Astra- liefhebbers komen nu extra aan hun trekken Wij nodigenu hierbii uit ft U T 0 P AL ATI Plaatselijk nieuws Kieskeurige dieven laten buit liggen Toneelcursus van REC in De Annewas GROTE KLASSIEKE ORGELPRESENTATIE Jongerenwinkel Tholen eerder door meevaller Kinderen uit Tsjernobyl in Zeeland Project TSG en Veste voor 5 jaar betaald Verordening voor bouwen is vernieuwd Ml MANTELVERKOOP SHOW n Nog geen abonnee? MUZIEKCENTRUM GOES STEENBERGEN I 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 9 september 1993 Braderie 1994 Collecte kankerbestrijding 25-27- en 28 september Modehuis Morelli Haven 18 P. Groffen leidster van 't Hummeltje Voetbalkantine beroofd Botsing Haven De Graaf schutterskampioen Biljarten hervat Koningin Wilhelminafonds Tractor rijdt paard dood Jeugdhonk De Kelder Rondgang Concordia hairstyling shop LEEN RIJSTENBIL EHBO-cursus Meer voor kankerbestrijding Bromfietser gedagvaard HEBT U NIEUWS? De werkgroep Tholen/Sint-Philipsland Burgerlijke stand Tweede groep Parkrakkers Collecten Burgerlijke stand MUZIEKCENTRUM GOES op 9, 10 en 11 september GEBRUIKTE INSTRUMENTEN: Speciale Domus aanbieding: DE DOMUS 227 Thoolse meester Flikweert op televisietoer Geld gemeente voor enquête middenstanders GM kH ASTRA-WEEKEND Op vrijdag 10 en zaterdag 11 september staat de Opel Astra centraal tijdens het Auto- palace Astra-weekend. Fonkelend nieuwe Astra's en eersteklas occasions worden dan in het spotlight gezet. En daar kunt u - als Astra-liefhebber - uw voordeel mee doen. Want tij dens het weekend gelden uiterst interessante inruilprijzen en voordeelaanbiedingen. Na tuurlijk kunt u ook kennismaken via 'n vrijblijvende proefrit. Alle informatie en folderma teriaal is aanwezig en vanzelfsprekend geeft het Autopalace-verkoopteam graag antwoord op al uw vragen. U bent van harte welkom: vrijdag tussen 10.00 en 21.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur. Bij de rondvraag werd nog gesproken over de aanschaf van nieuwe douches en een cv-ketel voor de kleedlokalen, uitstel van de veldverbetering omdat de kwa liteit nog goed is en aanschaf van nieuw meubilair voor de bestuurskamer. Het bestuur van voetbalvereni ging Stavenisse heeft besloten, de braderie volgend jaar op zaterdag 16 juli te houden. Sint- Maartensdijk De collecte voor de kankerbestrij ding heeft 2144,70 opgebracht. Collectanten en gevers worden hartelijk bedankt. Advertentie I.M. Patricia Groffen is de nieuwe leidster in de peuterspeelzaal 't Hummeltje geworden. De 20-jarige vervangt daarmee B. Hectors die de functie neerlegde. Groffen volgde de opleiding ago gisch werk aan het Zoomvliet col lege in Bergen op Zoom en liep twee jaar geleden al een keer stage bij 't Hummeltje. Samen met de twee andere leidsters gaat zij vier ochtenden in de week de opvang van de peuters verzorgen. Het aantal bezoekertjes van de peuterspeelzaal neemt iets af. Maar secretaris M. van Dijke ver wacht met de komst van nieuwe inwoners weer meer inschrijvin gen. Er is op dit moment een wachtlijst van ongeveer vijf kin deren. Op maandag en donderdag bezoeken de 2-jarigen 't Hum meltje en dinsdag en vrijdag ko men de oudere peuters. Na de kantines van WHS, tennis vereniging Sint-Annaland, Vosmeer, tennisvereniging TOV en Noad, is nu ook die van voetbal vereniging Smerdiek leeggehaald. De daders braken zich een weg naar binnen en haalden de televi sie, de stereotoren, snoep en dran ken weg. De politie is nog met het