Besturen vinden de tijd rijp voor één Thoolse Rabobank Kans op behoud schoolzwemmen Werven bedrijven Tholen uitbreiden Laatste burgemeester vertrekt PVAB doet niet mee in nieuwe gemeente Tholen AL 48 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Overlast braderieën Sportlaan onveilig Steeds meer motorrijders op Tholen Akzo EHBO en brandweer in lokaal van Eben Haëzer Hoofdkantoor St. Maartensdijk; bedrijfsafdeling in Tholen Meeste fracties voor alternatief Voorstel SGP voor meer werk o/. v Donderdag 30 september 1993 49e Jaargang no. De besturen en raden van toezicht van de drie Rabo banken op Tholen zijn unaniem tot de conclusie gekomen, dat een fusie per 1 mei 1994 de beste oplossing is voor een meer professionele dienstverlening. De leden van de drie banken zullen begin 1994 beslissen of de vorming van één Rabobank op Tholen en St. Philipsland ook wer kelijk doorgaat. Voorgesteld wordt om het hoofdkantoor in St. Maar tensdijk onder te brengen, waar ook de administratie wordt geconcentreerd. G.J. Harmsen wordt directeur van de nieuwe bank. In Tholen komt de gespecialiseer de afdeling bedrijven. Een deel van het personeel zal een andere werkplek krijgen, maar de totale werkgele genheid van 90 mensen (omgerekend 60 volledige ba nen) blijft gehandhaafd, verzekeren de besturen. Belangrijke voordelen Grote raad van toezicht Huisvesting prima Er is een kans dat het schoolzwemmen op Tholen be houden blijft. Wel zal het waarschijnlijk op een andere manier bekostigd gaan worden. Uit de algemene be schouwingen bij de begroting van 1993 laten de meeste Thoolse fracties zich positief uit over het schoolzwem men. Minder sportief De werkloosheid op Tholen is toegenomen. Het baart de Thoolse raadsfracties zorgen. In hun algemene be schouwingen bij de begroting 1994 besteden verschil lende partijen aandacht aan het probleem. Plaatselijke partij verdwijnt na 32 jaar Actief blijven Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23,75 per halfjaar. Per jaar f 43,50, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers f 1,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs I 0,42 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tholen is sinds een aantal jaren ontdekt door motorrijders. Voor al in de zomer trekken grote groe pen in de weekeinden over de Thoolse wegen. De fractie van de SGP besteedt er aandacht aan in haar algemene beschouwingen bij de begroting van 1994 als het gaat om verkeersmaatregelen. "Wij signaleren een toename van het aantal motorrijders dat zich met zeer hoge snelheden over de Thoolse wegen begeeft." De SGP stelt dat dit 'vroeg of laat slacht offers zal eisen'. De fractie wil van het college weten of ze van deze zaak op de hoogte is. Overigens baart het rijgedrag van jonge weggebruikers de SGP grote zorgen. "Snelheidscontrole en verkeersopvoeding zijn klaarblij kelijk ontoereikend." De SGP wil zwaardere sancties bij overtre dingen. De Thoolse fractie van de SGP wil maatregelen om de overlast van braderieën en andere festivi teiten tegen te gaan. In haar alge mene beschouwingen bij de begroting van 1994 stelt de SGP dat er steeds grotere overlast ont staat bij het houden van brade rieën. De laatste braderie van dit seizoen in Tholen heeft volgens de fractie een 'hele stroom van klachten opgeleverd, zoals een vechtpartij, opstootjes, en bedrei ging, schade aan tientallen jacht jes door vuurwerk en een aantal overtredingen van het vastgestelde sluitingsuur.' De SGP betreurt de gang van za ken ten zeerste en vraagt b. en w. van Tholen om maatregelen. Het brandweerkorps en de EHBO-ploeg van Akzo Bergen op Zoom oefenden donderdag in de Eben-Haëzerschool in Tholen. De training vormde de generale repe titie voor de landelijke wedstrijd van Akzo waar 12 korpsen aan deelnemen. Onder het wakend oog van het Thoolse brandweerkorps en trai ner H.K. Laban moesten twee schoonmaaksters uit het pand worden gered. Het waren lo tusslachtoffers van de groep West- Brabant. De dames waren na schooltijd het gebouw aan het reinigen. De één was bezig een lichtkoepel