IEDEREEN KANS OP EEN GRATIS LUCHTBALLONVAART BIJ C 1000 MOERLAND C1000 MOERLAND Een glinsterende kneiter door actief te vissen Fietsen over pad zeedijk zuidkant Tholen Tussen De Zeester en De Speelman klotst het water tegen de glooiing Je weet bij wie je koopt Eendrachtsweg 5, Tholen PERSIA Tot en met zaterdag 14 augustus, dus nog 1 week ontvangt u bij iedere 25,00 boodschappen een kansticket voor een luchtballonvaart. Zaterdag 14 augustus wordt dan de gelukkige prijswinnaar van de week bekendgemaakt. I Derde recordvangst Van der Sterren uit Poortvliet Verdachte 30 dagen langer in cel Doe mee, doe mee! Want het is de kans van uw leven om onze wonderschone stad en eiland op zaterdag 28 augustus tijdens de braderie (bij gunstige weersomstandigheden) als een vrije vogel van bovenaf te bewonderen. Wijnmakers bij de Oesterdam Donderdag 12 augustus 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De prijswinnaars deze week: A.J. VAN G0RSEL Molenstraat 52, Oud-Vossemeer 4 etages Oosterse Tapijtkunst Grote mond Baas boven baas Het fietspad van Gorishoek naar de Oesterdam staat nog niet op de kaart. Bordjes die ernaar verwijzen zijn er niet. Voor een fietser die hier niet bekend is en die langs de zuidkant van Tholen wil, is het zoeken en vra gen. Onderweg merkt hij bovendien dat het fietspad halverwege ophoudt. Krukels Bistro Vietnamezen Observatiehut J Oe trekking is verricht door raadslid mevr. Deurfoo-van Broekhoven 'eurfoo-van Broekhoven Advertentie I.M. De 30-jarige N.G. uit Poortvliet, die verdacht wordt van poging tot doodslag, zware mishandeling, vrijheidsberoving en bedreiging moet nog 30 dagen langer in voor arrest blijven. De man zou maan dag 2 augustus 's nachts bij een ruzie zijn vriendin hebben gesla gen en de keel dichtgeknepen waardoor ze het bewustzijn verloor. M.S. van D. uit Sint- Maartensdijk, die vorige week ook werd aangehouden voor mis handeling, is voorlopig in vrijheid gesteld. Hij zou zijn werk neemster M.E. bij de keel hebben gegrepen en op andere manieren hebben mishandeld. Het motief was hier een langdurig arbeids conflict. De directe aanleiding vormde het feit dat E. weigerde een ontslagformulier te onderte kenen. De politie zal in deze zaak nog een aantal getuigen horen. Snelheidscontrole. Bij een snel heidscontrole op de Halsterseweg zijn vrijdag 323 mensen bekeurd die te hard reden. In totaal werden 2940 voertuigen gecontroleerd. Negentig procent reed harder dan 60 km/u, terwijl de maximum snelheid 50 km/u is. De hoogst gemeten snelheid was 108 km/u. Visserij dagen. Morgen en over morgen worden in Colijnsplaat de visserijdagen gehouden. Er zijn optredens van onder anderen Su mac Llacta de Ecuador uit Ecua dor, de groep Los Hermanos y Jolanda die Spaanse muziek ten gehore brengt en accordeonist Ge rard Lok. LC.' iH-i 1#: 4- Fortuinstraat 3. Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische V: en Nepalese tapijten. Eigen import Advertentie I.M. Zo'n 300 leden van het Neder landse amateur wijnmakersgilde komen mei volgend jaar met 110 caravans naar de Speelmansplaten bij de Oesterdam. Dit evenement vindt plaats ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Zeeuwse vereniging van amateur wijnmakers Luctor et Fermento. De groep komt een week, van maandag tot maandag, waarbij de nadruk van de activiteiten op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag zal liggen. De Speelmansplaten zijn gekozen uit een selectie van drie plaatsen in Zeeland, waaronder Heinkens- zand en Kruiningen. Thoolse le den van Luctor et Fermento zijn bij de organisatie van het grootse evenement betrokken. De voorbe reidingen daarvoor zijn al be gonnen. Peler van der Sterren uit Poort vliet kan het niet uitleggen, maar hij ving weer een vis met een re cordlengte voor Zeeland. Het gaat om een paling van 87 cm en een gewicht van rond de twaalf ons. Daarmee is het oude record, dat met 82 cm op naam van P. de Kok uit Halsteren stond, ruimschoots gebroken. Het is beslist niet de eerste keer dat Van der Sterren een record vangst heeft. In mei haalde