PvdA en VVD: nieuwe werkplaats is te duur PFAFF Van broekje tot PTT-chef Peter maakt het meeuwen moeilijk PvdA zet deur op kier voor peuters Even bijpraten en foto's kijken Verkenners zinken bij Stavenisse Jubilarissen Van Weele en Burggraaf Bootreis voor bejaarden op Oosterschelde varimatic 949, R7JCKEN PvdA wil meer over bijzondere bijstand weten Gemeente legt standje van waterschap niet naast zich neer Donderdag 30 september 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT SGP: uitstel verhoging heffing en gescheiden inzamelen afval De Thoolse PvdA en VVD-fractie willen weten hoe het komt dat de bouw van de nieuwe gemeentewerk plaats in Scherpenisse zo duur uitvalt. De huisvesting van de buitendienst gaat ruim drie miljoen gulden kosten. En dat vinden beide fracties erg veel geld. "Voor grote en kleine mode" Top-kwaliteit Made in Germany Grof vuil Anders Kwaliteit Geen tentje Spektakel Thoolse bijdrage voor Zeeuwse beroepenmarkt 9 In haar algemene beschouwingen stelt de PvdA-fractie dat niet tot uitgave van dat bedrag mag wor den overgegaan voordat er een ge degen studie is uitgevoerd naar de toekomstige taken van de buiten dienst. De nieuwbouw staat op de investeringslijst voor 1994. En het verbaast de PvdA dat er in de aan biedingsbrief geen enkele aan dacht wordt besteed aan 'deze veruit grootste kapitaalsuitgave'. Toen de nieuwbouw ter sprake kwam heeft de PvdA om versobe ring van het plan gevraagd. De globale kosten bedroegen 2.5 mil joen, maar inmiddels zijn die gestegen naar 3.1 miljoen. De WD vindt dat de plannen te veel onduidelijkheden bevatten. De liberalen maken derhalve ook een voorbehoud. Volgens de PvdA kunnen de nieu we ontwikkelingen op het gebied van groenonderhoud (gedoeld n echte Pfaff voor een lage prijs. PFAFF SPECIALIST Kortemeestr. 17 Bergen op Zoom I.C Moerland P.v.d.A. wordt op uitbesteding) van in vloed zijn op de omvang en in richting van de werkplaats. Ook wijzen de sociaal democraten op de schaalvergroting bij de reini ging en een mogelijke samenwer king van wegbeheerders bij de gladheidsbestrijding. Wat betreft de afvalverwerking is de PvdA blij met de komst van de rolemmer. Maar er zijn over het gescheiden inzamelen onzekerhe den. De plannen om de Thoolse burgers voor te lichten zijn vol gens de fractie vaag. "Veel Thole- naren zitten met praktische vragen: wat te doen bij geen of kleine tuin? Wat te doen bij een stapelwoning? Hoe wordt de inza meling van grof vuil geregeld? Gaat de inzameling van oud pa pier ook anders aangepakt wor den?" Met het verhogen van de af valstoffenheffing met dertig pro cent is de PvdA het eens. "Het dekkingspercentage is nu 66. We willen de uitgestippelde route vol gen, al hebben we ons nog niet uitgesproken over het te bereiken dekkingspercentage." Ook de SGP bereiken geluiden uit de bevolking over de verwijdering van bijvoorbeeld puin en grof vuil. "Burgers kunnen dit niet kwijt via de gewone ophaaldienst en een container waarin dit kan worden gestort, ontbreekt." De SGP ziet dat het afval in het bui tengebied gestort wordt. De staat kundig gereformeerden willen dat het college bekijkt of hier een oplossing voor gévonden kan worden. De SGP wil de verhoging van de afvalstoffenheffing uitstellen en ook wachten met het gescheiden inzamelen van afval. Volgens de fractie ontbreekt het in Zeeland nog aan voldoende verwerkings installaties. "Beginnen met het gescheiden inzamelen kan wel, maar dat heeft geen enkele zin, want het afval wordt weer op een grote hoop gegooid." De SGP wijst erop dat de op brengst van de afvalstoffenheffing op 1.2 miljoen gulden wordt ge raamd. Daarbovenop komt een half miljoen uit een speciaal fonds dat de pijn voor de burger draaglijk moet houden. "Dit be tekent dat er uit de algemene mid delen voor het ophalen van huisvuil 70.000 gulden bij moet of slechts 3.93 procent van de totale kosten. De rest wordt door de bur ger betaald. Immers de aanvulling uit het fonds is toch ook door de burger