Nieuwelingen braderie smalstad zorgen voor verscheidenheid VRIENS Gemeente moet voor de gehandicapten zorgen Gemeente leent kinderdagverblijf 30 mille voor wc's Kwart meer beroepsvaart in sluis Tholen nog steeds te onveilige wegen Kevers vormen rustige trekpleister op Oostvest BADKAMERMEUBELEN Sluiswachter in commissie dienstkleding Raadspel trekt 90 deelnemers BOUWMATERIALEN BV Tholen krijgt 1,3 miljoen door nieuwe wet Bintje 18 cent Bergsediepsluis schut minder jachten en meer beroepsschepen Donderdag 12 augustus 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Er waren zaterdag opvallend veel nieuwelingen op de braderie in Sint-Maartensdijk. Zij zorgden voor een verscheidenheid in artikelen en activiteiten. Sieraden uit Thailand, geitekaas uit de Alblasserwaard, half edelstenen uit Brazilië, houten speelgoed uit Oost- Europa. Niet goed Koning Boudewijn Boksen ALBERTZ Gemeentefonds Publiciteitscampagne De gemeente Tholen gaat de stichting kinderopvang Tholen en omstreken (SKOT) 30.000,- lenen. Het geld is bedoeld voor de bouw van toiletten in het kin derdagverblijf. De SKOT moet de lening, waarover 7% rente per jaar wordt berekend, vanaf 1995 in uiter lijk drie jaar aflossen. Gedeputeerde staten hebben de financiële medewerking goedgekeurd. Vooruitzichten Volgens gegevens van de directie Zeeland van rijkswa terstaat is het aantal beroepsschepen dat de Bergse diepsluis in de Oesterdam passeert, met zo'n 25 toegenomen. Vissersboten nemen daarbij ongeveer 16% voor hun rekening. Maar door een daling in de pleziervaart zakte het totale aantal gepasseerde vaar tuigen in 1992 met 473. Krammer Wetten De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid (SWOV) constateert dat Noord-Zeeland (Tho len, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland) en Zeeuws-V laanderen relatief onveilige regio's zijn. De jaarcijfers van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) bevestigen dat. De braderiecommissie van de middenstandsvereniging Smalstad zette 135 kramen op die allemaal bezet werden. Behalve die kramen waren er ook nog eens 25 stand plaatsen voor handelaren met ei gen wagens. Sommige kinderen die met hun spulletjes voor het ge meentehuis zaten, moesten een ander plekje zoeken. Het zorgde voor een drukbezet parcours op de Markt, de Kaaistraat, Haven, Molenstraat en Ds. de Bresstraat. Vooral de plaatselijke onderne mers en de meeste verenigingen waren tevreden over de dag. Enke le handelaren vonden hun omzet ver beneden peil. Kevers en bok sers zorgden voor attracties voor een publiek dat vooral in de och tend en de middag de braderie bezocht. Om tien uur toen de meeste stand houders hun kramen aan het in richten waren, was er al publiek op de braderie. Zoals gewoonlijk was het op dat uur druk op de rommelmarkt van muziekvereni ging Euterpe. Later verslapte de aandacht voor de tweedehands spullen maar trok de schiettent en de oliebollenkraam van de vereni ging mensen aan. J. Knuist van Euterpe toonde zich tevreden. "Het loopt de hele dag. Het was ideaal weer. We hebben lekker ge draaid." Ook Harry Meye uit St. Maar tensdijk die voor het eerst zijn bruidsreportages en portretfoto's toonde op de Haven, was tevre den. "Het was druk. Iedereen spreekt goed over mijn werk. En Het raadspel van de Rabobank le verde tijdens de braderie in Sint- Maartensdijk 24,35 gulden op voor het Wereldnatuurfonds. Er deden negentig mensen aan mee. In de pot zat een bedrag van 1811,60 gulden. De eerste prijs (30 gulden) is gewonnen door A. Mol uit de Noordstraat in Scherpenis- se, de tweede prijs (20 gulden) door