hij een schol van 60 cm en een tong van 49 cm boven water. Deze keer was het een stevige paling. Van der Sterren ving de vis 's nachts vanaf een bootje voor Strijenham met opkomend water. "Ik vis op dit moment niet meer overdag. Er wordt geen visje gevangen", zegt de hengelaar. Hij haalde de buit binnen met een 100 grams dwar- rellijn met één haak. Toen de win naar zich daarin vastbeet, was het hard werken om hem binnen boord te kunnen halen. Verder werden nog een paar flinke palin gen en een klein zeebaarsje gevan gen. Alles bij elkaar zo'n vier kilo. Van der Sterren kan niet precies vertellen waar het hem in zit, dat hij zoveel vangt. "Er waren een paar mannen op mijn werk die riepen: Jij met je grote mond over die vissen! Toen zei ik: dan ga je toch mee? Nou, dat moesten ze eerst thuis vragen, maar oké ze mochten mee. Dus ik bestelde een boot voor zes man bij Dixhoorn in Yerseke, daar ga ik er altijd om. Ik nam géén aas van mezelf mee, maar kocht het voor iedereen. Ik leende ze mijn haken en lood en liet ze zien hoe ze een onderlijn moeten maken. Ze zaten overal om me heen en toch vingen zij maar een klein botje, terwijl ik volop paling had", lacht de sport visser. Als het dan niet aan het aas, de uitrusting of het stekje ligt, waar dan wel aan? Van der Sterren weet het niet precies, maar het heeft met de manier van vissen te ma ken. "Je hebt actief en passief vis sen. Je kunt natuurlijk je hengel uitgooien, wegzetten en een bakje koffie gaan drinken of een sigaret je roken, maar je moet opletten. Zeker 's nachts. Ook als het stikt van het groen, dan zie ik nog dat er behalve zeewier toch zo'n glinsterende kneiter aan zit." De enige die de Poortvlietse sport visser aftroeft, is zijn tienjarige dochter Marloes. Zij is het Peter v.d. Sterren spreekt geen visserslatijn, maar vangt ze werkelijk, die hele grote, tot drie keer toe nu. jongste lid van visclub De Knor haan in Poortvliet, maar ze telt dubbel mee. "We waren met 26 man van de kant aan het wedstrijdvissen. En toch gaat zij er met de zwaarste en de meeste vis vandoor, snap je dat?", zegt Van der Sterren. "Als ze met mij meegaat, heeft ze meestal ook als eerste beet." Maar tegen de re cordvangsten van haar vader kan Marloes nog niet op. Ook zijn an dere dochters hebben veel plezier in de hengelsport. "Ja, het zit in de familie", zegt Van der Sterren. Er onbreekt nog een paar kilome ter tussen de voormalige stort plaats Tuttelhoek en de Schelphoek. Maar ook voor een niet-geoefende fietser is dat stukje zonder betonnen of asfalt pad, geen probleem. Op dat gedeelte van de route is juist nog te zien hoe Tholenaren en toeristen door al de jaren heen zelf een paadje door het gras gefietst hebben. Het pad slingert zich langs het na tuurmonument de Oosterschelde. Een deel over de kruin van de dijk, dan weer op de buitenberm van de zeewering, enkele meters boven het water. Een pad op de grens van land en water, recreatie, landbouw en natuur. Van De Zeester naar De Speelman. Even voorbij café-restaurant De Zeester bij Gorishoek begint het betonnen fietspad op de kruin van de dijk. Twee hekjes met rood wit te banden moeten gemotoriseerd verkeer weren. Rechts ligt de Oosterschelde, het is laag water. Ongeveer honderd meter uit de dijk staan bakens; de dunne sprie ten hout geven aan waar mossel percelen liggen. De mosselen liggen tussen de dammetjes die de stroom uit de kust moet houden. Links weiland en akkerland. Ver scholen achter een groene haag van bomen en struiken camping Gorishoek. Na de Havenweg die haaks op de dijk ligt wordt het uitzicht weidser. De Scherpenisse- polder met in de verte het dorp en de watertoren. Het pad op de dijk oogt nog nieuw. De betonnen laag van 16 centimeter dik is nog niet door de tand des tijds aangetast. Het gras aan beide zijden van het pad is nog jong. Het is heel rustig op het toeristische pad. Van de Zeester naar Tuttelhoek is 1260 meter: geen enkele fietser. Bij de voorma lige stortplaats Tuttelhoek moet een keuze worden gemaakt. Het fietspad houdt op. Over de Gat- weg, Schoondorpseweg