opgebracht?" Het CDA waarschuwt er voor het draagvlak van de bevolking niet te verspelen nu de kosten voor mi lieuzorg steeds hoger worden. De fractie wil ook weten of er een markt is voor de afzet van com post in Zeeland en of er schadelij ke bestanddelen in zitten, zoals onkruidzaden. Ook de WD wil weten wat er met de compost gaat gebeuren. RPF/GPV vindt dat er te weinig duidelijk is over het beleid van het openbaar lichaam afvalverwijde ring Zeeland (OLAZ). De fractie lanceert het motto: Niet naar OLAZ maar preventie en her gebruik. Wethouder P. van Schetsen is be reid de raadsleden meer informa tie te geven over de bijzondere bijstand. "Maar de privacy van onze cliënten is gewaarborgd. Nooit ofte nimmer krijgt u inzage in dossiers", zei de wethouder te gen zijn partijgenoot I.C. Moer land, die aangaf meer te willen weten over deze materie. De PvdA-er wil dat dan wel buiten de openbare raadsvergadering om doen. Zijn verzoek zal niet leiden tot een afwijkend standpunt over het afgeschafte bufferfonds liet hij de wethouder weten. Om die reden leek het W.C. van Kempen (CDA) voldoende om in kleiner verband geïnformeerd te worden. Ze gingen regelrecht van school naar PTT-telecom en daar hebben ze nooit spijt van gehad. Job van Weele en Izaak Burggraaf, beiden 41 jaar oud, vierden donderdag hun zilveren jubileum bij de PTT. Uit handen van directeur P. Ver- burgt kregen de Tholenaren in het districtskantoor te Breda de zilve ren PTT-speld uitgereikt; het vier kantje met de naam van het bedrijf erin. De receptie gaf veel drukte, want behalve Van Weele en Burggraaf waren er nog acht jubilarissen die tegelijk met hen bij het toenmalige staatsbedrijf der PTT begonnen. Beide Thole naren begonnen hun opleiding als onderhoudsmedewerker bij de te lefoondienst. Nu is Burggraaf op geklommen tot chef netwerkanalyse en kwaliteit en Van Weele tot chef regio binnen dienst Goes. Vertellen over hun werk kost het tweetal geen moeite. Ze vullen el kaar in het gesprek meerdere ke ren aan. "Er is in die 25 jaar geweldig veel veranderd. Toen we begonnen, was er uiteraard al ge automatiseerd, maar de centrales kenden alleen mechanische onder delen. Nu wordt alles door com puters bestuurd. Ondertussen is het aantal abonnees verdubbeld, er zijn er meer dan een half mil joen in de twee technische distric ten die onder Breda vallen", vertelt Burggraaf. "Het werk is anders geworden, niet alleen de functie. Toen we be gonnen, waren het de technische vaardigheden die je onder de knie moest hebben. Nu werken we met toetsenbord en beeldscherm. Daarvoor is een rigoreuze om scholing nodig geweest. De oplei ding kostte drie dagen school per week gedurende acht maanden. En het is logisch dat er voor elke nieuwe fase weer interne bijscho ling nodig is", zegt Burggraaf. Het gebeurde wel eens, dat vroe ger een hele centrale uitviel. Oor zaak was dan meestal een belangrijke kabel die kapot was getrokken bij graafwerkzaamhe den. "Tegenwoordig heeft iedere installatie een tweede besturing. Elke functie die wegvalt, wordt meteen overgenomen", legt Burg graaf uit. "Er kunnen natuurlijk nog wel eens rare dingen gebeu ren. Want al leveren we nog zo'n goede kwaliteit, als iederen tege lijk gaat bellen, zoals bijvoor beeld een paar jaar geleden bij de massale landelijke jurering van de soundmix-show, dan loopt het in de soep!" Kwaliteit, het stokpaardje van Burggraaf, komt ter sprake als het over de toekomstige concurrenten van PTT-telecommunicatie gaat. "Concurrentie? Daar zijn we niet bang voor. We hebben immers zo veel ervaring in alle facetten van het werk. Kwaliteit leveren is bij ons een automatisme. Vanuit de regering zijn ons normen opge legd die steeds worden gecontro leerd door het ministerie van wvc", zegt Burggraaf. "Anderen komen er al meer dan genoeg op de markt met bijvoor beeld draagbare telefoons, maar ze zijn niet beveiligd. De prijzen zijn misschien wel laag, maar als na een paar maanden blijkt dat op dezelfde frequentie ook ande