onderzoek bezig. De auto's van D.J.H. uit Bergen op Zoom en J.M.B. uit Sint- Annaland liepen grote deuken op door een botsing aan de Haven. H. reed over de Haven in de rich ting van de splitsing met de Kaaistraat. Daar verleende hij geen voorrang aan B. die vanaf de Markt naar de Haven reed. Bij de botsing ontstond alleen materiële schade. Johan de Graaf is de nieuwe titel houder van schietvereniging Prin ses Juliana geworden op de 100 meter. Zaterdag werden de wedstrijden gehouden op de baan bij Gorishoek. Daarnaast streden de schutters om de wisselbeker voor wie de meeste rozen raakte, fn deze categorie moesten Johan de Graaf en Koos v.d. Slikke kam pen omdat ze beiden vier rozen hadden geschoten. Uiteindelijk werd De Graaf titelhouder met 47-46. Na hem kwam J. Menheere 47-45, A. Houke 46-46, L. Bijnag- te 46-44, A. Potappel 46-44, K. v'd. Slikke 46-43, A. Bijnagte 46-40, N. Uyl 45-44, D. Lindhout 45-44, K. v. Oeveren 45-38, M. v. Meel 44-42, R. Bolier 44-41, J. v. Houdt 44-41, H. Bovenschen 44-40, C. Oudesluys 43-40, J. Poot 43-38, A. de Graaf 43-35, J. Bolier 42-41, W. Kuypers 42-39, M. Deurloo 42-34 en T. Geuze 41-41. Poortvliet Biljartvereniging Tolrust heeft de competitie hervat. De kortste par tij werd gespeeld door J. Elenbaas met 16 brt. De verdere uitslagen waren: J. Elenbaas-G. Tol 10-7.69, J. Niemantsverdriet-H.Anthonis- se 10-5.14, L. Bijl-K. Lisseveld 10-7.31, W. Bijl-J. Elenbaas 7.46-10, J. Niemantsverdriet-A. Burgers 9.06-10, G. de Jonge-J.K. Elenbaas 10-7.06, H. Anthonisse- A. Schot 10-5.71 en A. Burgers-J. Elenbaas 10-10. De hoogste serie van 11 werd gemaakt door J. Nie- mantsvcrdriet en W. Bijl. Nie- mantsverdriet heeft het beste gemiddelde van 3.12. De collectanten hebben voor de kankerbestrijding van het konin gin Wilhelminafonds 1898,70 opgehaald. Gevers en collectanten hartelijk dank. Op de Bram Groenewegeweg werd dinsdagnacht het paard van I.G. overreden. De afrastering van het weiland aan de Boneputteweg waar het beest stond, was niet he lemaal dicht. Door de opening ontsnapte de viervoeter 's nachts rond twee uur. Op de Bram Groe newegeweg kwam hij recht voor de tractor met oplegger van H.M.U. uit Scherpenisse terecht. Die remde hard en probeerde het paard te ontwijken, maar daar voor was het te Iaat. Door de klap van de botsing overleed het dier ter plaatse. Op donderdagavond 16 september wordt het nieuwe jeugdhonk De Kelder in gebruik genomen. Jon geren zijn al weken bezig om de kelder onder dorpshuis De Wim pel op te knappen. Om zeven uur wordt De Kelder officieel ge opend. Muziekvereniging Concordia houdt een rondgang in Anna Ja- cobapolder op woensdagavond 15 september om kwart over zeven. Aansluitend wordt een concert ge geven bij Ons Dorpshuis aan de Langeweg. Advertentie I.M. De EHBO-vereniging wil een nieuwe cursus beginnen in De Druiventros aan de Voorstraat. Bij voldoende belangstelling zul len in oktober de lessen beginnen, elke donderdagavond van acht tot tien uur. Opgeven kan tot 25 sep tember, tel. 01677-2648. De collecte voor de kankerbestrij ding heeft 2305,50 opgebracht. Dat is ruim 300 gulden meer dan vorig jaar. