Langs bungalows en boerderijen, en een uitzicht op hoge bomen Grand Banks en reuzenschaakspel De eerste schooldag Fikse tekorten komende jaren Bewoners tegen verplaatsen van woonwagenkamp VWIENS PERSIA U GAAT BOUWEN? Subsidie voor Dolfijn '92 en Salam Bouw tweede bezinkbassin is begonnen Buitenlandse jeugd vaak leerproblemen Dertig kilometer fietsen tussen Tholen en Oud-Vossemeer Braderie Tholen telt 150 stands BOUWMATERIALEN BV Donderdag 26 augustus 1993 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De fietsroute Oost-Tholen uit het VVV-boekje Cul tuurhistorische Routes begint in Oud-Vossemeer. Het dorp lijkt er met een klein rondje door het cen trum wat bekaaid af te komen maar omdat de tocht er na ongeveer der tig kilometer ook eindigt, wordt dat ruimschoots gecompenseerd. Een tocht over lange rechte wegen, langs villa's in het stadje Tholen en kronke lige dijken met vlierstrui ken. Opvallend is dat er weinig uitzicht over het buitenwater in de route is opgenomen. Wel veel rust en hoge bomen. Landinrichting 't Heultje 't Swaenekot De braderie van Tholen, aanstaande vrijdag en zater dag, wordt bezet met meer dan 150 kramen, stands en andere attracties. Vrijdagmiddag om één uur wordt de braderie geopend en ze loopt zaterdagavond met het traditionele vuurwerk ten einde. Vermaak 4 etages Oosterse Tapijtkunst Vuurwerk Kerk Rioleringautomatisering, gemeentewerkplaats Sluit de Thoolse begroting voor volgend jaar met een tekort van 324.000 gulden - de gemeentereiniging niet meegerekend - ook in de jaren daarna wordt een nade lig saldo verwacht. In 1995 gaat het om 78.000 gulden, in 1996 om 285.000 gulden en in 1997 om 295.000 gulden. Provincie: beheer wagens bij woningstichting Tholen zorgt redelijk voor de woonwagenbewoners. Dat staat in het provinciale ontwerp-woonwagenplan 1993-2000. Vergeleken met andere delen van Zeeland is de leefkwaliteit van het kamp aan de Oudelandsedijk in Tholen goed. Tekort drie ton i Op De Ring van Oud-Vossemeer wijst de beschrijving op de Neder lands Hervormde kerk waar de tocht begint. En het Ambachtshe renhuis, plus het smidsklokje. Nu zou daar het Rooseveltmonument aan toegevoegd kunnen worden. Het kunstwerk dat ter ere van Franklin D. Roosevelt op het gras veld van het gotische kerkje staat met in het muurtje een arduinen steen met de vier vrijheden erin gebeiteld. Via de Voostraat en de Zilverstraat wordt je in de F.D. Rooseveltstraat weer herinnerd aan de banden met het Ameri kaanse presidentengeslacht. Via de Molenstraat, Onder de Molen naar de Molenweg tot aan de Dui- vekeetseweg, de Langeweg in. Die is echt lang en recht, kaarsrecht. Hier bloeien Teunisbloemen. Op de Groene-of Hokseweg rijden twee fietsers. Verder is er nie mand. Aan het eind van de Lan geweg wordt een terrein klaargemaakt voor industrievesti ging. Er is een gleuf in het land gegraven waar rioolbuizen in wor den gelegd. Het landschap zal hier drastisch veranderen. Dan volgt er een druk stuk langs de Povincialeweg naar Tholen. Bij het bordje Tholen hangt een spandoek: 'Wij gaan weer naar school.' Ook op de Ten Ankerweg is het voor een fietser opletten ge blazen. Het nieuwe politiebureau is nog niet in de route vermeld; de Het gemeentebestuur wil de vorig jaar opgerichte zwemvereniging De Dolfijn '92 een startsubsiedie geven van 1461 gulden. De vereni ging telt op dit moment 56 leden over het hele eiland. Ook de Ma rokkaanse vereniging Jamait Sa- lam moet subsidie krijgen. De vereniging krijgt al subsidie vanaf volgend jaar, maar om de kosten van de rest van 1993 rond te krij gen, is om extra geld gevraagd. Het gemeentebestuur wil 593,- geven aan startsubsidie om een schuld bij de kamer van koophan del weg te werken en 250,- voor de overige kosten in 1993. De gemeente is begonnen met de aanleg van het tweede bergbezink- bassin aan de Molensingel in Tho len. Vorig jaar werd het eerste bassin aan de Ten Ankerweg ge maakt. Het lag aanvankelijk in de planning om beide overlopen te gelijk aan te leggen. De gemeente had echter wat moeilijkheden met het vrijmaken van de