ren gesprekken kunnen voeren die jij moet betalen, dan komen ze naar ons met de klachten van een te hoge telefoonrekening. Bij de PTT komt zoiets niet voor." De grap van het PTT-tentje gaat bij de heren niet op. Niks geen tentje, beiden programmeren van uit de centrale in Breda. Op het beeldscherm wordt iedere op dracht uitgevoerd. Postorderbe drijven die hun bestellingen via de telefoon laten plaatsen, vertegen woordigers die hun dagelijkse ver koopcijfers verzenden naar het bedrijf, landelijke tv-spelletjes, al-- les kan. Telefoon houdt tegen-- woordig meer in dan het gesproken woord alleen. Noch Van Weele, noch Burggraaf had deze ontwikkeling 25 jaar ge leden verwacht toen ze als jonge broekjes in Breda bij de opleiding arriveerden. Job van Weele, af komstig uit Borssele en vers van de lts Goes en Izaak Burggraaf uit Zuidzande van de lts in Vlissingen gingen in het Brabantse land in de kost. Over die vervlogen tijden werd ook tijdens de receptie nog menig boompje opgezet. Het zal je maar gebeuren. Je zit in de tuin en opeens valt het op dat er een zwarte vogel al een hele tijd op het dak zit. Het beest komt naar beneden en blijkt zo mak als een lammetje te zijn. Dat over kwam de 13-jarige Kristian van Heemskerk uit Tholen. Een jonge kauw had zich op het dak wegge- Zes Belgische zeeverkenners en hun begeleider kwamen donder- middag met hun motorsloep bij Stavenisse in moeilijkheden door het slechte weer. Veel regen en wind maakten dat de boot vol wa ter liep en de motor sloeg af. Ho zen hielp niets en het negen meter lange vaartuig kantelde en dreef af richting de vaargeul. Bergings bedrijf Van de Berge uit Stavenis se werd gewaarschuwd. Die duwde met een speedboot de zinkende sloep naar de kant. 's Nachts werd het scheepje gestut en leegge pompt. De opvarenden maakten zelf de zaak weer in orde en voe ren op eigen kracht terug. De kauw van dichterbij. zet en op geroep kwam hij werke lijk naar beneden. Dat was vorige week maandag. Sindsdien zijn de vogel en de jongen onafscheide lijk. Zelfs de weg naar de Reho- both scholengemeenschap is niet te ver voor Peter, zoals het beest is genoemd. De eerste dagen reed hij mee op de fiets van Kristian. In middels kent hij de weg al en vliegt er direct naar toe, maar nog steeds is het beest niet vies van een rondje meefietsen op het stuur. "Hij vliegt naar school en daar wacht hij tot ik er ben", zegt Kristian. "In het begin ging hij mee naar binnen, maar iedereen riep naar hem en nu houden ze de ramen dicht zodat hij niet naar binnen kan." Niet iedereen is dol op de zwarte vogel met zijn sterke snavel en glinsterende ogen. "Één van mijn leraren zei tegen me: Als je nou geen hok voor hem maakt, draai ik zijn nek om. Maar dat meende hij niet", vertelt Kristian. Zijn schoolgenoten vinden Peter ge weldig leuk. Vooral als hij aan de haal gaat met glinsterende dingen zoals knikkers. "Hij beschermt me ook. Als iemand me aanraakt, komt hij naar beneden gedoken en begint te pikken", legt Kristian uit. Zijn moeder heeft ook haar bedenkingen bij de vogel: "Hij zit veel bij die jongen op zijn kamer en dan poept hij alles onder. Voor een poosje is dat niet zo erg, maar er moet toch een andere oplossing worden gevonden." Peter heeft er intussen groot ple zier in, meeuwen en duiven na te jagen. Niet om ze aan te vallen, maar gewoon als pesterij. Om te eten heeft hij graag zonnebloem pitten, een appeltje of het speciale voer dat zijn baasje voor hem ge kocht heeft, 's Nachts zit hij bui ten op het dak of ergens in een boom, maar zodra de wekker af loopt en Kristian uit het dakraam roept, komt Peter aangevlogen. Kristian denkt dat Peter door iemand anders tam is gemaakt. Mocht de eigenaar zich melden, dan weet de jonge Tholenaar de goede methode om er achter te komen of die persoon het echte baasje is. "Als Peter hem herkent, is het de echte. En als die hem goed behandeld heeft en Peter wil terug, dan geef ik hem mee." Maar hij hoopt stilletjes dat het nog even duurt