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Bromfietser A.W.B. kreeg maan dag tegelijk met een bekeuring de dagvaarding voor de rechtbank mee van de politie. Hij was aange houden omdat hij met zijn brom mer over de Krabbenicreekweg reed. Omdat een autoweg verbo den terrein is voor bromfietsers, hield de politie hem staande. Bij controle bleek dat de man teveel Bel 01677-2903 of 2740 en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis, voor slechts f 12,50 t/m 31 december 1993. Bel de redactie 01665-2752 of de plaatselijke correspondent dhr. A. Verkerke 01677-2903 Afgeven is ook mogelijk: Gladiolenstraat 37 Advertentie I.M. had gedronken. De blaastest wees 445 microgram per liter uitgea demde lucht aan. De boete hier voor bedraagt 800,-. Ook G.K. uit Oude-Tonge werd bekeurd op de Krabbenkreekweg omdat haar auto geen geldige APK-keuring had. Van de vereniging tot bescherming van het ongeboren kind (VBOK), houdt op woensdag 15 september een open avond in dorpshuis de Wimpel. Sprekers zijn mevr. Boermans van de stichting Fiom, dr. Doppenberg van de Stormkli- niek in Rotterdam en mevr. Neele van de VBOK. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. Geboren: 20 juli Jacobus Wilhel mus Johannes zv H.J.J.M. Vos en E.W. Boudeling, 24 juli Leendert Levinus zv T. Walpot en A.M.J. Geense, 29 juli Ruben zv F.E. van Westen en A. Oosterwijk. Overleden: 5 juli Wolfgang Erich Schmied (50), 22 juli Dingetje Maria Moerland-Kunst (74), 25 juli Marinus Moerland (84). Huwelijk: 9 juli Pieter Cornelis van der Gouwe met Jannetje Ja- coba van Poortvliet, beiden wo nende te Tholen. Nieuw- Vossemeer Kinderdagverblijf de Parkrakkers in Steenbergen heeft er een nieuwe groep bij. De tweede ruimte van het schoolgebouw is daarvoor aangepast en opgeknapt. Het gaat onderdak bieden aan een achttal baby's. De andere ruimte blijft voor de peuters. Samen met het gastouderproject heeft het bureau voor kinderopvang Steenbergen, Dinteloord en Nieuw-Vossemeer voor het eind van 1993 de 29 kind plaatsen gerealiseerd die nodig waren om in aanmerking te ko men voor een rijkssubsidie. De nationale AVO-collecte voor de integratie van gehandicapten heeft 1349,20 opgebracht. De stichting de Flierefluiters heeft 530,47 bij elkaar verzameld. Geboren: Anja dv G.F.A. Mat- thijssen en P.A.A. Voorbraak, Helena P.M. dv A.P. Cools en M.H.E. Hommel, Dennis zv C.M. Luijsterburg en D. Reyngoudt, Pe trus J.T. zv J.J. Saarloos en W.P.C. van Eekelen, Marvin C.S. zv J. Grootenboer en J. Lucas, Corne lia dv A. Henraat en C.H. van Haperen, Desly T. zv T.P.J.M. van Hoek en F.D.M. de Ron, Anne- miek dv C. Stoutjesdijk en M.A. van der Kamp, Lucia S.M. dv M.P.M. Voorbraak en J.L.M. Bo- gers, Machiel J.H. zv H.J.M. van Schilt en J.H.M. van Ekeren, The- odorus M.B. zv M.M.T. de Jong en B.W.E.C. Dufomee, Wilhelmi- na A.J. dv F.M.J.Dam en A.M.J. Timmermans, Ernst A.C. zv R. Hoogeveen en E.M. van Toer, Me rel dv K.J. Varossieau en A.H.M. Oude Sogtoen, Guinevere F.G. dv F.C.J.A. Bierstekers en G.H.M. Oerlemans, Kirsten dv L.J. Deur loo en A.E.B. Bakker, Mattheus T. zv M.J.M. de Wit en A.C.M. Hensen, Johanna M. dv J.C.P. Bosters en J.M. Dam. Overleden: Helena Bosters (90), Catharina C. Suijkerbuijk (86), Petrus P. van de Per re (71), Mag- dalena Nuts (88), Petronella H. v.d. Zande (84), Petronella Heij- boer (94), Adriana A. van Over- veld (81), Anthonius Brocatus (92), Willem H.A. van Oorschot (49), Maria L. Visser (76) Johan nes Dam (90), Leonardus A.J.M. Schoutens (81). Huwelijksaangifte: Jacobus A. Smits (26) en Sonja H.J. Smits (24), Roger A.J. de Bruijn (28) en Nora J. van Maanen (21), Adria- nus J.F.W. van de Kasteel (21) en Catharina M. Bierbooms (22), Marinus A.M. Bosters (26) en C.J. Bogers (24), Petrus R.M. Suijker