schoon te maken op een trap en de ander was met spiritus bezig bij het aan recht. De dampen van de spiritus ontbrandden door de vlam van de geiser. De vrouw liep daarbij brandwonden op aan haar onder armen en haar gezicht werd rood mede door de giftige dampen. De tweede vrouw wilde haar collega te hulp schieten toen ze het gegil hoorde, maar viel van de trap en brak haar been. De brandweer kwam in actie en rolde 7 lengtes slang uit naar de school, ongeveer 140 meter. Dat is een heel eind zodat het moeilijk was om de druk snel op het goede peil te krijgen. Maar binnen 40 minuten was alles al gebeurd. De EHBO'ers verzorgden de gewon den en het energiebedrijf stuurde iemand om te zien of het gas vak kundig was afgesloten. Ondertus sen regelde de politie het verkeer. De acht brandweerlieden, onder wie A. Geuze en P. Jansen van het Thoolse brandweerkorps en de EHBO'ers kregen een ruime vol doende voor hun prestaties. Door de actie op videofilm te bekijken, werden later nog wat kleine punt jes aangewezen. Op 12 oktober verschijnen de Akzo-medewerkers op de landelijke wedstrijd in Boxtel. Gehandicaptenbus. Peugeot/Tal bot Nederland overhandigt woensdag 20 oktober om vier uur in PTA-garage in Goes een aange paste bus voor gehandicap tensport aan de sportclub gehandicapten Beveland. Het pro ject werd mogelijk gemaakt door de Henny Huisman kerstsurprise show van vorig jaar. De voorzitters van de drie Rabobanken, v.l.n.r. J.L. van Gorsel, L. Hage en J.L. Noom, zien de fusie wel zitten. De drie voorzitters hebben dat maandagmiddag bekend gemaakt tijdens een persconferentie in St. Maartensdijk. Vrijdag was het personeel ingelicht en zaterdag ontvingen de leden een brief. Volgens de voorzitters J.L. van Gorsel (Tholen/St. Philipsland), L. Hage (St. Annaland/Poort- vliet) en J.L. Noom (St. Maar tensdijk) blijven alle kantoren open. Naast het hoofdkantoor St. Maartensdijk zullen de Raboban ken St. Annaland en Tholen 'een volwaardig dienstenpakket' voeren. "Het moment voor een fusie is gunstig omdat de Rabobanken Tholen en St. Annaland geen di recteur hebben", vertelde Noom. 'Na 80 jaar laat je behoorlijk wat los, maar je moet nuchter en toe komst gericht bezig zijn", bracht Hage naar voren. "Naar ons gevoel is de tijd er rijp voor, in het belang van de leden", stelde Van Gorsel vast. In een verklaring wordt gemeld, dat de fusie 'belangrijke voorde len' biedt. "Samen kan immers beter worden ingespeeld op de snel opeenvolgende veranderingen die zich binnen het bedrijfsleven en op de particulierenmarkt voor doen. Moderne ontwikkelingen in de techniek en voortdurende aan passing van het dienstenpakket aan de marktbewegingen, stellen hoge eisen aan de medewerkers van de banken. Door de beoogde samenwerking is een betere taak verdeling en specialisatie moge lijk. De kwaliteit van de dienstverlening zal daardoor ver der professionaliseren", aldus de verklaring van de drie Rabo banken. De besturen en raden van toezicht hebben een intentieverklaring on dertekend, waarin diverse zaken zijn vastgelegd. Een fusiecommis sie, waarin de voorzitters van de besturen en raden van toezicht, alsmede de directeuren en advi seurs van Rabobank Nederland zitting hebben, bereiden het sa mengaan verder voor. In de komende winter houdt elke bank een informatiebijeenkomst voor de leden. Daarna wordt op de algemene vergaderingen over het fusievoorstel gestemd. De nieuwe bank, die de naam coöperatieve Rabobank Tholen gaat dragen, krijgt een bestuur van drie mensen: J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer als voorzitter, J.L. Noom uit Scherpenisse als se cretaris en W.C. van Kempen uit Poortvliet als lid. De laatste ver vangt L. Hage, die gisteravond wegens statutaire redenen (hij is 65 jaar geworden) afscheid nam bij de Rabobank St. Annaland. Om de betrokkenheid van alle woonkernen te waarborgen, wordt de raad van toezicht veel groter met 9 leden: van elke huidige bank 3. Via natuurlijke afvloeiing wordt dat streefgetal bereikt, want voorlopig zullen alle bestuurders (behalve Van Gorsel, Hage en Noom) en