A. Bos (Kon. Julianastr.) en de derde prijs (10 gulden) door mevrouw J. Geuze-Stoutjesdijk (Hogeweg). er was ook interesse voor portret ten." Voor mevrouw A. Oosdijk- Jeroense van de NCRV was het op de braderie ook een primeur. Ze is de braderie in Tholen gewend maar in haar eigen woonplaats valt het haar niet tegen. "Redelijk vergeleken met Tholen, want daar is het altijd druk." Ze deelde stic kers en de tv- en radiobodes uit. De mannen van fruithandel Ver kijk uit Den Haag verkochten em mers met zes verschillende soorten fruit. "We hebben een leuke dag gehad. We staan hier voor het eerst maar we proberen ook op Tholen te komen." In de Kaaistraat was het voor me vrouw D. van Hulsel van het Wol huis ook een goede dag geweest. "Vooral de bollen wol voor een gulden, deden het goed. Het is niet slap geweest. We staan hier goed, want de mensen lopen hier heen en weer, van de Markt naar de Haven en terug." P. Snepvangers van bloemen-en geschenkenwinkel Assortie uit de Kaaistraat opende vrijdag zijn zaak (voorheen 't Roosje). Over zijn eerste braderie is hij 'dik' te vreden. "Het is boven verwach ting. Mijn emmers zijn leeg. Zowel de snijbloemen als de plan ten gingen heel goed. En er was continue volk." Bij de ANIB op de Markt tegen over het gemeentehuis was een heel ander geluid te horen. Voor zitter F. Janmaat vond het veel stiller dan vorige jaren. "We heb ben duizend loten minder ver kocht dan vorig jaar. Van alle braderieën was dit de slechtste voor de bond. Het maakt best uit waar je staat. Hier stonden we niet goed." Janmaat had ook an dere standhouders horen klagen. Voor Dirk Karei de Geus uit Sprang-Kapelle die met Indonesi sche decoratiemateriaal naar de smalstad was gekomen was het 'een hele slechte braderie.' Volgens De Geus was het niet druk ge weest, vonden de bezoekers zijn artikelen wel mooi maar werd er niet gekocht. "Ook het kleine spul van twee en drie gulden ging niet eens." Bij de Welfare van het Rode Kruis, afdeling Tholen wisselden de sokken en de schortjes weer rap van eigenaar. Mevr. C. den Engelsman: "Het was beter dan vorig jaar." Het tafelkleed is ge wonnen door mevr. Terheijden uit de Bloemenlaan te St. Maar tensdijk. Slager P. op den Brouw vond dat het wat beter had gelopen dan vo rig jaar. Over de verkoop van zijn sateetjes had hij dan ook niet te klagen. Ook de leden van Animo uit Halsteren die voor het eerst met hun sierduiven, konijnen en de ca via's op de braderie vertegenwoor digd waren, bleken redelijk tevreden. J.P. Donken uit Tholen: "Er was wel belangstelling. Het heeft behoorlijk gelopen." (Ani mo was tot vorig jaar op de Thoolse Dag te vinden en staat ook altijd op de braderie van Scherpenisse). Verkoper van houtwaren Olsder uit Alkmaar was voor de tweede maal in Zeeland. Eerst in Seroos- kerke en zaterdag in St. Maartens dijk. "Het is heel stil geweest. De opzet van de braderie is geslaagd want er was een grote verscheiden heid. Het weer zat mee, maar er waren te weinig mensen. Er is te veel concurrentie van andere acti viteiten." De personeelsvereniging van het verzorgingstehuis Sint Maartens- hof kreeg vooral na de middag veel bezoekers aan de kraam met 'kokinen', bowl, wafels en grab belton. "Ik denk dat veel mensen 's ochtends naar de begrafenis van koning Boudewijn hebben zitten kijken, "zegt mevr. J. Moerland- Poot. Er was een hengel te winnen door het juiste gewicht van een vislood te raden. Die woog 3 kilo en 765 gram. Vier personen zaten er met 3.750 gram dicht bij. Het lot wees mevr. N. Wesdorp-Vermaas uit Stavenisse als winnaar aan. Imker P. Koopman stond