'Voor paar pakjes sigaretten maakten we lokalen schoon' Nieuwe loods bleef gespaard Vrederust tekort van 1,5 miljoen Reünie en receptie Actie Wij gaan weer naar school REC-cursus informatica Twee zilveren jufs verknocht aan Sint Anthoniusschool Oogst was bijna binnen Bij provincie 33 banen weg Donderdag 26 augustus 1993 EENÜRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De Sint Anthoniusschool in Oud-Vossemeer heeft wat met jufs. Gaven de zussen Mie en Cato Hommel er grofweg in de periode 1920-1968 les aan generaties kin deren, opnieuw zijn twee onderwijzeressen al een kwart eeuw aan de basisschool verbonden. "Dat ik nu kinderen in de klas heb waarvan ook de vader of moe der bij mij heeft gezeten, vind ik erg leuk. Je herkent soms bepaalde trekjes", vertelt mevrouw F. v.d. Kasteele-Cools. Zo heet ze al vele jaren, maar nog al tijd gebruiken kinderen haar meisjesnaam. En datzelf de geldt voor mevrouw H. de Greef-Plasmans. Veerpontje Maf Inspraak De gebroeders Wim en David Oudesluijs Azn. hebben nog geprobeerd een banden wagen en een aanhanger weg te slepen tussen de brandende bergen hooi en stro en de schuur. Vonkenregen TEL. 01640-33676 Veel vernieuwing ondanks geldzorgen Psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren heeft op de balans van vorig jaar een financieringstekort staan van 1,5 miljoen gulden. Voor de begroting van 1993 moest nog eens een gat van 1,3 miljoen worden opgevuld. Dat meldt het jaarverslag van het zie kenhuis. Herkomst AKKU-TEST GRATIS Cools wilde dat niet, haar zoon groeide bij haar schoonmoeder op. Ook Piasmans zou het - voor haar dochter - niet meer zo doen. "We vonden het in het begin alle bei best moeilijk, maar we kregen veel steun van ouders van klasge noten die mijn dochter opvingen. Ze heeft hier nog steeds haar ken nissen en zit ook nog in het groep je van de kerk." Met een receptie voor ouders en andere belangstellenden (van vijf tot zes uur in De Vos- senkuil) en een reünie van oud-leerlingen en oud leerkrachten wordt het jubi leum van de twee jufs zater dag luister bijgezet. Voor de reünie meldden zich al 112 personen aan, waaronder de oud-directeuren Imandt, Lau- werijssen en Stadhouders. In lichtingen daarover verstrekt Annelie Hommel, tel. 01667-2852. Op school openen de kinde ren het feest morgenochtend. De groepen 1 t/m 6 hebben deze eerste schoolweek, tij dens de handenarbeid-, teken en muzieklessen, een verras sing gemaakt voor de jubila rissen. De groepen 7 en 8 hebben de indianen- projectweek voorbereid die volgende week op school wordt gehouden en eindigt met een speldag op vrijdag. Piasmans, die vorig jaar weer be gon na een onderbreking door ziekte van tweeëneenhalf jaar, zegt terugkijkend, dat ze niet meer zo streng zou willen zijn als in de beginjaren. "Toen moest dat wel, wilde je het hoofd boven wa ter houden. Maar nu vind ik me zelf meer een kloek dan een juf", merkt ze op. Een leuke, maar tref fende typering bij het zilveren on- derwijsjubileum. De samenwerking en de sfeer bin nen de Vossemeerse school zijn zodanig, dat de beide dames er niet over peinzen om ergens an ders aan de slag te gaan. De 25 ja ren zijn omgevlogen, vinden ze. En dat is geen wonder, want juf Cools (de verslaggever mag ook de meisjesnamen gebruiken, die hem vertrouwd zijn uit de eigen schooltijd) bekent dat ze al van kleinsaf onderwijzeres wilde wor den. "En de humor van de kinde ren is altijd weer anders", merkt juf Piasmans op. Meteen na de kweekschool wer den de twee Nieuw-Vossemeerse meisjes in 1968 benoemd aan de rooms-katholieke lagere school aan de overkant van de Een dracht. Daar werkten drie leer krachten. Van hen ging juf Cato Hommel met pensioen en meester Van Oosterhout vertrok naar Roosendaal. Cools kreeg de klas sen 1 en 2 onder haar hoede, Piasmans de klassen 3 en 4. En die hebben ze nu nog steeds, al heet