leden van de raad van toezicht (totaal 18 mensen) de raad van toezicht van de nieuwe bank vormen. Er zitten echter di verse zestigers bij, die binnen een aantal jaren statutair zullen moe ten aftreden. Beoogd voorzitter van de nieuwe raad van toezicht is W.A. Boogaard uit St. Annaland. De drie voorzitters prijzen zich gelukkig, dat er in de huisvesting geen cent geïnvesteerd hoeft te worden. "De huidige drie hoofd kantoren zijn perfect", aldus Noom. "We doen niet aan kapi taalvernietiging", zegt Van Gor sel. "De drie hoofdkantoren zijn de laatste jaren pas vernieuwd en we proberen alle beschikbare ruimte volledig te benutten", stelt Hage. Van Gorsel noemt de fusie 'posi tief voor de bijkantoren.' Volgens de nieuwe voorzitter kunnen de kantoren Stavenisse, Scherpenisse, Poortvliet, Oud-Vossemeer en St. Philipsland door de vorming van de ene bank 'langer in stand ge houden worden.' Pagina 11: Laura bracht de drie tot elkaar Zij willen het schoolzwemmen op een of ander manier handhaven. Voor de PvdA zou het school zwemmen 'in een bepaalde vorm kunnen blijven bestaan' als er een goed alternatief op tafel komt. De sociaal democraten stellen dat het schoolzwemmen voor een 'be hoorlijk aantal kinderen' aanlei ding moet zijn om te leren zwemmen. Gebeurt dat niet, dan vallen ze tussen wal en schip. Toen de plannen bekend werden om het schoolzwemmen af te schaffen waren alle PvdA-fractieleden, be halve I.C. Moerland, voor deze vorm van bezuiniging. Het CDA vindt dat de gemeente een steentje bij moet blijven dra gen in de kosten van het school zwemmen. "Wij achten schoolzwemmen dermate belang rijk in onze waterrijke omgeving, dat de gemeente niet alleen de voorwaarden dient te scheppen, maar ook financieel een bijdrage dient te leveren." De christen de mocraten wijzen er ook op dat kinderen uit dorpen waar geen zwembad is, door deze maatregel gedupeerd worden. Het CDA wil met vertegenwoordigers uit het basisonderwijs kijken naar een al ternatief. De VVD is tegenstander van het afschaffen van het schoolzwem men. De liberalen wijzen ook op het waterrijke gebied waarin de kinderen opgroeien. "Het is zeer belangrijk dat ieder kind de basis beginselen van het zwemmen leert." De fractie neemt het op voor kinderen die minder sportief zijn: "Zwemmen is een uitstekend middel om het uithoudingsvermo gen te trainen." RPF/GPV noemt het afschaffen niet acceptabel. "Wij beschouwen dit als een stukje sociale redzaam heid dat, door middel van een al ternatief, zeker in stand gehouden moet worden." De vijf mans fractie van de SGP besteedt geen aandacht aan het schoolzwemmen in haar algemene beschouwingen. De SGP gaat het verst in het voor stellen van maatregelen om de werkloosheid te bestrijden. De staatkundig gereformeerden zijn bereid om het werven van bedrij ven op Tholen uit te breiden. Eerst willen ze echter de uitslag van het pendelonderzoek afwach ten en nagaan waar de werkloos heid is toegenomen alvorens daarover een beslissing te nemen. Een schepje bovenop het bestaan- Een schouderklop van mevr. Vogel voor NCVB-secretaresse mevr. Quist uit Anna Jacobapolder bij het afscheid in de Wimpel van burgemeester Vogel. De achttiende en laatste volwaar dige burgemeester van Sint- Philipsland, T.A. Vogel, is met pensioen. Tijdens een bijzondere raadsvergadering droeg hij vrij dag de ambtsketen en voorzitters hamer over aan loco-burgemeester L. Walpot. Morgen begint A. Verbree aan zijn taak als waarnemend burge meester tot de herindeling op 1 ja nuari 1995. In de afscheidstoespraken klonk de waardering voor het medeleven met de inwoners, waarvan de bur gemeester en zijn vrouw geduren de ruim twaalf jaar burgemeesterschap blijk gaven. Vogels voorliefde voor de natuur bleef evenmin onbesproken en kwam tot uitdrukking in het ca deau van de gemeenteraad: een fiets. Bestuurlijk kregen vooral ouderenzorg en dorpsvernieuwing de aandacht, waarbij Vogel erin slaagde om overal subsidies los te peuteren. Zowel 's middags als 's avonds kwamen velen het burge- meesterspaar de hand drukken. Concordia bracht een