grond aan de Molensingel. Door de vertra ging wordt de tweede overloop be hoorlijk duurder. De extra kosten moeten gedeelte lijk opgevangen worden door het werk te combineren met het ma ken van een soortgelijke overloop aan de Dorpsweg in Oud- Vossemeer. Daarvoor moesten beide projecten aan dezelfde uit voerder worden gegund. De Hol landse Wegenbouw Zanen (HWZ) kreeg de werken voor een bedrag van ruim één miljoen gulden ex clusief de btw. Het bassin in Oud- Vossemeer kost 595.000 gulden, terwijl het karwei in Tholen voor 529.000 gulden op de rekening komt. De provincie heeft net het plan van de gemeente voor het project in Oud-Vossemeer goedge keurd. Het enige ingediende be zwaarschrift werd ongegrond verklaard. Rond de jaarwisseling moeten de projecten afgerond zijn. Campagne technologie. Op 16 september begint de campagne Technologie dus! Op de scholen gemeenschap voor beroepsonder wijs De Wellinge in Middelburg wordt vanaf 9.30 u. een mani festatie gehouden waar bedrijven en opleidingen op technologisch gebied zich zullen presenteren. De molen zonder kap in de Venkelstraat te Tholen. ijzeren constructie staat al gedeel telijk overeind. De Veste aan de Molenvlietsestraat ligt er heel stil bij. Geen rimpeltje op het water. Wie een snelle blik op de geschie denis van Tholen wil werpen kan in de etalage van fotograaf Corne- lissen aan de Molenvlietsestraat terecht: de oude brug over de Een dracht, het veer over datzelfde wa ter, het oude haventje toen het nog in open verbinding stond met de Oosterschelde, de grote mo numentale kerk. Samen met de walkorenmolen weerspiegelt deze kruisbasiliek zich in de winkelruit. Op de Markt zijn kinderen aan het rolschaatsen op de muziek tent. Langs de Rooms-Katholiek kerk de Paulinastraat in. Even van de route af de Boschstraat in, het paadje door naar het park en de Venkelstraat in. De robuuste molen-zonder-kap is bewoond. De romp heeft een witte zoom ge kregen. Via De Paulinastraat, Boschstraat naar de Hoogstraat. Voor het stadhuis worden vracht wagens uitgeladen. Het elegante bouwwerk herbergt de oudste bei- aardklok van Nederland, zo ver meldt het boekje, het beuls-zwaard en het schilderij Het Laatste Oordeel uit 1530. Twee bordjes bij de ingang geven aan dat er ook andere zaken in gehuis vest zijn: TSA, een milieutech nisch bedrijf en Buro voor uitvoering landinrichtingsprojec ten Tholen/ Sint-Philipsland. Op de Botermarkt gaapt een gat naast brood-en banketbakkerij J. van Oost. Via de Bak-en Brug straat naar de Wal. Een rondje over de haven. De THO 1 ligt. Vo luit heet de vissersboot Neeltje Jo hanna Cornelia. Flipper ligt er ook, keurig in de verf. Een ver bouwd binnenvaartschip dat rondvaarten verzorgt. Dit is de eerste keer dat de route naar het water voert. Het water is zoet. Heeft een vast peil. En maakt deel uit van een belangrijke waterweg verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen. De Eendrachtsweg in naar de Vos- semeersepoort. Bij het politiebu reau links. Ter Vate, Schuttershof, Bolwerk, Molenvlietsestraat, Ten Ankerweg, de Molensingel op. Bij de Vest staan jongens met hen gels. Ze zijn klaar met vissen. Ze hebben karpers en voorns gevan gen. De villa's en bungalows in Zuid-Oudaan en Hertenkamp hebben namen die iets zeggen over de plaats waar ze zijn verrezen of over hun bewoners: Bergnest, De Bute richel, 't Heultje, Veste, Schaapskooi, Ostrea. Bij het gemaal de Eendracht de dijk over. De vluchthaven van Tholen ligt er stil bij. Twee zeil scheepjes komen uit zuidelijke richting de haven in varen. Het gras schiet uitbundig omhoog tus sen de stenen in de glooiing. Sprinkhanen zingen, onzichtbaar, dat het augustus is. Langs het wa ter groeien wilgen. De Gemaalweg maakt een slinger en wordt Mos- selhoekseweg. Bij de groentekas zijn tomaten, komkommers en paprika's te koop. De woning van de Mosselhoeve lijkt in een zee van Teunisbloemen te liggen. Het is verleidelijk de Deurloo-en Ra- zernijpolder in te gaan maar de route kiest voor de Boomdijk. Hier staan jonge essen. Sommige exemplaren dragen hun Latijnse naamplaatje nog: fraxinus excelsi or. Op de Ceresweg is de weg naar de Oesterdam te zien. Het verkeer is ver uit de buurt. Hier heerst rust. Bij Den Driehoek de Oudelandse- dijk op. Het buurtschap Oude land met het oude kerkhof is een apart bezoek waard. Het is een kleine lus in de route waar in het boekje niet over wordt uitgeweid. In het oosten de nieuwbouw van Tholen. Op een perceel voor de Dollemanshoeve aan de Zwarte- weg wordt zoet water gebruikt uit het Zoommeer. 