dat tegenwoordig de groepen 3/4 en 5/6. "Combinatieklassen kenden we niet uit onze stageperi ode, dus we werden goed door de wol geverfd", zegt Piasmans daar over. "De eerste week was ik 's avonds tot twaalf uur bezig met nakijken." Juf Piasmans weet nog dat ze in die beginjaren elke morgen om half zeven op de fiets met het veerpontje over kwamen, om de mis van zeven uur bij te kunnen wonen. Dat pontje zorgde met hoog water weieens voor proble men. "Dan konden we niet over, naar huis. Als dat het geval was, gingen we bij moeder Veraart in de Veerstraat op de koffie." Het was ook de tijd dat ze in de klas geen lange broek mochten dragen. Het kerkbestuur - met aan het hoofd de pastoor - vorm de het schoolbestuur. Behalve les geven deden de dames meer: "Voor een paar pakjes sigaretten maakten we de leslokalen schoon", lacht Cools. Dat was nog in het oude schoolgebouw aan de Dorpsweg. Van het toen malige hoofd, de heer Imandt, leerden beide beginnende onder wijzeressen veel. Piasmans om schrijft hem als 'een soort vaderfiguur'. Herinneringen uit de beginjaren zijn er volop. Cools heeft haar eerste leerlingenlijst nog en Piasmans heeft ze zelfs al lemaal bewaard. Onder de beide dames werden de veranderingen binnen de school ingezet. Zo werd al snel begonnen met gezamenlijke ouderavonden. Eerst in de zaal van P. Mees, na derhand in De Vossenkuil. Tussen de middag en 's avonds na school tijd werd er met de kinderen voor geoefend. Als ze aan een bepaald stuk terugdenkt, moet juf Piasmans nog lachen. "We speel den een stuk van Kareltje. Ralph Nijpels vertolkte de titelrol, maar dat liep tijdens de repetities al niet vlekkeloos. Op de avond zelf deed hij het precies zoals het niet moest en kreeg een daverend applaus!" De ontwikkelingen in het onder wijs stonden in die kwart eeuw niet stil. Cools: "Inmiddels ben ik met mijn derde leesmethode be zig. Ik begon met de methode energie vergt. "Toetsen, een plan netje maken, weer toetsen. Boven dien wordt een aantal vakken individueel in plaats van klassi kaal gegeven." De resultaten lijken niet uit te blijven. "Er zijn leerlin gen die hier maar net mee konden en die nu op de universiteit zit ten", vertelt Cools. Beide leer krachten zijn er duidelijk trots op, dat de school door de stichting Leerplanontwikkeling werd uitge kozen om belicht te worden in het boekje 'Weer samen naar school op Tholen'. "Da's nou typisch d'n Antoon, dat kan hier alle maal", lacht Piasmans. Uit het verhaal van de beide jubi larissen wordt duidelijk, dat ze niet op een uurtje kijken als het om de school gaat. "Jullie hebben het knoerdruk, je bent thuis nog met je werk bezig", heeft Piasmans' man weieens gezegd. En haar dochter zou nooit in het onderwijs willen omdat je dan veel te hard moet werken. Cools gebeurt het weieens dat ze 's avonds van thuis - ze woont in Steenbergen - nog even teruggaat naar school. Die betrokkenheid heeft te maken met de sfeer en de onderlinge ver standhouding. In 1977 werd de nieuwbouw aan de Burg. Ver- sluijsstraat betrokken en vier jaar geleden werden de kleuters onder hetzelfde dak gehuisvest. "We hebben altijd veel inspraak gehad in allerlei zaken", zegt Cools. "Ook is de samenwerking heel groot, bijvoorbeeld met de onder bouw. We moeten veel zelf doen, zoals copieëren, video-opnamen maken en afwassen. Een goede taakverdeling is dan belangrijk." Volgens Piasmans heerst er op de Vossemeerse school een mentali teit van samen de schouders eron der zetten. Ze heeft waardering voor het oudercomité. "Dat doet dingen waar je je petje voor af neemt." In haar visie is de opvoe ding van de kinderen iets wat ouders en school samen moeten doen. Nadat beide juffen een gezin had den gekregen, besloot Piasmans haar dochter in Oud-Vossemeer naar de basisschool te laten gaan. De zilveren jufs van de Sint Anthoniusschool. Links