buijk (21) en Pepita van de Laak (19). Huwelijk: Marinus M. Michielsen (38) en Maria J. de Werd (30), Le onardus A.Th.J. Huijsmans (24) uit Steenbergen en Chantal E.J. de Klerk (21), Ronald Ostermeier (32) uit Huijbergen en Monica van Velzen (29), Marinus M.F. de Jong (22) en Elisabeth F.M. van Dessel (23), Guido J.J.M. Loos (25) en Karin Visser (24). De inbrekers die op Tholen zeven radio's uit auto's haalden, hebben er daarvan twee weer weggegooid. Woensdagnacht werden vier wa gens opengebroken in Sint- Annaland, twee in Tholen en één in Oud-Vossemeer. De totale scha de aan apparatuur en auto's be draagt rond de 6000 gulden. De daders hadden een voorkeur voor duurdere radio's van rond de negenhonderd gulden. De twee weggegooide exemplaren werden in de buurt van de auto's terugge vonden. Bij alle inbraken werd een ruit ingeslagen en de appara tuur meegenomen. De politie gaat ervan uit dat het in alle gevallen om dezelfde daders gaat. Het regionaal educatief centrum (REC) en het regionaal overlegor gaan zwakzinnigenzorg (ROZ) gaan een cursus toneelspel geven in gezinsvervangend tehuis De Annewas in Sint-Annaland. Men sen met een verstandelijke handi cap kunnen zich opgeven. De deelnemers leren, onder lei ding van draihadocent Sjaak Vaa- ne, zelf een toneelspel in elkaar te zetten. Eerst het verzinnen van een verhaal, dan het repeteren en tenslotte zal het stuk worden op gevoerd. Familie, vrienden en be kenden mogen dan komen kijken. Vorig jaar werd dezelfde cursus in de tehuizen in De Krokus en De Rank in Goes gegeven. De bewo ners hebben er veel plezier aan be leefd. De lessen beginnen donderdagavond 30 september om 19.30 uur. Fibromyalgie. De nationale vere niging voor fibromyalgiep'atiënten houdt op 18 septmeber een infor matiemiddag »ver deze reumati sche aandoening. De bijeenkomst begint om 14 u. in wegrestaurant De Blauwe Keet aan de N59 in Oosterland. De nieuwste modellen Domus orgels 1993 worden voor u gedemonstreerd. Natuurlijk zijn er tijdens deze dagen interessante aanbiedingen, en goede inruilmogelijkheden voor uw huidige instrument. Muziekcentrum Goes de klassieke orgelspecialist van Zeeland met goede service en garantie. Riha allegro vol. pedaal595,- Diverse Eminent 650 vol. pedaal695,- 1 Klaviersorgel CL1 met roldeksel eikenkast1.250,- Riha classica vol. pedaal, klep en opdraaibank.. 2.450,- Viscount CL 402.450,- Johannus opus 63.75o[- Domus DK 600, als nieuw3.995,- Viscount CL 4500 digitaal gesampeld van UsJS&rf, nu5.700,- jubileum-orgel, <fe$i*aal gwarapefd, w«w van JLZSttj m» voor 6.995,- Graag tot ziens tijdens onze showdagen Korte Kerkstraat 17 - 4461 JE Goes - Tel. 01100-30912 Wie maandagavond 20 september naar het tweede Belgische televi sienet kijkt, zal bij de aftiteling van de katholieke radio en televi sie omroep (KRTO) de naam van Joop Flikweert uit Tholen voorbij zien komen. Hij maakte een im pressie van het afstuderen van een seminarist die uit een niet bijzon der kerkelijk milieu komt. Flikweert is in het dagelijks leven leerkracht van groep 5 van de openbare basisschool Ter Tolne. Sinds een paar jaar volgt hij een deeltijdstudie journalistiek aan de Tilburgse academie. In dit kader maakte Flikweert samen met twee medestudenten uit Eindhoven en Amsterdam een programma voor de KRTO. De aanzet ervoor kwam van een eerder project over de ge zagscrisis binnen de roomskatho- lieke kerk ten tijde van het aftreden van monseigneur Bar. De