muzikale hulde. Voor een uitgebreid verslag zie pagina 15. de acquisitiebeleid van de ge meente dus. Ook de PvdA vindt dat er iets ge daan moet worden aan het vergro ten van de werkgelegenheid, maar vraagt het college of deze 'instru menten in handen heeft die een goede impuls kunnen be werkstelligen.' Het CDA pleit voor het handha ven van het beleid om bedrijven naar Tholen te bewegen. De VVD vestigt haar hoop op de uitbrei ding van het industrieterrein in Tholen maar tekent daarbij aan dat 'reeds lang gevestigde bedrij ven niet uit het oog verloren mo gen worden.' Grond maakt woningbouw plan Dorpsweg Oud- Vossemeer duur Thoolse jubilarissen bij tele foondienst PTT Bewoners zijn vergeten in plan Suzannapolder Sint- Annaland, maar wél tennis- en midgetgolfbanen bij zo merwoningen Peter maakt het meeuwen in Tholen moeilijk Sint-Philipsland neemt af scheid van burgervader en - moeder PvdA en VVD vinden drie miljoen voor gemeentewerkplaats te veel Snertmaaltijd als protest tegen bezuinigingen in de bejaardenzorg Thoolse welpen en kabouters vliegen over Oud-gezinsverzorgsters praten gezellig even bij Kans op behoud schoolzwemmen voor Tholen Ter Tolne onttroont schoolvoetbalkampioen De Regenboog EIS VEEL VAN UZELF EN GIJ ZULT VEEL ONTVANGEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De Sportlaan in Sint- Maartensdijk is onveilig. Er wordt te hard gereden. Dat stelt de frac tie van de PvdA in haar algemene beschouwingen bij de begroting van 1994. Volgens de sociaal de mocraten is er verschillende keren gevraagd naar een oplossing. "De noodzaak is door de politie on derkend, maar wij horen er niets meer van." De PvdA wil weten of er al plan nen zijn gemaakt om de Sport laan aan te passen zodat er minder hard gereden kan worden. De PVAB (Partij voor Algemene Belangen) verdwijnt van het politieke toneel. De leden van de Sint-Philipslandse vereniging besloten maan dagavond om in november 1994 niet mee te doen aan de gemeente raadsverkiezingen voor de nieuwe gemeente Tholen. Overigens waren op de buitengewone vergadering maar twintig van de ongeveer honderd PVAB-leden aanwezig. Het probleem voor de PVAB is, om als plaatselijke partij voldoen de stemmen te vergaren voor een zetel in de nieuwe gemeenteraad. Nodig is driekwart van de kiesde ler, wat neerkomt op ruim 450 stemmen. Bij de laatste verkiezin gen brachten 416 Sint- Philipslanders hun stem uit op de PVAB. Een oproep om steun uit de plaatsen op Tholen heeft geen enkele reactie opgeleverd. De hui dige groep is te klein om vanaf 1995 het veel grotere gebied te bestrijken. "Het is erg jammer, maar er zit gewoon niets anders op dan ermee te stoppen", licht secretaris me vrouw M.L. Sondermeijer- Reijngoudt toe. Een besluit tot opheffing van de vereniging is maandag niet genomen. "Dat was niet aan de orde. Er resten ons nog vijftien maanden, daarin kunnen we nog veel doen." De PVAB verenigt mensen met verschillende politieke achter gronden achter zich: VVD, PvdA en D66. Zoals het er nu naar uit ziet, doen die alle drie mee aan de raadsverkiezingen. Het huidige Sint-Philipslandse PVAB-raadslid J.W. Verstrate-Stols overweegt een kandidatuur voor D66. En fractie voorzitter C. den Braber liet eer der al weten er na deze raadsperiode mee op te houden. Om een Sint-Philipslandse in breng in de nieuwe gemeenteraad te waarborgen, is de PVAB-leden gevraagd actief te willen blijven in de drie eerdergenoemde partijen. De PVAB is voortgekomen uit de lijst Rijstenbil, die in 1962 een ze tel veroverde in de Sint- Philipslandse gemeenteraad. De partij kreeg naderhand de naam Algemeen Belang en vervolgens PVAB. Het zeteltal groeide naar twee. A.A. Rijstenbil had zitting tot zijn benoeming - in 1980 - als burgemeester van Nieuw- Vossemeer. Tussen 1970 en 1978 was hij wethouder en van septem ber 1972 tot mei 1973 loco burgemeester. Bij de verkiezingen van 1982 beleefde de partij een hoogtepunt met 122 stemmen meer dan vier jaar eerder. Sinds dien is het aantal PVAB-stemmers weer wat gedaald.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 1