F. v.d. Kasteele-Cools, rechts H. de Greef-Plasmans. waarmee ik zelf leerde lezen." Tot op de dag van vandaag toe volgen beide leerkrachten cursussen om bij te blijven. En om de kinderen te kunnen helpen. "Dat is destijds begonnen met het Fort-project op Tholen. "Collega's uit het Bra bantse zeiden: Je bent maf om dat allemaal in je vrije tijd te doen", aldus Piasmans. Engels, compu- terkunde, de applicatiecursus, volgden. En tegenwoordig is er de zorgver breding en het project Weer sa men naar school, waaraan de Sint Anthoniusschool intensief werkt. "Je hebt veel minder kinderen in de klas, maar je bent veel meer in dividueel bezig", zegt Cools. Piasmans vult aan dat het veel De vrachtwagen die ze vanaf 1990 gebruiken was al ten prooi aan de vlammen, evenals de oplegger. "Daar lag zo'n 16 ton stro op," vertelt Wim. Naar schatting is er twee tot driehonderd ton de lucht ingegaan en en ligt er nog eens 100 ton dat door de brand is aan getast. Volgens Wim is de brand in de werkplaats ontstaan. "Er stond een sjofel waar we stro en hooi mee laden. En een heleboel gereedschap, lasapparatuur, zuur- stofflessen voor snijbranders, mo torolie en verf." De werkplaats is aoor middel van een deur verbonden met de loods erachter. Vlak achter de muur stond een tank met dieselolie en een stropers. De deur was geheel verbrand maar de muur was heel gebleven. Het vuur had geen vat gekregen op de machines die in dat gedeelte stonden. In 1990 zijn de gebroeders met de bouw van de nieuwe loods begon nen die grenst aan de schuur met de werkplaats. Beide zijn met el kaar verbonden met een opening. Daar stonden een paar honderd houten kistjes voor pootaardap- pelen. Verderop in de loods lag ook stro opgeslagen en stonden er machines. "Er was praktisch geen wind. Daar hebben we geluk mee- gehad. Als de brandweer vijf mi nuten later was geweest dan was het ook in brand gevlogen. Daar staat spul van 350.000 gulden van een ander." De gebr. Oudesluijs waren bijna klaar met het binnenhalen van het stro en het hooi. "We moeten nog 100 hectare opruimen dat opge perst moet worden. We dachten er eind van deze week mee klaar te wezen. Naar omstandigheden vrij vroeg dit jaar." De hond die in de schuur zat was in paniek de nieuwe loods in ge rend en had zich vast gelopen tus sen een rooster, zo vertelt Oudesluijs die met zijn broer Da vid tot elf uur gewerkt had. "We zijn vroeg naar bed gegaan. Toen we buiten kwamen stond de aan hangwagen te branden. Het vuur is overgesprongen op de klampen hooi en stro." A.J. Herwegh die vlakbij aan de Pierhoekseweg woont zag een 'enorme vonkenregen' naar zijn erf komen. "Ik heb wel in mijn piepzak gezeten. De wind stond naar ons toe. We waren zelf net klaar met het binnenrijden van stro voor de paarden. Er lag over al los stro op ons erf. Dat hebben we nat gespoten met tuinslangen. We hebben de kinderen wakker gemaakt en voor de zekerheid de hekken naar de wei losgemaakt voor de paarden." Herwegh had zelf net gegeten en dacht eerst dat de brandlucht uit zijn keuken kwam. "Toen dat niet zo bleek te zijn ben ik naar buiten gegaan en zag ik de mannen van Wielaard aan de overkant rond hun combine lopen. Die hadden ook wat geroken en keken of het uit hun machine kwam." Bij de loods van de gebroeders Ou desluijs zag Herwegh de vlammen naar buiten slaan. Hij rende terug naar huis om 06-11 te bellen en reed met zijn auto terug om de fa milie Oudesluijs wakker te maken. Herwegh bleef tot vijf uur op om de zaak in de gaten te houden. Toen het licht was kon hij vaststel len dat zijn erf flink onder het roet zat. "We hebben het nodige werk gehad om het weer schoon te krijgen." In de periode 1994-1996 moeten bij de provincie Zeeland 33,4 ba nen verdwijnen. Bijna de helft daarvan (16) zou geleverd moeten worden door de directie I (milieu en waterstaat), ondermeer door het afstoten van