met twee soorten honing, drie kleuren boenwas en potjes tegen 'kloven' in de stand van het evenementen comité Smalstad. Koopman was heel tevreden met de belangstel ling voor zijn produkten. Hij moest regelmatig de potten ho ning op zijn tafel aanvullen uit de voorraad. Bij het comité kon men ook 'worsthakken'. Dat werd ge wonnen door L. Troost. Tweede was B. Bogaard, derde M. Poot. De zwemvereniging De Dolfijn stond op de Haven met een bassin water voor het arbeidsbureau met spijkerbroek hangen, sjoelbak en evenwichtsbalk. Voor de club -die anderhalf jaar bestaat- was het de eerste braderie. Bij de jeugd tot dertien jaar kon Alexander Stoutjesdijk zich het langst aan de spijkerbroek vast houden. Tweede werd Pascal de Viet en derde Werner de Viet. Bo ven dertien jaar: 1 Barry de Jong, 2 Dennis van Os en 3 Elmar van de Griek. De deelname aan het kussengevecht viel volgens mevr. A. de Viet tegen: "De mensen hadden geen zin om nat te wor den. Het was wel gezellig maar de meeste mensen die van de Markt afkwamen sloegen de Molenstraat in." Bij de evenwichtsbalk won Floris van Twist. Op een podium voor de Stadsher berg gaven vier boksers van sport school L.E. Jansen een demonstratie. Het verhoogde houten podium zonder touwen, vormde voor Rinus Timmers, An- dré van Zomeren, Henny Potap- pel en Rodger Weitzel een lichte handicap. Jansen: "Het was groot genoeg maar je mist de touwen. Voor de rest was het goed geslaagd. We hebben de mensen laten zien hoe goed beschermd de jongens boksen. Dan is het als re creatie ook geschikt. Met helm, gebitbeschermers, gewatteerde vest. Op de Oostvest konden bezoekers allerlei modellen kevers bezichti gen. De Nederlandse Keverclub zorgde voor een rustig soort ver tier met veertig Volkswagens. Er waren verschillende types te be wonderen: originele, of custom, Callook of busje, Cabrio of een brilkever. Sommige exemplaren waren te koop. Het bestuur van de club had leden uit Zeeland, het zuidelijk deel van Zuid-Holland De mooiste kever van de dag was van J. Schuurbiers uit Wouw. Hij wordt gefeliciteerd door de braderiemiss Corina Moerland. Links achter voorzitter P. Potter van de middenstandsvereniging Smalstad. (Rotterdam inbegrepen) en West- Brabant uitgenodigd naar St. Maartensdijk te komen. J.C. de Ron uit Tholen was een van de deelnemers. Hij dong ook mee naar de prijzen maar die gingen naar J. Schuurbiers uit Wouw met een kever uit 1961, F.H. Kinnegen uit Vlaardingen met een kever (1200 cc), ook uit 1961 en naar J. Huijser uit Rotterdam met een originele brilkever uit 1950. De prijswinnaars reden naar de Markt voor de prijsuitreiking. Ke- vermiss Corina Moerland reikte de prijzen uit. vAlbertz badkamermeubelen, vervaardigd van slijtvast materiaal, zijn zo gemaakt dat onderhoud geen probleem is. Ontworpen voor de veeleisende gebruiker. Met handige kastruimten, soepel lopende laden en tal van praktischè extra's. Naast het eenvoudig maatsysteem kent Albertz ook speciaal op maat gemaakte kasten zodat alles pertekt kan passen en... u kunt kiezen uit de kleuren die u het mooist vindt. Kortom Albertz heeft aan alles gedacht, ook aan u! Zeelandhaven 7 (achte de Bristol) Bergen op Zoom. 01640 - 34750 Open: maanc jg t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur z terdag van 8.00 - 12.00 uur Advertentie I.M. Januari volgend jaar treedt de wet voorzieningen gehandicapten (WVG) in werking. Tholen krijgt voor de uitvoering ervan ruim 1,3 miljoen gulden, Sint-Philipsland meer dan 1,5 ton. De kern van de nieuwe wet is dat de gemeenten verantwoordelijk worden voor de verstrekking van