naar de Schelphoek om daar het fietspad buitendijks weer te volgen? Of door het gras en over de beton blokken van de glooiing? Het wordt het laatste. De dijk maakt hier een bocht van ongeveer 45 graden. Achter de zeewering ligt de vuilnisbelt in ruste. Geen vuil niswagens meer die aan en afrij den, noch lawaai van de machine die de boel platrijdt. De belt blijft onzichtbaar achter de dijk. Aan de vloedlijn scholeksters die tus sen de stenen van de glooiing op zoek zijn naar hun kostje. Zo nu en dan vliegt een schuwe wulp op. Hoewel het eb is, blijft aan deze zijde van Tholen het water op de stenen van de glooiing klotsen. De Oosterschelde is hier vooral water, veel water. Geen stipje slik te zien. De steenbestorting langs de kust is zichtbaar. Tussen de wieren zoeken twee volwassenen en twee kinderen naar krukels. Diep gebogen staan ze naast hun emmers. De stenen vormen kunst matige rotskusten die geroemd worden om hun bijzondere levens gemeenschappen. Het fietsen over de betonblokken is niet moeilijk. Hengelaars die met hun parasols of stoeltje op de glooiing zitten, zijn er nauwelijks. Even passeren door het gras. In de Scherpenissepolder is het druk. Er wordt volop graan ge dorst. Aan de dijk eten schapen uien. Even voorbij de inlaag bij Bolier is vanaf de kruin van de dijk te zien hoe een groot deel van de polder er over een aantal jaren uit zal zien als het natuurontwik kelingsgebied is aangelegd. De karrevelden en drassige weilanden zullen drastisch worden uitgebreid ten koste van de landbouw. Vlak voor het bereiken van de Schelphoek moet de fietser door een schapenhekje. Daar gaat het fietspad verder onderlangs de dijk. De eerste surfers schieten over het water ter hoogte van het gemaal de Loohoek. Dit stukje pad naar Strijenham is het laatst aangelegd. Vanaf hier heet de Het fietspad buitendijks ontbreekt nog tussen de Schelphoek en Tuttelhoek. Oosterschelde het Tholensche Gat. Achter de dijk ligt de kleine Klaas van Steelandpolder. Land bouw en natuur liggen er in beslo ten. Een veld Teunisbloemen kleurt het gebied naast de water gang waar eenden uit opvliegen. De schietvereniging uit Poortvliet is er ook actief. Op een weiland met een drinkput staat het onder komen voor de schutters. Het pol- dertje is aan de overzijde omzoomd met hoge populieren. Aan de oostkant is de coupure te zien. Hoe zal dit poldertje er over twintig jaar uitzien nu hier een natuurgebied is geprojecteerd? Van de Schelphoek naar Strijen ham is 1385 meter. Het fietspad gaat bij Strijenham over op asfalt. Het is een onder- houdsweg van het waterschap Tholen. Op het korte stukje naar het haventje liggen recreanten te zonnen in de luwte van de dijk. Kinderen fietsen op het pad. Ach ter de dijk ligt camping Hartog aan het weggetje Onder de Zee dijk. Het gehucht Strijenham telt veel kleine huisjes. Er wordt ook nieuwbouw gepleegd. Met de bouw van een bistro vlakbij de dijk is nog niet begonnen. Op het grote parkeerterrein staan twee auto's. Opvallend tussen de op geknapte woningen is de oude schuur met de tractor die roest in de brandnetels en het hoge gras. Via het haventje gaat het pad weer omhoog. Daar waar auto's de dijk afmoeten, kunnen fietsers nu over de kruin van de dijk richting Tho len. Camping de Striene is langge rekt. Vanaf het haventje tot aan de Kettingdijk. De recreanten staan met hun caravans en huisjes tussen de dijk en de akkers. Op het land is het drukker dan op de camping, zo lijkt het. Ook hier maken dorsmachines en land- bouwtractoren gebruik van het droge weer om het graan van het land te halen. Bij een van de sta caravans is een kinderfeestje aan de gang. Er hangen slingers en ballonnen aan de pergola. Op het water peddelt een jongetje met een kano naar de kant. De Kettingdijk scheidt Poortvliet van Tholen. Vanaf dat punt uitzicht over de karrevelden en de weilan den met schapen in de Schaker- loopolder. De fietser gaat tussen de schapen door naar beneden, buitendijks óp het betonnen pad naar de Veerweg. Dit stuk is 1300 meter. Rechts de Bergsediepsluis. Bij