regiokantoren en vermindering van het aantal kan- tonniers. Bij de directie III (alge meen beheer) zouden 9,9 banen moeten verdwijnen en bij de di rectie II (economie, ruimtelijke ordening en welzijn) 9. Bij deze bezuinigingsoperatie blijven de stafbureaus (bureau algemene en juridische zaken, kabinet, bureau voorlichting en provinciale archie finspectie, coördinator rampen bestrijding, dienstauto's, directie en secretariaat) buiten schot. De genoemde afdelingen bieden op dit moment 651,7 banen. Totdat de bezuiniging van ruim 3,7 miljoen gulden is bereikt, mag alleen met toestemming van gede puteerde staten nog tijdelijk per soneel worden aangetrokken. Ook mogen de directeuren geen uit zendkrachten meer inzetten of personeel laten overwerken. De directies moeten de komende drie jaar samen ruim 2,9 miljoen gulden bezuinigen: directie I 1.430.000 gulden, directie II 725.300 gulden, directie III 656.000 gulden en stafbureaus 125.000 gulden. Daarnaast wordt een ton bezuinigd op de reis- en verblijfskosten van de ambtena ren, twee ton op onderzoek en 58.000 gulden op de ondersteu nende afdelingen. De Zeeuwse Bi bliotheek moet 289.000 gulden inleveren en de stichting VMC (volksgezondheid, maatschappe lijke ontwikkeling en cultuur) 173.000 gulden. Dat levert totaal 3.756.300 gulden op. De ravage na de vuurzee was enorm. De vrachtwagen met aanhanger links brandde geheel uit. Achter de vrachtwagen is de loods te zien vanwaaruit de vlammen zich verspreidden. VERVOLG VAN PAG. 1 overslaan. Om een korps achter de hand te houden voor andere calamiteiten is het korps uit Tho len terug naar de kazerne ge gaan." Dat was rond kwart over twee. In totaal werden er zes pom pen ingezet en bracht de brand ruim veertig brandweerlieden op de been. Het korps van Sint- An- naland keerde om kwart voor vijf terug op de kazerne. "Van het korps Stavenisse en St. Maartens dijk zijn toen veertien man ach tergebleven." In de ochtend zfjn eerst een zwaar beschadigde oplegger en een trac torwagen van het terrein gehaald. In de kernen van de bergen hooi en stro brandde het toen nog steeds. "Met een kraantje hebben we het omgezet en er flink water op gespoten. Je komt er moeilijk in omdat het spul zo dicht op el kaar is geperst. Tegen elf uur 's avonds was het nog niet gedoofd." Toen waren de meeste brandweer lieden van het korps St. Maartens dijk al 23 uur in touw. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de brandweer van Sint-Annaland een zogenaamde brandwacht gehouden. Het na blussen is vrijdag doorgegaan, maar 's avonds laaide het vuur weer op. "Weggemans is in de nacht van vrijdag op zaterdag een paar keer teruggeweest. Zaterdag middag om twee uur was er weer rook en vuur en zijn er weer man schappen uitgerukt. Toen is met de gebroeders afgesproken om het resterende spul uit te rijden op het land van Oudesluijs. Dat is met vijf wagens gebeurd. Om vijf uur waren ze daar mee klaar." Steenpoorte geeft aan dat het wei nig had gescheeld of de grote nieuwe loods was ook in vlammen opgegaan. "De vuurbelasting was enorm als je nagaat dat er 600 pakken stro in brand stonden. Als dat de nieuwe loods in was gelo pen was, zou de schade nog veel groter zijn geweest. Gelukkig was er niet veel wind." De technische recherche heeft de oorzaak van de brand niet kunnen vaststellen. "Het is in de werk plaats ontstaan, maar hoe? Dat blijft gissen." Ook in 1988 rukten de vier Thool- se korpsen uit om aan de Hoge- weg een grote brand te blussen. Toen brandde een schuur uit die grensde aan de woning van Joh. Oudesluijs. Terwijl de berg hooi nog nasmeult is brandweerman J. Priem van het korps St. Maartensdijk bezig met het schoonspuiten van de honderden meters slang die 's nachts gebruikt zijn om water aan te voeren. van Tholen en Sint-Philipsland langzaam op van 7% in 1983 naar 9,5% vorig jaar. Vooral vanuit de rest