'Infiltratieproef landbouwwater', vermeldt een bord langs de weg. Een 'civiel technisch adviesbureau' voert het werk uit. Over het Fietspad langs de Postweg naar het Steenenkruis, bij de stoplichten linksaf en rechtsaf de Vrouwendijk op. De geur van (knol)selderij is veras send. Bij boerderij Lente aan de Watervlietsedijk wordt volop fruit binnengehaald. Op de splitsing met de Puitsedijk en de Moerdijk is Tholen weer het land van de öhe bómen. De weg volgt de kromming in de dijk en duikt tus sen de bomen omlaag, de Tigge- laarsweg in. Op de Puitsedijk ruikt het naar witte juun. Via de Rijkebuurtse- weg weer richting Oud-Vossemeer. Naar het eindpunt, zo lijkt het. Maar nee, de route vervolgt in noordelijke richting via de Bos- hoeveweg waar de pakken hooi aan beide zijden van de weg in de berm liggen. Bij de boomgaard maakt de weg een scherpe bocht en komt huize Kweeklust in zicht. Van Kweeklust naar 't Swaenekot is maar een paar honderd meter. Geen fietser tegengekomen, geen auto, geen tractor, geen bus. Dat verandert op de Mareweg richting Hiksedijk. Het dorp ligt op een steenworp maar de route voert over de Broeksedijk en de Vrij- berghsedijk langs hoeve Oud Vrij- berghe. De grote zwartgeverfde monumentale schuur heeft onder het raam een vlieggat voor uilen. De dijk staat hier vol met vlierstruiken. De bessen hangen in trosjes te rijpen in de wind. Al weer: wat een rust. De Hikseweg is recht en stuurt de fietser zonder pardon op molen De Jager aan. Weer de Provincialeweg over, de Hiksedijk op, maar eerst even om honing bij J. de Jager op nummer acht. Dan de laatste paar honderd meter. Door de Dorpsweg langs de gerestaureerde Rooms-Katho liek kerk, de Vierwindenstraat in terug naar de vier vrijheden van Roosevelt in de Raadhuisstraat. In het centrum van Tholen ope nen vrijdagmiddag de kraampjes de verkoop. De Hervormde Ge meente Immanuel organiseert in de Gasthuiskapel een expositie van foto's van het eiland Tholen, gemaakt door dhr. Verhage. De hele week liggen in de haven bij scheepswerf Van Duivendijk een veertigtal schepen van de Amicale Grand Bank West Europe. Deze boten danken hun naam aan het Grand Bank meer in de Verenigde Staten. Ze werden daar gebruikt als vissersboten, maar zijn later omgebouwd tot pleziervaartuig. Tot 1973 waren deze schepen van hout, maar toen dat te duur werd, ging men over op polyester. De eigenaren hebben de vereniging opgericht waarvan burgemeester H. van der Munnik erelid is gemaakt. Voor het vermaak wordt sinds gisteren al gezorgd door de attrac ties van de kermis aan de Bosstraat. Café The Pub zet de feesttent op de Markt op waar vrijdagavond de band Rattle Snake Shake en zaterdagavond Garfield te horen zullen zijn. Op beide braderiedagen zullen de inmiddels traditionele vismeisjes niet ontbreken. Namens de onder nemersvereniging, het nationaal Visbureau en het Mosselkantoor zullen zij de dezoekers tracteren Fortuiasiraat 3. Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import Advertentie I.M. op een zeehapje. Voor het stad huis en bij vishandel Schot aan de Eendrachtsweg zullen drie groe pen van Laura Ouwens' jazzballet demonstraties geven op vrijdag avond om zeven uur en zaterdag om half drie, vier en zeven uur. Tijdens de braderie wordt er een schaaktoernooi voor tweetallen gehouden. Iedere schaker op Tho len kan inschrijven. Er wordt gespeeld op een bord van vier bij vier meter met grote stukken. De winnaars krijgen van de winke liersvereniging een trofee. Zater dag houdt damclub De Eendracht simultaanwedstrijden met Stef Baerends in de Gasthuiskapel. Zaterdagochtend van negen tot één uur kunnen de kinderen hun eigen plaatsje inruimen voor de kinderbraderie. Daar kunnen ze de spullen verkopen die ze niet meer nodig hebben. 