KRTO pakte dit toen, onder druk van bisschop Bluijsse, verder niet op maar vroeg wel om iets anders. Dat werd het onderwerp dat 20 september uitgezonden wordt op de BRT. De studie heeft Flikweert behoorlijk te pakken, want bin nenkort neemt hij een half jaar onbetaald verlof om stage te gaan lopen bij de wereldomroep in Hil versum en Brussel. Hij voelt zich meer aangetrokken tot de radio dan de schrijvende pers. Enkele jaren geleden was Flikweerts stem al regelmatig bij de Thoolse loka le omroep Sloth te beluisteren in gesprekken met bekende persoon lijkheden van ver over de eilande- lijke en provinciale grenzen. Niet pas in 1994, maar nog dit na jaar zal er een jongerenwinkel in Tholen komen als dependance van het Jongeren Adviesinforma tiebureau te Goes. Oorzaak is een financiële meevaller voor de pro vincie, waardoor nu al de beno digde 12.500 gulden beschikbaar is. Wethouder J. Versluys heeft dit meegedeeld in de adviescommis sie welzijn en onderwijs, die het provinciale plan jeugdhulpverle ning voor kennisgeving aannam. In de commissie rezen nog ver schillende vragen. P. van Belzen (RPF/GPV) vond dat de gemeen- teraad - die het werk van de aan getrokken jeugd- en jongeren werkster na twee jaar wilde be oordelen - door de provincie voor het blok wordt gezet. Versluys ver welkomde de steun uit Middel burg (jaarlijks 30.000 gulden voor dependances in Tholen en Zierik- zee), omdat bij gebleken succes na twee jaar het project met de werkster niet beëindigd zal wor den. A. Kersbergen (SGP) was niet enthousiast en kondigde aan een voorstel voor een jongeren winkel kritisch te zullen beoorde len. I.C. Moerland (PvdA) vond dat Tholen moet opletten dat ze meeprofiteert van de twee ton ex tra die Zeeland uit Den Haag krijgt voor het jeugd- en jonge renwerk. "Onze grief is, dat de provincie vaak iets opzet met zwa re subsidies, en zich vervolgens ge leidelijk terugtrekt en zo de gemeenten belast", zei Versluys. Op 24 september arriveert een groep kinderen uit Tsjernobyl in ons land, voor een vakantie in Oostkapelle. Het initiatief dat vo rig jaar ook al werd uitgevoerd, betreft kinderen die in aanraking zijn gekomen met radioactieve straling bij het ongeluk met de Russische kerncentrale in Tsjerno byl in 1986. Het geeft ze een kans op een onbezorgde vakantie. Drie weken lang verblijven de kleine Russen in het CNV vakantie- en conferentiecentrum Bos en Duin. De sport- en spelactiviteiten wor den voor een deel begeleid door de sportopleiding CIOS en de scouting. Ook staan er een aantal busexcursies naar onder meer de Efteling, imkerij Poppendamme en Miniatuur Walcheren op het programma. Donderdag 14 okto ber vertrekken de kinderen weer naar huis. Wethouder J. Versluys noemde het vrijdag in de Thoolse wel- zijnscommissie uniek dat een sa menwerking tussen de Thoolse scholengemeenschap (TSG) en De Veste voor vijf jaar is gefinan cierd. Het project voorziet erin, dat vso-leerlingen van de school voor speciaal onderwijs aan de TSG deelcertificaten kunnen behalen. Voor de eerste vier jaren van het project kreeg De Veste in totaal 72.000 gulden uit de rijkspot voor sociale vernieuwing. Met 10.000 gulden die de gemeente uit het Europees Sociaal Fonds toege kend zijn, kan er een vijfde jaar aan het project worden geplakt. "Tienduizend gulden is niet ge noeg, maar met de rente van de eerdere 72.000 gulden én de door de samenwerking bereikte bespa ring erbij, kan het vijfde jaar