van Zeeland komen steeds minder patiënten. Zij worden hoofdzakelijk door het psychia trisch ziekenhuis Zeeland opgeno men. Het ziekteverzuim onder het per soneel van Vrederust is hoog. Vo rig jaar steeg het percentage verzuimde dagen licht naar ruim 22.000. Dat betekent dat iedere medewerker gemiddeld 36 dagen per jaar ziek is. Ongeveer 13,5% wordt ingenomen door de onge veer zestien WAO'ers en 7% door zwangerschapsverlof. Toch bleek uit een onderzoek naar het ziekte verzuim door de bedrijfsvereni ging voor de gezondheidszorg, geestelijke en maatschappelijke belangen (BVG), dat de absentie bij Vrederust zelfs nog iets ónder het gemiddelde voor vergelijkbare instellingen ligt. Voor het zieken huis echter geen reden om te stop pen met een actief beleid om het ziekteverzuim terug te dringen. Ondanks het feit dat het zieken huis er niet rooskleurig voor staat, wordt er toch stug doorver- nieuwd. Voor de komende jaren staat de vervangende nieuwbouw op het plan voor 78 bedden, keu ken, deeltijdbehandeling en acti viteitentherapie. Paviljoen de Sprenge wordt uitgebreid en de Schans, Mare, Lake en Venne zul len een grondige renovatie onder gaan. Buiten wordt het terrein- en wegenstelsel geherstructureerd. Volgend jaar hoopt Vrederust de nieuwe therapieruimte in gebruik te kunnen nemen. De campagne Wij gaan weer naar school loopt dit jaar van 23 au gustus tot 4 oktober. De actie wil weggebruikers erop attenderen dat de kinderen weer naar school lo pen of fietsen. Veilig verkeer Ne derland (VVN) hoopt op die manier het aantal ongelukken met kinderen te verkleinen. Het aantal verkeersongelukken met kinderen is gedaald met 15 procent. De VVN denkt dat dit mede te dan ken is aan de jaarlijkse campagne. VVN wil met scholen samen gaan werken om voor iedere school een verkeers- en vervoersbeleid op te stellen zodat de kinderen veiliger van en naar huis kunnen reizen. Bovendien denkt VVN dat de ouders van nieuwe leerlingen eer der voor een school zullen kiezen als die veel aan de veiligheid van de kinderen doet. Vrederust kon in 1991 nog ruim drie ton overhouden. Naast de te genvallers heeft het ziekenhuis een aantal positieve resultaten be haald in 1992. Zo werd het budget voor het project exploitatie verla gende initiatieven verhoogd met bijna 3,5 miljoen gulden. Het pro ject moet van Vrederust door ver nieuwing, nieuwbouw en aanpassingen een modern en effi ciënt werkend ziekenhuis gaan maken. Ook werden de totale ex ploitatiekosten iets terugge drongen. Daar tegenover staat een stijging van de personeelskosten met ruim 1,5 miljoen. Dat is mede te dan ken aan een uitbreiding van het personeelsbestand met bijna 10 full-time banen. De beddencapa citeit zou oorspronkelijk moeten worden teruggebracht naar 422 in 1996. Na een bijstelling blijft de verkleining steken op 465 bedden. Tholen en Sint-Philipsland blij ken een constante factor te zijn wat de herkomst van patiënten be treft. Al sinds 1983 schommelt het aantal uit deze regio rond de 42. Maar door een dalend totaal aan tal patiënten loopt het aandeel Het regionaal educatief centrum (REC) begint op 7 september met een basiscursus informatica. Iedereen die op een lager niveau dan mavo geschoold is, kan aan de cursus deelnemen. In zeventien dinsdagmiddagen moeten de cur sisten vertrouwd raken met de computer en een aantal veel ge bruikte programma's. Om het lesprogramma op te kunnen star ten heeft het REC pas zes compu ters geïnstalleerd. Er wordt gewerkt met twee mensen aan één computer zodat er 12 leerlingen tegelijk mee kunnen doen. Bege leider van de cursus is Ineke Muijs die het een mooie kans noemt voor mensen die nooit door heb ben kunnen leren. Het REC heeft zelfs aan een tegemoetkoming in de kosten voor kinderoppas gedacht. ONDER UW AUTO (deze advertentie inleveren)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 8