. Richting Stavenisse en Sint- Annaland: 14.25 u, en-15.20 uur. Richting Sint-Philipsland en An na Jacobapolder: 17.00 uur. Het Rode Kruis zorgt voor rolstoelvervoer: opgeven bij mevr. Kloet voor maandag 11 oktober, tel 01666-3988. Vrouwendag. Het centrum voor ontwikkelingssamenwerking Zee land organiseert op 10 oktober vanaf 14 u. de provinciale inter culturele vrouwendag. In chr. scholengemeenschap Ter Welle aan de Bessestraat 2 en 4 in Goes ontmoeten vrouwen uit diverse culturen elkaar. De september-circulaire van de rijksoverheid stuurt de financiën van de gemeente Tholen voor de komende jaren danig in de war. De geraamde tekorten zullen haast verdubbelen, liet wethouder P. van Schetsen donderdag weten in de commissie financiën. De nog niet aangenomen begroting voor volgend jaar wordt gecon fronteerd met een tegenvaller van ongeveer 45.000 gulden, die opge vangen zal moeten worden uit de post onvoorzien. Voor 1995 wordt gerekend met een tekort van 169.000 in plaats van 78.000 gulden, in 1996 zal er 418.000 in plaats van 285.000 gul den tekort zijn en het jaar daarna 471.000 in plaats van 295.000 gul den. Die bedragen betreffen uit sluitend de huidige gemeente Tholen, verduidelijkte de wethou der op een vraag van commissielid G.J. Hoek. Hohe Messe. De Noord- Nederlandse cantorij en Barok- orkest Collegium Musicum uit Groningen vertolken 30 oktober om 20 u. in de Grote Kerk in Goes de Hohe Messe van J.S. Bach. Machinefabriek en ijzergieterij RMI Holland in Bergen op Zoom moet 13 mensen ontslaan wegens de tegenvallende resultaten in het eerste halfjaar. Met de natuurlijke afvloeiing via de v.u.t. en dergelij ke gaan totaal wel 40 ar beidsplaatsen verloren. De kostenreductie is nodig om een periode van teruggang te over bruggen. Bij het bedrijf met 203 perso neelsleden werken zo'n 20 Thole- naren. Het produktieproces is met moderne machines al sterk ge automatiseerd. Onder de fraaie vorm geving van de nieuwe Tipmatic schuilt groot naaicomfort. OS ISI C/S jpj y Uw NIEUW I Q. OS 1 os PfAFFsrecwusr R7JCKEN Kortemeestr. 17 Bergen op Zoom f= as Advertentie I.M. Johannes de Viet vertelt in zijn bejaardenwoning over zijn leven aan vier kinderen uit groep acht van De Rieburch, vlnr: Ilse Bazen, Eric Scherpenisse, Janneke Dietvorst en Maarten Niederer. Vrijdagmiddag bezochten acht leerlingen van de openbare basis school De Rieburch uit Sint- Maartensdijk twee ouderen. Vier kinderen uit groep acht gingen naar de 80-jarige Johannes de Viet en vier kinderen uit groep ze ven naar de 84-jarige Saar Woise- Bil. De vragen hadden ze samen met de andere leerlingen uit hun groep op school opgesteld. Om beurten stelden de kinderen een vraag: Hoe oud bent u? Heeft u kinderen? Wat voor werk heeft u gedaan? Deed u vroeger aan sport? Wat vond u een leuk vak op school? Hoe oud was u toen u van school ging? Wat deed u in uw vrije tijd? Hoe bracht u de Tweede Wereldoorlog door? Wat vindt u ervan dat Sint Maartens hof dicht gaat? Wat is de geluk kigste tijd van uw leven? Kreeg u vaak straf op school? Heeft u wel eens een bekende Nederlander ontmoet? Toen Johannes de Viet elf jaar en zes maanden was ging hij van school. Hij mocht op een boerde rij bij familie in de Weihoek ko men werken. "Ik werd verhuurd aan een oom voor welgeteld drie gulden per week, plus kost en in woning. Daar was je gewoon dag en nacht. Schrik niet maar ik moest 's morgens om vier uur uit mijn bed. Buiten aan de pomp kon je je wassen. Wat voor weer het was, deed niet ter zake". s'Avonds om acht uur was hij klaar met werken. Paarden voe ren, stallen uitmesten. Het leven voor een jongen van elf in het begin van deze eeuw is niet te vergelijken met het leven van een leeftijdgenoot in 1993. Buiten spelen? Jawel, met een bal van proppen papier, samengebonden met touwtjes van strobalen. Later voetballen bij een voetbalclub kon ook. "Op werkschoenen waar we voor de stevigheid aan de achter kant hoefijzers bevestigden. Dat was natuurlijk levensgevaarlijk." De doelpalen waren bundeltjes kleren, het veld een hobbelig weiland. Rudi Nijssen treedt dit keer niet zelf op, maar is toeschouwer in de recreatiezaal van Sint Maartenshof. Rechts zijn vrouw, links hoofd verzorging C. van Popering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 3