's Avonds om half tien wordt het vuurwerk afgestoken ter afsluiting van de braderie. De plaats is af hankelijk van de windrichting. Bij gunstige wind wordt het de plaats waar het van oudsher werd af gestoken; aan de overkant van de haven, bij het oude veer. Anders wordt uitgeweken naar de plaats tussen het gemaal en het scouting- gebouw aan de oesterputten. Zaterdag is de Hervormde kerk aan de Markt de hele dag open voor bezichtiging. Er worden spullen verkocht door de activitei tencommissie ten bate van de restauratie van de kerk. Kaarten, kaarsen, cd's en koffie met gebak worden verkocht. Bijna continue zal het Van Damorgel van de kerk bespeeld worden door de orga nisten M. Hage, H. Quist, C. Donken, J. Bos en van drie tot vier uur begeleidt M. Wessels de sopraan Marja v.d. Meeren- Verwijs. De zendingscommissie zal ook aanwezig zijn. Gemeenterekening. De ontwerp- gemeenterekening van Tholen over 1992 laat een overschot van 117.922,31 gulden zien. Het be drag zal worden toegevoegd aan de reserve automatisering. Mevrouw A. Noom deelt appels uit aan de schoolkinderen in de Kerkstraat te Scherpenisse. Maandagochtend gingen honder den Thoolse en St. Philipslandse kinderen weer naar school. Voor vele kinderen was het hun eerste schooldag. Een spannend mo ment om zonder moeder, vader, broertje of zusje tussen de andere kinderen in een echte klas plaats te moeten nemen. Voor de meeste kinderen betekent het een groep opschuiven. Een andere meester, een andere juffrouw. Zijn er nieu we kinderen in de klas bijgeko men? Zittenblijvers of nieuwe inwoners van het dorp En wie zit naast wie? De eerste dag krijg je te horen hoe het weekprogramma eruit ziet. Wanneer je naar de gymzaal moet of naar het zwem bad voor het schoolzwemmen. In Scherpenisse liepen en fietsten veel kinderen door de Kerkstraat langs mevrouw A. Noom die voor haar winkel ter gelegenheid van die eerste schooldag appels uit deelde. Vorig jaar deed ze het voor het eerst. De appels staan in kist jes op de stoep. Als de kinderen Het gemeentebestuur noemt die tekorten aanvaardbaar, omdat ze veroorzaakt worden door forse in vesteringen. Van de 9,2 miljoen gulden die in de genoemde drie ja ren totaal geïnvesteerd wordt, wordt 3,4 miljoen uitgegeven aan de rioleringen en 971.000 gulden aan de automatisering binnen de gemeentesecretarie. Dreigen de te korten groter uit te vallen, dan kan dat worden opgevangen door geplande investeringen uit te stel len. In de meerjarenraming voor 1995 t/m 1997 is op geen enkele manier rekening gehouden met de samenvoeging van Tholen en Sint- Philipsland. Wél is uitgegaan van een jaarlijkse verhoging van de afvalstoffenheffing met liefst der tig procent. Een dergelijke verhoging is ook al voor volgend jaar aangekondigd. De kosten van de reiniging worden geschat op bijna 2,2 miljoen gul den. tegen 1,3 miljoen voor dit jaar. Ook de rioolrechten, onroe rende zaakbelasting, hondenbe lasting, grafrechten, leges, havengeld, entree zwembaden, huren gymnastieklokalen, dorps huizen en buitensportaccomoda- ties gaan omhoog, zoals wij enkele weken geleden al meldden. De Thoolse burger zal flink die per in de beurs moeten tasten. Niettemin wil de gemeente vol gend jaar voor ruim 8,8 miljoen gulden aan werken uitvoeren. Daarvan is 3,15 miljoen nodig voor nieuwbouw van de gemeen tewerkplaats in Scherpenisse, 1,55 miljoen voor het aanschaffen van containers voor groente-, fruit- en tuinafval en 883.000 gulden voor de riolering. Eind van dit jaar zul len de reserves en voorzieningen van de gemeente ruim 38,6 mil joen bedragen. Voor de geplande investeringen van volgend jaar is daarvan ruim 4 miljoen nodig. In Vlissingen, Hulst, Sas van Gent en Terneuzen moeten nog veel standplaatsen vervangen of nieuw gebouwd worden. Tholen zou vol gens de provincie uit moeten brei den met 2 plaatsen tot 1995, waarvan één er al zou moeten zijn. Op den duur moet misschien