voorzieningen voor gehandicapten. Dat blijkt uit een rapport van de Zeeuwse stichting gehandicaptenbeleid (ZSG). Er is nogal wat onzekerheid over de nieuwe regeling. Veel mensen zijn bang dat de invoering in feite een korting op de uitgaven voor gehandicapten zal betekenen. De ZSG heeft een eindrapport uitge bracht over de voorbereidingsfase van de WVG in Zeeland en Goeree-Overflakkee. Hierin doet de stichting aanbevelingen aan de gemeenten voor het te volgen be leid en wordt de wet wat uitgebrei der behandeld. De WVG is onderdeel van een bredere opera tie voor herstructurering van de voorzieningen voor gehandi capten. Het rijk wil de zorg voor gehandi capten decentraliseren. De ge meenten krijgen een budget, afgemeten aan het aantal inwo ners, en daarmee moeten ze het doen. Dat levert de overheid een behoorlijke lastenverlichting op. Het geld wordt gestort in het pot je algemene middelen van de ge meente. De ZSG adviseert de Zeeuwse gemeenten om ieder één loket open te stellen voor alle hulpaanvragen van gehandicap ten. Bovendien moeten de ge meenten zoveel mogelijk samenwerken. Dat heeft als voor deel dat er doelmatiger gewerkt kan worden. Ook kan op die ma nier worden vermeden dat mensen met dezelfde hulpaanvraag in de ene gemeente wel en in een andere niet geholpen worden. Daarnaast worden financiële risico's beter gespreid. De hulpaanvragen van gehandi capten moeten worden betaald uit het gemeentefonds, dat is het geld dat het rijk aan de gemeente be taalt. Vanaf 1994 komt er voor de uitvoering van de WVG jaarlijks een bepaald budget. Het bedrag dat Tholen krijgt, loopt op van ruim 1,3 miljoen in 1994 tot meer dan 1,8 miljoen in 1997. Sint- Philipsland zou volgend jaar ruim 1,5 ton moeten krijgen en in 1997 over de 200.000 gulden. De verde ling die de ZSG in haar rapport weergeeft, houdt nog geen reke ning met de ophanden zijnde fu sie tussen de twee gemeenten. lijke hulp en thuiszorg, worden overgeheveld van de AAW naar de AWBZ. Woonvoorzieningen gaan uit de RGSHG en AAW naar het gemeentefonds en de AWBZ. De inkomensondersteunende voor zieningen zitten nu nog in de AAW, maar zullen in 1994 ook naar het gemeentefonds verdwij nen. Verder vervalt de leeftijdsbe perking. Dat betekent dat ook 65-plussers van (voormalige) AAW-regelingen gebruik kunnen gaan maken. Maar om de kosten te drukken, wordt ook de inko mensgrens verlaagd waaronder vervoersvergoeding of een bruik leenauto kan worden aange vraagd. Bovendien zal op alle hulpverstrekkingen in dit jaar 20% gekort worden. Dat komt bovenop de 10% korting op de vergoedingen voor taxi's en leef- kilometers die oktober vorig jaar inging. Voor de overgangsproble men die de wisselingen opleveren is een bedrag van 115 miljoen ex tra beschikbaar. Het kinderdagverblijf zou offi cieel op 1 september in de voor malige Thoolse huishoudschool moeten beginnen, maar dat is nu verschoven naar half oktober. De stichting wordt gehuisvest in het keukengedeelte van de voormalige Oesterschelp aan de Simon Lind- houtstraat. De gemeente kocht het pand aan en draagt het over aan de SKOT die vervolgens voor exploitatie en onderhoud verant woordelijk is. Om het kinderdag verblijf te kunnen betalen, krijgt de stichting van het rijk een subsi die van 14.045,- per beschikbare plaats. Aanvankelijk zou Tholen een kin derdagverblijf van 47 plaatsen krijgen, maar de stichting haalde dat niet en blijft vooralsnog han gen op 32. Dat betekent dat er minder geld van de overheid bin nenkomt. In totaal krijgt de SKOT nu bijna vier en een halve ton aan subsidie. Daarvan wordt 265.000 gulden