be taald worden", aldus Versluys. Hij zei dat er nu gezocht moet worden naar mogelijkheden om de sa menwerking tussen beide scholen op dit gebied te kunnen voortzet ten. P. van Belzen (RPF/GPV) en I.C. Moerland (PvdA) gingen daar ook op in. Moerland vond dat het een blijvend iets moet worden, gezien de belangen voor zowel personeel als leerlingen. De commissie steunde de subsidië ring van dit project unaniem. Televisie voor ABG. Ter gelegen heid van het zilveren jubileum heeft het verpleeghuis ABG te Bergen op Zoom een grootbeeld televisie cadeau gekregen. Schen ker van het toestel (diameter 170 cm) is de Kiwanis serviceclub. In de gemeente Tholen is 1 sep tember een nieuwe bouwverorde ning van kracht geworden. Het verschil met de oude is, dat de meeste technische bepalingen zijn overgeheveld naar het bouw besluit én dat bepalingen zijn op genomen die aansluiten bij de huidige opvattingen over bouwen en de rol van de gemeente daarin. Wie vergunning vraagt voor een bouwwerk waarvoor tevens een milieuvergunning nodig is, moet aantonen dat deze laatsté vergun ning is aangevraagd. Beide aan vragen moeten voortaan gelijktijdig behandeld worden. In veel gevallen moet bij de bouw- aanvraag een onderzoeksrapport over de bodemgesteldheid worden overgelegd. Wanneer bij een bouw ook gesloopt wordt en meer dan tien kubieke meter sloopafval vrij komt, is een sloopvergunning no dig. Het bouw- en sloopafval moet gescheiden worden af gevoerd. De nieuwe verordening bevat ver der regels over de veiligheid op de bouwplaats, het onderhoud van erven en terreinen, het brandveilig gebruik van gebouwen en de be voegdheid van bouw- en woning toezicht bij overtredingen. De welstandseisen, de eisen waaraan de aanvraag moet voldoen en re gels betreffende de intrekking van de vergunning als er geen gebruik van gemaakt wordt, staan ook in de nieuwe bouwverordening. De gemeente wil 1500 gulden bij dragen in de kosten van het con sumentenonderzoek dat is uitgevoerd door middenstandsver eniging Smalstad. Het bestuur hoopt het rapport eind deze maand te kunnen presenteren. "Er staan dingen in die bevestigen wat we al vermoedden, maar toch komen ook andere zaken naar bo ven", licht bestuurslid J.M. Moer land alvast een tipje van de sluier op. Een teruglopende belangstelling van de consument voor de winkels in Sint-Maartensdijk en het mar ginale bestaan dat sommige mid denstanders leiden, was aanleiding tot het houden van de enquête. Die moet uitwijzen waar het voorzieningenniveau tekort schiet, zodat bekeken kan worden wat daaraan te doen is. In juni werden 400 enquêteformulieren verspreid in Sint-Maartensdijk (200), Scherpenisse (100) en Stave- qisse (100). Het onderzoek kost ongeveer 7500 gulden. Aanvankelijk was de provincie bereid 2500 gulden bij te dragen, maar die toezegging werd ingetrokken wegens het geringe provinciale belang. De gemeente koppelde subsidie aan een positie ve beslissing van Middelburg, maar kwam daarop terug. Vol gens het gemeentebestuur betreft het een structuuronderzoek dat zich niet alleen richt op de mid denstand, maar ook direct effect heeft op de leefbaarheid van de dorpen en dus de consument zal dienen. Het restant van de kosten - 6000 gulden - zullen de leden van Smalstad samen moeten betalen. Een drietal leden heeft tevoren al een grotere bijdrage toegezegd. PrReinierstraat 14 Steenbergen Telefoon 01670-65050

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 13