voor het zover is. De PvdA-fractie zet de deur op een kier voor de Thoolse peuterspeelza len. Dat bleek donderdag in de commissie welzijn, waar I.G Moerland zei naar goedkopere oplossingen te zoeken voor het voeren van de ad ministratie. "Vorig jaar wezen we de gevraagde 7000 gulden af. We zei den er bij: Kom terug als er problemen zijn. En volgens mij hebben de peuterspeelzalen die, want ze zijn teruggekomen." Kristian van Heemskerk uit Tholen met zijn kauw op het fietsstuur. Moerland zou in de fractie ook een gefaseerde hogere subsidie bespreken. Dit idee werd tijdens het spreekrecht geopperd door mevrouw A. v.d. Zande- Moerland. Haar argumenten wa ren grotendeels dezelfde als twee weken geleden in de commissie sociaal-cultureel werk. De ge meente verhoogt de bijdrage wel iswaar van 50% van het minimumloon naar de helft van het CAO-loon, voor één leidster, maar dat betekent dat de peu terspeelzalen zelf driekwart van de'loonkosten dragen. Ze vragen 100% subsidie. Met fancy-fairs en loterijen proberen de speelzalen de inkomsten te verhogen, maar de rek is er zachtjesaan uit, aldus mevrouw Van der Zande. Het verschil van mening tussen speelzalen en gemeente is, dat laatstgenoemde één gediplomeer de leidster in plaats van twee per groep peuters voldoende vindt. Die afspraak is in 1985/1986 ge maakt. "Sindsdien is er in de kin deropvang nogal wat veranderd. Kwaliteitseisen spelen een rol. Peuterspeelzalen zijn ook kinder opvang, al hebben ze een andere doelgroep", hield mevrouw Van der Zande de commissie voor. Ze stelde voor om ambtenaren de fi nanciële problemen op een rij te Een groot deel van de bewoners van de bejaardenoorden Ten An ker, Sint-Maartenshof en de Schutse genoten woensdag van een rondvaart over de Ooster schelde. Aanvankelijk zou de Rozeboom uit Sint-Philipsland ook mee doen, maar daar was niet genoeg animo voor de reis. Bewoners en personeelsleden van de drie overi ge tehuizen vertrokken 's morgens rond tien uur naar Zierikzee. Daarvoor waren vijf bussen aan gerukt waarvan twee speciaal in gericht voor rolstoelgebruikers. Op de plaats van bestemming, stapte men aan boord van de nieu we dubbeldeks rondvaartboot Stad Zierikzee van de firma Den Breejen. De vaart ging over de Oosterschel de en ook nog even in de richting van Sint-Philipsland en Sint- Annaland. Het weer was niet opti maal, maar dat drukte de stem ming onder de deelnemers niet. Zij genoten van een lunch, koffie met gebak en de muziek van ac cordeonist Paul Hoedelmans. Één van de bewoonsters van Ten An ker werd het wat te veel. Zij moest met hartklachten in het zieken huis van Zierikzee worden opge nomen. De gemeente Tholen legt de kri tiek uit het jaairverslag waterbe heer van het waterschap niet naast zich neer. Dat antwoordde wet houder J. van der Jagt maandag op een vraag van raadslid P. van Belzen (RPF/GPV). Deze sprak van een 'stevige reprimande' die de gemeente heeft gekregen. Er zal geen gesprek met het schap plaatsvinden, maar op momenten dat het gemeentebestuur dat no dig acht is er overleg. "Op die ma nier kunnen we tijdig bijsturen", aldus Van der Jagt. In het verslag schrijft het water schap dat de gemeente soms in ge breke blijft waar het lozingsvergunningen voor bedrij ven betreft. "Bepaalde in het ver slag genoemde zaken zijn inmiddels achterhaald", zei de wethouder. De gemeente heeft het waterschap naar aanleiding van het verslag een brief gestuurd. laten zetten, waarna de bijdrage van Tholen mogelijk in fasen om hoog kan. Wat de loonadministra tie betreft, die wordt door allerlei regels zo ingewikkeld, dat vrijwil ligers die eigenlijk niet meer kun nen voeren, verduidelijkte ze de aanvraag van duizend gulden per peuterspeelzaal hiervoor. "Een bundeling van de administraties van de zalen zou een hele goede zaak zijn", meende mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA). Moerland zocht het meer in een afsplitsing van de loonadmi nistratie. Mevrouw M. Velthuis van het jeugd- en jongerenwerk