besteed aan de verbouwing en inrichting van het opvangverblij f. Tenminste, als er vóór 31 december een gebouw èn personeelsleden zijn. Aardappelveiling Sint-Annaland, woensdag 11 augustus. Doré 38-46, drielingen 9-10, kriel 60; Gloria 14-18, bonken 24-26, drie lingen 10-11, kriel 90; Bintje 17-18, bonken 30-32, drielingen 9, kriel 93; Bildstar 20-23, kriel 27; Eigen heimer 60. Aanvoer St.Annaland 174 ton, Scherpenisse 48 ton. Dinsdag 10 augustus. Doré 39-43, drielingen 11-12, kriel 70; Gloria 14-17, bonken 25-27; Bintje 18-21, bonken 31-32, drielingen 11; Bildstar 20-27. Aanvoer St.Anna land 121 ton, Scherpenisse 43 ton. Sint-Philipsland heeft ook een aanvraag ingediend voor een kin deropvang van 6 plaatsen, maar omdat Tholen en Sint-Philipsland samen maar 32 plaatsen halen, moet de laatste het geld terugge ven. Als de gemeenten kunnen aantonen dat ze samenwerken, zal het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur een premie van 430,- per plaats geven. De prognoses voor de volgende drie jaar laten een groei zien van het aantal bezette plaatsen in het kinderdagverblijf. In principe is er plaats voor 35 kinderen. Daar naast blijft het gastouderbureau doorgaan met de opvang bij men sen thuis. Het is de bedoeling dat het kinderopvangcentrum vol gend jaar vijf plaatsen heeft ver huurd aan bedrijven. Vijftien plaatsen moeten continu bezet zijn met tien plaatsen over. In 1996 zouden dan elf bedrijven een plaats voor kinderen van werkne mers moeten huren. Daarnaast zouden 23 plaatsen bezet zijn en twaalf vrij. Maar tot nu toe is er nog weinig animo vanuit het be drijfsleven. Want dat moet 13.000 gulden per plaats per jaar betalen. Toch denkt de gemeente dat de SKOT wel rond zal komen. Er wordt vooral beknibbeld op het personeel. Er zal in 1994 gewerkt worden met een minimale bezet ting van 80%. Er zal dan 54 uur in de week begeleiding worden gege ven. Pas in 1995 wordt er voor 100% gewerkt. Voor volgend jaar staat er een begroting van ruim 270.000 gulden op stapel. De eni ge vaste inkomste die daar tegen over staat is de bijna 170.000 gulden tellende subsidie van het rijk. Geen bijzonder transport maar ook geen alledaagse schut in de Bergsediepsluis in de Oesterdam. Vrijdagmiddag rond vijf uur meerden deze pontons met twee hogedrukketels van apparaten en ketelfabriek (AKF) uit Goes, af voor de sluis. Meestal gaan er zeilboten of motorjachten door de sluis, maar vrijdag dus ook ander scheepvaartverkeer. "Zo lang het niet breder is dan voorgeschreven, is het normaal transport," licht G.G de Bruijn van de Scheepvaartdienst Oosterschelde toe. "Het merendeel gaat door de Krammersluizen omdat de pontons meestal breder zijn. Maar voor zo'n transport loont het wel de moeite de Berg sediepsluis te nemen als men naar Antwerpen moet." De sluis in de Oesterdam meet overigens 34 bij 6 meter. De twee pontons werden getrokken door de Scheldepoort 3. Vorig jaar voeren 14.161 vaartui gen door de Bergsediepsluis. Dat is 3,2% minder dan in het jaar er voor. Het aantal plezierjachten dat gebruik maakte van de sluis zakte met zo'n 5,5% van 13.573 naar 12.840. Daar tegenover staat de spectaculaire groei van de be roepsvaart van 1061 naar 1321. Opvallend is daarbij dat tweeder de van de groei wordt veroorzaakt door kustvissersboten. Die vor men nu met 482 passages meer dan de helft van de 839 beroeps schepen die vanuit of naar het Zoommeer worden geschut. De Krammersluizen lieten geen grote veranderingen optekenen. Het totaal aantal gepasseerde schepen steeg licht van 94.643 in 1991 naar 95.763 vorig jaar. De zaken lagen hier