het hele kamp verhuizen, omdat de ligging niet gunstig genoeg is. Dat laatste staat de bewoners van de vijf woonwagens (die gehuurd worden van de gemeente) niets aan. "We willen hier helemaal niet weg", vertelt een bewoonster. "We wonen naar onze zin, het "'kampje ligt er netjes bij en zelf hebben we de schuurtjes opgek napt en beplanting aangebracht." Dat de standplaatsen te ver van de bebouwde kom zouden liggen - zoals het provinciale rapport meldt - slaat volgens de bewoners nergens op. "We wonen op een steenworp afstand van Tholen." De vrouw vindt het maar niks dat de provincie zo betuttelend op treedt. "Dat doen ze toch ook niet met mensen die in gewone huizen wonen." Het woonwagenschap voor Noord- en Midden-Zeeland kampt jaarlijks met een tekort van ongeveer drie ton. Dat komt omdat de standplaatsen niet ge noeg opbrengen. Het ontwerp plan heeft de oplossing: de woonwagenkampen moeten onder het beheer van de woning- bouwstichtingen komen. Die heb ben een beter inzicht in de exploitatie van huizen en dergelij ke. Per 1 januari 1997 wordt er aan de gemeenten geen subsidie meer gegeven voor het bouwen van huizen of woonwagens. Nu kan een bewoner nog in een koop wagen op een gehuurde plaats wo nen. Dat zou moeten veranderen. Of je huurt alles, of je koopt alles. En net als bij huizen zal het eigen bezit van een woonwagen worden bevorderd boven de huur. Eventu ele financiële problemen denkt de provincie op te lossen door bij voorbeeld huurkoop. De gemeente Tholen heeft al laten weten dat zolang er geen vraag van de provincie komt om ver plaatsing of uitbreiding van het woonwagenkamp, er niets zal worden ondernomen. Kinderen uit etnische minder heidsgroepen hebben vaak een grote leerachterstand. Dat wordt in de hand gewerkt doordat nog niet één op de drie van deze kin deren naar een peuterspeelzaal gaat. Hier wordt echter de basis voor de Nederlandse taal gelegd. Het één en ander blijkt uit een on derzoek van de gemeente naar de omstandigheden van scholing en werk bij minderheden op Tholen. Als mogelijke oorzaak van het la ge peuterspeelzaalbezoek draagt de gemeente de sterk gestegen ou derbijdrage aan. Leerkrachten van de basisscholen hebben aan gegeven dat het duidelijk te mer ken is of een kind een peuterspeelzaal heeft bezocht. En schoolachterstand ontstaat vaak op jonge leeftijd. De gemeente wil de ouders uit de minderheidsgroe peringen gericht gaan voorlichten over het nut van een peu terspeelzaal. Daarnaast heeft het REC, in sa menwerking met het regionaal bu reau arbeidsvoorziening, onlangs besloten intensieve cursussen Ne derlands te gaan geven. Veel bui tenlanders hebben een lage opleiding en moeite met de taal. De meeste werkeloze buitenlan ders op Tholen hebben alleen het basisonderwijs en hooguit een niet afgeronde vervolgopleiding gehad. Ze werken in een beperkt aantal sectoren en nog steeds zijn er belemmeringen van de kant van werkgevers. De gemeente is in overleg met het arbeidsbureau over een oplossing voor dit pro bleem. Financieel wordt er geen extra steun aan etnische minder heden gegeven vanuit de ge meente. de appel in ontvangst hebben ge nomen gaan ze via het smalle Ooststraatje naar school aan de Wilhelminastraat en de Laban Deurloostraat. "Ze komen niet allemaal tegelijk. De openbare school begint om half negen, de christelijke om kwart voor negen. Maar er zijn ook kinderen die niet langs durven komen." Mevr. Noom beschouwt het als een aar digheidje. Het kan ook makkelijk want de appels zijn dit jaar niet duur. Dan wilt U natuurlijk advies over welke materialen U kunt gebruiken? En U wilt uiteraard ook een globale begroting? Bovendien wilt U praten met een partner die met U meedenkt en veel van de nodige materialen direkt uit voorraad kan leveren óók voor de afbouw? Dan is Vriens de juiste partner! Kom gerust eens langs voor een vrijblijvend gesprek. Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom. 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur zaterdag van 8 00 - 12.00 uur Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 3