brak tij dens het spreekrecht een lans voor het 'rondtrekkend spektakel' dat ze wil opzetten voor de jeugd van 12 tot 18 jaar. Het programma met muziek, film en theater vergt 4650 gulden, maar de gemeente heeft die uit de subsidie geschrapt. "De organisatie is vóór, maar ook dóór jongeren. Bovendien kent het project een vormend aspect, omdat met thema's wordt ge werkt." De jeugd uit alle Thoolse woonkernen kan eraan meedoen. Mevrouw Velthuis wees erop, dat door het betrekken van de jonge ren bij de organisatie er al jong kader wordt gekweekt. Andere verenigingen op Tholen zouden daarvan in de toekomst voordeel kunnen hebben. Van de commis sieleden kondigde alleen Moer land aan, dat zijn fractie dit onderdeel nog eens gaat bekijken. Dé PvdA wil, als enige, subsidie, verlenen aan Vrouwen bellen vrouwen. Omtrent de Zeeuwse stichting voor het gehandicapten beleid en de openbare bibliotheek maakte Moerland een voorbe houd. Zwemvereniging De Dol fijn, de zondagsport en de Marokkaanse vereniging Jamait hoeven, wat RPF/GPV en SGP betreft, niet op een gemeentelijke bijdrage te rekenen. A. Kersber gen zei nog wel, dat zijn fractie over Jamait nadere informatie zal inwinnen. De Zeeuwse Beroepenmanifesta- tie kan rekenen op een Thoolse bijdrage van 1567,84 gulden (acht cent per inwoner). De gemeente raad heeft daar maandag una niem mee ingestemd. P. van Belzen (RPF/GPV) kreeg desge vraagd van wethouder J. Versluys de verzekering dat het toekennen van een bijdrage géén automatis me wordt. Van Belzen waarschuw de voor hogere kosten in de toekomst, omdat de provincie niet langer subsidieert. A. Kersbergen (SGP) had in het voorstel gezien dat alleen de Rehoboth scholenge meenschap en de Thoolse scho lengemeenschap genoemd waren als mogelijke deelnemers, maar hij meende dat ook de basisscho len er heen konden. Versluys be aamde dat voor de groepen 7 en 8. De manifestatie wordt gehouden van 24 t/m 27 november. Stijlvolle klassieke verlichting Eigentijdse verlichting Fraai gestyleerde spiegels exclusieve verlichting Hogestede 1-3 (Molenstraat) 4701 JD Roosendaal telefoon 01650-66659 Gebr. Dorst zijn u graag van dienst Advertentie I.M. Foto's bekijken tijdens de reünie van Thoolse gezinsverzorgsters in Meulvliet. Even bijpraten en foto's bekijken van de kinderen, de jaarlijkse reisjes of andere activiteiten. Dat gebeurde zaterdagmiddag in het jeugdhonk van Meulvliet in Tholen waar een veertigtal gezinsverzorgsters hun eer ste reünie hielden. Anja van Dijke uit Tholen en Frida Klippel uit Stave nisse, respectievelijk 15 en 13 jaar in dienst van het Welzijnsorgaan Tholen en nu de stichting Thuiszorg, hadden daarvoor het initiatief ge nomen. "Gezinsverzorging is een typisch vrouwenberoep met veel ver loop", zegt Anja van Dijke. "Daarom wilden we de zeventig gediplomeerden van de laatste veertien jaar eens uitnodigen voor een gezellige bijeenkomst. En dat is het zeker geworden." Via de eigen administratie van het centrum Thuiszorg en een adverten tie werden belangstellenden uitgenodigd en van de zeventig kwamen er zaterdag een veertigtal naar Meulvliet. Aan drie lange tafels vormden zich groepen gezinsverzorgsters met de huidige leidster Betsie Gaakeer als enige staflid. Haar voorgangsters Van der Slikke, Provoost, Pol en Gubbens waren verhinderd. De meeste gezinsverzorgsters kwamen van het eiland, maar ook wel enkelen van buiten Tholen. "De reacties waren heel leuk", vertelt Anja van Dijke. "Met koffie en andere drankjes was het ook heel gezellig. Er werd ook nog wel over het werk gepraat. Vroeger zat je zes weken van veertig uren bij één ge zin. Dat komt tegenwoordig met hulp op maat niet meer voor. Er is veel veranderd, maar de reünie bleek voor herhaling vatbaar. Over vijf jaar doen we het weer", aldus Anja van Dijke. De PTT-jubilarissen Iz. Burggraaf en J. van Weele uit Tholen. Hé, wie hebben we daar? Verbaasde uitroepen vielen er zaterdagmiddag vaak te horen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 3