precies andersom dan bij de Bergsediepsluis. Daar verloor de pleziervaart iets ten op zichte van de beroepsvaart. Maar de sluizen in de Philipsdam kre gen vorig jaar juist 4,5% meer plezierjachten en 2,4% minder beroepsschepen dan in 1991. Bij de zeevaart, waaronder container schepen, tankers en bulkcarriers, was een vermindering van 350 naar 274 passages te zien. Het aantal passerende boten in de be roepsvaart mindert al jaren bij de Krammersluizen. Sinds 1989 daal de het cijfer van ruim 50.000 naar nog geen 45.000 schepen per jaar. De nieuwe regeling heeft niet al leen financiële gevolgen. Het bete kent dat de gemeente voortaan de plicht heeft voor gehandicapten te zorgen. Een aantal zaken zullen uit een bepaalde wet worden over geheveld naar de WVG. De rege lingen waar het om gaat zijn: de algemene arbeidsongeschiktheids wet (AAW), de algemene wet bij zondere ziektekosten (AWBZ) en de regeling geldelijke steun huis vesting gehandicapten (RGSHG). In het kort gaan de volgende za ken veranderen. De leefvoorzie- ningen, zoals aangepast vervoer, verdwijnen uit de AAW naar het gemeentefonds. Gehandicapten voorzieningen, zoals huishoude- Dit najaar start de ZSG met een publiciteitscampagne die de nieu we wet bij de mensen bekend moet maken. Daarvoor betaalt el ke Zeeuwse gemeente 37 cent per inwoner. Voor het begeleiden van de invoering van de wet in 1994 is door de stuurgroep die het rap port opstelde ruim 170.000 gulden begroot. Voor deze fase betaalt iedere gemeente nog eens 43 cent per inwoner. De ZSG wil onder meer een woningkartotheek in stellen om een beter overzicht te krijgen van de voorraad aange paste woningen (voor rolstoelge bruikers) in Zeeland. Ook het vervoer voor gehandicapten moet beter geregeld worden in overleg met het bestuur van de vervoerre- gio Zeeland. Maar heel Zeeland is verkeerson- veilig. Vorig jaar kwamen er 47 mensen om bij 42 ongevallen. Zo'n 35% van hen waren onder de 23 jaar en 19% onder de 18. Van alle provincies heeft Zeeland het hoogste percentage doden en ge wonden onder weggebruikers. Het landelijk aantal dodelijke ver keersslachtoffers per 100.000 in woners lag in 1992 op acht per jaar, terwijl dat er in Zeeland ge middeld detrtien waren. In Zeeuws-Vlaanderen lag dat cijfer op zestien en in Noord-Zeeland was het dodental tien op de onge veer 50.000 inwoners. De oorzaak voor de extra onvei ligheid in Noord-Zeeland zoekt het ROVZ voor een deel in het nauwelijks aanwezig zijn van doorgaande auto(snel)wegen. Daardoor komen de 'snelle' weg gebruikers vaker in contact met langzaam verkeer zoals (brom)fietsers en landbouwvoer tuigen. Toch merkt het ROVZ op dat vorig jaar 40% van de onge lukken zogenaamd 'eenzijdig' wa ren. Dat was in het jaar ervoor nog 30%. Volgens de ROVZ zal er nog veel meer geld in moeten wor den gestoken om de achterstand in te halen die Zeeland ten opzich te van de andere provincies heeft opgelopen. Sluiswachter van de Bergse diepsluis Jacqueline van Bergen- Melsen maakt deel uit van een werkgroep van rijkswaterstaat voor dienstkleding. De werkgroep moet adviseren over de te volgen lijn van de dienstkleding voor de werknemers van rijkswaterstaat. Tot nu toe vergaderde de commis sie twee keer, waarbij alleen acce- soires zoals paraplu's en stropdassen zijn behandeld. De collega's van Van Bergen hebben wel gevraagd of er iets gedaan kan worden aan de verbetering van zo merschoenen en -sokken. Verder is er nog weinig uitgekomen. Dat zou kunnen liggen aan het feit dat het huidige uniform nog niet zo oud is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 9