de Gortzak weg (die hier even wijdig loopt aan de Reimerswaal- seweg) de eerste richtingaanwijzer voor fietsers. Links in rode letters en cijfers: Tholen 8, Poortvliet 10, Bergen op Zoom 16, Steenbergen 22. Rechts: Speelmansplaten, Goes 38, Antwerpen 46. De zoute kom in de Oosterschelde -tussen de dijk en de sluis- is ma tig bezet. Twee mensen hebben zich in het water gewaagd. De wind en de watertemperatuur zijn spelbrekers. Recreanten zoeken beschutting achter de auto of een windscherm. Via de fietssluis ver der de Oesterdam op. Vietnamese gezinnen uit België zijn neer gestreken langs de zoute kant van de dam. Enkelen waden door het opkomende water en zoeken naar kokkels in het slik. Het is een be kend beeld geworden. Op de dro ge slikken staan scholeksters in het zonlicht. Aan de zoete kant is het vogelleven nog drukker. Een den, ganzen, zwanen, aalscholvers en kluten hebben er een vaste stek gevonden. Het autoverkeer raast tussen zout en zoet door. De dam is een heuse verbinding tussen Tholen en de rest van Zeeland. Na het natuurgebied aan het Zoom meer begint het grote dagrecrea tieterrein De Speelmansplaten (46 hectare). Een bordje op de dam verwijst de fietser ernaar. Er is ook een bushalte voor de richting Goes en Tholen. 'Beter op weg met de bus' staat er over lijn 29 van de ZWN naar Kruinin- gen/Yerseke. Daar moeten reizi gers tegenwoordig overstappen op lijn 10 om in Goes te komen. Vol gens de dienstregeling gaat de bus op werkdagen negen keer naar Zuid-Beveland. Op zaterdag al leen 's middags. Op zondag rijdt de bus niet. Naar Tholen gaat de laatste bus doordeweek om zes over half zes. In het 'paviljoen De Speelman heeft de bezoeker een keuze uit een uitgebreid menu van vis en vleesgerechten. Er wordt een pan netje mosselen geserveerd op het te'ras. Maar er is ook een speciaal gerecht voor fietsers. Horeca Ne derland heeft de leden gevraagd een 'fietsvriendelijk' menu samen te stellen. In de Speelman ziet dat er als volgt uit: Soep van de dag, hamburger met friet/brood, kof fie, (appel of sinaasappel om mee te nemen voor onderweg). Agnis Saris-Coolegem die samen met haar man De Speelmanspla ten exploiteert staat zelf in de keu ken. Kokkin Anita Aarnoudse uit Oud-Vossemeer heeft een vrije dag. Fietsers blijken regelmatig het paviljoen aan te doen. "Het ligt halverwege Yerseke-Gorishoek als je het rondje met het veer doet. Maar er komen ook veel clubjes uit Tholen zelf. Het is zeven kilo meter. Dat is mooi om hier naar toe te fietsen, wat te gebruiken en weer terug te gaan. Mensen ko men ook nogal een 's avonds. Echte toerrijders zie je hier niet. Die rijden grote afstanden." Op het terras zitten Duitse toe risten. Aan een van de twaalf ta feltjes binnen, schuiven vier bezoekers aan. Het paviljoen kijkt uit op een grasveld en een fa milieschommel. Op de plas wordt gesurfd. Rik Noordzij uit Oud-Vossemeer doet er vakantiewerk. Hij heeft net natuurliefhebbers die eerst de vogels in de buurt hebben beke ken, doorverwezen naar de Ram- megors. Saris: "In de winter zitten hier ontzettend veel vogels op het terrein. Vogelaars komen ze bekijken, drinken hier koffie en zoeken in hun vogelgidsen wat ze gezien hebben." Saris vindt een vogelobservatiehut op het terrein naast het natuurgebied wel op zijn plaats. De zomer laat het afweten, maar volgens Saris is er geen reden tot ongerustheid. "Het loopt, ook met deze slechte zomer. Grote klappers zoals we die in vooraf gaande jaren hadden, zijn uitge bleven. Ik denk dat de mensen afkomen op de faciliteiten die we hier hebben." Die voorzieningen breiden zich uit: er is een speel- tuintje, jeu de boulesveld, twee volleybalvelden, een surfschool, een zeiischool, kanoverhuur. Dit seizoen is er een groep padvinders uit het Belgische Zandvliet neer gestreken. De welpen leren er zeilen. Bij de ingang van het terrein bromt de aggregaat die het terrein van stroom moet voorzien. De weg weer oversteken. Bovenop de dam, vangt de fietser wind uit het westen. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1993 | | pagina 3